توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آهک از حرارت دادن چه ماده ای بدست می آید علوم هفتم

  1 بازدید

  آهک از حرارت دادن چه ماده ای بدست می آید علوم هفتم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  آهک از حرارت دادن چه ماده ای بدست می آید

  آهک از حرارت دادن چه ماده ای بدست می آید

  آهک از حرارت دادن چه ماده ای بدست می آید (علوم هفتم)

  آهک یک ماده معدنی است که از خانواده سنگ های کربنات کلسیم می باشد. این کانی معدنی که در طبیعت به نام سنگ آهک شناخته می شود ، یک ماده خام است که کاربرد های محدودی دارد اما در صورت انجام برخی واکنش های شیمیایی ، تبدیل به یک ترکیب پر کاربرد می شود. از آهک فراوری شده در بسیاری از مشاغل و کاربرد ها مانند ساختمان سازی ، تولید مواد شیمیایی ، تنظیم اسیدیته ، تصفیه آب و فاضلاب ، کشاورزی ، تهیه مواد خوراکی و دارویی ، تولید رنگ و رزین و … استفاده می شود.

  اما آهک از حرارت دادن چه ماده ای بدست می آید؟ برای تهیه آهک فراوری شده باید سنگ کربنات کلسیم را حرارت دهیم. کربنات کلسیم یک سنگ رسوبی بسیار فراوان در طبیعت است که از نظر شیمیایی دارای فرمولاسیون CaCO3 می باشد. البته کربنات کلسیم که به سنگ آهک هم معروف است ، حاوی ناخالصی های مختلفی مانند گاز کربنیک ، آهن ، منیزیم و غیره می باشد و بنابراین باید آن را خالص سازی نمود. روش خالص سازی آهک از طریق حرارت دادن سنگ کربنات کلسیم است. با توجه به اینکه دمای ذوب آن بالا می باشد باید حرارت زیادی را اعمال نمود. به همین خاطر از کوره های بسیار پر قدرتی به نام کوره آهک پزی استفاده می نماییم که قادر به ایجاد حرارتی بین 900 تا 1100 درجه سانتی گراد هستند.

  کوره های آهک پزی انواع مختلف سنتی و مدرنی دارند. در کوره های سنتی ، حرارت کمتری تولید شده و به آهک به صورت یک دست و همگن حرارت نمی رسد. اما در کوره های مدرن ، حرارت بسیار زیاد و یکنواختی به آن اعمال می گردد و پیش از پخت هم ، سنگ کربنات کلسیم با استفاده از دستگاه های سنگ کوبی قدرتمندی به خوبی پخته شده و کاملا ریز می شود تا بهتر حرارت داده شود.

  چرا سنگ را حرارت می دهیم؟

  سنگ کربنات کلسیم حاوی ناخالصی های زیادی است. مهم ترین ماده ای که باید برای خالص سازی آهک از سنگ کربنات کلسیم جداسازی شود ، گاز دی اکسید کربن است که به مرور زمان در این کانی معدنی گرفتار شده است. حرارت دادن موجب می گردد تا گاز کربنیک و دیگر ناخالصی ها از کربنات کلسیم جدا شده و فرمول آن از حالت کربنات کلسیم CaCO3 به حالت اکسید کلسیم CaO تغییر کند. اکسید کلسیم که همان آهک خالص شده است ، با نام آهک زنده هم شناخته می شود.

  با وجود اینکه سنگ آهک بدون حرارت دهی هم آهک می باشد و کاربرد هایی دارد اما از طریق فرایند حرارت دهی ، خواص آن افزایش یافته و کاربرد هایش گسترش می یابد. هر چه خلوص این ماده بالاتر باشد ، می توان از آن در کاربرد های حساس تری استفاده نمود. از جمله موارد مصرف آهک بسیار خالص ، در تهیه مواد غذایی و داروئی است. برای مثال در پخت برخی انواع مربا مانند مربای کدو حلوایی و بالنگ از آب آهک استفاده می شود.

  آهک از حرارت دهی چه مواد دیگری بدست می آید؟

  به جز سنگ آهک ، این ماده را می توان از نوع دیگری از کربنات کلسیم بنام دولومیت هم تولید نمود. دولومیت نوعی کربنات کلسیم حاوی درصد بالای منیزیم است که خلوص پایین تری از سنگ آهک دارد ولی می توان از طریق حرارت دهی ، از آن آهک تولید نمود.

  علوم تجربی هفتم

  آهن

  عنصر آهن یکی از موادی است که به طور ترکیب در معادن است .اکسید های آهن از ترکیب های مهم آهن است که شامل:

  1.هماتیت: 70% آهن                                                   2.مگنتیت: 72%آهن

                                             3.لیمونیت:  بستگی به شرایط دارد

  در این اکسید اتم های آهن و اکسیژن با هم پیوند دارندو برای دستیابی به فلزی خالص باید آن ها را از هم جدا کنیم که به صورت زیر می باشد:

  برای این کار ابتدا سنگ معدن را به همراه کربن ( زغال کک)در کوره های مخصوص حرارت می دهند . در اثر این عمل اتم های اکسیژن از سنگ معدن جدا شده و به صورت کربن دی اکسید خارج می شوند . در نتیجه فلز آهن به حالت مذاب در ته کوره باقی می ماند . در پایان , فلز مایع را در قالب های مختلف می ریزند و به شکل های مختلف وارد بازار می کنند . جدا کردن اتم های اکسیژن از آهن یک تغییر شیمیایی است .

  استحکام کششی:بیشترین نیروی کششی که یک جسم می تواند قبل از بریده یا گسسته شدن تحمل می کند.مثل نیروی استحکام کابل و زنجیر های فولادی که بسیار زیاد است.و به طور کلی به صورت زیر است:

  پلاستیک<آلومینیوم<آهن<فولاد

  استحکام فشاری:

  میزان توانایی یک جسم در تحمل نیرو های فشاری بدون ان که بشکند .برای نمونه استحکام فشاری بتن بیشتر از استحکام کششی آن است .

  حال به طور کلی به این نتیجه می رسیم که برای محکم تر ساختن ساختمان ها و افزایش مقاومت آن ها از فولاد و بتن همزمان با هم استفاده می شود میزان مصرف این منابع طی سال های متمادی و با افزایش جمعیت رو به افزایش است و با پیشرفت علم ما می توانیم خانه ها و منازل مسکونی خود را با استحکام بیشتری بسازیم  تا در مقابل بلایای طبیعی نیز مقاوم تر باشند..

  بتن:

  یکی از مهم تریت موادی که امروزه استفاده می شود و از ترکیب: سیمان و ماسه و آب تشکیل می شود.

  سیمان:

  یکی از موادی که در ساخت ساختمان و استحکام آن ها استفاده می شود و  مخلوطی از آهک و خاک رس می باشد.

  آب آهک:

  این مخلوط را به عنوام ضد عفونی کننده در ورودی استخر ها و گاوداری ها و مرغ داری ها برای ضد عفونی استفاده می شود.

  تا اینجا متوجه شدیم که از فلز آهن در بسیاری از مواد استفاده می شودو همین طور بشقاب چینی از خاک رس ولیوان شیشه ای از ماسه ساخته می شود.

  نکته:شیشه= ماسه (سیلیس)+آهک+سدیم کربنات

  خاک رس:

  یکی از مواد طبیعی است که به فراوانی یاقت میشود و برای تهیه ظروف سفالی تغییرات را به صورت زیر روی آن انجام می شود.

  1.تهیه گل کوزه گری                                     2.شکل دادن به خمیر                         3.پختن و لعاب دادن

  در تهیه ی این گونه ظروف و برای رنگ دادن به آن معمولا از اکسید فلز های گوناگون استفاده می شود. کع عبارتند از:

  1.آهن=رنگ قهوه ای تا زرد                                  2.کروم =رنگ سبز                            3.کبالت=آبی

  4.مس=سبز و قرمز که بستگی به مقدار آن دارد                                 5.طلا=قرمز یاقوتی

  سالانه میلیارد ها تن از اندوخته های طبیعی و خدادادی مصرف می شود و اگر با همین روند ادامه بیابد تا صد سال دیگر بسیاری از منابع دیگر وجود ندارند

  هر چند ما برای رفع نیاز خود مجبور به استفاده هستیم اما توجه به این که همه ی این منابع امانتی نزد ما هستند و باید از آن ها به درستی استفاده کنین بسیار مهم است.و برای این کار سه راه پیشنهاد می شود:

  1.کاهش مصرف: برای خرید به جای نایلون پلاستیکی با خود کیسه ی پارچه ای و یا زنبیل به همراه داشته باشیم

  2.مصرف دوباره: ظرف های شیشه ای سس و ترشی و... را می توان شست و حبوبات را داخل آن ها نگه داشت.

  3.بازیافت: قوطی ها و ظروف فلزی خراب را در کارخانه ها پس از ذوب به صورت شمش در می آورند.

  از معدن تا خانه

  از معدن تا خانه

  ما در زندگی خود، از مواد مختلفی استفاده می کنیم و نیازهای خود را برطرف می کنیم. اما این مواد از کجا و چگونه به دست می آیند؟
  ماده اولیه ی مورد نیاز برای تهیه ی بسیاری از مواد و وسایل از معادن به دست می آید. در این فصل با برخی از فرایند های تولید مواد و تاثیرات زیست محیطی آن ها آشنا می شویم.

  معدن

  تعداد اندکی از موادی که روزانه آن ها را مشاهده می کنیم به صورت مستقیم وبیشتر آن ها به طور غیر مستقیم از زمین به دست می آیند. پس زمین منبع بزرگ و خدادادی برای ما محسوب می شود و بسیاری از نیاز های ما را برآورده می کند. مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه بسیاری از وسایل از معادن مختلف مثل معادن آهن ، مس ، طلا ، آلومینیوم ، گچ ، ذغال سنگ و … به دست می آید. این مواد در طبیعت به صورت معدن وجود دارند که به صورت ترکیب هستند. ما باید با فرایند های مختلف این مواد را به صورت خالص درآوریم. از طرفی هم سعی می کنیم تا با مخلوط کردن یا ایجاد تغییراتی در این مواد خام، مواد جدیدی بسازیم که به آنها مواد مصنوعی گفته می شود.

  مواد مصنوعی

  موادی هستند که به صورت طبیعی در طبیعت وجود ندارند ولی از مواد موجود در طبیعت ساخته شده اند. مانند شیشه، سیمان، سرامیک و… .

  مزایا و معایب بهره برداری از معادن

  از ایجاد اشتغال، تولید مواد اولیه صنایع، رونق اقتصادی برای منطقه و … می توان از مزایای بهره برداری معادن اشاره کرد. و آسیب به جانوران و گیاهان منطقه، ایجاد آلودگی درهوا ،ایجاد آلودگی صوتی در اثر انفجار، مزاحمت کامیون های حمل و نقل و … از معایب بهره برداری از معادن است.

  آهن

  آهن یکی از پر کاربردترین فلزات در زندگی ما است .آهن در معادن سنگ آهن معمولا به صورت ترکیب با اکسیژن وجود دارد و برای به دست آوردن آهن باید اکسیژن را از آن جدا کنیم که این عمل در کارخانه ذوب آهن انجام می شود.

  استخراج آهن شامل یک سری تغییرات فیزیکی و شیمیایی بر روی سنگ آهن است که طی آن آهن از اکسید آهن جدا می شود و شامل مراحل زیر است:
  • شناسایی معدن و بیرون آوردن سنگ معدن از دل زمین وانتقال آن به کارخانه
  • خالص سازی سنگ معدن
  • گرما دادن مخلوط سنگ آهک ، کربن و آهک در کوره
  • تولید ورقه های فلز آهن

  نکته: منظور از اکسید یک عنصر، پیوند اتم های اکسیژن با آن عنصر است.

  برای دستیابی به فلز آهن، باید اتم های اکسیژن را از اکسیدهای آهن جدا نمود. البته این جدا کردن کار آسانی نیست و شامل یک تغییر شیمیایی است که با صرف انرژی زیادی همراه است.به این صورت که سنگ معدن را به همراه کربن (ذغال کُک) در کوره های مخصوص حرارت می دهند. در اثر این عمل ، اتم های اکسیژن از سنگ معدن جدا شده و به صورت کربن دی اکسید خارج می شوند .در نتیجه فلز آهن به حالت مذاب در ته کوره باقی می ماند.

  نکته: آهن خالص بسیار نرم است، به طوری که با ناخن می توان روی آن خط انداخت. همچنین می توان آن را خم کرد و به سرعت نیز زنگ می زند. به همین دلیل آن را با کربن مخلوط کرده تا استحکام آن بالا رود.

  سیمان

  سیمان در اثر حرارت دادن سنگ آهک و خاک رس تولید می شود. سیمان بر خلاف بسیاری از مواد حتی در حضور آب هم سفت می شود. .برای تهیه سیمان ابتدا سنگ آهک را حرارت می دهند تا به آهک تبدیل شود. سپس آهک حاصل را با خاک رس مخلوط می کنند که حاصل آن تهیه سیمان است.

  نکته: مخلوط آب و آهک را به عنوان ضدعفونی کننده در ورودی استخرها ، گاوداری ها و مرغداری به کار می برند.

  بتن

  بتن یکی از موادی است که امروزه برای ساختن خانه های مسکونی و برج ها استفاده می شود. بتن مخلوطی از سیمان ، ماسه و آب است و استحکام زیادی دارد. استفاده همزمان از فولاد و بتن در ساختن خانه های مسکونی سبب می شود که هنگام بروز حوادث طبیعی، آسیب کمتری به ما وارد شود.

  مراحل تهیه ظروف سفالی و چینی

  برای تهیه ی ظروف سفالی از خاک رس استفاده می کنیم. به این صورت که گل کوزه گری را تهیه می کنیم، سپس آن را به صورت خمیری در می آوریم و در انتها آن را پخته و لعاب می دهیم.
  نکته :برای جلوگیری از نفوذ آب به ظروف سفالی روی آن ها را لعاب می دهند. این لعاب شامل گرد بسیار نرمی از شیشه است. در این حالت به هنگام پختن ظروف در کوره این گرد ذوب می شود و لایه ای ضد آب روی سطح ظرف به وجود می آید

  نکته: در تولید ظروف سفالی رنگی از اکسیدهای فلزهای مختلفی مانند آهن (برای رنگ لعاب قهوه ای و زرد)، کروم (برای رنگ لعاب سبز)، مس (برای رنگ لعاب سبز و قرمز)، طلا (برای رنگ لعاب قرمز یاقوتی)، کبالت (برای رنگ لعاب آبی) و … استفاده می کنند .

  مراحل تهیه شیشه

  برای تهیه شیشه، ماسه را با افزودن مواد شیمیایی مختلف گرما می دهند تا به خمیر شیشه تبدیل شود. سپس خمیر شیشه را در قالب های دلخواه می ریزند و به شکل های مشخص در می آورند.

  برخی از راه های حفاظت محیط زیست

  در صورتی که از منابع به حد نیاز استفاده کنیم و همچنین از وسایلی استفاده کنیم که باعث کاهش مصرف گردد، در مصرف منابع صرفه جویی کرده ایم.

  با تفکیک ضایعات و زباله ها از هم و انتقال آن ها به کارخانه های بازیافت می توانیم فرایند به عمل آوردن مواد مصرف شده را به گونه ای که دوباره قابل استفاده شوند را مهیا کنیم و به این ترتیب در استفاده از منابع صرفه جویی نمود.

  در صورت امکان با تعمیر و اصلاح وسایل، از آن ها مجددا استفاده کنیم تا منابع اولیه ی کمتری برای ورود به چرخه تولید استفاده شود.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ملیکا 1 ماه قبل
  0

  خژلی بده هیچ جوابی معلوم نیست؟

  matin 12 ماه قبل
  0

  واکنش همزمان سنگ آهک آب و آهک باهم چیه ?

  مهدی 3 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید