توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  از استوانه مدرج برای اندازه گیری چه چیزی استفاده می شود

  1 بازدید

  از استوانه مدرج برای اندازه گیری چه چیزی استفاده می شود را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  کار با استوانه مدرّج

  کار با استوانه مدرّج

  دانش پژوهان عزیز، یکی از مهارت های پرکاربرد که در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد، مهارت کار با استوانه مدرّج است که در زیر توضیحاتی در مورد آن ارائه می شود.

  استوانه مدرج برای اندازه گیری حجم مایعات با دقتی متوسط به کار می رود.

  پیش از شروع کار با استوانه مدرج باید از تمیز بودن آن مطمئن شوید.

  توجه داشته باشید که فاصله دو درجه روی هر استوانه ممکن است با دیگری تفاوت داشته باشد.

  با توجه به نوع و مقدار مواد و کاری که می خواهید انجام دهید، جنس و اندازه استوانه خود را انتخاب کنید.

  هنگامی که مایعی را به داخل استوانه مدرّج می ریزید، هرگز در حالی که آن را روی میز قرار داده اید صورتِ خود را روبرو و هم سطح با آن قرار ندهید؛ چرا که در صورتی که استوانه واژگون شود، محتویات آن روی صورت و لباسهای شما خواهد ریخت. بهتر آن است که استوانه را با یک دست نگه دارید و با دست دیگر مایع مورد نظر را درون آن بریزید. صورت خود را در بالای استوانه نیز نباید نگاه دارید.

  سطح بالایی مایعات در ظروف شیشه ای کاملاً مسطح و تخت نیست، بلکه به دلیل کشش ملکولی که میان ملکولهای آب و شیشه وجود دارد در کناره ها کمی به سمت بالا کشیده شده و حالتی منحنی و هلالی به خود می گیرد و به اصطلاح شکم می دهد.

  شکل: هنگام خواندن حجم مایع، چشم خود را هم سطح با سطح مایع قرار دهید و سطح زیرینِ هلال را بخوانید.

  برای خواندن حجم مایع خطی که درست روبروی سطح زیرینِ هلال قرار دارد را تشخیص دهید. گاهی این سطح بین دو خط قرار می گیرد و لازم می شود مقدار دقیق آن را با توجه به این که سطح مایع تقریباً چقدر و به کدام خط نزدیک تر است  تخمین بزنید.

  مقدار مایع در این استوانه 100 میلی لیتری تقریباً 7/52 میلی لیتر است.

  هنگامی که بخواهیم مقدار مشخصی از مایع را با دقت زیاد در استوانه مدرّج بریزیم بهتر آن است که اول مقداری تقریبی از مایع را که نزدیک به مقدار مورد نظر ماست در آن بریزیم و سپس به وسیله پیپت مقدار اضافی را از آن برداریم یا مقداری که لازم است را به آن اضافه کنیم تا به حد مورد نظر برسد. هنگام استفاده از پیپت باید توجه داشته باشیم که پیپت خشک باشد یا اگر خشک نیست آلوده به همان مایعی باشد که در حال انتقال آن هستیم.

  نگهداری از استوانه مدرّج

  استوانه مدرج مانند لوله آزمایش نیست که لازم باشد آن را در جالوله ای نگه داری کنید. بلافاصله پس از پایان یافتن کار باید آن را با احتیاط کامل بشویید و پس از خشک شدن به جای خود در قفسه مربوطه منتقل کنید. اگر لازم است برای شستن آن باید از شیشه شور و مواد شوینده استفاده کرد اما پس از آن باید با آب جاری و آب مقطر شستشو شود و به اصطلاح کُر داده شود. سپس آن را به طور وارونه در حالی که به پایه و حلقه نگه دارنده متصل است روی یک حوله کاغذی یا دستمال تنزیب تکیه داده می شود تا کاملاً خشک شود. در خشک کردن استوانه مدرج و دیگر شیشه آلاتِ آزمایشگاهی عجله نداشته باشید. بگذارید تا زمان این کار را برای شما به انجام برساند. اگر خشک کردنِ فوری استوانه مدرج ضروری باشد باید از حوله کاغدی استفاده کنید. قطعه ای از حوله را چند سانتیمتر بزرگتر از طول استوانه ببرید و سپس آن را آن قدر تا کنید تا بتواند داخل استوانه را پر کند. آن را داخل استوانه فرو کنید و چند بار بالا و پایین ببرید تا همه مایع موجود در آن جذب حوله شود.

  شکل: روش خشک کردن استوانه مدرج

  سؤال:

   در این استوانه مدرج  25 میلی لیتری چه مقدار مایع وجود دارد؟

  1- 5/10 میلی لیتر

  2- 5/11 میلی لیتر

  3- 11 میلی لیتر

  4- 12 میلی لیتر

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  استوانه مدرج

  استوانه مدرج

  استوانه مدرج که گاهی به آن "مِزور" گفته می شود عبارت است از یک لوله شیشه ای یا پلاستیکی که کف آن بسته و سرِ آن باز است؛ شبیه لوله آزمایش با این تفاوت که کف آن تخت است و می توان آن را روی سطح میز قرار داد. لبه استوانه مدرج دارای یک برآمدگی به سمت خارج است که موجب می شود ریختن مایع از آن به ظرف دیگر به آسانی انجام شود. پایه استوانه مدرّجمعمولاً پهن است که باعث می شود به طور قائم روی میز بایستد. برخی از استوانه های مدرّج دارای پایه پلاستیکی هستند.

  شکل: استوانه مدرج با پایه شیشه ای و پلاستیکی

  در آزمایشگاه معمولاً از استوانه مدرّج شیشه ای استفاده می شود. اما هر گاه ممکن باشد می توان از وسایل پلاستیکی به جای وسایل شیشه ای استفاده کرد، چرا که لوازم پلاستیکی هم ارزان تر هستند و هم دیرتر خراب می شوند و در معرض شکستگی نیستند و از شیشه بسیار سبکترند و به این ترتیب کار با آنها آسانتر و کم خطرتر است. اما بار دیگر تأکید می شود که برای آزمایش های دقیق نمی توان از لوازم پلاستیکی استفاده کرد.

  استوانه های مدرّجِ ساخته شده از پلی پروپیلن، مات هستند ولی نسبت به مواد شیمیایی مقاومت زیادی دارند. استوانه های ساخته شده از جنس پلی متیل پنتان شفافتر هستند اما مقاومت آنها نسبت به مواد شیمیایی و حرارت کم است.

  شکل: استوانه پلاستیکی مات و شفاف

  در هنگام کار با استوانه مدرجِ شیشه ای و حمل و نقل آن مراقبت خاص لازم است زیرا لبه آن به سادگی در برخورد با اشیاء دیگر می شکند و به اصطلاح، لًب پَر می شود. برای جلوگیری از این مشکل گاهی یک حلقه محافظ لاستیکی در قسمت بالایی آن نصب می شود.

  استوانه مدرّج در واقع به منظور اندازه گیری دقیق حجم مایعات مورد استفاده در آزمایش ها به کار می رود و طراحی خاص آن نیز برای بالا بردن دقت است. اما دقت اندازه گیری حجم مایعات به وسیله استوانه مدرّج به  "پیپت" و "بورت" نمی رسد.

  همانطور که از کلمه "مدرَّج" بر می آید، سطح بیرونی استوانه مدرّج درجه بندی شده است و برای فهمیدن مقدار مایعی که در آن ریخته اید کافی است ببینیم که سطح مایع دقیقاً در مقابل کدام درجه قرار گرفته است.

  برای خواندن صحیح حجم مایع در استوانه مدرج به صفحه "کار با استوانه مدرج" مراجعه کنید.

  استوانه مدرج در اندازه های مختلف از 5 سی سی تا یک لیتر (1000 سی سی) ساخته می شود. قبل از شروع آزمایش باید بدانید که کدام اندازه برای کار شما مناسب تر است.

  فاصله درجات نقش شده روی استوانه مدرج در اندازه های مختلف با یکدیگر متفاوت است پس هنگام خواندن حجم مایع درون آن می باید به این نکته نیز دقت کنید.

  شکل: استوانه مدرج شیشه ای به همراه حلقه لاستیکی محافظ

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  زینب : سلام.از استوانه مدرج برای برداشتن حجم معینی از مایع ها و تعیین جرم و جرم حجمی اجسام به کار می رود

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ........... 6 ماه قبل
  1

  سلام دوستان

  جواب میشه برای برداشتن حجم معین از مایعی که تعیین شده است جرم و حجم به طور پنهان حرکت می کند

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  باشه

  ناشناس 11 ماه قبل
  2

  از استوانه مدیج برای اندازه گیری حجم جای خالی استفاده می شود چی میشه

  آرزو 11 ماه قبل
  -1

  آیا میدانید یکای متداول اندازه گیری حجم مایع ها،لیتر(L) و میلی لیتر (mL) است. یک لیتر برابر با 1-1000 متر مکعب است. به عبارت دیگر هر متر معکب برابر با 1000 لیتر است. حجم 1 سانتی متر مکعب (1cm) ، یک میلی لیتر (1cc) و 1 سی سی (1cc) با هم برابر اند. از ظرف های مدرج برای اندازه گیری حجم مقدار های کم مایع استفاده میکنیم .

  شاهزاده لیو 11 ماه قبل
  0

  برای اندازه گیری حجم معینی از مایعات مختلف به کار می رود

  زینب 2 سال قبل
  4

  سلام.از استوانه مدرج برای برداشتن حجم معینی از مایع ها و تعیین جرم و جرم حجمی اجسام به کار می رود

  برای ارسال نظر کلیک کنید