توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  از مهم ترین ویژگی سنگ های رسوبی چیست

  1 بازدید

  از مهم ترین ویژگی سنگ های رسوبی چیست را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  سنگ رسوبی

  سنگ های رسوب؛ کتاب تاریخ زمین

  سنگ های رسوب؛ کتاب تاریخ زمین

  چکیده

  سنگ و آب و خاک در نقاط مختلف زمین وجود دارند، مواد زیادی از خشکی ها توسط رود به دریا می رسند و در آن جا رسوب می کنند و باعث پیدایش کوه ها و سنگ های رسوبی می شوند. سنگ های رسوبی،  سنگ های لایه لایه ای هستند که در لابه لای آن فسیل می توان یافت. با مطالعه سنگ های رسوبی، فسیل ها و آثار به جای مانده از دوران قبل می توان به اطلاعات زیادی درباره شرایط جغرافیایی گذشته زمین پی برد.

  اهداف

  دانش آموز با نحوه ی تشکیل سنگ ها و لایه های رسوبی آشنا شود.
  دانش آموز بداند که چگونه می توان از طریق سنگ ها و لایه های رسوبی به تاریخچه زمین دست یافت.
  دانش آموز بداند از طریق مطالعه سنگ ها و لایه های رسوبی به چه اطلاعاتی می توان دست یافت.

  شرح درس

  آیا تا کنون فکر کرده اید که زمینی که روی آن زندگی می کنیم چگونه به وجود آمده است؟

  حیوانات، آب ها و دریاها، قاره ها و خشکی ها از کجا آمده اند؟

  می دانید که مواد زیادی همراه آب رودها به دریاها می رسند و در آن جا رسوب می کنند و بر اثر گذر زمان و انباشته شدن آن ها سنگ های رسوبی پدید می آیند. با مطالعه سنگ های رسوبی می توان به تاریخچه ی آب و هوایی گذشته پی برد.

  مراحل تشکیل سنگ های رسوبی را می توان به طور زیر خلاصه کرد: 
  1.حمل رسوبات توسط آب جاری
  2.رسوب گذاری در دریا
  3.فشرده شدن رسوبات براثر فشار لایه های بالایی
  4. چین خوردن رسوبات بر اثر فشار لایه های بالایی

  سنگ های رسوبی ویژگی های دارند که باعث شناسایی و متمایز شدن آن ها از انوع دیگر سنگ ها می شد.

   

  از جمله ویژگی های سنگ های رسوبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  - سنگ های رسوبی لایه لایه هستند.
  - لایه هایی که پایین تر قرار دارند قدیمی تر هستند و لایه های بالایی جدیدتر هستند. 
  - بعضی لایه ها نازک و برخی لایه ها ضخیم هستند.
  - معمولا لابه لای سنگ های رسوبی فسیل وجود دارد.


  باید گفت که سنگ ها و لایه های رسوبی منبع بسیار غنی اطلاعات درباره گذشته و تاریخچه زمین هستند. به طوری که می توان آن ها را کتاب تاریخ زمین نامید. زمین شناسان با مطالعه  سنگ های رسوبی می توانند درباره گذشته زمین اطلاعات خوبی به دست بیاورند.

   دانشمندان با مطالعه سنگ های رسوبی درباره ی آب و هوای آن منطقه و نوع آن، شرایط جغرافیایی، محل دریاها و خشکی ها، عمق آب، میزان پس روی و پیش روی آب، نوع جانوران و گیاهان که  در آن زمان در آن منطقه زندگی می کرده اند، شوری یا شیرینی آب، ساکن یا متلاطم بودن آب و... می توانند اطلاعات کسب کنند.

  در یک کوه که از سنگ رسوبی تشکیل شده است، اطلاعات زیادی نهفته است. یک زمین شناس با مطالعه آن می تواند بفهمد که چرا برخی لایه های آن نازک تر است، در گذشته در محل تشکیل سنگ رسوبی دریا وجود داشته است که شدت رسوب گذاری در زمان های مختلف در آن متفاوت بوده است. لایه هایی که ضخیم تر هستند نشان می دهند که رسوب گذاری بیشتر و در زمان طولانی تری انجام شده است. در نهایت دریا از محل تشکیل سنگ رسوبی عقب نشینی کرده است و آن مکان تبدیل به خشکی شده است.

  عوامل دیگری نیز می توانند درقطر لایه ها تاثیر گذار باشند. مثلا اگر آب و هوای یک منطقه گرم باشد و تبخیر با شدت بیشتری صورت بگیرد و آب هایی که به دریا وارد می شوند هم کاهش پیدا کنند، مواد حل شده در آب دریا زودتر اشباع می شوند و به صورت لایه های قطور تری ته نشین می شوند.


  هرچه تعداد جانداران در منطقه ای که دریا وجود دارد بیشتر باشد، بعد از مرگ آن ها رسوبات زیستی بیشتری حاصل می شو و لایه هایی با قطر بیشتر به وجود می آیند. می دانید که در لابه لای سنگ های رسوبی فسیل وجود دارد. سنگ های رسوبی در موقع تشکیل می توانند بقایای جانداران را از عوامل تجزیه کننده دور نگه دارند و به این ترتیب اطلاعات بیشتری را در خود ذخیره کنند.

  در نوشتار بعد با فسیل ها و تشکیل آن ها آشنا خواهید شد.

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی

  رسوب شناسی:

  Sedimentology یا رسوب شناسی نام خود را از واژه لاتین Sedimentum گرفته است که به معنای رسوب کرده است. سنگهای رسوبی، از انباشت ذرات ناشی از خرد شدن انواع سنگهای دیگر بوجود آمده‌اند. این ذرات، معمولا به کمک نیروی ثقل، آب، باد و یا یخ به محل جدید خود منتقل شده و در آنجا به ترتیبی جدید نهشته می‌شوند. برای مثال، امواج آبی که به صخره‌های ساحلی برخورد می‌کنند، ممکن است که از این طریق، ذرات ریگ و شن، دریا کنار دیگری را در همان نزدیکی فراهم آورند. این نهشته‌های ساحلی اگر سخت شوند، سنگی رسوبی را تشکیل می دهند. یکی از مهمترین ویژگیهای سنگ رسوبی، لایه بندی رسوبات تشکیل دهنده آنهاست.

  چرخه ی سنگ و تولید رسوب و سنگ رسوبی در پوسته ی زمین

  چرخه ی سنگ و تولید رسوب و سنگ رسوبی در پوسته ی زمین

  تاریخچه و سیر تحولی:

  تا قبل از سال 1815 میلادی بیشتر مطالعات بر اساس چینه شناسی بود و از شکل هندسی، تعیین ضخامت و ارتباط جانبی رسوبات با یکدیگر استفاده می‌گردید. در سال 1815، ویلیام اسمیت نقشه زمین شناسی انگلستان را تهیه کرد و گسترش و قرار گرفتن توالی سنگهای رسوبی منطقه را با شکل نشان داد. اولین نقشه زمین شناسی تهیه شده توسط ویلیام اسمیت در سال 1815 در کشور انگلستان مشاهده می کنید.

  هنری سربی از سال 1859 از میکروسکوپ پلاریزان جهت مطالعه سنگهای رسوبی استفاده کرد و مقاله‌ای در سال 1879 در انجمن زمین شناسان لندن ارائه نمود که در آن اهمیت میکروسکوپ پلاریزان را در مطالعه سنگهای رسوبی بیان داشت، که این خود یکی از مهمترین پیشرفت‌های رسوب شناسی محسوب می‌شود. بر همین اساس هنری سربی به نام "پدر پتروگرافی" لقب گرفت. 

  در سال 1891 برای اولین مرتبه رسوبات عهد حاضر کف دریاها بوسیله کشتی چالنجر به سطح آب آورده شد و مورد مطالعه قرار گرفت. در سال 1919 ونتورث نیز مقاله‌ای در رابطه با اندازه و گردشدگی ذرات در سنگهای آواری ارائه کرد که قدم بسیار بزرگی در تقسیم بندی اندازه ذرات بوده است.

  "گرابو" درسال 1904 مقالهای درباره طبقه‌بندی سنگها و بعدها در سال 1913 کتابی تحت عنوان "اصول چینه شناسی" نوشت که تمام مسائل رسوبگذاری تا زمان خود را در آن نیز عنوان نمود که این خود یکی از پیشرفتهای مهم در رسوب شناسی می‌باشد.

  "هنز کلوز" در سال 1938 ساختمانهای رسوبی را مورد بررسی قرار داد و از مطالعه آنها میزان انرژی محیط و همچنین جهت حرکت رسوبات از منشا به حوضه رسوبگذاری را تفسیر نمود. در سال 1942 ، "کینگ" رخساره‌های مختلف رسوبی را تعبیر و تفسیر نمود بالاخره در سال 1952 گارلز به مطالعه ژئوشیمیایی رسوبات(اختصاصات فیزیک و شیمیایی مانند PH و Eh) پرداخت. از آن زمان به بعد نیز تحقیقات زیادی در زمینه‌های مختلف رسوب شناسی توسط محققان این رشته در سراسر جهان انجام گردیده و یا در حال انجام است.

  امروزه مهمترین کاربرد رسوب شناسی در ارتباط با اکتشاف منابع طبیعی از قبیل نفت و گاز می‌باشد، در گذشته بیشتر شرکتهای نفتی برای کشف مخازن در جستجوی تاقدیسها بودند، اما با پیشرفت زمان به این نتیجه رسیدند که علاوه بر نفتگیرهای ساختمانی ، نفتگیرهای چینه ای نیز از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا در این گونه نفتگیرها سنگهایی با تخلخل و نفوذپذیری زیاد به طور جانبی و عمودی به سنگهایی با نفوذپذیری کم تبدیل می‌شوند و از حرکت نفت و گاز به طرف بالا جلوگیری می‌کنند.         

  یکی دیگر از کاربردهای مهم رسوب شناسی در رابطه با روش لرزه نگاری ، مطالعه طبقات رسوبی در زیر سطح زمین است. بدین وسیله می‌توان محیط رسوبی ، ارتباط جانبی طبقات و همچنین توالی عمودی رسوبات را تعبیر و تفسیر نمود.

  از مطالعات رسوب شناسی می‌توان در رابطه با کارهای اکتشافی ذغال سنگ استفاده کرد و گسترش وضعیت لایه‌های زغالی را تعبیر و تفسیر نمود.

  بعضی از کانیهای فلزی مانند سرب و روی بطور محدود در سنگهای رسوبی میزبان ، نظیر ریفها یا رسوبات جلبکی فسیل شده، وجود دارند. بنابراین درک رسوب شناسی به اکتشاف سرب و روی در این گونه سنگها کمک فروانی می‌کند.

  ار آنجا که اورانیوم و پلاسرهای مختلف در داخل رسوبات رودخانه‌ای قدیمه تجمع یافته‌اند، استفاده از مطالعات رسوب شناسی می‌تواند محیط رسوبگذاری سنگهای رسوبی حاوی اورانیوم و پلاسرها را تعبیر و به اکتشاف این گونه مواد کمک فراوانی نمود.

  در رابطه با مطالعات آبهای زیر زمینی، دانسته های رسوب شناسی منجر به شناخت و چگونگی تشکیل سنگهای آبدار در محیطهای مختلف کمک شایانی می‌نماید. لذا  بدین وسیله می‌توان به گسترش آبخوانها پی برد و از حفاریهای مکرر برای یافتن آب که متحمل مخارج زیادی است، جلوگیری کرد.

  منبع مطلب : gsi.ir

  مدیر محترم سایت gsi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : بله درسته

  ریحانه : چون آب گیر است 👍

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  5 ماه قبل
  1

  ترو خدا کمکم کنید و جواب دورست رو بفرستین

  من چون امتحان ترم دارم

  طه نامور 6 ماه قبل
  1

  سایت خوبیه فقط زیاد توضیح میده سعی کنید فقط موضوع مطالب تون کمی بالاتر از سطح کتاب درسی باشه

  ریحانه 7 ماه قبل
  3

  شکل تیزی

  .... 9 ماه قبل
  1

  نمیدونم

  ARLl 10 ماه قبل
  3

  چون آب گیر است

  ریحانه 10 ماه قبل
  4

  چون آب گیر است

  👍

  سلیمان 2 سال قبل
  3

  سفت و قابل شکستن نیست

  0
  درسته 1 ماه قبل

  درسته

  2
  ناشناس 10 ماه قبل

  نه

  6
  ناشناس 1 سال قبل

  بله درسته

  مهدی 2 سال قبل
  3

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید