توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  از چشمه چاه و قنات چه استفاده هایی می شود

  1 بازدید

  از چشمه چاه و قنات چه استفاده هایی می شود را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  تحقیق در مورد چشمه و قنات کلاس سوم

  تحقیق درباره‌ی چشمه، قنات و چاه

  توضیحات مختصری درباره‌ی چشمه، قنات و چاه و انواع آن

  چاه‌آب ، قنات و چشمه

  چَشمه که در زبان پهلوی چَشمَگ یا چِشمَک می‌گفتند جایی است که آب از زیر آن بیرون زند و روان شود.

  چشمه محل تلاقی سفره‌های زیرزمینی آب با سطح زمین است. بسته به ثبات منبع آب، یک چشمه می‌تواند موقتی، دائمی یا خودجوش (آرتزین) باشد. در محل ظهور چشمه، گاه حوضچه‌ها یا نهرهایی پدید می‌آیند.

  از انواع چشمه‌ها می‌توان از چشمه آب گرم و چشمه آب معدنی نام برد.

  در برخی زمین‌های ماسه‌ای و مسطح مانند زمین‌های کشور هلند آب‌های زیرزمینی از نقاطی نزدیک به هم به روی زمین می‌جوشد که یه این پدیده، چشمه‌های نشتی گفته می‌شود.

  قنات یاکاریز یاکهریز به کانالی که در زیر زمین کنده شده تاآب در آن برای رسیدن به سطح زمین جریان یابد می‌گویند. این جوی یا کانال در عمق زمین برای ارتباط دادن رشته چاه‌هایی که از «مادر چاه» سرچشمه می‌گیرد به منظور هدایت آب و مدیریّت آب برای کشاورزی و سایر مصارف به کار گرفته می‌شود. این کانال ممکن است تا رسیدن به سطح زمین چندین کیلومتر طول داشته باشندبه محل خروجی آب “دهانه کاریز”و یا سر قنات می‌گویند.

  قناتی است که منبع تغذیهٔ آن رودخانهٔ دائمی است. گاهی وجود ارتفاعات مانع رسیدن آب رودخانه به منطقه‌ای مشخص می‌شود. در این صورت با حفر یک منگل، آب رودخانه را که در سطح زمین جاری است، مجدداً به زیر زمین برده و سپس آن را با استفاده از شیب مناسبی که در منطقه موردنظر ایجاد می‌‌کنند، به سطح زمین می‌آورند. یکی از بهترین انواع قنات‌های منگل ”منظومه شمس‌آباد کرج“ است که با تغذیه از ”کردان رود“ در زیر جاده تهران ـ قزوین جاری است. این روش نیز به‌منظور استفاده از آب تعدادی از رودخانه‌های دائمی در ایران توصیه می‌شود.

  این قنات‌ها در جنب سدهائی احداث می‌شود که به‌منظور تأمین آب قنات در بستر یک مسیل یا آبراهه بنا شده است. در فصول بارندگی سیلاب‌ها و هرز آب‌ها در پشت این سدها جمع شده و به‌تدریج در زمین نفوذ نمی‌کند و قناتی که در مجاورت سد مذکور احداث شده است از آب‌های نفوذی سد به زمین تغذیه می‌کند. به‌نظر می‌آید که این روش در بسیاری از مناطق کوهستانی ایران به‌منظور تأمین آب روستائیان قابل اجراء باشد. برای مثال‌ بهترین نمونه از این قنات‌ها، قنات ”جندق“ است.

  این نوع قنات‌ها عموماً در مناطق کوهستانی حفر می‌شود. طول این قنات‌ها معمولاً کم و چاه‌های عمومی آن بسیار محدود و گاهی حتی بدون چاه عمومی است. در این نوع قنوات با حفر کانالی از لایه‌های غیرقابل نفوذ آب را به سطح زمین عبور می‌دهند. هزینه نگهداری این قنات‌ها معمولاً کم و آب آنها نسبت به مقدار نزولات جوّی و میزان برفگیری ارتفاعات تغییر می‌کند.

  این اصطلاح که در سال‌های اخیر در روستاها عنوان شده، به قنواتی اطلاق می‌شود که آب آن، براساس خاصیت جاذبهٔ زمین قادر نیست در سطح مزرعهٔ موردنظر آفتابی شده و مورد استفاده قرار گیرد. گاهی اتفاق می‌افتد که به‌علت اشتباه در محاسبه شیب قنات، آب در منطقه موردنظر بر روی زمین نمی‌آید و با مزرعه اختلاف ارتفاع پیدا می‌کند و یا اینکه لایروبی و کف‌شکنی برخی از قنات‌های متروک، باعث پائین افتادن سطح آب و ایجاد اختلاف با مزرعه می‌شود. در چنین قنات‌هائی به‌وسیلهٔ موتور پمپ، آب را به سطح زمین می‌آورند مورد استفاده کشاورزی قرار می‌دهند. یکی از نمونه‌های بازر آن ”قنات سرافرازیه“ در منطقه ”ابوزید آباد“ کاشان است که در موقع حفر مقّنی نتوانسته است شیب متناسب را برای قنات محاسبه کند و در نتیجه آب در منطقهٔ موردنظر آفتابی نشده و صاحب قنات بالاجبار آب را از قنات به‌وسیله موتور به سطح زمین آورده است.

  چاه آب گودالی است که انسان برای رسیدن به آب در زمین حفر می‌کند. چاه‌های آبی آب خود را از سفره‌های زیرزمینی تهیه می‌کنند.
  چاه خوب چاهیست که مقدار آب مورد نظر به مدتی نامحدود در ازاء حداقل هزینه از آن پمپاژ می‌گردد. برای نیل به چنین خواسته‌ای لازم است که مشخصان هیدرولیکی آکویفرو کار آئی هیدرولیکی از طریق تست‌های پمپاژ مورد محاسبه قرار گیرد. برای شناخت بیشتر از سفره‌های آب زیرزمینی می‌توان با حفر چاههای مته‌ای و اندازه گیری سطح آب این چاههادر هر ماه (رتینگ) یک نگاه موقت از وضعیت سفره آب زیرزمینی ایجاد کرده تا از اطلاعات آن برای محاسبه دیگر پارامترهای آبی استفاده نمود.

  منبع مطلب : www.daneshchi.ir

  مدیر محترم سایت www.daneshchi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  شهرام جهانگرد 1 ماه قبل
  0

  درباره چشمه چاه وقناتهایی که ور شهرها و روستاها وجود دارد چه استفاده های میکنند

  مریم 1 ماه قبل
  1

  نمی دونم

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید