توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  از گرمای خورشید برای چه کارهایی میتوانیم استفاده کنیم دوم دبستان

  1 بازدید

  از گرمای خورشید برای چه کارهایی میتوانیم استفاده کنیم دوم دبستان را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  استفاده از خورشید بجای سوخت ها کلاس دوم

  استفاده از خورشید بجای سوخت ها کلاس دوم

  از گرمای خورشید برای چه کارهایی میتوانیم استفاده کنیم دوم دبستان

  فایل ورد در انتهای صفحه

  خورشید زمین را گرم و روشن می‌کند. گیاهان و جانوران نیز انرژی خورشیدی را لازم دارند تا زنده بمانند.

  اگر خورشید نبود یا از زمین خیلی دورتر بود و گرمای کمتر به ما می‌رسید، سطح زمین خیلی سرد و تاریک می‌شد و هیچ موجودی نمی‌توانست روی آن زندگی کند.

  انرژی خورشیدی به گرما و نور منتشر شده توسط خورشید می‌گویند.

  انرژی ستاره خورشید یکی از منابع عمده انرژی در منظومه شمسی است.

  انرژی خورشید همانند سایر انرژی‌ها بطور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی همانند گرما و الکتریسیته و… تبدیل شود.

  انشا درباره آدم فضایی

  با طراحی خانه هایی که یبشترین نور را از بیرون کسب کنند ، دیگر لازم نیست در اتاق هایی که نور کافی دارند ، لامپ روشن کرد و سوخت بیشتری در نیروگاه مصرف کرد.

  می‌توان انرژی خورشیدی را به الکتریسیته تبدیل کرد برای این کار دو روش اصلی وجود دارد.

  از انرژی خورشیدی می‌توان برای تولید آب گرم تهیه آب گرم بهداشتی در منازل و اماکن عمومی به خصوص در مکان‌هایی که مشکل سوخت رسانی وجود دارد استفاده کرد.

  با این کار دیگر نیاز به استفاده از گاز برای تامین گرما و آتش نیست.

  استفاده از خورشید بجای سوخت ها کلاس دوم

  هنگامی که حرارت دریافت شده از خورشید با دمای کم‌روی آب شور اثر کند تنها آب تبخیر شده و املاح باقی می‌ماند.

  سپس می‌توان آب تبخیر شده را تنظیم کرده و به این ترتیب آب شیرین تهیه کرد.

  با این روش می‌توان آب بهداشتی مورد نیاز را تامین کرد. و مصرف برق و سوخت را در نیروگاه کم کرد.

  با استفاده از خشک خورشیدی از مصرف برق و در نتیجه سوخت جلوگیری می شود.

  خشک کردن عبارت است از گرفتن قسمتی از آب موجود در مواد غذایی و سایر محصولات که باعث افزایش عمر انباری محصول و جلوگیری از رشد باکتری‌ها است.

  اصول کار اجاق خورشیدی جمع‌آوری پرتوهای مستقیم خورشید در یک نقطه کانونی و افزایش دما در آن نقطه است.

  استفاده از این اجاق‌ها به ویژه در مناطق شرقی ایران که با مشکل کمبود سوخت مواجه می‌باشند بسیار مفید خواهد بود.

  تحقیق در مورد آتشفشان برای دبستان

  کوره خورشیدی وسیله‌ای است که از تعداد بسیار زیادی آینه تخت که به صورت الکترونیکی کنترل می‌شود برای متمرکز ساختن نور خورشید در یک ناحیه کوچک جهت تولید دماهای بسیار بالا ساخته شده‌است.

  از این گرما برای تولید آب گرم و بخار آب گرم برای به راه انداختن توربین یک نیروگاه برق استفاده می‌شود.

  اجاق‌های خورشیدی از نور خورشیدی برای آشپزی، خشک‌ کردن و پاستوریزه‌سازی استفاده می‌کنند.

  با این کار دیگر گاز به عنوان سوخت مصرف نمی شود و به محیط زیست آسیب نمی رسد.

  کشاورزی:

  انرژی خورشیدی در کاربردهای کشاورزی مثل پمپ کردن آب، خشک کردن محصولات، جوجه‌کشی و خشک کردن کودهای کشاورزی هم نقش دارد.

  حمل‌ونقل:

  استفاده از ماشین های برقی که در روز از انرژی خورشیدی بهره ببرد و ذخیره کند و در شب از ذخیره انرژی خورشیدی استفاده کند، که می تواند سوخت را به طور کلی از ناوگان حمل و نقل عمومی حذف کند.

  بعضی وسایل نقلیه از پنل‌های خورشیدی برای تأمین نیروی اضطراری از جمله تهویه‌ی هوا برای خنک کردن فضای داخل ماشین استفاده می‌کنند و به این صورت مصرف سوخت را کاهش می‌دهند.

  این موضوع می تواند برای راه اندازی پمپ های چاه، پمپ های آب گرم، فن های سقفی درون خانه یا روشنایی های با تغذیه DC استفاده شود.

  شارژرهای باتری در خانه ها برای شارژ تمامی باتری هایی که برای بازی های ویدیویی و مانند آن به کار می روند استفاده می شوند.

  استفاده از خورشید بجای سوخت ها کلاس دوم

  زمانی که خورشید در دسترس است، شارژر باتری، سیستم باتری پشتیبان را شارژ نموده و چراغ ها را نیز روشن می کند.

  سپس در شب، باتری ها وارد مدار شده و زمانی که خورشید قابل رویت نیست تأمین روشنایی را برعهده می گیرند.

  ویکی پدیا

  سایت کارگشا

  اهل بیت یعنی چه کلاس دوم

  تحقیق در مورد وفای به عهد دوم دبستان

  تحقیق در مورد کانگورو برای کلاس دوم

  مثلث چند قطر دارد سوم ابتدایی

  تحقیق در مورد آلودگی هوا برای کودکان

  درباره ویژگی های شخصیت های ماندگار گفت و گو کنید

  تحقیق درمورد برق گیر و نقش آن درجلوگیری ازاسیب به ساختمان

  تحقیق انگلیسی با ترجمه فارسی درباره انرژی خورشیدی

  تحقیق کوتاه انگلیسی در مورد خورشید

  متن کوتاه انگلیسی در مورد گرمایش جهانی

  تحقیق کنید از میان نزدیک به 200 کشور در جهان در چه کشورهایی از سوخت های هسته ای برای تأمین انرژی استفاده می شود؟

  تحقیق کوتاه درباره هوای پاک

  منبع مطلب : kelasedarsi.ir

  مدیر محترم سایت kelasedarsi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  استفاده از انرژی خورشیدی

  مقدمه

  انسانهای اولیه و انرژی خورشیدی

  کاربردهای انرژی خورشیدی

  مشکلات استفاده از انرژی خورشیدی

  انرژی خورشیدی و مسائل زیست محیطی

  ابزارهای مورد استفاده

  مباحث مرتبط با انرژی خورشید

  منبع مطلب : daneshnameh.roshd.ir

  مدیر محترم سایت daneshnameh.roshd.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انرژی ومنابع آن

  انرژی و منابع انرژی

  یادآوری:

  حتما، می دانید که ما از گرما و نور استفاده های مختلفی می کنیم. از نور، برای دیدن اجسام و از گرما، برای گرم کردن خودمان و یا پختن غذا استفاده می کنیم. گرما، باعث تغییر حالت مواد می شود. به عنوان مثال، مواد جامد در اثر گرما، ذوب می شوند. شما، یاد گرفته اید که برای انجام هر کاری، به انرژی نیاز است و می دانید که انرژی ها به یک دیگر تبدیل می شوند.

  انواع انرژی

   به اطراف خود نگاه کنید، چیزهای زیادی را می بینید که در حال حرکت هستند. بچه ها بازی می کنند، پرنده ها پرواز می کنند. اتومبیل ها در خیابان در حال حرکت اند؛ هواپیما در آسمان در حال پرواز است. همه ی این ها حرکت می کنند؛ چون انرژی دارند. در واقع، هر چیزی که بتواند کاری را انجام دهد دارای انرژی است. انرژی یعنی توانایی انجام دادن کار.

  انرژی گرمایی

   ما از انرژی گرمایی، برای گرم کردن خانه هایمان در زمستان استفاده می کنیم. بخاری ها، سوخت مصرف می کنند و گرما می دهند . گرما نوعی انرژی است. انرژی گرمایی، از سوختن چوب زغال سنگ و سایر سوخت ها به دست می آید. ما برای پختن غذا از انرژی گرمایی استفاده می کنیم و این انرژی در تغییر حالت مواد،‌نقش مهمی دارد.

  انرژی خورشید:

    ما در هوای سرد، از آفتاب گرما می گیریم، انرژی نورانی خورشید، همه چیز را روشن می کند؛  انرژی خورشید، باعث رشد گیاهان می شود؛ خورشید دارای انرژی نورانی و گرمایی است.

  انرژی صوتی:

   صدا (صوت)، وقتی تولید می شود که چیزی به ارتعاش (لرزش) درمی آید. هر چیزی که صدا تولید کند، انرژی صوتی دارد. به عنوان مثال، انرژی صوتی صدا؛ می تواند شیشه را بلرزاند.

  انرژی الکتریکی:

    ما از الکتریسیته، استفاده های فراوانی می کنیم، مانند روشنایی ساختمان یا پختن غذا با استفاده از الکتریسیته، غذاها را در یخچال سرد و تازه نگه می داریم و بسیاری از ماشین ها و وسایل دیگر را به کار می اندازیم. الکتریسیته، در وسایل مختلف، باعث گرما (مانند: بخاری برقی)، نور (مانند، تلویزیون و لامپ)، صوت (مانند رادیو) و حرکت (مانند پنکه) می شود. در واقع، نوعی از انرژی که به وسیله ی الکتریسیته باعث گرما، نور، صوت و حرکت می شود را انرژی الکتریکی می گویند.

  انرژی حرکتی:

    هر چیزی که حرکت می کند،‌انرژی حرکتی دارد. آب جاری و باد، انرژی حرکتی دارند.

  تبدیل انرژی ها به یک دیگر:

   ما نمی توانیم انرژی را به وجود آوریم، فقط، می توانیم یک نوع انرژی را به نوع دیگر تبدیل کنیم. در رادیو، انرژی الکتریکی، به انرژی صوتی تبدیل می شود، در دوچرخه ای که دینام دارد، انرژی حرکتی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و این الکتریسیته، چراغ های دوچرخه را روشن می کند. در تلویزیون، انرژی الکتریکی به انرژی صوتی و نوری، تبدیل می شود.

  منابع انرژی:

   سوخت می تواند بسوزد و تولید انرژی کند. از مهم ترین سوخت ها، می توان به زغال سنگ، نفت، گاز و بنزین اشاره کرد. در حال حاضر، بیشترین انرژی مصرفی جهان، از نفت و گاز تامین می شود. اگر میلیون ها تن درخت، تحت فشار و گرما دفن شوند، پس از گذشت میلیون ها سال،‌این درختان به زغال سنگ تبدیل می شوند. می توان مقداری زغال سنگ را به مدت چند دقیقه سوزاند و از انرژی گرمایی آن استفاده کرد. سوخت هایی مانند: نفت و زغال سنگ برای به وجود آمدن به زمان بسیار زیادی احتیاج دارند و ما نمی توانیم آن ها را تولید کنیم، پس، این منابع انرژی، تمام شدنی هستند و همچنین آلودگی زیادی دارند و ما باید به دنبال منابع دیگری از انرژی باشیم که جایگزین آن ها کنیم.

  انرژی باد:

   باد، در حقیقت همان هوای در حال حرکت است و همان طور که می دانیم، هر چیزی هم که حرکت کند،‌انرژی دارد. در گذشته، از انرژی باد، برای به حرکت درآوردن قایق ها، کشتی ها، آسیاب کردن گندم و جو و بالا کشیدن آب از چاه استفاده می شد و امروزه در بسیاری از کشورها، انرژی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. در جاهایی که وزش باد همیشه وجود دارد؛ با استفاده از چرخش توربین های بادی، می توان الکتریسیته به دست آورد.

  سوزاندن سوخت های مختلف مانند: نفت و گاز و بنزین، باعث آلودگی فراوان هوا می شود و در نتیجه، هوای کره زمین گرم و گرم تر می شود. انرژی باد، آلودگی ندارد. ممکن است در آینده سوخت هایی مانند نفت و زغال سنگ تمام شوند؛‌ولی باد، تمام شدنی نیست. استفاده از انرژی باد، سریع ترین راه برای به دست آوردن الکتریسیته است.

  انرژی آب:

   بیشترین قسمت سطح زمین را آب فرا گرفته است،‌آب جاری نیز حرکت می کند و انرژی دارد. ما،‌می توانیم جریان آب را به کنترل خود درآوریم و به کمک انرژی آن، دستگاه های مختلف را به کار اندازیم و یا الکتریسیته به دست آوریم. در گذشته، مردم به کمک آسیاب های آبی، گندم و جو را آسیاب می کردند. امروزه، برای استفاده ی بهتر از انرژی آب، در مسیر رود و رودخانه ها سد می سازند و آب را در پشت آن جمع می کنند و این آب را برای آبیاری مزرعه ها و مصرف خانه ها و حتی تفریح به کار می برند.

  انرژی خورشید:

    یکی از مهم ترین منابع انرژی ، خورشید است. از انرژی خورشید استفاده های مختلفی می شود. از این انرژی ، برای شیرین کردن آب دریا، به دست آوردن الکتریسیته و نیز در آبگرمکن خورشیدی برای گرم کردن آب استفاده می شود. ماهواره هایی که به فضا می روند، انرژی الکتریکی را به کمک نور خورشید تامین می کنند. می توان در خانه ها از آبگرمکن های خورشیدی استفاده کرد. این آبگرمکن ها دارای صفحاتی با رنگ تیره هستند. آن ها گرمای خورشید را می گیرند و هر وقت این صفحات گرم شدند، آب را گرم می کنند تا در خانه ها، مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از انرژی خورشید رایگان است و آلودگی ایجاد نمی کند و نیز انرژی همیشه در دسترس است.

  صرفه جویی در انرژی:

    ما نمی توانیم از نفت، بنزین، گاز یا الکتریسیته استفاده نکنیم، ولی می توانیم آن ها را با دقت بیشتری مصرف کنیم و اسراف نکنیم. موقع گرم کردن خانه ها،‌برای این که گرما به هدر نرود،‌می توانیم درها و پنجره های باز و یا شکاف های آن ها را، که باعث ورود هوای سرد می شود، ببندیم.  برای جلوگیری از خارج شدن گرما، می توانیم از شیشه های دو جداره استفاده کنیم و یا حتی لباس گرم تری بپوشیم. می توانیم لامپ های اضافی را خاموش کنیم و یا از لامپ های کم مصرف استفاده کنیم. بنابراین باید از انرژی ها درست استفاده کنیم تا آیندگان ههم بتوانند از انرژی مواد سوختنی که تمام شدنی هستند و برای بوجود آمدن آن ها میلیون ها سال وقت لازم است استفاده کنند.

  خلاصه درس:

  - برای آن که کاری انجام شود، باید انرژی مصرف شود.

  - انرژی، انواع مختلفی دارد:

  1- انرژی حرکتی       2- انرژی گرمایی

  3- انرژی نورانی                  4- انرژی صوتی

  5- انرژی الکتریکی

  - انرژی را ، نمی توان تولید کرد، بلکه می توان، از شکلی به شکل دیگر تبدیل کرد.

  - مواد سوختنی، «سوخت» نام دارند و دارای انرژی هستند.

  - از انرژی آب و باد، برای به دست آوردن برق و ایجاد حرکت استفاده می شود.

  - صرفه جویی در مصرف انرژی، لازم است.

  - صرفه جویی یعنی؛ درست مصرف کردن.

  مطالعه ی آزاد:

  زغال از قدیمی ترین سوخت های گیاهی است. زغال وقتی آتش می گیرد به میزان بیشتری نسبت به چوب گرما تولید می کند. آتش زغال آن قدر حرارت دارد که می تواند فلزات را ذوب کند در کوره های آهنگری از زغال نیز استفاده می کنند.

    اگر چوب خیلی آهسته بسوزد، به زغال تبدیل می شود. برای آن که چوب آهسته بسوزد باید مقدار اکسیژن در اطراف آن کم باشد. برای این کار چوب ها را روی هم می ریزند و با پوششی از خاک و گل از نفوذ اکسیژن به داخل آن جلوگیری می کنند چوب به مدت سه روز می سوزد و به زغال تبدیل می شود. زغال فقط یک نمونه از سوخت های گیاهی است. کاه و نیشکر و پوسته ی نارگیل هم انواع دیگری از سوخت های گیاهی هستند که وقتی آن ها را می سوزانیم انرژی به دست می آوریم. نوعی دیگری از سوخت گیاهی چوب برشته نامیده می شود. برای به دست آوردن این سوخت، چوب را تکه تکه می کنند و به شکل قطعات کوچک حدودا پنج سانتی متری در می آورند. سپس این قطعات را درون یک اجاق کوچک خیلی داغ، برشته می کنند. چوب برشته از زغال تمیز تر است، بهتر می سوزد و گرمای بیشتری هم بیرون می دهد و در نتیجه در تعداد درختانی که باید قطع شود صرفه جویی می شود.


  منبع: مفاهیم علوم سوم ابتدایی جلد دوم، مرضیه غلامی، انتشارات نخبگان جوان، چاپ اول 1387

  منبع مطلب : sepehr48.blogfa.com

  مدیر محترم سایت sepehr48.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  ازنور وگرمای خورشیدچه استفاده هایی میشود

  0
  ناشناس 9 ماه قبل

  خورشید زمین را گرم میکند و روشن می کند گیاهان و جانوران برای نیز انرژی خورشیدی لازم دارند تا زنده بمانند

  0
  ناشناس 9 ماه قبل

  خورشید زمین را گرم میکند و روشن می کند گیاهان و جانوران برای نیز انرژی خورشیدی لازم دارند تا زنده بمانند

  مهدی 12 ماه قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید