توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اصطلاحی در ورزش تنیس روی میز به این معنا که یک رالی که نتیجه آن در شمارش بازی منظور نمی شود

  1 بازدید

  اصطلاحی در ورزش تنیس روی میز به این معنا که یک رالی که نتیجه آن در شمارش بازی منظور نمی شود را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  آشنایی با قوانین،اصطلاحات و وسایل بازی پینگ پنگ

  آشنایی با قوانین،اصطلاحات و وسایل بازی پینگ پنگ

  جنس توپ پینگ پنگ باید از سلولوئید با مواد پلاستیکی باشد

  آشنایی با قوانین،اصطلاحات و وسایل بازی پینگ پنگ
  تنیس روی میز یا پینگ پنگ ورزشی است که روی میز انجام می‌شود و دو یا چهار بازیکن در آن مشارکت دارند و هر بازیکن یک راکت دارد و با بهره گیری از آن به توپ ضربه می‌زند. در وسط میز یک تور قرار دارد و برخورد توپ موقع برخورد با آن تابع قوانین خاصی است. توپ در این ورزش پینگ پنگ سبک (سفید یا نارنجی رنگ) و توخالی است. جنس میز از چوب و سخت است.

  • چگونگی بازی پینگ پنگ
  پس از ضربه ی سرویس که می‌بایست در نیمه ی زمین فرد آغازگر بر زمین بخورد، در ضربه‌های بعدی توپ پینگ پنگ باید فقط در نیمهٔ زمین طرف مقابل به زمین بخورد. دو نیمهٔ زمین با یک تور از هم جدا شده‌اند. اگر توپ در زمین حریف فرود نیاید یک امتیاز به حریف اضافه می‌شود و اگر توپ در زمین حریف فرود آید و پس از آن حریف نتواند توپ را به زمین طرف مقابل بزند یک امتیاز به فردی که ضربه را زده افزوده می‌شود. اگر در ضربه اول، توپ پس از اینکه به زمین خورد، به تور بخورد و سپس در زمین حریف اصابت کند نت حساب می‌شود وفردی که آغازگر است باید دوباره ضربه را بزند و هیچ امتیازی برای کسی حساب نمی‌شود.

   •  اصطلاحات بازی پینگ پنگ

  * رالی عبارت است از مدت زمانی که توپ در جریان بازی در گردش است.
  * توپ از آخرین لحظه‌ای که به صورت ثابت در کف دست آزاد بازیکن قرار دارد، پیش از پرتاب برای زدن سرویس، رالی یک لت یا یک امتیاز محسوب می‌شود.
  * یک لت عبارت است از یک رالی که نتیجهٔ آن در شمارش بازی منظور نمی‌شود.
  * یک امتیاز عبارت است از یک رالی که نتیجه آن در شمارش بازی منظور می‌شود.
  * دست بازی دستی است که راکت را می‌گیرد.
  * دست آزاد دستی است که راکت را نمی‌گیرد.

  *یک بازیکن زمانی به توپ ضربه وارد کرده‌است که با راکتی که در دست دارد و یا با قسمت زیر مچ دست بازی به توپ ضربه بزند.
  * یک بازیکن زمانی در مقابل توپ تنیس انسداد ایجاد می‌کند که لباس وی یا آنچه همراه خود دارد در هنگام بازی با توپی که هنوز از خط انتهایی خود عبور نکرده و یا از زمان آخرین ضربه از سوی حریف با زمین بازی برخورد نداشته تماس حاصل کند.


  * زننده سرویس بازیکنی است که اولین ضربه را در یک «رالی» به توپ وارد می‌کند.
  * گیرنده سرویس بازیکنی است که دومین ضربه را در یک «رالی» به توپ وارد می‌کند.
  *داور شخصی است که برای کنترل مسابقه منصوب می‌شود.
  * کمک داور شخصی است که در زمان تصمیم گیری‌های ویژه به داور کمک می‌کند.

  * خط پایانی خطی است که به صورت فرضی در هر دو جهت امتداد داشته باشد.

  سرویس درست در پینگ پنگ :
  در آغاز یک سرویس در پینگ پنگ ، توپ باید بدون حرکت روی کف دست آزاد زننده سرویس در پشت خط پایانی و در بالای سطح بازی قرار داشه باشد. سپس زننده سرویس توپ را تقریباً با حالت عمودی و به سمت بالا بدون چرخش پرتاب خواهد کرد به صورتی که توپ، پس از رها شدن از کف دست آزاد بازیکن حداقل ۱۶ سانتیمتر به سمت بالا بیاید و سپس قبل از ضربه خوردن، بدون تماس با چیزی پایین خواهد آمد.

  در زمان نگه داشتن توپ برای سرویس حریف باید قادر به دیدن حداقل 80 درصد توپ باشد. در زمانی که توپ به سمت پایین در حال حرکت است، زننده سرویس به آن ضربه وارد می‌کند به نحوی که توپ پینگ پنگ ابتدا با زمین خود و سپس بعد از عبور از روی مجموعه تور و یا از کنار آن، مستقیماً با زمین حریف تماس حاصل کند. در بازی‌های دو نفره، توپ باید به ترتیب به نیمه سمت راست زمین زننده سرویس و گیرنده سرویس برخورد کند.

  از شروع سرویس تا وقتی که به توپ ضربه وارد می‌شود توپ باید بالاتر از سطح بازی و پشت خط پایانی زننده سرویس قرار داشته باشد و نباید توپ توسط قسمتی از بدن یا لباس زننده سرویس یا یار او از گیرنده سرویس پنهان گردد. ضمناً پس از انجام سرویس، دست آزاد زننده سرویس نباید بین بدن او و تور قرار گیرد.

   توپ تنیس روی میز باید کروی شکل و قطر آن ۴۰ میلیمتر باشد

  بازیکن مسئول است سرویس را بنحوی اجرا نماید که داور یا کمک او قادر به مشاهده رعایت مقررات اجراء سرویس صحیح از جانب او باشند. درصورتی که داور نسبت به صحیح بودن سرویس شک داشته باشد (برای اولین بار) تنها با دادن اخطار به زننده سرویس اکتفا می‌کند (لت) اما امتیاز به دریافت کننده سرویس داده نمی‌شود. در صورت تکرار بندبالا (تردید داور در ارتباط با صحیح بودن سرویس) خطا گرفته شده و برای دریافت کننده سرویس یک امتیاز در نظر گرفته خواهد شد.

  در صورتیکه سرویس آشکارا غلط باشد، هیچ اخطاری داده نخواهد شد و به گیرنده سرویس یک امتیاز تعلق خواهد گرفت. استثنائاً، در صورتیکه داور، پیش از مسابقه از ناتوانی‌های جسمی یک بازیکن آگاهی داشته باشد می‌تواند برخی از موارد عدم اجرای صحیح سرویس را نادیده بگیرد.

  برگشت صحیح:
  به توپی که سرویس شده یا برگشت داده شده به نحوی ضربه وارد خواهد شد که یا مستقیماً از بالا و یا از کنار مجموعه تور عبور کند و یا پس از اصابت به مجموعه تور به زمین حریف اصابت کند.

  ترتیب بازی در پینگ پنگ:
  در بازی‌های انفرادی پینگ پنگ، زننده سرویس ابتدا باید یک سرویس صحیح را اجرا کند، سپس گیرنده سرویس، یک برگشت صحیح را اجرا کند و به همین ترتیب زننده سرویس و گیرنده سرویس هر یک به طور متناوب یک برگشت صحیح را انجام دهند. در بازی‌های دو نفره، ابتدا زننده سرویس، باید یک سرویس صحیح را اجرا کند، سپس گیرنده سرویس، یک برگشت صحیح انجام داده، بعد از آن همبازی زننده سرویس، یک برگشت درست انجام می‌دهد و پس از آن هر بازیکن به نوبه خود به طور متوالی برگشت صحیح را انجام خواهد داد.

   لت:
  یک رالی در موارد زیر یک «لت» محسوب می‌شود:

  * در صورتیکه توپ در سرویس در حین عبور از محوطه تور، به آن برخورد کند، مشروط بر آنکه سرویس به درستی اجرا شده باشد و یا گیرنده توپ یا همبازی او در توپ انسداد ایجاد کند.
  * درصورتیکه سرویس زمانی اجرا شود که گیرنده سرویس با همبازی او آمادگی لازم را نداشته و هیچگونه اقدامی در جهت وارد کردن ضربه به توپ انجام ندهند.
  * در صورتیکه بنا به دلایلی که خارج از کنترل بازیکن است، سرویس غیر صحیح یا برگشت غیر صحیح و یا عملی مغایر با قوانین بازی صورت گرفته باشد.
  * در صورتیکه بازی توسط داور یا کمک داور متوقف شود.

   بازی پینگ پنگ از پنج گیم ۱۱ امتیازی تشکیل می‌شود


  بازی پینگ پنگ را در موارد زیر می‌توان متوقف ساخت:

  به منظور تصحیح اشتباهی که در سرویس، دریافت و یا زمین رخ داده‌است؛ بمنطور اعلام سیستم تسریع؛ بمنظور اخطار یا جریمه بازیکن؛ اگر عواملی باعث اختلال در شرایط بازی پینگ پنگ شود به نحوی که در نتیجه رالی تاثیر بگذارد.

  امتیاز در بازی پینگ پنگ:
  به غیر از مواردی که رالی، یک لت محسوب می‌شود، در موارد زیر بازیکن یک امتیاز کسب می‌کند:
  *اگر حریف او نتواند یک سرویس صحیح اجرا کند.
  *اگر حریف او نتواند یک برگشت صحیح اجرا کند.
  * اگر پس از آنکه یک سرویس صحیح با یک برگشت صحیح را انجام داد، توپ پیش از آنکه توسط حریف زده شود به جایی غیر از مجموعه تور اصابت کند.
  * اگر توپ پس از آنکه توسط حریف زده شد، بدون اصابت با زمین او از خط انتهایی عبور کند.

  *اگر حریف مانعی بر سر راه توپ ایجاد کند.
  * اگر حریف دو مرتبه متوالی به توپ ضربه وارد کند.
  *اگر حریف با طرفی از راکت که سطح آن فاقد لاستیک است به توپ ضربه وارد کند.
  * اگر بازیکن مقابل و هر آنچه که پوشیده یا حمل می‌کند، سطح بازی را حرکت دهد.
  * اگر بازیکن مقابل و هر آنچه که پوشیده و یا حمل می‌کند، به مجموعه تور اصابت کند.
  * اگر دست آزاد بازیکن به سطح بازی برخورد کند.
  *اگر بازیکنان مقابل در مسابقات دو نفره پینگ پنگ خارج از نوبتی که توسط اولین زننده توپ و اولین گیرنده توپ تعیین شده‌است به توپ ضربه وارد کنند.
  * مواردی که در قسمت مربوطه به سیستم تسریع  به آنها اشاره خواهد شد.

  گیم ها در بازی پینگ پنگ:
  بازی از پنج گیم ۱۱ امتیازی تشکیل می‌شود. هر بازیکن یا زوجی که زودتر به امتیاز ۱۱ دست یابد، برنده گیم خواهد بود، مگر آنکه دو بازیکن و یا هر دو زوج به امتیاز مساوی ۱۰ دست یابند. در این صورت برنده، بازیکن یا زوجی خواهد بود که دو امتیاز پی در پی بیشتر از حریف خود کسب کند.

  میز پینگ پنگ:
  سطح روی میز پینگ پنگ که سطح بازی نامیده می‌شود، باید به صورت مستطیل بوده طول آن ۲/۷۴ متر و عرض آن ۱/۵۲۵ متر باشد. این میز که در سطح افقی قرار می‌گیرد باید ۷۶ سانتیمتر از زمین ارتفاع داشته باشد. سطح موثر بازی کناره‌های عمودی میز را در بر نخواهد گرفت. سطح بازی می‌تواند از هر جنسی ساخته شود با این شرط که وقتی یک توپ استاندارد در هر قسمت میز از ارتفاع ۳۰ سانتیمتری رها شود به اندازه ۲۳ سانتیمتر به سمت بالا جهش داشته باشد.

  سطح بازی باید دارای رنگی یکنواخت به صورت تیره و مات و بدون و بازتاب نور باشد و خط سفید کناری به عرض ۲ سانتیمتر در امتداد طول (لبهٔ ۲/۷۴ متری) و خط سفید انتهایی به عرض ۲ سانتیمتر در امتداد عرض (لبه ۱/۵۲۵ متری) کشیده می‌شود. سطح بازی به وسیله یک تور عمودی به دو قسمت مساوی تقسیم می‌شود. این تور موازی با خطوط انتهایی و به طور یکنواخت از یک طرف میز به طرف دیگر آن کشیده می‌شود. در بازیهای دو نفره، هر زمین به وسیلهٔ یک خط میانی سفید رنگ به عرض ۳ میلیمتر به دو قسمت مساوی به نام «نیم زمین» تقسیم می‌شود. این خط میانی به موازات خطوط کناری کشیده خواهد شد و باید جزئی از نیم زمین سمت راست محسوب شود.

   راکت پینگ پنگ می‌تواند به هر شکل، اندازه و وزن مورد استفاده قرار گیرد

  مجموعه تور:
  مجموعه تور پینگ پنگ شامل تور، ضمائم آن، پایه‌های مربوطه و گیره‌هایی است که مجموعه تور را به میز متصل می‌کند. تور باید به وسیلهٔ طنابی که طرفین آن به دو پایه عمودی به ارتفاع ۲۵/۱۵ سانتیمتر بسته شده متصل شود و حد خارجی این دو پایه نیز باید ۲۵/۱۵ سانتیمتر خارج از خط کناری میز باشد. بخش بالای تور در سرتاسر طول آن باید به ۲۵/۱۵ سانتیمتر از سطح بازی ارتفاع داشته باشد. بخش پایین تور، در سرتاسر طول آن باید تا حد امکان به سطح بازی نزدیک بوده و قسمتهای انتهایی دو طرف تور نیز تا حد امکان نزدیک و چسبیده به میله‌های نگهدارنده تور باشد.

  توپ پینگ پنگ:
  توپ پینگ پنگ باید کروی شکل و قطر آن ۴۰ میلیمتر باشد. وزن توپ پینگ پنگ باید ۷/۲ گرم باشد. جنس توپ پینگ پنگ باید از سلولوئید با مواد پلاستیکی مشابه و رنگ آن سفید مات یا نارنجی مات و بدون انعکاس نور باشد. توپ دارای ضریب ارتجاعی ۰٫۹۴ بوده و در مقابل ضربه‌های محکمی که قریب به ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت سرعت به آن می‌دهد به خوبی مقاوم می‌باشد.

  راکت پینگ پنگ :
  راکت پینگ پنگ می‌تواند به هر شکل، اندازه و وزن مورد استفاده قرار گیرد اما تیغه (چوب) آن باید صاف و محکم باشد. حداقل ۸۵ ٪ از ضخامت تیغه راکت (چوب راکت) باید از چوب طبیعی باشد. یک لایه چسبانک در میان تیغه راکت می‌تواند به کمک مواد الیافی مانند الیاف کربن، الیاف شیشه، یا کاغذ فشرده، محکم و تقویت شود اما این لایه نباید ضخیم تر از ۵/۷ درصد کل ضخامت و یا ۵۳/۰ میلیمتر باشد (در این محاسبه هر کدام عدد کمتری باشد در نظر گرفته می‌شود.)

  هر طرف تیغه یا چوب راکت که برای ضربه زدن به توپ مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از جنس لاستیک معمولی عاجدار که عاج آنها به طرف بیرون است پوشیده شود که در این صورت ضخامت کل آن به انضمام چسب نباید از ۲ میلیمتر تجاوز کند، و یا از جنس لاستیک دو لایه با عاج‌های به طرف داخل یا خارح بوده که ضخامت کل آن به انضمام چسب نباید از ۴ میلیمتر بیشتر باشد. لاستیک عاجدار معمولی عبارت است از یک لاستیک بدون منفذ از نوع طبیعی یا مصنوعی که عاج‌های آن به طور یکنواخت قرار گرفته‌اند. تراکم این عاج‌ها نباید کمتر از ۱۰ عاج و بیشتر از ۳۰ عاج در هر سانتیمتر مربع باشد.

  لاستیک دو لایه عبارت است از یک لایه اسفنج منفذدار که با یک لایهٔ بیرونی لاستیک عاجدار معمولی با ضخامت حداکثر ۲ میلیمتر پوشیده شده‌است. تیغه راکت، لایه بین آن، لایه‌های پوشش و یا لایه‌های چسب بین آن که در قسمتی از راکت قرار داشته باشند که ضربه‌ها با آن زده می‌شود، باید یکنواخت بوده و دارای ضخامت یکسانی باشند. سطح رویه یک طرف راکت و یا سطح تیغه راکت که رویه نداشته باشد، باید به رنگ قرمز روشن و مات و طرف دیگر آن سیاه باشد.

  عدم یکنواختی در سطح رویه راکت پینگ پنگ حتی به صورت جزئی و یا عدم یکنواختی در رنگ ان که به دلیل ضربه خوردن یا ساییدگی رخ داده باشد مجاز است مشروط بر آنکه منجر به تغییر در کل خصوصیان سطح رویه راکت نشود. در آغاز هر مسابقه و هر زمان که در طول مسابقه، بازیکن راکتش را عوض کند باید راکتی که می‌خواهد از آن استفاده کند به حریف اش و داور نشان دهد و اجازه امتحان کردنش را نیز به آنان بدهد.

  منبع : fa.wikipedia.org

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معمول ترین اصطلاحات تنیس که در هنگام بازی از آنها استفاده می شود چیست؟

  در این بخش درباره اصطلاحات معمول و متعارف تنیس که در هنگام بازی به کار میروند صحبت میکنیم. قبلا درباره مفهوم خطوط کناری، انتهایی، سرویس و اصطلاحاتی از این قبیل بحث شده است اما اصطلاحاتی که اینجا درباره آنها صحبت میکنیم، در هنگام بازی از آنها استفاده می شود.

  سرو یا سرویس

  یکی از بازیکنان پشت خط انتهایی زمین می ایستد و توپ را برای زدن ضربه با راکت قبل از آنکه به زمین برخورد کند، به هوا پرتاب میکند. پس از ضربه توپ باید در هوا تا زمین حریف پرواز کند. نکته مهم در زدن این ضربه محل ایستادن دو بازیکن در دو طرف زمین است. هر دو بازیکن باید در زمین به صورت مورب نسبت به هم بایستند. سرویس اول هر گیم باید از نیمه راست زمین زده شود.

  اصطلاحات تنیس مربوط به سرو

  آس: ضربه صحیح سرو وقتی توسط حریف پاسخ گفته نشود به عنوان آس (Ace) شناخته می شود.

  دوس (Deuce) یا تساوی: به زمانی اطلاق می‌شود که هر دو بازیکن به امتیاز ۴۰ رسیده باشند.

  ادونتیج یا امتیاز: زمانی که یکی از بازیکنان بعد از موقعیت دوس به امتیازی دست پیدا کند، آن امتیاز را تحت عنوان ادونتیج (Advantage) خطاب می کنند.

  امتیازگیم: آخرین امتیاز به دست آمده در یک گیم (Game) که باعث می‌شود گیم به نفع یکی از بازیکنان تمام شود را امتیاز گیم مینامند.

  امتیاز ست: آخرین امتیاز هر ست(Set) که در نتیجه آخرین سرویس زده شده به دست خواهد آمد را امتیاز ست میگویند.

  امتیاز بریک (Break Point) : یکی از اصطلاحات تنیس است و به امتیازی گفته می‌شود که بازیکن گیرنده توپ (کسی که سرو را نمیزند) از آن خود میکند.

  امتیاز مسابقه: آخرین امتیاز یک مسابقه در زمانی که یکی از دو طرف مسابقه در شرف غلبه بر حریف خود است.

  سرویس اول و دوم

  تعداد دفعاتی که یک بازیکن سرو اول را به درستی انجام می‌دهد به درصد محاسبه می شود در شرایطی که سرو اول اشتباه زده شود، تلاش دوم برای زدن سرو به صورت صحیح را سرو دوم مینامند.

  رالی (Rally)

  سروی که توسط بازیکن حریف بدون خطا پاسخ داده می شود و برای ضربه بعدی به سمت سرور برمیگردد و تکرار این ضربات بدون خطا را رالی می نامند. مهم‌ترین نکته در رفت رو برگشت توپ بین دو بازیکن قرار گرفتن توپ بین خطوط کناری و انتهایی زمین حریف است. در واقع رالی یکی از اصطلاحات تنیس است که در زمان رفت و برگشت بودن امتیاز توپ در زمین به کار برده می شود.

  والی (Volley)

  حرکت تهاجمی بازیکن برای گرفتن توپ به سمت تور را والی می گویند، این حرکت در زمان رالی اتفاق می افتد و به بازیکن این امکان را می دهد تا توپ را بهتر در زمین حریف فرود بیاورد. احتمال از دست دادن توپ توسط حریف و کسب امتیاز برای بازیکن مهاجم در والی بیشتر است.

  لِت

  زمانی که سرور ضربه سرو را به درستی میزند اما توپ هنگام پرواز، قبل از رسیدن به زمین حریف، به تور برخورد کند، داور صندلی از این اصطلاح تنیس استفاده می کند. در این شرایط، سرور شانس دوم خود را برای زدن ضربه سرو امتحان می کند. در صورتی که لِت فقط یکبار اتفاق بیافتد، خطا نیست و همچنین به معنای آن نیست که خطای دیگری هنگام زدن سرویس اتفاق نیافتاده است.

  ست امتیاز یا اَدونتیج (Advantage Set)

  به زمانی اطلاق می شود که آخرین ست یک مسابقه قرار است بازی شود. این ست نمیتواند به حالت تساوی کشیده شود. بازیکنان برای بردن یک گیم باید به امتیاز برد ۶ گیم و با اختلاف دو امتیاز گیم از رقیب خود برسند و تا زمانی که یکی از بازیکنان به برد قطعی برسد ادامه پیدا خواهد کرد.

  ست خروج از تساوی

  یکی از اصطلاحات تنیس است که فقط می‌تواند به ست آخر نسبت داده شود. تمام ست های یک مسابقه به غیر از ست آخر نمیتوانند به این عنوان خوانده شوند. در صورتی که هر دو بازیکن یا هر دو تیم 6 گیم را برده باشند، این ست بازی خواهد شد. این امتیاز به بازیکنان یا تیم هایی تعلق می‌گیرد که تمامی امتیازات ضربات سرو را از آن خود کرده باشند. اولین بازیکنی که بتواند به امتیاز هفتم دست پیدا کند و البته با 2 اختلاف از حریف خود جلو باشد به عنوان برنده ست شناخته می شود.

  داور

  در مسابقات حرفه ای تنیس داورانی تحت عنوان داوران خط و داور صندلی حضور دارند. داوران خط توجه خود را به بیرون نیامدن توپ از خطوط کناری و انتهایی زمین معطوف می کنند. داور صندلی می‌تواند اجازه توقف بازی را به منظور استراحت و یا به دلایل دیگر صادر نماید.

  توپ در بازی

  زمانی که توپ یکی از بازیکنان حین رالی به اشتباه به ساختار ثابت زمین مانند تور یا پایه های تور و یا … برخورد نماید و به زمین حریف برود اصطلاح توپ در بازی (Ball in Play) به کار برده می شود، اگر توپ بعد از این برخورد به زمین زننده ضربه باز گردد به حریف او یک امتیاز تعلق می گیرد.

  راجر فدرر – بک هند

  فورهند (Forehand)

  ضربه ای که با روی راکت به توپ زده می‌شود.

  بک هند (Backhand)

  ضربه ای که با پشت راکه به توپ زده می شود، برای زدن این ضربه دست باید به حالت متقاطع روی بدن قرار بگیرد. در واقع بک هند یکی دیگر از اصطلاحات تنیس و مخالف فورهند است که اگر راکت در دست راست شما قرار داشته باشد و توپ در سمت چپ شما در حال پرواز باشد باید از آن استفاده کنید.

  منبع مطلب : www.tennisfarsi.com

  مدیر محترم سایت www.tennisfarsi.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تنیس روی میز

  تنیس روی میز

  تنیس روی میز یا پینگ پنگ ورزشی است که روی میز انجام می‌شود و دو یا چهار بازیکن در آن مشارکت دارند و هر بازیکن یک راکت دارد و با بهره‌گیری از آن به توپ ضربه می‌زند. در وسط میز یک تور قرار دارد و برخورد توپ با آن تابع قوانین خاصی است. توپ در این ورزش سبک (سفید یا نارنجی رنگ) و توخالی است. جنس میز از چوب و سخت است.

  تنیس روی میز توسط فدراسیون جهانی تنیس روی میز که در سال ۱۹۲۶ تأسیس شد اداره می‌شود.[۳]

  از سال ۱۹۸۸ تنیس روی میز به ورزش‌های المپیک اضافه شد.[۴] به خوردن توپ به تور، هنگام زدن سرویس نت می‌گویند، و فواید تنیس روی میز این است که در موقع بازی کردن تنیس روی میز تمام اجزای بدن در حال حرکت هستند: دست، پا، انگشتان دست، سر، چشم و اندام در حال حرکت هستند این بازی باعث می‌شود که تحرک شما بسیار زیاد شود و دو نیمکرهٔ مغز به‌طور هم‌زمان با هم کار کنند.

  تفاوت‌های پینگ پنگ با تنیس[ویرایش]

  فرق تنیس با پینگ پنگ (ping pong) در چند چیز مختلف است.

  پیشینه[ویرایش]

  خاستگاه این بازی در بریتانیا است که در سال‌های ۱۸۹۰–۱۸۸۰ شاهزادگان (زمان ملکه ویکتوریا) طبقهٔ بالا پس از خوردن ناهار برای سرگرمی به آن می‌پرداختند. گویا در آن زمان آن‌ها ترجیح می‌دادند تا به جای آنکه در زیر آفتاب تنیس بازی کنند به انجام ورزشی بپردازند که در زیر سقف باشد، پس تنیس روی میز را ساختند.در برخی کشورهای انگلیسی زبان، دانشگاه‌ها و مدارس و مراکز ورزشی از به کار بردن واژهٔ پینگ پنگ برای این رشتهٔ ورزشی منع شده‌اند و به جای آن باید از تنیس روی میز استفاده کنند. دلیل آن هم لفظ واژهٔ پینگ پنگاست که در گذشته برای تمسخر یا تحقیر ساکنان شرق آسیا استفاده می‌شده‌است و دارای بار نژادپرستی است. همچنین گفته می‌شود که تنیس روی میز نام ورزش است ولی پینگ پنگ نام یک برند آمریکایی است که در سال ۱۹۰۱ ثبت شده و در وبسایت خود نیز به تفاوت تعریف تنیس روی میز و پینگ پنگ پرداخته‌است.

  چگونگی بازی[ویرایش]

  پس از ضربهٔ سرویس که می‌بایست در نیمهٔ زمین فرد آغازگر بر زمین بخورد٫ در ضربه‌های بعدی توپ باید فقط در نیمهٔ زمین طرف مقابل به زمین بخورد. دو نیمهٔ زمین با یک تور از هم جدا شده‌اند. اگر توپ در زمین حریف فرود نیاید یک امتیاز به حریف اضافه می‌شود و اگر توپ در زمین حریف فرود آید و پس از آن حریف نتواند توپ را به زمین طرف مقابل بزند یک امتیاز به فردی که ضربه را زده افزوده می‌شود.

  اگر در ضربه اول، توپ پس از اینکه به زمین‌خورد، به تور بخورد و سپس در زمین حریف اصابت کند «نت» حساب می‌شود و فردی که آغازگر است باید دوباره ضربه را بزند و هیچ امتیازی برای کسی حساب نمی‌شود

  شناسه‌ها و تعاریف[ویرایش]

  چکیده[ویرایش]

  هر آنچه بازیکن پوشیده یا همراه خود داشته باشد به غیر از توپ شامل همه لوازم و اشیایی است که در هنگام آغاز رالی مورد استفاده وی بوده‌است.

  زمانی که توپ از هر منطقه‌ای به جز از قسمت بین تور و پایه آن یا از قسمت بین تور و سطح بازی عبور کند، در واقع آن توپ از روی مجموعه تور یا دور تا دور آن «عبور کرده» تلقی خواهد شد.

  شرح شناسه‌ها[ویرایش]

  در آغاز یک سرویس، توپ باید بدون حرکت روی کف دست آزاد زننده سرویس در پشت خط پایانی و در بالای سطح بازی قرار داشه باشد.

  سپس زننده سرویس توپ را تقریباً با حالت عمودی و به سمت بالا بدون چرخش پرتاب خواهد کرد به صوری که توپ، پس از رها شدن از کف دست آزاد بازیکن حداقل ۱۶ سانتیمتر به سمت بالا بیاید و سپس قبل از ضربه خوردن، بدون تماس با چیزی پایین خواهد آمد. در زمان نگه داشتن توپ برای سرویس حریف باید قادر به دیدن حداقل ۸۰ درصد توپ باشد. در زمانی که توپ به سمت پایین در حال حرکت است، زننده سرویس به آن ضربه وارد می‌کند به نحوی که توپ ابتدا با زمین خود و سپس بعد از عبور از روی مجموعه تور یا از کنار آن، مستقیماً با زمین حریف تماس حاصل کند. در بازی‌های دو نفره، توپ باید به ترتیب به نیمه سمت راست زمین زننده سرویس و گیرنده سرویس برخورد کند.

  از شروع سرویس تا وقتیکه به توپ ضربه وارد می‌شود توپ باید بالاتر از سطح بازی و پشت خط پایانی زننده سرویس قرار داشته باشد و نباید توپ توسط قسمتی از بدن یا لباس زننده سرویس یا یار او از گیرنده سرویس پنهان گردد. ضمناً پس از انجام سرویس، دست آزاد زننده سرویس نباید بین بدن او و تور قرار گیرد.

  بازیکن مسئول است سرویس را بنحوی اجرا نماید که داور یا کمک او قادر به مشاهده رعایت مقررات اجراء سرویس صحیح از جانب او باشند.

  درصورتی‌که داور نسبت به صحیح بودن سرویس شک داشته باشد (برای اولین بار) تنها با دادن اخطار به زننده سرویس اکتفا می‌کند، اما امتیاز به دریافت‌کننده سرویس داده نمی‌شود.

  در صورت تکرار بندبالا (تردید داور در ارتباط با صحیح بودن سرویس) خطا گرفته شده و برای دریافت‌کننده سرویس یک امتیاز در نظر گرفته خواهد شد.

  در صورتی‌که به هنگام اجرای سرویس توپ به خط سفید کناری به عرض ۲سانتیمتر در امتداد طول (لبه ۲/۴۷ متری) و خط سفید انتهایی به عرض ۲ سانتیمتر در امتداد عرض (لبه ۱/۵۲۵ متری) برخورد کند به صورتی‌که مسیر توپ تغییر کند داور تنها با دادن اخطار به زننده سرویس اکتفا می‌کند، اما امتیاز به دریافت‌کننده سرویس داده نمی‌شود.

  در صورتی‌که سرویس آشکارا غلط باشد، هیچ اخطاری داده نخواهد شد و به گیرنده سرویس یک امتیاز تعلق خواهد گرفت.

  استثنائاً، در صورتی‌که داور، پیش از مسابقه از ناتوانی‌های جسمی یک بازیکن آگاهی داشته باشد می‌تواند برخی از موارد عدم اجرای صحیح سرویس را نادیده بگیرد.

  به توپی که سرویس شده یا برگشت داده شده به نحوی ضربه وارد خواهد شد که یا مستقیماً از بالا یا از کنار مجموعه تور عبور کند یا پس از اصابت به مجموعه تور به زمین حریف اصابت کند.

  در بازی‌های انفرادی، زننده سرویس ابتدا باید یک سرویس صحیح را اجرا کند، سپس گیرنده سرویس، یک برگشت صحیح را اجرا کند و به همین ترتیب زننده سرویس و گیرنده سرویس هر یک به‌طور متناوب یک برگشت صحیح را انجام دهند. در بازی‌های دو نفره، ابتدا زننده سرویس، باید یک سرویس صحیح را اجرا کند، سپس گیرنده سرویس، یک برگشت صحیح انجام داده، بعد از آن همبازی زننده سرویس، یک برگشت درست انجام می‌دهد و پس از آن هر بازیکن به نوبه خود به‌طور متوالی برگشت صحیح را انجام خواهد داد.

  یک رالی در موارد زیر یک «نت» محسوب می‌شود در صورتی‌که توپ در سرویس در حین عبور از محوطه تور، به آن برخورد کند، مشروط بر آنکه سرویس به درستی اجرا شده باشد یا گیرنده توپ یا همبازی او در توپ انسداد ایجاد کند.

  درصورتی‌که سرویس زمانی اجرا شود که گیرنده سرویس با همبازی او آمادگی لازم را نداشته و هیچگونه اقدامی در جهت وارد کردن ضربه به توپ انجام ندهند.

  در صورتی‌که بنا به دلایلی که خارج از کنترل بازیکن است، سرویس غیر صحیح یا برگشت غیر صحیح یا عملی مغایر با قوانین بازی صورت گرفته باشد.

  در صورتی‌که بازی توسط داور یا کمک داور متوقف شود.

  بازی را در موارد زیر می‌توان متوقف ساخت: به منظور تصحیح اشتباهی که در سرویس، دریافت یا زمین رخ داده‌است؛ به منظور اعلام سیستم تسریع؛ به منظور اخطار یا جریمه بازیکن؛ اگر عواملی باعث اختلال در شرایط بازی شود به نحوی که در نتیجه رالی تأثیر بگذارد.

  به غیر از مواردی که رالی، یک لت محسوب می‌شود، در موارد زیر بازیکن یک امتیاز کسب می‌کند:[۵][۶][۷][۸]

  بازی از پنج گیم ۱۱ امتیازی تشکیل می‌شود. هر بازیکن یا زوجی که زودتر به امتیاز ۱۱ دست یابد، برنده گیم خواهد بود، مگر آنکه دو بازیکن یا هر دو زوج به امتیاز مساوی ۱۰ دست یابند. در این صورت برنده، بازیکن یا زوجی خواهد بود که دو امتیاز پی در پی بیشتر از حریف خود کسب کند.

  سطح روی میز که سطح بازی نامیده می‌شود، باید به صورت مستطیل بوده طول آن ۲/۷۴ متر و عرض آن ۱/۵۲۵ متر باشد. این میز که در سطح افقی قرار می‌گیرد باید ۷۶ سانتیمتر از زمین ارتفاع داشته باشد. سطح مؤثر بازی کناره‌های عمودی میز را در برنخواهد گرفت.[۱۰][۱۱] سطح بازی می‌تواند از هر جنسی ساخته شود با این شرط که وقتی یک توپ استاندارد در هر قسمت میز از ارتفاع ۳۰ سانتیمتری رها شود به اندازه ۲۳ سانتیمتر به سمت بالا جهش داشته باشد. سطح بازی باید دارای رنگی یکنواخت به صورت تیره و مات و بدون و بازتاب نور باشد و خط سفید کناری به عرض ۲ سانتیمتر در امتداد طول (لبهٔ ۲/۷۴ متری) و خط سفید انتهایی به عرض ۲ سانتیمتر در امتداد عرض (لبه ۱/۵۲۵ متری) کشیده می‌شود. سطح بازی به وسیله یک تور عمودی به دو قسمت مساوی تقسیم می‌شود. این تور موازی با خطوط انتهایی و به‌طور یکنواخت از یک طرف میز به طرف دیگر آن کشیده می‌شود. در بازی‌های دو نفره، هر زمین به وسیلهٔ یک خط میانی سفید رنگ به عرض ۳ میلی‌متر به دو قسمت مساوی به نام «نیم زمین» تقسیم می‌شود. این خط میانی به موازات خطوط کناری کشیده خواهد شد و باید جزئی از نیم زمین سمت راست محسوب شود.[۱۲]

  مجموعه تور شامل تور، ضمائم آن، پایه‌های مربوطه و گیره‌هایی است که مجموعه تور را به میز متصل می‌کند. تور باید به وسیلهٔ طنابی که طرفین آن به دوپایه عمودی به ارتفاع ۲۵/۱۵ سانتیمتر بسه شده متصل شود و حد خارجی این دوپایه نیز باید ۲۵/۱۵ سانتیمتر خارج از خط کناری میز باشد. بخش بالای تور در سرتاسر طول آن باید به ۲۵/۱۵ سانتیمتر از سطح بازی ارتفاع داشته باشد. بخش پایین تور، در سرتاسر طول آن باید تا حد امکان به سطح بازی نزدیک بوده و قسمت‌های انتهایی دو طرف تور نیز تا حد امکان نزدیک و چسبیده به میله‌های نگهدارنده تور باشد.

  توپ باید کروی شکل و قطر ان ۴۰ میلی‌متر باشد. وزن توپ باید ۲/۷ گرم باشد.[۱۳] جنس توپ باید از سلولوئید با مواد پلاستیکی مشابه و رنگ آن سفید مات یا نارنجی مات و بدون انعکاس نور باشد. توپ دارای ضریب ارتجاعی ۰٫۹۴ بوده و در مقابل ضربه‌های محکمی که قریب به ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت سرعت به آن می‌دهد به خوبی مقاوم می‌باشد.[۱۳][۱۴] به دلیل جلوگیری از خطرات ماده سلولوئید تمام مسابقات فدراسیون جهانی از سال ۲۰۱۴ با توپ‌های پلاستیکی به قطر ۴۰٫۵ میلی‌متر با جنس مواد pvcپلاستیکی وبا همان وزن ۲/۷ گرم انجام می‌شود. به دلیل مشکلات تکنیکی تولید توپ‌های پلاستیکی فعلاً تنها توپ پلاستیکی تولید شده با کیفیت عالی ساخت شرکت نیتاکو توپ PREMIUM می‌باشد.

  راکت می‌تواند به هر شکل، اندازه و وزن مورد استفاده قرار گیرد اما تیغه (چوب) آن باید صاف و محکم باشد.[۱۵] حداقل ۸۵ ٪ از ضخامت تیغه راکت (چوب راکت) باید از چوب طبیعی باشد. یک لایه چسبانک در میان تیغه راکت می‌تواند به کمک مواد الیافی مانند الیاف کربن، الیاف شیشه، یا کاغذ فشرده، محکم و تقویت شود اما این لایه نباید ضخیم‌تر از ۵/۷ درصد کل ضخامت یا ۵۳/۰ میلی‌متر باشد (در این محاسبه هر کدام عدد کمتری باشد در نظر گرفته می‌شود).[۱۶] هر طرف تیغه یا چوب راکت که برای ضربه زدن به توپ مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از جنس لاستیک معمولی عاجدار که عاج آن‌ها به طرف بیرون است پوشیده شود که در این صورت ضخامت کل آن به انضمام چسب نباید از ۲ میلی‌متر تجاوز کند، یا از جنس لاستیک دو لایه با عاج‌های به طرف داخل یا خارج بوده که ضخامت کل آن به انضمام چسب نباید از ۴ میلی‌متر بیشتر باشد. لاستیک عاجدار معمولی عبارت است از یک لاستیک بدون منفذ از نوع طبیعی یا مصنوعی که عاج‌های آن به‌طور یکنواخت قرار گرفته‌اند. تراکم این عاج‌ها نباید کمتر از ۱۰ عاج و بیشتر از ۳۰ عاج در هر سانتیمتر مربع باشد.[۱۷]

  لاستیک دو لایه عبارت است از یک لایه اسفنج منفذدار که با یک لایهٔ بیرونی لاستیک عاجدار معمولی با ضخامت حداکثر ۲ میلی‌متر پوشیده شده‌است. تیغه راکت، لایه بین آن، لایه‌های پوشش یا لایه‌های چسب بین آن که در قسمتی از راکت قرار داشته باشند که ضربه‌ها با آن زده می‌شود، باید یکنواخت بوده و دارای ضخامت یکسانی باشند. سطح رویه یک طرف راکت یا سطح تیغه راکت که رویه نداشته باشد، باید به رنگ قرمز روشن و مات و طرف دیگر آن سیاه باشد.[۱۶] عدم یکنواختی در سطح رویه راکت حتی به صورت جزئی یا عدم یکنواختی در رنگ آن که به دلیل ضربه خوردن یا ساییدگی رخ داده باشد مجاز است مشروط بر آنکه منجر به تغییر در کل خصوصیان سطح رویه راکت نشود. در آغاز هر مسابقه و هر زمان که در طول مسابقه، بازیکن راکتش را عوض کند باید راکتی که می‌خواهد از آن استفاده کند به حریف اش و داور نشان دهد و اجازه امتحان کردنش را نیز به آنان بدهد.[۱۸]

  بازیکنان سرشناس[ویرایش]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  فرزاد 6 روز قبل
  0

  تور

  مجید 7 روز قبل
  0

  تور

  ناشناس 8 روز قبل
  0

  جواب میشه :تور

  ناشناس 20 روز قبل
  0

  مانع روی میز پینگ پنگ چه نام دارد

  ناشناس 20 روز قبل
  0

  مانع روی میز پینگ پنگ چه نام دارد

  ناشناس 20 روز قبل
  0

  مانع روی میز پینگ پنگ چه نام دارد

  وودرللاتالرب 3 ماه قبل
  0

  عالی بود

  کمک کننده 9 ماه قبل
  -1

  سلام بچه ها من نمیدونم این جواب کدوم جدول ولی مینویسم شاید بدردتون بخوره

  ۱ = سینه

  ۲= هافبک

  ۳= لگِن

  ۴= زو

  ۵= شنا

  ۶= دی

  ۷= یوگا

  ۸= دیافراگم

  ۹= دویدن

  ۱۰= رانینگ

  ۱۱= تعادل

  ۱۲= تمپو

  ۱۳= هموگلوبین

  ۱۴ = فیفا

  ۱۵= علی دایی

  ۱۶= پروانه

  ۱۷= رالی

  رمز جدول : سبک زندگی دالم و فعال

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  تو جدول که سه حرفه لت نمیشه ، پس چیع؟

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  مال من ۴ حرفیه

  1
  کمک کننده 9 ماه قبل

  میشه رالی

  aida 1 سال قبل
  0

  اخه تو جدول شش حرفیه؟

  aida 1 سال قبل
  2

  اخه تو جدول6حرفیه؟

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  لت میشه دوستان

  -1
  الهام 1 سال قبل

  👌

  ssss 1 سال قبل
  0

  دوستان اگه میدونین جوابش رو لطفا بگید

  من که فک میکنم لِت باشه

  0
  Narjes 1 سال قبل

  درسته لت میشه 👊😅

  برای ارسال نظر کلیک کنید