توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اغلب فلزات در طبیعت به چه صورتی یافت می شوند

  1 بازدید

  اغلب فلزات در طبیعت به چه صورتی یافت می شوند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  فلز بومی

  فلز بومی

  فلز بومی (به انگلیسی: native metal) هر فلزی است که به حالت فلزی‌اش، خالص یا یک آلیاژ در طبیعت یافت شود. فلزات بومی که به تنهایی یا به صورت آلیاژ یافت می‌شوند عبارتند از: آلومینیوم، آنتیموان، ارسنیک، بیسموت، کادمیم، کروم، کبالت، ایندیوم، آهن، منگنز، مولیبدن، نیکل، رنیوم، سلنیوم، تانتال، تلوریوم، قلع، تیتانیوم، تنگستن و روی، همچنین دو گروه از فلزات:گروه طلا و گروه پلاتین. گروه طلا شامل طلا، مس، سرب، آلومینیوم، جیوه، و نقره. گروه پلاتین شامل پلاتین، ایریدیم، اسمیم، پالادیم، رودیم، روتنیم. برنج، برنز، مسوار، نقره آلمانی، الکتروم، طلای سفید، و ملغمهٔ نقره-جیوه و طلا-جیوه آلیاژهایی هستند که در طبیعت به حالت بومی یافت می‌شوند.

  فقط طلا، نقره، مس، و پلاتین در طبیعت به مقادیر بزرگتر یافت می‌شوند. براساس مقیاس‌های زمانی زمین‌شناسی، فلزات کمی در برابر فرایندهای هوازدگی طبیعی مثل اکسیداسیون قادر به مقاومت هستند واین مطلب نشان می‌دهد چرا به‌طور عمومی فقط فلزات کمتر فعالی مثل طلا و پلاتین که به عنوان فلز بومی یافت می‌شوند. فلزات دیگر به صورت تکه‌های کوچک مجزا در جایی که فرایند شیمیایی طبیعی یک ترکیب معمولی یا سنگ معدن فلزی را کاهش داده و فلز خالص به صورت تکه‌های کوچک یا اجزاء برجا می‌گذارد یافت می‌شوند.

  عناصر غیرفلزی که به حالت بومی پیدا می‌شوند شامل کربن، گوگرد، سیلیسیم، یک نیمه فلز در موارد نادر به صورت اجزاء کوچک در طلا یافت شده‌است.[۱]

  تنها دسترسی انسان ماقبل تاریخ به فلز فلزات بومی بود، چون که تصور می‌شود فرایند استخراج فلزات از سنگ معدن‌شان، ذوب آنها، حدود ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد کشف شده‌است. بهر حال، آن‌ها در اندازه‌های نسبتاً کوچک پیدا می‌شدند، بنابراین نمی‌توانستند به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرند؛ بنابراین در حالیکه مس و آهن قبل از دورهٔ مس‌سنگی وعصر آهن به خوبی شناخته شده بودند، تأثیر زیادی بر زندگی نوع بشر نداشتند تا زمانی که فناوری گداختن آن‌ها از سنگ معدن خود و در نتیجه تولید انبوه آن‌ها آشکار شد.

  رویداد[ویرایش]

  طلا[ویرایش]

  طلا شناخته‌شده‌ترین فلز بومی است. طلای استخراج شده تقریباً همیشه به شکل قطعات جامد یا رگه‌هایی به تصویر کشیده می‌شوند. در واقع، طلا بیشتر به عنوان طلای بومی استخراج شده و به صورت قطعه، رگه یامفتول‌هایی در یک ماتریس سنگ، یا دانه‌های ریز طلا، مخلوط با رسوبات یا محدود در سنگ یافت می‌شود. تصویر نمادین از استخراج طلا برای بسیاری استخراج از بستر رودخانهٔ آبرفتی، که روش جداسازی تکه‌های طلای خالص از رسوبات رودخانه براساس بالا بودن چگالی آنها، است. طلای بومی از مواد معدنی غالب در کرهٔ زمین است که گاهی‌اوقات به صورت آلیاژ ترکیب شده با نقره یا فلزات دیگر یافت می‌شود. اما مواد معدنی ترکیبات واقعی طلا، به ویژه مشتی سلنیدها یا تلوریدها غیرعادی است.

  نقره[ویرایش]

  گروه پلاتین[ویرایش]

  مس[ویرایش]

  آهن، نیکل، کبالت[ویرایش]

  دیگر[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  علوم

  نکات درس سوم علوم تجربی ششم:

  1-عنصر موادی هستند که مولکول آنها از یک نوع اتم ساخته شده است .اغلب عنصرها به حالت ترکیب در طبیعت یافت می شوند.

  2-عناصر موجود در طبیعت را می توان در سه گروه فلزات،نافلزهاو شبه فلز ها قرار داد که ما در بحث درس سوم کتاب علوم با ویژگی فلزات آشنا می شویم.

  3-فلزها دارای ویژگی های یر هستند:

  الف:دارای جلای فلزی هستند. یعنی براقند.          ب:چکش خوارند یعنی خاصیت ورقه شدن دارند و بل ضربه شکسته نمی شوند.    

  ج:محکم هستند

  د:رسانای برق هستند یعنی توانایی عبور جریان برق را از خود دارند که در این مبحث طلا مقام اول نقره در مرتبه دوم و مس در مرتبه سوم است.

  ه:رسانای گرما هستند.

  و:چگالی آنها زیاداتر از آب است به همین دلیل زیر آب فرو می رود.

  4-بیشترین فلزی که در کارخانه کاغذ سازی از آن استفاده می شود آهن استکه در پره های فلزی برای تولید خمیر ،دیگهای خمیر سازی ،ماشین های تهیه چیپس،ماشین حمل الوار غلتکهاو.......

  ویزگی های آهن:

  الف:ارزان قیمت      ب:مخکم وسنگین       ج:به صورت ترکیب در سنگ معدن یافت می شوند.

  د:با اکسیزن ترکیب وزنگ میزند        ه:در صنایع مختلف کاربرد فراوان دارد.

  ویژگی آهن خالص: 

  الف:خاکستری رنگ        ب:نرم وبه آسانی خم می شود        ج:با ناخن خط بر می دارد

  د:با اکسیژن ترکیب میشود.         ه:زیر آب می رود         و:رسانای متوسط برق و رسانای خوبی برای گرماست.

  ز:جذب آهن ربا می شود

  5-روش به دست آوردن فلزات:سنگ معدن آنها را استخراج کرده و به روش های فیزیکی و شیمیایی به کمک برق وحرارت فلزات را از سنگ معدن جدا می کنند.

  6-به دلیل گرانی و نرم بودن بیشتر فلزات خالص آنها را به صورت آلیاژ استفاده می کنند.

  آلیاژ:از مخلوط کردن دو یا چند فلز ویا فلز ونافلز به دست می آیدمثلا:

  الف:سکه:از ترکیب مس و روی .نیکل

  ب:طلای زینتی:طلا و مس ونقره

  ج:تیر آهن:آهنو نیکل وکربن

  د:برنج:مسو قلع وروی

  ه:برنز:مس و قلع

  آهن زنگ نزن یا آهن گالوانیزه:آهن و کربن و فلز کروم

  7-چگالی:جرم واحد حجم است در ازمایشات صفحه23 دیدیم که آهن در اب فرو می رود این به دلیل آن است که چگالی آهن از آب بیشتر است و هر چیز که سبک تر باشد مثل روغن و چوب پنبه که چگالی آن هاکمتر از آب است پس روی آب می ایستد. 

  8-نکاتی در مورد بعضی از فلزات:

  الف:فلزاتی مانند سدیم،لیتیم و کلسیم بسیار نرم هستند و با چاقو قابل برش هستند.

  ب:جیوه فلز مایع است و به خاطر خطر ذاتی و تولید بخارات سمی بهتر است مجددا استفاده شود و بازیافت شود.

  ج:سدیم به علت فعال بودن و اکسید شدن سریع زیر نفت نگه داری می شود.

  د:مس رسانای قوی در سیم برق و به صورت خالص مصرف می کنیم.

  ه:آلومینیومبه دلیل سبکی و نقطه ذوب بالا در بدنه هواپیما استفاده می شود. سبکی این فلز باعث شده در بدنه دوچرخه ی حرفه ای کاربرد دارد.

  و:طلا عنصری است که در طبیعت به صورت خالص است و به خاطر استحکام و ارزانتر شدن آن را به صورت آلیاژ استفاده می کنند.

  اسیدها:

  در کارخانه کاغذ سازی برای حذف مواد درون آوند ها یا سفید کردن کاغذ ها باز قوی استفاده می کنند و برای آنکه خاصیت باز از بین برود به آن اسید اضافه می کنند. همچنین از ویزگی اسید این است که با فلزات واکنش می دهد پس اسید با براده های فلزی دستگاهها واکنش می دهد و آنها را از خمیر جدا میکند.

  آهن+اسیدمی دهد نمک و گاز هید روژن

  اسیدها ی خوراکی مزه تش دارند ولی هیچگاه نباید برای شناخت اسید ها آنها را چشید بلکه می توان از شناسا گرها استفاده کرد:

  یکی از شناساگرها کاغذ تورنسل یا لیتموس است برای شناسایی اسید از کاغذ تورنسل آبی استفاده می شود کاغذ تورنسل آبی در اسیدها قرمز می شود. 

  بازها:مواد شیمیایی هستند که در مولکولشان یک OHدارند باز ها مزه گس و تلخ دارند. اگر بازها با پوست دست برخورد کنند احساس لیزی دارد مشهور ترین باز از قوی به ضعیف عبارتند از:وایتکس-آمونیاک-صابون-خون -آب دهان

    


  منبع مطلب : oloom123oloom.blogfa.com

  مدیر محترم سایت oloom123oloom.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شیوه های دست یافتن به فلزات

  شیوه های دست یافتن به فلزات

  ما برای برآوردن نیازهایمان به فلزات وابسته ایم. برخی از فلزات واکنش پذیر نیستند. نمونه آن ها طلا است. به همین دلیل به صورت خالص و به تنهایی در زمین یافت می شوند.

  ما برای برآوردن نیازهایمان به فلزات وابسته ایم. برخی از فلزات واکنش پذیر نیستند. نمونه آن ها طلا است. به همین دلیل به صورت خالص و به تنهایی در زمین یافت می شوند. اما انسان برای دستیابی به بقیه فلزات ناچار است از شر سنگ ها خلاص شود. در این مطلب واقعیت های جالبی درباره ویژگی ها و کاربردهای برخی از انواع فلزات و نیز نحوه استخراج آن ها ارایه می شود.

  کانه نقره

  تصویر بالا نمونه ای زیبا از کانه نقره ای است که از کشور پرو در آمریکای جنوبی به دست می آید. بخش تیره رنگ بخشی است که نقره را در خود دارد. کریستال های قرمز و صورتی رنگ، می رود و کروزیت نام دارند که ماده ای معدنی حاوی کربنات منگنز است و در شماری از کانه های نقره یافت می شود.

  به عنوان مثال:

   آهن + دی اکسید کربن → اکسید آهن + کربن

    2Fe2O3 + 3C → 4Fe + 3CO2

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 17 روز قبل
  0

  ع

  ناشناس 17 روز قبل
  0

  ع

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید