توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  امام خمینی به کدام نوع عدالت توجه بیشتری داشت

  1 بازدید

  امام خمینی به کدام نوع عدالت توجه بیشتری داشت را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  وصایای امام خمینی (ره) - درس پانزدهم :تحقّق عدالت اجتماعی

  ب. اهمّیّت عدالت از دیدگاه اسلام

  عدالت در دیدگاه اسلام از ارج و اهمّیّت ویژه‏ای برخوردار است ؛ بر این اساس همه مكلّفند كه این خصلت الهی را در خود پدید آورند.

  اهمّیّت عدالت در نظر اسلام از این حقیقت نشأت می‏گیرد كه در شمار اصول دین و از جمله صفات بارز پروردگار است كه در كنار توحید، نبوّت و معاد از آن یاد می‏شود. فلسفه رسالت انبیا، احیا و برپایی عدل در جامعه است؛ چنانكه محبوب‏ترین انسان در پیشگاه خدا كسی است كه دارای این صفت ارزنده باشد. قرآن كریم آن‏قدر از عدالت سخن گفته كه به آن لقب «ریاض العدل» (گلزار عدالت) داده‏اند. این همه به این دلیل است كه همان گونه كه نظام هستی بر پایه عدالت بنیان یافته است (رسول خدا(صلی الله علیه وآله) فرمود: بالعدل قامت السموات و الأرض)؛ زندگی فردی و اجتماعی انسان نیز باید برپایه عدل و پرهیز از هرگونه ستم و ناروایی استوار باشد؛ بنابراین عدالت از دیدگاه اسلام یكی از معیارهای اصلی گزینش افراد برای مناصب مهمّ اجتماعی است.

  قرآن همواره انسان را به رعایت عدالت در جامعه و در زندگی فردی فرا می‏خواند؛ از جمله می‏فرماید:

  یا ایّهاالّذین آمنوا كونوا قوّامین للّه شهداء بالقسط و لایجرمنّكم شنئان قوم علی الاّ تعدلوا، اعدلوا هو اقرب للتقوی و اتّقوا اللّه، انّ اللّه خبیر بما تعملون.

  این آیه كه درباره یهودیان بنی‏قریظه و چگونگی برخورد مسلمانان با آنان است. به مسلمانان گوشزد می‏كند كه در پیمودن راه خدا استوار و در زندگی آیینه تمام نمای قسط و عدل باشند؛ دشمنی با گروهی، آنان را از صراط عدالت خارج نسازد؛ همواره عدالت را پیشه خود سازند كه این خصلت همنشین تقوا است.

  در احادیث پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) و امامان معصوم نیز همواره سخن از عدل و عدالت است. امیرمؤمنان(علیه السلام) در دوران خلافت عمر به او خاطر نشان می‏كند كه رعایت سه مسأله در جامعه به مصلحت خواهد بود:

  اقامة الحدود علی القریب و البعید و الحكم بكتاب اللّه فی الرّضا و السّخط و القسم بالعدل بین الأحمر و الأسود؛

  اجرای حدود الهی بر آشنا و بیگانه به‏طور عادلانه، قضاوت فقط براساس قرآن چه در هنگام خشنودی و چه در هنگام ناخشنودی و تقسیم بیت‏المال به‏طور عادلانه براساس انصاف میان همه نژادهای مختلف. آن حضرت خود در عمل همواره در صراط عدل استوار بود و همیشه به كارگزاران خود سفارش می‏كرد كه همه انسان‏ها (مسلمانان و غیرمسلمانان) باید عادلانه در حوزه ولایت شما به حقّ خود برسند.

  امام علی(علیه السلام) هم‏چنین می‏فرمود:

  العدل افضل من الشجاعة لأنّ النّاس لواستعملوا العدل عموماً فی جمیعهم لأستغنوا؛

  عدالت از شجاعت برتر است؛ زیرا اگر مردم همواره در همه جهات براساس عدل عمل كنند جامعه‏ای سرافراز و بی‏نیاز خواهند داشت.

  امام علی(علیه السلام) ملاك اصلی كردارها را عدل می‏دانست او می‏فرمود: «العدل نظام الأمرة؛اساس زمامداری عدالت است». او خاطر نشان می‏كرد كه: «العدل الحیاة»؛ عدل، حیات است». و نیز می‏فرمود: «والعدل قوام الرعیّة و كمال الولاة؛ عدل مایه ثبات جامعه و كمال زمامداران است».

  طبق رهنمود امام صادق(علیه السلام) عدالت یكی از سه مسأله‏ای است كه همگان بدان نیازمندند:

  ثلاثة اشیاء یحتاج الناس طرّا الیها: الأمن و العدل و الخصب؛

  همه مردم به سه چیز احتیاج دارند: امنیت، عدالت و رفاه.

  نتایجی چند پیرامون دیدگاه اسلام درباره عدالت عبارتند از:

  1. هر فرد با توجّه به اهمّیّتی كه اسلام برای عدالت قائل است، آن را معیار كسب مسئولیت‏های اجتماعی (امامت جمعه و جماعت، رهبری جمعیّت سیاسی و اجتماعی، ریاست جمهوری، امور قضایی، قوّه مقنّنه و‏...) می‏داند و آن را از طرق مختلف، در خود می‏آفریند.

  2. مردم با توجّه به وجود عدالت، درباره امور جاری كشور دلهره‏ای نخواهند داشت؛ زیرا می‏دانند مسئولان عادل، جز برای احقاق حقوق همگان و احیای عدالت اجتماعی گام برنمی‏دارند؛ در نتیجه آرامش درونی و آسودگی خاطر در زندگی افراد پدیدار می‏شود.

  3. هر كس در زندگی تلاش می‏كند در برخورد با انسان خطاكار، فقط خود خطاكار را (آن هم به قدر خطای او) كیفر كند. برای این‏كار باید تقوای الهی را رعایت كند. چنین است كه حسّ انتقام‏جویی افراد تعدیل خواهد شد.

  پرسش

  1. عدالت چیست.

  2. چرا حضرت امام به عدالت اجتماعی توجّه بیشتری داشت؟

  3. تفاوت میان عدالت اجتماعی و عدالت فردی در چیست؟

  4. تحقق كامل و همه جانبه عدالت اجتماعی و ظهور اثر آن در باب فقرزدائی، در چه دورانی رخ می‏نماید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  جعفری 18 روز قبل
  0

  عدالت اجتماعی

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  جعفری 18 روز قبل

  عدالت اجتماعی

  برای ارسال نظر کلیک کنید