توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  امکان تشکیل فسیل حلزون از فسیل مگس است

  1 بازدید

  امکان تشکیل فسیل حلزون از فسیل مگس است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  سوال و جوابهایی درباره فسیل :: دنیای ابتدایی

  - دانشمندان با مطالعه ی سنگهای رسوبی چه اطلاعاتی به دست می آورند؟ اطلاعاتی درباره آب و هوای گذشته ی زمین، محلّ دریاها و خشکی ها و نوع گیاهان و جانورانی کهزمانی روی زمین زندگی می کرده و حالا از بین رفته اند، به دست می آورند.

  - لایه ها چگونه تشکیل می شوند؟ مواد مختلفی که آب همراه خود می آورد به تدریج ته نشین شده و لایه لایه روی هم قرار می گیرند.

  - چرا بعضی از لایه های رسوبی از بقیه نازکتر هستند؟ زیرا در آن دوره رسوب گذاری کمتر بوده است.

  - چگونه می فهمیم لایه ای قدیمی تر است؟ هرچه لایه ها پایین تر قرار گرفته باشند قدیمی تر هستند.

  - سنگهای رسوبی چه نقشی در حفظ آثار جانوران قدیمی دارند؟ سنگهای رسوبی می توانند بقایای جانوران را از تاثیر عوامل تجزیه کننده دور نگه دارند.

  - فسیل چیست؟ به آثاری که از جانداران بسیار قدیمی در سنگها باقی مانده است فسیل می گویند.

  - نام دیگر فسیل چیست؟ سنگواره

  - آیا فسیل ها همیشه بخشی از بدن موجودات زنده هستند؟ خیر گاهی اوقات فسیل ها اثری از جانداران قدیمی هستند مانند ردّ پای آنها

  - فسیل ها در کجا تشکیل می شوند؟ بیشتر در دریاها

  - در چه نوع مناطق دریایی فسیل تشکیل می شود؟ چرا؟ در مناطق کم عمق دریاها. زیرا در این مناطق نور خورشید سبب رشد گیاهان و جمع شدن جانوران گردیده درنتیجه فسیل ها بیشتر در این قسمتها دیده می شوند. لایه های رسوبی هم در اینگونه مناطق تشکیل می شوند.

  - از چه قسمتهایی از بدن جانوران بیشتر فسیل تشکیل می شود؟ قسمتهای سخت بدن مانند استخوانها ودندانها زیرا سالیان زیادی می توانند در مقابل عوامل محیطی بدون تغییر باقی بمانند.

  - برای تشکیل فسیل چه میزان زمان نیاز هست؟ میلیونها سال زمان لازم است.

  - چرا از همه ی قسمتهای بدن جانداران فسیل تشکیل نمی شود؟ قسمتهای نرم مانند ماهیچه ها تجزیه شده و از بین می روند اما قسمتهای سخت مانند استخوانها تجزیه نشده و سالها باقی می مانند.

  - چرا ازبدن جانداران ساکن خشکی ها، کمتر فسیل تشکیل می شود؟ جانوران درخشکی در رسوبات قرار نگرفته و سریعتر از بین می روند.

  - اگر در قسمت بالای کوهی فسیل ماهی پیدا شود نشانه ی آن است که آن محل در گذشته ......... بوده است. جواب دریا

  - چه کسانی از مطالعه ی فسیل ها استفاده می کنند؟ زمین شناسان، دانشمندان

  - چگونه می توان فهمید احتمالا در گذشته در جایی دریا بوده است؟ وجود لایه های رسوبی نشان می دهد منطقه ای قبلا دریا بوده است.

  - اگر در محلی فسیلی از برگ درخت خرما یافت شود، چه اطلاعاتی از آن محل به دست میدهد؟ آنجا قبلا ناحیه ی گرم و خشک بوده و منابع آب زیرزمینی داشته است.

  - وجود فسیل صدف در یک محل نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا ناحیه ی کم عمق آب بوده است.

  - از کدامیک از این جانوران ( کرم خاکی، ماهی و حشره ) فسیل بهتری یافته می شود؟ چرا؟ ماهی زیرا ماهی در دریا زندگی می کند و رسوب گذاری می تواند جسد آن را از تجزیه شدن حفظ کرده و بدنش در بین لایه های رسوبی به فسیل تبدیل شود.

  - چگونه ممکن است از حشرات هم فسیل تشکیل شده باشد؟ حشرات ممکن است در صمغ برخی از گیاهان گیرافتاده و از آنها فسیل تشکیل شده باشد.       

  - برابر مطالعات دانشمندان زندگی ابتدا از کجا شروع شده است؟ از دریاها

  - دایناسور یعنی چه؟ سوسمار ترسناک

  - دایناسورها چه زمانی از بین رفتند؟ حدود 65 میلیون سال قبل.

  - چراهمه ی فسیل های یک منطقه را نباید جمع آوری کرد؟ برای اینکه پژوهشگران، دانشمندان و دانش آموزان آینده هم بتوانند از این فسیل ها استفاده کرده و درباره ی گذشته ی زمین اطلاعاتی به دست آورند.

  - در ابتدا شکل ظاهری زمین چگونه بود؟ در ابتدا روی کره ی زمین فقط یک خشکی و یک اقیانوس وجود داشت.

  - خشکی و دریاها چگونه پدید آمدند؟ درحدود 200 میلیون سال پیش، خشکی زمین شروع به تقسیم شدن کرد و به دو خشکی شمالی و جنوبی تقسیم شده و دریاها در بین آنها قرار گرفتند. سپس با تقسیم این خشکیها، قارّه های امروزی به وجود آمدند.  منبع مطلب : akhavan049.blog.ir

  مدیر محترم سایت akhavan049.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  کشف کنه و مگس 230,000,000 ساله!

  عرفان خسروی: یک تیم بین‌المللی از دانشمندان، قدیمی‌ترین نمونه بندپایان حفظ شده در کهربا را کشف‌کردند. بندپایان جانورانی بی‌مهره هستند که شامل عنکبوتیان، هزارپایان، سخت‌پوستان و حشرات می‌شوند. این نمونه شامل یک مگس و دو کنه است که در قطراتی ریز (در مقیاس میلی‌متری) از کهربا حفظ شده‌ و در شمال شرقی ایتالیا کشف شده‌اند. این نمونه حدود 100 میلیون سال قدیمی‌تر از هر کهربای دیگری است که حاوی بندپایان بوده باشد. یافته‌های این گروه که روز سه‌شنبه هفتم شهریور در نشریه PNAS (مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم) منتشر شده، راه را برای درک بهتری از فرگشت متنوع‌ترین گروه موجودات زنده در جهان هموار می‌کند.
  دیوید گریمالدی، متصدی جانورشناسی بی‌مهرگان در در موزه تاریخ طبیعی آمریکا و کسی که درباره کهربا و بندپایان سنگواره حرف اول را در جهان می‌زند، این‌گونه می‌گوید: «کهربا ماده بسیار ارزشمندی برای دیرینه شناسان است؛ به دلیل آن که نمونه درون خود را با دقتی ذره‌بینی حفظ می‌کند و اجازه می‌دهد تخمینی دقیق و منحصر به فرد از میزان تغییرات تکاملی در طول میلیون‌ها سال به دست آوریم». (برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ‌نر، اینجا را کلیک کنید)

  کهربا چیزی نیست جز گلوله‌های سنگواره شده صمغ درختان. کهرباها ممکن است سنی به قدمت دوره کربونیفر (حدود 340 میلیون سال پیش) داشته باشند یا این‌که تنها حدود 40هزار سال قدمت داشته باشند. صمغ توسط گیاهان بسیاری تولید می‌شود، از سرخس‌های درختی بگیرید تا گیاهان گل‌دار، اما عمدتا مخروطیان هستند که صمغ زیادی تولید می‌کنند. با این‌که می‌دانیم قدمت بندپایان به بیش از 400 میلیون سال می‌رسد، پیش از این قدیمی‌ترین نمونه از جانوران حفظ شده در کهربا مربوط به دوره‌ای زمانی حدود 130 میلیون سال پیش بود. اما نمونه‌های تازه کشف شده بندپایان با سن 230 میلیون سال، این رکورد را عقب‌تر می‌برد. بنابراین برای اولین بار نمونه‌هایی از کهربا مربوط به دوره تریاس گنجینه‌های خود را به رخ دانشمندان می‌کشند.
  تکه‌های کهربای تازه یافت شده که اغلب 2 تا 6 میلی متر طول دارند، در در رشته‌کوه‌های آلپ شمال شرق ایتالیا در کاوش‌های دیرینه‌شناسی توسط اوجنیو راگاتزی و گیدو روگی از دانشگاه پادوا به دست آمدند.
  دو نمونه کنه تازه کشف‌شده گونه‌های جدیدی از کنه، با نام علمی Triasacarus fedelei و Ampezzoa triassica هستند. آن‌ها قدیمی‌ترین نمونه‌های سنگواره از یک گروه بسیار تخصص‌یافته کنه‌ها به نام Eriophyoidea هستند. این گروه از کنه که در حدود 3،500 گونه زنده دارد، همگی از گیاهان تغذیه می‌کنند و گاهی اوقات باعث رشد غیر طبیعی غده‌هایی به نام «گال» در گیاهان می‌شوند. کنه‌های گال باستانی به نحو شگفت‌انگیزی مشابه پسرعموهای زنده امروزی خود هستند.

  گریمالدی در این مورد می‌گوید: «شاید فکر کنید اگر به دوره تریاس (آغاز عصر دایناسورها) سفر کنید یک حلقه گمشده از انگل گال ببینید، اما چنین چیزی پیدا نمی‌کنید. حتی 230 میلیون سال پیش نیز همه ویژگی‌های متمایز این خانواده وجود داشته‌اند: بدن کشیده و بندبند، وجود تنها دو جفت پا (به جای چهار جفت معمول در کنه‌ها و دیگر عنکبوتیان)، پنجه‌های پرمانند و قطعات دهانی تخصص‌یافته.»
  این کنه‌های باستانی به احتمال زیاد از برگ‌های درختی تغذیه می‌کرده‌اند که در نهایت صمغش آن‌ها را در خود حفظ کرده است. این درخت که جزو یکی از خانواده منقرض‌شده گیاهان مخروطی به نام Cheirolepidiaceae بوده، شبیه کاج‌ها و سروهای امروزی بوده و صمغ زیادی نیز تولید می‌کرده است. گیاهان مخروطی پیش از گیاهان گلدار روی زمین وجود داشتند و پس از فرگشت گیاهان گلدار در اوایل دوره کرتاسه (حدود 130 میلیون سال پیش) اغلب جنگل‌های کره زمین پر از گیاهان گلدار شد و مخروطیان به مناطق سرد و خشک و کوهستانی یا قطبی محدود شدند. اگرچه امروزه حدود 97 درصد خوراک کنه‌های گال را گیاهان گلدار تشکیل می‌دهند، اما Triasacarus fedelei و Ampezzoa triassica قبل از فرگشت و پراکنش گیاهان گلدار زندگی می‌کرده‌اند. این یافته نشان می‌دهد کنه‌های گال تا چه حد از نظر تکاملی مقاوم و انطباق‌پذیرند.
  گریمالدی می‌گوید: «ما در حال حاضر می‌دانیم که کنه گال بسیار سازگار است. هنگامی که گیاهان گلدار فرگشت یافتند، این کنه‌ها عادات غذایی خود را تغییر دادند، و امروزه تنها 3 درصد از گونه‌های کنه‌های گال بر روی گیاهان مخروط‌دار زندگی می‌کنند و این نشان می‌دهد که چگونه کنه گال در طی دوره‌های زمین‌شناسی همگام با فرگشت گیاهان بوده و همراه میزبان خود فرگشت یافته است.»


  نمونه کهربای سوم، یک مگس است که قابل شناسایی نیست، زیرا شاخک‌هایش از کهربا بیرون مانده و قطعات بدنش نیز به خوبی حفظ نشده‌اند. اما در هر حال پژوهشگران اکنون که نشان داده‌اند کهربا بندپایان تریاس را هم در خود حفظ می‌کند، مشتاق پیدا کردن نمونه های بیشتر هستند.
  گریمالدی می‌گوید: «تغییری بزرگ در گیاهان و جانوران دوره تریاس وجود دارد، زیرا آن‌ها بلافاصله پس از یکی از فجیع‌ترین انقراض‌های دسته جمعی تاریخ حیات، یعنی انقراض پایان دوره پرمین، روی زمین فرگشت‌یافته‌اند. اگر می‌خواهید بدانید که جانداران امروز چگونه فرگشت یافته‌اند، خیلی مهم است که جانداران تریاس را مطالعه کنید.»
  5353

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حلزون

  حلزون

  حَلَزون یا لیسَک نوعی نرم‌تن در ردهٔ شکم‌پایان است. علت اینکه حلزون را در رده شکم‌پایان قرار داده‌اند؛ این است که در حقیقت تمام قسمت زیرین بدنش، پای آن به‌شمار می‌رود.

  زیست‌شناسان تا به امروز بیش از ۳۰ هزار گونه حلزون را شناسایی کرده‌اند. حلزون از محیط زیست بسیار متنوعی برخوردار می‌باشد. محل زندگی بعضی از گونه حلزون‌ها در دریا بوده و بعضی از گونه‌های آن در آبهای شیرین یا در باغ‌ها زندگی می‌کنند. حلزون از انواع گیاهان تغذیه می‌کند.

  ظاهر حلزون

  بدن شامل قسمت‌های زیر است: سر که دارای یک جفت بازوی حسی است، یک پای شکمی و پهن عضلانی که نوعی عمل خزیدن را انجام می‌دهد و یک توده احشایی پشتی و گنبد مانند که بیشتر اندام‌های داخلی در آن جای داشته‌اند. (حلزون‌ها معمولاً صدف دارند اما برخی از گونه‌های بی‌صدف آن نیز مشاهده شده‌است. چشم حلزون معمولاً بر روی دو تا شاخک بر روی سر آن قرار گرفته‌است) مرحله لاروی حلزون ولیگر نام دارد که مجهز به یک کمربند مژکی ظریف است و آن را به عنوان عضو شنا بکار می‌برد. قسمت پشتی ولیگر بعداً کاملاً بزرگ می‌شود و توده احشایی در حال رشد به سمت پشت برآمدگی می‌یابد. اما این رشد رو به بالا در طرف راست و چپ به‌طور یکسان صورت نمی‌گیرد و نتیجه آن پیچ‌خوردگی توده احشایی و صدفی است که روی این توده را می‌گیرد.

  رشد

  رشد رو به بالا همچنین سبب می‌شود که لوله گوارشی به شکل U درآید و مخرج کاملاً به دهان نزدیک شود. مجموعه توده احشایی ولی نسبت به بقیه بدن معمولاً معادل ۱۸۰ درجه در خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت می‌چرخد.[۱] [۲]در نتیجه فضای جبه در جلو و در بالای سر قرار می‌گیرد، آبشش‌ها جلویی می‌شوند، مخرج سوراخ‌های دفعی و تناسلی همگی در جلو قرار می‌گیرند و به فضای جبه باز می‌شوند. لوله گوارشی از شکل U به صورت یک قطعه درمی‌آید و قلب می‌چرخد.[۳][۴]

  تحول به صورت تابیدگی بدون تردید نوعی سازگاری با روش زندگی در حال بلوغ است. حلزون‌ها با عقب کشاندن بدن به درون صدف از خود محافظت می‌کنند و چون صدف یک دهانه بیشتر ندارد، باز شدن دهان و مخرج در یک جا نوعی مزیت محسوب شده و دهان نزدیکتر به زمین خواهد بود. در عین حال با این پیچیدگی قسمت‌های سنگین بدن از سر راه دور شده، در روی قسمت عقبی بدن واقع می‌شوند. در نتیجه مرکز ثقل طوری جابجا می‌شود که حرکت شکم پای صدف‌دار آسان‌تر شود.[۴]

  حلزون‌های فاقد صدف

  در بعضی شکم پایان به ویژه لیسه‌های خشکی و دریازی، صدف کوچک شده یا از بین رفته‌است. رشد در این موارد شامل بازشدگی است که در نتیجه توده احشایی تا حدودی یا به‌طور کامل به جایگاه نوزادی خود برمی‌گردد. لیسه‌های ساکن خشکی برای جلوگیری از خشک شدن باید در نقاط مرطوب بسر برند. این جانوران معمولاً شب‌ها از جایگاه خود خارج می‌شوند و از سبزی‌ها تغذیه می‌کنند. لیسه‌ها خسارات زیادی به باغ‌ها وارد می‌آورند. فضای جبه همه حلزون‌های ساکن خشکی از محفظه آبششی به محفظه ششی تغییر یافته‌است و این حلزون‌ها از هوا تنفس می‌کنند. پاره‌ای از این جانواران، سازگاری مجدد با محیط آب یافته‌اند اما هنوز هم با شش تنفس می‌کنند و برای گرفتن هوا باید گاهگاهی به سطح آب بیایند.

  هرمافرودیت

  حلزون هم نر و هم ماده (به جز حلزون سیب ) است بنابراین می‌تواند در یک زمان هم تخم و هم اسپرم را تولید کند. البته برای بارور کردن تخم‌ها، حلزون‌ها باید اسپرم‌های خود را با یکدیگر مبادله کنند. حیوانی که هم نر و هم ماده‌است، هرمافرودیت نام دارد. حلزون قهوه‌ای رنگ باغچه‌ای، در یک زمان حدود ۸۰ تخم کروی زرد یا سفید رنگ بر روی خاک سطحی باغچه می‌گذارد. حلزون می‌تواند بیشتر از ۶ بار در سال تخم ریزی کند. حدود دو سال طول می‌کشد تا یک حلزون بالغ شود.

  راه رفتن

  حلزون را حتماً دیده‌اید و حتماً به راه رفتن این جانور توجه کرده‌اید. دیده‌اید با آنکه پا ندارد ولی خیلی راحت بر روی زمین جابجا می‌شود. حلزون را نرمتنی شکمپا می‌نامند چرا که در حقیقت تمام قسمت زیرین بدنش، پای آن به‌شمار می‌رود. پس حلزون پایی دارد بسیار پهن و صاف و به کمک عضلات آن خود را بر روی زمین میلغزاند و به این گونه روی زمین راه می‌رود. این جانور برای آنکه حرکات خود را آسان‌تر انجام دهد، از غده‌هایی که در پا-شکم خود دارد ماده‌ای چسبناک می‌تراود و جاده خود را لیز و هموارتر می‌کند. این مادهٔ چسبناک باعث می‌شود تا حتی اگر حلزون از روی یک لبه تیغ عبور کند بدنش آسیبی نبیند و در صورت عبور از یک سطح خیلی لیز می‌تواند سر بخورد.

  حلزون خوراکی

  یکی از گونه‌های خوراکی حلزون، اسکارگو نام دارد. خوراکی که از حلزون اسکارگو تهیه می‌شود به همین نام نیز خوانده می‌شود.

  دشمنان حلزون

  حلزون‌ها دشمنان زیادی در طبیعت دارند. از جمله سوسک‌های زمینی- مارها- قورباغه‌ها و وزغ ها- لاک‌پشت‌ها و پرندگانی مثل مرغ- اردک و غاز.وانواع مورچه ها

  نگهداری از حلزون به عنوان حیوان خانگی

  نگهداری از لیسک‌ها آسان است. لیسک‌ها معمولاً در طبیعت حدود ۱۰ سال عمر می‌کنند. اما در قفس حدود ۳ تا ۷ سال. لیسک‌های بومی منطقه حتی تا ۱۵ سال هم عمر می‌کنند.

  آن‌ها برای انسان و سایر جانوران بی‌خطرند. نگهداری آن‌ها بسیار کم خرج است و به ندرت به بیماری مبتلا می‌شوند. اگر هم بیمار شوند علایم بیماری را به موقع نشان می‌دهند و شما وقت کافی دارید تا برای آن‌ها کاری کنید.

  حداقل توجه برای نگهداری آن‌ها لازم است. آن‌ها بدون توجه می‌میرند.

  در اینجا فهرستی از پایه‌ای‌ترین کارهایی را که لازم دارند مرور می‌کنیم:

  منابع


  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  درسا : وقتی جانداران می میرند بخش های........... بدن موجود در گذشت زمان از بین نمی رود

  سودا کلب خانی : کوسه ماهی

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 19 روز قبل
  0

  دوستان ، امکان تشکیل فسیل حلزون از فسیل مگس هست

  چی میشه اگه بگین ممنون میشم ♥️😘

  حسین 19 روز قبل
  0

  بخش سخت

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  جانداران

  تینا ابل رنگی 1 سال قبل
  1

  میشه کمکم کنی

  0
  بله 1 سال قبل

  بفرمایید چه کمکی از دستم بر میاد

  حسین تنها 1 سال قبل
  -2

  من یک فسیل حلزونی یافته ام . مفید ترین کاری که می توانم انجام دهم چیست .

  حسین تنها 1 سال قبل
  0

  فسیلی از نوع حلزون یافته ام . مفید ترین کاری که میتوانم انجام دهم چیست .

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  جواب این سوال من او بده یک از ش

  احسان 1 سال قبل
  0

  من می جواب سوالم رابد

  درسا 2 سال قبل
  5

  وقتی جانداران می میرند بخش های........... بدن موجود در گذشت زمان از بین نمی رود

  0
  Kiyan 25 روز قبل

  سخت

  1
  بله 1 سال قبل

  سخت

  0
  زهرا قلی‌زاده 1 سال قبل

  فسیل جای خالی در کوه ها نشانه ی وجود دریا در گذشته است

  0
  منصوری 1 سال قبل

  سخت

  -2
  ناشناس 1 سال قبل

  عق

  1
  سودا کلب خانی 2 سال قبل

  جواب قسمت نرم بدن

  درسا 2 سال قبل
  0

  فسیل............. در کوه ها نشانه‌ی وجود دریا در گذشته است

  1
  بله 1 سال قبل

  ماهی

  3
  صدف 2 سال قبل

  مبینا

  4
  سودا کلب خانی 2 سال قبل

  کوسه ماهی

  برای ارسال نظر کلیک کنید