توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اندام های هدف غده پاراتیروئید را نام ببرید

  1 بازدید

  اندام های هدف غده پاراتیروئید را نام ببرید را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  غده پاراتیروئید

  غده پاراتیروئید

  غده پاراتیروئید (به انگلیسی: Parathyroid gland) که در واقع چهار غده بیضی شکل و مجزا در قسمت خلفی غده تیروئید هستند که با ترشح هورمون پاراتورمون وظیفه کنترل سطح سرمی کلسیم را برعهده دارند. این چهار غده معمولاً در قسمتهای بالا و پایین لوبهای راست و چپ تیروئید در سطح خلفی قرار گرفته‌اند.

  این غده باترشح هورمون پاراتورمومن و به کمک هورمون ترشحی تیروئید (کلسی تونین )، با اثر بر روی کلیه ، روده و استخوان ،میزان یون کلسیم در خون را افزایش میدهد :

  درکلیه:افزایش بازجذب کلسیم از ادرار

  در روده: افزایش جذب کلسیم

  در استخوان : ازاد کردن کلسیم به خون

  بیماریزایی[ویرایش]

  اگر به دلیلی افزایش سطح هورمون پاراتورمون را علی‌رغم سطوح بالای کلسیم سرم داشته باشیم پرکاری پاراتیروئید نامیده می‌شود. البته پرکاری می‌تواند اولیه، ثانویه یا ثالثیه باشد. کاهش سطح هورمون پاراتورمون را علی‌رغم سطوح پایین کلسیم سرم، کم‌کاری پاراتیروئید می‌نامند.

  توه های پاراتیروئید از دیگر بیماریهای درگیرکننده پاراتیروئید است، این توده ها ممکن است به صورت ثانویه از طریق متاستاز و گسترش بدخیمی از ناحیه تیروئید و یا دیگر اندامها در مجاورت پاراتیروئید رخ دهد. درمان اولویت دار در برطرف نمودن بدخیمی ها جراحی به حساب می آید ولی در مواردی که بیماران به دلیل جراحی های متعدد دچار چسبندگی در ناحیه می شوند و یا بنا به هر دلیل امکان جراحی نداشته باشند از قبیل مشکلات قلبی، پزشک می تواند از طریق درمان با آر اف توده ها را به اصطلاح بسوزاند.

  در موارد خوش خیمی توده تیروئید یا پاراتیروئید به شرط آنکه توده در سایزی کمتر از 7 سانتی متر بوده باشد، آر اف درمان بسیار مناسبی بوده و در ایران هم از سال 96 در حال انجام است، این روش بدون جراحی امکان سوزاندن توده ها را فراهم می کند؛ در موارد بدخیمی همانطور که گفته شد آر اف در صورتی به کار می رود که بیمار بنا به هر دلیل نتواند جراحی نموده و یا از جراحی های قبلی نتیجه ای نگرفته است.

  نگارخانه[ویرایش]

  ابوالفه

  حسن‌زاده طاهری، محمد مهدی. ابراهیم‌زاده بیدسکان، علیرضا (۱۳۸۷آناتومی انسانی پایه، جهاد دانشگاهی مشهد، شابک ۹۴۶۳۲۴۱۸۱۵ مقدار |شابک= را بررسی کنید: checksum (کمک) از پارامتر ناشناخته |نوبت چاپ= صرف‌نظر شد (کمک)

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم

  بیماریهای غدد پاراتیروئید

  غده پاراتیروئید چهار غده بیضی شکل و مجزا در قسمت پشتی غده تیروئید هستند که با ترشح هورمون پاراتورمون وظیفه کنترل سطح سرمی کلسیم را برعهده دارند. این چهار غده معمولاً در قسمتهای بالا و پایین لوب های راست و چپ تیروئید در سطح پشتی قرار گرفته‌اند.

  این غدد هورمونی به نام هورمون پاراتیروئید یا پاراتورمون تولید می‌کنند. این  هورمون  بر استخوان، روده ها و  کلیه اثر دارد وباعث می شود که  سطح کلسیم خون در محدوده طبیعی حفظ شود .

  اختلالات غدد پاراتیروئید عمدتا مربوط به تولید اضافی یا کم این هورمون‌  است.

   اختلالات غدد پاراتیروئید شامل:

  هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه (پرکاری غدد پاراتیروئید)

  ۱) پرکاری غدد پاراتیروئید چیست؟

  غدد پاراتیروئید چهار عدد غده هستند که در خلف تیروئید واقع شده اند و وظیفه ی تولید هورمون پاراتورمون را به عهده دارند که این هورمون سطح کلسیم خون را تنظیم می کند. در بیماری پرکاری غدد پاراتیروئید ، میزان هورمون پاراتورمون بیش از حد تولید می شود و این موضوع سبب افزایش سطح کلسیم خون می شود. هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه شایع ترین فرم هایپرپاراتیروئیدیسم می باشد و شایع ترین علت آن رشد و بزرگ شدن یک یا تعداد بیشتری از غدد پاراتیروئید می باشد و علت ناشایع تر آن هم سرطان غده ی پاراتیروئید است.

  ۲) علائم پرکاری غدد پاراتیروئید چیست؟

  برخی از افراد هیچ علامتی ندارند و عده ای مجموعه علایمی که شامل موارد زیر می باشد را دارا می باشند: درد مفاصل، احساس ضعف و خستگی، کاهش اشتها و عدم توانایی تمرکز کردن.

  اگر هورمون PTH و به دنبال آن کلسیم خون افزایش یابد منجر به احساس تشنگی، یبوست و افزایش دفع ادرار می شود و برخی از افراد مبتلا دچار علایم جدی می شوند مثل :

  اختلال در کارکرد کلیه ها، سنگ کلیه، پوکی استخوان، درد مفاصل، عدم تعادل شیمیایی خون.

  کریز یا بحران هایپرپاراتیروئیدیسم هم می تواند رخ بدهد که البته جز علایم نادر اما جدی پرکاری غدد پاراتیروئید می باشد که علایمی مثل درد شکم و تهوع دارد.

  به یاد داشته باشید که اگر به پرکاری غدد پاراتیروئید مبتلا هستید در حین مشکلاتی مثل اسهال یا تهوع و ... حتماً به پزشک مراجعه کنید وبا مصرف مایعات، سطح مایعات بدن خود را به حد کافی برسانید.

  ۳) چه آزمایشات برای تشخیص پرکاری غدد پاراتیروئید لازم است؟

  تعیین سطح هورمون پاراتورمون و کلسیم لازم است گاهی افراد مبتلا به هایپرپاراتیروئیدیسم هیچ علامتی ندارند و با دادن آزمایش متوجه مشکل می شوند.  سایر آزمایشات مثل گرافی رادیولوژی و آزمایشات برای بررسی سنگ کلیه و تراکم استخوان براساس نظر پزشکتان انجام خواهد شد.

  ۴) آیا کاری وجود دارد که با انجام آن بتوانم به شرایط خودم کمکی بکنم؟

  بله، زمان هایی که هیچ علامتی ندارید، می توانید با انجام اصول زیر، از بروز علایم جلوگیری کنید.

  ۵) درمان چیست ؟

  بهترین درمان جراحی و برداشتن غده پرکار می باشد.

  علایمی که درمان را به سوی جراحی سوق می دهند شامل :

   اگر فردی هیچکدام از موارد مطرح شده را نداشته باشد ممکن است جراحی نشود و تحت نظر گرفته شود.

  هیپوپاراتیروئیدیسم (کم کاری غدد پاراتیروئید)

  ۱) هیپوپاراتیروئیدیسم یا کم کاری غدد پاراتیروئید چیست؟

  پاراتیروئید غددی هستند که در گردن واقع شده اند و این غدد کار تولید هورمون پاراتورمون انجام می دهند که این هورمون وظیفه کنترل کلسیم خون را بر عهده دارد. وقتی تولید هورمون پاراتورمون کم شود منجر به ایجاد اختلالی به نام هیپوپاراتیروئیدیسم می شود که سطح کلسیم خون، ثانویه به کاهش هورمون پاراتورمون کاهش می یابد.

  ۲) علل کم کاری غدد پاراتیروئید چیست؟

  شایع ترین علت آن جراحی غده ی تیروئید یا پاراتیروئید می باشد و یا انجام یک جراحی بزرگ برای ناحیه گردن. برخی از مبتلایان فقط برای مدت کوتاهی بعد از جراحی دچار علایم کم کاری پاراتیروئید می شوند و تعداد کمی از آنان برای همیشه دچار این اختلال می شوند. سایر علل مثل اختلال سیستم ایمنی هم می تواند باعث تخریب غدد پاراتیروئید و هیپوپاراتیروئیدیسم شود.

  ۳) علایم کم کاری غدد پاراتیروئید چیست؟

  علایم هیپوپاراتیروئیدیسم وابسته به علت ایجاد کننده ی آن و اغلب به علت کاهش کلسیم خون می باشد. افرادی که بعد از انجام عمل جراحی روی گردن دچار هیپوپاراتیروئیدیسم  می شوند علایم کاهش کلسیم خون از قبیل گزگز شدن دست و پا و اطراف دهان، حرکات غیرعادی عضلات مثل پرش، اسپاسم و یا پلک زدن و کرامپ عضلانی را نشان می دهند.

   افرادی که به علت غیر از جراحی مبتلا به هیپوپاراتیروئیدیسم شده اند ممکن است علاوه بر علایم کاهش کلسیم خون، مشکلات چشمی خصوصاً کاتاراکت، پوست خشک و ضخیم، موی خشن و شکننده و یا شکنندگی ناخن ها داشته باشند.

  ۴) آیا آزمایشی برای تشخیص کم کاری پاراتیروئید وجود دارد؟

  بله, پزشک با تعیین سطح کلسیم و هورمون پاراتورمون، کم کاری پاراتیروئید را تشخیص می دهد.

  ۵) درمان کم کاری غدد پاراتیروئید چیست؟

  تجویز  کلسیم و ویتامین دی از اصول اولیه و مهم درمان هیپوپاراتیروئیدیسم است.  تیازید برای جلوگیری از دفع بیش از حد کلسیم از راه  ادرار هم ممکن است تجویز شود. در صورت تجویز داروها می بایست، هر هفته آزمایش خون داده شود. اگر این آزمایشات سطح کلسیم خون را نرمال نشان داد می توان فاصله ی آزمایشات خون و ادرار را به هر ۳ تا ۶ ماه یکبار تغییر داد. مدت زمان مصرف مکمل وابسته به علت زمینه ای هیپوپاراتیروئیدیسم می باشد اگر علت دائمی باشد می بایست تا آخر عمر مکمل دریافت کند و اگر علت گذرا داشته باشد مثل جراحی می توان بعد از نرمال شدن عملکرد غدد پاراتیروئید مکمل ها را قطع کرد.

  ۶) اگر فرد مبتلا به کم کاری غدد پاراتیروئید بخواهد باردار شود چه باید کرد؟

  حتماً باید با پزشک خود مشورت کند و به صورت دقیق سطح کلسیم، ویتامین دی در طول  دوره ی حاملگی و بعد از زایمان اندازه گیری شود.

  انجام دقیق آزمایشات در بارداری اهمیت ویژه ای دارد و حتماً باید انجام شود.

  منبع مطلب : emrc.mui.ac.ir

  مدیر محترم سایت emrc.mui.ac.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ن 8 روز قبل
  1

  گمشو

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  ا

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید