توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انشا بار کج به منزل نمیرسد پایه یازدهم

  1 بازدید

  انشا بار کج به منزل نمیرسد پایه یازدهم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درسی فا

  انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد

  مقدمه:

  خداوند همیشه گفته است هرگاه یک قدم به سوی من بیایید من ده قدم به سوی شما می ایم.روزی حلال نیز همین گونه است.وقتی روزی حلال در می اوریم خداوند به ان برکت می بخشد و ان را ده برابر می کند در حالی که مال حرام برعکس این موضوع است.

  تنه ی انشا:

  در همین حوالی های شهر در کوچه بازار ها در گوشه ایی از همین دنیا در خانه ایی فقیرانه که هر دیوارش ترکی برداشته که هر کدام نشان از یک اتفاق و ماجرا است.خانواده ایی زندگی می کردند،اینبار نمی توان گفت در صلح و ارامش و عشق.در این خانواده همیشه جنگ بوده و دعوا بوده و کدورت.در این خانواده هزار مشکل بوده و هزار درد که همه ی ان ها تنها یک راه حل داشته اند ان هم چیزی نبوده جز پول!اری همان چند اسکناس کاغذی  که  حلال هزار و یک مشکل است.مخصوصا در خانه ی فقیرانه که دست می برند به هزار نوع کار تا پول در بیاورند و مشکلشان را برطرف کنند.این بین بعضی افراد دنبال پول حلال می روند و بعضی به دنبال پول حرام.در این خانواده همیشه مشکل مالی موج می زده ،بااینکه پدر خانواده همیشه در بیرون از خانه دنبال پول بوده اما همیشه باز هم هشتش گرو نهش بوده.مادر خانواده که دیگر خسته شده بود تصمیم به جدایی گرفت اما قبل از ان خواست که شغل پدر خانواده رابفهمد همان شغلی که همیشه ان را پنهان می  کرد و هربار از گفتنش شانه خالی می کرد.زمانی که مادر خانواده فهمید که همسرش دزدی می کند و ازراه حرام زندگیش می چرخید بسیار خشمگین شد و ان لحظه بود که فهمید برای چه روزیشان برکت ندارد وم روز به روز برمشکلات زندگیشان اضافه می شد.

  نتیجه گیری:

  انشا در مورد بار کج به منزل نمیرسد پایه هفتم

  منبع: انشا باز

  منبع مطلب : darsifa.blog.ir

  مدیر محترم سایت darsifa.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انشا گسترش بار کج به منزل نمی رسد صفحه 32 نگارش یازدهم

  بار کج به منزل نمی رسد یعنی نمی توان با استفاده از کارهای اشتباه به یک هدف خوب رسید زیرا اشتباهات باعث می شوند کار وضعیت بدتری پیدا کند و نه تنها به هدف نخواهیم رسید بلکه دچار مشکلات بیش تری هم خواهیم شد.

  باید برای به دست آوردن و رسیدن به هر هدفی کارها را به درستی انجام دهیم و از رفتارهای ناپسند و نادرست خود داری کنیم زیر این کارها ما را بیش تر از هدفمان دور می کند.

  این ضرب المثل نشان می دهد هدفی که با استفاده از کارهای ناپسند و دوز و کلک به دست بیاید ماندگار نیست و به زودی از دست خواهد رفت و همچنین مردم را تشویق می کند تا همیشه کارهای خوب و درست در زندگی انجام دهند.

  خداوند متعال همیشه نظاره گر اعمال ماست و وعده داده است که همه ی ما نتیجه ی اعمال خوب و بد خود را خواهیم دید پس نتیجه ی انتخاب راه درست خوبی خواهد بود و نتیجه ی انتخاب راه اشتباه هم زیان دیدن خود شخص است.

  برای مثال هیچ کس نمی تواند با دزدی کردن پول دار شود و پول دار بماند، شاید بعضی از افراد را ببینیم که با استفاده از راه های خلاف پول دار شده اند اما باید بدانیم که آن ها حتما نتیجه ی کارهایشان را خواهند دید و روزی متوجه اشتباه خودشان خواهند شد زیرا سرگذشت گذشتگان نشان داده هیچ رفتاری بدون نتیجه نیست و محال است که رفتار انسان ها بدون پاداش و جزا باشد.

  مقصدی برای بار کج وجود ندارد زیرا این کار از همان ابتدا اشتباه است پس باید همواره بکوشیم تا بهترین و درست ترین کارها را انجام دهیم و دیگران را هم تشویق کنیم تا از انتخاب کارهای اشتباه بپرهیزنید زیرا ما در قبال دیگران هم مسئول هستیم.

  رعنا

  منبع مطلب : nexload.ir

  مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ۴ انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد!

  ۴ انشا در مورد بار کج به منزل نمی رسد!

  ستاره | سرویس سرگرمی - انشا در مورد بار کج به منزل نمی‌رسد، نگارش انشا به روش مَثَل‌نویسی است و مثل‌نویسی شیوه‌ای از بازآفرینی ضرب المثل است. در مهارت مثل‌نویسی شما باید یک ضرب المثل را بخوانید و از طریق دایره المعارف‌ها ریشه ضرب المثل را پیدا کنید. (اگر دنبال کتاب مناسب درباره ریشه ضرب‌المثل‌ها می‌گردید گروه فرهنگ و هنر ستاره مجموعه دو جلدی «فوت کوزه‌گری» مصطفی رحماندوست را به شما پیشنهاد می‌دهد.)

  انشا درباره بار کج به منزل نمی‌رسد به سبک های زیر:

  در مرحله آخر خودتان به آن ضرب المثل و مفهوم آن شاخ و برگ بدهید. دقت کنید که نیازی نیست ریشه اصلی را در انشای خود بیاورید، همین که متن نوشته شده شما، مفهوم ضرب المثل را برساند کافی است.

  در مطلب پیش رو، انشاهایی به شیوه مثل‌نویسی درباره «بار کج به منزل نمی‌رسد» برای شما نوشته‌ایم. در زمان نگارش انشاها به این نکته توجه داشتیم که بندهای مقدمه، بدنه اصلی و نتیجه گیری وجود داشته باشد.

  انشا درباره بار کج به منزل نمی‌رسد را با مفهوم این ضرب المثل که نشانی از سرانجام نداشتن کارهای نادرست و از مسیرهای اشتباه دارد، همراه می‌سازیم. بار کج به منزل نمی‌رسد، مفهومی از به پایان نرسیدن یا نداشتن سرانجام خوش، برای چیزی منفی و نادرست است. برای نوشتن چنین انشایی باید این مفهوم را پروراند.

  ۱. انشا درباره بار کج به منزل نمی‌رسد به سبک حکایت

  ضرب‌المثل‌ها جملاتی کوتاه هستند که از حکایت‌های قدیمی گرفته شده‌اند و شیوه درست زندگی کردن را به انسان‌ها می‌آموزند. یکی از این ضرب‌المثل‌ها «بار کج به منزل نمی‌رسد» است و داستان آن مانند مردی است که بار کج را به منزل نرساند.

  در روزگار قدیم مردی جوان زندگی می‌کرد که بسیار به زرنگی معروف بود. این مرد لقب زرنگ را با دوز و کلک به دست آورده بود. هرجا که می‌توانست نقشه‌ای می‌کشید تا دیگران را فریب بدهد و کار خودش را پیش ببرد. هیچ توجهی به درست یا نادرست بودن کارهایش نداشت.

  چند روز بعد، همه پول‌هایی را که داشت، در جیب قبایش گذاشت و به بازار رفت تا آن کالا را خریداری کند. در میانه راه مردی ناشناس به او تنه زد و مرد جوان بر زمین افتاد. مرد ناشناس با عجله از آنجا دور شد.

  مرد جوان اول نفهمید چه شده است. بعد که بلند شد و دست به جیب قبایش برد، فهمید که کیسه پولش نیست. بر سرش زد و گفت: «وای پول‌هایم... حالا چه کار کنم؟» در همان حال همسایه‌اش از آنجا رد می‌شد. او را دید و گفت: «چه شده؟ مگر تو نگفتی که هیچ پولی نداری؟» مرد جوان که خجالت‌زده شده بود، گفت: «بله! من اشتباه کردم، بار کج به منزل نمی‌رسد».

  همیشه بهتر است که راستی و درستی را پیشه خود سازیم؛ چرا که بار کج به منزل نمی‌رسد.

  ۲. انشا درباره بار کج به منزل نمی‌رسد به سبک داستانی

  ضرب المثل بار کج به منزل نمی‌رسد در تشویق به راستی و درستکاری به کار می‌رود و می‌خواهد افرادی را که به بیراهه می‌روند متوجه کند که هرگونه ناراستی بی‌نتیجه و نابود خواهد بود؛ همانطور که عمل پسری که می‌خواست بار را کج بگذارد و به خانه ببرد، بی‌نتیجه ماند.

  پسر پای تلویزیون نشسته بود و به خواهر شیرخوارش که گریه می‌کرد توجهی نداشت. مادرش داشت شام می‌پخت. شب مهمان داشتند، مادر گفت:«خورش را پختم و تا چند دقیقه دیگر برنج را می‌پزم. زود برو از نانوایی دایی‌ات دو تا نان بگیر برای ته دیگ برنج. دیرنکنی‌ها». پسر در حالی که غرولند می‌کرد از خانه بیرون رفت. نانوایی دایی دو تا کوچه بالاتر بود.

  وقتی به کوچه رفت، دوستانش که فوتبال گل کوچک بازی می‌کردند، صدایش زدند و گفتند:«بیا با ما بازی کن». نمی‌دانست چکار کند. از یک طرف مامان گفته بود که برود نان بخرد و از طرفی فوتبال لذت بیشتری داشت. پسر نگاهی به پول توی دستش انداخت و نگاهی به بچه‌ها و همراه آنها مشغول بازی شد. با خودش گفت:«می‌گویم نانوایی بسته بود. صبر کردم تا باز شود و شروع به پخت کند». از این فکر خوشش آمد و با خیال راحت تا دم غروب وسط کوچه بازی کرد. بازی که تمام شد، بدو بدو رفت در نانوایی. پول را دراز کرد و گفت:«دو تا نان!» شاگرد نانوا پوزخندی زد و گفت:«دیگر نیاز نیست نان بخری. مادرت سلام رساند و گفت...»

  حرفش تمام نشده بود که دایی سرش را از پشت تنور بیرون آورد و با اخم گفت:«این کارها خوب نیست. مادرت بنده خدا بچه به بغل آمد اینجا. داشت حرص می‌خورد. گفت تو را وسط کوچه دیده، آنقدر مشغول بازی بودی که حتی صدایش را هم نشنیدی. چه جوابی داری برایش؟»

  پسر می‌خواست جوابی را که قبل از بازی آماده کرده بود به دایی بگوید، اما مادرش او را دیده بود پس دروغ و ناراستی فایده نداشت. آنقدر غرق بازی بود که اصلاً گذر مادرش را متوجه نشده بود. باری که قرار بود کج به منزل برسد، هرگز به منزل نرسید. چه خوب است که همه با راستی و درستی رفتار کنند و به این فکر نکنند که می‌توانند بار را کج بگذارند.

  ۳. انشا ساده درباره بار کج به منزل نمی‌رسد

  قرار است یک انشا درباره بار کج به منزل نمی‌رسد بنویسم. چه جمله درستی؛ واقعا هر کاری که با نادرستی آغاز شود، حتما در جایی از مسیر خود با شکست روبرو خواهد شد. هر آن قدر که برای به سرانجام رساندن چیزی یا کاری که بنیاد آن نادرست چیده شده، تلاش کنیم، باز در نهایت به نتیجه دلخواه در خصوص آن نخواهیم رسید.

  این قانون طبیعت است؛ در مقابل اقدامات مثبت و رفتارهای صحیح و اصولی، نتایج مثبت حاصل می‌شود و در مقابل اقدامات منفی و رفتارها و تصمیم‌های نادرست و منفی، باید انتظار شکست و نتایج منفی را داشته باشیم. اگر برای رسیدن به هدفی، به پایمال کردن حق دیگران برخیزیم، نباید انتظار داشته باشیم که آن کار به سرانجامی مثبت برسد.

  شاید از خود بپرسید پس چطور در طول تاریخ و حتی زمان فعلی، عده زیادی با کلاهبرداری و کارهای ناپسند و نادرست، به موفقیت‌های بزرگ در زندگی خود دست می‌یابند و هیچ اتفاقی هم نمی‌افتد؟ اما اگر داستان زندگی این افراد را تا انتها دنبال کنید، شاهد خواهید بود که سرانجام در جایی، تمام آنچه چیده و برپا کرده‌اند، به چشم برهم زدنی بر باد خواهد رفت!

  این به نوعی قانون طبیعت است و هیچ فعالیت نادرستی به سرانجام خود نمی‌رسد. هر چه قدر نقشه‌های زیرکانه برای فریب دادن دیگران و به نتیجه مثبت رساندن امری نادرست ریخته شود، سرانجام آن محکوم به شکست بوده و بار کج به منزل نمی‌رسد.

  باید از این ضرب المثل معروف "بار کج به منزل نمی‌رسد" آموخت که برای موفقیت در زندگی کاری، اجتماعی و ... لازم است که در کارها صداقت داشته باشیم و همه چیز را بر پایه درستی و راستی پیش ببریم. باید به تاریخ نگریسته و از آن چه پیش از این اتفاق افتاده است، درس عبرت بگیریم.

  ۴. انشا داستانی

  به یاد می‌آورم که یکی از اقوام دور ما، در پی به دست آوردن پول‌های زیاد بدون زحمت و کار کردن بود. بارها شنیدم که پدرم او را نصیحت می‌کرد که برای به دست آوردن پول و ثروت، باید آستین‌ها را بالا زده و به کار و فعالیت بپردازد، اما گوش او بدهکار این حرف‌ها نبود. از پدرم شنیدم که او شروع به جمع کردن سرمایه از دوست و آشنا کرده و به وعده پرداخت سود، آن‌ها را ترغیب به این کار می‌کند.

  پدرم ابراز نگرانی می‌کرد و مرتب به او پیغام می‌فرستاد که دست از این کار بردارد زیرا کار کردن با سرمایه دیگران، کاری خطرناک و پرریسک است. اما این مرد که به دنبال راهی برای پولدار شدن در عرض یک شب بود، اهمیتی به این پندها نداده و کار خویش را پیش می‌برد.

  بیچاره پدرم نگران این بود که او چطور می‌خواهد به وعده پرداخت سودی که به دیگران داده، عمل کند. اما گویا این شخص خود آن قدرها نگران این موضوع نبود! او قصد نداشت که با پول‌های به دست آورده خود، کار خاصی انجام دهد. او به دنبال راه ساده‌تری بود. او پول‌هایی را که از این و آن گرفته بود، در یک سرمایه‌گذاری وارد کرد. سرمایه‌گذاری که دانشی نسبت به چند و چون آن نداشت.

  اتفاقی که نباید رخ دهد، افتاد. سرمایه‌گذاری زیان‌آور از آب درآمد و تمام سرمایه‌ای که او با وعده‌های دروغین از اطرافیان جمع کرده بود، به یغما رفت. در نهایت او ماند و دنیایی از بدهی و چک و سفته‌هایی که در قبال دریافت پول به مشتری‌های خود داده بود.

  این درست مصداقی از ضرب المثل «بار کج به منزل نمی‌رسد» است. این فرد با دنبال کردن راهی که از ابتدا مشخص بود نتیجه‌ای نخواهد داشت، زندگی خود را به مشکلات بزرگی گره زد. پدرم از ابتدا به او هشدار داده بود که این روشی متزلزل و نادرست برای کسب درآمد است و بر قواعد درستی استوار نیست. اما او با حرکت روی لبه تیز چاقو و روی هم گذاشتن قطعات لوگویی ناموزون، به چنین سرنوشتی دچار شد.

  سخن پایانی

  بار کج به منزل نمی‌رسد یکی از ضرب المثل های فارسی با مفهومی عمیق و حکمت آمیز است. این درست است که باید در زندگی به اهداف خود چشم داشته باشیم، اما شکل رسیدن به هدف و مسیر دنبال کردن آن، اهمیت زیادی دارد. با انتخاب مسیر و پایه نادرست، رسیدن به هدف را ناممکن ساخته و یا آن را با شکست‌های سنگینی همراه می‌سازیم. شما چه خاطره یا توضیحی درباره ضرب المثل "بار کج به منزل نمی‌رسد" دارید؟ اگر نوشتن انشا درباره ضرب المثل‌های ایرانی مد نظر شماست پیشنهاد می‌کنیم انشا درباره فیل و فنجانو گسترش ضرب المثل باز فیلش یاد هندوستان کرد را نیز در ستاره بخوانید.

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  عارف : سطحش پایینه

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  𝓜𝓪𝓻𝔂𝓪𝓶 1 ماه قبل
  1

  سلام بار کج به منزل نمیرسد یعنی چه ؟

  خوبه 3 ماه قبل
  -1

  خوبه

  . 3 ماه قبل
  -1

  عالی

  دیانا بیرانوند 1 سال قبل
  -2

  سلام مطالب زیاد جالب نیستن ودرحد یک دانش آموز یازدهمی نمونه نیست!برم خودم بنویسم که بهتر از این مینوسم !

  🙂🙆‍♀️

  -2
  سلام 3 ماه قبل

  سلام نوشتی؟

  زیبا کمالی 1 سال قبل
  -1

  به نظرم سطحش پایینه

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  انشا های خودم بهتر ولا

  عارف 1 سال قبل
  9

  سطحش پایینه

  سجاد 1 سال قبل
  0

  خوبه

  ساناز 1 سال قبل
  0

  بنظرم یاید نتیجه در حد ی خط باشه کافیه بدنه هم خیلی خپب نیس 🤦🏻‍♀️

  ساناز 1 سال قبل
  2

  بنظرم یاید نتیجه در حد ی خط باشه کافیه بدنه هم خیلی خپب نیس 🤦🏻‍♀️

  0
  ساناز 1 سال قبل

  بد نیست

  انشا های خودم خیلی از اینا بهتره🤦🏻‍♀️🤭

  علی اکبرفرقانی 2 سال قبل
  0

  مطالب خوب بود ولی آخرش مثل هم بود علی اکبر فرقانی بودم

  معصومه 2 سال قبل
  -1

  من ک چیزی ننوشتم<br><br>خودم بهترازاینا انشامینویسم<br><br>اگه به نت مراجعه کنم فقط ایده میگیرم ومیرم خودم شروع به نوشتن میکنم🙂

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید