توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انشا در مورد اذان پایه نهم با مقدمه ونتیجه وبدنه

  1 بازدید

  انشا در مورد اذان پایه نهم با مقدمه ونتیجه وبدنه را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  انشا در مورد اذان پایه نهم

  انشا در مورد اذان پایه نهم

  انشا در مورد اذان

  انشا صفحه 21 کتاب مهارت های نوشتاری پایه نهم

  انشا اول در مورد اذان

  مقدمه : هوا رفته رفته تاریک تر و خنک تر می شود . صدای پرندگان را به سختی می توان شنید . چراغ های خیابان ها روشن می شوند و خیابان ها پر از مردمی است که هر کدام سرشان مشغول به کار خودشان است . انگار همه چیز مهیا شده است تا اتفاق خاصی بیفتد و تحولی ایجاد شود.

  بدنه : “الله اکبر” . صدای دلنشین اذان در کوچه ها و خیابان ها می پیچد . مردم به خودشان می آیند . مغازه داران مشتری های خود را قانع می کنند تا بعد از اذان تشریف بیاورند تا بتوانند به نماز جماعت برسند . در مساجد شور خاصی وجود دارد . از زن و مرد گرفته تا پیر و جوان جوراب ها را درآورده و آستین ها را بالا زده اند.بعد از وضو هم در حالی که جوراب هایشان از جیب هایشان آویزان است ، باپوشیدن نصفه و نیمه کشفشان و در حالتی نا متعادل ، خود را به داخل مسجد می رسانند.

  صدای اذان برای بچه ها بسیار حیاتی و مهم است . چرا که اجازه ندارند بعد از اذان ، بیرون از خانه بمانند . بعد از دو سه ساعت بالا و پایین پریدن ، دویدن و زمین خوردن ، صدای اذان این فرصت را به آن ها می دهند تا مدتی به خودشان استراحت بدهند تا بتوانند فردا سر پا بایستند .

  “قد قامت الصلاه”. زمانی که این جمله به گوش می رسد ، حس ترس آدم را فرا می گیرد. درست مثل موقعی که خودت را به ایستگاه قطار می رسانی ولی صدای بوق قطار را می شنوی که خبر از رفتن می دهد و باید منتظر قطار بعدی بمانی . سوار قطار بعدی می شوی که نامش “الله اکبر” است. خدا بزرگتر از آن است که تصور می کنی . هیچ وقت دیر نیست و همیشه خدا در پیش تو هست ولی گاه فراموش می کنیم.

  نتیجه : اذان تمام می شود . نماز جماعت شروع می شود . تکبیر ، قنوت ، دعا، سجده ، تشکر و سلام . از خداوند التماس بخشش می کنیم . در خواست سلامتی ، شادی و خوشبختی می کنیم ، خدا را سپاس می گوییم ، .امیدوار هستیم به اینکه خداوند به حرف های ما گوش داده باشد و ما را متحول بکند . کفش هایمان را می پوشیم و می رویم و فراموش می کنیم که سر نماز چه ها با خدا گفته ایم .

  انشا دوم درباره اذان

  مقدمه : بانگ اذان به گوش می رسد ، تمام مردمی که با آن آشنایی دارند یا ندارند ، احساس دلگرمی می کنند ، آ ن ها حتی اگر در رفتار خود نیز بروز ندهند ، در درون خود احترامی وصف نشدنی به این صوت بهشتی دارند .

  بند : تا به حال دعوتنامه ای به جشنی مهم گرفته اید ؟ ، زیبا ترینشان کدام بود ! ، بسیاری از ما بدون آنکه به آن توجه لازم را داشته باشیم ، دعوتنامه ای مدهوش کننده به جشنی به میزبانی خدا دریافت می کنیم ، این دعوتنامه همان بانگ اذان است که مارا به جشن نماز دعوت می کند !

  در پشت پرده ی هر کلمه ای از متن اذان هزاران هزار فداکاری و ایثار نهفته است ، چه معصومانی که در راه اینکه ما آزادانه این بانگ را بشنویم شهید شده اند ، پس این احترامی که در قلب های ما نسبت به این صوت وجود دارد ، بی دلیل نیست .

  هر عبارت از اذان به ما درسهایی می آموزد ، درسهایی مانند شتاب به سوی بهترین کار ها ، توصل به خدا و اعتقاد به توحید و امید داشتن به آینده ای روشن .

  بیاید به معنی اذان بیشتر دقت کنیم ، آنجایی که عبارت قد قامت الصلاه به معنای برای نماز به پا خیزید ، انسان را به یاد روز قیامت و رستا خیز و زنده شدن مردگان میندازد ، با شنیده شدن نام اذان ، انسان به یاد مسجد و نماز و یکی از اولین موذنان اذان به نام بلال حبشی می افتد ، پس هدف تلاش های اهل بیت در آن زمان به یاد افتادن تاریخ در ذهن ما در این زمان است .

  نتیجه : با توجه به اینکه تلاش های اهل بیت در پرمعنی بودن این بانگ بهشتی پدیدار شده است ، پس چه خوب است که ما نیز با تلاس های خود اثرات مثبتی در زندگی پدیدار کنیم.

  انشا سوم درباره اذان

  مقدمه : زندگی بدون یاد خدا سخت و تاریک است و آدمی بدون تکیه گاه ، لرزان است و هراسان. هرکس در این دنیا به کسی یا چیزی دل می بندد اما مومنان دل به خدا می بندند و او را که تکیه گاه پرقدرت و دائمی است،پشتوانه و سرپناه خود قرار می دهندکه آرامش عجیبی درون آن ها پدید می آورد؛چرا که به نقل قرآن ، دل ها ، تنها با یاد و نام خداست که آرام می گیرند.

  بدنه : سکوت سنگین شب و آرامش معمول سحرگاهان چونان سرمایی است که همه عالم را منجمد و خاموش ساخته است.

  همه این خاموشی ها و فراموشی ها ، ناگاه با جمله ای از هم می پاشند و صدای موذنی در فضا طنین انداز می شود که : ای جهانیان! الله اکبر که آری تو بزرگی!بزرگتر و برتر از آنچه که در ذهن و عقل ما می گنجد.

  بعد از تکبیر دو شهادت می دهد : “اَشهَدُ اَنّ لا اِلهَ اِلا الله” که توحید خداوند متعال ، و “اَشهَدُ اَنَّ مُحَمَّدً رَسولُ الله” که شهادت حضرت رسول (ص) را ثابت می کند.

  پس از این دو گواهی ، مردم را به نماز فرا می خواند که “حَیَّ عَلَی الصَّلاه” ؛چرا که اذان ، این نغمه دل انگیز آسمانی ، برای اعلام نماز تشریع شده است .

  پس از آن،دعوت به رستگاری و به انجام بهترین کار ها ،که همانا نماز و صحبت با معشوق است ، دعوت می کند و سرانجام نیز با تاکید بر این که قدرت برتر و خدای واحد کیست ، به پایان می رسد چنانچه که همین گونه نیز شروع گردیده است.

  نتیجه : “ عاشقان پنجره باز است ، اذان می گویند…
  عاشقان هر چه بخواهید ، بخواهید . خجالت نکشید ، یار ما بنده نواز است ،
  اذان می گویند…

  ( گذر رودخانه , آدم فضاییاذان , شانس , فیل و فنجان )

  انشا درباره اذان به همراه بدنه مقدمه و نتیجه

  انشا در مورد درباره درمورد اذان صفحه 21 ۲۱ کتاب مهارت های نوشتاری نگارش پایه کلاس نهم به همراه بدنه مقدمه و نتیجه

  منبع مطلب : 7sc.ir

  مدیر محترم سایت 7sc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بایگانی‌های انشا با مقدمه و نتیجه گیری در مورد اذان - انشا باز

  پایه ی نهم-درس اول-صفحه ی ۲۱-اذان

  انشا پایه نهم با موضوع اذان

  کتاب مهارت های نوشتاری پایه نهم با موضوع اذان صفحه ۲۱

  مقدمه:بهترین صدایی که باان به ما حس سراسر ارامش و حال خوب تزریق می شود و ز خواب غفلت بیدار می شویم و به رکوع و سجود پرورگار می پردازیم.

  تنه ی انشا:صدای بانگ خوش اذان که روزانه پنج بار طنین انداز روح بشریت می شود.و با صدای در امدن اذان مردم از جای خود بلند می شودو وضو می گیرند و یا به صدا در امدن اذان مردم از جای خود بلند می شود.و وضو می کیرند و یادر خانه به صورت فرادی و یا در مسجد به صورت جماعت نماز خود را می خوانند و دست به دعا به سمت پروردگار می برند و طلب مغفرت و امرزش می کنند.

  صدای اذان حتی یک ثانیه در تمام دنیا قطع نمی شود.ان هم به دلیل این است که زمین گرد است و ساعت طلوع و غروب خورشید در جای جای جهان متفاوت است.بنابراین در هیچ جایه دنیا صدای اذان قطع نمی شود و دائما در حال نواخته شدن می باشد.

  اذان که بابزرگی خداوند شروع می شود و بابزرگی خدا و نبود هیچ معبودی جز او به اتمام می رسد.و در این راه  برای به صدا در اوردن اذان خیلی از پیامبران و انسان های بزرگ تمام تلاش خود را کرده اند و جان خود را در این میان از دست داده اند تا همیشه اذان به صدا در بیاید تا شاید حتی یک نفر از خواب غفلت برخیزد و دست از گناه بکشد.اذان یکی از هشدارهای بسیار دلنشین و خوش صدای پروردگار می باشد تا یاداور شود برای مردمی که چشم از حقایق دنیا بسته اند و کورکورانه زندگی می کنند و روزانه پنج بار و در یک سال۱۸۲۵ بار این هشدار را به صدا می اورد و این نشان از فرصت های زیاد پروردگار است که بنده ی خود می دهد تا که شاید از راهی اشتباه خود باز می گردد و در مسیر درست و الهی قدم بر دارد.

  نتیجه گیری:ما مسلمانان کشور ایران هستیم و مانند سایر کشورهای مسلمان بانگ اذان همیشه نواخته می شود و مانیز باید اذان و نماز و نماز و قران را بخوانیم تا شاید رستگار شویم

  (بیشتر…)

  منبع مطلب : enshabaz.ir

  مدیر محترم سایت enshabaz.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انشا اذان | ۱۰ انشاء درباره صدای اذان (متن ادبی کوتاه و بلند)

  انشا اذان | ۱۰ انشاء درباره صدای اذان (متن ادبی کوتاه و بلند)

  انشا اذان | ۱۰ انشاء درباره صدای اذان برای دانش آموزان پایه های مختلف

  صدای اذان برای ما مسلمانان آوایی ملکوتی است از جانب خدا ، دعوتی است روزانه به سمت رحمت بی کرانش و یاد آوری است که ما را از گرفتاری ها و مشغله ها بیرون میکشد و به سمت هدف حقیقی زندگی فرامیخواند . به همین جهت موضوع انشا اذان ، صدای اذان و موذن مضوعی معمول در نگارش انشا و تحقیق در مدارس است ، ما هم برای کمک به دانش آموزان و مربیان ۷ انشا با موضوعات مربوط به اذان نوشته و گرد آوری کرده ایم که در این مطلب تقدیم حضور شما عزیزان و دوستان دلبرانه ای خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  انشا اذان

  این انشا را با یاد و نام خداوند آغاز میکنم .

  خداوندی که نشانه های مهربانی اش در همه جای جای هستی دیده میشود و صدای زیبای اذان یکی از این نشانه هاست .

  وقتی به دنیا می آییم اولین جملاتی که در گوشمان زمزمه میشود اذان است .

  وقتی کودکی هستیم ساده ترین جملاتی که پدر و مادر ها به ما یاد میدهند جملات ساده و کوتاه اذان است .

  وقتی بزرگتر میشویم و غرق در کار و درس میشویم و گاهی از یاد خداوند غافل میگردیم صدای اذان به ما یاد آوریم میکند که موقع نماز است .

  وقتی گرفتاریم و به خاطر مشکل و گرفتای مضطرب و بی قرار هستیم صدای اذان به ما آرامش و قوت قلب میدهد چون خدا هست.

  اذان از تولد تا مرگ با ما همراه است و به ما یادآوری میکند که خداس هست : « الله اکبر» و چه چیز بهتر از یاد بزرگی خداوند میتواند ما را آرام کند؟

  این که وقتی در کار و درس و بی پولی و بیماری و هزار گرفتاری دیگر وقتی فکر میکنیم در این جهان تنهای تنهای هستیم و هیچ یاوری نداریم

  صدای اذان به ما یاد آوری میکند که دنیا کوتاه است و تنها محلی است برای گذر و جهانی دیگر محل آرامش ابدی ماست .

  به ما یاد آوری میکند که خدا از همه مشکلات ما بزرگتر است.

  به ما یاد آوری میکند پیامبر مهربانی همچون محمد مصطفی صل الله علیه و آله داریم که رحمت خداوند برجهانیان است

  و هر لحظه میتوانیم به در گرفتاری به او متوصل شویم

  و وقتی بین درست و غلط زندگی سرگردان شده ایم از راه و روش او در زندگی پیروی کنیم .

  به ما یاد آوری میکند که امامانی داریم از نسل علی علیه السلام که بهترین پیشوایان عالمند . پس چرا باید ترسان و غمگین شویم ؟

  اذان ما را به رستگاری حقیقی فرامیخواند . آن هم نه به آرامی و با تاخیر

  به ما میگوید به سوی رستگاری «بشتابید » که دنیا کمتر از چشم به هم زدنی خواهد گذشت و فرصت بسیار اندک است.

  در پایان انشای خود از خداوند مهربان سپاسگذارم که حتی وقتی من به خاطر گرفتاری های زندگی از یادش غافل میشوم او من را فراموش نمیکند . شاید اذان صدای ملائکه پروردگار است که من را صدا میزند . چون او خالق من ، بهترین دوستم و تنها تکیه گاه من در زندگی است . من را برای نماز و عبادتش صدا میزند، چون مرا دوست دارد با آنکه از من بی نیاز است. 

  انشاء اذان

  تاریخچه اذان در اسلام به زمان رسول خدا بر می گردد. در ابتدای ورود پیامبر بزرگوار اسلام به مدینه مسلمانان دور هم جمع شده بودند و برای چگونگی از اوقات نماز چاره اندیشی می کردند. هر کسی نظری می داد. اما چون ایده های آنها به نوعی تقلید از مذاهب دیگر بود،پذیرفته نشد. تا اینکه جبرییل بر پیامبر شعار اذان را ابلاغ کرد. رسول خدا(ص)نیزازعلی (ع) خواست که کلمات اذان را به بلال بیاموزد و از همان زمان بلال،غلام سیاه پوست آزاد شده تازه مسلمان به صورت رسمی مؤذن شد .

  به دلیل اهمیت اذان،مؤذن نیز به سبب اینکه ذکر و یاد خداوند متعال را در قلب ها زنده می کند و انسان را به استفاده ازآن ثمره و بهره ای که خداوند متعال،برای مؤمنان در نماز قرار داده است دعوت می کند،ارزشی والا دارد.

  چنان که امام رضا(ع) از پیغمبر (ص) نقل می کنند که فرمود:

  در قیامت مؤذنان ازهمه مردم سر افراز ترند. مؤذن بهترین یاورانسان است تا او بر فرایض خود تنبه پیدا کند. چون گاهی اشتغالات زندگی و ابتلائات مادی چنان انسان را سر گرم می کند که حتی از انجام واجباتش نیز غفلت می کند. در چنین شرایط، کسی که انسان را متوجه غفلت خود می کند، برانسان حقوقی پیدا می کند.

  امام سجاد(ع) حق مؤذن را در رساله حقوق این چنین بیان می کند:

  “و اما حق اذان گو این است که بدانی او خدایت را به یاد تو می آورد و تو را به حظ و نصیبی که داری،دعوت می کند و او بهترین یاور و کمک تو درانجام واجبی است که خداوند به عهده تو نهاده است. پس او را بر این کار سپاس گوی،همچنان که نیکو کاری را نسبت به خدا سپاس می گویی و باید بدانی که او نعمتی خدادادی است و باید با نعمت خدا خوشرفتاری کنی و در هر حال شکرگزار نعمت های الهی باش.”

  امام صادق(ع) در باره ارزش معنوی و پاداش و اجری که خداوند برای مؤذن قرار داده است،می فرماید:

  “خداوند برای مؤذن تا آنجا که چشم کار می کند و می بیند و تا وقتی صدایش بلند است،غفران و آمرزش قرار داده و هر تر و خشکی که صدای او را می شنود،اورا تصدیق می کند. هرکس در مسجدی که مؤذن در آن اذان گفته،نماز بخواند،مؤذن در نماز او سهم دارد و هر کس که با اذان او توجه کرده،نماز بخواند،او نیز در قبالش حسنه می گیرد.”

  ارزشهایی که برای این عمل بسیار ساده و هدایتگر ذکر شده است نشان می دهد خداوند به کسی که اذان می گوید اجر و پاداش فوق العاده مقرر کرده است و امام سجاد(ع)از آن به عنوان یک نعمت یاد می کند برای کسی که با صوت زیبای خود بانگ اذان را سر می دهد.

  با توجه به این روایات است که در می یابیم حق مؤذن ،حقی است که ادای آن بر ما واجب شده تا ارزش اذان را نیز عمیق تر درک کنیم. ای معبود من ای ارام جانم مرا بخوان,بخوان تا به دعوتت لبیک گویم ودیدارهرزمانی که صدایم کنی آسمان هفتم تنهای تنها فقط من وتو. پیشکش معشوق حقیقی ام .

  انشا در مورد اذان

  حال که پس از شنیدن نغمه جان بخش اذان چون پرنده ای سبکبال دل به آسمان عشقت می سپارم آرام وآسوده جان دست هایم را به سوی آسمان تو بالا می آورم ونیت دیدار تو را می کنم .به گفت وگو باتو می نشینم. ستاره های قلبم چشمک زنان نوید بهشت رامیدهندانگار صدای اشنایی گوش جانم رامینوازد.صدایی که بذرعشق و معرفت رادر کویر وجودم میکارد وامیدبه رحمت حق را در دلم زنده میکند.

  اری! اذان صدای ملایکه های خداست که خوش امد می گویند به نمازگزاران و بالهای خود را بر زمین می گسترانند تا فرش زمینیانی باشد که دعوت حق را لبیک گفته اند . نماز! اری واژه ی نماز که می شنوم پیمانه وجودم  از لطف و رحمت حق لبریز می شود و غنچه های وصل در باب وجودم شکوفا می شود چرا که نماز مشق عارفان و عاشقان است ، نماز نور دیده ی اهل یقین است. نمازچشمه جوشان و زلال توحید و معرفت است و نماز وسیله عروج انسان به معراج است.

  وقتی به نماز می ایستم با شنیدن ” بسم الله الرحمان الرحیم” ،گل امیدهمچون خنده ای برجانم می نشیند وبا شنیدن والضالین گناهانم برایم تداعی میشوند واشک خوف از چشمانم می بارد.

  نورایمان در دلم تابیدن می گیرد و شوق وصل سراسر وجودم را فرا. دلم را آزاد از هر قیدوبندی به طرف آسمان پرواز می دهد تا حرم امن الهی شود چرا که خداوند خود گفته است که در قلب شکسته جای دارد دستانم را همچون مناره های مسجد رو به آسمان بلند می کنم و به بالهای فرشتگان پیوند می زنم تا مرا با خود به نوروروشنای هستی ببرند.وقتی به نماز می ایستم خودرا غرق در دریای لطف وکرامت الهی می بینم وحوض کوچک دلم لبریز ازباران وجود واحسان خداوند میشود وسراچه قلبم منور از نور حق میگردد .

  آنگاه که در لحظه های تنهایی وبی کسی شکوفه نام خداونداز لبانم میتراود واز خویش رها میشوم وهاله ای ازعشق وروشنایی وجودم را فرا میگرد .چه زیباست لحظه ی نجوای با حق ،چه زیباست لحظه سبز رهایی از خویشتن و به خدا پیوستن ،چه زیباست سر نهادن بر خاک عشق و بندگی وغرق دریای حق شدن ،چه زیباست اشکهایی که از فرط گناه از گوشه چشم ،خود را به زیرمی اندازند تا به دریای جوشان حق برسند و چه زیباست ثانیه هایی که دل با نام ویاد خدا ارام می گیرد .

  الهی بانگ اشنای اذانت مرا از گلدسته های عشق ومعرفت به سوی سجادهای از رازو نیاز می کشاند تا لحظه ای تاریک گمراهی را بگذرانم وصراط مستقیم را برگزینم وتو را به وحدانیت و یگانگی تسبیح گویم خواهم که حسنات ونیکی دنیا وآخرت را عطایم فرمایی و رهایی از اتش دوزخ را نصیبم سازی. خدایا! تو همانی که در مقابل فرشتگان به بندگانت مباهات می کنی که بندگانم به نماز ایستاده اند، تو همانی که جان تشنه ی هر مسلمانی را با نام خودت سیراب می گردانی.

  خدایا تو ارامش دل بی قرارانی، تو نور شب ظلمانی عاشقان وسالکانی.

  الهی پس کویر خشکیده ی جان مرابا چشمه زلال نماز ابیاری کن تا دشت سبز اذان با ندای ا…اکبر،

  ابتدا ما را به توحید و یگانگی خداوند فرا می خواند و یاد آور می شود که همه خلق و فرمان آفرینش از آن خداوند است،

  مشیت او سبب هستی است و او دارای بزرگترین صفات عالیه است.

  پس از آن گواهی به رسالت رسول خدا(ص)می دهد که دلسوزانه آموزه های الهی را به مردم ابلاغ نمود.

  آن گاه یاد آور می شود که نماز بهترین عمل است

  که رستگاری را در پی دارد. از این رو از مردم می خواهد که در اجابت این دعوت شتاب کنند.

  انشا در مورد اذان نهم

  اذان در که در کوچه و خیابان شهر پخش میشود یاد آور یک قرار ملاقات مهم است ،

  قرار ملاقاتی که از سمت خالق برای مخلوقاتش معین شده است . در این انشا در مورد این قرار ملاقات مهم با شما صحبت میکنم. 

  صبح زود است و هنوز گرگ و میش صبح، چون صدای اذان را می شنوم خواب از چشمانم رخت بر می بندد

  یاد قرار ملاقاتم می افتم قرار ملاقاتی که در یک طرف عبدی کوچک و در طرف دیگر مولایی بزرگ قرار دارد.در چنین ملاقاتی که حتما هم بسیار سرنوشت ساز و مهم است، عجله نکردن اشتباهی بس بزرگ به شمار می آید.از جایم بر می خیزم و قصد وضو می کنم.هنگامی که قطرات آب را بر روی صورتم می ریزم، در ژرفای ذرات آب، معبود را می بینم . معبودی که خالق و آفریننده همه چیز است.

  هنگامی که آب این مایه ی طهارت بخش را بر دستانم می ریزم، امید وارم که دیگر از این دست کار خطا بر نیاید.هنگامی که پاهایم را مسح می کشم با تمام وجود به دنبال این هستم که دیگر این پا ها به جایی نروند که در آنجا ذکر و یاد معبودم نباشد.بعد از آنکه از وضو فارغ شدم به سمت سجاده ام می روم و آن را به آرامی باز می کنم .

  ناگهان عطر گل یاس کل فضا را در بر می گیرد .عطری که در اعماق آن قدرت خالق نهفته است. معبودی که بر همه چیز و همه کس تسلط کامل داردو آفریدگاری که قدرت مطلق است.هنگامی که شروع به اقامه گفتن می کنم با هر تکبیر گویا دری از توحید به روی من باز می شود.چون اشهد ان لا اله الا الله می گویم گویا نه تنها این جمله بر زبان من جاری می شود بلکه اعماق وجودم و ذره ذره تنم نیز همه با هم بانگ تهلیل سر می دهند. وقتی که اقامه را پایان می برم باتکبیری ملاقات خود را با معبودم شروع می کنم.

  با تکبیری که در آن عشق به خدا نهفته است نماز خود را آغاز میکنم تا  انتهای نماز که آن وقت خداحافظی و وداع فرا می رسد . همواره وداع ها سخت و دردناک بوده و اکنون نیز هست اما هیچ وداعی سخت تر از وداع با کسی نیست که او را از عمق دل و جان دوست داری . با دلی تنگ و پر از اندوه سلام می دهم :

  السلام علیک ایها النبی و رحمه الله و برکاته

  السلام علینا و علی عباد الله الصالحین

  السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

  و ملاقات من با معبودم به پایان می رسد .

  اذان یک یاد آوری و تذکر برای قرار های ملاقات ۵ گانه ای است که من با خدا دارم و یاد آوری این مطلب است که او همواره در کنار من است و همواره یار و محافظ من .تنها اوست که از رگ گردن به من نزدیک تر است. اما ای پروردگار من !هر چه گویم از تو کم گفته ام ! ای خدایی که خود را به ما شناسانیدی و شیوه سپاسگزاری از خودت را به ما آموختی و در های علم پروردگاری ات را به روی ما گشودی و ما را به اخلاص ورزیدن در توحید خودت رهنمون گردانیدی و از شک ناباوری نگاه داشتی .

  پروردگارا ! ما را در توحید و شناخت و ستایش خودت همواره پا برجا و مستحکم قرار بده و در های رحمت خود را به روی ما بگشای،و اما خدایا! ظهور آقا و مولا و سرورمان را هر چه زودتر نزدیک بگردان و مقدمات ظهورش را مهیا ساز و ما را از یاران و پیروان راستین حضرتش قرار بده.

  انشا درباره اذان

  اذان صدایی است که از بدو تولد در گوش ما خوانده شده است و هر روز نیز به آن گوش می دهیم. آیا به صدای اذان صبح گوش کرده اید؟ لذت بخش ترین صدایی است که در سکوت گرگ و میش به گوش می رسد. . .

  صدای بانگ خوش اذان که روزانه پنج بار طنین انداز روح بشریت می شود و با صدای در امدن اذان مردم از جای خود بلند می شود و وضو می گیرند و یا به صدا در امدن اذان مردم از جای خود بلند می شود و وضو می گیرند و یا در خانه به صورت فرادی و یا در مسجد به صورت جماعت نماز خود را می خوانند و دست به دعا به سمت پروردگار می برند و طلب مغفرت و امرزش می کنند.

  صدای اذان حتی یک ثانیه در تمام دنیا قطع نمی شود.ان هم به دلیل این است که زمین گرد است و ساعت طلوع و غروب خورشید در جای جای جهان متفاوت است.بنابراین در هیچ جایه دنیا صدای اذان قطع نمی شود و دائما در حال نواخته شدن می باشد.

  اذان که با بزرگی خداوند شروع می شود و بابزرگی خدا و نبود هیچ معبودی جز او به اتمام می رسد و در این راه برای به صدا در اوردن اذان خیلی از پیامبران و انسان های بزرگ تمام تلاش خود را کرده اند و جان خود را در این میان از دست داده اند تا همیشه اذان به صدا در بیاید تا شاید حتی یک نفر از خواب غفلت برخیزد و دست از گناه بکشد.

  اذان یکی از هشدارهای بسیار دلنشین و خوش صدای پروردگار می باشد تا یاداور شود برای مردمی که چشم از حقایق دنیا بسته اند و کورکورانه زندگی می کنند و روزانه پنج بار و در یک سال ۱۸۲۵ بار این هشدار را به صدا می اورد و این نشان از فرصت های زیاد پروردگار است که بنده ی خود می دهد تا که شاید از راهی اشتباه خود باز می گردد و در مسیر درست و الهی قدم بر دارد.

  ما مسلمانان کشور ایران هستیم و مانند سایر کشورهای مسلمان بانگ اذان همیشه نواخته می شود و مانیز باید اذان و نماز و نماز و قران را بخوانیم تا شاید رستگار شویم.

  موضوع انشا اذان

  به نام خداوندی که ما را فراموش نمی کند ، و حتی واجباتی مثل نماز و روزه را قرار داده است تا با یاد آوری او رنگی بهتر و زیباتر به زندگی خود بدهیم و با یاد او از بدی ها بپرهیزیم و به سوی خوبی بشتابیم . همانند آنچه در اذان میگوییم ” حی الی الصلاه ، حی علی خیر العمل ” انشای خود را با یاد او آغاز میکنم. 

  خود را چون قطره ای در دریای بیکران مهر ورحمتت حس می کنم ،  جانم از عشق دیدارت لبریز است .تاکنون چنین حس زیبایی نداشتم . امروز که می نویسم واذان را برلب از جانم می خوانم زیباترین حال را دارم حسی معنوی ، حسی چون رود های  روان که از دریای مهربانی تو سر چشمه می گیرند با شنیدن  ذکر

   ” لا اله الا اله ” 

  هر چیز دنیوی بار دیگر ارزشش را برایم از دست داد .

  از هرچه وابستگی بود رها شدم آن چه را تا امروز دوست داشتم ودر گوشه ای از قلبم برایش جای خاصی باز کرده بودم کوچک وبی ارزش شد ؛ چون نام تورا شنیدم و خواندم جز تو کسی برایم نیست که اینچنین با ارزش باشد . می دانم این خداهای دروغین که انتظار معجزه از آن ها داشتند پوچ وبی ارزش اند وتنها تویی که خدای منی تورا می ستایم که ستایشت آرام روح و جان من است و حال پس از شنیدن این نغمه جانبخش چون پرنده ای سبکبال دل به آسمان عشقت می سپارم آرام وآسوده جان دست هایم را به سوی آسمان تو بالا می آورم و نیت دیدار تو را می کنم .

  به گفت وگو باتو می نشینم ای بهترین معبود من ! جانم را با نور یادت همواره شاداب وتازه ومعنوی گردان دیگر چه غم دارم وچه کم ؟!وای برمن اگر نتوانم آن بنده ی شایسته ای باشم که تو می خواهی !وقتی این سه شهادت را می شنوم ومی خوانمئ که تو خدایم

   اشهد انّ محمداً رسول الله، اشهد ان محمداً رسول الله 

   ” اشهد انّ علیا ولی الله ، اشهد انّ علیاً ولی الله ” 

  محمد (ص) پیامبرم و علی ( ع ) ولی و سر پرستم است حس عجیبی به من دست می دهد ؛ حس پرنده ا ی که از قفس تنگ خودش رها می شود ودر آسمان عشقش به پرواز در می آید .

   “حی علی صلاه “

  شتاب به سوی نماز . شتاب زباتز موذن می خواند  آری شتاب به سوی خوبی ها ، به سوی عشق وبه سوی معشوق ازلی و ابدی .این شتاب زیباست و لازم و واجب .می شتابم تابر سجاده ی مهربانیت بنشینم و برای تو  بگویم واز تو بخوانم.

  ” حی علی الفلاح ، حی علی الفلاح”

  شتاب  برای چه ؟ آری رستگاری رستن از دنیا و مادیات رستن از خود هایی که مرا احاطه کرده اند ؛ خودبینی ها ، خودپرستی ها خود شیفتگی ها وهزاران خود هایی که نمی گذارند به تو برسم پای قلبم را در زنجیر می کنند پس می شتابم تا برهم از آ ن ها وبرسم به یکی که آن تویی این است رستگاری

  میشنوم ” حی علی خیرالعمل ، حی علی خیرالعمل ”

  احساس می کنم و باورم این است که شتاب هایی را که فرمانم می دهی شتاب های لذت بخشی است واین بار شتاب برای بهترین کارها آری می دانم به این کار که مرا خواندی بالاتر از هر کاریست که در دنیا دارم وانجام می دهم بهترین کاریست که نه برای جسمم بلکه می توانم برای ساختن روح و جانم انجام دهم  کاری پر از خیر معنوی  پر از زیبایی اخروی آه چه احساس خجسته ایست

  ” الله اکبر ، الله اکبر ”

  و بار دیگر باوری دوباره که تو بار دیگر آن کلام زیبا راشنیدم باعظمتی ، بزرگی ، بزرگتر از پندارهای ما وچه ستودنی است این بزرگی ات

  خداوندی تو بزرگی و بزرگی ات ستودنی است ، از تو درخواست میکنم نماز و عبادات دیگر ما را هر چند ناچیز و نادرست و مایه شرمساری ما باشد به عظمت و کرم خود بپذیری و هرگز و حتی یک لحظه ما را به خود وانگذاری.

  موضوع انشا درباره ی اذان

  من عاشق صدای ملکوتی اذانم و آنچه میخواهم در این انشا بنویسم

  علت دلبستگی به این نوای آسمانی است ، پس به نام خداوند منان انشای خود را آغاز میکنم .

  صدای ملکوتی اذان موذن ازگلدسته های فیروزه ای مسجد محله پر کشیده

  و آرام آرام بر جان عاشق دیدارم نشست بار دیگر آرامشی گرفتم

  و کام جانم شیرین شد از حلاوت آری تو بزرگی ، بزرگتر از آن چه در ذهن وعقل ما بگنجد

  الله اکبر ، الله اکبر

   این نوای روحبخش،  تو بزرگی و من حقیر در برابر این همه عظمت و بزرگواری آماده ام

  تا بر سجاده ی عشقت بنشینم ونیازم را باتو راز گویم ؛

  نیاز تو را داشتن ، تورا خواستن و با تو بودن

  هر کلام اذان مرا بیشتر از پیش از خود بیخود می کند

  .وقتی موذن می خواند:

  اشهد انّ لا اله الا الله، اشهدانّ لا اله الاّ الله

   به خود می آیم  بله منم ؛

  من که باز شهادت به یگانگی وبی همتایی تو می دهم به اینکه جز تو خدایی ندارم .

  حس می کنم هر بار که اذان می شنوم مفهومی تازه و پر معناتر از این ذکر می فهمم

  و می گویم وای بر من اگر گاهی تورا با غفلتم فراموش می کنم .

  من که شهادت می دهم جز تو خدایی نیست

  پس چگونه می توانم به جز تویی امید ببندم

  حال عجیبی دارم در خود غرقم که با ز می شنوم؛

   اشهد انّ محمداً رسول الله، اشهد ان محمداً رسول الله 

  چقدر این شهادت دادن را  پدوست دارم !

  احساس خوب اینکه مسلمانم و محمد پیامبرم است ۵ مرتبه با زبانم و هزاران هزار بار با دلم اورا نام می برم

  آه چه زیبا ست مسلمانی

   ” اشهد انّ علیا ولی الله ، اشهد انّ علیاً ولی الله ” 

  نام علی را که می شنوم بند بند وجودم از اشتیاق می لرزد

  واز اینکه نام مولایم زینت بخش جان و روحم گردیده سپاس می گویم

  اذان برای من تنها یادآوری باری خواندن نماز نیست ، بلکه تکرار عباراتی است که با گفتن آن انگار روحی تازه به کالبد مسلمانی ام دمیده میشود ، به خودم یاد آوری میکنم که خدایی دارم و پیامبری مهربان و امامانی بزرگوار و از تکرار و تکرار و تکرار این جملات دلم گرم میشود و آرام میگیرد. به همین خاطر است که عمیقا دلبسته صدای زیبای اذانم . 

  انشا صدای اذان

  صدای اذان برای من یک خاطره شیرین را یادآوری میکند که تاثیر زیادی روی زندگی و نماز خواندن و عبادات من داشته است ، امروز میخواهم با بیان آن خاطره نظر خودم را پیرامون نماز و اذان با شما در میان بگذارم.

  به نام خداوند بخشنده مهربان

  نصف شب بود داشتم با تبلتم ور میرفتم که یهو صدای اذان رو شنیدم . ساعت ۴.۴۵دقیقه بود … میخواستم برم نماز بخونم که احساس کردم یه چیزی داره جلومو میگیره‌. اذان هنوز تمام نشده بود و من هم دو دل بودم که نماز بخوانم یا با تبلتم ور برم .

  صدای اذان حی الصلاه حی الصلاه
  بشتابید به سوی نماز .به شتابید به سوی نماز

  حی الفلاح حی الفلاح
  بشتابید به سوی رستگاری .بشتابید به سوی رستگاری

  اذان تمام شد و من تبلتمو کنار گذاشتم و در همین حال که نشته بودم به فکر فرو رفتم و یه خاطره ی رو به یاد اوردم .

  که یه روز عصر دم در خونه داشتیم بازی میکردیم

  و پدر و پدر بزرگم هم کنار در نشته بودن سرگرم صحبتشون بودن .

  مسجد نزدیک بودو هر روز مغرب موذن مسجد از کنار در خانه ما رد میشد

  و با پدر و پدر بزرگم احوال پرسی کرد ولی اون روز موذن نرسید اذان بگه

  و کسی هم نبود که اذان بگه همه منتظره اذان بودن که پدر بزرگم بهم گفت برو پسرم اذان بگو

  و من خیلی استرس داشتم اولین باری بود که میخواستم اذان بگم

  حس خیلی خوبی داشتم ، احساس سبکی و نشاط میکردم

  رفتم اذان گفتم و از اون روز به بعد همیشه در خونه مینشستم که اگه حاج رسول نرسید برا اذان برم اذان بگم

  خلاصه این خاطره اینه که ما بچه ها باید از دوران کودکی به دنبال نماز عبادت خداوند باشیم

  و هر موقع اذان داده میشه با دقت کامل گوش کنیم و ساکت باشیم سعی کنیم

  که در حین اذان در دلمان تکرار کنیم و همیشه یه قدم از شیطان جلوتر بباشیم

  و نزاریم که شیطان در نماز خواندن جلوی مارو بگیره. اذان تمام شده بود و من بلند شدم

  رفتم نمازم و خوندم و اون روز تونستم از شیطان جلو بزنم و همه ی نمازامو بخونم

  و اون روز رو با احساس لذت بخشی که داشت بگذرونم بعد از نماز با خیال راحت خوابیدم.

  همه ما در طول روز مشغولیت هایی داریم ولی وقتی اذان گفته میشود به ما تذکر داده میشود که وقت اذان است و به قول شهید مطهری « به نماز نگو کار دارم به کار بگو وقت نماز است » اذان و بخش آن از گلدسته های مساجد به ما یاد آوری میکند که اهمیت نماز بیش از کارهای روزمره است و باید به سوی کارهای خوب و از جمله نماز ” شتافت “

  این انشا از سایت انشا سرا با کمی تغییرات بازنشر شده است .

  خاطره موذن و اذان گویی

  انشا اذان (۱)

  اهمیت اذان از این جهت است که به انسان یادآوری میکند که خدا بزرگ است و خدایی جز خدای یکتا وجود ندارد و گواهی میدهد به فرستادش حضرت محمد(ص) و ولی خودش حضرت علی (ع) و دعوت میکند به سوی نماز و اعلام میکند که راه رسیدن به رستگاری نماز است و بهترین کارهاست و دوباره به بزرگی خدا و یکتا بودن خالق هستی تأکید میکند و هرمرتبه دوبار تکرار میشود که شاید بار اولش را نشنیدند ولی از بار دوم غفلت را کنار بگذارند . با علم به اهمیت اذان انشای خود را در باره اذن آغاز میکنم.

  معنی کلمه اذان یعنی آگاه کردن،  فراخواندن هم معنی میدهد

  و عبادتی ست که از جانبه خداوند یکتا به پیامبر(ص) وحی شده است که انسان را به زمان اقامه نماز فرابخواند و آگاه کند ،

  چون انسانها خود نمیتوانند تشخیص دهند که چه ساعتی از شبانه روز ، زمان اقامه نماز است

  برای همین در شهرها و محله هامساجدی بنا شدن که این متن زیبا توسط اشخاصی در مساجد با صدایی رسا خوانده شود

  تا به گوش تمام ساکنین اطراف آن برسد که به این افراد مؤذن میگویند.

  البته خواندن اذان واجب نیست ولی بهتر است که خوانده شود

  یعنی مستحب است و بعد از اذان اقامه خوانده می شود و موذن باید عادل و بینا باشد و صدای

  رسا و بلندی داشته باشد و به اوقات نماز کاملا آگاهی داشته باشد

  اولین موذن اسلام بلال حبشی بود , که به دستور پیامبر در مدینه اذان گفته است .

  گفته می شود پیامبر برای فراخوانی مردم برای جنگ بدر نیز از اذان استفاده کرده اند .

  معمولا مسلمانان بعد تولد نوزاد در گوش او اذان می گویند ، البته در گوش راست نوزاد اذان و در گوش چپ اقامه ، این رسم

  یکی از سنتهایی که از زمان پیامبر تا به امروز هم رواج دارد .

  دلیلش هم اینکه اولین کلماتی که نوزاد به گوشش میرسد خبر از عظمت و بزرگی خدای یکتا باشد

  و همچنین پیامبر فرمودند این کار نوزاد را از شر شیطان در امان میدارد .

  انشای خود را ذکر یک حدیث به پایان میبرم 

  امام صادق (ع) فرمود:

  وقتی اذان و اقامه گفتی ،دوصف از فرشتگان ،پشت سرتو به نماز می گزارند و اگر تنها اقامه گفتی ،یه صف از فرشتگان پشت سرتو نماز می خوانند .

  و همچنین روایت شده است که ” کسی که اذان را بشنود و بگوید آنچه را که مؤذن می گوید ، روزی او افزون می شود .”

  گوش کن این صدارامیشنوی ؟

  این صدای خداست که با بنده اش سخن میگوید یا صدای بنده است که با خدایش رازونیاز میکند؟؟!

  الله اکبر الله اکبر ؛ اشهدان لااله الاالله ؛

  این کلمات چه دلنشین هستند واژه هایی که زمان چشم گشودنت به جهان در گوشت نواخته می شود

  و توبا ان خو میگیری و هرزمان که ان را میشنوی ارامش به وجودت نفوذمیکند.

  هنگامی که مشکلات سد راهت می شوند باشنیدن الله اکبر لبخند بر لبانت می اید  ومی گویی خدا بزرگ است؛

  هر زمان که میشنوی اشهدان محمد رسول الله(ص)و اشهدان امیرالمومنین علیا ولی الله با افتخار می گویی من مسلمان هستم و شهادت میدهم که محمدرسول خداست و علی امیر مومنان است .

  نوایی که وقتی می شنوی دست از گناه کردن می کشی ،چون این خداست که به تو می گوید بشتاب به سوی رستگاری و بشتاب به سوی بهترین عمل . صدایی که وقتی به گوشت میرسد با وضو گرفتن خودرا پاک میکنی و به سپاس و ستایش پروردگارت می پردازی و شهادت می دهی که خدایی جز خدای یگانه وجود ندارد و چه زیباست این عبادت خالصانه و صدایی که نامش «اذان»است.

  انشا موذن (۱)

  انشا های جمع آوری شده در نوشته ( بجز انشا اول که در دلبرانه نگاشته شده است )  از سایت ها و وبلاگ های زیر گرد آوری شده اند ، البته با کمی ویرایش و تغییرات . عرض کردم جهت رعایت کپی رایت و رضایت صاحبان سایت : )

  enshay.blog.ir  aftabir.com  tahghighestan.ir  hidoctor.ir

  انشا موذن (۲)

  منبع مطلب : delbaraneh.com

  مدیر محترم سایت delbaraneh.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  حسین : خوب بود

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زهرا 1 ماه قبل
  0

  امسال قطره باران اومده بود

  هیچ نظری ندارم 1 ماه قبل
  0

  هیج نظری ندارم

  علی 6 ماه قبل
  0

  بدی نی

  حنانه 8 ماه قبل
  -1

  عالی بود

  Fatemeh 8 ماه قبل
  0

  با سلام و خسته ☺😍🤤

  انشا خوب بود

  و خیلی با معانا بود

  و دوست داشتنی بود 😍🤩

  Elham 9 ماه قبل
  0

  خیلی عالی بود

  مانیا 9 ماه قبل
  -2

  عالی و بسیار زیبا❤❤

  سونیا 9 ماه قبل
  0

  عالی

  ارغوان 9 ماه قبل
  3

  عالی بود 🤗🤗🤗🤗

  فاطمه 1 سال قبل
  2

  عالی هست انشا هاتون متشکر

  فاطمه 1 سال قبل
  3

  خوب بود💝

  1
  زینب 9 ماه قبل

  بله

  اقدس خانم😌😎 1 سال قبل
  3

  عالیه🤞

  ناشناس 2 سال قبل
  3

  علی

  0
  ناشناس 9 ماه قبل

  خب

  سیده فاطمه مزرعه فرد 2 سال قبل
  3

  سلام،واقعا انشاهاتون محشره

  سیده فاطمه مزرعه فرد 2 سال قبل
  3

  واقعا انشاهاتون عالیه

  محمد 2 سال قبل
  1

  عالی حتما بخوتید

  حسین 2 سال قبل
  5

  خوب بود

  حسین 2 سال قبل
  1

  خوبه بد نیست

  0
  ناشناس 6 ماه قبل

  اذان

  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید