توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  انواع سوادها کدامند و ضرورت انها در زندگی چیست

  1 بازدید

  انواع سوادها کدامند و ضرورت انها در زندگی چیست را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  انواع سواد از نظر یونسکو

  انواع سواد از نظر یونسکو

  تعریف سواد در قرن ۲۱ بسیار متفاوت از تعریف آن در گذشته است. یونسکو برای قرن ۲۱ انواع سواد را در شش دسته سواد عاطفی، سواد ارتباطی، سواد مالی، سواد رسانه ای، سواد تربیتی و سواد رایانه ای تقسیم بندی کرده است. که در ادامه توضیح مختصری در رابطه با هر کدام آمده است.

  سواد عاطفی: توانایی برقراری روابط عاطفی با خانواده، همسر و دوستان به نحو شایسته

  در نگاه كلي، سواد عاطفي اصطلاحي آموزشي است كه در نقطه ي مقابل هوش عاطفي، قرار مي گيرد.  سواد عاطفی به آن توانايي اتلاق مي شود كه ما به وسيله ي آن قادر به انديشيدن، تشخيص دادن، اداره كردن، دريافتن و انتقال عواطف خود به طور مناسب و درك و فهم اين مطلب هستيم كه اين عوامل چگونه رفتارها و مناسبات ما را شكل مي دهند و بر انديشيدن ما تأثير مي گذارند.

  سواد ارتباطی: توانایی برقراری ارتباط و تعامل با تمامی اعضای جامعه (آداب معاشرت- روابط اجتماعی احسن)

  به طور کلى بشر، اجتماعى خلق شده و ارتباط برقرار نمودن با ديگران جزء نيازهاى او محسوب مى‌شود. انسان زمانى يک زندگى سالم اجتماعى خواهد داشت که بتواند با ديگران ارتباط اجتماعى سالم برقرار نمايد و در ارتباط با ديگران رشد کرده، به ديگران اعتماد داشته باشد و خود را متعهد و مسئول اجتماع خويش بداند.

  سواد مالی: توانایی مدیریت اقتصادی درآمد (چگونگی پس انداز، سرمایه گذاری و مدیریت هزینه ها)

  سواد مالی عبارت است از دانش و درکِ مفاهیم و مخاطرات مالی، انگیزش و اطمینان برای به‌کاربستن چنین دانش و درکی، به‌منظور اتخاذ تصمیم‌های اثربخش در طیفی از زمینه‌های مالی به منظور بهبود رفاه مالی افراد و جامعه و توانمندسازی در جهت مشارکت در زندگی اقتصادی می باشد. این نشان می دهد افرادی می توانند زندگی بهتری داشته باشند که از سواد مالی مناسبی برخوردار باشند.

  سواد رسانه: اینکه بدانیم کدام رسانه ها معتبر و کدام نا معتبر است؛ توانایی تشخیص وثوق اخبار و دیگر پیام های رسانه ای

  سواد رسانه‌ای در یک تعریف بسیار کلی عبارت است از یک نوع درک متکی بر مهارت که براساس آن می‌توان انواع رسانه‌ها و انواع تولیدات آن‌ها را شناخت و از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد. سواد رسانه‌ای می‌تواند به مخاطبان رسانه‌ها بیاموزد که از حالت انفعالی و مصرفی خارج شده و به معادله متقابل و فعالانه‌ای وارد شوند که در نهایت به نفع خود آنان باشد. به دیگر سخن، سواد رسانه‌ای کمک می‌کند تا از سفره رسانه‌ها به گونه‌ای هوشمندانه و مفید بهره‌مند شد.

  سواد آموزش و پرورش: توانایی تربیت فرزندان به نحو شایسته

  خانواده مهم ترین عامل سازنده شخصیت کودک است، کودکان سال های اولیه عمر خودشان را که از نظر تربیتی مهم ترین سال های زندگی به شمار می رود در محیط خانواده سپری می کنند به همین دلیل امر تربیت را در این دوران باید کاملاً جدی گرفته شود و دلیل آن این است که اگر والدین در این دوران تربیت کودکان را امری ساده بینگارند و در تربیت آن ها سهل انگاری کنند باید انتظار رفتاری ناصحیح و خلاف هنجارهای جامعه را از کودکان داشته باشیم. بنابراین، بایستی به اهمیت تربیت کودک در دوران کودکی زیر سایه والدین آگاهی یافته و با بهره گیری از روش های مناسب فرزندانی شایسته تربیت کرد.

  سواد رایانه: توانایی استفاده از مهارت های هفت گانه رایانه (ICDL)،  مفاهیم پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات،  استفاده از رایانه و مدیریت فایل ها، واژه پردازی

  کار کردن با رایانه و نرم افزارهای آن نیاز به دانش دارد. به این دانش سواد رایانه‌ای گفته می‌شود. این سواد برای زندگی در عصر حاضر لازم و ضروری است. چون بیشتر کارهای روزمره به این دستگاه گره خورده است. سواد رایانه‌ای به طور خاص بیشتر به کار کردن با رایانه برای انجام کارهای خانگی و اداری گفته می‌شود، به علاوۀ اینکه افراد بتوانند نیازهای خود را از طریق شبکۀ جهانی اینترنت هم برطرف سازند.

  دانلود راهنمای کاربرد فناوری‌های نوین

  منبع مطلب : hoonarjo.ir

  مدیر محترم سایت hoonarjo.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انواع سواد را بشناسید /یک فرد باسواد از نظر "یونسکو" کیست؟ | ساتین

  انواع سواد را بشناسید /یک فرد باسواد از نظر

  در زیر به انواع این سوادها و تعاریف آنها  از دیدگاه ” یونسکو ” اشاره می شود:

  ●”سواد عاطفی” : توانایی برقراری روابط عاطفی با خانواده و دوستان
  ●”سواد ارتباطی” : توانایی برقراری ارتباط مناسب با دیگران و دانستن آداب اجتماعی
  ●”سواد مالی” : توانایی مدیریت مالی خانواده ، دانستن روشهای پس انداز و دخل و خرج
  ●”سواد رسانه ایی” : اینکه فرد بداند کدام رسانه ها معتبر و کدام نامعتبرند
  ●”سواد تربیتی” : توانایی تربیت فرزندان به نحو شایسته
  ●”سواد کامپیوتری” : دانستن مهارتهای هفت گانه ی ICDL
  ●”سواد سلامتی” : دانستن اطلاعات مهم مربوط به “حفظ سلامتی”(از جمله تغذیه سالم و راههای پیشگیری و کنترل بیماریها)
  ●”سواد نژادی و قومی” : شناخت نژادها و قومیت ها بر اساس احترام و عدم تبعیض بین آنها
  ●”سواد ریست محیطی”: آشنایی با راهکارها و روشهای حفاظت از محیط زیست
  ●”سواد تحلیلی” : توانایی شناخت ، ارزیابی و تحلیل نظریه های مختلف با استدلال های منطقی و اصولی بدون هر گونه تعصب و پیش فرض های قومی یا ایدئولوژیک
  ●”سواد انرژی” : توانایی مدیریت در مصرف انرژی ، آب و حفظ امنیت غذایی
  ●”سواد علمی” : یعنی علاوه بر “سواد آکادمیک”(توانایی خواندن و نوشتن حداقل به یک زبان)، توانایی بحث و یا حل و فصل مسائل با راهکارهای علمی و عقلانی مناسب

  ■بدین ترتیب ، یک فرد “باسواد” از نظر “یونسکو”، فردی است که با آموزشهای مناسب ، توانایی داشتن یک زندگی مناسب و با کیفیت را در قرن بیست و یکم پیدا کند . از سوی دیگر ، “آموزش مناسب و عقلانی” آن نوع  آموزشی است که به کودکان ، “دوستی” ، “صلح” و “دموکراسی” را توصیه کرده و “خشونت” و “تبعیض” را نفی نماید.

  منبع مطلب : saten.ir

  مدیر محترم سایت saten.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق انواع سوادها کدامند و ضرورت هر یک از آنها در زندگی روزمره ما چیست صفحه 3 کاربرد فناوری های نوین یازدهم

  جواب تحقیق کنید صفحه ۳ کتاب کاربرد فناوری های نوین پایه یازدهم انواع سوادها کدامند و ضرورت هر یک از آنها در زندگی روزمره ما چیست از سایت نکس لود دریافت کنید.

  جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

  مهدی : سواد ها مختلف هستند ولی ماباید هر یک را بشناسیم مثلا سواد کشاورزی این سواد به این معناست که مثلا اگر ما خواسته باشیم برنج بکاریم باید شهری بکاریم دارای منابع آب زیاد و باران فراوان است.

  فاطمه : در تعریف سنتی؛ سواد، توانایی خواندن و نوشتن است یا توانایی به‌کاربردن زبان برای خواندن، نوشتن، گوش‌دادن و سخن‌گفتن؛ ولی در مفهوم نوین این واژه به سطحی از خواندن و نوشتن که برای ارتباط کافی است گفته می‌شود یا سطحی که یک فرد بتواند مفهوم را بفهمد و انگاره‌ها و اندیشه‌هایش را تا جایی که بتواند در آن جامعه سهیم باشد، بیان کنید.
  فراگیری دانش و آموختن سواد نقش برازنده ای درتکامل شخصیت انسان و رشد جوامع بشری دارد.
  سواد توان خواندن و نوشتن و محاسبات ساده ریاضی، بهره مندی از دانش عمومی و اطلاعات سطحی، یا در اختیار داشتن دانش تخصصی و عمیق، سواد تنها به مکتب رفتن ، کارکردن و یا آموختن نیست .سواد تنها این نیست که داکتر شدن باشد بلکه هدف والاتر و بالاتر آن، رسانیدن جامعه به سطح سواد علمی است و سواد علمی یعنی تربیت كودكان و جوانانی آگاه و سازنده که خود را عضوی از جامعه ای بزرگتر از خویش و‌خانواده اش بداند به ارزش های اخلاقی و‌اجتماعی احترام بگذارد توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران را داشته باشد در حفظ محیط زیست بکوشد توانایی تحلیل مسائل و حل مشکلات را داشته باشد.

  نویسنده : سواد در مفهوم سنتی به معنای مهارت خواندن ونوشتن است ولی دانش اطلاعات کار بردی و سازمان دهی شده برای حل.

  منبع مطلب : nexload.ir

  مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ,. : خداقوت سپاسگزارم 🌺

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ,. 26 روز قبل
  4

  خداقوت

  سپاسگزارم 🌺

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  غاعهغعهغخعه

  مطهره 12 ماه قبل
  3

  عالیی

  برای ارسال نظر کلیک کنید