توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اولین موشک ایران در چه سالی ساخته شد

  1 بازدید

  اولین موشک ایران در چه سالی ساخته شد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  ماجرای اولین موشکی که ایران به سمت عراق شلیک کرد/ چگونه این موشک به دست ایرانی‌ها اداره شد؟

  ماجرای اولین موشکی که ایران به سمت عراق شلیک کرد/ چگونه این موشک به دست ایرانی‌ها اداره شد؟

  به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ تاریخ ۸ ساله دفاع مقدس مسائل بسیاری را برای ما مشخص می‌کند. شاید این نکته بار‌ها گفته شده، اما بد نیست یک بار دیگر به آن اشاره شود که ایران بعد از انقلاب در شرایط به شدت ناپایداری بود. در حالیکه سران ارتش یا اعدام شده و یا از کشور فرار کرده بودند، سپاه پاسداران نیز هنوز سازمان دهی دقیق خود را پیدا نکرده بود.

  از طرف دیگر، ارتش عراق تا دندان مسلح شده و ایران نیز به علت تحریم‌های مختلف در شرایط سختی قرارد داشت. در همین زمان، عراق دائما با موشک‌های میان برد و جنگنده‌های میگ روسی خود مناطق مختلف ایران از جمله محلات مسکونی دزفول را بمباران می‌کرد. در همین زمان بسیاری از مردم خواستار پاسخ رزمندگان ایران شده و در نماز‌های جمعه این شعار را سر می‌دادند: "موشک جواب موشک".

  سرانجام فرماندهان جنگ تصمیم گرفتند اولین موشک خود را به داخل خاک عراق شلیک کنند. این موشک در تاریخ ۲۱ اسفندماه سال ۶۳ به‌سوی مواضع حزب بعث عراق شلیک شد و این ضربات ۸۸ بار دیگر و تا ۳۱ فروردین سال ۶۷ ادامه داشت. اولین موشک ایران در ساعت ۳:۲۰ روز ۲۱ اسفندماه سال ۶۳ به کارخانه سیمان در یک کیلومتری پالایشگاه کرکوک اصابت کرد. این موشک "اسکاد بی" با برد ۳۰۰ کیلومتر بود.

  محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران در این باره می‌گوید: "اولین موشک ما کرکوک را زد. کرکوک منطقه نفت خیز بود و بعد از بصره بزرگ‌ترین چاه‌های نفت عراق را داشت. ۳ ــ ۲ روز بعد ما خود بغداد را با موشک‌های اسکاد زدیم که خوشبختانه خورد به بانک رافدین که یکی از بانک‌های اصلی عراق در شهر بغداد بود. این پدیده برای عراق خیلی عجیب بود، چون ۴ سال و نیم از جنگ می‌گذشت و اصلاً این‌ها فکرش را هم نمی‌کردند که ایران این موشک‌ها را از کجا آورده است.

  ابتدا گفتند این عملیات خرابکاری بوده، اما بعد از ۵‌ــ ۴ روز مجبور به اعتراف شدند. ما هم با این قدرت‌نمایی موشکی که از خودمان نشان دادیم ثابت کردیم توان رزمی و دفاعی ایران افزایش پیدا کرده است. صدام هم به نتیجه رسید که اگر بخواهد جنگ موشکی و جنگ شهر‌ها را ادامه دهد، ایران چیز‌هایی دارد که ممکن است رو کند. این مسئله در توقف جنگ شهر‌ها و کوتاه آمدن عراق خیلی نقش داشت. بدون شک اگر قدرت‌نمایی موشکی ما نبود شاید ده‌ها هزار نفر دیگر از مردم ما شهید و زخمی می‌شدند".

  اولین موشکی که ایران به سمت عراق شلیک کرد/ ویژگی‌های موشک روسی/ پیشنهاد عجیب لیبی به ایران جهت شلیک به عربستان!

  اما این موشک‌های اسکاد چه موشک‌هایی هستند؟ اسکاد نام‌گذاریِ ناتو برای خانواده‌ای از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد ساخت اتحاد جماهیر شوروی است که در دوران جنگ سرد تولید شد و به صورت گسترده به دیگر کشور‌های هم‌پیمان با کشور شوروی صادر شد. مدل‌های مختلف موشک اسکاد بین ۱۸۰ کیلومتر تا هزار کیلومتر برد دارند و وزن آن‌ها بین ۴۴۰۰ تا ۶۵۰۰ کیلوگرم است.

  اولین مدل این موشک که اسکاد-آ نامیده می‌شود در سال ۱۹۵۷ وارد ارتش شوروی شد. این موشک ۱۸۰ کیلومتر برد و خطای زیادی در حدود ۳ کیلومتر داشت. اسکاد-بی که رایج‌ترین مدل این موشک است از سال ۱۹۶۵ تولید شده و برد آن به ۳۰۰ کیلومتر افزایش و خطای آن به ۴۵ متر کاهش یافته بود. وزن اسکاد-بی به ۵۹۰۰ کیلوگرم، طول آن به ۱۱.۲۵ متر می‌رسد و کلاهک جنگی آن ۹۸۵ کیلوگرم است.

  موشک اسکاد چگونه وارد ایران شد؟

  موشک اسکاد پس از رایزنی‌های مقام‌های ایرانی از کشور لیبی دریافت شد. گرچه جمعی از اعضای توپخانه سپاه به فرماندهی حسن طهرانی‌مقدم، دوره آموزشی کار با موشک "اسکاد بی" را گذرانده بودند و می‌توانستند خود موشک شلیک کنند، اما قذافی دستور داده بود که تیم لیبیایی به فرماندهی ژنرال سلیمان به ایران بیایند و کار شلیک موشک‌ها را انجام بدهند.

  سری اول این موشک‌ها در تاریخ زمستان سال ۶۳ به ایران رسیدند. پالایشگاه کرکوک در ۲۵۰ کیلومتری بغداد به‌عنوان اولین هدف شلیک موشک انتخاب شد و عصر روز ۱۹ اسفند دستور شلیک موشک به یگان موشکی حدید ابلاغ شد.

  داستان اولین شلیک به عراق

  اولین موشکی که ایران به سمت عراق شلیک کرد/ ویژگی‌های موشک روسی/ پیشنهاد عجیب لیبی به ایران جهت شلیک به عربستان!

  ساعت ۸ شب ۱۹ اسفند کاروان موشکی از پادگان شهید منتظری به‌سمت موضع حضرت زینب (س) حرکت کرد. لیبیایی‌ها مشغول آماده‌سازی مقدمات پرتاب موشک شدند، اما بخار آب در لوله‌ای که باید گاز هیدروژن را به بالن هواسنجی می‌رساند، یخ زده بود و هر کاری کردند که گرم شود، فایده‌ای نداشت. روغن هیدرولیک گهواره سکوی پرتاب موشک هم یخ زده بود و هر کاری کردند، نتوانستند موشک را عمود کنند، در نتیجه عملیات انجام نشد و نیرو‌ها به پادگان منتظری برگشتند. مقرر شد فرداشب دوباره عملیات را انجام بدهند و پیش از انجام عملیات، به‌طور طبیعی لوله‌ها را گرم نگه دارند و مانع از یخ‌زدگی شوند. ساعت ۹ و نیم شب برای دومین بار کاروان موشکی از پادگان منتظری به راه افتاد. لیبیایی‌ها دور موشک را گرفته بودند و به هیچ کس اجازه نزدیک شدن به آن را نمی‌دادند. حدود ساعت دو و نیم شب (۲۱ اسفند) کار گُردان پرتاب تمام شد. دکمه فایر بین ژنرال سلیمان، حسن طهرانی‌مقدم و سیدعلی حسینی‌تاش دست به دست شد که در نهایت حسینی‌تاش دکمه فایر را فشار داد و اولین موشک بالستیک از ایران پرتاب شد و موشک به پالایشگاه کرکوک اصابت کرد، اما عراقی‌ها آن را خرابکاری اعلام کردند.

  چگونه موشک اسکاد به دست ایرانی‌ها اداره شد؟

  اولین موشکی که ایران به سمت عراق شلیک کرد/ ویژگی‌های موشک روسی/ پیشنهاد عجیب لیبی به ایران جهت شلیک به عربستان!

  پس از شلیک به کرکوک، چند شلیک دیگر نیز توسط لیبیایی‌ها انجام شد تا اینکه ژنرال سلیمان از فرماندهان ایران خواست تا یک موشک به عربستان بزند؛ اما محسن رفیق‌دوست مخالفت کرد و گفت: «فرمانده ما امام خمینی (ره) است و ما با عربستان نمی‌جنگیم.» این بهانه‌ای شد تا لیبیایی‌ها که از سوی عراق تحت فشار بودند، برخی قطعات موشک‌ها را جدا سازند و به لیبی برگردند؛ حالا ایران مانده بود و چند موشک که برخی از قطعات آن را نداشت و به‌سختی می‌شد شلیک کرد. از آن پس هم لیبی به ایران موشک نداد.

  پس از قطع همکاری لیبیایی‌ها، در روز‌های نخست بهمن سال ۶۵ برای نخستین بار تیم ایرانی موفق به پرتاب موشک شد. محسن رضایی فرمانده کل سپاه در این باره در نامه‌ای به امام نوشت: «.. الف. افراد لیبیایی که امکانات و سیستم موشکی در اختیارشان بود بدون اطلاع برادران ما دفعتاً ۲۵ قطعه از دستگاه‌های موشک و سکوی پرتاب را برداشته و به سفارت لیبی منتقل کردند و پس از آن از هرگونه پرتاب، خودداری نمودند. ب. فرزندان پاسدار حضرت‌عالی ظرف مدت ۱۷ (هفده) روز هم سایت پرتاب موشک و هم موشک‌ها را آماده و عملیاتی نمودند که این خود شبیه به یک معجزه است چرا که الطاف الهی در زمینه‌های فنی و تکنولوژی پیچیده نیز به‌یاری برادران شتافت. ج: اکثر عناصر لیبیایی که در ایران هستند و در این زمینه مسئولیت دارند، پس از شلیک موشک به برادران سپاه گفتند: حتماً یک هیئت از شوروی به اینجا آمده و این تجهیزات را راه‌اندازی کرده و امکان ندارد که خود شما توانسته باشید این کار را انجام دهید چرا که این کار به سال‌ها آموزش و تجربه عملی نیازمند است.»

  به این صورت بود که موشک اسکاد کاملا به دست ایران افتاد و از آن به بعد، صنایع موشکی ایران آرام آرام توسعه یافت تا علاوه بر قدرت نمایی در ۸ سال جنگ تحمیلی، هم اکنون به عنوان یکی از قدرتمندترین صاحبان صنعت موشکی بالستیک شناخته شود.

  منبع: خبر فوری

  منبع مطلب : www.borna.news

  مدیر محترم سایت www.borna.news لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  صفر تا صد تاریخچه موشک‌ های ایرانی (+تصاویر)

  صفر تا صد تاریخچه موشک‌ های ایرانی (+تصاویر)

  به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه موشکی ایران، پیش از انقلاب شروع شد. آمریکایی‌ ها به محمدرضا پهلوی گفته بودند به‌جز سلاح اتمی می‌تواند هر سلاحی از آمریکا بخرد.

  اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ قرارداد‌های میلیارد دلاری برای خرید انواع تجهیزات اجرا می‌شد تا اینکه یک روز معلوم شد آمریکا موشک زمین به زمین «لانس» را به ایران نمی‌فروشد؛ موشکی ۶ متری با برد ۱۲۰ کیلومتر.

  چنین موشکی در آن زمان پیشرفته و خطرناک محسوب می‌شد. بعد آشکار شد حتی راکت‌هایی را که بردشان به ۶۰ کیلومتر می‌رسید هم به ایران نمی‌فروشند.

  به همین دلیل محمدرضا پهلوی رفت سراغ رژیم صهیونیستی و پروژه شکوفه آغاز شد برای تولید موشک‌ های دوربرد.

  پروژه‌ای که به نتیجه نرسید و البته بعد‌ها حقیقت ماجرا روشن شد؛ پروژه شکوفه حاشیه‌ های پررنگ‌تر از متن داشت.

  تکنولوژی از رده خارج!

  پروژه شکوفه که هدفش افزایش برد موشک‌های ضد کشتی گابریل تا ۱۵۰ یا ۲۰۰ کیلومتر بود سال ۵۶ کلید خورد و سال ۵۷ برچیده شد.

  کارشناسان نظامی رژیم صهیونیستی نقشه‌ها را هم با خود بردند تا ایران در آغاز جنگ تحمیلی عملاً نه توان موشکی داشته باشد نه دانش کافی برای ساخت حتی یک نوع موشک. بعد‌ها نیز معلوم شد این پروژه یک کلاهبرداری بزرگ مالی از ایران بوده است.

  طبق اسناد معتبر و بر اساس گفتگو با یک مقام عالی‌رتبه وزارت دفاع رژیم صهیونیستی، ایران در جریان این پروژه برخلاف تصور مقامات عالی ایران فقط به تکنولوژی از رده خارج دست می‌یافت، اما رژیم صهیونیستی از سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری ایران، پنهانی برای ساخت نسل جدید سلاح‌های اختصاصی خود بهره می‌برد.

  روز‌هایی که موشک می‌بارید!

  شهریور ۵۹ که جنگ تحمیلی آغاز شد دست ایران خالی بود؛ برنامه‌ای برای تولید موشک نداشتیم. اغلب کشور‌ها نیز ایران را تحریم نظامی کردند، ولی به عراق هرچقدر خواستند سلاح فروختند.

  از سوی دیگر، چون دانش موشکی باارزش‌ترین بخش توان نظامی کشور‌ها و جزء اسرار نظامی محسوب می‌شود استفاده از تجربیات دیگران در این حوزه دشوار بود.

  موشک‌ها قدرت و توانایی نظامی شگرفی ایجاد می‌کنند؛ ابزار‌هایی برای جنگ مؤثر از راه دور هستند.

  هنوز ۲۰ روز از شروع جنگ نگذشته بود که عراق توان نظامی‌اش را رو کرد؛ یک موشک «فراگ ۷» به دزفول اصابت کرد و ۷۰ ایرانی کشته شدند. طی ۳ سال بعد عراق بیش از ۱۷۰۰ بار به ایران حمله موشکی کرد.

  موشک، جواب موشک

  سال ۶۳ ایران تصمیم گرفت جواب موشک را با موشک بدهد. گروهی از رزمندگان ایران به سرپرستی رزمنده جوانی به نام «حسن تهرانی مقدم» برای آموزش فنون آماده‌سازی و پرتاب موشک به سوریه رفتند؛ تنها کشوری که در این حوزه با ایران همکاری کرد.

  ۸ موشک اسکاد نیز از لیبی خریداری شد؛ موشک‌های ۶ تنی ساخت روسیه که قرار شد تعداد بیشتری از آن‌ها نیز در اختیار ایران قرار بگیرد.

  به همراه نخستین محموله موشک‌ها ۲ سکوی پرتاب و خدمه‌اش نیز از لیبی به ایران آمدند. اسفندماه سال ۶۳ عراق موشک پراکنی به‌سوی ایران را از سر گرفت و جنگ شهری دوباره آغاز شد.

  با این تفاوت که ایران این بار پاسخ داد و ۲۱ اسفند نخستین موشک را به پالایشگاه کرکوک کوبید.

  روز‌های بعد نیز موشک‌های دیگری به مراکز مهم نظامی و اقتصادی عراق در بغداد برخورد کرد تا صدام جنگ شهری را متوقف کند.

  وقتی دنیا حیرت کرد

  در روز‌هایی که موشک‌های اسکاد از ایران شلیک می‌شد یک اتفاقی مهم افتاد؛ با اصرار «تهرانی مقدم» ۲ موشک اسکاد شلیک نشد.

  آن موشک‌ها سال ۶۴ تحویل چند مهندس ایرانی شد تا بررسی کنند که آیا با مهندسی معکوس می‌توانند نمونه‌های مشابه آن را بسازند.

  اواخر سال ۶۵ لیبی در حمایت از عراق دیگر به ایران موشک نداد. مستشاران نظامی لیبی نیز که در ایران بودند پنهانی قطعاتی از موشک‌های باقی‌مانده و سکو‌های پرتاب را باز کردند و با خود بردند.

  اواخر همان سال عراق دوباره موشک‌باران شهر‌ها را آغاز کرد و ایرانی‌ها چه کردند؟ با کار شبانه‌روزی در کمتر از ۲۰ روز قطعات ناموجود را ساختند و جایگزین کردند تا موشک‌ها و سکو‌های پرتاب آماده شلیک باشد.

  ۲۱ دی‌ماه ۶۵ تیم ۱۳ نفری موشکی سپاه با دانش خود موشکی به مقر نیروی هوایی عراق شلیک کردند تا همه دنیا حیرت کند.

  از آن‌ پس کره شمالی جایگزین لیبی شد و «هواسانگ ۵» آمد که نسخه کره‌ای اسکاد روسی بود و دانش ساختش هم آمد.

  شهاب‌های ایرانی

  پس از پایان جنگ ایران کار بر روی نمونه بهینه‌سازی شده اسکاد را ادامه داد تا اینکه اوایل دهه ۷۰ نخستین موشک ساخت ایران از راه رسید؛ شهاب ۱. موشکی با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر که نمونه بهسازی شده اسکاد بود و دقت بیشتری داشت.

  بعد از شهاب ۱ شهاب ۲ و ۳ هم آمدند. برد موشک ۱۶ متری شهاب ۳ به حدود ۲ هزار کیلومتر می‌رسد. بعد‌ها از روی طرح اصلی موشک‌های شهاب، موشک ماهواره‌بر کاوشگر ۱ و سفیر را ساختند.

  ماهواره‌بر کاوشگر ۱ که آمد ایران شد نهمین کشور دارنده فناوری ارسال ماهواره به فضا. شهاب‌ها معروف‌ترین موشک‌های ایرانی هستند؛ اولین بار همین موشک‌ها بودند که ترس به دل دشمنان انداختند.

  گمانه‌زنی‌های کارشناسان نظامی بین‌المللی نشان می‌دهد ایران در تولید نسل‌های پیشرفته‌تر شهاب نیز موفقیت‌های بزرگ به دست آورده است.

  دقیق، سریع و مخرب

  بعد از موشک شهاب تلاش برای افزایش دقت موشک‌ها به تولید موشک «فاتح ۱۱۰» منجر شد؛ نخستین موشک کاملاً ایرانی.

  تلاش برای افزایش سرعت موشک‌ها نیز نقطه عطفی تاریخی داشت؛ موشک «سجیل». طی این سال‌ها برنامه موشکی ایران بر اساس دانش بومی پیش رفته است و نتیجه اینکه موشک‌های بزرگ با قدرت تخریب بالا و برد زیاد برای دفاع از ایران در برابر دشمنان ساخته‌شده است.

  در سال‌های اخیر نیز با افزایش دانش موشکی ایران موشک‌های کوچک‌تر با دقت بیشتر برای مقاصد نظامی گسترده‌تر طراحی و ساخته می‌شود.

  موشک‌های ایرانی در گذشته با سوخت مایع کار می‌کردند و بعد‌ها موشک‌های سوخت جامد و سوخت ترکیبی نیز به آن‌ها اضافه شد.

  دیگر اینکه به یمن دانش بومی در این حوزه حالا محدودیتی نداریم و موشک‌های ایرانی در ۴ گروه اصلی سطح به هوا، سطح به سطح، هوا به هوا و هوا به سطح ساخته‌شده‌اند و در کشتی‌های جنگی و هواپیما‌ها و پهپاد‌ها و بالگرد‌ها و تانک‌ها و زیردریایی‌ها و سایر تجهیزات نظامی ایران قابل‌استفاده هستند.

  «حسن تهرانی مقدم» که بنیان‌گذار صنعت موشکی ایران بود در همه این سال‌ها بر برنامه‌های موشکی ایران نظارت و هدایت داشت و پس‌ازآنکه در سال ۹۰ در حادثه انفجار در پادگانی در ملارد شهریار، شهید شد بازهم راهش ادامه یافت.

  بزرگ‌ترین زرادخانه موشکی خاورمیانه

  موشک‌ها بخش عمده‌ای از توان نظامی ایران هستند؛ به همین دلیل نزد ایرانی‌ها محبوب‌اند. معلوم است که موشک‌های ایران نزد دشمنان ایران نامحبوب‌اند و بخشی از فشار‌های نامشروع آمریکا و شرکایش بر مردم ایران نیز به بهانه همین پیشرفت‌ها در برنامه موشکی است.

  امروز ایران شهاب و زلزال دارد و سجیل و ذوالفقار و خرمشهر و سومار و خلیج‌فارس و حوت و طوفان و عماد و فاتح ۱۱۰ و فاتح ۳۱۳ و فاطر و فجر ۳ و فجر ۵ و فکور ۹۰ و قاصد و قدر ۱۱۰ و بینا و سیمرغ و قدیر و شلمچه و محراب و میثاق ۱ و میثاق ۲ و میثاق ۳ و نصر و نور و والفجر و کوثر و عاشورا و صیاد و عصر ۶۷ و قادر و عقاب و رعد و زوبین و مبین و سفیر و مرصاد و قائم و صاعقه و توسن و ظفر و قیام و شفق و ستار و یاسین و آرش و فلق ۱ و فلق ۲ و شاهین ۲. موشک‌های دیگری هم هستند و مهم اینکه از اغلب موشک‌های ایرانی نسخه‌های متفاوتی وجود دارد.

  برای مثال نسخه‌ای از موشک قدر با برد حدود ۲ هزار کیلومتر، توسط کارشناسان نظامی بین‌المللی در رده سریع‌ترین موشک‌های دنیا و درنتیجه در رده رادارگریزترین موشک‌های موجود جهان معرفی‌شده است.

  این‌گونه است که ایران بزرگ‌ترین زرادخانه موشکی خاورمیانه را دارد با موشک‌های ساده تا پیشرفته از انواع کروز و بالستیک و دوربرد و نقطه زن و هوشمند.

  کسانی که باید بدانند...

  نکته اینکه بخش بزرگی از اطلاعات درباره موشک‌های ایران بر اساس اعلام رسمی و همچنین حدس و گمانه‌زنی کارشناسان نظامی در سراسر جهان است.

  درواقع هنوز ابعاد دقیق توان نظامی ایران در حوزه موشکی افشا نشده، اما همین مقدار اطلاعات و گمانه‌زنی‌ها کافیست تا کسانی که باید بدانند، خوب بدانند که توان نظامی ایران چه اندازه است.

  منبع مطلب : jamejamonline.ir

  مدیر محترم سایت jamejamonline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زهیر 2 ماه قبل
  0

  اکنون‌میدانیم‌که‌ایران‌هیچ‌وقت‌‌به‌هیچ‌کشوری‌ازنظر‌سلاح‌وابسته‌نیست‌وانشا‌الاه‌نخواهدشد‌درود‌بر‌روح‌پاک‌طهرانی

  زهیر 2 ماه قبل
  0

  درودبررزمندهگان‌اسلام

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید