توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اکسیژن خون باید چند باشه در کرونا

  1 بازدید

  اکسیژن خون باید چند باشه در کرونا را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  افت اکسیژن خون (هیپوکسیمی)

  هیپوکسیمی

  افت اکسیژن خون (هیپوکسیمی)، کاهش میزان اکسیژن خون به ویژه در شریان‌ها است. هیپوکسیمی نشانهٔ مشکلی مرتبط با تنفس یا گردش خون است و ممکن است منجر به علائم مختلفی از جمله تنگی نفس شود.

  افت اکسیژن خون (هیپوکسیمی) با اندازه‌گیری میزان اکسیژن در نمونهٔ خونِ گرفته‌شده از شریان (گاز خون شریانی) تعیین می‌شود. این شرایط می‌تواند با اندازه‌گیری اشباع اکسیژن خون با استفاده از پالس اکسی‌متر – دستگاه کوچکی که به انگشت فرد متصل می‌شود- نیز تخمین زده شود.

  اکسیژنِ شریانی طبیعی تقریباً 75 تا 100 میلی‌متر جیوه است. مقادیر کمتر از 60 میلی‌متر جیوه، معمولاً نشان‌دهندهٔ نیاز به اکسیژن اضافی است. خوانش طبیعی پالس اکسی‌متر معمولاً بین 95 تا 100 درصد است. مقادیر کمتر از 90 درصد پایین در نظر گرفته می‌شوند.

  علل

  فاکتورهای مختلفی برای تعذیهٔ مداوم سلول‌ها و بافت‌های بدن با اکسیژن مورد نیاز است:

  بروز مشکل در هر یک از این عوامل – مانند ارتفاع زیاد، آسم یا بیماری قلبی – ممکن است منجر به هیپوکسیمی، به ویژه در شرایط شدیدتر مانند ورزش یا بیماری شود. هنگامی که میزان اکسیژن خون پایین‌تر از سطح مشخصی قرار گیرد، ممکن است تنگی نفس، سردرد و سردرگمی یا بی‌قراری را در پی داشته باشد.

  منبع مطلب : www.moheb.com

  مدیر محترم سایت www.moheb.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اندازه‌گیری اکسیژن خون در بیماران کرونا در خانه با پالس ‌اکسی‌متر

  اندازه‌گیری اکسیژن خون در بیماران کرونا در خانه با پالس ‌اکسی‌متر

   بروز این عارضه که «هیپوکسی خاموش» نامیده می‌شود، پزشکان را به فکر توصیه به استفاده از دستگاه «پالس اکسیمتر» بوسیله بیماران کووید-۱۹ در خانه انداخته است تا بیماران قبل از این که وضعیتشان وخیم شود به بخش اورژانس مراجعه کنند.

  پالس اکسیمتر دستگاه کوچکی است که دور انگشت شما قرار داده می‌شود و میزان اکسیژن خون شما (و سرعت ضربان قلب شما) را اندازه می‌گیرد.

  میزان طبیعی اکسیژن خون در اندازه‌گیری با پالس اکسیمتر حدود ۹۷ درصد است، مگر اینکه از قبل بیماری زمینه‌ای ریوی داشته باشید.

  معمولا هنگامی که سطح اکسیژن در این اندازه‌گیری به زیر ۹۰ درصد سقوط می‌کند، باعث نگرانی می‌شود، چرا که ممکن است بر میزان اکسیژنی که به مغز و سایر اندام‌های حیاتی باید برسد، تاثیر بگذارد. در این شرایط افراد دچار گیجی و خواب‌آلودگی می‌شوند. هنگامی که این میزان به زیر ۸۰ درصد برسد، بیمار در وضعیت خطرناکی است و احتمال آسیب به اندام‌های بدن افزایش می‌یابد.

  در حال حاضر دقیقا معلوم نیست، چرا برخی از بیماران کووید-۱۹ دچار «هیپوکسی خاموش» می‌شوند.

  در گروهی از بیماران کووید-۱۹ ویروس باعث آسیب دیدن کیسه‌های هوایی کوچک ریه می‌شود و این کیسه‌ها با مایع، سلول‌های التهابی و سایر مواد پر می‌شوند و در نتیجه جلوی انتقال اکسیژن به جریان خون گرفته می‌شود.

  در چنین شرایطی سطوح اکسیژن خون افت می‌کند و بیمار دچار تنگی نفس می‌شود.

  اما در گروهی از بیماران کووید-۱۹ که با وجود سطوح پایین اکسیژن بیمار ظاهرا به راحتی نفس می‌کشد، ممکن است رگ‌های خونی ریه‌ها آسیب دیده باشند. وقتی بخشی از ریه‌ آسیب می‌بیند، رگ‌های خونی آن بخش تنگ می‌شوند و خون به سوی مناطق دیگری از ریه هدایت می‌شود که آسیب ندیده‌اند و به این ترتیب سطح اکسیژن خون در حد طبیعی حفظ می‌شود.

  ممکن است در بیماران کووید-۱۹ این پدیده رخ ندهد و جریان خون همچنان به مناطق آسیب‌دیده ریه که تبادل اکسیژنی در آن رخ نمی‌دهد، برقرار بماند. همچنین ممکن است عفونت با ویروس کرونا با ایجاد این لخته‌های کوچک در رگ‌های خونی ریه‌ها و مسدود کردنشان باعث افت سطح اکسیژن خون شود.

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  مدیر محترم سایت www.hamshahrionline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید