توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اگر به نماز جماعت دیر برسیم چه کار باید بکنیم

  1 بازدید

  اگر به نماز جماعت دیر برسیم چه کار باید بکنیم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  اگر دیر به نماز جماعت برسیم باید چه کار کنیم!؟

  اگر به رکعت دوم نماز جماعت رسیدیم باید در حین قرائت و یا رکوع(قبل از سربرداشتن امام از رکوع)نیت کرده و وارد نماز شویم.در تشهد رکعت دوم امام که رکعت اول ماست باید نیم خیز بنشینیم (حالت تجافی )و ذکری بگوییم و میتوانیم ذکر تشهد را همراه امام بگوییم. رکعت سوم امام رکعت دوم ماست که در ان باید اهسته حمد و سوره را بخوانیم یا لا اقل حمد را بخوانیم . و بعد از دو سجده با اینکه امام بر میخیزد ما بنشینیم تشهد را بخوانیم و برخیزیم در رکعت چهارم امام که رکعت سوم ماست تسبیحات اربعه را حد اقل یک بار بخوانیم و اگر بعد از یک بار گفتن ان ، امام به رکوع رفت بهمان اکتفا کنیم .در این رکعت امام تشهد رکعت چهارم را بجا می اورد و نماز امام با سلام دادن تمام میشود ماموم نیز میتواند احتراما با حالت تجافی بنشیند و پس از سلام دادن امام جماعت ،برخیزد برای رکعت چهارم نماز خود،و این رکعت را فرادی بخواند و تشهد و سلام دهد.

  اگر به رکعت سوم نماز رسیدیم باید یا درحال گفتن تسبیحات امام وارد نماز شویم یا در رکوع ،ولی اگر در حال تسبیحات گفتن امام یا قبل از رکوع رفتن او ،وارد نماز شدید باید اقلا حمد را بخوانید،پس بهتر است صبر کنید و در رکوع امام وارد نماز شوید.و بعد از انجام رکوع و دوسجده و برخاستن امام که شما نیز او را همراهی میکنید در رکعت چهارم امام ،امام تسبیحات را میخواند و شما باید اقلا حمد را بخوانید،و همراه امام تشهد،امام در این رکعت سلام میدهد و ماموم برمیخیزد و ادامه ی نماز را فرادی بجا میاورد.

  اگر به رکعت چهارم امام جماعت رسیدیم ؛باید یا درحال گفتن تسبیحات امام وارد نماز شویم یا در رکوع ،ولی اگر در حال تسبیحات گفتن امام یا قبل از رکوع او ،وارد نماز شدید باید اقلا حمد را بخوانید،پس بهتر است صبر کنید و در رکوع امام وارد نماز شوید.بعد از انجام رکوع و دوسجدهامام تشهد و سلام میدهد ،ماموم میتواند برخیزد تا ادامه ی نماز را فرادی بخواند و نیز میتواند احتراما با حالت تجافی بنشیند و پس از سلام دادن امام جماعت ،برخیزد برای ادامه ی نماز خود بصورت فرادی .  

  منبع:پایگاه اینترنتی برکت نماز

  منبع مطلب : nasimerahahi.blogfa.com

  مدیر محترم سایت nasimerahahi.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اتصال به نماز جماعت در وسط نماز | گروه اینترنتی رهروان ولایت

  برخي از سوال و جوابهايي که در اين جلسه مطرح شد:

  ســوال : نحوه اقتدا کردن در هنگام دیر رسیدن به نماز جماعت چگونه است؟
  اگر به امام، در حالی که حمد و سوره را می خواند، یا در رکوع است، اقتدا کند و به رکوع امام برسد، نماز جماعتش صحیح است و یک رکعت محسوب می شود.
  رسیدن به رکوع به این معنا است که وقتی به اندازه ی رکوع خم می شود، امام هنوز از حالت رکوع خارج نشده باشد، اگرچه ذکر رکوع را گفته باشد
  اگر تکبیر گفت و قبل از اینکه به رکوع برود، امام سر از رکوع بردارد، نباید نماز را بشکند و دو راه دارد :
  1. بسم الله را بگوید و نمازش را تا آخربه صورت فرادا بخواند
  2. صبر کند تا در رکعت بعد به امام ملحق شود، یعنی وقتی امام بلند شد خودش را مثل کسی حساب کند که تازه اقتدا کرده و نیازی به تکبیر مجدّد نیست
  اگر به خیال اینکه به رکوع امام می رسد، به رکوع رفت، ولی قبل از رسیدن به رکوع، امام سر برداشته بود، یا شک کرد که آیا به رکوع امام رسیده یا نه، نماز را به صورت فرادا به پایان برساند و احتیاطا دوباره آن را بخواند.
  اگر در رکعت دوم اقتدا کند، مستحب است قنوت و تشهد را با امام بخواند، ولی موقع خواندن تشهد به صورت نیم خیز نشسته و بعد از تشهد با امام برخیزد و حمد و سوره رکعت دوم را به طور آهسته بخواند،( حتی اگر نماز صبح یا مغرب وعشاء باشد)، و اگر فرصت نبود به حمد تنها اکتفا می کند و خود را به رکوع امام می رساند و بعد از سجده که امام (در نماز چهار رکعتی) برای رکعت چهارم برمی خیزد، نشسته و تشهد را سریع خوانده و برخیزد، و اگر وقت ندارد، یک بار تسبیحات را خوانده و خود را به رکوع امام می رساند و بعد از دو سجده که امام برای تشهد آخر می نشیند، او برخاسته و یک رکعت آخر را به تنهایی می خواند.
  اگر امام در رکعت سوم یا چهارم مشغول تسبیحات باشد، راه آسان تر آن است که صبر نماید تا امام به رکوع برود و در رکوع به او اقتدا کند

  ســوال : آیا زمانی که نماز دارد قضا می شود ویاوقت نامعلوم است (ومافی الذمه میخواند) باید قرائت واذکار رابه سرعت وبدون توقف خواند؟
  هنگام نماز خواندن در وقت تنگ، میتوانید فقط به واجبات اکتفا کنید مثلا قنوت گرفتن لازم نیست و یکبار خواندن تسبیحات اربعه کافیست.

  ســوال : سلام آخر نماز کدامش واجب است؟
  بنا بر نظر حضرت ایت الله خامنه ای : بعد از تشهد ركعت آخر نماز مستحب است در حالی كه نشسته و بدن آرام است بگوید: «السلام علیك ایها النبی و رحمه الله و بركاته‏» و بعد از آن باید بگوید: «السلام علیكم‏» و احوط استحبابی آن است كه «و رحمه الله و بركاته‏» را اضافه نماید یا بگوید: «السلام علینا و علی عباد الله الصالحین‏».

  ســوال : پوشیدن چادر نازک کفایت از حجاب شرعی می کند؟
  زن باید تمام بدن خود را در موقع نماز حتی موی سر خود را بپوشاند، ولی پوشاندن آن مقدار از صورتی كه در وضو شسته می شود، ودست و پا تا مچ لازم نیست. بنابراین اگر چادر بدن نما باشد، به گونه ای كه پوست و ظاهر دست ها دیده شود، نماز باطل است.

  ســوال : می‌خواستم بدانم که در نماز، انحراف از قبله تا چه حد مجاز است و به نماز لطمه‌ای نمی‌زند؟
  عالماً و عامداً نباید منحرف شود ولی اگر قبله را نداند و یا فراموش کند و از قبله منحرف شود و نماز بخواند و بعد متوجه شود، اگر به حدّ دست راست و یا دست چپ قبله نرسیده باشد (یعنی کمتر از 90 درجه باشد)، نمازش صحیح است

  خلاصه اي از بيانات استاد زلال احکام در حلقه معرفت، مربوط به تاريخ 92/08/28

  منبع مطلب : btid.org

  مدیر محترم سایت btid.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مختارقلندری 14 روز قبل
  0

  باسلام خدمت شما عزیزان اگر یک رگعت نماز خوانده شود و ازاول رکعت دوم به نماز جماعت برسیم وبا امام جماعت ادامه بدیم نماز مان درست است

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید