توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اگر نور هنگام عبور از قطره ی آب تجزیه نشود چه اتفاقی می افتد

  1 بازدید

  اگر نور هنگام عبور از قطره ی آب تجزیه نشود چه اتفاقی می افتد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  کلاس پنجم ما

  سوالات فصل سوم علوم تجربی : رنگین کمان

    با یاد و نام خدا

    سوالات فصل سوم علوم تجربی : رنگین کمان

  =============

  1- رنگین کمان در حقیقت تجزیه و بازتاب نور خورشید توسط قطرات باران است که در هوا باقی مانده اند.

  2- رنگین کمان چگونه تشکیل می شود؟

  3- رنگین کمان را معمولا چه موقع و در کجا می بینیم؟

  4- نورهای رنگی مانند رنگین کمان را در کجاها دیده اید؟

  5- با چه وسایلی می توان نور را تجزیه کرد؟

  6- آیانور چراغ راهنمایی را می توان تجزیه کرد؟ چرا؟

  7- منشور چه شکلی است و از چه ساخته شده است؟

  8- منشور چه می کند؟

  9- نورهای حاصل از تجزیه ی نور سفید را به ترتیب نام ببرید. برای سهولت نام بردن آنها، چه راهی را پیشنهاد می کنید؟

  10- گاهی نور هنگام عبور از قطره ی آب به نورهای گوناگون تجزیه نمی شود بلکه ........................................

  11- چرا بعضی افراد نمی توانند نوشته های کتابها را بخوانند؟ آنها چه باید بکنند؟

  12- برای دیدن نوشته های ریز یا اجسام بسیار کوچک، چه می توانیم بکنیم؟

  13- ذره بین یک نوع عدسی محدباست. عدسی محدب به نامهای همگرا و کوژهم نامیده می شود.

  14- می دانید چرا عدسی به این نام نامیده شده است؟

  15- وفتی از پشت لیوان پراز آب به نوشته های یک کتاب نگاه می گنیم مانند این است که از ..................... استفاده می کنیم.

  16- ذره بین را از چه می سازند؟

  17- وقتی نور خورشید به ذره بین می تابد، چه می شود؟

  18- وقتی نور خورشید در یک جا جمع می شود، ............. حرارت زیادی تولید کرده و سبب ............... جسم می شود.

  19- به کمک عدسی های محدب می توانیم تصاویر اجسام را روی دیوار یا پرده نشان دهیم ( مانند پرده ی سینما ).

  20- عدسی ها در چه چیزهایی استفاده می شوند؟

  21- در چه مشاغلی از عدسی ها استفاده می شود؟

  22- اگر در اردو کبریت یا فندک نداشته باشید، همراهان شما چگونه می توانند آتش درست می کنند؟

  23- وقتی جسمی را سبز رنگ می بینیم، یعنی آن جسم بجز رنگ ............همه ی رنگها را جذب می کند.

  24- چه جسمی را سفید رنگ می بینیم؟

  25- چرا لباسهای سفید در برابر نور آفتاب کمتر گرم می شوند؟

  26- چه جسمی را سیاه رنگ می بینیم؟

  27- چرا لباسهای تیره در برابر نور آفتاب بیشتر گرم می شوند؟

  28- چرا در خوزستان پوشیدن لباسهای روشن بهتر است؟

  29- جسم شفاف به چه جسمی می گویند؟ یک مثال بزنید.   

  30- جسم نیمه شفاف به چه جسمی می گویند؟ یک مثال بزنید.

  31- جسم غیرشفاف (کدر ) به چه جسمی می گویند؟ یک مثال بزنید.

  32- بازتابش ( بازتاب ) نوریعنی چه؟

  33- چه موقع جسمی را می بینیم؟

  34- آینه چه می کند؟

  35- آینه ی کناری و داخلی اتوموبیل چه کمکی به راننده می کند؟

  36- بعضی آینه ها تصویر بزرگتری را نشان می دهند ( آینه های مقعر )

  37- آینه ها ی محدب دامنه ی دید وسیعتری را به ما می دهند ( آینه های کناری اتوموبیل یا آینه های کنار بزرگراه ها )

  38- بازتاب نور در سطح صیقلی شده و صیقلی نشده چه تفاوتی با هم دارند؟

  39- چه فرقی بین آینه و عدسی وجود دارد؟

  40- شیشه ی شفاف پنجره یا اتاق یک سطح صیقلی شده است. چرا نور را کاملا بازتابش نمی کند؟

  41- چرا آینه که یک شیشه ی شفاف است، نور را کاملا بازتابش می کند؟

  42- چرا قاشق درون لیوان پراز آب شکسته به نظر می رسد؟

    ***** سوالاتی برای اطلاعات بیشتر : 

  1- چند نوع عدسی داریم؟ دونوع 1- عدسی های همگرا ( محدّب ) 2- عدسی های واگرا ( مقعّر).

  2- عدسی همگرا ( محدّب ) چه مشخصاتی دارد؟ لبه هایش نازک و وسط آن ضخیم تر از لبه هایش است. نور را از خود عبورداده و روی کانون متمرکز می کند.

  3- عدسی واگرا ( مقعّر ) چه مشخصاتی دارد؟ لبه هایش ضخیم و وسط آن نازکتر از لبه هایش است. نوررا از خود عبورداده و پرتوهای آن را پراکنده می کند.

  4- رعدو برق چگونه به وجود می آید؟ از برخورد ابرهایی که الکتریسیته ی ساکن مثبت و منفی دارند، رعدوبرق ایجاد می شود.

  5- چند نوع عدسی داریم؟ دو نوع.اول:عدسی محدّب ( کاو یا برآمده ) دوم: عدسی مقعّر ( کوژ یا فرورفته )

  6- وقتی نور خورشید به ذرّه بین می تابد، چه می شود؟ ذرّه بین نور را از خود عبور داده و در یک نقطه جمع کرده و حرارت زیادی در آن نقطه به وجود می آید. به این نقطه کانون عدسی می گویند.

  7- ذره بین نور بازتابش شده از جسم را چه می کند؟ ذره بین نور بازتابش شده از جسم را می شکند و تصویری از آن جسم ایجاد می کند.

  8- کاربرد عدسی ها چیست؟ عدسی ها را در شکلها و اندازه های گونانگون می سازند و از آنها در بسیاری از وسایل استفاده می کنند.

  9- چگونه با استفاده از ذرّه بین آتش درست می کنند؟ ذرّه بین را طوری قرار میدهند که نور خورشیدرا روی نقطه ای از جسمی جمع کند. براثر ایجاد حرارت، جسم آتش می گیرد.

  10- از عدسی در چه وسایلی استفاده می کنند؟ در عینکهای طبی، در دوربین های عکاسی، در دوربین های شکاری، در تلسکوپها، در میکروسکوپها، در دستگاههای نمایش فیلم در سینما و در ساعت سازی ها.

  11- از عدسی ها چه استفاده ای می شود؟ برای نشان دادن تصویری بزرگتر از جسم، برای دیدن اجسام در فواصل دور ( دوربین ها )، در عینکها برای اصلاح مشکلات بینایی بیماران.

  12- نور شدید چه خطراتی برای چشم دارد؟ نورشدید به چشم آسیب می رساند. بدون استفاده از عینکهای مخصوص به نور شدید مانند خورشید، نور دستگاه جوشکاری و لامپهای قوی نگاه نکنید چون قرنیه ی چشم شما صدمه می بیند.

  13- چه نکاتی را باید در زمان مطالعه رعایت کنید تا چشمتان آسیب نبیند؟ در نور کم و بسیار زیاد مطالعه نکنید. هنگام مطالعه نور از سمت چپ به نوشته بتابد. هنگامی که در خودرو درحال حرکت نشسته اید مطالعه نکنید. فاصله ی کتاب یا نوشته از چشممان حدود چهل سانتیمتر باشد. هنگام نوشتن اگر راست دست هستید نور از سمت چپ و اگر چپ دست هستید نور از سمت راست به نوشته بتابد.

  14- عدسی ها چه کمکی به ما می کنند؟ بزرگ کردن تصویر اجسام برای بهتر دیدن آنها ( بزرگنمایی )- ایجادحرارت برای درست کردن آتش - نمایش و نشان دادن تصویر اجسام بر روی پرده ( سینما )

  توجه : تنها به این سوالات اکتفا نکنید و حتما کتاب درسی خود را نیز به دقت بخوانید.

  منبع مطلب : kelase5-95.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-95.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فیزیک

  رنگین کمان

  یکی از باشکوه ترین شاهکارهای طبیعت، رنگین کمان است که نمایشی از پاشندگی نور سفید می باشد. نشان می دهد که نور مرئی از طیف های رنگی با طول موج های متفاوت تشکیل شده اند. برای دیدن رنگین کمان می بایستی پشت به خورشید و با زاویه ی تقریباً 40 درجه نسبت به زمین به جوی که شامل قطرات معلق آب می باشد، نظاره کنید. هر یک از قطرات آب مثل منشور باعث پاشندگی نور سفید می شوند که به چشم شما می رسد.

  قطرات آب چگونه سبب پاشندگی نور و بازتابش می شوند و چرا الگوی رنگین کمان از بالا به پایین ظاهر می شود. در این درس به این سؤالات پاسخ می دهیم. در درس های قبلی با مفاهیمی نظیر شکست، بازتابش داخلی و پاشندگی آشنا شدید.

  رنگین کمان

  مسیر نور در یک قطره

  قطرات معلق آب در جو؛ شکست دهنده ی نور هستند. چگالی نوری آب بیشتر از هوا می باشد. امواج نور هنگام گذر از مرز میان دو محیط می شکنند. سرعت نور در آب کاهش می یابد و هنگام ورود به قطره مسیر نور خمیده می شود و به خط عمود نزدیک می شود. هنگام خروج از قطره ی آب، سرعت نور افزایش یافته و مسیر نور منحرف شده و از خط عمود دور می شود.

  پرتو های نور زیادی با زوایای مختلف و در مسیر های متفاوت داخل قطره آب می شوند. یکی از مسیرهای مهم که در رنگین کمان اهمیت دارد، مسیری است که در آن برای نور پس از وارد شدن به قطره، رویداد بازتابش داخلی کلی رخ می دهد.  که در شکل سمت چپ مشاهده می شود. در این شکل، نور دو بار شکسته شده و یک بار بازتاب داخلی کلی می کند. در این مراحل، نور پاشیده شده و به چشم ناظری که در سطح زمینی قرار دارد، خمیده می شود.

  ممکن است راه های دیگری برای مسیر نور وجود داشته باشد که به مسیرهای مشابه منجر شود، در برخی مواقع ممکن است نور بدون بازتاب داخلی از سمت دیگر قطره و فقط با دو شکست از قطره ی آب خارج شود. برای نقطه ورودی نور که در شکل دیده می شود، غلظت بهینه ای از نور وجود دارد که قطرات را در هوا نسبت به زمین تحت زاویه مشخصی نگه می دارد. طول موج های کوتاه نور مثل آبی و بنفش نسبت به طول موج های بلند نور مثل قرمز، بیشتر دچار شکست شده و از آنجا که مرز ها به موازات هم قرار نگرفته اند، پس این شکست دو گانه جدایی – قابل تشخیص رنگ های نور خورشید به طیف های سازنده اش را موجب می شود.

  رنگین کمان

  برای نور قرمز، زاویه ی انحراف، بین پرتو های نور ورودی خورشید و پرتوهای شکست به سمت چشم ناظر تقریباً 42 درجه است. چون طول موج نور آبی بیشتر از طول موج نور قرمز است. زاویه ی انحرافش نسبت به پرتوهای اولیه نور خورشید 40 درجه می باشد. لذا نور قرمز با انحراف بیشتری نسبت به نور فرودی به چشم ناظر می رسد. شایان ذکر است که مسیرهای زیادی برای نور خورشید وجود دارد، اما مسیر ذکر شده بالا در تشکیل رنگین کمان و مشاهده ی آن توسط ناظر روی زمین از اهمیت خاصی برخوردار است. این مسیرها به محل خورشید و مسیر پرتو نور خورشید فرود آمده به قطره ی آب بستگی دارد.

  تشکیل رنگین کمان

  رنگین کمان اکثر اوقات به صورت یک قوس دایره ای در آسمان مشاهده می شود؛ ناظر روی زمین قوسی از دایره را مشاهده می کند که بالاترین رنگ آن قرمز است.

   اگر شما رنگین کمان را از داخل هواپیما مشاهده کرده باشید، متوجه خواهید شد که رنگین کمان دایره ی کاملی است که ناظران روی زمین تنها قسمتی از نیم دایره ی بالایی را مشاهده می کنند، قسمت پایینی نیم دایره به علت وجود زمینی غیر قابل مشاهده است. (قطرات معلق آب، زیر زمینی وجود ندارند، با این حال ناظران درهواپیما قوس بالا و پایین رنگین کمان را به طور کامل می توانند مشاهده کنند.)

  علت دایره ای بودن رنگین کمان این است که مجموعه ای از قطرات معلق موجود در جو که می توانند زاویه ی انحراف 40 تا 42 درجه را نسبت به مسیر اولیه نور خورشید ایجاد نمایند، روی قوس دایره ای شکلی قرار می گیرند. هر یک از قطرات آب روی قوس دایره ای رنگین کمان، نور سفید خورشید را شکست داده و می پاشند.

  همان طور که در بالا ذکر شده، نور قرمز نسبت به نور آبی با زاویه بزرگتری انحراف می یابد و به زمینی می رسد. پس وقتی زاویه ی دید ناظر نسبت به زمینی بیشتر باشد، قطرات آب در این راستا، نور قرمز را به سمت چشم ناظرشکست می دهند.نور آبی هم از همین قطرات با زاویه ی انحراف کمتری از بالای سر ناظر می گذرند. لذا وقتی شیب زاویه ی دید نسبت به زمینی بیشتر باشد، نور قرمز توسط ناظر مشاهد خواهد شد. بطور مشابه اگر اندازه زاویه دید کمتر باشد، قطرات آب در این راستای دید ناظر، نور آبی را به چشم ناظر می رسانند و نور قرمز با زاویه ی انحراف بزرگتر به پاهای ناظر می رسند. به همین دلیل است که نور قرمز در بالاترین قسمت قوس رنگین کمان و نور آبی در قسمت پایین رنگین کمان مشاهده می شود.

  رنگین کمان

  تشکیل رنگین کمان فقط به پاشندگی نور توسط قطرات باران محدود نمی شود. ریزش پر فشار آب از یک آبشار قطرات ریز آب را به وجود می آورد که می توانند رنگین کمان تشکیل دهد. آب پاش ها هم می توانند تولید کننده ی قطرات ریز آب و در نتیجه تشکیل رنگین کمان باشند. نور خورشید، قطرات معلق آب و زاویه ی دید مناسب، سه عامل اصلی تشکیل رنگین کمان می باشند.

  منبع مطلب : fizik9091.blogfa.com

  مدیر محترم سایت fizik9091.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  امیر 11 روز قبل
  0

  تجزیه میشود

  ناشناس 22 روز قبل
  0

  چرا بعضی وقت ها قطره ای آب نور را به اجزای تشکیل دهنده تجزیه می‌کند ولی بعضی وقت ها تصویر درون قطره ای آب تشکیل می‌شود

  سهیل 7 ماه قبل
  2

  اگر نور در طبیعت تجزیه نشود چه اتفاق می‌افتد

  سهیل 7 ماه قبل
  1

  اگر نور در طبیعت تجزیه نشود چه اتفاق میفته

  2
  سهیل 7 ماه قبل

  لطفا جواب شو بفرستید لطفا

  1
  سهیل 7 ماه قبل

  اگر نور در طبیعت تجزیه نشود چه اتفاق می‌افتد

  محیا 1 سال قبل
  1

  کی جوابش رو میدونه. چرا بعضی وقت ها نور به آب می‌رسد در آب تجزیه نمیشود؟؟

  محیا 1 سال قبل
  1

  جواب صحیح رو کی میدونه؟

  ا 1 سال قبل
  2

  من جواب سوالم رانگرفتم من سوال داشتم نه اینکه برام سوال بدی😒

  آتنا 1 سال قبل
  2

  شما وقتی که نمی تونی جواب نمیذاری چیکار کنیم

  1
  ام البنین 1 سال قبل

  اره دقیقا

  1
  ناشناس 1 سال قبل

  گاهی نور در طبیعت هنگام عبور از یک قطره آب به رنگ های گوناگون تجزیه نمی شود

  بلکه تصویری از جسم درون قطره آب تشکیل می شود

  صفحه ۲۰ کتاب علوم پنجم دبستان

  مهدا 2 سال قبل
  3

  نورتجزیه نمی‌شودو رنگین کمان ایجادنمیشود(فکرکنم این بشه)

  0
  مهدا 2 سال قبل

  تصویری ازجسم درون قطره دیده می‌شود مثل ذره بین عمل میکندمثل شبنم روی گل

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  منم خوشم نیومد

  1
  آتنا 1 سال قبل

  منم

  فتحی 2 سال قبل
  2

  اگر نور هنگام عبور از قطره آب تجزیه نشود چه اتفاقی می افتد

  0
  لطفا جواب بدید منم سوالم اینه 9 ماه قبل

  لطفا جواب بدید منم سوالم اینه ✋

  0
  ارزو 1 سال قبل

  اگر نور هنگام عبور از قطره اب تجزیه نشود چه اتفاقی می افتد ؟

  1
  خوب جوابو بگو دیگ 2 سال قبل

  خوب جوابو بگو دیگ

  جو 2 سال قبل
  3

  گاهی نور برخورد با قطره ی باران تجزیه و بازتاب نمی شود بلکه همین را بلد نیستم

  هانیه بنده خدا 2 سال قبل
  3

  اگر نور هنگام عبور از قطره آب تجزیه نشود چه اتفاقی می افتد

  0
  مائده 1 سال قبل

  اگر نور در قطره اب تجزیه نشود تصویری از جسم درون قطره اب مشاهده میشود و قطره اب مثل اینه عمل میکند

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  ببین من اعصاب ندار

  امیر حسین 2 سال قبل
  0

  رنگین کمان چگونه تشکیل میشود

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  هییی جواب چرا نمیگین ؟

  ناشناس 2 سال قبل
  -1

  والا خیلی بد بود چرا جوابش و نگفته من که خوشم نیومد بد بود واقعا نمیدونم چرا جواب هریکی از این سوال هارو نگفته

  -2
  m.khalili 2 سال قبل

  اخه صد درصد باید جواب بنویسع بلکه یک معلمی میخواد برای دانش اموزانش این سوال رو بگه

  -1
  ناشناس 2 سال قبل

  بله

  برای ارسال نظر کلیک کنید