توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ایا کرم و مورچه که در زیر خاک زندگی میکنند به هوا احتیاج ندارند

  1 بازدید

  ایا کرم و مورچه که در زیر خاک زندگی میکنند به هوا احتیاج ندارند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  علمی-آموزشی

  فصل اول

  نیازهای جانوران

  عبارتند از:

  1-    نیاز به جای مناسب

  2-    نیاز به خانه یا لانه

  3-    نیاز به غذا

  4-    نیاز به آب

  5-    نیاز به هوا

  6-    نیاز به همکاری

  1- نیاز به جای مناسب

  جنگل:

            در جنگل آب و غذا فراوان است و از همه مهم تر، هوای جنگل معتدل می باشد. (هوای معتدل، هوایی است که نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد.) به همین دلیل، حیوانات بسیار زیادی در جنگل زندگی می کنند. مانند: شیر، ببر ، جغد و ... .

  بیابان:

            در این منطقه، هوا بسیار گرم است؛ آب و غذا کم پیدا می شود؛ حیواناتی مانند: مارمولک، برخی از مارها، برخی از حشرات و ... در این منطقه زندگی می کنند.

  قطب:

            به شمالی ترین و جنوبی ترین نقطه ی زمین، «قطب» می گویند. در این مناطق، به علت کمتر رسیدن نور خورشید، هوا بسیار سرد است و خرس های قطبی برای محافظت در برابر سرما، دارای پوشش ضخیم و لایه های چربی هستند و شیرهای دریایی نیز لایه های چربی، زیر پوست بدنشان دارند که آن ها را در مقابل سرما حفظ می کند. جانوران قطبی، بیشتر، از ماهی ها تغذیه می کنند، مانند: پنگوئن و خرس قطبی.

  آب ها:

            محل مناسبی برای زندگی گروه هایی ازجانوران، مانند: ماهی ها و بعضی از بی مهرگان مانند: ستاره ی دریایی است. بسیاری از پرندگان نیز، در کنار آب های کم عمق زندگی می کنند، مانند: فلامینگوها که غذای خود را از موجودات درون آب به دست می آورند.

  شهر و روستا:

            برخی از حیوانات نیز در کنار انسان ها – در شهرها و روستاها – زندگی می کنند. مانند: الاغ، گوسفند، مرغ و ... .

  کوهستان:

            بسیاری از جانوران، در کوه ها و جاهای بلند زندگی می کنند. آن ها غذای خود را یا از گیاهان کوهی و یا از شکار جانوران دیگر تهیه می کنند، مانند: بز کوهی که غذای خود را از گیاهان کوهی به دست می آورد.      

  پس، حیوانات، در محل زندگی می کنند که برایشان مناسب باشد. یعنی، غذا به اندازه ی نیاز پیدا کنند و دمای هوای اطراف برای زندگی آن ها مناسب باشد.

  2- نیاز به خانه یا لانه:

            برخی از جانوران برای خود خانه یا لانه می سازند، مانند: مورچه، خرگوش، زنبور و ... .

  فکر کنید: چرا، برخی از جانوران، خانه یا لانه می سازند؟

  به عنوان مثال، هنگامی که خطری، خرگوش را تهدید می کند؛ به سرعت، به لانه اش می رود تا از دست دشمن در امان بماند. بسیاری از جانوران دیگر، برای محافظت از خود، لانه می سازند. اما مهم ترین دلیل آن ها برای ساختن خانه یا لانه، به دنیا آوردن و پرورش نوزادان است.

            پرندگان هم، برای محافظت از تخم هایشان لانه می سازند. حتی، گاهی، غذای خود را هم در لانه ی خود ذخیره می کنند.

  فکر کنید: بیشتر جانوران بزرگ خانه یا لانه ای ندارند؛ به نظر شما، علت آن چیست؟

            جانورانی مانند: فیل، اسب و ... به قدری بزرگ هستند که نمی توانند برای خود خانه ای بسازند؛ زیرا کار بسیار سختی است و از همه مهم تر این است که حیوانات شکارچی به راحتی می توانند وارد خانه های آن شوند. دلیل دیگری که باعث می شود این دسته از حیوانات خانه نسازند؛ این است که آن ها به غذای زیادی احتیاج دارند و گاهی مجبور می شوند نصف روز راه بروند تا غذا پیدا کنند. این جانوران، برای محافظت از خود و فرزندانشان، به صورت گروهی زندگی می کنند.

  3- نیاز به غذا:

            همه ی جانوران باید غذا بخورند تا بتوانند رشد کنند؛ حرکت کنند و زنده بمانند. اما غذای جانوران متفاوت است.

  جانوران گوشتخوار:

            غذای این جانوران،‌گوشت بدن حیوانات دیگر است. این جانوران، بریا تکه تکه کردن گوشت حیوانت دیگر، دندان های بسیار تیز و نیرومندی دارند. دندان های نیش این حیوانات،‌ رشد بیشتری کرده و بسیار تیز و کشیده است و بیشتر آن ها چنگال های تیز و قوی دارند. این جانوران، برای محکم نگه داشتن شکار، از دندان یا چنگال خود استفاده می کنند.

            جانوران گوشتخوار، غذا را سریع می خورند و معمولا، بدون جویدن، آن را می بلعند (قورت می دهند). بیشتر گوشت خوران، نیازی ندارند که هر روز غذا بخورند و همین مقدار غذا، انرژی لازم آن ها را برای چند روز فراهم می کند. برخی از گوشت خواران کوچک هم مانند: عنکبوت و قورباغه، از حشرات تغذیه می کنند.

            بزرگ ترین گوشت خوار ساکن خشکی، خرس قطبی و بزرگ ترین گوشت خوار ساکن آب، نهنگ می باشد. نهنگ ها، از جانورانی،‌مانند: میگو، ماهی و ... تغذیه می کنند.

  جانوران گیاه خوار:

            غذای این جانوران از گیاهان است. این جانوران، برای ریز کردن و جویدن غذا، نیاز به دندان های مخصوصی دارند. گیاه خواران،‌دندان های آسیایی بزرگ،‌مخصوصو تقریبا گردی برای له کردن علف ها و برگ ها دارند. این جانوران، مجبورند هر روز، مقدار زیادی غذا بخورند تا بتوانند انرژی مورد نیاز بدنشان را تامین کنند.

  جانوران همه چیز خوار:

            به جانورانی که می توانند هم گیاه،‌هم گوشت بخورند، جانوران «همه چیز خوار» می گویند. انسان،‌ می تواند هم گیاه و هم گوشت بخورد، پس، انسان، یک جانور همه چیز خوار است و باید دندان هایش مناسب باشد. انسان؛ هم دندان نیش، برای پاره کردن غذا و هم، دندان آسیا برای له کردن و جویدن غذاها دارد. البته به کمک دندان های جلویی یعنی دندان های پیش – غذا را تکه تکه می کند.

  مهاجرت:

              زمستان و هوای سردش، برای پرندگان نیز فصل سختی است؛ زیرا غذایشان که بیشتر، حشرات و دانه های گیاهان است، بسیار کم می شود. در زمستان، پرندگان به صورت گروه های بزرگ به جاهای گرم سفر می کنند و با تمام شدن زمستان، دوباره به محل قبلی خود باز می گردند؛ مانند: پرستوها،‌غازها،‌لک لک ها، فلامینگوها و ... .

            سفر گروهی پرندگان برای پیدا کردن غذا و جای گرم برای زندگی را، «مهاجرت» یا «کوچ» می گویند. مهاجرت پرندگان، بدون خطر نیست. بسیاری از آن ها،‌توسط پرندگان گوشتخوار بزرگ تر شکار می شوند و یا در اثر سرمای مسیر از بین می روند.

  زمستان خوابی:

            با شروع زمستان و سرد شدن هوا، گیاهان و جانوران بسیاری از بین می روند. جانوران دیگر هم، برای زنده ماندن و گرم نگه داشتن خود،‌به غذای بیشتری نیاز دارند. در حالی که، در این فصل،‌ غذا به اندازه ی کافی وجود ندارد.

  فکر کنید: پس جانوران، برای زنده ماندن چه می کنند؟

            جانوران مختلف، برای زنده ماندن در این فصل، راه هایی را پیدا کرده اند. گروهی از جانوران با شروع سرما به خواب عمیقی می روند که به آن، خواب زمستانی می گویند، مانند: خرس های قطبی، مارها ، سنجاب ها، لاک پشت ها،‌جوجه تیغی ها و قورباغه ها. هنگام خواب،‌فعالیت بدن آن ها، بسیار کم می شود؛ دمای بدنشان پایین می آید و حتی ضربان قلب و نفس کشیدن آن ها هم ، کندتر می شود. همه ی این دلایل، باعث می شود که این جانوران، انرژی کمتری مصرف کنند و به غذای کمتری احتیاج پیدا کنند. اما، به هر حال، این جانوران برای زنده ماندن، نیاز به انرژی دارند.

  فکر کنید: در طول خواب زمستانی این مقدار انرژی از کجا به دست می آید؟

            این جانوران، در فصل بهار، پاییز و تابستان،‌غذای بسیار زیادی می خورند و این غذا،‌ در بدن آن ها به صورت چربی ذخیره می شود و در طول خواب زمستانی، از این چربی برای زنده ماندن استفاده می کنند. گروه دیگری از جانوران؛ مانند: مورچه ها،‌ به اندازه ی کافی در لانه هایشان غذا ذخیره می کنند و در زمستان از آن غذاها استفاده می کنند.

  4- نیاز به هوا:

            همه ی جانوران، برای زنده ماندن، باید نفس بکشند و اکسیژن لازم بدن خود را از هوا بگیرند. جانورانی که در خشکی زندگی می کنند، اکسیژن را از هوای اطراف خود می گیرند و با شش نفس می کشند. جانورانی که در آب زندگی می  کنند، از اکسیژن حل شده در آب استفاده می کنند، مانند: ماهی ها،‌این جانوران با آبشش نفس می کشند. آبشش ها، در دو طرف سر ماهی ها قرار دارند و پشت سر هم باز و بسته می شوند. آب، وارد دهان ماهی می شود و در آبشش، اکسیژن حل شده در آب گرفته می شود سپس آب، خارج می شود.

            بعضی از جانوران که در آب زندگی می کنند، برای نفس کشیدن به سطح آب می آیند، مانند: دلفین ها،‌نهنگ ها و لاک پشت هایی که در آب های شیرین زندگی می کنند. این ها، جانورانی هستند که با وجود زندگی در آب، شش دارند و برای نفس کشیدن باید به روی آب بیایند. آن ها، می توانند برای مدتی نفس خود را نگه دارند.

            برخی جانوران،‌از طریق پوست مرطوب بدن خود،‌نفس می کشند، مانند: کرم خاکی و حلزون؛ در این حیوانات، اکسیژن هوا، در رطوبت پوست آن ها حل می شود و از سوراخ های ریز پوست، وارد بدن می شود.

  فکر کنید: چرا، باید آب ظرف ماهی ها را، چند بار در هفته،‌عوض کرد؟

            چون، اکسیژن درون آب تمام می شود و با گذشت زمان، آب، آلوده می شود.

  فکر کنید: آیا در خاک هم، هوا وجود دارد؟

            یک ظرف را تا نیمه از خاک باغچه پر کنید. سپس مقداری آب را به یکباره روی خاک بریزید، تا سطح خاک را کاملا بگیرد، مدتی صبر کنید. چه می بینید؟ فکر می کنید چرا؟

            چون، آب،‌حفره های هوایی را که در خاک است، پر کرده و هوای درون خاک،‌خارج شده و کرم های خاکی نمی توانند نفس بکشند و از خاک خارج می شوند. پس، نتیجه می گیریم که در خاک نیز هوا وجود دارد و تمام جانوران، برای زنده ماندن،‌به هوا نیاز دارند.

  5- نیاز به آب:

            گیاهان و جانوران، برای زنده ماندن، به آب هم نیاز دارند. اما در بعضی از مناطق، مانند: بیابان ها، آب کم است و تقریبا آبی پیدا نمی شود.

  فکر کنید: گیاهان و جانوران این مناطق چگونه زنده می مانند؟

            برخی گیاهان این مناطق، ریشه های بسیار بلندی دارند و آن قدر در زمین فرو می روند تا به آب برسند. برخی دیگر از گیاهان ساقه هایی شبیه لوله دارند که مقدار زیادی آب، درون آن ها جمع می شود، مانند: کاکتوس ها، به خاطر این که در گرمای شدید بیابان آب کمتری را از دست بدهند برگ هایشان به صورت تیغ درآمده است.

            جانوران مناطق بیابانی؛ آب مورد نیاز بدنشان را،‌از غذایی که می خورند،‌به دست می آورند، مانند: بز صحرایی که با خوردن گیاهان، آب مورد نیاز بدنشان را تامین می کند.

            برخی دیگر از جانوران،‌می توانند مقداری آب در بدنشان ذخیره کنند، مانند: شتر، که می تواند چندین هفته بدون خوردن آب زنده بماند و وقتی آب پیدا می کند، در مدت زمان کوتاهی آب بسیار زیاد می خورد.

  6- نیاز به همکاری:

  در خانه ی شما،‌ کارهای مختلف بین افراد خانواده تقسیم شده است. پختن غذا، خرید، تامین مخارج،‌ مراقبت از فرزندان و ... . انسان ها به صورت گروهی زندگی می کنند و اگر قرار بود فقط، یک نفر تمام کارها را انجام دهد؛ مشکلات زیادی به وجود می آمد. برخی از جانوران، مثل انسان ها گروهی زندگی می کنند، همین طور جانوران دیگری مانند: مورچه ها، زنبورهای عسل و ... . در بین مورچه ها؛ ملکه، وظیفه اش تخم گذاشتن است؛ مورچه های کارگر، غذا تهیه می کنند و مورچه های سرباز، وظیفه ی محافظت از تخم ها و ملکه را برعهده دارند.

  خلاصه درس:

  -          نیازهای جانوران عبارت است از:

  نیاز به جای مناسب: از نظر فراوانی غذا،‌مناسب بودن دما،‌یافتن پناهگاه و ... .

  نیاز به خانه یا لانه: برای محافظت از خودشان، به دنیا آوردن و پرورش نوزادان.

  نیاز به غذا: برای رشد، حرکت و زنده ماندن.

  نیاز به هوا: جانوران برای زنده ماندن به اکسیژن موجود در هوا یا آب نیاز دارند.

  نیاز به آب: برای رفع تشنگی و تامین کردن آب مورد نیاز بدنشان.

  نیاز به همکاری: در زندگی گروهی، هر جانور وظیفه ی مشخصی دارد.

  - جانوران بزرگ برای زنده ماندن و پیدا کردن غذا،‌دائما، در حرکت هستند. آن ها، به صورت گروهی زندگی می کنند و خانه نمی سازند.

  - جانوران گوشت خوار، دندان های نیش بلند، قوی و تیز دارند.

  - جانوران گیاه خوار، دندان های آسیایی مخصوص و تقریبا گرد دارند.

  - جانوران ساکن خشکی، با شش نفس می کشند.

  - بیشتر جانوران ساکن آب، با آبشش نفس می کشند. اما،‌ نهنگ و دلفین، با یان که جانور ساکن اب هستند؛ با شش، نفس می کشند.

  - پرندگان در زمستان،‌ به دلیل نیاز به غذا و جای مناسب مهاجرت می کنند و بعضی از جانوران به خواب زمستانی می روند.

  منبع مطلب : nmb20.blogfa.com

  مدیر محترم سایت nmb20.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 2 سال قبل
  -2

  سنا جان تولدتتولدته

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید