توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ایران به چند ناحیه اب و هوایی تقسیم می شود

  1 بازدید

  ایران به چند ناحیه اب و هوایی تقسیم می شود را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  علمی پژوهشی

  تقسیم بندی آب و هوای ایران

  از نگاه دکتر کردوانی

  نواحی را بر اساس دو عنصر دما و بارش تقسیم بندی می شود.

  1-معتدل و مرطوب خزری

  2-معتدل و نیمه خشک کوهستانی

  3-گرم و خشک

  4-گرم و شرجی سواحل جنوبی

  تعریف مناطق مرطوب:مناطق مرطوب و نیمه مرطوب در تمام ماه های سال بارندگی دارند..

  تعریف مناطق خشک:مناطقی هستند که در تمام ماه های سال بارندگی ندارند.

  از نظر میزان بارش                                               نیمه خشک250-450میلی متر

  1-مناطق خشک کم تر از 500 میلی متر باران دارد      خشک100-250 میلی متر

                                                                      نیمه بیابانی 50-100 میلی متر

                                                                      بیابان کم تر از 50 میلی متر                    

                                                                      مرطوب بیش از 700میلی متر

  2-مناطق مرطوب بیش تر از 500 میلی متر باران دارد.             

                                                                     نیمه مرطوب500- 700 میلی متر                                    

  1- منطقه مرطوب ونیمه مرطوب(در تمام ماههای سال باران دارد) از مینو دشت گرگان تا آستارا

  2- منطقه نیمه خشک(9ماه از سال باران داردمثل همدان وکرمانشاه)

  3- منطقه خشک(چند بارندگی در طول سال دارد،کاشت دیم امکان پذیر نیست.مثل گرمسار،دامغان،قم

  4- نیمه بیابانی(در طول سال بدون بارندگی نیست اما ممکن است حتی یک بارندگی موثر هم اتفاق نیفتد.مثل یزد ونائین)

  (بارندگی موثر:بارندگی ای که در رشد گیاه موثر واقع شود یعنی فردای روز بارندگی نیاز به آبیاری نباشد .حدود 25-10میلیمتر ببارد که در 10تا 15سانتیمتر از خاک نفوذ کند.)

  5- بیابانی(یک یا دو سال یا سال ها باران نمی بارد مثل بیابان آتاکاما در شیلی ،بیابان لوت وخور وجندق در نزدیکی دشت کویر)

  (تبصره:منطقه لارستان با این که منطقه ای خشک می باشد اما به دلیل وزش بادهای موسمی بارندگی تابستانه دارد.)

  باید توجه کرد از روی پوشش گیاهی هم می توانیم منطقه را تشخیص بدهیم:

  مرطوب:جنگل و پوشش گیاهی انبوه و سرسبز در تمام سال

  نیمه خشک:درختچه وبوته

  خشک:جنگل ندارد(بوته ها پراکنده(مثل تهران وقم)

  نیمه بیابانی:در دشت های مسطح فاقد گیاه و فقط در آبراهه ها گیاه دارد.

  بیابان:منطقه وسیع فاقد گیاه مثل بیابان لوت که گاه کیلومتر ها هیچ اثری از گیاهدیده نمی شود.در بیابان گاه ممکن است به دلیل بالا بودن آب زیر زمینی در منطقه گیاه بروید..

  ولی میزان بارندگی به تنهایی برای تقسیم بندیکفایت نمی کند،بلکه توزیع بارندگی در طول سال نیز اهمّیت زیادی دارد.

  برای مثال کوهرنگ 1200 میلی متر بارندگی دارد. اسپیدان در فارس هم همینطور حدود 700 میلی مترو معادل ساری بارندگی دارد .ولی ساری را می گوییم مرطوب چون در تمام ماه های سال بارندگی دارد و از نظر گیاهی همواره سبز است و اسپیدان و کوهرنگ چهار ماه از سال باران ندارند و از نظر منظره گیاهی نیز خشک هستند.

  (لندن و بیت المقدس هر دو 600 میلی متر بارندگی دارند ولی لندن مرطوب و بیت اللمقدس خشک است.)

  منبع مطلب : elmipazhoohi.blog.ir

  مدیر محترم سایت elmipazhoohi.blog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آب و هوا - ویکی ایران - درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران

  کشور ایران، فلات نسبتا پهناور و بلندی است که با ارتفاعی حدود 1200 متر از سطح دریا در منطقه معتدل خشک شمالی قرار دارد که از طرف غرب و جنوب غرب به وسیله رشته کوه های موازی و مرتفع از نواحی پست و خشک عراق جدا می شود و از سمت شمال و شمال شرق به وسیله یک سلسله از کوه های مرتفع از قفقاز و حوزه دریای خزر و ریگزارهای خشک و بی آب و علف ترکمنستان جدا می گردد. همین عوامل طبیعی به ویژه «عرض جغرافیای» و «ارتفاع» مهم ترین عاملی شده اند که ما در ایران شاهد تغییرات آب و هوا باشیم.

  در علم زمین شناسی به جایی که مرتفع و کوهستانی و دارای زمینی تخت و پهن باشد «فلات» گفته می شود. با توجه به مشخصات مذکور «فلات ایران» نام یک منطقه گسترده جغرافیایی و زمین شناختی در قاره آسیا و در نیمکره شمالی می باشد که جزو مهم ترین فلات های آسیایی- اروپایی به شمار می آید. ارتفاع متوسط این فلات که نزدیک به دشت های وسیع آسیا واقع شده است حدود ۱۲۰۰ متر از سطح دریا می باشد. فلات ایران، علاوه بر ایران کنونی شامل: افغانستان در شرق، بلوچستان در جنوب شرقی و قسمتی از ماورالنهر در شمال شرقی و قفقاز در شمال غربی این کشور می باشد که در اثر برخی رخدادهای ناگوار تاریخی از ایران جدا شده اند. همانطور که اشاره شد، وجود ارتفاعات بلند، وضع چین خوردگی ها، وجود دریاهای شمال و جنوب که دوراز نواحی مرکزی قرار دارند و به ویژه نحوه قرار گرفتن رشته کوه ها بر گرداگرد کشور باعث ایجاد تغییرات متفاوت آب و هوایی در ایران گردیده است.

  ایران به دلیل دوری از دریاهای بزرگ، به ویژه جریان های هوایی دارای آب و هوای خشک و بیابانی است، اما وسعت زیاد و وجود عوارض گوناگون طبیعی همچون: ارتفاعات بلند در شمال وغرب، پستی‌های وسیع نظیر دشت ها و کویر لوت در مرکز، همجواری با دریای خزر، خلیج فارس و نیز مجاورت نسبی با اروپا، دریای مدیترانه، صحرای بزرگ آفریقا، اقیانوس هند، ارتفاعات داخلی آسیا و سرزمین های وسیع سرد سیبری، اقلیم های جداگانه را به وجود آورده باعث تنوع آب و هوا در مناطق مختلف کشور شده  است.

  بنابراین از نظر آب و هوایی کشور ایران را می توان به چهار منطقه و سه نوع آب و هوا تقسیم کرد:

  از نظر منطقه ایی می توان به : کرانه های دریای خزر که مرطوب ترین منطقه با رطوبت متوسط 88 درصد در سال، سواحل خلیج فارس با گرمای بالا، باران کم و رطوبت بالا، نواحی کوهستانی با هوای سرد، باران زیاد و دشت های داخلی با هوای گرم روز و سرد شب و باران کم تقسیم کرد.

  از نظر نوع آب و هوایی نیز می توان به آب وهوای بیابانی و نیمه بیابانی، آب و هوای معتدل کوهستانی و آب و هوای معتدل خزری تقسیم کرد.

  آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی: بخش های وسیعی از سرزمین های داخلی و کناره‌های جنوبی ایران است که به دلیل نزدیکی به مدار راس السرطان دارای این نوع آب و هوا می باشند. از ویژگی های این نوع آب و هوا وجود دوره گرمای خشک و طولانی است که گاه بیش از هفت ماه از سال را در بر می‌گیرد. میزان بارش سالیانه در این نواحی بین 30-25 میلی متر متغیر است.

   آب و هوای کوهستانی: که خود به دو نوع آب و هوای سرد کوهستانی و آب و هوای معتدل کوهستانی تقسیم می شود. آب و هوای سرد کوهستانی حدود چهل هزار کیلومتر مربع از خاک ایران را به خود اختصاص داده و میزان بارش سالیانه در این نواحی بیش از 500 میلی متر است و آب و هوای معتدل کوهستانی حدود سیصد هزار کیلومتر مربع از خاک ایران را به خود اختصاص داده و میزان بارش سالیانه آن از 250 میلی متر تا 600 میلی متر متغیر می باشد.

  آب و هوای خزری:  ناحیه باریک و کم وسعتی میان دریای خزر و رشته کوه البرز است که میزان بارش سالیانه در این ناحیه بین 600 تا 2000 میلی متر می باشد.

  سواحل شمالی ایران در تابستان از هوای گرم و مرطوب و در زمستان از هوای معتدل برخوردار است در حالی که نواحی شمال غرب و غرب دارای تابستان های معتدل و زمستان های سرد می باشد و نواحی جنوبی نیز دارای تابستان هایی به شدت گرم و زمستان هایی معتدل می باشد.

  برای مثال؛ اختلاف دمای هوا در زمستان میان گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد می‌رسد و از  دمای هوای کمتر از 30 درجه زیر صفر در مناطقی چون اردبیل تا بیش از 60 درجه سانتی گراد در برخی مناطق جنوبی و یا کویرهای مرکزی ایران نیز ثبت شده است.

  ارتفاع کوه های ایران به قدری بلند است که از تأثیر بادهای مرطوب دریای خزر، دریای مدیترانه و خلیج فارس در نواحی داخلی ایران جلوگیری می کند. به همین علت، دامنه های خارجی این کوه ها دارای آب و هوای مرطوب بوده و دامنه های داخلی آن خشک می باشد. در کرانه های جنوبی دریای خزر، آب و هوا معتدل و میزان بارندگی به ویژه در سواحل غربی گیلان بیش تر از دیگر نقاط است. مقدار متوسط گرمای سالانه در حدود ۱۸ درجه سانتی گراد است. آب وهوای قسمت غربی کشور مدیترانه ای است و در نواحی جنوبی آن نیز آب وهوای نیمه صحرایی گرم تأثیر دارد. این نواحی در تابستان ها از گرمای سختی در دره ها وهوای معتدلی در ارتفاعات برخوردار هستند و در زمستان ها دره ها دارای هوای معتدل و سرمای سختی می باشند. همچنین نواحی جنوبی، با وجود داشتن هوای مرطوب در سراسر منطقه از میزان حرارت بالایی برخوردارند. به طوری که بیش ترین حد گرما در خوزستان به ۵۴ درجه سانتی گراد می رسد. البته اختلاف درجه حرارت در فصول مختلف و شب و روز زیاد نیست. به سبب وجود کوه های البرز در شمال و رشته کوه های زاگرس در غرب کشور، نواحی داخلی فلات ایران دارای آب و هوای خشک و بیابانی هستند.

  منبع مطلب : irannama.iran.ir

  مدیر محترم سایت irannama.iran.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 16 روز قبل
  1

  چی

  سجاد 16 روز قبل
  0

  چی

  ناشناس 8 ماه قبل
  0

  چی

  برای ارسال نظر کلیک کنید