توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اینترنت چه خوبی هایی در برقراری ارتباط بین انسان ها دارد علوم ششم

  1 بازدید

  اینترنت چه خوبی هایی در برقراری ارتباط بین انسان ها دارد علوم ششم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  علوم ششم

  سوال درس 14 علوم ششم ابتدایی

  1-    چرا انسان از وسایلارتباط شخصی استفاده می کند ؟ انسانهمیشه از وسیله ای برای برقراری ارتباط استفاده می کند تا بتواند پیام خود را به دیگران برساند .

  2-    مضرات برخی وسایلارتباط شخصی دانش آموزان را بیان کنید !

  استفاده ی بیش از حد از اینترنت تلفن همراه و بازیهای رایانه ای باعث می شود که کارهای دیگرمان را انجام ندهیم و ناراحتی و مشکلات روحیو روانی برایمان ایجاد شود .

  3-    درباره ینقاطضعفو قوت هر یک از وسایلزیر مواردی را بیان کنید

  الف: تلفن :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  قوت : امکان برقراری ارتباطبا دیگران در کمترین زمان ممکن

  ضعف :باعث می شود که کمتر به دیدن یک دیگربرویم .

  تلفن همراه :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  قوت : امکان برقراری ارتباطدر هر مکان و در هر لحظه از شبانه روز ارسال پیامک و ...

  ضعف : امواج آن برای انسان مضر است

  رایانه:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  قوت : تبادل اطلاعات انجامبسیاری از کار های شخصی مانند پرداخت ها جمع آوری اطلاعات خرید اینترنتی و ...

  ضعف : عادت کردن به اینترنتو بازی های رایانه ایباعث ایجاد بیماریهای روحی و روانی می شود .

  4-    مواردی از وسایل ارتباط شخصی را در گذشته بیان کنید . 1- به کمک مشعل در ارتفاعات2- انتقال صدا 3- استفاده از اسب های تندرو 4- تلگراف

  5-    چرا وسایل ارتباط شخصیبا گذشت زمان تغییر کرده اند ؟ برای این که آدمی بتواند راحت تر و بهتر با دیگران ارتباط برقرارکند هم چنین اطلاعات را سریعتر انتقال دهدکار های اقتصادی تبادل کالا و خدمات بهتر و سریعتر انجام شود .

   نام خدا

  درس 13 علوم

  1-چرا پزشک به فرد سرما خورده توصیه می کند از دست دادن یا روبوسی با دیگران پرهیز کند اما چنین توصیه ای برای فردی که دیابت (بیماری قندی) دارد نمی کند؟زیرا سرما خوردگی بیماری واگیر است و بیماری اش به دیگران سرایت می کند اما بیماری قندی واگیر نیست و به دیگران سرایت نمی کند.

  2-بیماری واگیر چیست؟بیماری هایی که می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند بیماری های واگیر نامیده می شوند.

  3-چه عاملی باعث ایجاد بیماری های واگیر می شود؟میکروب های مختلف بیماری زا

  4-چند میکروب بیماری زا را نام ببرید؟ویروس ها ، باکتری ها ، آغازیان و قارچ ها.

  5- چرا به عوامل بیماری زا میکروب می گویند؟زیرا دیدن اکثر عوامل بیماری زا با میکروسکوپ امکان پذیر است.

  6-ناقل چیست؟جانورانی که میکروب ها در بدن آنها زندگی می کنند ناقل هستند.

  7-چند جاندار ناقل بیماری را نام ببرید؟موش ناقل بیماری طاعون ، سگ ناقل بیماری هاری و پشه ی آنوفل ناقل بیماری مالاریا است.

  8-مهمترین بیماری واگیر خطرناک هفت قرن پیش قاره ی اروپا چه بوده است؟طاعون که در حدود سه سال مردم زیادی جان باختند.

  9- تفاوت سرماخوردگی و آنفولانزا را بنویسید؟ویروس سرما خوردگی در سلول مخاط بینی قرار می گیرد در حالی که ویروس آنفولانزا در سلول های شش ها ساکن می شوند آنفولانزا معمولاً همراه تب،بدن درد و سرفه است.

  10- آیا می توان جایی پیدا کرد که میکروب نباشد؟پس چرا فقط بعضی مواقع بیمار می شویم؟میکروب ها تقریبا همه جا یافت می شوند زیرا دستگاه ایمنی بدن از ورود میکروب به بدن جلوگیری می کند اما وقتی وارد بدن ما می شود و شرایط برای رشد آن فراهم باشد ما بیمار می شویم.

  11-دو سدّ دفاعی بدن که میکروب ها برای بیمار کردن ما باید از آن عبور کنند کدام اند؟سدّ اول : پوست بدن از ورود میکروب ها جلوگیری می کند اما اگر زخم یا خراشی در پوست ایجاد شود از آن راه میکروب وارد بدن شود. سدّ دوم : اگر میکروب ها از سدّ اول عبور کنند با سدّ دوم دفاعی بدن یعنی گلبول های سفید مواجه می شوند.

  12-وقتی نفس می کشیم میکروب ها وارد بینی می شوند اما چرا نمی توانند به راحتی پایین تر بروند و وارد شش ها شوند؟مخاط بینی و مژک های داخل بینی آنها را به بیرون می رانند.

  13-گلبول های سفید چگونه میکروب ها را از بین می برند؟گلبول ها از دو راه با میکروب ها مبارزه می کنند: 1-بیگانه خواری :بعضی گلبول های سفید به میکروب ها حمله می کنند و آنها را می خورند به این گلبول های سفید بیگانه خوار نیز می گویند.2- ترشح پادتن:بعضی گلبول های سفید موادی به نام پادتن ترشح می کنند پادتن میکروب ها را غیرفعال می کند ؛ گلبول های سفید بیگانه خوار اینمیکروب های غیرفعال را راحت تر می خورند.

  14- اگر میکروب ها از سدّ دوم دفاعی بدن یعنی گلبول های سفید نیز عبور کنند چه اتفاقی می افتد ؟ وقتی میکروب ها پیروز می شوندد درجاهای متفاوت بدن ساکن می شوند مثلا میکروب سل در شش ها قرار می گیرند وسبب تخریب سلول های شش می شود .

  15-میکروب گلو درد چرکی چگونه به بدن آسیب میرساند ؟ میکروب این بیماری نوعی باکتری است و سمی ترشح می کند که با جریان خون به قلب می رود و به آن آسیب می رساند .

  16- آیا همه ی باکتری ها زیان آور و بیماری زا هستند؟توضیح دهید؟ خیر .1- در روده ی ما باکتری هایی وجود دارد که ویتامین تولید می کنند2- باکتری هایی در پوست ما زندگی می کنند که باکتری های زیان آور را از بین می برند3- در بعضی جاها فاضلاب رابا باکتری های خاصی تصفیه و بی ضرر می کنند و از آن برایآبیاری درختان و فضا های سبز استفاده می کنند.

  17- اگر پزشک برای بهبود بیماری ما آنتی بیوتیک تجویز کرده باشد،چرا آن را در همان ساعت هایی که پزشک گفته است و به همان تعداد باید بخریم ؟ اگر این کار را نکنیم به باکتری ها فرصت می دهیم تا خود را در برابر آنتی بیوتیک مقاوم کنند و در نتیجه دارو نتواند آنها را از بین ببرد.

  18- فایده ی ورزش کردن چیست ؟ ورزش کردن سبب تقویت ماهیچه ها وقلب و احساس نشاط در بدن می شود.

  19-علت ایجاد بیماری های غیر واگیر چیست ؟بیماری های غیر واگیر در اثر میکروب ها به وجود نمی آیند این بیماری ها به دلیل اختلال در کار دستگاه های بدن ایجاد میشوند.

  20- مواردی از بیماری غیر واگیر را بنویسید؟ 1-اگر به اندازه ی کافی غذا های کلسیم دار مصرف نکنیم، ممکن است استخوان هایمان نرم بمانند و با کمترین ضربه شکسته شوند2-خوردن غذای پر نمک و سرخ شده با روغن فراوان ابتلا به بیماری فشار خون را بالا می برد 3-همه ی انسان ها به طور طبیعی در خون خود قند دارند ولی اگر قند خون به وسیله ی سلول های بدن مصرف نشود از حد طبیعی بالا تر رفته و بیماری قند یا دیابت عارض می گردد4-مصرف زیاد گوشت قرمز مانند گوشت گوساله و گوسفند از عوامل دخیل در پیدایش سرطان روده ی بزرگ است .

  21-انجام چه کارهایی می تواند به سلامت روح و روان ما کمک کند ؟کمک کردن به دیگران ،مهربانی ،خوش رویی و داشتن رفتار درست و محترمانه با اطرافیان به سلامت روح و روان ما کمک می کنند.

  22-نام سه بیماری را که عامل آن باکتری است نام ببرید؟سل ، دیفتری ، گلودرد چرکی

  23-چهار بیماری ویروسی نام ببرید؟آنفلوآنزا ، هپاتیت ، ایدز و سرخک

  24-میکروب سرماخوردگی از چه راهی وارد بدن ما می شود ؟ راه ورود ویروس سرماخوردگی به بدندهان یا بینی استاما در این بینآلودگیدستها هم نقش مهمی دارند . ویروس ها به دنبال سرفهعطسه و یا حتی حرف زدن در هوا پخش می شوندو از طریق تماس دستها با اشیایی که آلوده به ویروس بوده اندنیز قابل انتقال می باشداگر دستهای آلوده با چشم ها دهان یا بینی تماس پیدا کند ویروس سرماخوردگی انتقال می یابد .

  25-محیط های آلوده چگونه سبب گسترش بیماری های واگیر می شود ؟ این محیط ها محل زندگی جانورانی مانند موش گربه یا سگ استکه باعث گسترش بیماری می شوندجریان هوا نیز باعث گسترش آلودگی می گردد.

  26-عواملی مانند ویروس باکتری یا قارچ چه بیماریهایی به وجود می آورند ؟ فلج اطفال آنفلوآنزا هپاتیت ایدز سرخجه آبله مرغان هاری و سرما خوردگی بیماریهایی ویروسی هستند .

  گلودرد چرکینکزاز دیفتری سیاه سرفه تب مالت و سل بیماری باکتریایی اند .

  کچلی برفک دهانو قارچ پوستی از بیماریهای قارچی محسوب می شوند .

  27- بیماری چه نشانه هایی می تواند داشته باشد ؟ تب لرز درد شکم سرگیجه حالت تهوع پریدگی رنگ بوی بد دهان درد ماهیچه ها و سوزش ادرار و ...

  28- چراپیشگیری بهتر از درمان است ؟ زیرا درمان ناراحت کننده استاما پیشگیری می تواند نشاط ایجاد کند – درمان هزینه ی زیادی دارداما پیشگیری در زمانی طولانی مبلغ کمی هزینه می کند .درمان باعث از بین رفتن وقت می شود ولی در پیشگیری زمان در اختیار شخص استاستفاده از دارو برای درمان یک بیماری است و به بدن در قسمت های دیگر آسیب می رساندولی در پیشگیریبدن در مقابل چند بیماریمحافظت می شودو ...

  29- چه راه هایی برای پیشگیری مناسب تر است ؟ الف: بالابردن مقاومت بدن ب: واکسن   ج: ورزش و ...

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  گرگ 1 سال قبل
  0

  عالی

  0
  معلم خصوصی 1 ماه قبل

  سلام من دختر معلم خصوصی هستم این کانالی که زدین در گوگل بد هستش جواب را لطفا مثل کانال گاما مشخص کنید

  برای ارسال نظر کلیک کنید