توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بازداشتن دیگران از کارهای زشت و ناپسند را چه می نامیم

  1 بازدید

  بازداشتن دیگران از کارهای زشت و ناپسند را چه می نامیم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  امر به معروف و نهی ازمنکر یعنی دعوت به کارهای نیک و بازداشتن از کارهای زشت و ناپسند

  امر به معروف و نهی ازمنکر یعنی دعوت به کارهای نیک و بازداشتن از کارهای زشت و ناپسند

  به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  پایگاه خبری تحلیلی سیب و سوران، مولوی مراد پیام امام جمعه سیب در خطبه های نماز جمعه امروز اظهار داشت : امر به معروف و نهی از منکر از واجبات و فرایض بسیار مهم و بزرگ اسلامی به شمار می‌رود و افرادی که این فریضه‌ی بزرگ الهی را ترک می‌کنند یا در برابر آن بی‌تفاوتند گناهکار خواهند بود و کیفری سخت و سنگین در انتظار آنها است.

  مولوی پیام ضمن تاکید بر اینکه در احکام دین به تمام واجبات و مستحبات «معروف» و به تمام محرمات و مکروهات «منکر» گفته می‌شود افزود: امر به معروف یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام آنچه از نظر عقل یا شرع اسلام خوب در نظر گرفته می‌شود و نهی از منکر یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام ندادن آنچه  از نظر عقل یا شرع اسلام بد در نظر گرفته می‌شود.

  حاج مراد پیام ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر از کار‌های مهم بوده و نزد خداوند متعال از امور با ارزش است و از آنجایی که هر کسی توفیق انجام کارهایی که نزد خداوند متعال با ارزش هستند را ندارد، پس هر کسی توفیق انجام امر به معروف و نهی از منکر را نیز ندارد .

  امام جمعه سیب اذعان داشت: یکی از شروط امر به معروف و نهی از منکر، علم به معروف و منکر است یعنی امر و نهی‌کننده باید معروف و منکر را بشناسد و در غیر این صورت موظف نیست امر به معروف و نهی از منکر کند، بلکه نباید چنین کاری بکند؛ زیرا ممکن است در اثر جهل و نادانی امر به منکر و نهی از معروف کند.

  مولوی مراد پیام گفت: از ویژگی‌ها و فواید عمل کردن به امر به معروف و نهی از منکر این است که دشمنان و بدخواهان نمی‌توانند بر شخصی که امر به معروف و نهی از منکر کرده غالب و چیره شوند ولی اگر امر به معروف و نهی از منکر انجام نشود، خلاف این امر رخ می‌دهد و پیروزی دشمنان و بدخواهان را به دنبال دارد.

  وی در پایان خاطر نشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر از جهاد و جهاد از ایمان است و اگر ما امر به معروف را ترک کردیم آتش بلاها ما را فرا خواهد گرفت و نابود خواهد کرد،همه ی ما دست یکدگر را بگیریم و یکدیگر را از امر به معروف کرده و از منکر نهی کنیم.

  انتهای پیام/

   

  منبع مطلب : www.dana.ir

  مدیر محترم سایت www.dana.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جایگاه امر به معروف و نهی از منکر

  معنای امربه معروف ونهی از منکر

  معنای امربه معروف ونهی از منکر »

  بسیاری از شما خوانده یا شنیده اید که بخشی ازدین اسلام را اصول اعتقادی و بخشی از آن را فروع عملی تشکیل می دهد اولی در حوزه فکری واندیشه ودومی در حوزه عمل و رفتار انسان مسلمان قرار دارد .
  اصول اعتقادی مانند توحید ، نبوت ، معاد و... و فروع عملی مانند نماز ، روزه ، جهاد ، امربه معروف و نهی از منکر ، دو فرع از فروع عملی واز واجب ها به شمار می آید .
  امر به معروف چیست ؟
  هنگامی که دوست خود را به برپا داشتن نماز دعوت می کنید یا از اومی خواهید به دیگران کمک کند او را به معروف فرا خوانده اید زیرا بر پا داشتن نماز وکمک به دیگران از کارهای خوب و پسندیده معروف گفته می شود و وادار کردن دیگران به رفتار وگفتار خوب را امر به معروف می نامند .
  نهی از منکر چیست ؟
  اگر کسی به شما در باره موضوعی دروغ بگوید : یا از دیگران بدگویی کند و شما از او بخواهید از دروغ گفتن و یا بدگویی پرهیز کند او را از منکر نهی کرده اید دروغ گفتن و بدگویی ازدیگران از کارهای زشت و ناپسند است بنابراین به رفتار گفتار زشت ناپسند منکر و به بازداشتن دیگران از چنین رفتار وگفتار نهی از منکر می گویند.
  آیا امربه معروف ونهی از منکر لازم است؟ چرا؟
  مسلمان ها باید یکدیگر را به معروف امر کنند واز منکر نهی نمایند زیرا :

  1- انسان ها دارای زندگی اجتماعی هستند و برای اینکه زندگانی اجتماعی ثبات ودوام داشته باشند افراد باید به قوانین ومقررات اجتماعی پایبند باشند اگر در یک جامعه کسانی پیدا شوند به  برخلاف مقررات اجتماعی عمل کنند  در جامعه هرج ومرج و بی قانونی پدیدمی آید و امنیت آرامش مردم را تهدید می کند مردم با امر به  معروف و نهی از منکر می توانند در حاکمیت قانون که به نفع همگان است نقش موثری ایفا کنند .

  2- در اسلام به تزکیه نفس و تطهیر روح وپاک سازی روان ، سفارش فراوان شده است ، اگر بخواهیم در خانه ، مدرسه واجتماع فضایی آکنده از پاکی و معنویت داشته باشیم ، امر به معروف ونهی از منکر را نباید فراموش کنیم با امر به معروف ، زیبایی ها وخوبی ها ترویج می شود .

  3- گناه هم چون ویروس ومیکروب خطرناکی است که نه تنها فرد گنهکار را به تباهی و نابودی می کشاند بلکه به دیگران نیز سرایت کرده وجامعه را به فساد وگناه آلوده ساخته  وآنان را به سستی و پوچی بی تفاوتی و بی غیرتی می کشاند وجامعه ای تهی از هویت دینی وانسانی می سازد امربه معروف ونهی از منکر در حفظ سلامت فرد وجامعه بیشترین تاثیر را دارد جامعه به کشتی می ماند که در اقیانوس بزرگی به سمت و سوی مشخصی در حرکت است اگر فرد یا افرادی بخواهند بخش هایی از کشتی را سوراخ کنند خطر غرق شدن ،همه سرنشینان را تهدید می کند نه یک یا جند نفر را ، ازاین رو ، لازم است از هر کاری اقدامی که خطر ساز وآسیب زا است  پیش گیری شود در این جا بی تفاوتی به من چه و به  تو چه ،هیچ مفهومی ندارد زیرا به معنای بازی بازندگی یک جامعه است .

  چکیده درس :

  1- به رفتار وگفتار خوب  و پسندیده ، معروف و به رفتار وگفتارزشت وناپسند، منکر گفته می شود .

  2- وادار کردن دیگران به رفتار وگفتارخوب ،امر به معروف و بازداشتن دیگران از رفتار وگفتار زشت را ، نهی از منکر گویند .

  3-  امر به معروف و نهی از منکر لازم است برخی از دلایل آن عبارتند از :

  الف‌- حفظ و ثبات زندگانی اجتماعی ، به حفظ قوانین و ارزش ها وابسته است و با امر به معروف و نهی از منکر ، مردم به قوانین و ارزش ها پایبند خواهد بود.

  ب‌- با امر به معروف ونهی از منکر ، فضای جامعه ، فضایی آکنده از معنویت و نشاط  وشادابی خواهد بود زیرا زمینه رشد وکمال انسان ها را فراهم می آورد .

  ج‌- ترک امر به معروف ونهی از منکر به مفهومی بی توجهی به سرنوشت جامعه وآسیب پذیرساختن آن در برابر خطرهای تدید کننده است .

  منبع مطلب : alipour110.blogfa.com

  مدیر محترم سایت alipour110.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ثنا پاشنا : نهی از منکر

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  فدایی سید علی 20 روز قبل
  0

  نهی از منکر

  مهنا 2 ماه قبل
  0

  جواب رو بگید

  نیکا 6 ماه قبل
  -1

  به خدااااااا شما یک مشت بی عرضه ای🤨🙄😒

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  امر دیگه‌ای نداری

  4
  ثنا پاشنا 6 ماه قبل

  نهی از منکر

  .Adrian 7 ماه قبل
  -1

  من خودم هم بلد نیستم چه برسه که به تو بگم

  آیلین 1 سال قبل
  -1

  نمیدانم

  ⃢⃡فقط پروفایل قشنگ دارمم

  برای ارسال نظر کلیک کنید