توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بازنویسی حکایت حکیمی پسران را پند همی داد

  1 بازدید

  بازنویسی حکایت حکیمی پسران را پند همی داد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  نواک

  گنجور » سعدی » گلستان » باب هفتم در تأثیر تربیت » حکایت شمارهٔ ۲

  نامور نوشته:

  در جواب اقای پرویز باید عرض کنم که اصلا هم بعید نیست که به جای واژه پادشاه واژه پادشا به کار رود چند مثال
  من بنده‌ام تو شاهی با من هر آنچه خواهی

  می‌کن، که بر رعیت حکم است پادشا را از سیف فرغانی که از ارادتمندان سعدی است و هم عصر سعدی بوده .
  که بر هفت کشور منم پادشا

  جهاندار پیروز و فرمانروا
  بزرگی و دیهیم شاهی مراست

  که گوید که جز من کسی پادشاست
  برین گفتهٔ من چو داری وفا

  جهاندار باشی یکی پادشا
  اگر پادشا دیده خواهد ز من

  و گر دشت گردان و تخت یمن از فردوسی که بزرگترین سخنسرای پارسی گو است .پس سعدی اشتباه فاحشی نکرده اگر به جای پادشاه بگوید پادشا .
  با احترام .

  👆☹

  منبع مطلب : ganjoor.net

  مدیر محترم سایت ganjoor.net لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حکایت ( گلستان سعدی)

  حکایت

  چشمه ی زاینده

  حکیمی پسران را پند همی داد که جانان پدر، هنر آموزید که مُلک و دولت دنیا را اعتماد نشاید و سیم و زر در ثفر به محلّ خطر است یا دزد به یک بار ببرد یا خواجه به تفاریق بخورد اما هنر چشمه ی زاینده است و دولت پاینده و اگر هنرمند از دولت بیفتد ، غم نباشد که هنر در نفس خود دولت است ، هنرمند هر جا رود قدر بیند و بر صدر نشیند و بی هنر لقمه چیند و سختی بیند.

  اصطلاحات دشوار:

  حکیم: دانا . دانشمند. صاحب حکمت

  پند: اندرز. نصیحت

  مُلک: پادشاهی

  سیم و زر: پول . نقره و طلا

  خواجه: صاحب. بزرگ. آقا

  تفاریق: پراکنده. اندک اندک

  دولت: حکومت . صاحب قدرت

  از دولت بیفتد: از بزرگی بیفتد. ناتوان شود

  نفس: وجود . ذات

  قدر : ارزش. بزرگی

  صدر : راس . اول هر چیز

  لقمه چیند: گدایی کند


  منبع مطلب : mashaahir.blogfa.com

  مدیر محترم سایت mashaahir.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مونا :   خردمندی پسرانش را نصیحت می کرد که عزیزان من علم و دانش بیاموزید که دارایی های دنیا قابل اعتماد نیست.طلا و نقره در معرض خطر است یا دزد آن را می دزدد یا کم کم ان را مصرف می کنید ، اما علم و دانش و هنر همچون چشمه ای زیاد می شود و ماندگار است و اگر هنرمند دارایی خود را از دست بدهد ، غصه ای ندارد ؛ زیرا علم و دانش ذاتا دارایی است و انسان دانا هر کجا که برود به او احترام می گذارند و بر جای بزرگان می نشانند و انسان بی دانش رنج و سختی می بیند و در فقر می رود.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 8 روز قبل
  -2

  بی خود بود

  ناشناس 15 روز قبل
  -1

  عالی بود همتون گرم

  محمد سینا 7 ماه قبل
  -1

  واقعا مفید بود ممنون😘😘😘😘

  مونا 8 ماه قبل
  10

    خردمندی پسرانش را نصیحت می کرد که عزیزان من علم و دانش بیاموزید که دارایی های دنیا قابل اعتماد نیست.طلا و نقره در معرض خطر است یا دزد آن را می دزدد یا کم کم ان را مصرف می کنید ، اما علم و دانش و هنر همچون چشمه ای زیاد می شود و ماندگار است و اگر هنرمند دارایی خود را از دست بدهد ، غصه ای ندارد ؛ زیرا علم و دانش ذاتا دارایی است و انسان دانا هر کجا که برود به او احترام می گذارند و بر جای بزرگان می نشانند و انسان بی دانش رنج و سختی می بیند و در فقر می رود.

  0
  ناشناس 15 روز قبل

  عالی بود دمتون گرم

  جهان 8 ماه قبل
  0

  سلام

  من در یکی از نسخ قدیم اینجور دیدم و به نظرم درست آمد که:

  پسران وزیر دانشمند به گدایی به روستا......

  و مفهوم حکایت در ستایش سعی و تلاش و آموختن است که نگاه به این مطلب دارد که علم و دانش ارثی نیست که از پدر به فرزند برسد که سعی و تلاش روستازادگان را در مقابل علم فیر موروثی پدر میبیند و اگر پدر ناقص عقل‌باسد چنین تلقی ایجاد نمیشود

  پانیذ 9 ماه قبل
  1

  ‌دانشمندی فرزندان خود را نصحیت میکرد او می‌گفت شما باید علم بیاموزید چون علم از ثروت و طلا بهتر است طلا و ثروت دزدیده میشود از بین می‌رود و تمام میشود پس همیشه برای دانش بکوشید چون برای حکومت تنها طلا نیاز نیست با این کار در نا توانی و فکر بیهوده نمیمانی

  حدیث 9 ماه قبل
  1

  عالمی فرزندان خود را نصیحت کرد که ای جانان پدر،علم را بیاموزید چرا که به پادشاهی و حکومت اعتمادی نیست .طلا همیشه در خطر است یا دوزید آن را ببرد یا صاحب ان به مشکل بخورد ، ولی علم و هنر چشمه ی همیشه جوشان است که اگر حکومتی با علم و هنر کار خود را پیش برد مشکل و غمی از نابودی فنا نخواهد داشت.هنرمند اگر در جای احترام دید و صاحب مقام و بزرگی شد قدر داند و بی هنر به سختی و گدایی افتد.

  اسما مقرب 10 ماه قبل
  1

  دانش مندی فرزند خود را نصیحت کرد که ای جان پدر هنر بیاموز که به پادشاهی و حکومت اعتمادی نیست و طلا و نقره همیشه در خطر هستند یا دزد یک دفعه آن ها را می‌برد یا بزرگ کم کم می‌برد هنر چشمه ی همیشه جوشان است و حکومت پاینده اگر هنرمند از قدرت بیوفتد غمی ندارد چون که هند داشتن در در نمانند حکومت است هر کجا که برود بزرگی و احترام ببیند و راس هر چیزی باشد و بی هنر گدایی کند و سختی بکشد

  -1
  متین 7 ماه قبل

  دمت گرم

  شیرین 12 ماه قبل
  -1

  حکیمی فرزندان خود را نصیحت کرد که ای عزیزان پدر علم آموزید که به پادشاهی دولت دنیا اعتماد نیست طلا همیشه در خطر است شاید دزد به بار بزند یا تاجر به مشکل بخورد ولی علم چشمه جوشانی است که همیشه از آن تقدیر شود در صدر مینشیند

  برای ارسال نظر کلیک کنید