توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بازیافت کاغذ چگونه سبب حفظ محیط زیست می شود علوم ششم

  1 بازدید

  بازیافت کاغذ چگونه سبب حفظ محیط زیست می شود علوم ششم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  آيا بازيافت كاغذ براي محيط زيست مفيد است؟

  آيا مي‌دانيد...

  شايد كاغذ از پرمصرف‌ترين موادي باشد كه در سراسر دنيا كاربرد دارد و بيشتر انسان‌ها تقريبا هر روز با آن به نوعي سر و كار دارند. كاغذ از چوب درختان تهيه مي‌شود و براساس آمارهاي موجود، حدود 35 درصد از همه درختان سراسر دنيا براي ساخت كاغذ به كار مي‌روند يعني چيزي معادل 160 هزار كيلومترمربع از جنگل‌ها همه ساله براي توليد كاغذ نابود مي‌شود.

  اما بازيافت كاغذ تا حدود زيادي مي‌تواند از قطع درختان و نابودي جنگل‌ها جلوگيري كند و از طرف ديگر، براي بازيافت كاغذ 40 درصد كمتر از ساخت كاغذ از چوب، انرژي لازم است. اما لازم است بدانيد كارخانه‌هاي بازيافت كاغذ به طور معمول انرژي خود را از سوخت چوب و ديگر سوخت‌هاي فسيلي تامين مي‌كنند و به همين دليل از صنايع آلوده‌كننده به شمار مي‌آيند. به اين ترتيب بازيافت كاغذ هم معايبي دارد و هم مزايايي، چراكه از طرفي با كاهش قطع درختان به حفظ محيط زيست كمك مي‌كند و از طرفي با مصرف سوخت‌هاي فسيلي و توليد مواد مضري چون تولئين، متانول و... موجب آلودگي محيط زيست مي‌شود.

  بر اساس گزارشي كه توسط سازمان حفاظت از محيط‌زيست آمريكا منتشر شده است، كارخانجات بازيافت كاغذ از صنايع آلوده اين كشور به شمار مي‌روند. به طوري كه اين صنعت 35 درصد از آلودگي آب‌ها و 75 درصد از آلودگي محيط‌زيست اين كشور را شامل مي‌شود. اين كارخانه‌ها در واقع با توليد انبوه گازهاي گلخانه‌اي سبب آلوده‌شدن هوا و محيط‌زيست نيز مي‌شوند، اما با همه معايبي كه بازيافت كاغذ دارد باز هم بهتر از قطع درختان و نابودي جنگل‌ها و مراتع طبيعي است. درواقع اين مزيت عمده، برمعايب آن برتري دارد.

  نویسنده : امیر حسین محمدی تبار 

  +++++++++++++++

  کاغذ پس از ورود به کارخانه باید بلافاصله وارد چرخه تولید شود(چون مدت زمان زیادی را نمی توان برای نگهداری آن صزف کرد،زیرا در مجاورت هوا وآب به سرعت پوسیده شده وازبین می رود.) ابتدا کاغذ وارد "پالپر" شده ودر آن با آب مخلوط وبه خمیر تبدیل می شود.همچنین دراین مرحله ضایعات درشت یه وسیله ی یک چنگک از آن جدا می شود.سپس در مرحله بعد7 مرحله پاکسازی روی خمیرانجام می شود تا ناخالصی های آن گرفته شود،پس از پایان این مرحله خمیر موجود شامل:99% آب و 1% خمیروسلولز است.

  در مرحله سوم خمیر به وسیله ی نازل روی توری ریخته میشود،این توری حرکت کرده و وارد مرحله چهارم می شود که در آن طی سه مرحله عملیات آب خمیر گرفته می شود؛ابتدا توسط تیغه هایی که حرکت می کنند آب جمع آوری می شود(حدود 10% آب گرفته می شود)سپس این تیغه ها شکل مکنده پیدا می کنند وبه صورت "وکیوم" آب خمیر گرفته می شود، در پایان مرحله آبگیری،به وسیله ی پرسهایی که دارای سوراخ هستند هم به کمک فشار وهم مکش آب را خارج می کنند،طی مراحل انجام شده 35% آب خمیر گرفته می شود.

  پس از پایان مراحل آبگیری خمیر وارد مرحله ی حرارت می شود که طی آن رطوبت موجود درخمیر تا 50% گرفته می شود.درمرحله بعد که به آرایشگاه کاغذ معروف است از یک طرف به کاغذ نشاسته(به عنوان نگهدارنده)واز طرف دیگر به آن رنگ اضافه می شود(برای زیبایی)،سپس کاغذ دوباره وارد خشک کن می شود(کاغذ نهایی باید حدود 8 تا 10 % رطوبت داشته باشد) و در پایان به صورت رول های بزرگ پیچیده می شود.

  درمرحله آزمایشگاه کاغذ به قطعات کوچک بریده شده تا ازنظر مقاومت،تحمل فشار،ضخامت و...مورد آزمایش قرار گیرد. کاغذ بازیافتی تولید شده بالای 99% در صنعت کارتون سازی استفاده می شود.باتوجه به اینکه در مرحله ی "پالپر" به خمیر مواد شیمیایی اضافه می شود وهمچنین به دلیل وجود مرحله ی حرارت کارتون تولید شده از لحاظ بهداشتی مناسب بوده و می توان از آن برای بسته بندی های غذایی استفاده کرد.

  ++++++++++++++

  ++++++++++++++

  منبع مطلب : www.sheshoma.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.sheshoma.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تولید کاغذ و نقش بازیافت در حفظ محیط زیست

  تولید کاغذ و نقش بازیافت در حفظ محیط زیست

  به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازصدای سراب, فرزاد تقی زاده, دکترای محیط زیست و فعال محیط زیست در شهرستان سراب طی یادداشتی با عنوان “تولیدکاغذ و نقش بازیافت” نوشت:

  در دنیای امروز هر کشوری که بتواند بر منابع بیشتری تسلط یابد، منابع موجود را بهینه تر مصرف و منابع مصرف شده را باز تولید کند، از قدرت بالاتری بهره خواهد برد.در دنیای کنونی که منابع محدود هستند، بازتولید و بازیافت منابع اهمیت بسیاری یافته است، بسیاری ازصنایع موجود بیشتر از اینکه به تولید مواد جدید مشغول باشند به بازتولید و بازیافت مواد مصرف شده مشغولند.کاغذ یکی از مهمترین مواد مصرفی در زندگی روزانه بشر و همچنین مواد صنعتی است تا جائیکه که به کاغذ ” سلطان زائدات ” نیز گفته می شود.

  براساس آمار، هر ایرانی سالانه ۱۳ کیلوگرم کاغذ مصرف می‌کند که در کل رقمی برابر ۹۱۰ میلیون کیلو گرم می‌شود.برای تولید هر تن کاغذ باید ۱۷ اصله درخت را قطع کنیم که هر درخت به طور متوسط قادر است سالانه ۶ کیلوگرم دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل کند. ولی بااستفاده از بازیافت کاغذ، نیاز به قطع درخت در حدود یک چهارم کاهش می یابد. علاوه براین، در فرایند تولید کاغذ از الیاف گیاهی درختان، ۴۰۰ هزار لیتر آب و ۴ هزار کیلووات برق، مصرف می شود.

  برای تولید هر تن کاغذ ۲ تن چوب و برای تولید هر تن خمیر کاغذ سفید از چوب, ۶ متر مکعب چوب جنگلی نیاز است. سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن کاغذ در کشور تولید میشود که معادل ۳۷۰ هزارمتر مکعب چوب یا رویش سالانه ۴۵۷هزار هکتار جنگل است. در چند دهه گذشته، جنگل‌های کشوراز حدود ۱۸ میلیون هکتار به ۲/۱۴ میلیون هکتار کاهش یافته است.

  بازیافت گامی حیاتی برای حفاظت از محیط زیست است.

  به این ترتیب بازیافت کاغذ، منابع اقتصادی، عدم وابستگی برای ورود خمیر کاغذ، کاهش آلودگی،جلوگیری از قطع درختان و کاهش تولید زباله را به دنبال خواهد داشت، به کمک بازیافت کاغذ می‌ توان از قطع شدن درختان زیادی جلوگیری کرد.

  بازیافت هر تن کاغذ می ‌تواند زمینه اشتغال برای پنج نفر را فراهم کند به کمک بازیافت کاغذ،میزان انرژی مورد نیاز به یک چهارم و آب مورد نیاز به یک صدم کاهش می ‌یابد، برای تهیه هر تن کاغذ از چوب ۴۴۰ هزار لیتر آب مصرف می ‌شود در حالیکه برای تهیه آن از کاغذ باطله هزار و ۸۰۰ لیتر آب کافی است.

  تهیه کاغذ از کاغذهای بازیافتی ۳۰ تا ۵۵ درصد انرژی کمتری نیاز دارد و ۹۵ درصد آلودگی کمتری ایجاد می‌کند همینطور به کمک بازیافت ۲۵ درصد از کاغذهای موجود در زباله ‌های شهری می ‌توان سالانه از قطع یک میلیون و ۷۰۰ هزار درخت جلوگیری کرد.

  بنابراین اگر هر شخص کاغذهای باطله خود را در طول یک سال جمع کند معادل ۱٫۵ اصله درخت است واگر همه ایرانی ها این کار را انجام دهند، از قطع ۱۰۰ میلیون درخت در طول یک سال جلوگیری کرده ‌اند، همچنین برای تهیه مصرف سالانه دستمال کاغذی هر خانواده ایرانی نیاز به قطع۱٫۵ اصله درخت است.*

  انتهای پیام/ص

  منبع مطلب : www.dana.ir

  مدیر محترم سایت www.dana.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  آتریسا⁦^_^⁩ 1 ماه قبل
  0

  بازیافت کاغذ چگونه سبب حفظ محیط زیست می شود؟؟

  درخت قطع نمی‌شه

  در بازیافت خیلی مراحل را نداریم

  و آلودگی از کارخانه‌ها کمتره

  ناشناس 8 ماه قبل
  0

  خوب‌بود👏👏👏👏

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  نمیخوام

  زینب 1 سال قبل
  0

  تولید انبوه کاعذچه تا ثیری بر چرخه ی زندگی می گذارد

  زینب 1 سال قبل
  0

  تولید انبوه کاغذ چه تا ثیری بر چرخه ی زندگی در طبیعت می گذارد

  زینب 1 سال قبل
  0

  تولید انبوه کاغذ چه تا ثیری بر چرخه ی زندگی در طبیعت می گذارد

  💙 1 سال قبل
  1

  ببخشیداصلان متنش جالب نبود وهمچنین اموزنده نبود

  💙 1 سال قبل
  2

  ببخشیداصلان متنش جالب نبود وهمچنین اموزنده نبود

  محمد رضا 1 سال قبل
  2

  کمک به قطع درختان می‌کند 🤣

  الهام 1 سال قبل
  2

  من اگه میدونستم تواینترنت سرج نمیکردم

  محیا 2 سال قبل
  0

  😻خوب بود

  ناشناس 2 سال قبل
  -1

  هیپ

  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید