توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای اینکه محیط سالم داشته باشیم باید چیکار کنیم

  1 بازدید

  برای اینکه محیط سالم داشته باشیم باید چیکار کنیم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  چگونه می‌توان محیط زیست سالم‌تری داشت؟

  چگونه می‌توان محیط زیست سالم‌تری داشت؟

   این موضوع آن قدر اهمیت دارد که اگر فکر چاره نباشیم، باید منتظر اتفاق‌های فاجعه‌آمیز در آینده‌ای نه چندان دور بود. از بین رفتن محیط‌زیست خطری جدی است. از آلودگی هوا گرفته تا کمبود آب و از بین رفتن جنگل‌ها و فرسایش خاک و تولید گازهای گلخانه‌ای اینها همه و همه نتیجه‌ی فعالیت‌های بشری و تاثیر تکنولوژی بر روی محیط زیست است. اما آیا می‌توان علاوه بر راهکارهای اساسی و کلانی که دولت‌ها مسئول پیگیری و اجرای آن هستند، ما هم سهمی در این راستا داشته باشیم؟ در این مقاله می‌خواهیم چندین راهکار ساده برای حفظ محیط زیست به شما معرفی کنیم.

  با چند راهکار ساده می‌توان در کاهش آلودگی هوا سهیم باشیم و منابع طبیعی را حفظ کنیم و در نتیجه آن زباله‌‌ی کمتری تولید کنیم  و آنها را با هدف بازیافت کاهش دهیم.

  چگونه می‌توان کمک کرد؟

  می‌توان روزانه با چندین کار ساده در خانه و یا در باغچه حیاط در مصرف انرژی و آب صرفه‌جویی کرد و در کاهش آلودگی هوا سهیم باشیم، منابع طبیعی را حفظ کنیم و میزان تولید و ارسال زباله به محل‌های دفن زباله را کاهش دهیم. اولین گام در راه آشتی با محیط‌ زیست، تولید هر چه کمتر زباله در خانه‌هایمان است که می‌توان از چند طریق این کار را انجام داد:

  1.  به پلاستیک نه بگویید.

  از کیسه‌های پلاستیکی تا حد امکان استفاده نکنید. از وسایلی مثل جعبه، روبالشتی و ملحفه برای انتقال اقلام استفاده کنید. بجای کیسه فریزر و کیسه‌های سلفونی از ظروف پلاستیکی برای بسته بندی ساندویچ‌ها و بیسکویتها استفاده کنید. از مصرف مواد غذایی صرفه جویی کنید. ساقه سبزیجاتی که کمی پلاسیده شده‌اند را بریده و دوباره در آب بگذارید تا تازه شوند.

  از گیاهان بومی که با شرایط محلی انطباق بیشتری دارند بیشتر استفاده کنید.

  2. دوباره استفاده کنید.

  استفاده دوباره از اقلام و وسایل بجای دور ریختن آن‌ها و خرید موارد جدید کمک می‌کند که مقدار زباله‌ی کمتری در خانه تولید شود.

  از روغن آشپزی چند بار استفاده کنید و ته مانده‌های غذایی را در غذاساز بریزید تا از آن کود مایع بدست آید. از ظروف شیشه‌ای مثل شیشه‌های مربا و عسل و بطری‌ها تا می‌توانید استفاده کنید.

  در باغچه‌ی خود از زباله‌های آلی و همینطور مواد دیگر نظیر نخ، کرباس (پارچه‌ی بوم)، کاغذ روزنامه و مقوا برای ساخت کمپوست کشاورزی استفاده کنید. از چمن‌های کوتاه شده‌ی فضای سبز نیز در صورت امکان استفاده کنید.

  3. بازیافت را جدی بگیرید.

  در بیشتر کشور‌ها و شهرها، اکثر شوراهای محلی برنامه‌ی جمع‌آوری زباله از جوبهای کنار خیابان و استفاده از مواد بازیافتی دارند. البته شوراها در جاهای مختلف در اینکه چه چیزهایی را بازیافت کنند یا نه با هم تفاوت دارند. با بازیافت کیسه‌های پلاستیکی در سوپرمارکت محلی خود و خرید محصولاتی که از مواد بازیافتی یا مقوا ساخته شده‌اند به این امر کمک کنید.

  4. از مصرف مواد شیمیایی بپرهیزید.

  مواد شیمیایی در خانه برای مقاصد مختلفی استفاده می‌شوند اما آنها برای سلامت شما و محیط زیست مضر هستند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که می‌توانند برای نظافت، باغبانی، بهداشت و حفظ سلامت از مواد جایگزینی بجای مواد شیمیایی استفاده کنند.

  در باغچه خانه می‌توانید از آفت‌کش‌های طبیعی نظیر پودر فلفل چیلی و قهوه‌ی آسیاب شده برای از بین بردن مورچه ها استفاده کنید. تا حد امکان در منزل دستمال توالت و دستمال کاغذی ساده‌ی سفید استفاده کنید. مواد رنگی می تواند حاوی مواد شیمیایی خطرناک باشد و به محیط زیست آسیب می‌رسانند. چنانچه در منزل از مواد شیمیایی استفاده می‌کنید، سعی کنید آنها را به درستی دور بریزید.

  اما این تمام آنچه که می‌توانید انجام داد نیست. ما همواره اوقاتی را هم صرف خرید می‌کنیم. خرید کردن نیز به نوبه‌ی خود می‌تواند به محیط‌زیست آسیب برساند. پس بیایید و سبز خرید کنیم.

  چگونه سبز خرید کنیم؟

  1.  هنگام خرید از کیسه یا سبد خودتان استفاده کنید.

  2.  مواد غذایی و میوه‌جات تازه خریداری کنید.

  3.  اقلامی با عمر طولانی، قابل شارژ و قابل استفاده مجدد خریداری کنید. و از خرید محصولات یکبار مصرف نظیر ظرفهای یکبار مصرف اجتناب کنید.

  4.  چنانچه فقط چند بار می‌خواهید از وسیله‌ای استفاده کنید آنرا قرض بگیرید یا کرایه کنید و یا دسته دوم بخرید مثل نردبان و ابزار‌های الکتریکی. با این کار پول بیشتری پس انداز و زباله‌ی کمتری تولیدمی‌کنید.

  5. برای کاهش بسته بندی، کالاها را به شکل عمده بخرید و کالاهایی را بخرید که عمری طولانی تر دارند یا محصولات را به شکل فشرده بخرید.

  6. محصولاتی را بخرید که بسته بندی‌های قابل بازیافت دارند.

  7. ظرفی را انتخاب کنید که بتوان براحتی آنرا بازیافت کرد.

  8. بگذارید مغازه‌داران، سوپرمارکت‌داران و مدیران رستوران‌ها بدانند که شما تصمیمات خریدتان را بر حسب تاثیرات آن محصولات بر محیط زیست می‌گیرید.

  شاید از خود بپرسید چه کار دیگری می‌شود انجام داد؟ کافی است نگاهی به اطراف خود بیندازید و خواهید دید که چقدر بیشتر می‌شود انرژی را بهینه‌تر مصرف کرد.

  مصرف بهینه انرژی

  با به حداقل رساندن مصرف انرژی و آب در خانه، می‌توانید پول بیشتری پس انداز کرده و از تغییرات آب و هوایی و اقلیمی جلوگیری کنید. مصرف برق مستقیما بر تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین تاثیر می‌گذارد. آیا می‌دانستید هر خانوار استرالیایی بطور متوسط 8 تن گاز گلخانه‌ای تولید می‌کند؟!

  با استفاده از نکات بهره‌وری انرژی که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد می‌توانید در مصرف آب، برق و گاز صرفه جویی و پول بیشتری پس انداز کنید تا در حفظ محیط‌زیست هر چه بیشتر سهیم باشید.

  گرمایش با گاز طبیعی

  گرمایش با گاز طبیعی گرمای فوری و کار آمد فراهم می‌کند. جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها، یک دستگاه هیتر با اندازه‌ی مناسب برای جایی که می‌خواهید گرم شود پیدا کنید. هیترهای گازی ارزان‌تر هستند و گاز گلخانه‌ای کمتری نسبت به هیترهای برقی تولید می‌کنند.

  تعویض شیرآلات آب

  در یک خانه‌ی معمولی، گرم‌کردن آب معادل یک سوم انرژی مصرفی می‌باشد. شما می‌توانید این اسراف در انرژی را با تعمیر شیرآلات فرسوده و خراب از بین ببرید(بخاطر داشته باشید چکه‌کردن شیرها ماهانه می‌تواند صدها لیتر آب را به هدر می‌دهد.). یک سردوشی هوشمند با برچسب انرژی AAA نصب کنید. سردوشی‌های مدرن بسیار عالی و به صرفه هستند و می‌توانید با آنها سالانه میزان قابل توجهی در مصرف آب صرفه جویی کنید. فراموش نکنید اگر برای مدت طولانی در سفر هستید سیستم آب گرم‌کن یا پکیج را خاموش کنید.

  استفاده از آب گرم‌کن گازی

  جالب است بدانید که آب گرم‌کن‌های گازی 65 درصد کمتر گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند. آنها همچنین دارای برچسب‌های انرژی هستند.

  لوازم برقی آشپزخانه و برچسب انرژی

  دستگاههایی که برچسب انرژی درجه A دارند، آب و انرژی کمتری مصرف می‌کنند. دستگاههای کوچک مثل توستر یا مایکروویو، انرژی کمتری نسبت به گریل‌کردن در فر یا اجاق گاز مصرف می‌کنند. فرهای فن‌دار نسبت به فرهای سنتی 35 درصد کمتر گازهای گلخانه‌ای تولید کرده از آنجا که حرارت در آنها بطور مساوی پخش می‌شود آیتم‌های بیشتری را می‌توان همزمان در آنها پخت.

  ماشین ظرفشویی را مطابق ظرفیت آن پر کنید. چنانچه ماشین ظرفشویی را نیمه پر کنید همان مقدار انرژی مصرف می‌شود. یک سیکل (دور) اقتصادی در ماشین ظرفشویی یک سوم کمتر انرژی مصرف می‌کند. یخچال‌های قدیمی دو برابر یخچالهای مدرن برق مصرف می‌کنند. یک یخچال دسته دوم و در حد نو بطور میانگین سالانه تا 400 هزار تومان خرج تعمیرات و سرویس‌هایش می‌شود.

  چندین نکته‌ی کلیدی درباره‌ی ماشین لباسشویی

  در تنظیمات ماشین لباسشویی از حالت سرد استفاده کنید تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود و نوع شستشو را با لباس‌ها هماهنگ کنید. ماشین لباسشویی‌های درب از جلوی اتوماتیک از ماشین‌های لباسشویی درب از بالا کمتر برق مصرف می‌کنند. فیلتر پرز دستگاه خشک‌کن را همواره تمیز نگهدارید. فیلتر پرز کثیف باعث می‌شود تا لباس‌ها دیرتر خشک ‌شوند.

  و چند نکته‌ی کاربردی دیگر برای صرفه جویی برق

  هر جا ممکن است از لامپ‌های فلورسنت فشرده‌ی کم مصرف استفاده کنید چرا که آنها برای تولید همان میزان روشنایی 20 درصد لامپ‌های معمولی برق مصرف می‌کنند. گرچه کمی گران‌تر هستند ولی عمرشان 8 برابر لامپهای معمولی است.

  وسایل برقی بلا استفاده را از برق بکشید. نگهداشتن وسایل برقی در حالت آماده باش همواره مقداری برق مصرف می‌کند.

  منبع مطلب : www.shahrvand.ir

  مدیر محترم سایت www.shahrvand.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چطور به پاک شدن محیط زیست کمک کنیم؟

  چطور به پاک شدن محیط زیست کمک کنیم؟

  هوا و آلودگی آن نقش بسزایی در زندگی جانداران دارد و بدون وجود هوای پاکیزه زندگی انسان‌ها با خطری جدی روبه‌روست. اینها جملاتی هستند که زیاد شنیده‌ایم و می‌دانیم که گاهی آنقدر آلودگی هوا زیاد می‌شود که حتی نفس کشیدن هم سخت است. متاسفانه یکی از مهم‌ترین دلایل آلودگی هوا بی‌ملاحظه‌گی برخی از سرمایه‌گذاران بزرگ است که به جای توجه به وضعیت کره زمین، فقط به پول و بیشتر شدن سرمایه شخصیشان فکر می‌کنند.

  با زیاد شدن آلودگی‌های محیط زیستی ضرورت سفر بیشتر احساس می‌شود و انسان‌ها به فضایی نیاز پیدا خواهند کرد که بتوانند در آن دمی تازه کرده و از شلوغی‌ها دور شوند. چرا ما سرزمینمان را پاکیزه نکنیم و چرا ما گردشگران را به سمت ایران زیبایمان نکشانیم؟

  با این اوصاف ما باید چه کاری انجام بدهیم؟ آیا اصلا کاری از دست ما برمی‌آید یا باید دست روی دست گذاشته و شاهد زیاد شدن بیماری‌های گوناگون باشیم؟

  در این مطلب می‌خواهیم چند روش و راهکار را معرفی کنیم که با رعایت آنها وضعیت محیط زیست تا حدودی بهبود پیدا خواهد کرد. شاید هنوز دیر نباشد و بتوانیم هرچند کوچک قدمی برای بهتر شدن وضع زندگی جانداران و به‌خصوص شهرنشینان برداریم. بالا بردن اطلاعات در رابطه با محیط زیست می‌تواند نخستین قدم برای پیشرفت باشد بنابراین ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

  1-در خرید لوازم الکترونیکی دقت کنید

  یکی از روش‌های حفاظت از محیط زیست، دقت در خرید لوازم الکترونیکی و استفاده‌ی بهینه از آنهاست. امروزه انواع لوازم الکترونیکی به راحتی در اختیار مشتری‌ها قرار می‌گیرد. اگر علاقه‌مند هستید به بهبود وضعیت کره زمین کمک کنید بهتر است لوازمی را بخرید که کم مصرف هستند و زیان کمتری به محیط زیست می‌رسانند.

  شما می‌توانید شستن لباس‌ها و ظرف‌هایتان-با ماشین ظرفشویی- را به تعویق بیندازید و در ساعات کم‌مصرف کارهایتان را انجام بدهید. همچنین می‌توانید به جای شستن همه‌ی لباس‌ها با آبِ‌گرم آنها را با آب سرد یا ولرم بشویید.

  این موضوع در سفرها نیز به کار می‌آید. سعی کنید در طول مسافرت‌های خود لوازم برقی و الکترونیکی خود را همراه نبرید و برای چند روز از همه‌ی آلودگی‌ها دور باشید و فقط از زیبایی‌ها لذت ببرید. استفاده نکردن از لوازم برقی در طبیعت از کوچکترین اقداماتی‌ست که هر گردشگری در طول سفرهایش در راستای بهبود وضعیت محیط زیست می‌تواند انجام بدهد.

  2-از اتومبیل شخصی کمتر استفاده کنید

  یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای کاهش آلودگی‌های محیطی استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی است. همه به‌راحتی ‏می‌توانند به‌جای استفاده‌ی روزانه از اتومبیل شخصی، با وسایل نقلیه‌ی عمومی به این طرف و آن طرف بروند. این موضوع درباره‌ی سفرها نیز صادق است، مسافرت کردن با وسایل نقلیه‌ی عمومی کمک شایان توجهی به بهبود وضعیت محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا می‌کند.

  پژوهشگران ‏توصیه می‌کنند که کمتر از ایرکاندیشنر اتومبیل‌ها استفاده کنید زیرا این موضوع به لایه‌ی اوزون آسیب می‌رساند. ناگفته ‏نماند که اگر از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید دیگر لازم نیست که نگران پیدا کردن پارکینگ مناسب باشید. از ‏رانندگان محترم خواهشمندیم که در هنگام بنزین زدن دقت بیشتری به خرج بدهند تا بنزین از باک اتومبیلشان سرریز ‏نشود. البته اگر امکانش را دارید اتومبیل‌هایی بخرید که با برق کار می‌کنند زیرا آلودگی آنها به نسبت وسایلی که سوخت فسیلی مصرف می‌کنند بسیار کمتر است. اگر بتوانید از دوچرخه استفاده کنید نیز کمک زیادی کرده‌اید.

  3-کمتر از اجاق‌های هیزمی استفاده کنید

  اجاق‌های هیزمی دود زیادی ایجاد می‌کنند، دودی که در درجه‌ی اول برای خانواده‌ی شما ضرر بسیاری دارد و در وهله بعدی به محیط زیست آسیب می‌رساند. انواع اجاق‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند، توصیه می‌کنیم اجاق‌هایی را انتخاب کنید که ضرر کمتری داشته باشند و با سرعت بیشتری غذا را آماده کنند.

  4-همگی حافظ محیط زیست باشیم

  محیط زیست سالم به گیاهان، حیوانات و جانداران سالم نیاز دارد، اگر این سه عنصر وجود داشته باشند، محیط زیست می‌تواند تا سال‌هایی متوالی سالم و بی‌ضرر باشد. همه می‌دانیم که در چند سال گذشته همه‌ی اهالی زمین با معضلاتی چون گرمایش کره و افزایش بیابان‌ها دست‌ و پنجه نرم می‌کنند بنابراین برای بهبود وضعیت نیز همه باید باهم تلاش کنیم، به همین خاطر پیشنهاد ما برداشتن قدم‌هایی کوچک اما همگانی است، حالا زمان همبستگی و ایجاد عادت‌های خوب در زندگی‌ و سفر است.

  5-مصرف مواد شیمیایی را کاهش بدهیم

  این روزها مواد شیمیایی و آلاینده در همه جا به چشم می‌خورند و می‌دانیم که این مواد برایمان زیان‌بار هستند. پیشنهاد می کنیم که تا جایی که برایتان امکان دارد از کالاهایی عاری از این‌گونه مواد استفاده کنید. خوشبختانه در حال حاضر سوپرمارکت‌های متعددی وجود دارند که می توانید از آن‌ها کالاهای ارگانیک تهیه کنید. از یاد نبرید که کم شدن مصرف مواد شیمیایی به سرعت می‌تواند روی همه‌ی جانداران تاثیر بگذارد. این عادت خوب را در سفرهایتان نیز از یاد نبرید. راستی با رزرو اقامتگاه‌های سازگار با محیط زیست یا استفاده نکردن از اسپری هم می‌توانید در این راه قدم بگذارید.

  6-بازیافت را فراموش نکنید

  شیشه، پلاستیک، آلومینیوم، کاغذ و... همه و همه قابل بازیافت هستند. پیش از این که ضایعاتتان را داخل سطل زباله پرتاب کنید، کمی درنگ کرده و به بازیافتش بیندیشید. اغلب زباله‌هایی که توسط انسان‌ها در طول روز تولید می‌شوند قابل بازیافت هستند، حتی اگر فرصتی برای بازیافت ندارید زباله‌های خود را به مراکز بازیافت بدهید. بد نیست یادآوری کنیم که با برخی از پارچه‌های قدیمی می‌توان کیف، پتو و لوازمی از این دست درست کرد، پس کمی با دقت‌تر رفتار کنید. با این کارها تا حدود زیادی در پاکیزگی سواحل، جنگل‌ها و شهرها تاثیر گذاشته‌اید و زمین را برای سفرهای نسل‌های آینده زیبا کرده‌اید.

  7-با کاهش کربن به کم شدن آلودگی هوا کمک کنیم

  با کم شدن مصرف کربن، آلودگی هوا نیز کاهش می‌یابد. راه‌های بسیاری برای رسیدن به این هدف وجود دارد، برای مثال می توانید دمای آبگرمکن یا شوفاژ خود را پایین بیاورید یا ظرف‌ها را با دست بشویید و از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید یا اینکه استفاده از لوازم برقی غیرضروری را تا آنجایی که امکان دارد، کاهش بدهید. اگر همه با هم در راستای کاهش آلودگی هوا اقدام کنیم، شهرنشینان زندگی بسیار باکیفیت‌تری خواهند داشت و لازم نیست در سفرهای بین‌شهری و روزانه‌ی خود گازهای مضر را تنفس کنند.

  8-غذای خود را به صورت سنتی آماده کنید

  اگر بتوانید غذاهای خود را به صورت سنتی آماده کنید، به مقدار زیادی در پاک شدن محیط زیست تاثیر خواهید داشت. در باغچه‌ی کوچکتان کمی گیاه خوراکی و مفید بکارید تا هم غذایی ارگانیک داشته باشید و هم از مصرف مواد شیمیایی و سموم مختلف در امان باشید. شاید باورتان نشود اما همین قدم کوچک می‌تواند بر سلامت همه‌ی موجودات کره‌ی زمین تاثیرگذار باشد. در حال حاضر در بسیاری از شهرها و کشورهای دنیا رستوران‌های مخصوص خوراکی‌های ارگانیک وجود دارند تا در هر زمانی بتوانید از غذاهای ناب و سالم استفاده کنید.

  9-در جستجوی روش‌های جدید برای حفظ محیط زیست باشید

  همیشه بازیافت در منزل بهترین روش برای کاهش میزان ورود آلودگی‌ها به محیط زیست است. همه چیز از خانه‌ها آغاز می‌شود اگر هرکسی پیش از خرید وسایل جدید و در زمان دورریختن آنها کمی فکر کند، دنیای بهتری خواهیم داشت؛ همین دو موضوع به ظاهر کوچک نتایج بزرگی خواهند داشت و حتی به جلوگیری از آلودگی آب نیز کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم در سفرهایتان کیسه‌ای را با خود ببرید و زباله‌های خود را جمع‌آوری کنید.

  10-از آلاینده‌ها دوری کنید

  زباله‌ها و هرگونه مواد آلاینده‌ای را در خانه یا اطراف محیط زیستتان رها نکنید. برای داشتن محیط زیستی سالم نباید آشغالتان را در هرجایی رها کنید بلکه سعیتان باید در راستای جمع‌آوری و از بین بردن زباله‌ها باشد. ریختن زباله عواقب وحشتناکی دارد برای مثال موجب آلودگی هوا و آب می‌شود.

  فراموش نکنید که همه‌ی روش‌هایی که مرور کردیم در درجه‌ی اول به نفع شما و خانواده‌های عزیزتان خواهد بود. شما می‌توانید در اطرافیانتان تغییر ایجاد کنید.

  منبع: greendiary.com

  منبع مطلب : lastsecond.ir

  مدیر محترم سایت lastsecond.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 10 ماه قبل
  1

  ممنون از اطلاعات خوبتون

  خ 12 ماه قبل
  1

  بینظیر

  علی 1 سال قبل
  1

  عالی

  برای ارسال نظر کلیک کنید