توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای تعیین جهت باد از چه چیزی استفاده می شود

  1 بازدید

  برای تعیین جهت باد از چه چیزی استفاده می شود را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  وسیله اندازه گیری سرعت وجهت باد - مرجع ابزاردقیق و هیدرولیک

  وسیله اندازه گیری سرعت وجهت باد - مرجع ابزاردقیق و هیدرولیک

  باد چیست؟

  حرکت نسبی هوا در راستای افق سطح زمین باد می باشد و به میزان مسافت طی شده توسط هوا در واحد زمان سرعت باد گفته می شود. علت این حرکت نسبی اختلاف فشار در دو نقطه از محیط می باشد که موجب حرکت هوا از محیط پر فشار به محیط کم فشار می گردد. همچنین گاه تفاوت بین چگالی توده هوای سرد و گرم باعث حرکت هوا و ایجاد باد می گردد. واحد اندازه گیری سرعت باد معمولا متر بر ثانیه، کیلومتر بر ساعت، مایل در ساعت، فوت در دقیقه، ماخ بر ساعت و ... می باشد.

  باد نیز مانند سایر پارامترهای فیزیکی یک کمیت برداری بوده و دارای سرعت و جهت می باشد، از این رو اندازه گیری سرعت و جهت باد عامل موثر در انتقال دما بین دو محیط با دمای متفاوت می باشد. CFM چند مولفه اصلی برای اندازه گیری ویژگی های باد یک منطقه می باشد که در ایستگاه های هواشناسی بسیار حائز اهمیت می باشند.

  سرعت سنج باد یا بادسنج چیست و کاربرد بادسنج کدام است؟

  اندازه گیری سرعت هوا توسط دستگاه باد سنج هوا انجام می گیرد که توانایی ثبت سرعت هوای متحرک را دارا می باشد. با نصب سنسور دما در داخل دستگاه بادسنج یا سرعت سنج باد می توان دمای باد را نیز اندازه گیری کرد.

  سرعت وزش باد را چگونه اندازه می گیرند؟

  برای اندازه گیری سرعت باد و جهت باد (بادنما) دستگاه های متنوعی توسط کمپانی های مختلف ارائه شده است. در ایستگاه های هواشناسی یا دکل های بازرسی برای مانیتورینگ دائمی سرعت باد و نیز جهت باد از سنسور سرعت وزش باد و سنسور تشخیص جهت باد استفاده می شود که معمولا باید 10 متر بالاتر از سطح زمین قرار گیرد.

  از نظر شکل ظاهری سنسور سرعت وزش باد به صورت فنجانی یا کاپ مانند (بشقابی نیز گفته می شود) است. جریان هوا یا باد در حال وزش به فنجانی سنسور سرعت باد برخورد کرده و باعث چرخش پره ها شده که سرعت چرخش با سرعت حرکت هوا متناسب می باشد و سنسور جهت باد از نظر شکل ظاهری به صورت بادنما است که با تغییر زاویه سنسور مقدار جهت باد اندازه گیری می شود. در زیر دو نمونه از سنسور سرعت باد و سنسور جهت باد ساخت کمپانی اسمارت بین قرار دارد که از طریق پنل اسمارت بین که شامل نمایشگر و کارت حافظه برای ذخیره و لاگ داده ها (دیتالاگر سرعت باد و دیتالاگر جهت باد می باشد) نمایش داده شده است.

  مطابق با تصاویر موجود بادسنج پره ای یا بادسنج فنجانی یا بادسنج چرخان برای اندازه گیری سرعت هوای اتمسفر کاربرد دارد و عملکرد آن با برخورد جریان هوا به پره ها و چرخش ژنراتور الکتریکی که به سنسور سرعت باد متصل است و ایجاد یک جریان الکتریکی و پردازش جریان توسط دستگاه که در پایان منجر به اندازه گیری سرعت باد می شود.

  آنمومتر چیست؟

  نوع دیگری از دستگاه باد سنج هوا، تجهیزات پرتابل یا قابل حمل می باشند که آنمومتر (Anemometer) نیز نامیده می شوند. برای اندازه گیری جریان هوا و فلو هوا یا جریان حجمی در کانال های هوا، چیلر و تاسیسات صنعتی و کارخانه ای مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا انواع متفاوتی داشته و عملکرد ساده ای دارند.

  انواع باد سنج پرتابل (Anemometer):

  باد سنج پره ای یا Wind Vane:

  همان گونه که از نام این گونه بادسنج مشخص است نوعی بادسنج پره ای با پره های پروانه ای می باشد و میزان چرخش پره ها سرعت باد را مشخص می کند. نمونه هایی از این بادسنج های پرتابل قابلیت ذخیره داده ها را نیز دارا می باشند و اندازه گیری فلو هوا یا جریان حجمی یا cfm و نیز اندازه گیری دمای باد با استفاده از سنسورهایی که در این نوع بادسنج ها تعبیه شده امکان پذیر می باشد. در ذیل تصویری از این مدل بادسنج ها نمایش داده شده است:

  بادسنج دیجیتال و فلومتر باد دیتالاگر دار مدل +AV 45-T-DL ساخت TAIPO تایوان  بادسنج هات وایر یا سیم داغ (hot wire):

  این مدل بادسنج ها که بادسنج حرارتی نیز نامیده می شود در ساختار خود دارای یک سیم داغ داخل میله می باشد. وزش باد یا جریان هوای متحرک باعت تغییر دمای سیم داغ شده و سرعت باد توسط جریان الکتریکی لازم برای نگه داشتن حرارت سیم در معرض باد در دمای ثابت اندازه گیری می شود. به دلیل ابعاد فیزیکی بادسنج هات وایر معمولا در محیط های بسته و کانال ها برای سنجش میزان فلو یا جریان هوای کانال ها و نیز سرعت هوای عبوری از کانال ها استفاده می شود. معمولا پراب بادسنج های هات وایر حالت تلسکوپی داشته و مانند آنتن های دارای قابلیت افزایش طول تا یک متر قابلیت افزایش طول دارند و برای مکان هایی که دسترسی مشکل است استفاده می شوند. بسیاری از بادسنج های پرتابل دارای نرم افزار و حافظه داخلی جهت ثبت دیتا می باشند و اندازه گیری دمای باد، رطوبت و نیز نقطه شبنم توسط سنسورهای تعبیه شده در این نوع بادسنج ها امکان پذیر است.

  در زیر تصوبر انواعی از بادسنج هات وایر ساخت کمپانی های مختلف نمایش داده شده است:

  بادسنج هات وایر دیتالاگر دار مدل HWA 30-T-DL:

  سایر انواع بادسنج ها به شرح زیر می باشد:
  بادسنج ها را می توان براساس نوع تکنولوژی استفاده شده در آنها به انواع زیر تقسیم بندی کرد:

  بادسنج فراصوت یا آلتراسونیک:

  می دانیم که صوت توسط مولکول های هوا منتقل می شود و این را هم می دانیم که سرعت باد بر سرعت انتقال صوت تاثیر می گذارد. صدا در جایی که باد می وزد سریع تر منتقل می شود تا جایی که باد نیست. اگر شما در جهت وزش باد باشید و دوستتان شما را صدا بزند صدایشان بسیار سریعتر از اینکه به گوش خودشان برسد به شما می رسد و برعکس اگر خلاف جهت باد باشید دیرتر صدا به شما می رسد. این ،ایده هوشمندانه جرقه ساخت بادسنج فراصوت است که با استفاده از فرکانس های بالاتر از محدوده شنوایی انسان، سرعت باد را اندازه گیری میکند. در این باد سنج دو یا سه گیرنده صدا روی کاسه ها با زاویه عمود بر هم نصب شده اند و مدارهای الکترونیکی درون بادسنج میزان اختلاف بین رفت و برگشت صوت را اندازه گیری می کنند. اگر این اختلاف کوتاه باشد باد سریع تر و اگر زیاد باشد سرعت باد زیاد نیست.

  بادسنج لیزری مادون قرمز:

  در این بادسنج دو پرتو نور که عمود بر هم هستند را در نظر گرفته (می توانید با یک آینه نقره اندود که کمی از نور را جذب کرده و باقی را بازتاب میدهد زاویه قائمه میان این دو پرتو ایجاد کنید) و با گذر باد از میان این نورها بر اساس سرعت تغییر زاویه نور، زمان عبور، سرعت باد اندازه گیری می شود. اگر این دستگاه را در یک مدار الکتریکی قرار داده و سرعت تغییر زاویه را اندازه گیری کنید می توانید سرعت باد را بدست آورید.

  بادسنج لیزری دوپلر:

  استفاده از بادسنج های لیزری در محیط بیرون بسیار مشکل است از این رو از بادسنج لیزری دوپلر استفاده می شود. با تاباندن پرتوی مادون قرمز بی خطری در فضا و اندازه گیری میزان لرزش نور بازتاب شده از ذرات معلق در هوا مانند گرد و غبار قطرات آب و غیره میزان سرعت باد را اندازه گیری میکنند. در این حالت هرچه لرزش و ارتعاش ذرات بیشتر باشد سرعت باد هم بیشتر است.

  باد یک پدیده جوی نامنظم است که سایر پدیده های جوی را تحت تاثیر قرار داده و موجب تغییرات ناگهانی و جوی شدید در یک منطقه یا ناحیه می گردد. از جمله این تاثیرات باد می توان به تندبادها که بر پرواز هواپیما ها اثرگذارند اشاره کرد. تاثیرات توفان و تندبادها بر مناطق مسکونی صنعتی و کشاورزی غیر قابل چشم پوشی است. از فواید تاثیرات باد می توان به توربین های بادی اشاره کرد که در مناطق بادخیز نصب شده و منجر به تولید برق از این پدیده طبیعی می گردد. ابزارهای اندازه گیری باد از جمله اندازه گیری سرعت باد و جهت باد در محل مانند بادسنج یا Anemometer یا سرعت سنج باد و سنجش از راه دور توسط رادار درجهت ارتقا این اهداف سازمان دهی شده اند. تا اینجا در خصوص اندازه گیری پارامتر باد در محل بحث شد. حال به بررسی اندازه گیری باد یا سنجش از راه دور توسط رادار می پردازیم.

  هنگامی که ابزار سنجش در محل خود پارامتر مورد اندازه گیری نیست، اندازه گیری بر مبنای سنجش از راه دور است. اصول اندازه گیری سرعت باد از راه دور، ارسال پالس و دریافت بازتابش آن و محاسبه سرعت و پارامترهای باد بر اساس مشخصه های بازتابش است. از مهم ترین مشخصه های سنجش از دور می توان رادار را نام برد.

  روش سنجش سرعت باد از راه دور:

  رادار هواشناسی ابزاری برای دیده بانی بر خط جو در محدوده ی نسبتا وسیعی از محل نصب آن است. رادارهای هواشناسی عموما بر اساس طول موج کارکردی آن ها طبقه بندی می شوند که رادارهای اصلی زمین پایه در سه باند فرکانسی کار می کنند. باندهای فرکانسی در رادارهای هواشناسی ویژگی های متفاوتی از نظر قطر ذرات قابل شناسایی و میزان تضعیف را تعیین می کنند. اطلاعات متناظر با پدیده های هواشناسی از دامنه و فاز سیگنال برگشتی و همچنین تفاوت بازتابش ناشی از ارسال امواج پلاریزاسیون مختلف قابل استخراج است .سرعت حرکت پدیده ها که متناظر با سرعت حرکت باد است با توجه به شیفت داپلری ایجاد شده روی امواج برگشتی قابل محاسبه است. داده های رادار هواشناسی به لحاظ گستردگی منطقه تحت پوشش (بسته به باند فرکانسی و توان تا شعاع 400کیلومتر) و دقت بالا در اندازه گیری ابزاری منحصر به فرد در پایش پدیده های جوی هستند.

  برای خرید بادسنح به لینک های زیر مراجعه کنید

  منبع مطلب : instrucenter.com

  مدیر محترم سایت instrucenter.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آموزگار دوم ابتدایی | هوا

  درس در یک نگاه : در این درس دانش آموزان با دما سنج و کار آن در عمل آشنا می شوند و به مواردی ازمزایای باد و ضررهای باد شدید ( طوفان ) پی می برند.

  آنچه دانش آموزان در مورد تغییرات هوا می دانند :

  سال اول : با مفهوم گرما به طور نسبی وگرم تر و سرد تر بودن و نیز مناطق گرم و سرد وطرز تشکیل سایه آشنا شده اند.

  سال دوم : در درس هوا با موارد استفاده ی انسان از باد آشنا شده اند.

  هدف ها : انتظار میرود در فرایند آموزش این درس، هر دانش آموز به هدف های زیر برسد:

  دانستنی ها ومهارت ها :

  1- از دما سنج به درستی استفاده کند .

  2- مشاهدات خود را ثبت کند.

  3- از یافته های خود نتیجه گیری کند که در فصول سال و در جاهای مختلف،دمای هوا متفاوت است.

  4- با انجام فعالیت،چگونگی حرکت هوا وجابجایی آن را و چگونگی ایجاد باد را نشان داده شرح دهد.

  5-با ساخت یک باد نمای ساه ، جهت وزش باد را تعیین کند.

  6- چندنمونه از استفاده های مفید باد و چند نمونه از زیان های طوفان را نام ببرد.

  نگرش ها :

  1- به ساخت ابزار ساده با توجه به آنچه آموخته است علاقه مند شود.

  2- در فعالیت های گروهی احساس مسئولیت کند.

  دانستنی ها برای معلم :

  آب و هوا یا اقلیم مجمومه خصوصیات هوا در یک محل در طول دوره ای طولانی از زمان را مشخص می کند. آب وهوای هر منطقه به وسیله عوامل مختلفی مثل تغییرات دما، مقدار بارندگی،ارتفاع محل باد ها ودوری و نزدیکی به دریا و از همه مهمتر عرض جغرافیایی مشخص می شود که می توان همه عوامل بالا را در دو عامل دما و رطوبت خلاصه کرد. در عین حال مقدار رطوبتی هم که می توان در هوا وجود داشته باشد به دمای هوا بستگی دارد. بنابراین اصلی ترین عامل تغییر دهنده هوا، تغییرات دما است.از این جهت در این درس تاکید بر روی چگونگی وعلت تغییرات دمای هوا شده است.

  - متداولترین نوع طبقه بندی اقلیم هابراساس دما ، یعنی نحوه توزیع انرژی تابشی خورشید بر زمین صورت می گیرد،بر این اساس درجه حرارت سه منطقه اقلیمی در کره زمین می توان تشخیص داد.

  1- منطقه حاره (استوایی) بین مدار راس السرطان وراس الجدی : تغییرات دما در این منطقه کم است و فصل سرد ندارند زیرا زاویه تابش خورشید به سطح زمین همواره زیاد است.

  2- منطقه معتدله (شمالی و جنوبی) بین مدارات راس السرطان یا راس الجدی ومدار قطبی شمالی و جنوبی.در این منطقه ترکیبی از دو هوای حاره ای و قطبی است. یعنی تابستان های گرم و زمستان های سرد. در واقع فقط دمای متوسط این مناطق معتدل است.

  3- منطقه قطبی، مناطق شمال و جنوب مدارات قطبی در نیم کره ی شمالی و جنوبی.   این مناطق فصل گرم ندارند،زیرا زاویه تابش خورشید به سطح زمین همواره کم است.

  تغییرات دمای هوا اساسی ترین عامل تحولات آب وهوایی است. این تغییرات یا در زمان های مختلف است،شب و روز، تابستان وزمستان، که به آن تغییرات زمانی دما می گویند،یا تغییرات مربوط به نقاط مختلف ( منطقه استوا تا قطب و در امتداد سطح زمین که به آن تغییرات مکانی دما می گویند.غیر از دو تغییر بالا دمای هوا براساس ارتفاع تغییر می کند، به این صورت که دمای هوا در نزدیک زمین بیش تر و هرچه به ارتفاع بالاتر می رویم دما کاهش می یابد.

  علت تغییرات شبانه روزی دما این است که زمین گرمای خود را به طور مستقیم یا غیر مستقیم از تابش های خورشیدی تامین می کند،بنابراین در طول روز به سبب تابش خورشید دما بیش تر از شب است.

  علت تغییرات فصلی دما مربوط به انحراف محور چرخش زمین است،که این امر سبب تغییر در زاویه تاش خورشید و تغییر در مدت طول شب و روز می شود. مثلا با وجود این که در طول زمستان در نیم کره شمالی زمین به خورشید نزدیک تر می شود ولی دمای کم تری دارد. زیرا در زمستان نور خورشید مایل می تابد و مدت زمان تابش هم کوتاه تر است.

  علت تغییرات مکانی،دما هم مربوط به انحنای زمین است. به این معنی که هر چه از استوا به قطبین نزدیک تر می شویم زاویه تابش خورشید از حالت قایم به حالت افقی نزدیک تر می شود و شدت تاثیر آن کاهش می یابد. در نتیجه دمای هوا از استوا به قطبین به تدریج کاهش می یابد.

  علت کاهش دما در ارتفاعات بالاتر هم مربوط به کم شدن تابش های گرمایی منعکس شده از سطح زمین،رقیق شدن هوا،کم شدن بخار آب وگاز دی اکسید کربن است.

  کاهش دما سبب کاهش حجم، وافزایش دما سبب افزایش حجم هوا می شود. وقتی حجم هوا هوا کم تر می شود،چگالی آن زیاد و وقتی هوا گرم می شود، چگالی آن کم می شود.از دو حجم مساوی از هوا، آن که چگالی اش بیشتر است، جرمش بیش تر و در نتیجه وزن آن هم بیش تر است. در نتیجه کره زمین به هوای سرد نیروی بیش تری وارد می کند تا به هوای گرم، به این جهت همیشه وقتی دو توده هوای گرم وسرد در کنار هم قرار گیرند،توده سرد سعی می کند، جای توده گرم را بگیرد وتوده گرم را به سمت بالا هدایت کند. در این حالت هوا از جای سردتر به جای گرم تر حرکت می کند، که به این جابه جایی هوا، باد می گوییم. مثلا وقتی در روز به دریا وخشکی انرژی خورشید می تابد،خشکی زود تر گرم می شود ودر نتیجه هوای بالای خشکی هم زودتر گرم می شود ولی هوای بالای دریا نسبت به خشکی سردتر است. بنابراین هوای بالای دریا نسبت به خشکی سردتر است. بنابراین هوای سرد دریا به سمت خشکی جریان پیدا می کند. از همین رو جهت باد در روز از دریا به خشکی جریان پیدا می کند. این اتفاق در شب کاملا برعکس است.

  سرعت باد ها از یک کیلومتر تا حدود 1200 کیلومتر در ساعت تغییر میکند. بادها با سرعت 90 کیلومتر در ساعت می توانند درختان را از ریشه بکنند و به ساختمان ها آسیب فراوان وارد کنند.

  بادهایی که از سوی دریا ها و اقیانوس ها می آیند معمولا با خود مقداری رطوبت دارند این بادها اغلب باران زا هستند.با از دو نظر مورد توجه است: سرعت و جهت وزش.

  این دوخصوصیت باد در هواشناسی برای پیش بینی وضع هوا اهمیت اهمیت زیاد دارد.اصطکاک هوا با سطح زمین،سرعت باد را کاهش می دهدبنابراین هرچه ناهمواری های سطح زمین بیش تر باشند سرعت باد در نواحی مجاور سطح زمین کم تر می شود. برای اندازه گیری سرعت باد از دستگاهی به نام باد سنج استفاده می شود. بادسنج ها سه یا چهار بازوی افقی دارند که به یک محور قائم متصل اند. محور می تواند آزادانه بچرخد. انتهای هر بازو به یک کاسه ختم می شود. ورزش باد به درون کاسه ها،بازوهای افقی ومحور را می چرخاند.سرعت چرخش به سرعت باد بستگی دارد.با انتقال چرخش محور به یک صفحه مدرج می تواند سرعت باد را به دست آورد. سرعت حرکت بادها را غیر از بادسنج ها به وسیله درجه تاثیر آن ها در دریا ها وخشکی ها نیز می توان به طور تقریبی برآورد کرد.

  جهت حرکت باد به وسیله دستگاهی به نام بادنما تعیین می شود. بادنما یک بازوی افقی دارد که روی یک محور قائم متصل است. محور می تواند آزادانه به دور خود بچرخد.یک طرف بازوی افقی پهن و طرف دیگر معمولا به شکل نوک پیکانی است،که همواره جهتی را که باد از آن جا می وزد مشخص می کند. باد ها را معمولا از جهتی که می وزند نامگذاری می کنند. مثلا باد غربی، باد شمال شرقی و غیره.

  3-    چه چیزی هوا را گرم می کند ؟

  4-    در زمستان هم مانند تابستان ، خورشید در آسمان دیده می شود ؛ پس چرا هوا سرد است ؟

  5-    بادچیست ؟

  6-    برای اندازه گیری گرمی و سردی هوا از چه وسیله ای استفاده می کنیم ؟

  7-    باد در کجا تولید می شود ؟

  8-    وسیله ای که جهت وزیدن باد را نشان می دهد چه نام دارد؟

  9-    از باد چه استفاده هایی می توان کرد ؟

  10-     طوفان چیست ؟

  11-     طوفان چه زیانی دارد ؟

  پاسخنامه بخش دهم علوم دوم دبستان

  1-    وقتی هوا گرم می شود.

  2-    وقتی هوا سرد می شود .

  3-     نور خورشید

  4-    چون نور خورشید به زمین راست نمی تابد ومدّت زمان تابش نور خورشید هم کمتر است .

  5-    به حرکت هوا ، باد می گویند .

  6-    دما سنج

  7-    بین دو محلّ سرد وگرم

  8-    بادنما

  9-    تولید برق ، حرکت قایق های باد بانی ، خشک شدن لباس خیس و ....

  10-     به باد شدید ، طوفان می گویند.

  11-     طوفان ، ساختمان ها ، درخت ها وخیلی چیز های دیگر را می توان خراب کند .

  1- به باد شدیدچه می گویند ؟  نسیم                      طوفان                  حرکت باد

  2- هوای کدام محل گرم است ؟ کنار دریا                بیابان         بالای کوه 

  3- باد چگونه به وجود می آید ؟ از حرکت هوا       از حرکت ابرها       از حرکت بادسنج

  4- کدام وسیله جهت وزش باد را نشان می دهد؟ بادنما            فشارسنج      دماسنج

  5- در کدام موردازباداستفاده می شود؟ حرکت ماشین     حرکت قطار      تولید برق

  6- با کدام وسیله دمای هوارااندازه می گیرند؟ دماسنج         بادنما      فشارسنج

  7- دمای هوا ثابت نیست و...................می کند؟      تغییر

  به حرکت هوا .......... می گویند ؟    باد

  تغییرجهت تابش خورشید باعث تغییر ............... می شود ؟   دمای هوا

  برای اندازه گیری تغییرات دمای هوا از ..........استفاده می کنییم ؟   دماسنج

  باد.......و.......زیادی برای ما دارد؟   فایده ها و  ضررها

  به باد شدید ...........می گویند ؟ طوفان               هوا .........می شود؟   جابه جا

  8- دماسنج چیست ؟وسیله ای است که برای اندازه گیری سردی و گرمی هوا از آن استفاده میشود.

  9- با اینکه در زمستان هم مانند تابستان خورشید در آسمان دیده می شود . چرا در زمستان هوا

  سرداست؟   1- چون در زمستان طول روزها کوتاه تر است 2- در زمستان خورشید بیشتر وقت ها مایل می تابد 3- زمان تابش خورشید در زمستان کم تر از تابستان است .

  10- باد چیست؟   هوا همیشه آرام نیست و حرکت می کند .به حرکت هوا باد می گویند.

  11- بادنما چیست؟  وسیله ای است که جهت وزش باد را نشان می دهد .

  12- علاوه بر باد نما از چه راه های دیگری می توانیم جهت باد را بدانیم . نام ببرید ؟

  1- حرکت پرچم مدرسه 2- شاخه های درختان 3- دود کار خانه ها و بخاری خانه ها

  4- انداختن چیزهای سبک مثل کاغذ ، خاک،و ....

  13- از باد چه استفاده هایی می شود ؟ 1- برای خشک کردن لباس های تر 2- برای تولید برق

  3- برای خنک کردن کار خانه ها 4- برای حرکت دادن قایق و کشتی ها  5- پختن کباب

  14- طوفان چیست؟ به باد شدید طوفان می گویند.

  منبع مطلب : mansouri766.blogfa.com

  مدیر محترم سایت mansouri766.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اندازه گیری سرعت و جهت باد

  اندازه گیری سرعت و جهت باد

  باد چگونه به وجود می آید؟

  باد عبارت است از حرکت نسبی افقی هوا بر روی سطح زمین.

  جهت وزش باد و سرعت آن مشخصه های مهم باد را تشکیل می دهند. جهت باد نسبت به شمال حقیقی سنجیده می شود، واحدهای مورد استفاده برای بیان اندازه سرعت باد «گره»، «متر بر ثانیه» و «کیلومتر بر ساعت» است.

  سرعت سنج باد چیست؟

  بادسنج دستگاهی است که به وسیله آن می توان سرعت هوای متحرک را اندازه گیری کرد .همچنین در دستگاه دماسنج – باد سنج می توان از طریق سنسوری که درون  باد سنج به کار گذاشته شده است دما هوا را نیز اندازه گیری کرد . واحد اندازه گیری در باد سنج ها عبارتند از فوت بر دقیقه (ft/min) ، متر بر ثانیه (m/s) ، کیلومتر بر ساعت ، مایل بر دقیقه و ماخ بر ساعت و غیره

  فلومتر

  باد سنج ها به وسیله سنسور دوار میتوانند میزان سرعت هوا ی در حال حرکت را اندازه گیری کند ، تیغه پره ها آزادانه می چرخند تا هوا به جریان در آید و همچنان که هوا از میان پره ها می گذرد تیغه ها به همان سرعت درحرکت در میایند و سرعت را نمایش میدهند.

  اندازه گیری سرعت و جهت باد

  اندازه گیری باد در خشکی:

  ارتفاع استاندارد برای اندازه گیری سرعت باد 10 متر بالای سطح است.

  برای اندازه گیری سرعت و جهت باد از یک بادنما و یک بادسنج چرخان بر روی یک محور قائم در محلی که باد آزادانه می وزد، نصب شده اند، استفاده می شود.

  بادنما با فشار ناشی از باد عمل می کند، بدین صورت که فشار وارد بر صفحه A باعث چرخش میله B به طور آزادانه در سطح شده، بادنما را در جهت باد قرار می دهد. سر دیگر بادنما (اشاره گر) جهت وزش باد را نشان می دهد.

  موقعیت اشاره گر بادنما به صورت عدد و یا به صورت عقربه ای نشان داده شده و می تواتد به صورت پیوسته بر روی یک نقشه درج شود.

  بادسنج چرخان نیز از سه فنجان نیمکره ای که به طور قائم بر روی سه بازوی مساوی، که با یکدیگر زوایه 120 درجه می سازند و بر روی یک محور مرکزی نصب شده اند، تشکیل شده است.

  ساختمان فنجان ها طوری است که جریان هوای آزاد را دریافت می کنند. در نتیجه از آن جا که فشار باد در قسمت گرد فنجان زیادتر از قسمت برآمده آن است باعث چرخش بادسنج می شود.

  چرخش مولد الکتریکی داخل بادسنج تولید یک جریان الکتریکی می کن، اندازه این جریان متناسب با سرعت چرخش بادسنج و در نتیجه متناسب با سرعت باد است. بنابراین سرعت باد نیز همانند بادنما می تواند اندازه گیری و ثبت شود.

  اندازه گیری باد در دریا:

  در قرن نوزدهم مقیاس بیوفورت توسط آدمیرال بیوورت وضع شد. این مقیاس که از صفر تا 12 درجه بندی شده است،درجه نیرو نام دارد، به طوری که هر درجه به یک محدوده از سرعت باد نسبت داده می شود.

  معیار شناسایی دریا «بادموج» یعنی امواجی که توسط باد ایجاد می شوند، است. البته باد تنها عامل موثر بر حالت دریا نیست و عواملی چون جزر و مد، جریان های دریایی، عمق آب و بارندگی نیز بر تغییر حالت دریا موثرند.

  مدی که بر خلاف جهت باد اتفاق بیفتد باعث افزایش ظاهری ارتفاع موج شده و تخمینی ناصحیح از سرعت باد را به وجود می آورد. در مقابل باران های سنگین باعث هم سطح شدن سطح دریا شده، سرعت باد را کم تر از آن چه هست نشان می دهد. جهت باد را نیز می توان با مشاهده جهت پیشروی امواج تخمین زد.

  برای خرید انواع بادسنج های دیجیتال از شرکت ها و برندهای اروپایی، آمریکایی،آسیای شرقی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

  خرید اینترنتی بادسنج دیجیتال

  گرداوری شده توسط سایت تجهیزات اندازه گیری مولتیکو

  منبع: تبیان

  منبع مطلب : www.multico.ir

  مدیر محترم سایت www.multico.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  وزش باد

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  من که جواب ها رو پیدا نکردم یکم درست بنویسید

  زهرا 4 ماه قبل
  1

  بادبزن

  زهرا 4 ماه قبل
  1

  بادبزن

  برای ارسال نظر کلیک کنید