توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای حفظ محیط زیست برق حرارتی بهتر است یا برق ابی

  1 بازدید

  برای حفظ محیط زیست برق حرارتی بهتر است یا برق ابی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درسـ جو

  برای حفظ محیط زیست استفاده از برق حرارتی بهتر است یا برق آبی

  جواب فعالیت:

  براق آبی بهتر است. زیرا برق حرارتی از سوزاندن سوخت های فسیلی به دست می آید که محیط زیست را آلوده می کنند ولی برق آبی آلودگی ایجاد نمی کند.

  مطلب مرتبط:

  انرژی آب انرژی‌ای است که از نیروی آبهای جاری به دست می‌آید. از آنجایی که بخش زیادی از انرژی حاصل از نیروی آب برای تولید الکتریسیته مصرف می‌شود، به نیروی برق – آبی ( هیدروالکتریک ) نیز معروف است. هیدرو به معنی آب است، بدین ترتیب هیدروالکتریک یعنی تولید برق از طریق انرژی آب. آب منبعی تجدید پذیر برای تامین انرژی است و در طبیعت چرخه‌ای مستمر را طی می‌کند. در این چرخه آب بر اثر تابش خورشید تبخیر شده و سپس بر اثر تقطیر به شکل بارش به رودخانه ها و دریا ها باز می‌گردد.

  استفاده از نیروی آبهای جاری که یکی از قدیمی‌ترین سرچشمه‌های انرژی تجدیدپذیر است، از گذشته‌های بسیار دور و در گستره‌ی زیادی کاربرد داشته است و نیروگاه‌های برق آبی بیش از صد سال پیش به کار افتاده‌اند . مقدار برق به دست آمده به مقدار و ارتفاعی که آب سقوط می‌کند تا به توربین برسد، بستگی دارد. برای این منظور اقدام به ساختن سدهای مخزنی می‌کنند تا آب ذخیره شده در پشت آن برای تولید برق و کشاورزی و احیاناً آب شهری استفاده شود.

  با این‌که سوخت‌های فسیلی تسلط گسترده‌ای بر تولیدات برق سراسر جهان داشته‌اند اما حدود ۶۰ کشور جهان بیش از نیمی از نیازهای برق خود را با استفاده از نیروی برق‌آبی برآورده می‌کنند. این فناوری به دلایل زیادی از محبوب‌ترین منابع تجدیدپذیر تولید برق به شمار می‌آید. از این دلایل می‌توان به قدرت این صنعت به مدیریت آنی تقاضای (در حال نوسان) برق، مدیریت آب و کنترل سیلاب‌ها اشاره کرد.

  برای حفظ محیط زیست استفاده از برق حرارتی بهتر است یا برق آبی

  درسـ جو

  جواب فعالیت های درس هفتم مطالعات پایه ششم

  فعالیت۲

  باتوجه به آنچه درباره ی آب و هوا و رودهای ایران می دانید بگویید؟ چرا در کشور ما تولید برق آبی از برق حرارتی بسیار کمتر است؟

  جواب:زیرا بخش وسیعی از کشور ما در منطقه ی خشک و نیمه خشک قرار داشته و جزء کشورهای کم باران جهان است و منابع آبی محدودی دارد.

  فعالیت۳

  برای حفظ محیط زیست استفاده از برق حرارتی بهتر است یا برق آبی؟چرا؟

  جواب:براق آبی بهتر است. زیرا برق حرارتی از سوزاندن سوخت های فسیلی به دست می آید که محیط زیست را آلوده می کنند ولی برق آبی آلودگی ایجاد نمی کند.

  مطلب مرتبط:

  بیشتر نیروگاه‌های برق-آبی انرژی مورد نیاز خود را از انرژی پتانسیل آب پشت یک سد تأمین می‌کنند. در این حالت مقدار انرژی تولیدی از آب به حجم آب پشت سد و اختلاف ارتفاع بین منبع و محل خروج آب سد وابسته‌است. به این اختلاف ارتفاع، ارتفاع فشاری می‌گویند و آن را با H (مخفف Head) نمایش می‌دهند.

  در واقع میزان انرژی پتانسیل آب با ارتفاع فشاری آن متناسب است. برای افزایش فاصله یا ارتفاع فشاری، آب معمولاً برای رسیدن به توربین آبی فاصله زیادی را در یک لوله بزرگ (penstock) طی می‌کند.

  نیروگاه آب تلمبه‌ای، نوعی دیگر از نیروگاه آبی است. وظیفهٔ یک نیروگاه آب تلمبه‌ای پشتیبانی شبکه الکتریکی در ساعات اوج مصرف (ساعات پیک) است. این نیروگاه تنها آب را در ساعات مختلف بین دو سطح جابجا می‌کند.

  در ساعاتی که تقاضا برای انرژی الکتریکی پایین است با پمپ کردن آب به یک منبع مرتفع انرژی الکتریکی را به انرژی پتانسیل گرانشی تبدیل می‌کند. در زمان اوج مصرف، آب دوباره از مخزن به سمت پایین جاری می‌شود و با چرخاندن توربین آبی موجب تولید برق و رفع نیاز شبکه می‌شود

  تحقیق مطالعات درباره برای حفظ محیط زیست استفاده از برق حرارتی بهتر است یا برق آبی

  تحقیق در مورد برای حفظ محیط زیست استفاده از برق حرارتی بهتر است یا برق آبی

  برق حرارتی بهتر است یا برق ابی

  با عرض سلام خدمت دوستان عزیز ، تعدادی از دوستان در مورد سوال « برای حفظ محیط زیست ، استفاده از برق حرارتی بهتر است یا برق آبی ؟ چرا ؟ » توضیح بیشتری خواسته بودند . همان طور که دوستان در این درس مطالعه کردند ، دانستند که برای تولید برق حرارتی در کارخانه های تولید برق ، باید سوخت های فسیلی را بسوزانند ؛ تا آبی که در دیگ های بزرگ تولید بخار وجود دارد ، گرم شود و به بخار تبدیل شود و بخار تولید شده به سوی توربین های مخصوص هدایت شود و توربین ها را بچرخاند تا برق تولید شود . که این سوختن سوخت های فسیلی محیط زیست را آلوده می کند .

  اما تولید  برق آبی ، به این صورت است که روی رودخانه ها سد می بندند و  مجراهای خاصی ( کانال های مخصوصی ) برای هدایت آب به سمت توربین ها می سازند که وقتی ارتفاع آب به اندازه ی کافی بالا آمد ،دریچه ی مجراها را باز کرده و در انتهای این مجراها توربین هایی قرار می دهند ، که وقتی آب با سرعت به توربین ها می رسند ، آن ها را می چرخانند و برق تولید می کنند . اگر دقت کنید در روش تولید برق آبی ، موردی برای آلودگی محیط زیست به وجود نمی آید . ( به عکس دقت کنید )

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  اریو مهری : سلام این سوال ها خوب است ممنون

  ناشناس : ممنون خوب بود

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ممنون نظرم را میخونی✨😐😊 19 روز قبل
  0

  عالی بود حرف نداشت ولی خیلی زیاده 😐✨

  ولی به هر حال مرسییییییییی

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  ممنون خیلی خوبه

  Atefeh 7 ماه قبل
  3

  تشکر خلیی خلیی عالی بود دستتون درد نکنه

  ناشناس 12 ماه قبل
  4

  ممنون خوب بود

  اریو مهری 1 سال قبل
  4

  سلام این سوال ها خوب است ممنون

  برای ارسال نظر کلیک کنید