توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای محافظت از منابع طبیعی سه راه پیشنهاد کنید علوم هفتم

  1 بازدید

  برای محافظت از منابع طبیعی سه راه پیشنهاد کنید علوم هفتم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درسـ جو

  جواب تمرین های فصل ۵ علوم هفتم

  فکرکنید

  آیا از فلز آهن خاص می توان به عنوان تیرآهن در ساخت اسکلت های ساختمانی و ورق های آهن در ساخت بدنه خودروها و لوازم آشپزخانه استفاده کرد.

  خیر، آهن خالص به علت نرم بودن و نداشتن استحکام کافی در صنایع کاربرد ندارد. همچنین به دلیل اینکه به سرعت زنگ می زند در ساخت بدنه خودروها و لوازم آشپزخانه کارآیی ندارد. بنابراین معمولا آن را همراه با عناصر دیگر به صورت آلیاژ به کار می گیرند.

  اطلاعات جمع آوری کنید

  در شهرهایی مانند یزد، همدان و… ظرف های سفالی و چینی مختلفی ساخته می شود.درباره  تنوع، ویژگی ها و نحوه ی ساختن اطلاعات جمع آوری کنید

  هم اینک در اکثر نقاط ایران از جمله مند گناباد، لالجین همدان،میبد یزد، شهرضای اصفهان،زنوز آذربایجان،کلپورگان سیستان و بلوچستان،جویبار مازندران و سیاهکل گیلان ظروف سفالین تهیه می شود .

  گزارش سفالگری در یزد: هنر سفالگری در استان یزد به ویژه شهر میبد دارای طرح های ویژه ای است و از حال و هوای کویر نشات گرفته است. در اصطلاح محلی به تولیدات سفال«کوره»می گویند. سفال و سرامیک میبد با نقش های اصیل«خورشید خانم» و «مرغ و ماهی» شهرت فراوان دارد.«خورشید» سمبل آفتاب درخشان کویر،«مرغ» نماد گونه ای از گنجشک های نواحی کویری و «ماهی» کنایه از کم آبی این سرزمین است.

  طرح سرامیک میبد با نقش خورشید،مرغ و ماهی در نمایشگاه بین المللی مونیخ در سال ۱۹۷۱ میلادی برنده مدال طلا شد و در سایر نمایشگاه ها با استقبال بازدیدکنندگان و تایید صاحب نظران روبه رو گردید. کوزه ها و کاسه های ساخت استان یزد به ویژه ساخته های شهر میبد از ظرافت و زیبای خاصی برخوردارند و نمونه های آن در سفال های سایر نقاط ایران به چشم نمی خورد. کوزه های ساخت میبد عبارتند از: سفال ساده بی لعاب، سفال لعابدار،اشیای کاشی و سرامیک.

  گفت و گو کنید

  می دانید شیشه در اثر ضربه می شکند درباره اینکه چگونه خمیر شیشه ایی را به شکل های مختلف در می آورند در کلاس گفت و گو کنید.

  شیشه های خمیری را می توان با قالب گیری دستی یا ماشینی،دمیدن و خم کردن شکل داد که از این روش ها با توجه به کاربرد شیشه استفاده می شود.

  فکرکنید

  برای محافظت از منابع طبیعی سه راه پیشنهاد شده است که عبارتند از

  -کاهش مصرف، بازیافت،مصرف دوباره

  در مناطق پرجمعیت  که برای دفن هر تن زباله مجبور به پرداخت هزینه‌ های گزاف هستن، بازیافت می‌تونه مقادیر زیادی از بودجه ‌های شهری رو کم کنه. تجزیه و تحلیل اقتصادی نشون می ده که بازیافت می ‌تونه درآمدی سه برابر درآمد حاصل از دفع دفن زباله و تقریبا شش برابر بسیاری از مشاغل رو تولید کنه.  تقریبا هر چیزی قابلیت بازیافت دارد، اما بازیافت برخی مواد مشخص رواج بیشتری دارن. به طورکلی بازیافت مواد رو می تونیم به سه دسته تقسیم کنیم:

  نمودار بازیافت را نشان می دهد که با بازیافت ظروف آهنی و ذوب آهن می توان آنها را دوباره به شمش تبدیل کرد و مورد استفاده قرار داد.

  محافظت از منابع طبيعي

  بازیافت:

  بازیافت به آماده‌سازی مواد برای بهره بری دوباره گفته می‌شود. موادی که معمولاً بازیافت پذیر می‌باشند عبارتند از آهن آلات قراضه آهن پلاستیک شیشه کاغذ مقوابرخی مواد شیمیایی آشغال که به کود کمپوست تبدیل می‌شود.

  بازیافت از هرز رفتن منابع سودمند و سرمایه‌های ملی جلوگیری می‌کند و علاوه بر آن کاهش مصرف مواد خام، کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا حاصل از سوختن مواد و آلودگی آب‌ها حاصل از تدفین زباله‌ها در خاک به وسیلهٔ کاهش مقدار معمول زباله‌ها و کم کردن نشر گازهای گل‌خانه‌ای در مقایسه با تولید خالص از مزاياي ديگر بازيافت است

  موادی که معمولاً بازیافت پذیر می‌باشند عبارتند از آهن آلات قراضه آهن پلاستیک شیشه کاغذ مقوابرخی مواد شیمیایی آشغال که به کود کمپوست تبدیل می‌شود.

  آلومینیوم، شیشه و بعضی پلاستیکها را می توان بدون اینکه کیفیت کاهش یابد بازیافت کرد. با این حال، کاغذ را فقط می توان در تعداد دفعات محدودی بازیافت کرد. زیرا الیافهای آن کوچک و کوچکتر می شوند اما می توان آن را برای دیگر کالاها مجددا عمل آورد. بسیاری از عمل آورنده های کاغذ برای ساخت کاغذ جدید، الیافهای نو و دراز را با کاغذی که مجددا عمل آوری شده مخلوط می کنند.

  سرچشمه مواد بازیافتی یا به عبارتی بازیافتنی‌ها، بیشتر، خانه‌ها و صنایع هستند. برای آسان‌تر کردن کار بازیافت معمولاً دو نوع جداسازی مواد صورت می‌گیرد که «تفکیک در مبدأ» و «تفکیک در مقصد» نام دارند. تفکیک در مبدأ در سطح شهر و خیابان‌ها و فروشگاه‌ها از طریق سبدها و سطل‌های جداسازی مواد انجام می‌شود ولی برای تفکیک در مقصد مکان ویژه‌ای به نام مرکز بازیافت مواد در نظر گرفته شده‌است.

  -برای آنکه یک لاستیک ساخته شود در حدود نصف بشکه نفت خام لازم است.

  -برای باز سازی هر تن شیشه در مقایسه با تهیه آن از مواد خام در حدود 120 لیتر نفت ذخیره می شود.

  برای تولید یک تن کاغذ تقریباً باید 15 تا 17 اصله درخت را قطع نمود.

  و همانطور هم كه ميدانيد بازيافت كاغذ ۵۰ در صد مصرف انرژي الكتريكي ، ۷۵ در صد آلودگي هوا و ۸۰ درصد آلودگي آب ها را كاهش مي دهد و همچنين

  بازيافت آهن ۶۰ درصد مصرف انرژي الكتريكي ، ۸۵ درصد آلودگي هوا و ۴۰ درصد آلودگي آب را كاهش مي دهد و

  بازيافت آلومينيوم ۹۵ درصد مصرف انرژي الكتريكي و ۹۵ درصد آلودگي هوا را كاهش مي دهد.

  نقش ما در اين فرآيند مي تواند كمك به جداسازي مواد قابل بازيافت در خانه و مدرسه باشد

  توليد كمپوست

  زباله اي از مواد غذائي و كاغذ، كه هر دو قابل هضم بيولوژيكي هستند را نيز بگونه اي ميتوان در سيستم بازچرخ وارد نمود. اين موارد مورد هضم بيولوژيك مصنوعي قرار مي گيرند تا به مواد ساده تر تجزيه شده و موجودات بيماريزاي آن نيز كشته شوند. مواد حاصل از آن پس از طي فرآيند هضم بعنوان مالچ يا كمپوست در كشاورزي و بعنوان كود آلي گياهي مورد استفاده قرار گرفته و بدين گونه در سيستم بازچرخ وارد مي شوند.

  روشهاي مختلفي براي توليد كمپوست وجود دارند كه از روشهاي توليد كمپوست بسيار ساده از برگ درختان تا روشهاي كالاً اتوماتيك پيشرفته در كارخانه هاي كمپوست تنوع دارند. اين روشها به دو دسته كلي هوازي و بيهوازي تقسيم بندي مي شوند هر چند كه در اكثر موارد مخلوطي از اين روشها مورد استفاده قرار مي گيرد.

  در روش هوازي بطور متناوب يا پيوسته هوادهي صورت مي گيرد ولي در روش بيهوازي هوادهي صورت نمي گيرد كه در نتيجه منجر به توليد گازهائي مثل متان مي شود و اين گاز بعنوان منبع انرژي مورد استفاده قرار مي گيرد.

  كاهش مصرف و مصرف دوباره:

  هزار ها سال است که انسان از مواد طبیعی گوناگونی ، مانند چوب ، سنگ ، برخی فلز ها ، پوست جانوران ، پشم و ابریشم ، وسایل مورد نیاز زندگی خود را می سازد و به این منظور از جنگل ها ، معادن ، جانوران ، گیاهان و دیگر منابع طبیعی و خدادادی موجود در کره ی زمین استفاده می کند . در همه ی این سال ها بخش اندکی از این منابع مورد استفاده ی انسان قرار گرفته است. اما در یک سده ی گذشته ، با رشد چشم گیر جمعیت جهان و ارتقای سطح بهداشت همگانی از یک سو ، و با گسترش و پیشرفت شگرف دانش و فناوری از سوی دیگر ، نوع و میزان نیاز انسان به مواد طبیعی تغییر کرده است . هم چنین میزان بهره برداری از منابع طبیعی نیز به بالاترین سطح خود رسیده است

  متاسفانه در قرن اخير نيز فرهنگ مصرف گرايي گريبان گير بشر شده و فرهنگ اسلامي صرفه جويي و قناعت و پرهيز از  اسراف از خانواده ها رخت بر بسته.

  بر ماست تا با آگاهی از محدودیت های این منابع ارزشمند و رايگان الهي  ، شیوه های حفظ و نگاه داری آن ها را بشناسيم .

   يكي از تهديدات مهم در قرن اخير مصرف بيش از حد پلاستيك و رها شدن اين مواد غير قابل بازگشت و غير قابل پوسيدگي در طبيعت است كه علاوه بر افزايش مصرف منابع طبيعي جهت توليد پلاستيك ، محيط زيست تبديل به زباله دان اين  ماده  شده است

  وظيفه ي ما علاوه بر كاهش مصرف پلاستيك ،رعايت نظم چرخه ي  طبيعت و رها نكردن اين ماده در طبيعت است كه چند راهكار زير پيشنهاد مي شود :

  1- كيسه‌هاي پارچه‌اي يا پاكت‌هاي كاغذي كه در گذشته نيز مرسوم بوده استفاده كنيم.

  2- به جاي بطري‌هاي پلاستيكي، از بطري‌هاي شيشه‌اي استفاده كنيم كه با شست و شوي مناسب، مي‌توان مدت زمان طولاني از آن‌ها استفاده كرد.

  3- مواد پلاستيكي را جمع‌آوري كنيم و آن‌ها را براي توليد محصولات جديد به مراكز بازيافت تحويل دهيم.

  4- توليد و طراحي بسته‌بندي‌هاي جديد غيرپلاستيكي راه‌حل‌ ديگري است. در اين صورت براي حمل كالا ديگر نيازي به استفاده از كيسه‌ نيست.

  5-  راه ديگر استفاده از پليمرهاي گياهي در توليد مواد پلاستيكي و ظروف يك‌بار مصرف است كه علاوه بر حفظ سلامت انسان براي محيط زيست نيز مشكلي به وجود نمي‌آورند. مواد پلاستيكي به مدت زمان بسيار طولاني براي تجزيه شدن و بازگشت به طبيعت نياز دارند اما اين زمان براي پليمرهاي گياهي حدود شش ماه است. كه خوشبختانه اين نوع ظروف و مواد پلاستيكي در كشور توليد مي‌شود.

  6- سعي كنيم حتي‌الامكان مواد خوراكي را به صورت كلي و فله‌اي بخريم چرا كه با اين روش به دفعات مكرر از كيسه‌هاي پلاستيكي استفاده نمي‌كنيم.

  7- يك پيشنهاد هم براي كساني كه به فعاليت‌[اي اجتماعي علاقمند هستند؛ اين افراد مي‌توانند به عضويت گروه‌هاي حفظ محيط زيست در آمده و هر چند وقت يك بار به پاک‌سازی محيط اطراف زندگي خود بپردازند. مانند گروه‌هاي خودجوشي كه اقدام به پاک‌سازی كوه يا ساحل دريا از زباله‌ها از جمله پلاستيك، مي‌كنند.

  راه های حفاظت از منابع زیست محیطی

  راه های ساده برای حفظ محیط زیست

  1- كاشت گياهاني كه آب را ذخيره مي‌كنند

  2- مديريت پسماندها و زباله ها

  3- لوازم الكترونيكي

  4- ترموستاتها

  5- توالت

  6- روزنامه ها

  7- لامپهاي روشنايي

  8- صابون دست

  9- مايكروويو

  10- گاز آشپزي

  11-ماشين لباسشويي

  12- استفاده چند منظوره

  13- شستشوي كاشيها

  14- مسواك زدن

  15- آشغال ريختن

  16- ظروف سودا

  17- آفت كشها

  18- كودها

  19- استفاده از گياهان بومي

  20- ذخيره آب باران

  21- درختان

  برای توضیحات کامل به ادامه مطلب مراجعه کنید

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  نسترن : کاهش مصرف:صرفه جویی در مصرف و جایگزین نمودن مواد به جای هم . مانند:استفاده از ثبت نامه های کامپیوتری به جای کاغذ ،کیسه پارچه ای به جای کیسه نایلونی ،صندلی چوبی به جای فلزی.-۲مصرف دوباره:استفاده از ابزار وسایل مصرفی در جاهای مختلف باکاربرد جدید- -۳بازیافت:عمل آوردن مواد ومحصولات مصرف شده (کاغذ،شیشه،فلزات)به گونه ای که دوباره قابل مصرف شود.مانند:تفکیک زباله وجمع آوری کاغذ،پلاستیک،شیشه،و فلزات وارایه ی آن ها به مراکز بازیافت، برای تولید محصولات جدید.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زینب 9 ماه قبل
  0

  لزفا جواب بدین

  زینب 9 ماه قبل
  0

  برای حفاظت از منابع طبیعی سه راه پیشنهاد شده

  ناشناس 9 ماه قبل
  1

  واکنش شیمیایی تولید آهن از سنگ آهن را بنویسید.

  Fatemeh..Haydari 9 ماه قبل
  0

  سلام سه راه پیشنهادی من 👇🏻

  1_بازیافت

  2_کاهش مصرف

  3_حضرت دوباره

  کهنوجی 10 ماه قبل
  1

  به سلامتی گوچگون کهنوج از کرمان

  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  نمیخوام

  مریم 10 ماه قبل
  0

  من هیچی نمی دونم

  ناشناس 10 ماه قبل
  1

  سلام من اون سه راه رو میدونم ۱-کاهش مصرف۲-بازیافت۳-مصرف دوباره این جواب هست اگر علوم هفتم رو خوب مطالعه کنید خودتون به جواب من میرسید😊

  0
  زینب 9 ماه قبل

  مرسی

  امیری 10 ماه قبل
  -1

  خب س راه پیشنهاد برای محیط زیست

  امیر 10 ماه قبل
  2

  امیری

  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  دیوس ولم کن

  0
  ناشناس 10 ماه قبل

  میشه جواب بدین

  ssss 10 ماه قبل
  -2

  سلام

  ناشناس 11 ماه قبل
  -2

  سلام من هلیا هستم 14 ساله از تهراناشغال نرطختن

  ارکرتتز 11 ماه قبل
  -2

  ولش کن

  آیسا کمالوتد کلاس هفتم 11 ماه قبل
  0

  لطفا به من پایخ این سوال رو بگید من نمیدونم

  اوین 11 ماه قبل
  0

  برید کتابا نگاه کنید اولش میاره در این هدید🤨🤨🤨

  ناشناس 12 ماه قبل
  -1

  کاشت درختان کاهش مصرف و مصرف دوباره بازیافت

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  این درسته

  امیر 11 ماه قبل
  -1

  نمی دونم😄😂😂😂😂😂

  امید یا ابوالفظل 11 ماه قبل
  3

  1-کاشت درختانی که اب را ذخیره میکنن 2-ذخیره آب باران 3-ماشین لباسشویی4-استفاده از گیاهان بومي

  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  ببخشید قسمت دوم ادامه مانند:شانه های تخم مرغ وقوطی های مصرفی برای کاردستی.وقطعات آهنی خودورو برای تولید مجسمه ها

  نسترن 11 ماه قبل
  5

  کاهش مصرف:صرفه جویی در مصرف و جایگزین نمودن مواد به جای هم . مانند:استفاده از ثبت نامه های کامپیوتری به جای کاغذ ،کیسه پارچه ای به جای کیسه نایلونی ،صندلی چوبی به جای فلزی.-۲مصرف دوباره:استفاده از ابزار وسایل مصرفی در جاهای مختلف باکاربرد جدید- -۳بازیافت:عمل آوردن مواد ومحصولات مصرف شده (کاغذ،شیشه،فلزات)به گونه ای که دوباره قابل مصرف شود.مانند:تفکیک زباله وجمع آوری کاغذ،پلاستیک،شیشه،و فلزات وارایه ی آن ها به مراکز بازیافت، برای تولید محصولات جدید.

  برای ارسال نظر کلیک کنید