توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بزرگترین و کوچکترین شهرستان استان اصفهان

  1 بازدید

  بزرگترین و کوچکترین شهرستان استان اصفهان را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  فهرست شهرهای استان اصفهان

  استان اصفهان

  استان اصفهان

  مختصات: مختصات: طول جغرافیایی نمی‌تواند به عنوان یک رقم تجزیه شود:مانی بهترین فرد شاهین شهر شد51.6692
  {{#coordinates:}}: طول جغرافیایی نامعتبر

  استان اصفهان ؛ استانی در مرکز ایران است. مرکز این استان، شهر اصفهان می‌باشد. استان اصفهان ششمین استان پهناور و سومین استان پرجمعیت ایران است. این استان با مساحتی حدود ۱۰۶۷۸۶ کیلومترمربع بین ۳۰ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی خط استوا و ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۵۵ درجه و۳۱ دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ، واقع شده‌است. استان اصفهان از شرق به استان‌های یزد و خراسان جنوبی، از شمال به استان‌های سمنان و قم و مرکزی ، از غرب به استان‌های لرستان و چهارمحال و بختیاری، از جنوب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود است. مهم ترین شهرهای این استان، اصفهان کاشان و نجف آباد می باشند[۳] اصفهان قطب تولید آهن، فولاد و همچنین صنایع دستی در ایران است.[۴]

  آمار[ویرایش]

  ۱۰ درصد از بیابان‌های ایران در استان اصفهان است که بخش اعظم آن را شهرستان‌های شهرضا، نائین، نجف آباد، اردستان، نطنز، آران و بیدگل، کاشان و اصفهان شامل می‌شود. البته بخش‌های از این استان کوهستانی بوده و دارای آب و هوای معتدل است از مهم‌ترین شهرستان‌های کوهستانی این ناحیه می‌توان به شهرستان گلپایگان، خوانسار، فریدن، فریدونشهر، سمیرم،دهاقان، چادگان ، تیران و کرون و بویین و میاندشت اشاره کرد. حدود ۳۴۰ هزار هکتار از جنگل‌های دست‌کاشت ایران نیز در استان اصفهان و از این وسعت ۹۰ هزار هکتار در شهرستان اردستان قرار دارد.

  استان[ویرایش]

  استان اصفهان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید انواع مختلف صنایع دستی ایران به‌شمار می‌رود. این استان از دیرباز گهواره هنرهای زیبا و صنایع دستی بوده‌است. تزئینات آجری، کاشی کاری، گچ بری و انواع خط در آثار تاریخی اصفهان، از قرن‌ها پیش تا دوره معاصر، بر اطراف و جوانب مناره‌ها و داخل و خارج مساجد، قصرها و هنرهای زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری و زرنگاری و رونویسی انواع کتاب، قرآن و قطعات نگارگری و نقاشی جملگی به مرکزیت هنری اصفهان گواهی می‌دهند.

  سیم کشی، زرکشی، زربافی، گلابتون دوزی، منبت گلپایگان، پولک دوزی، زنجیره بافی، قالی بافی و نساجی از صنایع دستی رایج اصفهان است. این صنایع در عهد شاهان صفوی رونق فراوان داشت. در دوران قاجاریه، بازار صنایع دستی در اصفهان از رونق افتاد؛ ولی بعد از انقلاب مشروطه باز توسعه یافت. به‌طور کلی طرح و نقش عموم دست ساخته‌های اصفهان اعم از فرش و قلمکار و ظروف قلم زنی و کاشی، دوختنی‌های روی پارچه تحت تأثیر طرح‌های تزئینی دوران صفویه قرار دارد و طراحان اصفهان، به نسبت قدرت درک و مهارت خود از آثار قدیمی برمی‌گیرند و با خلاقیت خود، آن‌ها را زیباتر می‌سازند.

  شهرستانهای استان اصفهان عبارتند از: آران و بیدگل، اردستان، اصفهان، برخوار، بوئین و میاندشت، تیران و کرون، چادگان، خمینی‌شهر، خوانسار، خور و بیابانک، سمیرم، شاهین‌شهر و میمه، شهرضا، دهاقان، فریدن، فریدون‌شهر، فلاورجان، کاشان، گلپایگان، لنجان، مبارکه، نایین، نجف‌آباد و نطنز

  مردم‌شناسی و فرهنگ[ویرایش]

  قومیت و زبان[ویرایش]

  مردم استان اصفهان فارس هستند. قوم‌های مختلف دیگری چون: بختیاری ها ، ارمنی‌ها، گرجی‌ها، ترک‌ها، یهودی‌ها، کولی‌ها و عرب‌ها (عشایر عرب جرقویه) در این استان ساکن هستند.

  فارسی‌زبانان: اصلی‌ترین و بزرگترین گروه قومی استان اصفهان هستند که در دشت‌های استان ساکن هستند. در استان اصفهان لهجه‌های متعددی از زبان فارسی به چشم می‌خورد مانند ۱- گویش نواحی شرقی استان همچون شهرستان های نائین و ورزنه که به گویش ورزنه ای معروف است و تا حدودی شبیه به مردم یزد و زرتشتیان یزد است.۲-لهجه مردم اصفهان، خمینی شهر و فلاورجان که به لهجهٔ اصفهانی شهرت دارد (کلمات به صورت کشیده ادا می‌شوند) ۳-لهجهٔ مردم نجف آباد و شهرضا که شبیه به لهجهٔ اصفهانی است به‌طور کلی فارسی‌زبانان بیش از ۸۰ درصد جمعیت استان اصفهان را تشکیل می‌دهند. این امار برابر پژوهش سال ۱۳۸۹، تقریباً تأیید شد است.[۵][۶]

  قشقایی ها: قشقایی ها گروهی از مردمان ترک‌زبان هستند. بخش عمده ای از ترکان ساکن چادگان، سمیرم ، شهرضا، لنجان ،گلپایگان و دهاقان منطقه فریدن به دلیل زیر آب رفتن روستاهایشان برای ساخت سد رودخانه زاینده رود به شهرهای فارس‌نشین مذکور مهاجرت کردند.[۷]

  بختیاری : بختیاری همچون فارسی گویشی از شاخه زبان‌های ایرانی جنوب غربی محسوب می‌شود که ریشه در فارسی میانه (پهلوی) دارند. اغلب بختیاریها از طوایف بختیاری هستند که از استان‌های چهار محال و بختیاری و خوزستان به این استان مهاجرت کرده‌اند. مهم‌ترین دلیل مهاجرت بختیاریها به استان اصفهان اشتغال در مراکز صنعتی مانند ذوب آهن و فولاد مبارکهاست که این امر موجب شده که جمعیت انبوهی در شهرستان‌هایی چون اصفهان، خمینی شهر و نجف آباد ولنجان ساکن شوند. اکثریت جمعیت آنان در شاهین شهر و فولادشهر ساکن هستند.[۸]

  ارامنه: ارمنی‌ها را در زمان صفویه را به اصفهان و به ویژه مناطق فریدن و فریدونشهر کوچاندند. ارمنی‌ها از گذشته تا به امروز نقش پر رنگی را در شهر اصفهان داشته‌اند و نمونه‌های بارز حضور پر رنگشان، کلیسای وانک و بسیاری از تعمیرگاه‌ها در شهر اصفهان است. امروزه بیشتر ارمنیان فریدن و به ویژه روستای خویگان علیا درفریدونشهر که زمانی بزرکترین روستای ارمنی‌نشین ایران به حساب می‌رفت به اصفهان و در منطقه ای به نام جلفا تجمع یافته‌اند.

  گرجی ها: گرجیها نیز همانند ارمنی‌ها در زمان شاه عباس اول از قفقاز به استان اصفهان کوچانده شدند. آنان ابتدا در شهر تازه بنا شدهٔ نجف آباد سکنا گزیدند ولی بعدها به دلیل ناسازگاری با آب و هوای نجف آباد و دلایل دیگر به فریدن و فریدونشهر رفتند. امروزه زبان و رسم‌الخط گرجی در فریدونشهر آموزش داده می‌شوند. علاوه برفریدونشهر در شهرهای بزرگ فارس‌نشین استان اصفهان نیز گرجی‌ها ساکن شده‌اند که اغلب در غالب اقوام دیگری همچون فارس درآمده‌اند.

  طی پژوهشی که به سفارش شورای فرهنگ عمومی در سال ۱۳۸۹ انجام شد و براساس یک بررسی میدانی و یک جامعه آماری از میان ساکنان ۲۸۸ شهر و حدود ۱۴۰۰ روستای سراسر کشور، درصد اقوامی که در این نظر سنجی نمونه‌گیری شد در این استان به قرار زیر بود:

  وجه تسمیه[ویرایش]

  شهر اصفهان از روزگاران کهن تاکنون به نام‌های: آپادانا، آصف‌هان، اسباهان، اسبهان، اسپاتنا، اسپادنا، اسپاهان، آسپدان، اسپدانه، اسپهان، اسپینر، اسفاهان، اسفهان، اصباهان، اصبهان، اصپدانه، اصفاهان، اصفهان، اصفهانک، انزان، بسفاهان، پارتاک، پارک، پاری، پاریتاکن، پرتیکان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپاهان، سپانه، شهرستان، صفاهان، صفاهون، گابا، گابیان، گابیه، گبی، گی، نصف جهان و یهودیه سرشناس بوده‌است.

  یاقوت حموی، می‌نویسد: «اصفهان یا اسپهان از کلیه اسباه است که به معنی سپاه و اسب می‌باشد.»

  استاد پورداود، می‌گوید: «ارزش این وجه اشتقاق فقط در این است که می‌رساند در لهجه قدیم اصفهانی، اسباه به معنی اسب نیز بوده‌است» پورداود یادآور شده‌است که بطلمیوس، جغرافیا نگار سده دوم میلادی، نام این شهر را «اسپدان» نگاشته، سپس می‌گوید واژه اصفهان روی اسپاهان قرار گرفته که خود شامل سپاه به معنی ارتش و هان اسم مکان، یعنی جای سپاه است.

  نویسنده کتاب حدودالعالم از این شهر به نام «سپاهان» یاد کرده، می‌گوید: «سپاهان شهری عظیم است و آن دو شهر است: یکی را جهودان خوانند و یکی را شهرستان و در هر دو منبر نهاده‌اند…»

  محمد حسین بن خلف تبریزی، دربارهٔ نام اصفهان، نوشته‌است: «اصباهان، معرب اسپاهان است و آن شهری است مشهور در عراق (عراق ایران) و نام اصلی او این است؛ و نام مقامی است از جمله دوازده مقام موسیقی و آن را اصفهانک نیز خوانند.»

  در کتیبه‌های پارسی هخامنشی، انزان شامل ناحیه اصفهان و اطرافش بوده و پیش از کورش، مرکز قدرت هخامنشیان در این ناحیه بوده و پس از کورش انزان به گابیان تبدیل یافته و استرابن هم آن را به همین نام خوانده‌است و گابیان رفته رفته به جی تغییر یافت.

  هرتسفلد نگاشته‌است: اصفهان نام بلوکی از ولایت پریت کان و نام شهر «گبی» بوده‌است. گبی بعدها «گی» و سپس عربی شد و به «جی» تبدیل یافت.

  در سده ۲ میلادی، نام گبی و اسپدانا در نقشه بطلمیوس دیده می‌شود. وی «اسپدانا» ی پارسی زمان هخامنشی را از کتاب ارتستنس، مدیر کتابخانه اسکندر مقدونی برداشته بود. در یک نقشه جهان‌نما که ۱۰۰ سال پیش از بطلمیوس ترسیم شده‌است، این نام به صورت ساسانی «سپانه» یعنی سپاهان نگاشته شده و معنی آن، جای لشکریان است.

  اسکندر مقدونی هنگام دنبال کردن داریوش هخامنشی به پارتاک یا پارک یاگی آمد و آن را گشود و اکسازر را که والی شوش بود به حکومت پارتاک گمارد. تاریخ نگاران پیشین، پارتاک را پاریتاکن نامیده‌اند که به پارسی آن روزی پرتیکان می‌گفتند و امروز فریدن می‌خوانند. پرتیکان به تمامی ناحیه اصفهان اطلاق می‌شده‌است.

  داده‌نمایی موقعیت استانی[ویرایش]

  نقشه و تقسیمات استانی[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  محبوبه : کوچکترین شهرستان اصفهان کدام است

  خانم : چرا نگفته بزرگ ترین و کوچک ترین شهرستان

  BFG : بزرگترین شهرستان استان اصفهان نائین بوده و کوچکترین شهرستان آن نیز است.

  ناشناس❤ : چرا نگفته 😐💔

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  نرگس 5 ماه قبل
  1

  تخم سگ چرا نگفدی بزرگترین و کوچکتری شهرسانو😐💔

  1
  پارسا 3 ماه قبل

  دقیقا😂🤝

  ناشناس 6 ماه قبل
  -2

  کیرم تو کص ننت دیوس ننه جنده

  ناشناس 6 ماه قبل
  1

  سلام،چرا نگفته؟

  من در گلپایگان زندگی می کنم

  ناشناس 6 ماه قبل
  2

  ناشناسبچه ها من حسابی تحقیق کردم و از روی نقشه دیدم بزرگترین شهرستان اسفهان =نائین

  کوچکترین شهرستان اصفهان=خمینی شهر

  واقعیه من آنقدر تحقیق کردم به دست آوردم صد درصد درسته

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  بزرگترین =اصفهان

  کوچکترین =نائین

  ۰۰۰۰۰ 7 ماه قبل
  0

  من از این سایت متنفرم

  ناشناس 7 ماه قبل
  1

  خوبههه

  ناشناس 7 ماه قبل
  2

  بددددد

  ایرانی 7 ماه قبل
  2

  خیلی بد

  کص‌کش 7 ماه قبل
  0

  بـــ‌ نایین

  کـــ خمینی شهر

  7 ماه قبل
  3

  دوستان عزیز

  بزرگ ترین شهرستان خمین شهر هست

  و

  کوچک ترین شهرستان ناین هست

  اگر پیامم رو خوندید لایک کنید تا بقیه دوستان هم ببینند⁦:0⁩

  1
  بزرگ ترین کوچک ترین 6 ماه قبل

  ببخشید مطمعنید یا نه

  3
  چوم رانیمبرم 6 ماه قبل

  ممنون

  7 ماه قبل
  1

  لطفا بگید بزرگترین و کوچک ترین شهرستان کجاست !

  1
  ناشناس 7 ماه قبل

  بزرگ خمین

  کوچک ناین

  2
  ناشناس 7 ماه قبل

  بزرگ خمین

  کوچک ناین

  ♡FiliSi♡ 7 ماه قبل
  2

  🇲🇫LOVE FRANCE🇲🇫

  بزرگترین و کوچکترین شهرستان 7 ماه قبل
  3

  بزرگترین و کوچکترین شهرستان اصفهان

  2
  محبوبه 7 ماه قبل

  کوچکترین شهرستان وبزرگان شهرستان استان اصفهان کدامند

  BFG 7 ماه قبل
  5

  بزرگترین شهرستان استان اصفهان نائین بوده و کوچکترین شهرستان آن نیز است.

  6
  محبوبه 7 ماه قبل

  کوچکترین شهرستان اصفهان کدام است

  فوضولی 7 ماه قبل
  -1

  می خری🙄😒

  ناشناس 7 ماه قبل
  -1

  خیلی بد

  ریدید بابا بااون جوابتوت

  وااالا،😒😒

  ناشناس 7 ماه قبل
  1

  سلام من در این سایت که میام مینوسم که بدونن بقیه بسیار سایت بی ممفهومی هیت جواب نداره فقط می نویسه اگر بلدید تاییپ کنید اگر بلد بودیم توی گوگل میگشتیم چیکار

  ندا 7 ماه قبل
  2

  بزرگترین شهر استان نایین

  کوچکترین خمینی شهر

  sada 7 ماه قبل
  2

  چرا پاسخ را ندادید ما وقت نداریم این قدر بخوانیم لطفا پاسخ را بنویسید نه توضیحات الکی

  1
  دقیقا ... 7 ماه قبل

  دقیقا ....

  HOSSEIN 1 سال قبل
  1

  کوچکترین و بزرگ ترین شهرستان چیه ؟

  ناشناس❤ 1 سال قبل
  4

  چرا نگفته 😐💔

  خانم 1 سال قبل
  5

  چرا نگفته بزرگ ترین و کوچک ترین شهرستان

  0
  خانم 1 سال قبل

  😡😡😡

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  اگه میدونستیم دنبال جواب نمی گشتیم

  هخح 2 سال قبل
  -1

  خیلییییییییییی .................... بد

  Y..... M 2 سال قبل
  0

  بد نیست اما اولش گفته درباره ی بزرگ ترین و کوچک ترین شهرستان های استان اصفهان ولی اینجا فقط درباره استان اصفهان صحبت شدهولی خوب بود

  برای ارسال نظر کلیک کنید