توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بند ج ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه

  1 بازدید

  بند ج ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  قانون تفسیر مزایای مناطق عملیاتی و جنگی بازنشستگان موضوع: بند (ج) ماده (۱۱۲) قانون برنامه ششم

  قانون استفساریه بند (ج) ماده (۱۱۲) قانون برنامه ششم توسعه موضوع: تسری مزایای مناطق عملیاتی و امنیتی به بازنشستگان (در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی)

  تأیید تسری مزایای مناطق عملیاتی و امنیتی به بازنشستگان در شورای نگهبان

  طرح استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

  که با اصلاحاتی در جلسه مورخ یازدهم آذر ماه یکهزار و سیصد و نود و نه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۱۳۹۹/۰۹/۲۶ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

  خبر مورخ 11 آذر 1399

  صدور احکام پرداخت مزایای مناطق عملیاتی دفاع مقدس برای کلیه مستخدمین شاغل در این مناطق

  نمایندگان مردم در مجلس با صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس برای کلیه مستخدمینی که از زمان شروع دفاع مقدس در آن مناطق اشتغال داشته اند، موافقت کردند.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه 11 آذر) مجلس شورای اسلامی  در جریان بررسی طرح استفساریه بند «ج» ماده (112) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با اصلاح آن مبنی بر صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس برابر جداول و ضوابط ابلاغی موافقت کردند.

  موضوع استفساریه:

  آیا منظور از شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس موضوع بند «ج» ماده (112) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب   14/12/1395، کلیه مستخدمینی هستند که از زمان شروع دفاع مقدس در آن مناطق اشتغال داشته یا دارند؟

  پاسخ: بلی

  براساس این گزارش بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه عبارت است از: سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور مکلفند نسبت به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس برابر جداول و ضوابط ابلاغی سال 1376 سازمان امور اداری و استخدامی کشور از سال دوم اجرای قانون برنامه اقدام نمایند.

  تبصره: دستگاه هایی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند، مکلفند از محل منابع مربوطه موارد موضوع بندهای (ث) و (ج) این ماده را به صورت مشابه تامین نمایند./

  خبر مورخ ۹ آذر ۱۳۹۹

  متن جدید گزارش کمیسیون اجتماعی در خصوص استفساریه برای طرح در صحن علنی

  استفساریه: آیا منظور از شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس موضوع بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۴/ ۱۲/ ۱۳۹۵، کلیه مستخدمینی هستند که از زمان شروع دفاع مقدس در آن مناطق اشتغال داشته یا دارند؟

  پاسخ:

  بلی

  خبر مورخ ۴ آذر ۱۳۹۹

  رای مثبت کمیسیون اجتماعی به استفساریه برخورداری بازنشستگان شاغل در مناطق عملیاتی

  سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از رأی مثبت کمیسیون اجتماعی به استفساریه بند (ج) ماده (۱۱۲) قانون برنامه ششم در خصوص برخورداری بازنشستگان شاغل در مناطق عملیاتی از مزایای قانون جامع ایثارگران خبر داد.

  به گزارش شناسنامه قانون، دستور کار دوم کمیسیون اجتماعی مجلس تعیین تکلیف استفساریه بند «ج» ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بود که مورد بررسی و ارزیابی نمایندگان قرار گرفت. در این استفساریه آمده است که آیا منظور از شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس موضوع بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۴/۱۲/۱۳۹۵، شاغلانی هستند که در طول دوران دفاع مقدس (از ۳۱/۶/۱۳۵۹ تا ۲۷/۴/۱۳۶۷) در آن مناطق مشغول به کار بوده و همچنین افرادی که در حال حاضر نیز در مناطق جنگی مشغول به فعالیت هستند، که پاسخ کمیسیون به آن آری بود.

  سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه ششم هم شامل شاغلان دفاع مقدس و هم شاغلان فعلی در مناطق جنگی می‌شود و باید برای هر دو گروه اجرا شود. معتقدیم با اجرای این بند دغدغه افرادی که در دوران دفاع مقدس در منطق جنگی حضور داشته اند نیز رفع می‌شود.

  خبر مورخ 27 مهر 1399

  ارجاع استفساریه برخورداری بازنشستگان شاغل در مناطق عملیاتی از مزایای قانون جامع ایثارگران به کمیسیون اجتماعی

  نمایندگان مردم در مجلس طرح استفساریه برخورداری بازنشستگان شاغل در مناطق عملیاتی از مزایای قانون جامع ایثارگران را برای بررسی بیشتر به کمیسیون اجتماعی ارجاع دادند.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 27 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح دوفوریتی استفساریه بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه با 210 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 250 نماینده حاضر در صحن با ارجاع این طرح به کمیسیون اجتماعی برای بررسی بیشتر موافقت کردند.

  براساس این گزارش در این استفساریه آمده است؛ آیا منظور از شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس موضوع بند «ج» ماده (112) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب   14/12/1395، شاغلانی هستند که در طول دوران دفاع مقدس (از 31/6/1359 تا 27/4/1367) در آن مناطق مشغول به کار بوده اند؟

  پاسخ: بلی

  همچنین در جریان بررسی طرح مذکور علی بابایی کارنامی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در دفاع از این طرح گفت: در حال حاضر بازنشستگانی که از تاریخ 31 شهریور 59 تا 27 تیر 67 در مناطق جنگی مشغول فعالیت بوده اند، از مزایای قانون جامع ایثارگری برخوردار نیستند که با تصویب این استفساریه، ایشان می توانند از مزایا برخوردار شوند.

  در ادامه بررسی طرح دوفوریتی استفساریه بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه، محمدحسن آصفری در تذکر شفاهی ضمن تقدیر و تشکر از دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به دلیل سفر به استان سیستان و بلوچستان و رسیدگی به مشکلات این منطقه که موجب پویایی مجلس می شود، گفت: از آنجایی که این طرح ابهام دارد، بهتر است برای بررسی و اصلاح به کمیسیون ارجاع شود، زیرا با تصویب این طرح وضعیت افرادی که در حال حاضر در مناطق جنگی مشغول به فعالیت هستند، مشخص نیست و این شائبه برای آنها ایجاد شده که با تصویب استفساریه مذکور، از مزایا محروم شوند.

  محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ، تذکر این نماینده را وارد دانست و گفت: بهتر است این استفساریه برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

  براساس این گزارش، بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه عبارت است از؛ سازمان و سازمان اداری و استخدامی کشور مکلفند نسبت به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس برابر جداول و ضوابط ابلاغی سال 1376 سازمان امور اداری و استخدامی کشور از سال دوم اجرای قانون برنامه اقدام نمایند.

  تبصره- دستگاههایی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند مکلفند از محل منابع مربوطه موارد موضوع بندهای (ث) و (ج) این ماده را به‌صورت مشابه تأمین نمایند.

  خبر مورخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۹

  حقوق افراد حاضر در مناطق جنگی در زمان دفاع مقدس افزایش می یابد

  سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، از پاسخ آری اعضای این کمیسیون به طرح استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه ششم توسعه که به افزایش حقوق افرادی که در دوران دفاع مقدس در مناطق جنگی حضور داشته‌اند، اشاره داشت، خبر داد.

  علی بابایی کارنامی در گفت‌ و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در بیان دستورکار نشست امروز (سه‌شنبه ۲۵شهریورماه) کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: در این نشست طرح استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه ششم توسعه مورد بررسی قرار گرفت.

  نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این استفساریه آمده که آیا افرادی که در دوران ۸ سال دفاع مقدس در منطقه جنگی بوده‌اند بنا بر تشخیص ستاد کل نیروهای مسلح مشمول افزایش حقوق قرار می‌گیرند که بعد از بررسی‌های صورت گرفته، جواب نمایندگان به این استفساریه آری بود.

  این نماینده مردم در مجلس یازدهم، تصریح کرد: در گذشته برای تحقق این امر بین سازمان اداری و استخدامی کشور و طراحان این طرح اختلاف نظر وجود داشت.

  سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مهمانان حاضر در این نشست، یادآور شد: در این نشست نمایندگانی از سازمان‌های اداری و استخدامی کشور، برنامه و بودجه، بنیاد شهید و امور ایثارگران و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

  خبر مورخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

  اظهارنظر کارشناسی درباره: «طرح دوفوریتی استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی (اعاده شده از شورای نگهبان (۱))

  تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۵/۱۴

  مقدمه

  طرح استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۶/۱۱/۱۳۹۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و شورای نگهبان در نامه مورخ۹/۱۱/۱۳۹۸  خود، این مصوبه را به جهت قانونگذاری جدید بودن، تفسیر ندانسته و آن را با اصل هفتادوسوم قانون اساسی و نظر تفسیری شماره ۵۸۳/۲۱/۷۶ مورخ ۱۰/۳/۷۶ خود مغایر و به مجلس اعاده نموده است. در ادامه به بررسی ایراد شورای نگهبان در این خصوص خواهیم پرداخت. بررسی ایراد شورای نگهبان شورای نگهبان در اظهارنظر خویش، به‌موجب نامه شماره ۱۷۶۷۹/۱۰۲/۹۹ مورخ ۱۳/۳/۱۳۹۹ ،دلیل مغایرت استفساریه با اصل هفتادوسوم قانون اساسی را عدم تفسیر و قانونگذاری جدید دانسته است. به نظر می رسد ایراد شورای نگهبان به مصوبه مورخ ۶/۱۱/۱۳۹۸ مجلس از آن جهت است که در متن مصوبه عبارت «شاغلان در مناطق عملیاتی دفاع مقدس» به بازنشستگان زمان دفاع مقدس و پس از آن تسری داده شده است، درحالیکه دلالت لفظی و اصطلاحی واژه «شاغلان» شامل بازنشستگان نمی‌گردد و اساساً دو مفهوم «شاغل بودن» و «بازنشستگی» ناظر به دو وضعیت متفاوت شغلی است. بنابراین شورای نگهبان تسری دادن مشمولین دارای وصف «شاغل بودن» ذیل ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه را قانونگذاری جدید محسوب و با اصل هفتادوسوم و نظر تفسیری شماره ۵۸۳/۲۱/۷۶ مورخ ۱۰/۳/۷۶ شورای نگهبان مغایر دانسته است.

  نتیجه‌گیری

  با عنایت به مراتب پیش‌گفته، وضعیت شاغل بودن با وضعیت بازنشستگی دو حالت شغلی متفاوت است و توسعه دادن مشمولین دارای وصف شاغل بودن، قانونگذاری جدید محسوب می‌گردد. بنابراین استفساریه مذکور توسعه و اصلاح قانون بوده و مغایر اصل هفتادوسوم و نظر تفسیری شماره ۵۸۳/۲۱/۷۶ مورخ ۱۰/۳/۷۶ شورای نگهبان است؛ و از طرفی عدم اصرار بر مشمول نمودن «بازنشستگان زمان دفاع مقدس در مناطق عملیاتی یا پس از آن»، به معنای منتفی شدن موضوع این مصوبه خواهد بود.

  خبر مورخ 12 بهمن 1398

  عدم تأیید برخورداری بازنشستگان از مزایای مناطق عملیاتی

  عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز (شنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۸) نظرات شورای نگهبان در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی را تشریح کرد

  طرح دوفوریتی استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

  مصوب جلسه مورخ ششم بهمن ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۰۹ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:

  - از آنجا که طرح مذکور تفسیر نیست و قانون‌گذاری جدید محسوب می‌شود، مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی و نظر تفسیری شماره ۵۸۳/۲۱/۷۶ مورخ ۱۰/۳/۱۳۷۶ شورای نگهبان از این اصل شناخته شد.

  خبر مورخ 6 بهمن 1398

  برخوردار شدن بازنشستگان شاغل در مناطق عملیاتی زمان دفاع مقدس از مزایا

  نمایندگان مجلس با استفساریه بند (ج) ماده (۱۱۲) قانون برنامه ۵ ساله ششم که در مورد ارائه مزایا به بازنشستگان شاغل در مناطق عملیاتی زمان دفاع مقدس و پس از آن است، موافقت کردند.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت،نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 6 بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی با طرح استفساریه بند (ج) ماده (112) قانون برنامه 5 ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که به دو سوم رأی نیاز داشت با 150 رأی موافق، 19 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

  خبر مورخ 24 دی 1398

  بررسی درخواست دوفوریت استفساریه بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه

  موافقان درخواست دوفوریت استفساریه بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه معتقدند که مشکلات بازنشستگان ایثارگر نادیده گرفته شده، بنابراین باید با قید فوریت در مجلس مورد بررسی قرار گیرد و مخالفان نیز معتقدند این استفساریه تفسیر نبوده و قانونگذاری جدید محسوب شده و با مخالفت شورای نگهبان روبرو خواهد شد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در جریان بررسی درخواست دوفوریت استفساریه بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه در نشست علنی امروز (سه شنبه 24دی ماه) مجلس شورای اسلامی مهرداد بائوج لاهوتی و احمد امیرآبادی فراهانی به عنوان نمایندگان مخالف و احمد سالک کاشانی و حشمت الله فلاحت پیشه به عنوان نمایندگان موافق این استفساریه به ارائه نظر پرداختند.

  مهرداد لاهوتی به عنوان نماینده مخالف استفساریه فوق با بیان اینکه باید راه اساسی جهت رفع مشکل بازنشستگان ایثارگر پیدا شود، گفت: این استفساریه با ایراد شورای نگهبان روبرو خواهد شد، ضمن اینکه ما در بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم سازمان اداری استخدامی کشور را مکلف به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق دفاع مقدس کردیم، اما در این زمینه به بازنشستگان توجه نشد که این ایرادی که بر عملکرد نمایندگان مجلس وارد است، بنابراین باید در متن در کنار شاغلان کلمه بازنشستگان را نیز اضافه کنیم.

  احمد سالک کاشانی به عنوان نماینده موافق این استفساریه با اشاره به اینکه نظر آقای لاهوتی به عنوان مخالف این استفساریه به نوعی موافقت با آن است، تصریح کرد: اگر لازم باشد که اشتباهی که در زمان تصویب بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم ایجاد شده، رفع شود، زمانش همین الان است ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که بازنشستگان ایثارگر سرمایه های اصلی انقلاب هستند که برای کشور پیروزی به ارمغان آوردند، بنابراین باید از حقوقشان دفاع کنیم.

  احمد امیرآبادی فراهانی نیز به عنوان مخالف با این استفساریه یادآور شد: یکی از مشکلات موجود در این استفساریه ابهام در دلیل درخواست دوفوریت برای آن است که طراحان آن را مشخص نکرده و تنها به ماهیت این موضوع پرداخته اند، بنابراین می توان به صورت عادی این استفساریه را مورد بررسی قرار داد.

  نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این استفساریه تفسیر نبوده و در واقع قانونگذاری جدید است، ضمن اینکه در این متن شاغلان آمده و به بازنشستگان اشاره نشده است و تصویب آن اصلاح برنامه بوده و حداقل به دو سوم رأی نیاز دارد، از سوی دیگر اعمال تغییر در آن مشمول اصل 75 قانون قرار می گیرد، بنابراین اقدام بی نتیجه ای است.

  در ادامه حشمت الله فلاحت پیشه به عنوان موافق استفساریه با اشاره به اینکه در قانون مدیریت خدمات کشوری برای تامین حقوق ایثارگرا به ازای هر سال خدمت در دوران دفاع مقدس 125 امتیاز در نظر گرفته شده است، تاکید کرد که اگر براساس این قانون در جهت حقوق بازنشستگان ایثارگر اقدام می شد، ابهامی وجود نداشت.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه بی توجهی به این مهم ظلم به جامعه ایثارگران است، خاطرنشان کرد: هم اکنون صدور احکام بازنشستگی به گونه ای است که فردی که در 8سال دفاع مقدس از میهن دفاع کرده، ایثارگر محسوب نشده ، اما فردی که بعد از اتمام جنگ متولد شده است، از حقوق ایثارگری بهره مند می شود.

  این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: این استفساریه نیاز به دو سوم رأی ندارد و تصویب آن باعث می شود حقوق افرادی که از کشور دفاع کرده اند، تامین شود.

  خبر مورخ 1 مرداد‌ماه 1398

  گزارش کمیسیون اجتماعی به مجلس شورای اسلامی

  شماره 34959/50/د مورخ 30/4/1398

  طرح استفساریه بند «ج» ماده (112) قانون برنامه ششم توسعه به شماره چاپ 1395 که به این کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود، با حضور طراحان، کارشناسان دیوان محاسبات کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور، مرکز پژوهش‌های مجلس و سایر کارشناسان و مسؤولان اجرایی ذی‌ربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در جلسه نهائی مورخ 2/4/1398 کمیسیون با اصلاحاتی در عنوان و متن به شرح زیر به تصویب رسید.

  اینک گزارش آن در اجرای ماده (143) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود.

  ضمناً گزارش کمیسیون‌های فرعی امنیت ملی و سیاست خارجی و برنامه و بودجه و محاسبات تا این تاریخ واصل نشده است.

  رییس کمیسیون اجتماعی- عبدالرضا عزیزی

  طرح استفساریه بند «ج» ماده (112) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

  موضوع استفساریه:

  آیا شاغلانی که در زمان دفاع مقدس در دستگاه‌های اجرایی مناطق عملیاتی و امنیتی موضوع مصوبه 1376 ستاد کل نیروهای مسلح خدمت کرده و در آن زمان یا پس از آن بازنشسته شده‌اند نیز مشمول مزایای مندرج در بند «ج» ماده (112) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/12/1395 در خصوص مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس می‌شوند؟

  پاسخ: بله

  خبر مورخ 22 اردیبهشت 1398

  طرح استفساریه بند (ج) ماده (112) قانون برنامه ششم توسعه در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 22 اردیبهشت ماه 1398 اعلام وصول شد. 

  منبع مطلب : shenasname.ir

  مدیر محترم سایت shenasname.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مجیدرستمی 19 روز قبل
  1

  سلام علکم با دورود سلام من ایثارگرهستم وتمامی مدارک قانون87راباتمام کمال به لشکر دادم ویک سال بعد رفتم به ایثارکر لویزان کارت ملی را گرفتند وبه سایت نقاه کرد وگفتند وارد سایت شده ازآن روز یک سال می گذرد هنوز حیچ خبر نیست لطفن راهنمایم کنید

  مهدی 12 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید