توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  به نظر شما لوح فشرده چه کاربرد هایی دارد

  1 بازدید

  به نظر شما لوح فشرده چه کاربرد هایی دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  لوح فشرده

  لوح فشرده

  لوح فشرده یا سی‌دی (به انگلیسی: Compact disc) یک نوع از لوح نوری است که برای ذخیره‌کردن داده‌های دیجیتالی به کار می‌رود. لوح فشرده در اصل برای کار با آواهای دیجیتالی شده، اختراع شده‌بود و همچنین به عنوان ابزار ذخیره و انبارش داده‌ها یا همان لوح فشرده فقط خواندنی (سی‌دی رام CD-ROM) هم استفاده می‌شود.

  ابزاری که توانایی خواندن سی‌دی رام را دارند امروزه از اجزاء استاندارد رایانه‌های شخصی بشمار می‌روند. روی‌هم‌رفته لوح‌های فشردهٔ آوایی با لوح‌های فشرده فقط-خواندنی تمایز دارند و لوح‌نوازهایی (CD players) که برای شنیدن آوا درست شده‌اند نمی‌توانند داده‌هایی که بر روی سی‌دی رام انبار شده را درست بفهمند، گرچه رایانه‌های شخصی معمولاً می‌توانند لوح صوتی را هم بنوازند.

  این ابزار توسط شرکت‌های فیلیپس و سونی توسعه‌یافت و در ۱۹۸۲ منتشر شد.

  هرچند آمار فروش لوح فشرده در سال ۲۰۰۷ به بیش از ۲۰۰ میلیون می‌رسد ولی با گسترش مصرف حافظه‌های قابل حمل مثل Flash Memory و ذخیره‌سازهای قابل حمل، مصرف لوح فشرده به نصف کاهش یافته‌است.[۱][۲]

  لازم است ذکر شود که بازی‌های پلی‌استیشن و اکس‌باکس هم روی لوح فشرده هستند.

  تاریخچه[ویرایش]

  این نوع دیسک اولین بار در سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۷ هجری شمسی) توسط شرکت فیلیپس و سونی به عنوان دیسک نوری برای ذخیره موسیقی* cda معرفی شد. پس از یک سال کار مداوم پیشرفت زیادی در کیفیت صدا و حجم ذخیره شده به وجود آمد و در ۱۹۸۱ اولین محصول این نوع لوح با محتوی «سمفونی آلپ» ساخته ریچارد اشتراوس در کشور آلمان ساخته و عرضه گردید و در برنامه «جهان فردا» شرکت BBC پخش شد.[۳][۴] هرچند ساخت لوح فشرده ابتدا به عنوان پخش صوت ابداع شده بود ولی در سال ۱۹۸۵ لوح رایانه‌ای CD-ROM و در سال ۱۹۹۰ CD-Rcordable برای ذخیره اطلاعات و داده‌ها ساخته شد.[۵]

  مخترع CD یا لوح فشرده یا compact disc نوریو اوگا بود که در سال ۱۹۸۲ به ریاست شرکت سونی رسید و در سن ۸۱ سالگی در سال ۲۰۱۱ درگذشت.

  مشخصات فنی[ویرایش]

  لوح همان‌طور که در شکل نشان داده‌شده به‌طور عمده از چهار لایه تشکیل شده‌است. پلاستیک پلی‌کربنات با روکش نازکی از آلومینیوم با خلوص بالا (Super Purity Aluminium) با غشاء محافظت کننده‌ای از جنس لاک. سی‌دی‌های استاندارد ۱۲۰ میلی‌متر دارای ظرفیت برابر ۷۴ دقیقه موسیقی یا ۶۵۰-MB اطلاعات هستند. (در نسخه‌های جدید تر تا ۷۰۰ مگابایت).

  سی‌دی دارای دو استاندارد برای ذخیره اطلاعات به صورت کتابچه قرمز (Red Book) برای سی‌دی صوتی و استاندارد کتابچه زرد (Yellow Book) برای سی‌دی‌رام (CD-ROM) است. اطلاعات درون CD به صورت شیارهای حلزونی شکل و مارپیچ ذخیره می‌شود(Pit)، برای بازیابی اطلاعات از زیرکانال‌هایی (subchannelهایی) که متناظر با بیت‌های هر دیسک است استفاده می‌شود. کانال‌های موجود در سی‌دی عبارت اند از P Q R S T U V W و متناظر با آن BITهای ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۲ ۱ ۰ قرار دارند که در بازیابی از یک سی‌دی هد R/W را هدایت می‌کند تا به اطلاعات مورد نظر در دیسک دسترسی پیدا کند، علاوه بر آن خط و شیارهای (Trackهای) موجود در سی‌دی صوتی باعث می‌شود برای انتخاب هر شیار موسیقی هد R/W به صورت دستیابی مستقیم و بدون طی کردن کل دیسک به شیار مربوط دست پیدا کند.

  شکل ظاهری[ویرایش]

  اولین نوع از دیسک نوری برای ذخیره اطلاعات دیجیتال و رسانه‌ای توسعه یافته برای ذخیره موسیقی دیجیتال، دارای ابعاد استاندار، به قطر ۱۲۰ میلی‌متر و ضخامت ۱٫۲ میلی‌متر، ساخته شده و ظرفیت ضبط صدای آن ۷۰–۸۰ دقیقه است و ۶۵۰ الی ۷۰۰ مگابایت داده را نگهداری می‌کند. امروزه لوح‌هایی با اندازه‌های دیگر ساخته شده‌است.

  انواع[ویرایش]

  انواعی که قابلیت نوشتن داده و چاپ روی سی دی را دارند:

  انواعی که قابلیت نوشتن داده یا دوباره‌نویسی را دارند:

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق در مورد CD یا لوح فشرده

  تحقیق در مورد CD یا لوح فشرده

  CD یا لوح فشرده

  لوح فشرده
  یک لوح فشرده یک دیسک نوری است که برای ذخیره اطلاعات دیجیتالی استفاده می شود ، که در ابتدا برای ذخیره سازی اطلاعات صوتی توسعه پیدا کرده بود.

  یک لوح فشرده استاندارد ، اغلب به عنوان لوح فشرده صوتی شناخته شده است برای متمایز ساختن آن از واریانس های آخر ، که اطلاعات صوتی را در یک قالب بندی موافق ذخیره می کند توسط استاندارد کتاب قرمز. یک لوح فشرده صوتی شامل چندین ترک اسریو که با استفاده از کدگذاری ۱۶ بیت PCM با نرخ نمونه برداری ۴۴٫۱ کیلو هرتز ذخیره می شوند. بیشتر لوح های فشرده قطری به اندازه ۱۲۰ میلی متر دارند ، که برای نگه داری ۷۴ دقیقه صوت و در عمل کمی بیشتر طراحی شده اند.

  فناوری لوح فشرده با آخرین اصلاحات برای استفاده به عنوان یک وسیله ذخیره سازی اطلاعات طراحی شده ، که به CD-ROM مشهور است

  تاریخچه

  در اواخر دهه ۱۹۷۰ ، فناوری استفاده از لوح های لیزری ویدیوی ، پژوهشگران شرکت فیلیپس آزمایشات خود را همراه لوح های فشرده صوتی آغاز کردند، در ابتدا توسط تلفیق پهنای باند فرکانس FM و بعد از آن دیجیتالی کردن سیگنال های صوتی PCM شروع کردند.در پایان دهه ۷۰ شرکت های فیلیپس و سونی و دیگر شرکت های اولیه ارائه کننده لوح های صوتی دیجیتالی بودند.

  در سال ۱۹۷۹ شرکت های سونی و فیلیپس تصمیم گرفتند نیروهای خود را یکی کنند ، ونیروهای مشترک مهندسین خود را که گروهی بودند برای طراحی لوح های صوتی دیجیتالی . اعضای مهم نیروی کار Kees Immink و Toshi Doi بودند. بعد از یک سال آزمایشات و بحث ها و مشاوره ها نیروی کار استاندارد کتاب قرمز را پایه ریزی کرد. شرکت فیلیپس در عموم فرآیند تولید شرکت داشت ، که مبتنی بر شکست خوردن فناوری دیسک های ویدیویی لیزری بود. شرکت فیلیپس همچنین شرکت کرد در سوارسازی Eight-to-Fourteen ، EFM که ارائه می کرد هر دو اجرای بلند مدت و انعطاف پذیری بالای در برابر خسارات ناشی از جابه جایی مانند خراشیده شدن و ماندن جای انگشت را ارائه کرد. هنگامی که سونی روش اصلاح اشتباه را ابداع کرد، CIRC. حکایت لوح فشرده ، توسط عضو سابق نیروی کار نقل شده ، که اطلاعات زمینه ای از بسیاری از تصمیم گیری های تخصصی را به دست می دهد ، و شامل نمونه فرکانسی ، زمان پخش و قطر دیسک می باشد. به عقیده شرکت فیلیپس ، لوح فشرده مجموعا توسط گروه بزرگی از افراد که به عنوان یک تیم کار می کردنند اختراع شد.
  لوح فشرده در سال ۱۹۸۳ به بازار عرضه شد ، و این اختراع اغلب به عنوان بیگ بنگ در انقلاب صنعت صوتی دیجیتالی شناخته می شود. لوح فشرده جدید با شوق و ذوق پذیرفته شد و مدیریت کیفیت آن نیز به طرز تحسین آمیزی پذیرفته شد. از نقطه شروع آن به عنوان قالب بندی موسیقی ، لوح فشرده برای در بر

  گرفتن دیگر استفاده ها رشد کرد. هم اکنون توسط آن امکان ارسال حجم بسیار زیادی از اطلاعات کامپیوتری به جای صوتی دیجیتالی فراهم شده است. یک کاربر لوح فشرده قابل ضبط برای ذخیره اطلاعات در اواخر دهه ۱۹۹۰ مقدمه چینی شد ، و این یک استاندارد غیر رسمی برای تبادل و انبار کردن اطلاعات کامپیوتر و موسیقی شد. لوح فشرده و مدل های بعدی آن به شدت موفق شده بود: در فروش جهانی سالیانه لوح فشرده صوتی ، CD-ROM و CD-R در حدود ۳۰ بیلیون دیسک رسید.

  جزئیات فیزیکی

  لوح های فشرده از یک صفحه به ضخامت ۱٫۲ میلی متر از جنس پلی کربنات پلاستیک ساخته شده که سطح آن توسط آلومینیوم بسیار رقیق و نازک پوشیده شده است. (در اصل طلا، که هنوز در برخی مواقع برای اطلاعات دراز مدت استفاده می شود.) لایه ای که توسط یک لاک الکل فیلم محافظت شده است . لاک الکل می تواند توسط یک برچسب چاپ شود. روش های متداول چاپ برای لوح های فشرده silkscreening و چاپ حاشیه می باشند. لوح های فشرده در دو

  اندازه در دسترس هستند. متداول ترین آن در قطر ۱۲۰میلیمتر با ظرفیت ۷۴ دقیقه صوت و ۶۵۰ مگا بایت اطلاعات است( ظرفیت ذخیره سازی را ببینید). و همچنین آنهایی که به عنوان لوح های ۸۰ میلی متری در دسترس هستند ، قالب بندی هستند که در اصل تنها برای لوح های فشرده صوتی استفاده می شود. لوح ۸۰ میلی متری توانایی ۲۱ دقیقه از موسیقی یا ۱۸۰ مگا بایت از اطلاعات را دارد.

  اطلاعات بر روی یک لوح فشرده استاندارد به مانند یک مسیر حلزونی از چاله ها ی ریزی در بالای لایه پلی کربنات کدگذاری می شود. ( منطقه بین چاله ها به عنوان برجستگی شیار خانها مشهور هستند) . هر چاله تقریبا ۱۲۰ نانومتر عمق و ۵۰۰ نانومتر پهنا دارد ، و این از ۸۵۰ نانو متر تا ۳٫۵ میکرومتر متفاوت است. فضای بین مسیر ها ۱٫۶ میکرومتر است. برای فهمیدن مقیاس چاله ها و برجستگی های کی لوح فشرده ، اگر دیسک به انداذه یک استادیوم بزرگ شود ، یک چاله تقریبا به اندازه یک دانه شن خواهد بود . شیارهای حلزونی از مرکز دیسک شروع وبه طرف خارج تا لبه آن افزایش پیدا می کند، در اندازه ها و قالب های متفاوت در دسترس است.

  یک لوح فشرده توسط تمرکز یک لیزر نیمه رسانای با طول موج ۷۸۰ نانو متراز پایین لایه پلی کربنات خوانده می شود . تفاوت در ارتفاع بین چاله ها و برجستگی ها یک چهارم طول موج نور لیزر می باشد ، فاصله خطوط نصف اختلاف فاز طول موج بین نور منعکس شده از یک چاله و از برجستگی احطه شده آن می باشد. تداخل مخرب باعث کاهش شدت نور منعکس شده مقایسه شده برای هنگامی که لیزر بر روی یک برجستگی متمرکز شده است می شود.با اندازه گیری این شدت توسط یک دیود حساس نسبت به نور ، امکان خواندن اطلاعات از روی دیسک فراهم می شود.

  چاله ها و برجستگی ها خودشان صفر و یک اطلاعات دو دویی را نمایش نمی دهند. در عوض یک تبدیل از چاله به برجستگی یا از برجستگی به چاله یک را نشان می دهد ، هنگامی تبدیلی نباشد صفر را نشان می دهد. این وقتی رمزگشایی شود توسط برگرداندن Eight-to-Fourteen Modulation با استفاده از اصلی کردن دیسک ، در پایان سطر اطلاعات ذخیره شده بر روی دیسک می شود.

  قالب صوتی
  قالب دیسک صوتی ، معروف به استاندارد کتاب قرمز، توسط شرکت سونی و فیلیپس در سال ۱۹۸۱ تنظیم شد. شرکت فیلیپس مسئول گواهی خاصیت هوشمند بودن مربوط به لوح فشرده می باشد که شامل علامت اختصاری CDDA است که بر روی دیسک نمایان است. در شرایط گسترده قالب یک کانال دوتایی (کانال ۴ تایی بدون در نظر گرفتن قالب کتاب قرمز اختیاری است) استریو ۱۶ بیت PCM که درنرخ نمونه برداری ۴۴٫۱ کیلو هرتزی رمز گذاری شده است. Reed-Solomon error correction این امکان را به لوح فشرده می دهد که چرکنویس باشد برای یک رتبه بندی مطمئن باشد.

  نرخ نمونه برداری ۴۴٫۱ کیلوهرتز از یک روش تبدیل صوت دیجیتالی به یک به یک سیگنال ویدیویی آنالوگ برای برای ذخیره سازی بر روی نوار ویدیویی به ارث رسیده است ، که بیشترین روش برای ذخیره سازی آن در زمانی که خصوصیت لوح فشرده شروع به توسعه کرد می باشد. وسیله ای که یک سیگنال صوتی آنالوگ را به صوت PCM تغییر می دهد ، و آن وسیله ای که یک سیگنال ویدیویی آنالوگ را تغییر می دهد مبدل PCM گفته می شود. این فناوری می تواند ۳ نمونه را در یک خط افقی تنها ذخیره کند. یک سیگنال ویدیویی استاندارد NTSC در هر رشته ۲۴۵ خط قابل استفاده دارد ، و ۵۹٫۹۴ رشته در ثانیه، که برای

  ۴۴۰۵۶ نمونه کار می کند. به طور مشابه PAL 294 و خط و ۵۰رشته دارد که برای ۴۴۱۰۰ نمونه بر ثانیه کار می کند . این سیستم همچنین می تواند ۱۴ بیت نمونه همراه برخی تصحیح اشتباهات یا ۱۶ بیت نمونه تقریبا بدون اصلاح اشتباهات را ذخیره کند. بحث طولانی درباره چه استفاده نمونه های ۱۴ یا ۱۶ بیت و یا ۴۴٫۰۵۶ یا ۴۴٫۱ کیلو نمونه بر ثانیه بود هنگامی که نیروی کار سونی قیلیپس لوح فشرده را طراحی کرد.PCM-1610 و PCM1630 سونی نمونه های معروف مبدل های PCM هستند که در ترکیب عطفی همراه U-Matic VCR سونی استفاده شد.

  عموما لوح های فشرده با قالب بندی صوتی همراه با ۳ حرف کد بر پشت آن می آیند، جایی که A باشد فهمیده می شود آنالوگ است و جایی که D باشد فهمیده می شود دیجیتال است. حرف اول نشان می دهد که آلبوم چگونه ضبط شده ، دومین نشان می دهد که چگونه میکس شده و سومی نشان می دهد که چگونه منتقل شده است. به عنوان نتیجه تقریبا همه لوح های فشرده اخیر با کیفیت AAD( ضبط و میکس آنالوگ ، انتقال دیجیتال به لوح فشرده ) هستند. گروه راک راش اولین فعال موسیقی بود که آلبوم را به صورت کاملا دیجیتالی ضبط کرد.

  ظرفیت ذخیره سازی
  پارامترهای مهم لوح فشرده (گرفته شده از صدور دفترچه مشخصات لوح فشرده در سال ۱۹۸۳ ) عبارتند از:

  • سرعت پیمایش : ۱٫۲ تا ۱٫۴ متر بر ثانیه ( سرعت خطی ثابت).
  • فاصله شیار: ۱٫۶ میکرومتر.
  • قطر دیسک : ۱۲۰ میلی متر.
  • ضخامت دیسک : ۱٫۲ میلی متر.
  • شعاع داخلی منطقه برنامه :۲۵ میلی متر.
  • شعاع خارجی منطقه برنامه: ۵۸ میلی متر

  ما فهمیدیم که منطقه برنامه برابر با ۸۶٫۰۵ سانتی متر مربع می باشد ، بنابر این طول شیار حلزونی شکل قابل ضبط ۸۶٫۰۵/۱٫۶ = ۵٫۳۸ km می باشد. مسلم است یک سرعت پیمایش ۱٫۲ متر بر ثانیه ، ما به خاطر داریم که زمان خواندن ۷۴ دقیقه می باشد ، یا حدود ۶۵۰ مگا بایت از اطلاعات بر روی یک CD-ROM می باشد. در صورتیکه قطر دیسک ۱۱۵ میلی متر شده باشد ، حد اکثر زمان خواندن ۶۸ دقیقه خواهد شد ، ۶ دقیقه کمتر. یک دیسک توسط به کارگیری اطلاعات اندکی بیشتر قابل ذخیره سازی است. با استفاده از سرعت خطی ۱٫۲ متر بر ثانیه و فاصله شیار ۱٫۵ میکرومتر می شود به زمان خواندن ۸۰ دقیقه و یا ظرفیت ۷۰۰ مگا بایت رسید.

  شیوه دیگر برای افزایش ظرفیت یک دیسک ذخیره اطلاعات بر روی شیاری می باشد که به طور معمول برای معلوم کردن پایان دیسک استفاده می شود ، و اغلب یک یا دو دقیقه امکان ضبط را می دهد. با این حال این دیسک ها ممکن است هنگامی که یه انتها برسند دچار مشکل شوند.

  ________________________________________
  CD-ROM
  برای اولین سال های وجودش، لوح فشرده به طور کلی یک قالب بندی صوتی داشت. بنابر این ، در سال ۱۹۸۵ استاندارد کتاب زرد CD-ROM توسط شرکت های سونی و فیلیپس برقرار شد، که یک ذخیره اطلاعات نوری غیر فرار را مشخص می کرد که استفاده آن شبیه قالب فیزیکی لوح های فشرده صوتی بود ، و توسط گرداننده CD-ROM کامپیوتر قابل خواندن است.

  کوچکترین هویت قالب لوح فشرده صوتی یک قاب گفته می شود. یک قاب می تواند شش نمونه اسریو ۱۶ بیت را به طور کامل همساز کند که برابر ۲*۲*۶ = ۲۴ بایت می باشد. اطلاعات در یک CD-ROM در هردوی قالب ها و بخش ها سازماندهی می شوند. یک بخش CD-ROM شامل ۹۸ قاب می باشد ، و ۹۸*۲۴ = ۲۳۵۲ بایت را نگهداری می کند. یک CD-ROM در ماهیت یک دیسک اطلاعاتی ، که به اشتباهات پنهان نمی تواند اعتماد کند، و بنابراین نیازمند تامین اعتماد

  بالایی از اطلاعات بازیافت شده می باشد. با تکیه برانجام کشف و اصلاح اشتباهات توسعه یافته ،یک CD-ROM یک لایه سومی برای Reed-Solomon error correction دارد. به خاطر داشته باشید که سیستم اصلاح اشتباهات CIRC استفاده شده در یک لوح فشرده با قالب صوتی دو لایه جاگذاری شده دارد. یک Mode-I CD-ROM ، که همه سه لایه با قابلیت اصلاح اشتباهات را دارد، که به طور خالص ۲۰۴۸ بایت از ۲۳۵۲ بر بخش را در دسترس دارد. در یک Mode-2 CD-ROM ، که بیشتر در فایل های ویدیویی استفاده می شود ، ۲۳۳۶ بایت بر بخش در دسترس داریم.

  قابلیت ضبط
  از قالب گیری تزریقی برای تهیه جرم لوح های فشرده استفاده می شود. یک چکش ساخته شده از رسانه های اصلی ( نوار صوتی ، دیسک اطلاعاتی و غیره ) با نوشتن بر روی دیسک شیشه ای (در اصل مانند شیشه ) با یک لایه رنگی حساس به نور توسط یک لیزر روکش می شود. این لایه رنگی که بعدا قلم زده می شود، برگی برای اطلاعات می باشد. سپس روکش می شود برای ساختن یک نسخه ساده از لوح فشرده. پلی کربنات مایع شده و تزریق شده در حفره

  قالب جایی که چکش الگوی چاله ها و برجستگی ها بر روی دیسک پلی کربنات منتقل می شوند. سپس توسط آلومینیوم و لاک الکل روکش می شود.
  بنابراین ، همچنین لوح های فشرده با قابلیت ضبط وجود دارند که توسط باریکه لیزر که توسط نویسنده لوح فشرده استفاده می شود ضبط می شوند( که بیشتر مواقع به یک کامپیوتر متصل شده است ، الیته واحدهای مستقل هم در دسترس هستند.) و می توانند توسط بیشتر گرداننده های لوح فشرده خوانده شوند. ضبط کردن لوح های فشرده دائمی هستند و بیشتر از یکدفعه نمی توان بر روی آن ضبط کرد ، بنابراین این فرآیند را اغلب سوزاندن لوح فشرده نیز می گویند.

  CD-RW یک حد وسط است که این امکان را می دهد که بتوان چند دفعه بر روی آن ضبط کرد و به همین ترتیب چند دفعه بر روی آن ضبط کرد. یک CD-RW تفاوت خیلی زیادی با در انعکاس برجستگی ها به عنوان یک لوح فشرده یا CD-R ندارد ، با این حال برخی از گرداننده های لوح های فشرده صوتی توانایی خواندن دیسک های CD-RW را ندارند ، هرچند که اکثر گرداننده های مستقلدی وی دی این توانایی را دارند.

  لوح های فشرده با قابلیت ضبط توسط اطلاعات حلزونی تزریق شده ضبط می شوند. همچنین لایه رنگی حساس به نور به کار گرفته شده ، و همچنین دیسک ها فلزی و با لاک الکل پوشانده شده اند. لیزر نوشتن سوزاننده لوح فشرده خاصیت لایه رنگی را تغییر می دهد برای اینکه قابلیت خوانده شدن توسط لیزر گرداننده استاندارد لوح فشرده را برای دیدن اطلاعات لوح فشرده راداشته باشد .

  لوح فشرده- حافظه فقط خواندنی

  CD-ROM که مخفف “Compact Disc Read-Only Memory” است وسیله ای برای ذخیره سازی اطلاعات نوری غیر فراراستفاده می شود که در قالب بندی فیزیکی یکسان، توسط گرداننده لوح فشرده کامپیوترقابل خواندن است مانند لوح های فشرده صوتی. لوح فشرده یک صفحه پلاستیکی مسطح به همراه اطلاعات دیجیتالی رمزی شده بر روی آن می باشد که به صورت مارپیچ از مرکز تا لبه خارجی آن قرار گرفته اند. استاندارد کتاب زرد لوح فشرده در سال ۱۹۸۵ توسط سونی و فیلیپس پایه گذاری شد. به زودی مایکروسافت و کامپیوتر اپل علاقه مند وترویج دهنده لوح فشرده شدند. John Sculley مدیر عامل آن موقع شرکت اپل گفت لوح فشرده به زودی تا سال ۱۹۸۷ انقلابی در استفاده کامپیوتر های شخصی به وجود خواهد آورد.

  ابزار های خواندن لوح فشرده از اجزای معمول بیشتر کامپیوتر های شخصی پیشرفته می باشند. به طور کلی لوح های فشرده صوتی جدا از لوح های فشرده می باشند و دستگاه های خواننده ای که برای لوح های فشرده صوتی درنظر گرفته شده اند قادر به تشخیص اطلاعات بر روی لوح های فشرده (حافظه فقط خواندنی) نمی باشند ولی معمولا کامپیوتر های شخصی می توانند لوح های فشرده صوتی را اجرا کنند. تهیه لوح های فشرده مرکب که شامل هر دو اطلاعات معمولی و اطلاعات صوتی که توانایی خوانده شدن را توسط دستگاه خواننده لوح فشرده دارند امکانپذیر است در حالی که اطلاعات یا شاید فایل های ویدیویی بر روی یک کامپیوتر می توانند نمایش داده شوند.

  چگونگی کار آن

  اطلاعات دیجیتالی تقریبا در اندازه میکروسکوپی به صورت کد در می آیند که این امکان را می دهد تا مقدار زیادی از اطلاعات در آن ذخیره شود. لوح های فشرده اطلاعات دودویی را به صورتی ثبت می کنند که این اطلاعات به اندازه گودال های بسیار ریز فشرده شده بر روی سطح زیرین دیسک پلاستیکی قرار می گیرند؛ که یک پرتو اشعه نیمه رسانا در دستگاه خواننده این اطلاعات را بازخوانی می کند. اکثر لوح های فشرده توانایی نوشه شدن توسط اشعه لیزر را ندارند ، ولی دیسک های CD-R که دارای رنگ به خصوصی هستند می توانند برای یک بار سوزانده شوند (نوشته شوند) ، و دیسک های CD-RW دارای جنس انعطاف پذیری هستند که قابلیت برای چندین بار نوشته شدن را دارند. بیشتر گرداننده های CD-ROM دیسک های CD-R را می توانند بخوانند ؛ گرداننده های پیشرفته علامت MultiRead (چند خوانی را با خود دارند که این گرداننده ها می توانند دیسک های CD-RW را بخوانند.

  تولید

  CD-ROM ها همواره به طور انبوه تولید می شوند. CD-R ها یکی یکی ثبت شده اند. محتویات یک CD-R ممکن است در قالب بندی یک CD-ROM باشد (استاندارد کتاب زرد) ولی خود دیسک از نظر فیزیکی یک CD-R باشد (استاندارد کتاب نارنجی)

  ظرفیت

  یک CD-ROM اساندارد تقریبا می تواند ۶۵۰ تا ۷۰۰ مگابایت از اطلاعات را نگه داری کند. CD-ROM وسیله ای رایج برای توزیع پایگاه های اطلاعاتی حجیم ، نرم افزار و مخصوصا کاربرد های چند رسانه ای می باشد. وزن یک لوح فسرده زیر یک توصیف است. برای به کار بردن گنجایش ذخیره سازی CD-ROM برای متن ، یک کتاب داستان متوسط که شامل ۶۰۰۰۰ کلمه می باشد کافی است. فرض کنید که که متوسط طول هر لغت ۱۰ حرف است – در حقیقت کمتر از ۱۰ حرف- و اینکه هر حرف یک بایت را اشغال می کند. بنابراین یک کتاب داستان می تواند ۶۰۰۰۰۰ بایت را اشغال کند. در این صورت یک لوح فشرده می تواند بیشتر از

  ۱۰۰۰ کتاب داستان را شامل شود. اگر هر کتاب داستان نیم اینچ از قفسه کتاب را اشغال کند ، آن وقت یک لوح فشرده می توانند فضایی تقریبا معادل ۱۵ یارد از قفسه کتاب را در خود جای دهد. اطلاعات متنی می توانند با استفاده از روش فشرده سازی کامپیوتری بیشتر از ۱۰ برابر فشرده تر شوند (اغلب به عنوان عمل زیپ کردن شناخته می شود) ، از اینرو یک CD-ROM دست کم می تواند ۱۰۰ یارد از فضای قفسه کتاب را در خود جای دهد. برای نمونه یک DVD حاوی بیش از ۴ گیگابایت از اطلاعات می باشد.

  Data max size, MiB Data max size, bytes CD-DA max size, MiB CD-DA max size, bytesSectors Time Type
  184.6 MiB 193 536 000 212.0 MiB 222 264 000 94 500 21 minutes

  ۵۵۳٫۷ MiB 580 608 000 635.9 MiB 666 792 000 283 500 63 minutes
  650.3 MiB 681 984 000 746.9 MiB 783 216 000 333 000 74 minutes “650MB”

  ۷۰۳٫۱ MiB 737 280 000 807.4 MiB 846 720 000 360 000 80 minutes “700MB”
  791.0 MiB 829 440 000 908.4 MiB 952 560 000 405 000 90 minutes
  870.1 MiB 912 384 000 999.3 MiB 1 047 816 000 445 500 99 minutes

  ________________________________________
  خواندن از CD-ROM و نوشتن بر روی آن

  CD-ROM ها با استفاده از گرداننده های CD-ROM دستگاه جانبی کامپیوتر های رایج کنونی خوانده می شوند ، و در مورد سوزاندن آن باید گفت که آنها توسط دستگاه های ضبط لوح فشرده که معمولا منسوب به سوزاننده لوح فشرده هستند سوزانده می شوند. گرداننده های CD-ROM امکان وصل شدن به یک واسط IDE (ATA) ، یک واسط SCSI یا یک واسط اختصاصی را دارند ، از قبیل Panasonic CD interface. بیشتر گرداننده های CD-ROM اغلب توانایی پخش لوح های فشرده صوتی را دارند.

  گرداننده های CD-ROM توسط عامل سرعت مربوط به لوح های فشرده موسیقی ارزیابی شده اند. (۱x یا یک سرعته که میزان انتقال داده ها را از ۱۵۰ کیلوبایت بر ثانیه در اکثر قالب داده های رایج ارایه می دهد). برای مثال ، میزان انتقال داده های یک CD-ROM 8 سرعته ۱٫۲ مگابایت بر ثانیه خواهد بود. بالای ۱۲ سرعته مشکلاتی مثل لرزش و حرارت وجود دارد. سرعت زاویه ای ثابت گرداننده ها(CAV) سرعت را تا ۲۰ بالا می برد ولی به علت نوع CAV افزایش عملکرد واقعی

  بالای ۱۲x کمتر از ۲۰/۱۲ می باشد. تا فبریه سال ۱۹۹۸ گمان می رفت که ۲۰x حداکثر سرعت باشد ، وقتی که سامسونگ الکترونیک SCR-3230 ، یک گرداننده ۳۲ سرعته CD-ROM را معرفی کرد که از سیستم کاسه ساچمه برای متعادل کردن دیسک در حال چرخش در گرداننده برای کاهش لرزش و سر و صدا بهره می برد. از سال ۲۰۰۴ ، سریع ترین سرعت انتقال داده های رایج د ردسترس پیرامون ۵۲ سرعته یا ۷٫۸ مگابایت بر ثانیه می باشد ، با این وجود این تنها هنگام

  خواندن اطلاعات از بخش بیرونی یک دیسک سودمند است. افزایش های آینده سرعت حقیقتا مبتنی بر چرخش سریعتر دیسک به ویژه مشروط به استحکام پلاستیک پلیکربنات استفاده شده در تولید لوح فشرده می باشد. به هر حال پیشرفت سرعت هنوز هم قابل کسب با استفاده از شتابهای مضاعف اشعه لیزر توسط Kenwood TrueX 72 سرعته که از هفت پرتوی لیزر و چرخش دیسک به صورت تقریبا ۱۰x بهره می گیرد می باشد.

  گرداننده های CD-ROM اغلب با سه رتبه بندی متفاوت فروخته می شوند ، یکی برای عملیات یکبار نوشتن ، یکی برای عملیات دوباره نوشتن ، و یکی برای عملیات فقط خواندن . سرعت هایی که به طور رمز که به ترتیب کار ثبت شده اند ، که به طور نمونه یک گرداننده لوح فشرده ۱۲x/10x/32x می تواند باشد ، به CPU و واسطه امکان نوشتن روی دیسک های CD-R با سرعت ۱۲x( 1.8 مگابایت بر ثانیه ) ، نوشتن بر روی دیسک های CD-RW با سرعت ۱۰x( 1.5 مگابایت بر ثانیه ) و خواندن دیسک های لوح فشرده با سرعت ۳۲x) 4.8 مگابایت بر ثانیه ( را می دهد.
  توان سرعت ۱x برای لوح های فشرده (۱۵۰ کیلوبایت بر ثانیه) با توان سرعت ۱x برای دی وی دی ها (۱٫۳۲ مگابایت بر ثانیه یکی نیست.

  منبع مطلب : magirans.com

  مدیر محترم سایت magirans.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  CD چیست و چه کاربردی دارد | چاپ سی دی

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  محمد : لوح فشرده یا سی دی یک نوع لوح نوری است که برای ذخیره کردن داده‌های دیجیتالی به کار می رود

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  محمد حسین 1 ماه قبل
  2

  مرسی محمد جان

  معلم 1 ماه قبل
  -1

  جواب بچه ها

  معلم 1 ماه قبل
  0

  جواب

  . 2 ماه قبل
  0

  متن پیامم را تایپ کردم😂

  جولیکا 2 ماه قبل
  0

  عالیییییییی

  کسرا 2 ماه قبل
  0

  بچه ها هر آهنگ خواستین بگین

  دخی خوشگل 2 ماه قبل
  2

  اصلا به درد بخور نبود این چی بود دیگه

  10 ماه قبل
  3

  هیچیییییییی نمی دونمممممم

  هستی 11 ماه قبل
  2

  سلام منم خوشم نیومد اصلا مطالبش آموزنده نبود 😔😔😔😶😶😶

  رها 12 ماه قبل
  2

  من که نمیدونم کاش دوستان جواب را بگن همین الان خیلی لازم دارمش

  0
  آرین 🙄🙄🙄 11 ماه قبل

  جوابشو و محمد جان داده😚

  3
  آرین 🙄🙄🙄 11 ماه قبل

  الان لازمش داری اما جواب نمیدن که

  محمد 1 سال قبل
  6

  لوح فشرده یا سی دی یک نوع لوح نوری است که برای ذخیره کردن داده‌های دیجیتالی به کار می رود

  2
  جولیکا 2 ماه قبل

  واقعن ممنون

  1
  کسرا 2 ماه قبل

  محمد دمت گرم

  1
  ساری 2 ماه قبل

  افرین😆

  مهدی 1 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  خیلی خوب بود 27 روز قبل

  خیللللللللللل خوب آیت 👍👍👍👍👍👍

  0
  خیلی خوب بود 27 روز قبل

  خیللللللللللل خوب آیت 👍👍👍👍👍👍

  0
  خیلی خوب بود 27 روز قبل

  خیللللللللللل خوب آیت 👍👍👍👍👍👍

  برای ارسال نظر کلیک کنید