توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بیشتر منابع نفتی ایران در کجا قرار دارد

  1 بازدید

  بیشتر منابع نفتی ایران در کجا قرار دارد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  میدان‌های نفتی ایران

  میدان نفتی پایدار غرب

  میدان نفتی پایدار غرب یکی از میدان‌های نفتی ایران می‌باشد که در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان دهلران و شمال میدان پایدار واقع شده و در سال ۱۳۵۹ با حفر اولین چاه کشف شده‌است. نفت این میدان از نوع سنگین است و فشار طبیعی مخزن آن پاسخگوی فشار لازم برای استخراج نفت نیست. از این رو استفاده از تلمبه بر سر چاه اجتناب ناپذیر است. شرکت نفت و گاز غرب، در سال ۱۳۸۸ به‌طور میانگین روزانه بین ۲۴ تا ۲۵ هزار بشکه نفت از این میدان برداشت کرده‌است.

  این میدان در مجاورت میدان فکه کشور عراق قرار دارد. نفت تولیدی چاه‌های میدان پایدار غرب به وسیله پمپ‌های چندفازی این مرکز از طریق دو خط لوله هشت و ۱۰ اینچی به واحد بهره‌برداری چشمه خوش ارسال می‌شود.

  میدان پایدار غرب، یکی از میدان‌ها حوزه فعالیت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که با کشور عراق (میدان جبل فوقی) مشترک است (حدود ۲۰ درصد از میدان در خاک ایران و مابقی در خاک کشور عراق قرار دارد).

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مناطقی از ایران را بشناسید که منبع طلای سیاه هستند/ نفت و گاز ایران چه زمانی تمام می‌شود؟

  مناطقی از ایران را بشناسید که منبع طلای سیاه هستند/ نفت و گاز ایران چه زمانی تمام می‌شود؟

  به گزارش خبر فوری، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز یکشنبه اعلام کرد که یک میدان نفتی جدید با ظرفیت بیش از ۵۰ میلیارد بشکه نفت خام در خوزستان کشف شده است.

  طبق گفته روحانی این میدان نفتی می تواند پس از اهواز با ۶۵ میلیارد بشکه نفت خام، دومین ذخیره نفتی بزرگ ایران باشد.

  این سخنان رئیس جمهور باعث شد بسیاری این پرسش را مطرح کنند که میادین نفتی ایران کدام است و در چه مناطقی قرار دارند؟ در این گزارش سعی داریم مروری بر این موضوع داشته باشیم.

  میادین نفتی  و گازی ایران

  بیشتر منابع نفتی ایران در جنوب و غرب کشور قرار دارند. بیشتر میدان‌ها کشف شده (۱۴۰ میدان) در حوضه زاگرس و خلیج فارس (جنوب غربی ایران) می‌باشند. همچنین میدان‌هایی در حوضه شمال ایران مرکزی، خزر جنوبی و کپه‌داغ کشف شده و یا در حال اکتشاف می‌باشند.

  مالکیت کلیه میدان‌ها نفت و گاز ایران، در اختیار شرکت ملی نفت ایران است که تحت نام چهار شرکت به نام‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و شرکت نفت و گاز اروندان عملیات تولید و استخراج را انجام می‌دهد.

  میزان ذخیره نفتی و گازی ایران

  در حال حاضر تعداد ۱۴۵ میدان هیدروکربنی و ۲۹۷ مخزن نفتی و گازی در ایران کشف شده که از این تعداد ۱۰۲ میدان نفتی و ۴۳ میدان گازی است. از تعداد کل مخازن، ۲۰۵ مخزن نفتی و ۹۲ مخزن گاز طبیعی هستند. از این میدان‌ها، تعداد ۷۸ میدان، فعال هستند که ۶۲ میدان در خشکی و ۱۶ میدان در دریا قرار دارند.

  بزرگترین میادین نفتی ایران

  بزرگترین میدان نفتی ایران میدان نفتی اهواز است. این میدان با ذخیره درجای ۶۵٫۵ میلیارد بشکه و ذخیره قابل برداشت ۳۷ میلیارد بشکه، به‌عنوان یکی از بزرگترین میدانهای بزرگ نفتی جهان شناخته می‌شود. میدان نفتی گچساران با ذخیره درجای ۵۲٫۹ میلیارد بشکه و ذخیره نهایی ۲۳٫۷ میلیارد بشکه نفت خام، دومین میدان نفتی ایران به‌شمار می‌آید. سومین میدان نفتی کشور، میدان نفتی مارون است، که معادل ۴۶٫۷ میلیارد بشکه نفت خام، در مخازن آسماری، بنگستان و خامی آن جای دارد. میدان نفتی آزادگان با ذخیره درجای ۳۲ میلیارد بشکه، چهارمین میدان نفتی ایران و بزرگترین میدان مشترک کشور می‌باشد. این میدان در لایه اصلی خود یعنی سروک، با میدان مجنون عراق مشترک است. میدان نفتی آغاجاری با در اختیار داشتن ۳۰٫۲ میلیارد بشکه نفت خام درجا، پنجمین میدان نفتی ایران محسوب می‌شود.

  چهار میدان اهواز، مارون، آغاجاری و گچساران در مجموع بیش از ۲ میلیون بشکه از ظرفیت تولید روزانه نفت کشور را به خود اختصاص می‌دهند. ظرفیت تولید نفت خام میدان آزادگان نیز بطور میانگین معادل ۴۰ هزار بشکه در روز است.

  ذخایر و  میادین  گازی ایران

  ذخایر میدان‌های گازی ایران بالغ بر ۱۲۰۰ تریلیون فوت مکعب (۳۳ تریلیون متر مکعب) برآورد می‌شود. ایران از لحاظ دارا بودن ذخایر گازی، در رتبه دوم جهان قرار دارد و ۱۷ درصد از سهم گاز جهان را دارا است.

   ذخایر گازی مستقر مخازن هیدروکربوری ایران، از سه بخش تشکیل شده‌است: دسته اول میدان‌های گازی، دسته دوم ذخایر گاز طبیعی موجود در کلاهک‌های گازی میادین نفتی و دسته سوم گازهای همراه نفت در میادین نفتی می‌باشند.

  لیه میادین گازی ایران، مانند کلیه میادین نفتی، متعلق به شرکت ملی نفت ایران است و این شرکت از طریق شرکت‌های تابعه خود وظیفه استخراج گاز را برعهده دارد که پس از تولید، در اختیار شرکت ملی گاز ایران جهت توزیع، قرار می‌گیرد.

  هم‌اکنون ظرفیت تولید گاز طبیعی شرکت ملی نفت ایران به‌طور متوسط ۸۳۰ میلیون متر مکعب در روز است، که ۷۰ میلیون متر مکعب در روز به نیروگاه‌ها و صنایع داخلی، ۱۳۰ میلیون متر مکعب در روز جهت تزریق به مخازن نفتی، ۳۰ میلیون متر مکعب در روز جهت صادرات به کشورهای همسایه و باقی‌مانده آن به مصارف خانگی اختصاص دارد..

  ایران تا چه سالی نفت و گاز دارد؟

  بر اساس آمار رسمی منتشر شده توسط وزارت نفت ایران، مجموع ذخایر استحصال شدنی نفت خام و میعانات گازی ایران بیش از ۱۵۴٫۸ میلیارد بشکه برآورد می‌شود. این میزان معادل ۱۰٪ درصد از مجموع کل ذخایر نفت خام موجود در جهان محسوب می‌گردد.

  در مورد ذخایر باقی مانده نفت و گاز ایران نظرات متفاوتی ایراد شده است.  بنابر اظهارات کارشناسان شرکت ملی نفت ایران، مخازن نفتی ایران تا سال ۱۴۵۳ می‌توانند قابل بهره‌برداری باشند. در مورد گاز هم برخی کارشناسان تاکید داردند که مخازن گازی ایران تا سال ۱۶۰۰ می‌توانند قابل بهره‌برداری باشند.

  با این حال، شرکت نفتی انی ایتالیا در یکی از  گزارش‌های  خود پیش‌بینی کرد ایران تا 135 سال دیگر نفت داشته باشد. بر اساس این گزارش با توجه به میزان ذخایر و تولید نفت ایران در سال 2013 این کشور تا 135 سال دیگر نفت خواهد داشت که بر این اساس ایران آخرین کشوری خواهد بود که نفتش تمام می‌شود.

  پس از ایران عراق قرار دارد که پیش‌بینی می‌شود ذخایر نفتی‌اش تا 122 سال آینده تمام شود. کانادا با 120 سال در رتبه سوم قرار گرفته است.

  این گزارش البته نظر  و تحلیل شرکت انی بود و مورد تایید بسیاری از کارشناسان قرار نگرفت.

   

  میدان‌های نفتی بزرگ جهان را بشناسید

  میدان‌های نفتی جهان بیش از ۴۰ هزار عدد برآورد می‌شود ولی ۹۴ درصد از نفت شناخته‌شده در کمتر از ۱۵۰۰ میدان نفتی قرار دارد.

  جدول زیر میدان‌های نفتی اصلی و بزرگ جهان را معرفی می‌کند:

  منبع مطلب : www.khabarfoori.com

  مدیر محترم سایت www.khabarfoori.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید