توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تاکنون چند اثر تاریخی در سازمان میراث فرهنگی ایران به ثبت رسیده است

  1 بازدید

  تاکنون چند اثر تاریخی در سازمان میراث فرهنگی ایران به ثبت رسیده است را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  24 آثار طبیعی و تاریخی ایران که ثبت جهانی شدند/ پرونده 2 اثر ملی روی میز یونسکو | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

  24 آثار طبیعی و تاریخی ایران که ثبت جهانی شدند/ پرونده 2 اثر ملی روی میز یونسکو | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا  به نقل از خبرگزاری فارس کشورهای عضو یونسکو هر سال فهرستی از آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خود را برای ثبت به عنوان میراث جهانی به سازمان یونسکو معرفی می‌کنند و حفاظت و نگهداری از سایت‌های ثبت شده در فهرست آ‌ثار جهانی یونسکو برعهده تمامی کشورهای عضو خواهد بود. 

  در حال حاضر 24 اثر فرهنگی و طبیعی در کشورمان ثبت جهانی شده و در فهرست جهانی یونسکو قابل رؤیت است؛ امسال نیز پرونده 2 اثر دیگر به یونسکو ارسال شده که یک اثر آ‌ن طبیعی و یکی دیگر فرهنگی است. 

  براساس قوانین هر کشور می‌تواند سالانه یک ثبت جهانی داشته باشد. با ثبت مکان‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی در سازمان جهانی یونسکو، دیگر تمامی مردم دنیا باید از آن اثر حمایت کنند و این فارغ از هر نوع دولت، مذهب و نژاد است و آن اثر جهانی به تمامی انسان‌های زمین تعلق دارد. 

  جنگل های هیرکانی

  آخرین ثبت جهانی ایران مربوط به جنگل‌های هیرکانی است که به عنوان دومین اثر طبیعی ایران بعد از بیابان لوت در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است. این جنگل در حال حاضر 296 گونه پرنده و 98 گونه پستاندار دارد. جنگل‌های هیرکانی در 5 استان خراسان شمالی، سمنان، گلستان، مازندران، گیلان و در حاشیه جنوبی دریای خزر گسترش یافته است. 

  چغازنبیل اولین ثبت جهانی ایران

  در حال حاضر چغازنبیل که در شهر تاریخی شوش واقع شده و مربوط به 1250 سال پیش از میلاد مسیح است و یک پروژه عظیم و نیمه تمام است به عنوان اولین ثبت جهانی ایران مطرح است. 

  پرسپولیس

  پرسپولیس که در استان فارس واقع شده به عنوان دومین میراث جهانی کشورمان ثبت جهانی شده که مربوط به سال 518 پیش از میلاد مسیح توسط کوروش اول بنا شد است و پرسپولیس پایتخت امپراطوری هخامنشی بوده است. 

  میدان امام در اصفهان

  مجموعه میدان امام در اصفهان نیز یکی دیگر از آثار ثبت جهانی کشورمان است که در سال 1979 میلادی جزو میراث جهانی یونسکو معرفی شد.

  تخت سلیمان

  تخت سلیمان نیز که در شمال غربی ایران و در منطقه کوه‌های آتشفشانی ایران واقع شده است چهارمین اثر ثبت جهانی است که در سال 2003 در فهرست یونسکو قرار گرفت. 

  پاسارگاد

  پاسارگاد که اولین پایتخت سلطنتی هخامنشیان بوده و در استان فارس واقع شده است به عنوان پنجمین ثبت جهانی ایران در سال 2004 در فهرست جهانی یونسکو بوده است. 

  ارگ بم

   ارگ بم نیز در استان کرمان واقع شده که بزرگترین سازه خشتی در جهان بوده است که در سال 82 در اثر زلزله به طور کامل از بین رفت ولی این مجموعه نیز یکی دیگر از آثاری است که ثبت جهانی شده است. 

  سلطانیه

  سلطانیه و گنبد خشتی آن که به گنبد سلطانیه معروف است یکی از معماری‌های شاخص کشورمان مطرح می‌شود که در سال 2005 در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد. 

  بیستون

  بیستون نیز از دیگر آثار فرهنگی کشورمان است که در سال 2006 به ثبت جهانی رسید و این اثر تاریخی در دوره حکومت هخامنشیان ساخته شده است. 

  کلیسای ارامنه

  کلیساهای ارامنه نیز که در شمال غربی ایران و شامل 3 کلیسا است از دیگر آثار تاریخی کشورمان محسوب می‌شود و در سال 2008 به ثبت جهانی سازمان یونسکو رسید. 

  سازه های آبی شوش

  سازه‌های آبی شوشتر که نبوغ و هوش خلاقانه ایرانیان را نیز نشان می‌دهد در سال 2009 به ثبت جهانی یونسکو رسیده است که آب مورد نیاز باغ‌ها و کشت و زرع مردم را تا مساحت حدود 40 هزار هکتار تامین می‌کند. 

  بازار تاریخی تبریز

  یکی دیگر از آثار ثبت جهانی کشورمان مجموعه بازار تاریخی تبریز است که یکی از مهمترین مراکز تجاری در جاده ابریشم به حساب می‌آید و این بازار نمونه موفق و زنده‌ای از سیستم تبادلات کالا در ایران قدیم بوده و بازتاب فرهنگ اصیل ایرانی است. این بازار تاریخی نیز در سال 2010 به ثبت جهانی رسیده است. 

  خانقاه شیخ صفی الدین اردبیلی

  خانقاه شیخ‌صیفی‌الدین اردبیلی بنایی است که با معماری سنتی ایرانی احداث شده است و نمونه کاملی از معماری اسلامی مصادف با قرون وسطی محسوب می‌شود و در سال 2010 به ثبت جهانی سازمان یونسکو قرار گرفت. 

  باغ های ایرانی

  9 باغ ایرانی از جمله پاسارگاد، فین کاشان، ارم شیراز، شازده کرمان، عباس‌آباد مازندران، دولت‌آباد یزد، اکبریه بیرجند، چهل ستون اصفهان و پهلوان‌پور مهریز نیز در سال 2011 ثبت جهانی سازمان یونسکو شده است. 

  مسجد جامع اصفهان

  مسجد جامع اصفهان که در مرکز تاریخی این شهر واقع شده است نیز بیش از 20 هزار متر مربع مساحت دارد و اولین بنای اسلامی محسوب می‌شود که با الهام از معماری کاخ‌های ساسانی ساخته شده و یک نوآوری در معماری محسوب می‌شود و در سال 2012 ثبت جهانی شد. 

  گنبد کاووس

  گنبد کاووس که تلفیقی از تکنولوژی در معماری اسلامی است برجی به بلندای 53 متر است که در شهر گرگان واقع شده و این برج تنها بنای بازمانده از حملات مغول‌ها در قرن 15-14 میلادی است. 

  کاخ گلستان

  کاخ گلستان که در دوره قاجار ساخته شده است و یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های تهران محسوب می‌شود در سال 2013 به ثبت جهانی رسیده است. 

  شهر سوخته

  شهر سوخته که در چهارراه مواصلاتی مسیرهای تجاری عصر برنز با فلات ایران واقع شده است نیز دیگر اثر تاریخی کشورمان محسوب می‌شود که در سال 2014 به ثبت جهانی رسیده است. این شهر حدود 3200 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده و جمعیت بسیار بالایی در آن زندگی می‌کردند. 

  شهر شوش

  شوش که در جنوب غربی ایران و در حاشیه کوهستان زاگرس واقع شده است نیز در سال 2015 به ثبت جهانی رسیده است.

  روستای میمند

  میمند نیز در سال 2015 به ثبت جهانی رسیده است که به عنوان یک ییلاق و قشلاق محسوب می‌شد و عشایر آن در غارهایی که با دست کنده شده بودند، گذران زندگی می‌کردند. 

  قنات های ایرانی

  قنات ایرانی نیز یکی دیگر از ثبت جهانی کشور محسوب می‌شود که در سال 2016 در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید. 

  دشت لوت اولین ثبت جهانی طبیعی در کشور

  بیابان لوت به عنوان اولین اثر طبیعی کشور در سال 2016 به ثبت جهانی رسید و دارای چشم‌اندازهای طبیعی ارزشمند و زیبایی است. 

  شهر یزد

  شهر تاریخی یزد نیز که دارای سیستم قنات، خانه‌های سنتی،‌بازارها، حمام‌ها، مساجد، معبد زرتشتیان و باغ دولت آباد نیز به عنوان یک شهر تاریخی جزو میراث جهانی در سال 2017 قرار گرفته است. 

  مجموعه باستانی ساسانی نیز در سه شهرستان فارس، فیروزآباد، نیشابور و سروستان قرار گرفته است که شامل کاخ‌ها و ساختار‌های شهری است که در دوره هخامنشی ساخته شده است و این مجموعه تاریخی نیز در سال 2018 ثبت جهانی شد. 

  در سال 2019 نیز ایران پرونده‌هایی را به سازمان یونسکو برای ثبت جهانی ارسال کرده است.

  محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس،‌ اظهار داشت: در سال 2019 دو پرونده اورامانات کردستان و کاروانسراهای ایرانی را در سپتامبر به یونسکو برای ثبت جهانی ارسال می‌کنیم تا ایرادات آن را برای ما ارسال کنند و در نهایت یک پرونده بر اساس سیاست‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به یونسکو برای ثبت جهانی ارسال خواهد شد. 

  وی خاطرنشان کرد: ما سالانه تنها یک سهمیه برای ثبت جهانی در یونسکو داریم که تاکنون توانسته‌ایم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم. 

  اورامانات کردستان

  روستای اورامانات تخت در جنوب شرقى شهر مریوان در استان کردستان قرار دارد که بوسیله جاده‌اى به طول 75 کیلومتر به شهر مریوان متصل مى‌شود.

  این روستا را هزار ماسوله نیز مى‌نامند. زیرا معمارى آن همانند ماسوله است. حیاط هر خانه بام خانه‌اى دیگر است، اما با وسعتى بیشتر.

  معمارى اورامانات و سرسبزى این منطقه کوهستانى رویاى پله‌هایى به سمت بهشت را متصور مى‌کند. خانه‌هاى این روستا با سنگ و اغلب به صورت خشکه و به صورت پلکانى ساخته شده است. مردم منطقه معتقدند اورامانات تخت زمانى شهرى بزرگ بوده و مرکزیتى خاص داشته به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز (حکومت) ناحیه‌اى اورامان یاد مى‌کرده‌اند.

  تهیه اطلس باستان شناسی اورامانات

  پویا طالب نیا، مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان گفت:  بیش از ۵۰۰ اثر باستانی مربوط به دوران پارینه سنگی تا اواخر دوران اسلامی در منطقه این منطقه تاریخی شناسایی شده است.

  وی اضافه کرد: پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان درصدد است از خروجی این مطالعات که در راستای تدوین پرونده ثبت جهانی اورامان مورد استفاده قرار می‌گیرد، اطلس باستان شناسی منطقه اورامانات را تهیه و تدوین کند.

  مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان گفت: این منطقه تاریخی از جغرافیای فرهنگی و تاریخی وسیعی برخوردار بوده و به همین دلیل نیز پراکندگی آثار شناسایی شده آن در بیش از ۸۰ روستای منطقه اروامانات در شهرستان‌های سروآباد، کامیاران و سنندج است.

  طالب نیا یادآور شد: ثبت جهانی اورامان گامی بلند برای توسعه استان است و بدون تردید با ثبت جهانی این منطقه، اورامان از حمایت‌های سازمان جهانی یونسکو بهره‌مند می‌شود.

  کاروانسراهای ایرانی

  یکی دیگر از پرونده هایی که برای یونسکو برای ثبت جهانی ارسال شده است مربوط به کاروانسراهای ایرانی است که در شهرهای مختلف کشور دایر شده که از جمله آن کاروانسرای سعدالسلطنه در قزوین و یا قلعه خرگوشی در یزد است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، خیلی از آثار ملی و بین‌المللی ما چه در حوزه میراث تاریخی و چه در حوزه طبیعت دستخوش تغییراتی قرار گرفته است و یا در حال تخریب است. بنابراین با ثبت ملی و جهانی این آثار می‌توانیم از فرهنگ، قدمت و میراث تاریخی کشورمان حمایت و حفاظت کنیم.

  انتهای پیام/

  منبع مطلب : www.iktv.ir

  مدیر محترم سایت www.iktv.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران

  فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران

  فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران شامل ۲۴ مورد از مکان‌های تاریخی فرهنگی و طبیعی می‌باشد که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. این فهرست شامل ۲۲ مورد از میراث فرهنگی و ۲ اثر میراث طبیعی است. ارگ بم و فضای فرهنگی آن جز مکان‌های در خطر نابودی قرار داده شده بودند ولی در اجلاس سال ۲۰۱۳ که از ۱۶ تا ۲۷ ژوئن برگزار شد از این فهرست خارج شدند. ارگ بم ایران پس از زمین لرزه در بم به شدت تخریب شد و از آن زمان در فهرست آثار در خطر قرار گرفت، اما با توجه به مرمت‌های انجام شده در طول سال‌های گذشته سازمان یونسکو ارگ بم را از فهرست آثار در خطر خارج کرد.[۱]

  میراث جهانی یونسکو نام پیمان‌نامه‌ای بین‌المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر سال ۱۹۷۲ به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید. موضوع آن، حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، می‌باشند. بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به عنوان میراث جهانی کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوط، به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود. مکان‌های میراث جهانی ثبت شده در سازمان یونسکو، مکان‌هایی مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه یا شهر هستند،[۲] که هر کشور در هر سال فقط می‌تواند یک نامزد برای ثبت میراث فرهنگی یونسکو درخواست دهد.

  ایران سه سال پس از تصویب کنفرانس عمومی یونسکو در تاریخ چهارشنبه ،۲۶ فوریه سال ۱۹۷۵ به کنوانسیون میراث جهانی یونسکو پیوست.[۳] در سال ۱۹۷۹ چغازنبیل با معیارهای (iii, iv)، تخت جمشید با معیارهای (i, iii, vi) و میدان نقش جهان با معیارهای (i, v، vi) نخستین مکان‌هایی بودند که در ایران به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شدند.

  افزون بر مکان‌های ثبت شده مکان‌هایی مانند، نقش رستم، نقش رجب، طاق‌بستان، دماوند، شهر تاریخی ماسوله، چشم‌انداز فرهنگی الموت، پارک ملی گلستان، منطقه حفاظت شده ارسباران، کوه سبلان، هگمتانه، مسجد کبود و … نیز برای ثبت در میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شده‌اند.[۴]

  شهر تاریخی یزد، به عنوان دومین شهر تاریخی ایران بعد از بم و بیست و دومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. پس از گذشت ۹ سال از قرار گرفتن پرونده این شهر تاریخی در فهرست میراث موقت جهانی، روز یکشنبه (۱۸ تیر) «شهر تاریخی یزد» به عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی جهان، در چهل و یکمین اجلاس کمیته میرات جهانی یونسکو به ثبت رسید.[۵]

  فهرست[ویرایش]

  به ترتیب زمان ثبت در میراث جهانی یونسکو:

  نقشه[ویرایش]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فهرست آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو

  فهرست آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو

   احتمالا اصطلاح میراث جهانی یونسکو به گوشتان خورده است. آیا می‌دانید زمانی که از میراث جهانی یونسکو صحبت می‌شود، منظورمان چیست؟ با توجه به اینکه در چند روز اخیر جنگل‌های هیرکانی ایران به این فهرست اضافه شده‌اند، بر آن شدیم تا کمی در مورد این میراث صحبت کنیم و لیست کامل میراث جهانی یونسکوی ایران را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

  میراث جهانی یونسکو چیست؟

  میراث جهانی یونسکو مجموعه مکان‌های فرهنگی یا طبیعی هستند که در سازمان جهانی یونسکو توسط کمیته‌‌ای به همین نام (کمیته میراث جهانی یونسکو) ثبت می‌گردند. بر پایه این کنوانسیون، کشورهای عضو یونسکو می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی خود را نامزد ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو کنند. حفاظت از این آثار بعد از ثبت در این لیست در حیطه حاکمین کشور مربوطه به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود.

  ایتالیا از لحاظ تعداد آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو با 53 اثر، رتبه اول را داراست. تعداد آثار ایران در لیست میراث جهانی یونسکو سال 2019 با ثبت جنگل‌های هیرکانی به 24 عدد رسید.

  معیارهای ثبت آثار در لیست میراث جهانی یونسکو

  هر مکانی برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو باید حداقل یکی از معیارهای زیر را دارا باشد. برای ثبت در بخش فرهنگی معیارهای بررسی شش مورد هستند و برای ثبت در آثار طبیعی چهار معیار ملاک می‌باشد.

  معیارهای طبیعی

  معیارهای فرهنگی

  میراث جهانی یونسکو، ایران

  ایران از فوریه سال 1975 به کنوانسیون میراث جهانی یونسکو پیوست. از این تاریخ تا به امروز 24 اثر فرهنگی و طبیعی در این فهرست به ثبت رسیده است. اولین مکانی‌های که در این فهرست قرار گرفتند در سال 1979 بود که شامل میدان نقش جهان اصفهان، تخت جمشید و چغازنبیل بودند. در ادامه 24 اثر ثبت شده ایران در فهرست میراث یونسکو را به ترتیب ثبت معرفی کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

  نیایشگاه چغازنبیل، خوزستان، سال 1979

  چغازنبیل یک نیایشگاه باستانی متعلق به عیلامی هاست که در حدود 1250 پیش از میلاد ساخته شده است. این نیایشگاه باستانی به جا مانده شهر دوراونتاش است و امروزه در نزدیکی شهر شوش در استان خوزستان قرار دارد.

  تخت جمشید، فارس، سال 1979

  تخت جمشید یادگاری عظیم و باشکوه از حکومت هخامنشیان در ایران است. این بنا در شهرستان مرودشت در شمال استان فارس واقع شده است و نام یکی از شهرهای باستانی ایران بوده است. در این شهر مجموعه کاخ‌هایی به نام تخت جمشید قرار داشته که در دوران حکومت دایوش هخامنشی، خشایارشاه و اردشیر اول بنا شده است.

  میدان نقش جهان، اصفهان، سال 1979

  عکس از ایرنا

  میدان نقش جهان، میدان مستطیلی شکلی در میان شهر زیبای اصفهان است. این میدان به وسیله بناهایی از دوره صفوی محصور شده است. میدان نقش جهان به شکل امروزی به حکومت شاه عباس صفوی برمی‌گردد. بناهای تاریخی در میدان نقش جهان شامل عمارت عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه است.

  تخت سلیمان، آذربایجان غربی، سال 2003

  تخت سلیمان یکی از عجیب‌ترین بناهای ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو است. تخت سلیمان در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی واقع شده است. مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف دریاچه‌ای طبیعی ساخته شده است که به دوره اشکانیان، ساسانیان و ایلخانیان مربوط است. مهمترین اثر بجای مانده آتشکده و تالارهای دوره ساسانی می‌باشد.

  مجموعه ارگ بم، کرمان، سال 2004

  ارگ بم که در شهر بم در استان کرمان واقع شده به روایتی مربوط به دوران اشکانیان یا هخامنشیان است. تا اواخر دوره قاجار ارگ بم مسکونی بوده است. این بنای تاریخی براثر زلزله ی 6.6 ریشتری در سال 1382 ویران شد.

  مجموعه پاسارگاد، فارس، سال 2004

  مجموعه پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای مانده از دوره هخامنشیان است. این مجموعه در استان فارس واقع شده است. در این مجموعه آرامگاه کوروش کبیر، باغ سلطنتی پاساگارد، کاخ دوازه پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، کوشک و آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و محوطه مقدس قرار دارد.

  گنبد سلطانیه، زنجان، سال 2005

  گنبد سلطانیه یا مقبره محمد خدابنده در سال 1302 تا 1312 در نزدیکی زنجان در شهر سلطانیه ساخته شد. این بنا به لحاظ معماری مهم و با ارزش می‌باشد. رنگ آب گنبد و ارتفاع گنبد خارق العاده است.

  محوطه بیستون، کرمانشاه، سال 2006

  بزرگترین سنگ نوشته جهان، نخستین متن شناخته شده ایرانی از دوره هخامنشیان در این محوطه واقع شده است. سنگ نوشته بیستون در سی کیلومتری شهر کرمانشاه، بر دامنه کوه بیستون قرار دارد.

  مجموعه کلیساهای آذربایجان، سال 2008

  این مجموعه که شامل سه کلیسای ارمنی از جمله قره کلیسا، کلیسای استپانوس مقدس، کلیسای زور زور است، در استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی واقع شده‌اند. این کلیساها در دوره زمانی سده‌های هفتم تا چهاردهم میلادی ساخته و با گذشت زمان بارها مرمت شده‌اند

  سازه‌های آبی شوشتر، خوزستان، سال 2009

  سازه‌های آبی شوشتر متعلق به دوران ساسانیان، جهت بهره‌گیری از نیروی آب به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده ‌است. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است، قابل توجه و جالب هستند.

  بازار تبریز، آذربایجان شرقی، سال 2010

  بازار تبریز بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده در سطح ایران و قاره ی آسیا به ‌شمار می‌رود. این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده ی جهان است. این بازار از بازارچه‌ها، تیمچه‌ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل شده است که معماری ایرانی را به زیبایی به نمایش می‌گذارد.

  بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، اردبیل، سال 2010

  مجموعه بی نظیربقعه شیخ صفی الدین به نام عارف نامدار شیخ صفی الدین اردبیلی، جد پادشاهان صفوی، در سال ۷۳۵ ه‍.ق به دست فرزند وی صدرالدین موسی بنا شد. در عصر صفوی، بقعه شیخ صفی الدین با حضور استادان بزرگ عهد صفوی به زیبایی تزیین شد.

  مجموعه باغ‌های ایرانی، سال 2011

  این مجموعه در واقع به معماری و ساختار و طراحی منحصر به فرد باغ‌های ایرانی اشاره دارد. باغ پاسارگاد را ریشه معماری باغ‌های ایرانی می‌دانند. باغ‌های ایرانی ثبت شده در میان میراث جهانی یونسکو عبارت است از باغ‌های پاسارگاد، ارم، چهل‌ستون، فین، عباس‌آباد، باغ شازده، دولت‌آباد، پهلوان‌پور، اکبریه.

  مسجدجامع اصفهان، اصفهان، سال 2012

  مسجد جامع اصفهان از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین بناهای مذهبی ایران است. این مسجد مجموعه تاریخی وسیعی را به ابعاد ۱۷۰ در ۱۴۰ متر در شمال شرقی اصفهان و در کنار میدان کهنه یا سبزه میدان دارد و امروز شامل قسمت‌های مختلفی است از قبیل گنبد نظام الملک، گنبد تاج الملک، ضمن چهار ایوانی شبستان‌ها، مدرسه مظفری محراب الجایتو که هر یک نمایانگر سیر هنر معماری اسلامی در دوره‌ای خاص هستند. سبک معماری مسجد شیوه رازی است.

  برج گنبد قابوس، گلستان، 2012

  گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس، شمال ایران در استان گلستان قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است. این بنا که بلندترین برج تمام آجری جهان به‌شمار می‌آید، بر فراز تپه‌ای خاکی که قریب به رپانزده متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد و در سال ۳۷۵ هجری خورشیدی در زمان پادشاهی شمس المعالی قابوس بن وشمگیر بنا گردیده‌است.

  کاخ گلستان، تهران، سال 2013          

  کاخ گلستانمجموعه‌ای از بناهایی است که در میدان ارگ تهران واقع شده است. بناهای این کاخ در زمان‌های مختلف ساخته شده‌اند. نام این کاخ از تالار گلستان واقع در عمارت خروجی گرفته شده‌ است. کاخ گلستان فضایی از ارگ سلطنتی تاریخی بوده‌ است. شروع ساخت آن به ارگ تاریخی تهران و زمان شاه طهماسب یکم در دوران صفویه در بخش قدیمی شهر تهران بازمی‌گردد، و بخش‌های اصلی آن در درون حصار قدیمی تهران احداث شد؛ ولی در دوره‌ی قاجار گسترش فراوانی یافت و محل سکونت شاهان قاجار بود. در زمان پهلوی جهت مراسم رسمی و محل اقامت روسای جمهور و مهمانان ویژه‌ی خارجی استفاده می‌شد.

  شهر سوخته، سیستان و بلوچستان، سال 2014

  شهر سوخته نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که روی آبرفت‌های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون قرار داشته و زمانی در ساحل آن رودخانه بنا شده بود. دوره‌ی بنای این شهر بزرگ با عصر برنز تمدن جیرفت مقارن است و ایرانیان در حدود ۶۰۰۰ سال پیش در این شهر زندگی می‌کرده‌اند. شهر سوخته ۲۸۰ هکتار وسعت دارد. این شهر دارای پنج قسمت اساسی بوده که شامل بخش مسکونی؛ بخش‌های مرکزی؛ منطقه صنعتی؛ بناهای یادمانی؛ و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده‌اند.

  روستای میمند، کرمان، سال 2015

  روستای میمند روستایی صخره‌ای و دستکند با چند هزار سال قدمت است. این بنا بی‌گمان از نخستین سکونت‌گاه‌های بشری در ایران به‌ شمار می‌رود. روستای میمند روی هم رفته دارای ۴۰۶ کیچه و ۲۵۶۰ اتاق می‌باشد. ساکنان این روستا دارای آداب و رسوم خاصی هستند و در زبان و گویش آن‌ها هنوز از کلمات پهلوی ساسانی استفاده می‌شود.

  محوطه باستانی شوش، خوزستان، سال 2015

  شهر باستانی شوش یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های شناخته شده جهان است. طبق اسناد باستانی شوش از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین شهرهای باستانی ایران و جهان بوده‌ است. شهر باستانی شوش روزگاری مرکز برخورد دو تمدن مهم بوده، که هریک به سهم خود در دیگری تأثیر داشته‌است.

  مجموعه قنات‌های ایرانی، سال 2016

  بی‌بدیل بودن این قنات‌ها شامل فناوری‌های مرتبط با احداث آن‌ها با در نظر گرفتن ویژگی‌های منحصر به فردشان، مانند عمیق‌ترین، طولانی‌ترین، یا قدیمی‌ترین قنات ایران بوده‌ است. این ۱۱ قنات شامل: قنات قصبه گناباد، قنات بلده فردوس، قنات حسن‌آباد مشیر و قنات باغ زارچ، قنات ابراهیم‌آباد اراک، قنات مزدآباد و قنات عمومی وزوان، قنات مون، قنات گوهرریز جوپار، قنات اکبرآباد بم و قنات قاسم‌آباد بم است.

  کویر لوت، سال 2016

  کویر لوت نخستین اثر طبیعی ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت می‌شود. سابقهٔ تمدنی بیش از پنج هزار سال در حاشیه‌ی کویر لوت و کشف حدود سه‌هزار اثر تاریخی از این منطقه در نوع خود بی‌نظیر است که از جمله این کشفیات می‌توان به درفش پنج هزارساله‌ی شهداد اشاره کرد که قدیمی‌ترین درفش جهان محسوب می‌شود.

  شهر تاریخی یزد، یزد، سال 2017

  بافت و ساخت معماری شهر یزد از بارزترین نمونه‌های معماری خاص اقلیم‌های گرم و خشک در جهان است. تناسب آن با نیازها و شرایط اقلیمی- فرهنگی مردم منطقه، گذشته از زیبایی خاص این معماری، از ویژگی‌های آن است. در مرکز هر محله معمولاً حمام، بازارچه، آب انبار، مسجد، حسینیه، لرد، کارگاه‌های کوچک، جوی آب (برای دسترسی به قنات) قرار دارد که بسیاری از این امکانات هنوز پابرجا هستند. بادگیرها، مناره‌ها و گنبدها مشخص‌ترین جنبه ظاهری معماری شهر است.

  چشم انداز باستان شناسی ساسانی، فارس، سال 2018

  آثار به جای مانده از دوران ساسانی در شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون و سروستان در قالب یک پرونده به ثبت رسیده‌اند. این آثار شامل شهر باستانی بیشاپور، غار شاپور، کاخ ساسانی سروستان، شهر باستانی اردشیر خوره، کاخ اردشیر بابکان، قلعه دختر، نقش برجسته دیهیم گذاری و نقش برجسته پیروزی اردشیر بر اردوان می‌شود.

  جنگل‌های هیرکانی، سال 2019

  این جنگل‌ها در شمال ایران، در طول ساحل جنوبی دریای خزر و نیمرخ شمالی رشته کوه‌های البرز واقع شده‌اند. در این جنگل درختان پهن برگ در طول ۸۵۰ کیلومتر خط ساحلی خزر کشیده شده و بین ۲۵ تا 50 میلیون سال قدمت دارد، در آن زمان بیشتر مناطق معتدل شمالی را این جنگل‌ها پوشانده بود. در عصر یخبندان کواترنری این جنگل‌ها کوچکتر شدند اما بعد با پایان عصر یخبندان دوباره گسترش یافتند.این جنگل‌ها پیشتر به عنوان یکی از دویست زیست بوم طبیعی جهانی در فهرست صندوق جهانی حیات وحش ثبت شده بودند. جنگل‌های هیرکانی بجز انواع گیاهان و جانوران، محل زندگی حدود هفت و نیم میلیون نفر هم به شمار می‌رود.

  منبع: ویکی پدیا،  سایت یونسکو

  منبع مطلب : lastsecond.ir

  مدیر محترم سایت lastsecond.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ف : من گفتم چند اثر تاریخی در سازمان میراث فرهنگی ایران به ثبت رسیده است

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  امیرعلی 19 روز قبل
  0

  سلام

  سهیل 1 ماه قبل
  -1

  خب بهت چه جوابی داد

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  خیلی خوب

  ف 2 سال قبل
  5

  من گفتم چند اثر تاریخی در سازمان میراث فرهنگی ایران به ثبت رسیده است

  -1
  سهیل 1 ماه قبل

  خب جوابتو چی داد

  امیر ارسلان 2 سال قبل
  1

  باهاله

  امیر ارسلان 2 سال قبل
  2

  منهم نمیدونم

  2
  ف 2 سال قبل

  منم

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید