توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق دانش آموزی در مورد ابوریحان بیرونی

  1 بازدید

  تحقیق دانش آموزی در مورد ابوریحان بیرونی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درباره‌ی ابوریحان بیرونی چه میدانی؟

  درباره‌ی ابوریحان بیرونی چه میدانی؟

  ابوریحان نابغه بزرگ ایرانی   ابوریحان، محمد بن احمد خوارزمی از بزرگان و دانشمندان مشهور خراسان در سال 362 هجری قمری در منطقه ‏ای خارج از شهر خوارزم به دنیا آمد. عده ‏ای عقیده دارند که به همین دلیل، او را «بیرونی» لقب داده‏اند.

  او از نوجوانی نزد یکی از دانشمندان معروف زمان خود به نام ابونصر منصور که خود ریاضی‏دان و ستاره‏ شناسی مشهور بود به تحصیل علوم مختلف و علم ریاضی پرداخت و پس از آن هم به حمایت همین استاد خود توانست نزد استادان مختلفی به فراگیری علوم و دانش‏ های زمان خود مثل طب و فلسفه بپردازد.

  نقل است که ابوریحان از 17 سالگی به انجام فعالیت‏ های مهم علمی پرداخت. او در جوانی به دربار سلسله‏ ی خوارزمشاهیان که اهل علم و ادب بودند رفت و پس، از میان رفتن این سلسله، به ری رفت و از حضور دانشمندان بزرگ آن دیار بهره برد.

  ابوریحان سپس به جرجان (گرگان) و به دربار قابوس بن وشمگیر، پادشاه آل زیار رفت و به پاس حمایت قابوس، کتاب مشهور خود به نام «آثار‏الباقیه» را به نام وی تالیف کرد. در همین دوره بود که به اکتشاف نجومی و رصد ستارگان پرداخت و طول و عرض جغرافیایی جرجان را محاسبه کرد.

  ابوریحان در اوایل سال 394 از جرجان به خوارزم رفت و مدتی با ابوعلی سینا و سایر دانشمندان دربار علی بن مامون خوارزمشاه به بحث علمی پرداخت. مامونیان، که شاخه ‏ای از سلسله ‏ی خوارزمشاهیان به حساب می‏ آیند، در دانش دوستی و ادب پروری شهره بودند. وجود وزیری اهل فضل در دستگاه مامونیان به نام ابوالحسن احمد بن محمد سهیلی باعث رونق ادب و دانش شد و فضایی بسیار مطلوب برای رشد علم و اکتشافات و اختراعات فراهم آمد.

  با حمله غزنویان و به پایان آمدن دوران خوارزمشاهیان، ابوریحان با سپاهیان محمود غزنوی از خوارزم به غزنین رفت و تا سال درگذشت خود مقیم این شهر بود.

  ابوریحان در طول 72 سال زندگی خود حدود 143 کتاب نوشت.

   

  اختراعات، اکتشافات و پژوهش‏های ابوریحان:


  ترسیم نقشه‏ های جغرافیایی- ترازوی ابوریحان که از دقیق‏ترین ترازوهای تاریخ علم است- سیر نور و صوت - محاسبه‏ ی مساحت، محیط و قطر کره ‏ی زمین- طول و عرض جغرافیایی و سمت قبله‏ ی کشورها- چگونگی تعیین قبله و ساحت محراب مسجد- حرکتزمین- حرکت خورشید- خاصیت فیزیکی الماس و زمرد- جزر و مد رودها و نهرها- اشکال هندسی گل‏ها و شکوفه ‏ها- امکان ایجاد خلاء- پژوهش در مورد چگونگی تولید عسل- رصد خسوف و کسوف(ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی)- پژوهش تاریخی در مورد سلسله‏ ی ساسانیان- تنظیم خانه‏ های شطرنج- ساخت ابزارهای ویژه‏ ی رصدی (سه میله، شاقول،...)- ساخت کره ‏ی جغرافیایی و...

  ابوریحان در طول عمر خود با قناعت زندگی کرد و به تجملات و ظواهر دنیا اهمیتی نمی‏‏‏داد و زمانی که در غزنه چشم از جهان فرو بست، ثروت زیادی را برای خانواده‏ اش باقی نگذاشت اما نام نیک ابوریحان برای همیشه جاودان ماند.

  منبع مطلب : www.kanoon.ir

  مدیر محترم سایت www.kanoon.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ابوریحان بیرونی از علم نجوم تا شیمی + بیوگرافی و آثار

  ابوریحان بیرونی از علم نجوم تا شیمی + بیوگرافی و آثار

  به گزارش ایمنا ابوریحان محمد بن احمد بیرونی متولد ۱۴ شهریور سال ۳۵۲ هجری شمسی در روستای کوچکی به نام بیرون در منطقه خوارزم بود. خوارزم در آن زمان در قلمرو سامانیان قرار داشت.
  بیرونی دانشمند و همه چیزدان قرن چهار و پنج در علوم مختلفی از جمله ریاضی، ستاره شناسی، تقویم شناسی، انسان شناسی، هند شناسی، تاریخ نگاری، گاه نگاری و طبیعت شناسی تبحر داشت. ابرویحان بیرونی را پدر علوم انسان‌شناسی و هند شناسی می‌دانند. ابوریحان بیرونی به زبان‌های خوارزمی، فارسی، عربی، و سانسکریت مسلط بود و با زبان‌های یونانی باستان، عبری توراتی و سُریانی آشنایی داشت.
  ابوریحان بیرونی سال‌های اول زندگی را در خوارزم به تحصیل علوم مختلف مشغول بود تا آن گاه که تصمیم به مسافرت گرفت. بیرونی نزد ابونصر منصور علم می‌آموخت و در هفده سالگی از حلقه‌ای که نیم درجه به نیم درجه مدرج شده بود، استفاده کرد تا ارتفاع خورشیدی نصف النهار را در منطقه کاث رصد کند و بدین ترتیب عرض جغرافیایی زمینی آن را استنتاج نمود. بیرونی چند سالی را در شهر قدیمی جرجان و نزد شمس المعالی قابوس وشمگیر حضور داشت و کتاب آثارالباقیه عن القرون الخالیه را که از مهم‌ترین آثار باقی‌مانده از تمدن‌اسلامی است را در سال ۳۹۰ هجری قمری به‌نام قابوس تألیف کرد. الباقیه از گاه شماری و جشن‌های ملل مختلف سخن می‌گوید. ابوریحان بیرونی مجدد در سال ۳۹۳ هجری قمری به گرگان رفت، در شرایطی که شهر در تبعید سیاسی بود دو خسوف را رصد کرد.

  ابوریحان بیرونی پس از ده سال دوباره به خوارزم بازگشت و در دربار ابوالعباس مامون ابن مامون خوارزمشاه که مردی دانشمند بود وارد شد. ابوالعباس که داماد سلطان محمود غزنوی بود، به خوارزم لشکر کشید و پس از فتح آن، ابوریحان بیرونی را نیز با خود به غزنین برد. ابوریحان بیرونی با لشکر کشی‌های سلطان محمود به هندوستان توانست با بسیاری از دانشمندان و حکیمان هند آشنا شده و زبان سانسکریت را بیاموزد. حاصل سفر به هندوستان کتاب " تحقیق ما للهند من مقوله مقبوله فی العقل أو مرذوله " و ترجمه چند کتاب از زبان سانسکریت به عربی است.
  پس از سلطان محمود، بهترین سال‌های زندگی ابوریحان بیرونی سال‌هایی است که در دربار سلطان مسعود می‌زیست. ابوریحان در این مدت کتاب "قانون مسعودی" را به نام سلطان مسعود نوشت.
  ابوریحان بیرونی با دانشمندانی چون ابن سینا، خواجه نصیرالدین طوسی، ابن هیثم و ابوعُبید جوزانی هم عصر بود.

  آثار ابوریحان بیرونی

  اختراعات و اکتشافات ابوریحان بیرونی

  ابوریحان بیرونی در علوم مختلف نوآوری‌ها و نظریات مختلفی ارائه کرده است. در علم نجوم نظریه حرکت وضعی زمین و تعیین جهت قبله در مکان‌های مختلف، در علم جغرافیا محاسبات طول و عرض جغرافیایی شهرها و ترسیم نقشه، در علم شیمی و کانی شناسی تعیین وزن مخصوص عناصر مخصوصاً تعیین وزن مخصوص هیجده سنگ و فلز گران‌بها برای اولین بار، در علم پزشکی و داروشناسی ترجمه اصطلاحات دارویی و نام‌گذاری داروها به زبان عربی و فارسی برای اولین بار از زبان یونانی. بیرونی همچنین در مورد چگونگی پدید آمدن لایه سطحی زمین و تبدیل دریاها به خشکی و زمان پیدایش جهان اظهار نظر کرده است.

  مقبره ابوریحان بیرونی کجاست؟

  ابوریحان بیرونی در ۲۲ آذر ۴۲۷ هجری شمسی در غزنین (شرق افغانستان کنونی) و در سن ۷۵ سالگی درگذشت و در همان جا به خاک سپرده شد. مقبره ابوریحان بیرونی یکی از غریب‌ترین مزارهای دانشمندان درگذشته و فراموش شده این دیار است که توجه زیادی به آن نمی‌شود.

  منبع مطلب : www.imna.ir

  مدیر محترم سایت www.imna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  بهراد : خوب بود بد نبود

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  آتی 4 روز قبل
  0

  خوب بود

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  سلام من چیزی نمیدونن

  فاطمه 7 ماه قبل
  0

  ممنون

  لعیا 8 ماه قبل
  0

  عالی

  من همیشه از این سایت تحقیق میکنم عالی و ممنون 🌹

  آوا نوشت 8 ماه قبل
  1

  ❤❤

  جولی 8 ماه قبل
  2

  خوب بود بد نبود ولی بدرد یک بچه ی کلاس چهارمی نمیخوره

  بی نام 8 ماه قبل
  1

  علی بود ممنون

  1
  بی نام 8 ماه قبل

  عالی بود

  دینا 8 ماه قبل
  1

  عالی

  ناشناس 8 ماه قبل
  2

  ❤❤❤❤

  آیسل 9 ماه قبل
  3

  خوب بود

  abolfazl 12 ماه قبل
  0

  خیلی تشکر میکنم از سازندش

  abolfazl 12 ماه قبل
  -2

  ممنون از سازندش خیلی خوب بود

  مریم 12 ماه قبل
  0

  متوسط تازه گفته دانش آموزی چیز بهتر بزارین

  مریم 12 ماه قبل
  0

  ن بد بود ن خوب

  بهراد 12 ماه قبل
  6

  خوب بود بد نبود

  کلانتر 2 سال قبل
  0

  ممنونم

  برای ارسال نظر کلیک کنید