توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق درباره سردار شهید حسن طهرانی مقدم و یاران دانشمندش

  1 بازدید

  تحقیق درباره سردار شهید حسن طهرانی مقدم و یاران دانشمندش را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  شهادت سردار طهرانی مقدم و یارانش چگونه رقم خورد؟

  شهادت سردار طهرانی مقدم و یارانش چگونه رقم خورد؟

  به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، هشت سال پیش در 21 آبان ماه سال 1390 بود و ساعت بیست و چند دقیقه از یک بعدازظهر می‌گذشت که تهران و حومه تهران با صدای مهیبی لرزید. لرزش انفجار در بیشتر شهرهای استان‌های تهران و البرز مانند تهران، شهریار، شهرقدس، نسیم‌شهر کرج، پرندک، اشتهارد، ملارد، ماهدشت و بخش‌هایی از ساوه در استان مرکزی احساس شد. برخی گفتند زلزله بود، برخی گمان کردند پمپ بنزین منفجر شده، عده‌ای دیگر از نشت گاز لوله‌های ساختمان‌های تازه‌ساز سخن می‌گفتند و... و هرکسی با حال پریشان علت این لرزش و صدا را جویا می‌شد.

  مرکز صدا متعلق به انفجاری در حوالی کرج و ملارد بود. اما چگونه صدای این انفجار مهیب در شرقی‌ترین نقاط تهران هم شنیده شد؟ شدت انفجار به‌حدی بود که صدای مهیب و لرزش آن شیشه برخی ساختمان‌های شهریار و شهر قدس از جمله ساختمان دانشگاه شهر قدس را فرو ریخت و دود غلیظی تا 10کیلومتری محل حادثه پخش شده بود. طولی نکشید که در همه‌جا این خبر پخش شد: سردار حسن طهرانی مقدم رئیس سازمان خودکفایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌همراه چند تن از پاسداران در پادگان شهید مدرس و بر اثر انفجار زاغه مهمات به شهادت رسیدند.

  سردار طهرانی مقدم چه‌کسی بود؟

  وقتی خبر شهادتش در رسانه‌ها منتشر شد، نام او برای عموم مردم ناآشنا بود. اما درجه و مسئولیتش نشان از سال‌ها تجربه در سپاه پاسداران را می‌داد، سرداری که فقط فهرست فعالیت‌ها، سِمت‌ها و افتخاراتش طولانی و شگفت‌انگیز است. وقتی رسانه‌ها شروع کردند از سوابق درخشان او سخن بگویند، کم‌کم همه فهمیدند چه شخصیتی در این حادثه درناک به شهادت رسیده است، کسی که اصرار داشت تا در گمنامی و ناآشنایی کار کند و مجموعه‌ای به‌نام جهاد خودکفایی سپاه را فرماندهی می‌کرد، و در واقع بخش عظیمی از افتخارات موشکی جمهوری اسلامی به نام او زنده است.

  حسن طهرانی مقدم 6 آبان 1338 در محله سرچشمه تهران متولد شد. در 21سالگی و در ابتدای شکل‌گیری رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در اطلاعات منطقه 3 سپاه شمال، مشغول به فعالیت شد. بعد از عملیات ثامن‌ الائمه(ع)، متوجه ضعف آتش پشتیبانی خودی مستقر در خطوط مقدم جنگ شد. در پاییز 1360 طرح ساماندهی آتش پشتیبانی (خمپاره‌اندازها) را به‌صورت سنجیده و مدون تقدیم حسن باقری کرد. آبان سال 1362 مأموریت راه‌اندازی و سازماندهی "فرماندهی موشکی زمین به زمین سپاه" به طهرانی مقدم محول شد و به این ترتیب 21 اسفندماه 1363 اولین موشک ایران به کرکوک شلیک شد. پس از صدور فرمان تاریخی امام(ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه پاسداران،‌ شهید مقدم در سال 1364 به سِمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد. عمده کارهای تحقیقاتی ساخت موشک «شهاب3» را شهید مقدم انجام داده بود. او در اول مهر سال 84 به‌عنوان جانشین سردار علی زاهدی در نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب شد. در 25 آذرماه سال 85 به‌عنوان مشاور فرمانده‌کل سپاه در امور موشکی و رئیس سازمان خودکفایی سپاه انتخاب شد.

  شهدای اقتدار چه‌کسانی هستند؟

  مقام معظم رهبری در پیام تسلیت خود به‌مناسبت شهادت جمعی از پاسداران در پادگان شهید مدرس، سردار شهید حسن طهرانی مقدم را دانشمند برجسته و پارسای بی‌ادعا خطاب کرد. ایشان همچینن در توصیف شخصیت شهید طهرانی مقدم فرمود: «شهید طهرانی مقدم سراپا اخلاص بود من بیست‌وپنج شش سال است که ایشان را از نزدیک می‌شناسم، همت خیلی بلندی داشت؛ افقهای خیلی بلندی را می‌دید. یکی از خصوصیات برجسته ایشان مدیریت بود؛ یک مدیر طبیعی بود؛ درس مدیریت هم نخوانده بود اما واقعاً یک مدیر بود.»

  آمار شهدا ابتدا در اعلام رسمی سپاه 17 نفر اعلام شد. اما کم‌کم که اسامی مفقودین زیاد شد و عملیات تجسس در بخش‌های تخریب‌شده پادگان شهید مدرس ادامه پیدا کرد، پیکرهایی از زیر آوار بیرون آمدند و بر تعداد شهدای این حادثه افزودند. نهایتاً مشخص شد 39 نفر در این اتفاق تلخ به شهادت رسیده‌اند، 39 نفری که هر کدام سابقه درخشانی در پا گرفتن توان موشکی ایران داشتند، برخی باتجربه‌تر بودند و از تخصص خود در دوران دفاع مقدس برای توان دفاعی بهره می‌گرفتند و برخی جوان‌تر بودند و تازه جذب تیم شهید طهرانی مقدم بودند و در محضر باتجربه‌ترها، مهارت‌های زیادی را کسب می‌کردند. چندی بعد این شهدا به «شهدای اقتدار» معروف شدند.

  شهیدان سردار حسن طهرانی مقدم، سید رضا میرحسینی، سعید نبی‌پور خمامی، ستار ناصری، مهدی نواب، بایرام‌علی صفری، مهدی دشتبان‌زاده، علی‌اصغر منصوریان، اسماعیل محمدی، علی کنگرانی، محمود شجاعی، امید طلائیان، محمد سلگی، مرتضی محمدرضاپور، وحید رنجبر، رسول بهرودی، محمد غلامی، سیدمحمدحسین فردویی، بهلول محمودی، محمود داسدار، حسین امین شرعی، سید محمد حسینی، محمدرضا میری، شهید مهرداد مصطفوی، شهید رضا نادی شورابی، شهید مهدی گلستانی، شهید مسیح‌الله قهرمانی، شهید بهزاد ملانوروزی، محمدحسین زلفی، وحید عزیزی، وحید شیرمحمدلو، میثم جهانگیری، مهدی حاتمی‌نسب، سیدرضا محمدزاده، جواد سلیمی و یوسف قارلوقی از جمله این شهدا بودند.

  نزدیک‌ترین یاران طهرانی مقدم را بشناسید

  نام‌های متفاوتی از رزمنده 52ساله تا جوان 20ساله میان شهدا وجود داشت، اما شاید میان شاخص‌ترین یاران طهرانی مقدم که آن روز به شهادت رسیدند بتوان به شهید مهدی نواب، مشاور و مسئول آزمایشگاه پژوهشکده و تست سوخت، مسئول سمعی بصری جهاد خودکفایی سپاه، شهید محمد سلگی، فرمانده ترابری و ماشین‌های سنگین سازمان جهاد خودکفایی سپاه و شهید مهدی دشتبان‌زاده، فرمانده پادگان شهید مدرس اشاره کرد، یارانی قدیمی که در اتفاقات بزرگ موشکی سپاه کارهای بزرگی کردند و نهایتاً با هم و کنار یکدیگر به شهادت رسیدند.

  «شهید مهدی نواب» در پانزدهم شهریور سال 1346 در محله سرچشمه تهران متولد شد. در 14سالگی به جبهه رفت و در سال 65 وارد سپاه پاسداران شد. از همان اوایل ورود به کرمانشاه با شهید محمد سلگی و در توپخانه سپاه با شهید طهرانی مقدم آشنا شد و این شروع دوستی پایان‌ناپذیر این 3 شهید بود. مهدی نواب در یگان موشکی مشغول به کار بود و آموزش نصب کلاهک و الحاق و انتقال و تجهیزات موشکی و سپس قرار دادن موشک روی خودروی سکوی پرتاپ را دید و بعد آموزش کار با جرثقیل و لیفت‌تراک و خودروی حامل موشک را فراگرفت و حتی اسکورت موشک تا محل و تخلیه موشک را انجام می‌داد.

  در زمان جنگ یکی از متخصصان الحاق و انتقالات شد و از سال 66 تا 68 مسئول دسته دوم الحاق و انتقالات یگان موشکی شد. شهید مهدی نواب مشاور و مسئول آزمایشگاه پژوهشکده و تست سوخت پادگان شهید مدرس، مسئول سمعی بصری جهاد خودکفایی و مسئول کوهنوردی بود. او با 20 نوع دوربین حرفه‌ای و فوق‌حرفه‌ای کار کرده و دفتر سمعی و بصری را نیز همین‌طور افتتاح کرد و این‌گونه از حساس‌ترین عملیات‌های تست موشکی هم فیلم می‌گرفت.

  «شهید محمدقاسم سلگی» متولد اسفند سال 1345 است. از سال 59 در بسیج عضو بود و فعالیت داشت و با شروع جنگ راهی جبهه شد. از سال 61 به استخدام سپاه درآمد. در سال 1365 با اندک سنی که داشت وظیفه فرماندهی پادگان کرمانشاه را به‌عهده داشت. بخشی از فعالیت‌های عمده او از همان سال‌های جنگ در مهندسی ــ رزمی سپاه بوده است، در توپخانه سپاه بود که به‌همراه مهدی نواب با حسن آقای طهرانی مقدم همراه شد و از آنجا دیگر همیشه با هم بودند.

  سال‌ها کار با مواد شیمیایی او را جانباز شیمیایی ریوی کرده بود. پس از جنگ نیز در نیروی هوایی سپاه در یگان موشکی به‌دلیل تخصص فنی به‌همراه حسن طهرانی مقدم شروع به ادامه کار کرد. در سال‌های پس از جنگ یعنی از 1370 تا 1374 در اکثر شهرهای مرزی کشور از جمله سیستان و بلوچستان و بندرعباس مشغول به فعالیت نظامی بود. او در استفاده و تعمیرات انواع ماشین‌های سنگین، توانایی بسیاری داشت که مسئولیت فرماندهی ترابری و ماشین‌های سنگین سازمان جهاد خودکفایی سپاه به او داده شد.

  «شهید مهدی دشتبان‌زاده» در 30 اسفندماه سال 1342 در محله میدان خراسان تهران به دنیا آمد. دوران دفاع مقدس را در بهداری لشگر 27 محمد رسول الله(ص) خدمت می‌کرد و خودش هم به‌دفعات مجروح شد. پس از پایان جنگ تحمیلی به استخدام وزارت دفاع درآمد و در سال 1368 ازدواج کرد. با تشکیل جهاد خودکفایی سپاه از همراهان سردار شهید حسن طهرانی مقدم شد و در این میان فرماندهی پادگان مدرس به او واگذار شد، پادگانی که اتفاق‌های مهمی را به خود دید، انفجارها، تست‌های موفق و ناموفق موشکی، پیروزی‌ها، آموزش و مهارت جوانانی زبده و صدها اتفاق تلخ و شیرینی که برای خیلی‌ها از این پادگان یک دوکوهه دوم ساخته بود.

  شایعات در مورد علت حادثه چه بود؟

  پس از این انفجار به‌دنبال اخبار تلخی که از شهادت و مجروحیت تعدادی از پاسداران صنعت موشکی کشور حکایت داشت، شایعات بسیاری نیز در فضای تاریک رسانه‌های بیگانه نقش بست. برخی از رسانه‌ها از انفجار کلاهک هسته‌ای سخن گفتند و عده‌ای از انفجار آزمایشات هسته‌ای ایران.  البته مسئولین کشور و سخنگوی سپاه با رد این ادعاهای مضحک چنین احتمالاتی را تکذیب کردند. عده‌ای نیز از خرابکارانه بودن این عملیات توسط عناصر جاسوسی شایعاتی را مطرح کردند.

  مجله تایم به‌نقل از یک «مقام اطلاعاتی غربی» نوشت که این انفجار کار موساد بوده است. برخی رسانه‌های اسرائیلی نیز این انفجار را ناشی از خرابکاری دانسته مدعی شدند که اسرائیل در آن دست داشته است. روزنامه دیلی تلگراف نیز نوشته است موساد با همکاری مجاهدین خلق (منافقان) این عملیات را اجرا کرده است.

  اما مسئولین مختلف نظامی کشور از جمله سرلشکر فیروزآبادی٬ رئیس ستادکل نیروهای مسلح وقت، سردار شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران و سردار حاجی‌زاده  فرمانده هوافضای سپاه با رد شایعات این‌چنینی دست داشتن جاسوسان اسرائیل در این انفجار را رد کردند و علت این واقعه را ایجاد حادثه در حین جابه‌جایی سوخت و مهمات عنوان کردند.

  انتهای پیام/+

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق در مورد سردار شهید حسن طهرانی مقدم و یاران دانشمندش

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  ستاره | سرویس چهره ها - سردار شهید حسن طهرانی مقدم یکی از فرمانده‌هان گمنام سپاه پاسداران بودند که در تاریخ ۲۱ آبان سال ۱۳۹۰ در اثر انفجار زاغه مهمات در غرب تهران به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. در این مطلب تحقیق در مورد سردار شهید حسن طهرانی مقدم و یاران دانشمندش را برای شما آماده کرده‌ایم.

  سردار شهید حسن طهرانی مقدم و یاران دانشمندش از پایه گذاران صنعت ساخت موشک در ایران بودند که توانستند با تبدیل علم به فناوری برای امنیت و استقلال کشور افتخار آفرین باشند. زمانی که ایشان به شهادت رسیدند، نامشان برای اکثر مردم ناآشنا بود. اما درجه نظامی و مسئولیت‌هایی که ایشان در دوران کاری خود عهده دار بودند، نشان از از سال‌ها تجربه در سپاه پاسداران را می‌داد.

  ایشان همیشه اصرار داشتند که در گمنامی و ناآشنایی به کشور و صنعت موشکی ایران خدمت کنند؛ از این رو زمانی که پس از شهادت ایشان رسانه‌ها شروع به معرفی سوابق درخشان ایشان کردند، تازه مردم فهمیدند که چه شخصیت بزرگی در این حادثه درناک به شهادت رسیده است.

  خلاصه‌ای از زندگینامه سردار شهید حسن طهرانی مقدم

  سردار شهید حسن طهرانی مقدم در تاریخ ششم آبان سال ۱۳۳۸ در محله سرچشمه دیده به جهان گشود. ایشان به علت شغل پدرش (محمود تهرانی مقدم)، که به پیشه خیاطی مشغول بود، به محله شکوفه و سپس به محله بهارستان نقل مکان کرد و مقاطع ابتدایی و دبیرستان را در همین مناطق گذراند.

  در سال ۱۳۴۸ در مسجد زینب کبرای سرچشمه، زیر نظر آیت‌الله سیدعلی لواسانی امام جماعت و مدیر مسجد،‌ تعلیمات دینی را فرا گرفت و به همراه برادرانش در گروه سرود مسجد شروع به فعالیت کرد. این گروه سرود، هسته‌ اصلی گروه سرودی بود که در روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ در فرودگاه مهرآباد و در مراسم استقبال از امام (ره) به اجرای برنامه پرداخت.

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایشان به عنوان یک جوان شایسته در سن ۲۱ سالگی در اطلاعات منطقه ۳ سپاه مشغول به خدمت شد.

  در دوران جنگ بود که ایشان بعد از عملیات ثامن‌ الائمه (ع)، متوجه ضعف آتش پشتیبانی خودی مستقر در خطوط مقدم جنگ شد. بنابراین در پاییز ۱۳۶۰ طرح ساماندهی آتش پشتیبانی (خمپاره‌اندازها) را به‌صورت سنجیده و مدون به سردار حسن باقری ارائه داد.

  با این نشان شایستگی، مأموریت راه‌اندازی و سازماندهی "فرماندهی موشکی زمین به زمین سپاه" در آبان ماه سال ۱۳۶۲ به ایشان داده شد.  به این ترتیب ۲۱ اسفندماه ۱۳۶۳ بود که اولین موشک ایران به کرکوک شلیک شد.

  اعلام رسمی قصد ترور شهید تهرانی ‌مقدم توسط منافقین

  محمد تهرانی‌ مقدم (برادر شهید طهرانی مقدم) درباره تهدید شهید حاج حسن تهرانی ‌مقدم از سوی منافقین می‌گوید: «بردارم چند بار از جانب گروهک تروریستی منافقین به دلیل آن‌که موشکی به مقر منافقین در داخل خاک عراق زد، تهدید شد. همان شب رادیو منافقین اعلام کرد این مقدم را ما می‌زنیم. زمانی که ترور شهید صیاد شیرازی را طراحی کردند، همزمان طرح ترور حاج حسن آقای مقدم را نیز در دستور کار داشتند و می‌خواستند هر دوی آنها را ترور کنند که یک گروه از آنها دستگیر شدند».

  انتصاب به فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه

  سردار طهرانی مقدم در سال ۱۳۶۴ و پس از دستور امام (ره) در خصوص لزوم تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه پاسداران به به سِمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد.

  جالب است بدانید که عمده کارهای تحقیقاتی ساخت موشک «شهاب ۳» را شهید مقدم انجام داده بود.

  یاران سردار شهید حسن طهرانی مقدم

  پس از به شهادت رسیدن سردار طهرانی مقدم در پادگان شهید مدرس ابتدا آمار شهدا ۱۷ نفر اعلام شد. اما پس از بالا رفتن آماد مفقودین و عملیات تجسس در بخش‌های تخریب‌شده پادگان شهید مدرس مشخص شد که ۳۹ نفر در این حادثه تلخ به شهادت رسیدند. هر یک از این ۳۹ عزیز سابقه درخشانی در پا گرفتن توان موشکی ایران داشتند. چندی بعد این شهدا به «شهدای اقتدار» معروف شدند.

  شهیدان سید رضا میرحسینی، سعید نبی‌پور خمامی، ستار ناصری، مهدی نواب، بایرام‌علی صفری، مهدی دشتبان‌زاده، علی‌اصغر منصوریان، اسماعیل محمدی، علی کنگرانی، محمود شجاعی، امید طلائیان، محمد سلگی، مرتضی محمدرضاپور، وحید رنجبر، رسول بهرودی، محمد غلامی، سیدمحمدحسین فردویی، بهلول محمودی، محمود داسدار، حسین امین شرعی، سید محمد حسینی، محمدرضا میری، شهید مهرداد مصطفوی، شهید رضا نادی شورابی، شهید مهدی گلستانی، شهید مسیح‌الله قهرمانی، شهید بهزاد ملانوروزی، محمدحسین زلفی، وحید عزیزی، وحید شیرمحمدلو، میثم جهانگیری، مهدی حاتمی‌نسب، سیدرضا محمدزاده، جواد سلیمی و یوسف قارلوقی از جمله یاران شهید سردار حسن طهرانی مقدم بودند.

  نزدیک ترین یاران سردار شهید طهرانی مقدم

  در میان شهیدان این حادثه تلخ می‌توان شهید مهدی نواب، مشاور و مسئول آزمایشگاه پژوهشکده و تست سوخت، مسئول سمعی بصری جهاد خودکفایی سپاه، شهید محمد سلگی، فرمانده ترابری و ماشین‌های سنگین سازمان جهاد خودکفایی سپاه و شهید مهدی دشتبان‌زاده، فرمانده پادگان شهید مدرس را از شاخص‌ترین یاران طهرانی مقدم به حساب آورد.

  یاد و خاطره سردار شهید حسن طهرانی مقدم و یاران دانشمندش که از پایه گذاران صنعت ساخت موشک در ایران بودند را گرامی می‌داریم.

  برگرفته از: تسنیم

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  حسن تهرانی مقدم

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  تفن 12 روز قبل
  1

  تتَمسدسفذنف

  2
  .... 12 روز قبل

  ممنونم از سایتتون

  پریا 28 روز قبل
  0

  ممنون از سایتتون

  -2
  .... 12 روز قبل

  🤪🤪🤪

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  اعففیلاتالیی

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  اعففیلاتالیی

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  اعففیلاتالیی

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  اعففیلاتالیی

  برای ارسال نظر کلیک کنید