توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق درباره چرا باید پیشرفت موشکی خود را ادامه دهیم

  1 بازدید

  تحقیق درباره چرا باید پیشرفت موشکی خود را ادامه دهیم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  رمز پیشرفت صنعت موشکی ایران چیست؟

  ایرنا

  ایرنا

  به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ در دوران جنگ تحمیلی و پس از تحریم‌های ظالمانه قدرت های جهانی علیه ایران در ارتباط با تسلیحات نظامی، موضوع توجه به توان دفاعی ایران و بحث خودکفایی در ساخت تسلیحات و به خصوص موشک از اهمیت خاصی برخوردار شد اما واقعیت آن بود که ایران در آن دوران به دلیل مشکلات ناشی از جنگ نتوانست تا به اهداف موردنظر خود در این زمینه دست یابد و در آن زمان ایران به وسیله کشورها یا افراد واسطه اقدام به خرید تسلیحات و موشک‌های هاوگ و تاو کرد. آیت الله هاشمی رفسنجانی در گفت وگو با کیهان هوایی در ۱۳۶۶ خورشیدی می‌گوید: ایران تسلیحات و موشک‌های خود را به وسیله دلال‌های اسلحه، کمپانی‌های غربی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم خریداری می‌کرد. تا اینکه ایران در ۱۳۶۳ خورشیدی، نخستین تیم موشکی به نام حدید و به سرپرستی حسن تهرانی‌مقدم را جهت آموزش موشکی به سوریه فرستاد در همان زمان نخستین موشک‌ها به وسیله لیبی و کره‌شمالی در اختیار ایران قرار گرفت. بنابراین ایران از ۱۳۶۳خورشیدی برنامه موشکی خود را آغاز کرد و در ۱۳۶۶خورشیدی توانست موشک‌هایی با برد ۳۰۰ کیلومتر و با سوخت جامد را تولید کند.

  بدین ترتیب پس از جنگ تحمیلی، نیروهای مسلح کشور با تکیه بر ظرفیت و توانمندی داخلی در فواصل مختلف موشک‌های جدید و مدرنی را رونمایی کردند که پیشرفت روزافزون ایران در عرصه دفاعی را نشان می‌داد. در واقع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در ۴ دهه سپری شده از عمر انقلاب اسلامی با وجود تمام تحریم‌هایی که توان دفاعی کشور را هدف گرفته بود و با بهره‌گیری از توان متخصصان و دانشمندانِ متعهد، توانست به چنان پیشرفتی در حوزه دفاعی دست یابد  که تمام معادلات و توازن قدرت در منطقه غرب آسیا را تحت شعاع خود قرار داد.

  بررسی تکنولوژی موشک‌های ایران نشان می‌دهد که ایران امروزه موشک‌های گوناگون در بردهای مختلف و با ویژگی‌های متفاوت در اختیار دارد. برد این موشک‌ها به دورترین نقاط اروپا و بیش از ۷۰ درصد آسیا می‌رسد و این توان دفاعی باعث می‌شود که دشمنان نظام از حمله نظامی به خاک و تاسیسات حیاتی ایران خودداری کنند و ترجیح می دهند به جای تهدید بر سر میز گفت وگو بنشینند. در حقیقت قدرت موشکی ایران تا اندازه‌ای است که دشمن با هزاران بمب نیز نمی‌تواند مانع از شلیک این موشک‌ها شود زیرا محل بسیاری از این موشک ها مخفی بوده و دشمن قادر به شناسایی آنها نیست.

  آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در سخنانی در دانشگاه افسری امام حسین(ع) فرمودند: «قدرت نظامی، مایه‌ اقتدار است. می‌بینید، درباره‌ مسایل موشکی چه جنجالی در دنیا راه می‌اندازند، که ایران موشک دارد، ایران موشک دقیق دارد. بله، ما موشک داریم، موشک دقیق [هم] داریم؛ موشک ما هدف را از فاصله‌ چند هزار کیلومتری با فاصله‌ چند متری قادر است بزند؛ این را با قدرت به دست آوردیم، با قدرت حفظ می کنیم، با قدرت افزایش خواهیم داد؛ ان‌شاءالله. با این هم، چون مایه‌ اقتدار کشور است مخالفند، با آن دعوا دارند، غیظ و غضب دارند. می‌بینید چه می کنند در دنیا»

  بنابراین باید اذعان کرد امروزه قدرت موشکی ایران به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوی‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور محسوب می شود. پژوهشگر گروه اطلاع‌رسانی ایرنا به مناسبت سالروز نخستین پرواز موشک دلتا از موشک های مورد استفاده ناسا(اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا) که ساخت شرکت مک دانل داگلاس است به بررسی مهم‌ترین موشک‌های ایران و کاربرد آنها پرداخته است.

  موشک سجیل

  سجیل نخستین موشک دوربرد از نسل موشک‌های بالستیک با سوخت جامد است که در ۲۲ آبان ۱۳۸۷خورشیدی تحت پروژه به نام عاشورا ساخته و با موفقیت آزمایش شد و تحول عظیمی در صنعت موشکی ایران ایجاد کرد. از مهم‌ترین مزایای استفاده از سوخت‌های جامد به نسبت سوخت‌های مایع، ماندگاری این سوخت‌ها است. سوخت‌های مایع ماندگاری بسیار کمی دارند و باید پس از مدتی حتما سوخت موشک تعویض شود اما سوخت‌های جامد چیزی در حدود ۹ سال ماندگاری دارند.

  این موشک، سنگین‌وزن‌ترین موشک ایرانی محسوب می‌شود که بیش از ۲۳ تُن وزن دارد. بُرد این موشک ۲هزار کیلومتر است. این موشک در ۲ نمونه سجیل یک و ۲ معرفی شده است.

  یکی از مهم‌ترین برجستگی های این موشک شتاب بسیار بالای آن است. سرعت بازگشت آن به جو زمین و سقوط روی هدف، حدود ۱۳ ماخ (حدود ۴ هزار و ۳۰۰ متر بر ثانیه) است که این ویژگی، انهدام موشک را برای تمام سامانه‌های دفاع هوایی موجود ناممکن می‌کند، بنابراین می توان گفت دشمن برای انهدام این موشک هنگام پرواز، شانس بسیار ناچیزی دارد.

  موشک سجیل، موشکی زمین به زمین و ۲مرحله‌ای با قابلیت سرجدا شونده است که وزن سر جنگی آن ۶۵۰ کیلوگرم اعلام شده و طول آن ۱۷.۹۰ متر و قطرش ۱۲۵ سانتی متر است و قابلیت پرتاب از زوایای مختلف را دارد. همچنین این موشک به خاطر برد بالا در حدود ۲هزار کیلومتر و توان حمل ۴۰۰ کیلوگرم مورد توجه جهانیان قرار گرفت. کارشناس مسایل امنیتی رژیم صهیونیستی پس از رونمایی از این موشک در گفت وگویی با اشاره به پرتاب موشک سجیل ۲ از طرف ایران گفت: ردیابی این موشک برای دستگاه‌های رد یاب آمریکایی و اسراییلی مشکل خواهد بود.

  به گزارش روزنامه صهیونیستی اگر ایران موشک‌های کاملاً بومی از این نوع به طرف اسراییل پرتاب کند، ردیابی آن‌ها به دلیل استفاده از سوخت جامد برای سامانه‌های دفاعی مشکل خواهد بود.

  موشک عاشورا

  موشک عاشورا در آذر ۱۳۸۷ خورشیدی رونمایی شد، این موشک بیش از ۲ هزار کیلومتر برد دارد و تاج صنعت دفاعی ایران لقب گرفته است. این موشک با قطر ۱.۲ تا ۱.۴ متری از تعداد زیادی بمبلِت تشکیل شده و کلاهک آن وزنی در حدود ۷۵۰ کیلوگرم دارد و کلاهکی با این وزن، قدرت تخریب این موشک را افزایش داده است. ارتفاع این موشک در حدود ۱۹ تا ۲۳ متر و روند طراحی، تحقیق و توسعه موشک عاشورا به وسیله صنایع شهید باقری و در گروه صنعتی صنام (گروه ۱۴۰) زیرمجموعه صنایع دفاع انجام شد. در این موشک از زیرسامانه های بومی استفاده شده و قابلیت حمل چند نوع سر جنگی از ویژگی های این موشک است.

   سرعت از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در ساخت موشک‌ها به آن توجه می‌شود؛ گاه در جنگ‌ها شرایطی به وجود می‌آید که موشک‌ها باید به سرعت آماده شلیک شوند؛ زمان آماده سازی موشک عاشورا برای شلیک نیز بسیار اندک ارزیابی شده است. بنابراین موشک عاشورا دارای موتور۲ مرحله‌ای و با سرعت ۶ ماخ (حدود هشت کیلومتر در ثانیه) است. سرعت مافوق صوت، باعث کاهش مقدار زمان مورد هدف قراردادن اهداف و افزایش دقت موشک می‌شود و این امکان را به موشک عاشورا می‌دهد که حرکت خود را تا هدف، بدون آنکه رادارها آن‌ را شناسایی کنند، ادامه دهد و بر سیستم‌های ضد موشکی دشمن پیروز آید. همچنین این موشک از سوخت جامد بهره می‌گیرد که به طور چشمگیری زمان راه اندازی و استقرار موشک را کاهش می‌دهد و از این رو، باعث کاهش مقدار زمان هشدار برای دشمن و افزایش دقت موشک می‌شود.

  به هنگام رونمایی از این موشک، مقامات واشنگتن و تل آویو در واکنشی اعلام کردند، موشک جدید ایران از لحاظ تکنولوژی قادر است به هر هدف آمریکایی در شرق اروپا و هر هدف صهیونیستی برخورد کند و در محل برخورد ویرانی گسترده‌ای را ایجاد کند.

  موشک خرمشهر

  موشک خرمشهر در ۳۱ شهریور ۱۳۹۶خورشیدی به وسیله وزارت دفاع رونمایی شد. این موشک، سومین موشک ایرانی، پس از سجیل و عاشورا است که بالای ۲ هزار کیلومتر برد دارد. از مهمترین ویژگی‌های این موشک علاوه بر بُرد بلند، دقت اصابت بالا و نقطه زنی محسوب می شود و شاید بتوان آن را دقیق‌ترین موشک ایرانی نامید. این موشک با برد ۲ هزار کیلومتر، سوخت مایع از نوع زمین به زمین به طول ۱۳متر و قطر ۱.۵ متر، در حدود ۲۰ تن وزن دارد.

  موشک خرمشهر می‌تواند کلاهکی تا یک هزار و ۸۰۰ کیلوگرم را حمل و تا ۲ هزار کیلومتری از محل پرتاب حرکت کند؛ در واقع یکی از دستاوردهای مهم در موشک خرمشهر پیاده سازی انفجار سه کلاهک همزمان است. این میزان کلاهک جنگی به معنای قدرت تخریب بیشتر موشک خرمشهر نسبت به دیگر موشک ها است و در نابودی اهداف قدرتی منحصر به فرد دارد.  وقتی این موشک رونمایی شد، شبکه خبری «سی ان ان» درباره خبر الحاق موشک خرمشهر به یگان موشکی ایران گفت: این موشک (خرمشهر) با برد ۲ هزار کیلومتر به راحتی قادر است رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی را هدف قرار دهد. همچنین باید گفت موشک خرمشهر دومین موشک بالستیک بدون بالک و نخستین بالستیک دوربرد بدون بالک تمام ایرانی است.

  موشک خلیج فارس

  در بهمن ۱۳۸۹خورشیدی از جدیدترین موشک بالستیک و هوشمند ضد اهداف دریایی رونمایی شد. این موشک را مرکز تحقیقاتی نیروی هوافضای سپاه پاسداران طراحی و به وسیله وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شد. یکی از مهم‌ترین مزایای این موشک این بود که دشمن توانایی ردگیری و خنثی کردن آن را ندارد.

  خلیج فارس، موشکی بالستیک و ضدکشتی با سوخت جامد تک مرحله‌ای با برد ۳۰۰ کیلومتر است. برد ۳۰۰ کیلومتری موشک خلیج فارس، تقریباً تمام خلیج همیشه فارس و دریای عمان را پوشش می‌دهد. سازمان اطلاعات نیروی دریایی آمریکا، دقت این موشک ضدکشتی را زیر ۱۰ متر اعلام کرد و نوشت که موشک خلیج‌فارس قادر است تمام تجهیزات نظامی دریایی دشمنان ایران در خلیج فارس و دریای عمان را شکار کند.

  از دیگر ویژگی‌های این موشک سرعت مافوق صوت آن است که به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می‌تواند هرگونه ناو یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد. همچنین این فناوری جدید با یک کلاهک انفجاری ۶۵۰ کیلوگرمی تجهیز شده است.

  حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، درباره ویژگی‌های موشک خلیج فارس گفت: ما امروز موشکی را پرتاب می‌کنیم که می‌تواند شناورهای متحرک را در دریا با دقت ۱۰۰ مورد اصابت قرار دهد؛ آن هم نه موشک کروز بلکه بالستیک که با ۸ برابر سرعت صوت وارد جو زمین می‌شود؛ به جرات می‌توانم بگویم که این فناوری نه در اختیار آمریکا است و نه روسیه؛ البته روسیه موشک اسکندر را دارد که دقیق است، اما برای اهداف ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  بنابراین بنابر گفته فرمانده کل سپاه، آمریکا با ۷۰۰ میلیارد دلار بودجه نظامی و روسیه با دارا بودن زرادخانه‌های پیشرفته از این نوع موشک بی بهره‌اند.


  موشک کروز قادر

  موشک‌های کروز یکی از موثرترین سلاح‌ها در میدان‌های نبرد به شمار می روند که توانایی ایجاد ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند. موشک کروز قادر، یکی از موشک‌هایی بود که در رژه ۳۱ شهریور ۱۳۹۰خورشیدی رونمایی شد. این موشک دارای یک خلبان خودکار دیجیتال است که مسیر پروازی آن را تا هدف تنظیم و برخورد آن را به هدف تضمین می‌کند. از مشخصات این موشک می توان ۳۶ سانتیمتر قطر و ۷۴۰ سانتیمتر طول اشاره کرد. همچنین از قابلیت های دیگر این موشک می توان به قابلیت گریز از سیگنال‌های پارازیت، سامانه‌های جنگ الکترونیک، امکان نصب بر روی هواگردهایی همچون میل۱۷ و جنگنده‌های اف ۴ اشاره کرد که این کار باعث دقت و سرعت بیشتر در انهدام اهداف می‌شود از دیگر قابلیت های این موشک قدرت انفجار آن است که قابلیت نفوذ در زره کشتی‌ها با فیوز تأخیری را دارد.

  منبع مطلب : www.irna.ir

  مدیر محترم سایت www.irna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مشرق نیوز

  مشرق نیوز

   رئیس جمهور با بیان اینکه ایران هیچگاه و بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آغازگر هیچ جنگی نبوده است، گفت: راهبرد ما راهبرد بازدارنده دفاعی است و همه توان ما برای حفظ کشور و بازدارندگی است.

  دکتر روحانی با قدردانی از وزارت دفاع بخاطر دستیابی به خط تولید موتور ملی توربوجت سبک (اوج) و  رونمایی از موشک بالستیک شهید حاج قاسم و موشک کروز شهید ابومهدی و رونمایی از موتور توربوفن سبک (جهش)، افزود: این بسیار مبارک است که در نوزدهمین هفته از افتتاح طرحهای ملی از تولیدات بخش دفاعی رونمایی کرده و سخن گفتیم و این افتتاح و رونمایی ها در شبی انجام گرفته که شب آغاز ماه محرم؛ ماه ایستادگی، فداکاری و ماه فرهنگ عاشورایی است.

  رئیس جمهور با آرزوی علو درجات برای همه شهیدان ایران اسلامی، از نامگذاری دو موشک تولیدی به نام شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی قدردانی کرد و در جریان افتتاح خط تولید این دو موشک گفت: شهید گرانقدر قاسم سلیمانی به گردن مردم ما و کل منطقه حق دارد و مجاهدت‌های بسیار بزرگی در طول زندگی خود از دوران دفاع مقدس گرفته تا مبارزه با داعش در منطقه داشته است و شهید ابومهدی نیز از یاران باوفای شهید سلیمانی نقش بزرگی در مبارزه با داعش در منطقه و بویژه عراق ایفا کرد.

  دکتر روحانی پیشرفت دانشمندان، دانشگاه ها و شرکتهای دانش بنیان و صنایع دفاع کشور را ستودنی دانست و تاکید کرد: برای ما مهم است که طی شش سال گذشته توانسته ایم در صنعت دفاعی، از جایگاه ۲۳ جهانی به جایگاه چهاردهم دست یابیم و این نشان می دهد که چه استعدادها، تلاشها و فداکاریها در کنار هم قرار گرفته تا به این رده در زمینه صنعت دفاعی جهان دست یافته ایم.

   رئیس جمهور افزود: این افتتاح ها نشانگر موفقیت کشور در زمینه تولید تسلیحات راهبردی، بازدارنده و پدافندی است و کشور نیز همپای صنعت دفاعی دنیا در حال پیشرفت است.

  دکتر روحانی پیشرفت های نظامی کشور در دو حوزه دید و تیر را ارزشمند خواند و گفت: خوشبختانه در بخش دید نظامی همپا با قدرت تیر یا همان برخورد، دفاع و مقابله، ما پیشرفت های بسیار خوبی داشته ایم و توسعه رادارها، پیشرفت های الکترونیکی و تولید پهپادها قدرت دید نظامی کشور را ارتقاء بخشیده اند.

  رئیس جمهور افزود: این بسیار مهم است که تسلیحات تولیدی ما دارای دقت لازم، قدرت تخریب کافی و توان مانور پذیری لازم در مسیر راه داشته باشند و استفاده از آنها نیز در کوتاه ترین زمان ممکن انجام گیرد که در همه این عرصه ها تلاش های ارزشمندی انجام گرفته است.

  رئیس جمهور همچنین با اشاره به اهمیت تولید موشک های کروز در عصر کنونی گفت که متخصصان و دانشمندان ما باید بخشی از توانشان را روی تولید و ارتقاء موشکهای کروز دریایی، زمینی و هوایی متمرکز کنند.

   دکتر روحانی اظهارداشت: اینکه در بخش ارتقاء موشکهای کروز دریایی موفق شده ایم طی یک دوره یکسال و نیم،  برد این موشکها را از ۳۰۰ کیلومتر به یکهزار کیلومتر ارتقاء دهیم نشان می دهد که کشور در مسیر تولید و خودکفایی در این عرصه قرار گرفته است.

  رئیس جمهور با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر دست یافتنی بودن آنچه که می خواهیم، گفت: رسیدن به این دستاوردها و قرار گرفتن درمسیر تولید و خودکفایی بیانگر آن نکته ای است که رهبری معظم انقلاب همیشه بر آن تأکید می‌کردند که ما می‌توانیم و آنچه می‌خواهیم و خواست ما است، دست یافتنی است حال ممکن است زودتر و یا دیرتر برسیم و یکی ممکن است زحمت کمتر و یکی زحمت بیشتر بخواهد.

  دکتر روحانی افزود: اینکه در کمتر از دو سال برد موشک های راهبردی دریایی کشور سه برابر افزایش یافته بسیار برای ما اهمیت دارد و این روند را باید در موشک‌های کروز زمین پایه و هوایی هم ادامه دهیم.

  رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه آسمان ایران اسلامی باید آسمان امنی باشد، گفت: در این زمینه کارهای بزرگی انجام گرفته است و ما باید راداری داشته باشیم که با توجه به فناوری های پرنده های رادارگریز، چیزی از دید آن رادار مخفی نماند تا بتوانیم همه توانمان را برای برخورد با آنها بکار بگیریم.

  دکتر روحانی در ابتدای این مراسم نیز با گرامیداشت ماه محرم، گفت: ماه محرم الحرام را که به طلوع هلال آن نزدیک شده ایم گرامی می داریم؛ ماهی برای نشر و بیان فرهنگ مولایمان حضرت امام حسین(ع) که منجی آزادگان در طول تاریخ بوده است و امروز هم منجی همه ما است.

  در این مراسم رونمایی از نمایشگاه دستاوردهای اقتدار پهپادی، افتتاح خط تولید موتور ملی توربوجت سبک (اوج)، رونمایی از موشک بالستیک شهید حاج قاسم و موشک کروز شهید ابومهدی و رونمایی از موتور توربوفن سبک (جهش)، از جمله دستاوردهای ملی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود که با دستور دکتر روحانی به بهره‌برداری رسید و رونمایی شد.

  با افتتاح خط تولید موتور ملی توربوجت سبک، جمهوری اسلامی ایران در بین ۸ کشور محدود تولیدکننده موتور هواپیمای جنگنده قرار گرفته است.

  موشک بالستیک حاج قاسم که در این مراسم رونمایی شد، قادر است در زمان بسیار کوتاهی آماده‌سازی و شلیک شده و با توجه به سرعت بالای حرکت و ‌مقطع کاهش یافته راداری بدون دیده شدن، اهداف تعیین شده را تا شعاع ۱۴۰۰ کیلومتری با دقت نقطه زنی مورد اصابت قرار دهد.

  تولید موتور توربوفن سبک نیز یکی از مهم‌ترین دستاوردهای فناورانه در حوزه موتورسازی کشور است که این مهم به صورت بومی با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و فناورمحور و توان علمی و پژوهشی دانشگاه‌های برتر کشور محقق گردیده است.

  موشک کروز شهید ابومهدی نیز از خانواده موشک‌های سومار و ‌هویزه می‌باشد که دارای برد پروازی ۱۰۰۰ کیلومتر و ‌توانایی انهدام یا آسیب رساندن جدی به شناورهای با تناژ ۳۰۰۰ تن و بالاتر را دارد.

  متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  اَلسَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ وَ عَلی عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلاد الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَصْحاب الْحُسَیْنِ

  ماه محرم الحرام که به طلوع این هلال نزدیک شده‌ایم را گرامی می‌داریم. فرهنگ مولایمان حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) فرهنگ منجی آزادگان در طول تاریخ بوده و امروز هم منجی همه است.

  خوشحالم که امسال هم توفیق یافتم در ایام پایانی مرداد ماه که روز صنعت دفاعی نیروهای مسلح است، ملت بزرگ ایران باز هم دستاوردهایی را در زمینه‌های مختلف مشاهده بکنند و شاهد پیشرفت دانشمندان، دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین صنایع دفاع کشور باشند.

  بسیار مهم است که در صنعت دفاعی در طول ۵، ۶ سال گذشته، توانستیم از جایگاه بیست و سوم دنیا به جایگاه چهاردهم دست پیدا کنیم و این نشانگر آنست که در طول سال‌های گذشته چه مقدار استعداد، تلاش و فداکاری در کنار هم قرار گرفته تا توانستیم در این رده در زمینه صنعت دفاعی جهان قرار بگیریم.

  افتتاح‌های امروز نشان داد که در زمینه سلاح‌های راهبردی و البته بازدارنده و پدافندی تلاش می‌کنیم وقدم به قدم با صنعت دنیا در حال پیشرفت هستیم.

  خوشبختانه در زمینه «دید» که یک بخش بزرگ در حوزه نظامی موضوع دید است و آن  اینکه دشمن را از کجا ببینیم در چه ارتفاعی ببینیم و با چه فاصله‌ای ببینیم. در زمینه دید بحمدالله پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم، رادارها دید ما را افزایش می دهد. بسیاری از تحولات الکترونیکی، دید ما را از لحاظ شنود معمولی یا راداری افزوده می‌کند و همچنین پهپادها هم این چنین بوده و دید را در جاهایی که برای کشف هدف است، اضافه می‌کند.

  از طرف دیگر در زمینه تیر، یعنی قدرت برخورد، قدرت دفاع و قدرت مقابله. آنجایی که با موشک پدافندی مقابله می‌کنیم، مثل باور ۳۷۳ که پارسال آن را افتتاح کردیم و بسیار مهم بود. هم این موشک مهم بود و هم موشکی که قبل از آن تحت عنوان سامانه ۱۵ خرداد افتتاح شده بود و با همان توانستیم پهپاد آمریکایی را در خلیج فارس بزنیم و این نشانگر آنست که صنعت دفاعی کشور در زمینه‌های بسیار مهم برای توان و قدرت کشور، پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته است.

  مهم این است که سلاح ما دارای دقت لازم و قدرت تخریب کافی باشد در کنار اینکه توان مانور پذیری لازم را در مسیر داشته باشد و استفاده از آن آسان باشد. یعنی بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن با ساده‌ترین لانچرها، موشک را پرتاب کنیم. در سال‌های اخیر و در این یک سال اخیر در همه این زمینه‌ها تلاش‌های بسیار ارزشمندی انجام گرفته است.

  مسأله موشک کروز برای کشور اهمیت ویژه‌ای دارد. یک زمانی در دنیا، موشک بالستیک و موشک زمین به زمین به عنوان یک قدرت بزرگ در پهنه تهاجم و دفاع هر دو مطرح بود، امروز می‌توانیم بگوییم هر چه زمان می‌گذرد جایگاه موشک بالستیک پایین می‌آید و جایگاه موشک کروز ارتفاع و جهش بالاتری پیدا می‌کند. دلیل‌اش هم روشن است.

  امروز باید توانمان را بر روی موشک کروز بگذاریم. به امیر حاتمی توصیه می‌کنم که برای چند سال توانمندی‌های خود را در زمینه موشک کروز زمینی یا زمین پایه و موشک کروز دریایی و موشک کروز هوایی بگذاریم و همه توان مان را در موشک، در موشک کروز بگذاریم به دلیل امتیازات فراوانی که این موشک دارد و می‌تواند خودش را به خوبی مستتر کند و مسیر امن را طی کرده و دقیق‌تر به هدف اصابت کند. امروز در موشک کروز پیشرفت‌های خیلی قابل ملاحظه‌ای داشتیم اینکه در کروز دریایی در مدت حدود ۱.۵ سال از ۳۰۰ به ۱۰۰۰ کیلومتر رسیدیم بسیار مهم است.

  اینکه امروز وزیر دفاع می‌گوید که از موشک کروز دریایی به جای برد ۳۰۰ کیلومتری برای اینکه به بالای ۳ برابرش یعنی هزار کیلومتر برسیم، کمتر از ۲ سال تلاش شده تا به این نتیجه رسیده، بسیار مهم است.

  معلوم است که در مسیر تولید و خودکفایی قرار گرفتیم و آن چیزی که رهبری معظم انقلاب همیشه بر آن تأکید می‌کرد که ما می‌توانیم آنچه می‌خواهیم و خواست مان است دست یافتنی است. ممکن است زودتر و یا دیرتر برسیم، یکی ممکن است زحمت کمتر و یکی زحمت بیشتری بخواهد اما بسیار اهمیت دارد که در فاصله زمانی کمتر از ۲ سال بتوانیم برد یک موشک استراتژیک مهم دریایی را به بالای ۳ برابر برسانیم. این روند را باید در موشک‌های کروز زمین پایه و هوایی هم ادامه دهیم چرا که بسیار اهمیت دارد و مهم است.

  در زمینه پدافند برای بسیار مهم است که آسمان کشور، آسمان امنی باشد، بحمدالله در این زمینه کارهای بزرگی انجام گرفته است و هر چه کار تکمیلی لازم باشد، باید انجام دهیم. باید بتوانیم آسمان امنی داشته باشیم و باید راداری داشته باشیم که چیزی از دید آن مخفی نماند.

  امروز بسیاری از پرنده‌ها اعم از پهپادها و جنگنده‌ها در شرایطی هستند که رادار گریز هستند یعنی اشعه راداری را برنمی‌گردانند و جذب می‌کنند و این کار را برای رادار سخت و مشکل می‌کند. باید بتوانیم تکنولوژی هایی در رادارها بکار ببریم که بتوانیم از وجود و ورود این پرنده‌ها به آسمان کشورمان و نحوه برخورد با این پرنده‌ها و مقابله با آنها همه توان‌مان را بکار بگیریم و استفاده کنیم.

  در اینجا ضمن تشکر از وزارت دفاع بخاطر دستیابی به خط تولید موتور توربو جت برای هواپیما و برای دستیابی به فناوری و ساخت موتور توربو فن برای وسیله پرنده سبک تشکر و قدردانی می‌کنم و بر این نکته تأکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران در زمینه دفاعی هر چه تولید و هر چه تحقیق و تلاش می‌کند و خودش را آماده می‌کند بر مبنای استراتژی بازدارندگی و دفاعی است.

  استراتژی تهاجم نداریم و نمی‌خواهیم جایی را اشغال کنیم. نمی‌خواهیم به ملتی صدمه بزنیم، همسایگان ما باید مطمئن باشند، قدرت دفاعی ایران به نفع آنها است. ما از قدرت دفاعی‌مان به نفع دوستان‌مان استفاده خواهیم کرد و علیه دوستان‌مان هیچ گاه استفاده نخواهیم کرد.

  هیچ‌گاه در تاریخ بویژه بعد از انقلاب آغازگر هیچ جنگی نبودیم. همواره دفاع کردیم. در حالی که در منطقه‌ای بودیم که یک بار ۸ سال به کشورمان حمله شد و یکبار به همسایه مان کویت حمله و اشغال شد یکبار به افغانستان حمله و اشغال شد و یکبار هم به عراق حمله و اشغال شد.

  علیرغم همه فراز و نشیبی که در کشورهای همسایه دیدیم هیچگاه تصمیم‌مان را عوض نکردیم که راهبرد ما، راهبرد بازدارنده دفاعی باشد، بنابراین همه توان ایران برای بازدارندگی و حفظ کشورمان است.

  این را بسیار مبارک می‌دانم که در نوزدهمین افتتاحی که در پنج‌شنبه‌ها داشتیم امروز از تولیدات دفاعی‌ رونمایی کردیم و سخن گفتیم و حتماً مردم هم بسیار خوشحال خواهند شد و این افتتاح و رونمایی در شبی انجام گرفت که شب آغاز ماه محرم الحرام است، یعنی ماهی که ماه ایستادگی و ماه فداکاری و ماه فرهنگ عاشورایی است.

  ان‌شاء الله خداوند به همه نیروهای مسلح کشور توفیق دهد و به همه شهیدان مان بویژه شهید حاج قاسم و شهید ابومهدی که امروز دو تا از محصولات به نام آنها بود و به همه آنهایی که در راه وطن شهید شدند، تقاضای علو درجات و برای همه آنهایی که آمادگی دفاع از این کشور دارند، از  خداوند متعال تقاضای قدرت، توان و انگیزه و توفیق بیشتر داریم.

  والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

  منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

  مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اگر توان موشکی نداشته باشیم باید دست‌های‌مان را بالا ببریم/ با افزایش توان موشکی، میزان آسیب‌پذیری کاهش می‌یابد/ فلسفه وجودی نیروهای نظامی برای جنگیدن صِرف نیست

  اگر توان موشکی نداشته باشیم باید دست‌های‌مان را بالا ببریم/ با افزایش توان موشکی، میزان آسیب‌پذیری کاهش می‌یابد/ فلسفه وجودی نیروهای نظامی برای جنگیدن صِرف نیست

  «معصوم سلیمی نازلو»، کارشناس مسائل استراتژیک، در ارزیابی اینکه افزایش توان موشکی تا چه اندازه می‌تواند به عنوان عامل بازدارنده در عرصه بین‌الملل عمل کند، به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برناگفت: اساساً فلسفه وجودی نیروهای نظامی برای جنگیدن صِرف نیست، بلکه مواردی نظیر ایجاد توازن قوا نیز از جمله اهداف تقویت توان نظامی است چراکه بازدارندگی ایجاد می‌کند. در حقیقت در هر کشوری جهت مقابله با تهدیدهای پیرامونی باید توازن قوا به وجود بیاید.

  این کارشناس مسائل استراتژیک افزود: نکته حائز اهمیت این است که با پیشرفت در تعداد نیروهای نظامی، توسعه تجهیزات و  ارتقاء در تاکتیک، آموزش و شایستگی رزمی نیروهای نظامی آن حالت بازدارندگی واقعی، تحقق پیدا می‌کند.

  سلیمی با اشاره به تون دفاعی ایران در برهه زمانی 8 سال دفاع مقدس و نقش بازدارندگی کشور در آن زمان تصریح کرد: زمان جنگ در معرض شدیدترین حملات موشکی و بمباران های هوایی قرار داشتیم و به دلیل اینکه، امکان دفاع وجود نداشت، در برابر دشمن بسیار آسیب‌پذیر بودیم همچنان که بسیاری از مردم بی‌گناه به دلیل نبود امکانات دفاعی شهید و زخمی می‌شدند.

  این سرهنگ بازنشسته ادامه داد: بنابراین قرارگرفتن توسعه و پیشرفت تجهیزات نظامی در دستور کار حوزه نظامی، منجر به ایجاد بازدارندگی در داخل کشور می‌شود و برای امثال ما که در دوران دفاع مقدس در جبهه‌ها حضور داشتیم، خوشحالی و اطمینان خاطر  به وجود می‌آید. البته وجود این تجهیزات به معنای این نیست که لاجرم از آنها استفاده شود، بلکه به این منظور است که از طریق این ابزار، می توانیم با تهدید مقابله کنیم و دشمن متخاصمی که می‌خواهد ضربه بزند و از طریق تشدید تخاصم بر ما اثر بگذارد، را منصرف کنیم، این بازدارندگی واقعی است.

  سلیمی با اشاره به پیشرفت‌های ایران در حوزه نظامی اظهار کرد: در حال حاضر به تجهیزات بازدارنده هوشمند دست پیدا کردیم. به عبارت دیگر از طریق سرمایه‌گذاری در حوزه موشکی توانستیم هر تهدیدی در حوزه زمین، هوا و دریا را رهگیری و ردگیری کنیم و مورد هدف قرار بدهیم.

  این کارشناس مسائل استراتژیک در ادامه خاطرنشان کرد: پیشرفت‌ها در صنعت موشکی منجر به فشار حداکثری روی ایران شده و بر همین اساس است که می‌گویند ایران نباید صنعت موشکی داشته باشد. در واقع پیشرفت در صنعت موشکی و دفاعی تبدیل به نقطه قوت ایران برای مقابله با تهدید شده است، که اگر این توانایی‌ها را نداشته باشیم باید دست‌هایمان را بالا ببریم و هر دستوری که آنها دادند را اجرا کنیم.

  سلیمی در پایان یادآور شد: بنابراین هر اندازه توان موشکی ایران را بالاتر برود به موازات آن میزان بازدارندگی هم افزایش می‌یابد و در مقابل، میزان آسیب‌پذیری در شرایط تهدید کاهش می‌یابد. 3

  منبع مطلب : www.borna.news

  مدیر محترم سایت www.borna.news لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  هستی : خیلی ممنون عالیه ولی واسه اینک بخوایم یه کلیپ درست کنیم ت کادر قشنگی باشه کار ماهم آسون تر میشه بازم ممنون

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 15 ساعت قبل
  0

  ولا من میگم چراغی که به خانه رواست به مسجدحرامست

  ناشناس 18 روز قبل
  0

  ثواب کار نیک درروز جمعه چند برابر میشود؟؟؟؟

  دوستان لطفا سری تر جکاب بدیم امتحان داریم

  احسان 24 روز قبل
  0

  هسته

  دایان 3 ماه قبل
  0

  عالی بود مرسی

  ناشناس 3 ماه قبل
  0

  ۰😘🤩🏁🏳️‍🌈

  0
  مصی 2 ماه قبل

  🙄

  مرینت 3 ماه قبل
  0

  سلام بچه ها عالی بود

  دکترای روابط بین الملل 4 ماه قبل
  0

  وقتی چند کشور همسایه ایران مثل پاکستان هند یا روسیه در شمال یا اسراییل در غرب و حتی ترکیه و عربستان یا سلاح اتمی دارند یا برنامه موشکی یا برنامه فضایی خیلی طبیعی هست ایران هم که بارها از سوی این کشورها بهش حمله شده زیر ساخت های موشکی و حتی اتمی داشته باشه....

  همین روسیه و انگلیس سابقه تکه تکه کردن ایران رو در دو قرن اخیر دارند امریکا هم در قضیه بحرین از جدایی طلبان حمایت کرد پاکستان هم از طریق پشتون ها در افغانستان سی ساله سیاست تصفیه نژآدی و کوچ فارسی زبانان به ایران رو دنبال می کنه برای خود فارس ها در ایران هم کلی خواب و خیال دارند ابرقدرت ها و برخی همسایگان

  موشک متعارف و بخصوص سیویل رو حتی ژاپن و کره جنوبی هم دارند برای اهداف تجاری و سیویل فضایی...

  ناشناس 4 ماه قبل
  0

  من مهدی حسینی مستعارنواب یاگلوله هستم آلان ۷روزپیج منوبدون هیچ جرمی حذف کردن شمالی بنده ردصلاحیت کنین جزعکس پسرم ومطالب غمگین چیزی هست چرا محدودیت میکنین

  اکرم هستم 4 ماه قبل
  0

  سسلرم کرببلارومیخواستم

  0
  اکرم هستم 4 ماه قبل

  باباکدهمراه اول سسلرم کرببلا روبدید

  فاطیما 4 ماه قبل
  0

  جواب سوالات بغرستین

  محمد 4 ماه قبل
  1

  کسی فیلم‌‌ سوپر نداره؟؟؟؟؟

  ناشناس 5 ماه قبل
  0

  افتخار میکنیم به صنعت موشکی ، بازدارنگی نسبی در مقابل دشمن ایجاد کرده است . اما هنوز در ابتدای این راهیم . انشاالله زمانی برسد که بتوانیم در مدت چند دقیقه واشنگتن را هدف قرار دهیم . در اینصورت است که دشمن زورگویی را کنار خواهد گذاشت چون آنها بجز زبان زور با زبان دیگری آشنا نیستند .

  😐👊 5 ماه قبل
  0

  ولا منم دشتم چت میکردیم ی دفه عومد بیرون فیل شدم/:

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  دنممم

  Zahra 6 ماه قبل
  0

  Aaly bood

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  لایک

  سینا 7 ماه قبل
  0

  به نظر من مهم نیست از کجا و از چه راهی و چگونه مهم این است که ایران باید دارای قوی ترین و جدید ترین مو شکها باشد تا بتواند در برابر دشمنان مقاومت کند ما باید داشته باشیم دست سازندگان یا خریداران درد نکند بازهم میگویم داشتن موشک حق ما است

  سارا 7 ماه قبل
  0

  سارا

  1
  محمد 4 ماه قبل

  سلام

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  خوبه

  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  س نسب نمیشه

  متی 7 ماه قبل
  0

  خوب

  سعید 7 ماه قبل
  0

  عالیه محشره

  خوب 7 ماه قبل
  0

  خوبه

  هادی 8 ماه قبل
  0

  من چطور میتونم به صورت pdf دانلودش کنم ؟

  0
  شهر اب میخواهد حسین 4 ماه قبل

  شهر اب میخواهد حسین

  جکو 8 ماه قبل
  0

  توا

  شيلا 8 ماه قبل
  0

  سلام خسته نباشيد خيلى خوب بود

  ناشناس 8 ماه قبل
  0

  زیباست

  ناشناس 8 ماه قبل
  2

  عالی

  0
  ب 5 ماه قبل

  سلام دستان موشکی ایران طلاه پوش شود ولی کو

  نسیم 8 ماه قبل
  0

  خوب بود

  م 8 ماه قبل
  0

  علا

  م 8 ماه قبل
  0

  م

  هادی نظری 8 ماه قبل
  2

  پی دی اف این مطالب رو می خوام

  ممد 8 ماه قبل
  0

  توف تو جمهوری اسهالی کثیف

  .. 9 ماه قبل
  2

  ...

  رقی 9 ماه قبل
  0

  بد

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  .

  Ali rostami 9 ماه قبل
  0

  عالی

  Akbar 9 ماه قبل
  3

  خیلی مفید و آموزنده بود

  تفبراااذ 9 ماه قبل
  -1

  ذعففلتخ

  الل 9 ماه قبل
  -2

  تبل

  لینا 9 ماه قبل
  1

  عالی

  ایه 9 ماه قبل
  0

  سلام واقعا عالی هستش ممنونم فقط اگه میشه pdf این مطالب هم بگذارید

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  عالی👌

  م 9 ماه قبل
  1

  عالی

  کیمیا 9 ماه قبل
  2

  عالی

  عالی 9 ماه قبل
  0

  عالی

  فاطمه 9 ماه قبل
  2

  عالی

  ناشناس 9 ماه قبل
  1

  عالی

  ناشناس 9 ماه قبل
  -1

  عالی

  ناشناس 9 ماه قبل
  -2

  عالی

  نیان 9 ماه قبل
  1

  خوب بود

  من 9 ماه قبل
  1

  خوبه

  ناشناس 9 ماه قبل
  2

  عالی

  پینار 9 ماه قبل
  1

  خوب بود

  پینار 9 ماه قبل
  -1

  عالیه

  پینار 9 ماه قبل
  0

  عالیه

  . 9 ماه قبل
  0

  عالیییی

  شیدا 9 ماه قبل
  0

  خوب بود😊

  خوب بود 9 ماه قبل
  0

  خوبه

  شقایق 9 ماه قبل
  0

  عالی بود

  مهدی500 9 ماه قبل
  -1

  خوب بود

  مح 9 ماه قبل
  -1

  عالی

  زینب 9 ماه قبل
  0

  عالیه

  رویا 9 ماه قبل
  -1

  میتونه بهتررر هم باشه ولیـ بازم سپاسـ

  علی 9 ماه قبل
  0

  من که جوابمو پیدا نکردم

  عاطفه 9 ماه قبل
  0

  خوب بود

  Hghbv 9 ماه قبل
  1

  گوووووه

  عاطفه قلیزاده 9 ماه قبل
  3

  خوب بود

  عالی👌👌

  موو 9 ماه قبل
  0

  ا فق

  لیلا 9 ماه قبل
  0

  عالی

  ناشناس 9 ماه قبل
  1

  عالی ...

  هستی 9 ماه قبل
  5

  خیلی ممنون عالیه ولی واسه اینک بخوایم یه کلیپ درست کنیم ت کادر قشنگی باشه کار ماهم آسون تر میشه بازم ممنون

  رویا 10 ماه قبل
  3

  خب بود

  0
  ناشناس 4 روز قبل

  ۸

  0
  ناشناس 4 روز قبل

  ۸

  0
  ناشناس 4 روز قبل

  ۸

  0
  ناشناس 4 روز قبل

  ۸

  0
  ناشناس 4 روز قبل

  ۸

  0
  ناشناس 4 روز قبل

  ۸

  0
  ناشناس 4 روز قبل

  ۸

  0
  ناشناس 4 روز قبل

  ۸

  0
  ناشناس 4 روز قبل

  ۸

  0
  ناشناس 4 روز قبل

  ۸

  مهدی 10 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید