توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق درباره چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف اززمان کشف تاکنون

  1 بازدید

  تحقیق درباره چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف اززمان کشف تاکنون را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  چگونگی بکارگیری فلزهای مختلف زمان کشف تاکنون

  چگونگی بکارگیری فلزهای مختلف زمان کشف تاکنون

  چگونگی بکارگیری فلزهای مختلف زمان کشف تاکنون

  به‌کارگیری و زمان کشف فلزهای مختلف در طول تاریخ با توجه به نیاز‌های بشر متفاوت بوده است. در گذشته کاربردهای فلزات سطحی بوده و تخص چندانی نداشته است. اما به‌کارگیری فلزهای مختلف در زندگی مدرن امروزی بسیار متنوع و حیاتی است.

  گروه فلزات عصر باستان از این قرار هستند:
  طلا
  زمان کشف این فلز به ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. انسان عصر سنگی یاد گرفت طلا را به جواهرات تبدیل کند. طلا از محبوبترین فلزات است و این محبوبیت را به دلیل کمیابی، ارزشمندی و شیفتگی انسان نسبت به فلزات کسب کرده است. در گذشته از طلا برای ضرب سکه و تولید یک واحد پول مستقل استفاده می‌شده است. نخستین بار استفاده از طلا را می‌توان در ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد و در مصارف پزشکی چینی دید. امروزه نمک طبی طلا برای کاهش ورم درمان آسیب‌های استخوانی و تسکین درد سفتی مفاصل به کار می‌رود. طلا یکی از بهترین رسانا‌های برق است و در بسیاری از وسایل الکتریکی از جمله تلفن‌های همراه به کار گرفته می‌شود. در بسیاری از کامپیوتر‌های معمولی نیز طلا یافت می‌شود. این فلز در CPU و مادر برد به‌کار گرفته می‌شود و به این ترتیب اجازه ارتباط بین بخش‌های مختلف کامپیوتر را می‌دهد. در لباس فضانوردان نیز از طلا استفاده شده است؛ یکی از مواد تشکیل دهنده کلاه فضانوردان، طلاست تا آن‌ها از تابش‌های مضر خورشید حفظ کند.

  مس
  این فلز چند قرن دیرتر کشف شد. زمان کشف مس به ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. اما بکارگیری این فلز در ساخت ابزار‌های اولیه، آلات و سلاح‌ها موجب شده بود که کاربرد مس در عصر باستان از اهمیت بیشتری نسبت به طلا برخوردار باشد. امروزه مهمترین موارد مصرف مس در صنایع الکترونیکی و برق است. فلز مس در صنایع دارویی، کانه آرایی، رنگ سازی، و صنعت پوست و چرم نیز به‌کار گرفته می‌شود.

  نقره
  زمان کشف این فلز به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. به‌‌کارگیری گسترده نقره به عنوان اساس سیستم پولی در سراسر تاریخ اتفاق افتاده است. این فلز نقشی محوری در پول‌های رایج امپراطوری‌های روم و چین داشته است. امروزه در آینه سازی به مقدار زیاد نقره مصرف می‌شود و همچنین مقدار زیادی نقره برای تهیه نقره هالیدها در عکاسی مصرف می‌شود.

  سرب
  زمان کشف این فلز سال ۳۵۰۰ پیش از میلاد بوده است. البته پژوهشگران معتقدند که فرآیند ذوب کردن سرب دست کم ۹۰۰۰ سال پیش آغاز شده است. باید خاطرنشان ساخت که کهن‌ترین مصنوع سربی شناخته شده یک مجسمه کوچک است که در معبدی در ازیریس (مصر قدیم) در کنار آبیدوس پیدا شده و قدمت آن به حدود ۳۸۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. امروزه سرب کاربردهای فراوانی در بخش صنعت دارد. موارد استفاده معمولی سرب به شرح زیر است: در باتری‌های اسید سرب، در اجزای الکترونیکی، روکش کابل، مهمات، در شیشه CTR‌ها، سرامیک، شیشه‌های سربدار، لوله‌های سربی و … . برای ایجاد یک دیوار عایق صدا نیز از سرب استفاده می‌شود.

  قلع
  زمان کشف این فلز به ۱۷۵۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. حدود ۳۵۰۰ سال پیش از مسیح، برای نخستین بار قلع را همراه با مس و به منظور تولید برونز ذوب کردند. دیرینه‌ترین محصول مصنوعی قلعی به حدود ۲۰۰۰ سال پیش از مسیح باز می‌گردد. امروزه از ورق‌های قلع به صورت گسترده در صنعت استفاده می‌شود. از قلع در تهیه برنج‌ها، مفرغ‌ها، بابیت‌ها و لحیم نرم استفاده می‌شود. همچنین به عنوان ماده آبکاری الکتریکی مورد استفاده دارد. قلع آبکاری شده دارای رنگ سفید زیبا و پوشش محافظ بادوامی است.

  آهن
  زمان کشف این فلز ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد بوده است. کشف ذوب حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح موجب شد تا عصر آهن و به‌کارگیری همه جانبه این فلز در ساخت ابزار‌ها و سلاح‌ها در حدود سال ۱۲۰۰ پیش از میلاد شروع شود. کاربرد آهن از تمامی فلزات بیشتر است و ۹۵ درصد فلزات تولید شده در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد. تولید آهن زنگ نزن یکی از مهمترین کاربردهای این فلز است.

  جیوه
  زمان کشف این فلز به ۷۵۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. البته چینی‌ها و هندی‌ها در دوران‌های بسیار کهن‌تری (بیش از ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد) با این فلز آشنا بودند. همچنین جیوه در مقبره‌های مصری، که تا ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح قدمت دارند، مشاهده شده است. امروزه بیشترین کاربرد جیوه در ساخت مواد شیمیایی صنعتی و کاربردهی برقی و الکترونیکی است. کاربرد جیوه در زمینهٔ پژوهش و ساخت مواد آمالگام دندانی برای پرکردن دندان‌ها پابرجا است.

  منبع مطلب : www.tehranmetalmarket.com

  مقاله چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف اززمان کشف تاکنون

  نخستین اشیاء فلزى ساخت بشر، اشیاء کوچک مسی چکش‌کارى شده‌اى است که به نیمه اول هزاره چهارم ق.م تعلق دارد. این دوره، آخرین دوران نوسنگى است، که انسان فلز را شناخت و اولین فلز مس بود.

  تعداد مشاهده: 85207 مشاهده

  فرمت فایل دانلودی:.docx

  فرمت فایل اصلی: docx

  تعداد صفحات: 7

  حجم فایل:32 کیلوبایت

  منبع مطلب : hdaneshjoo.com

  تحقیق درباره چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف از زمان کشف تاکنون اطلاعاتی را جمع آوری کنید - انشا باز

  تحقیق درباره چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف از زمان کشف تاکنون اطلاعاتی را جمع آوری کنید

  جمع آوری اطلاعات علوم پایه نهم

  با مراجعه به منابع معتبر درباره چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف از زمان کشف تاکنون اطلاعاتی را جمع آوری کنید و به کلاس گزارش دهید؟

  آهن:

  ۱-اولین بار در دوره پیش از تاریخ از شهاب سنگ ها به دست آمد.

  ۲-ذوب آهن در کوره، در هزاره دوم پیش از میلاد در ارمنستان اتفاق افتاده است.

  ۳-آلیاژچدن در ۵۵۰ سال پیش از میلاد در چین ساخته شده است.

  ۴-ساخت آلیاژ فولاد نرم توسط هنری بسمر در اواخر۱۸۵۰میلادی انجام شد.

  مس:

  ۱-تاریخچه۱۰۰۰۰ساله دارد.

  ۵۰۰۰-۲هزارسال پیش از میلاد مردم غارنشین فلات ایران ظروف مسی می ساختند.

  ۳-در هزاره چهارم پیش از میلاد مردم ایران از مس،گوشواره،دشنه و چاقو می ساختند.

  ۴-یک آویزه مسی متعلق به۸۷۰۰ سال قبل در شمال عراق کشف شده است.

  ۵-۵۰۰۰ سال پیش در اهرام مصر از لوله کشی مسی استفاده می کردند.

  طلا:

  ۱-قدیمی ترین معدن طلا در ۴۰۰۰ سال پیش در بین النهرین توسط سومریان کشف شد.

  ۲-۲۲۰۰سال قبل از میلاد در مصر کارگاه های زرگری وجود داشته است.

  ۳-اولین سکه های طلا در سرزمین لیبی با ترکیب طلا و نقره ضرب شد.

  ۴-کالای مهمی در امر اقتصاد کشورها به حساب می آید.

  تحقیق در مورد چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف از زمان کشف تاکنون

  تحقیق علوم پایه نهمدر مورد چگونگی به کارگیری فلزهای مختلف از زمان کشف تاکنون

  نظر شما در مورد این مطلب چه بود نظر بزارید ممنونم

  این مطلب اختصاصی بوده و کپی برداری در سایت یا کانال تلگرام شما بدون ذکر منبع و ادرس سایت حرام است و پیگرد قانونی دارد

  منبع مطلب : enshabaz.ir

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : خیلی طولانی

  ادا : خیلی طولانیه خلاصه کنینن خب

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  پدرت 10 روز قبل
  1

  بسیار پرمفهوم وخلاصه هم داشت بسیار عالی بید

  حمید 1 ماه قبل
  0

  خیلی عالیه در آخر خلاصه نویسی گذاشتید

  ناشناس 2 ماه قبل
  5

  خیلی طولانی

  ناشناس 2 ماه قبل
  1

  خوبه

  ناشناس 2 ماه قبل
  1

  عالی

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  به

  ادا 2 ماه قبل
  4

  خیلی طولانیه خلاصه کنینن خب

  برای ارسال نظر کلیک کنید