توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق درباره یکی از آفریده های خداوند

  1 بازدید

  تحقیق درباره یکی از آفریده های خداوند را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  تحقیق درباره شگفتی‌های آفرینش

  به گزارش خبرنگار حوزهکلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ شگفتی‌های آفرینش و اسرار هستی بی‌کران هستند، به نقطه‌ای دنیا و کائنات که نگاه کنید از بدن انسان‌ها تا  آسمانف شگفتی‌های آفرینش را می‌بینید.

  موارد زیر نمونه‌هایی کوچک از شگفتی‌های آفرینش هستند.

  رنگین کمان

  رنگین کمان یک پدیده هواشناسی است که در اثر انعکاس، انکسار و پراکندگی نور در قطره‌های آب ایجاد و سبب ایجاد طیف نوری در آسمان می‌شود.

  این طیف نوری به شکل دایره است، اما افراد در سطح زمین آن را به شکل نیم دایره مشاهده می‌کنند.

  رنگین کمان در مکان‌هایی که تابش مستقیم نورخورشید وجود دارد به وجود می‌آید.

  تحقیق درباره شگفتی‌های آفرینش
  رنگ‌های رنگین کمان از قسمت بیرونی قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نارنجی و بنفش است و رنگ سفید یا مشکی در آن وجود ندارد.

  رنگین کمان می‌تواند در اثرباران، هوای غبار و مه‌آلود و حتی بر روی شبنم روی گل‌ها ایجاد شود، در اطراف آبشار و چشمه‌ها رنگین کمان تشکیل می‌شود.

  بیشتر بخوانید

  ماهیان کور از شگفتیهای آفرینش


  خلبان‌ها و مسافران هواپیما‌ها می‌توانند رنگین کمان را به شکل یک دایره ۳۶۰ درجه مشاهده کنند.

  آتشفشان

  آتشفشان‌ها نیز یکی دیگر از نشانه‌ها و شگفتی‌های آفرینش هستند، برخی از کوه‌ها آتش فشانی هستند و در اثر شکاف پوسته‌های مرکز زمین، مواد مذاب از دهانه آتش فشان خارج می‌شود.

  آتش فشان‌ها در مناطقی از زمین وجود دارند که صفحه‌های تکتونیکی درآنجا دارای واگرایی یا همگرایی است. بیشتر آتش فشان‌ها در زیر آب دراقیانوس‌ها قرار دارند، اما برخی از آن‌ها نیز درخشکی دیده می‌شوند.


  دربرخی نقاط اقیانوس آرام زنجیره‌ای از آتش فشان‌ها وجود دارد که در زمان فوران آتش فشانی به ترتیب گدازه‌های مذاب از آن‌ها خارج می‌شود که حتی منجر به ایجاد جزیره می‌شوند.


  آتش فشان‌ها اطلاعات زمین شناختی بسیار مفیدی در اختیار دانشمندان قرار می‌دهند و با بررسی گدازه‌ها دانشمندان می‌توانند جنس فلز‌های لایه‌های درونی زمین را شناسایی کنند.

  تحقیق درباره شگفتی‌های آفرینش
  برخی از گدازه‌ها که به آن‌ها ماگما نیز گفته می‌شود از عمق سه هزارکیلومتری به سطح زمین راه پیدا می‌کنند.

  کهکشان راه شیری

  کهکشان راه شیری یکی از شگفتی‌های آفرینش و منظومه شمسی نیز جزئی از آن است. با استفاده از تلسکوپ از زمین می‌توان به مطالعه کهکشان راه شیری پرداخت که در شب به شکل زنجیره‌ای از ستارگان شناسایی می‌شود.


  تا سال ۱۹۲۰ میلادی دانشمندان گمان می‌کردند که راه شیری تنها کهکشان جهان و حاوی همه سیاره‌ها و ستارگان است، اما مطالعه‌های بعدی نشان داد که کهکشان‌های بسیار زیادی در فضا وجود دارند و همه روزه دانشمندان با استفاده از ابزار‌های تخصصی کهکشان‌های بیشتری را کشف می‌کنند که در فاصله‌های بسیار دوری از زمین قرار دارند.

  کارشناسان تخمین می‌زنند که در کهکشان راه شیری حداقل ۱۰۰ میلیارد سیاره و ۴۰۰ الی ۱۰۰ میلیارد ستاره وجود دارد.

  متاسفانه آلودگی هوای سطح کره زمین سبب شده تا بیش از یک سوم جمعیت کره زمین که درشهر‌های صنعتی زندگی می‌کنند قادر به تماشای راه شیری در شب نباشند. بهترین مکان برای رصد سیاره و ستارگان بیان‌ها و مناطق مرتفع هستند.


  در راه شیری ستاره‌های درخشان و نیز سیاه چاله‌های زیادی وجود دارد و وجود ماده تاریک در فضا سبب انبساط و بزرگ شدن راه شیری می‌شود.

  راه شیری تنها یکی از شگفتی‌های آسمان است و در فضا هزاران کهکشان، ستاره، صورت فلکی، سیارک، سیاه چاله، کمربند‌های ستاره‌ای و مواردی از این دست وجود دارند و دانشمندان اعتقاد دارند که حتی امکان وجود حیات فرازمینی نیز وجود دارد و به دنبال یافت نشانه‌هایی از حیات حتی در سطح میکروبی هستند.

  خرس آبی

  خرس آبی، جانداری میکروسکوپی و بسیار کوچک، اما با ویژگی‌های شگفت انگیزی است. این جاندار با نام علمی تاردیگرادا (Tardigrada) یا خرس آبی نیز شناخته می‌شود ابتدا درسال ۱۷۷۳ میلادی کشف شده است. این جاندار در بیشتر مناطق کره زمین از قله کوه‌ها تا عمق دریاها، جنگل‌های استوایی و حتی قطب جنوب یافت می‌شود.


  این جاندار با شرایط آب و هوایی بسیار سازگار است و می‌تواند در درجه حرارت منفی ۲۷۲ درجه سانتیگراد به مدت چند دقیقه زنده بماند.

  فشار در عمق اقیانوس‌ها به اندازه‌ای زیاد است که انسان و حتی آبزیان قادر به تحمل آن شرایط نیستند، اما این جاندار به آسانی درآن مناطق زندگی می‌کند.

  کارشناسان با مطالعه برروی این جاندار دریافتند می‌تواند برای مدت بیش از ۳۰ سال بدون آب یا غذا زنده بماند.

  تحقیق درباره شگفتی‌های آفرینش
  طول آن‌ها درحدود نیم میلی متر و دارای چهار جفت پا هستند و پا‌های آن‌ها دارای چنگک‌هایی برای حرکت و خوردن مواد غذایی است.

  این جاندار هیچ ارگان تنفسی ندارد و تنها از راه دهان به تغذیه سلول‌های گیاهی، جلبک‌ها و بی مهرگان کوچک می‌پردازد. این جانور همچنین دارای یک جفت چشم است که برای شناسایی محیط و حرکت از آن استفاده می‌کند.


  کارشناسان اعتقاد دارند شگفتی‌های فراوانی درخصوص این جاندار بسیار کوچک وجود دارد که می‌تواند برای حفظ سلامتی انسان‌ها و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

  منبع: Livescience

  انتهای پیام/

  منبع مطلب : www.yjc.ir

  مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  در مورد یکی از آفریده های خدا تحقیق کنید

  در مورد یکی از آفریده های خدا تحقیق کنید

  در مورد یکی از آفریده های خدا تحقیق کنید.این مطلب برای راهنمایی دانش آموزان عزیز در خوزستان خبر تهیه شده است .با ما همراه باشید. ک‌هایی برای حرکت و خوردن مواد غذایی است.

  شگفتی های زندگی ملخ از آفریده های جالب خداوند است.

  از جمله حشره هایی که درباره چگونگی آفرینش آن، در نهج البلاغه سخن به میان آمده، ملخ است.

  امیرالمؤمنین علی علیه السلام در خطبه ۱۸۵ نهج البلاغه، انسان ها را به شگفتی های موجود در این حشره توجه می دهد و می فرماید: ” و اگر بخواهی درباره ملخ سخن بگویی بگو که خداوند برای او دو چشم سرخ رنگ و دو حدقه همچون دو قرص ماه آفریده و گوش پنهان و دهان مرتب و متناسب به او بخشیده است. خداوند برای او حسّ قوی و دو دندان که با آنها (ساقه و شاخه گیاهان و برگ های درختان را) می چیند و دو داس که با آنها (ساقه ها و برگ های مورد نظر را) می گیرد، قرار داده است. کشاورزان برای زراعت خود، از آنها می ترسند، ولی هرگز قادر بر دفع آنها نیستند . اینها همه در حالی است که تمام پیکر او به اندازه یک انگشت باریک نیست. “

  دانشمندان، حشره ها ( این موجودات شگفت ) را بر سه گونه تقسیم کرده اند:

  ۱ – گروهی که خدمت گزار انسان ها هستند، مانند زنبوران عسل.
  ۲- حشراتی که بی آزارند و در ظاهر نه خدمتی دارند و نه زحمت و دردسری.
  ۳- حشره هایی که می توانند جزو آفت ها و بلاها به شمار بیایند، مانند ملخ

  گاهی دسته های ملخ، همچون تکه های بزرگ ابر در آسمان ظاهر می شوند و ناگهان بر باغ ها و زراعت های وسیع فرود می آیند و در مدت کوتاهی، ساقه های گیاهان و شاخه ها و برگ ها را می خورند و بیابانی خشک یا درختانی عریان از هرگونه برگ و میوه، از خود به یادگار می گذارند.

  ملخ، دو زوج چشم مرکب و سه چشم بسیط دارد. چشم های مرکب او، از چهار هزار قسمت تشکیل شده و هر یک ساختمان مخصوص به خود را دارد و از مجموع آنها، چشم مرکب با دید واحد تشکیل می شود.

  اندامهای حسی

  -موهای حسی موجود در شاخکها ، دهان ، دنباله‌های شکمی و قطعات انتهایی پا
  – اندامهای رویایی در شاخکها قرار د ارد.
  -اندامهای چشایی روی زایده‌های حسی قرار دارد.
  – چشمهای ساده
  -اندام شنوایی که از یک پرده صماغ کشیده‌ای تشکیل یافته است که با الیاف عصبی حسی متصل است.

  دستگاه تولید مثل ملخ

  جنس نر و ماده از هم جداست دستگاه تناسلی نر شامل بیضه (دو عدد) و لوله‌های بسیار باریک که به مجرای دابران ملحق می‌شود. مجرای دابران به یک مجرای انزالی می‌پیوندد و به این مجرا غده‌هایی وصل می‌شود و این مجرا به هنگام جفت‌گیری به خارج باز می‌شود.

  در حیوان ماده هر تخمدان از چندین لوله مواد تخم باریک شونده درست می‌شود. که در آن تخمکها تشکیل و خود به یک تخم راهه اتصال می‌یابد و لوله تخم‌راهه باهم یکی شده و یک مهبل میانی تشکیل می‌دهد که به طرف عقب امتداد می‌یابد و به یک جسم نطفه‌ای کوچک یا کیسه ذخیره اسپرماتوزوئید می‌پیوندد و جام نطفه‌ای در موقع جفت‌گیری اسپرم دریافت کرده و ذخیره می‌نماید. منفذ دستگاه تناسلی ماده در سطح شکمی به خارج مربوط می‌شود.

  ملخ ها در فصل تابستان یا بهار، تخم ریزی می کنند و آنها را در سوراخ هایی از زمین که خود به وجود می آورند، قرار می دهند. نوزادان پس از بیرون آمدن از تخم، بسیار پرخور و حریصند و آنچه را سر راه خود بیابند، می خورند.

  ملخ، از لحظه بیرون آمدن از تخم تا کامل شدن و به پرواز درآمدنش، شش بار تغییر شکل می دهد و این، از شگفتی های آفرینش اوست.گفتنی است، توده های ملخ، گاهی به قدری زیاد و گسترده می شوند که هزاران کیلومتر مربع از آسمان را می پوشانند.ملخ ها، مظهر دانایی و قدرت خداوندند . آنها در عین کوچکی جثه شان، می توانند مزرعه ها باغ ها را به سرعت نابود کنند و با این حرکتشان، بشر را متوجه ناتوانی خود و قدرت پروردگارشان سازند.

  در مورد یکی از آفریده های خدا تحقیق کنید

  منبع مطلب : khuzestankhabar.ir

  مدیر محترم سایت khuzestankhabar.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شکوه آفرینش

  گیاهان، بزرگ ترین موهبت الهی

  زندگی انسان و همه جانوران، به طور مستقیم از زندگی گیاهان اثر می پذیرد. ازاین رو، گیاهان، بزرگ ترین خدمت را برای همه جانداران بر عهده دارند و آیا هیچ می دانید که این خدمت گزاری و لطف و عنایت را چه گونه انجام می دهند؟ کرسی موریسن می گوید:

  برگ نباتات، در حکم ریه انسانی است که زیر حرارت آفتاب، اسید کربنیک را به عنصر کربن و اکسیژن تجزیه می کند و اکسیژن را در هوا رها می سازد و کربن، در تنه نباتات می ماند و با هیدروژنی که از ریشه به ساقه و شاخه ها می رسد، ترکیب می شود. بر اثر همین ترکیبات شیمیایی حیرت آور، میوه ها و گل ها به وجود می آیند. گیاهان، حتی اکسیژنی را که ما تنفس می کنیم، به ما می رسانند. بنابراین، بشر باید به رستنی ها و گیاهان احترام بسیار بگذارد.

  شاعر نیز چه نیکو گفته است:

  گیاهان، در پاک سازی هوا نقش مهمی دارند و با ترکیب کربن و آب، خوراک آدمی را فراهم می آورند. خداوند در قرآن کریم بسیار آموزنده و زیبا به این حقیقت مهم اشاره می کند و بشر را به شناخت علمی گیاهان برای معرفت آموزی درست آفریدگار فرامی خواند و می فرماید:

  وَ آیَةٌ لَهُمُ اْلأَرْضُ الْمَیْتَةُ أَحْیَیْناها وَ أَخْرَجْنا مِنْها حَبًّا فَمِنْهُ یَأْکُلُونَ.

  یکی از نشانه های توانایی و حکمت خالق متعال، زمین مرده است که (بنا بر سنت آفرینش و قوانین طبیعی) آن را زنده می کنیم و دانه از آن خارج می سازیم و شما از آن تغذیه می کنید.

  از گیاهان در ساخت دارو، پوشاک و لباس های زیبا و ظریف، استفاده می کنند. با وجود این، آیا ممکن است حتی کسی که کمترین شعور و درک علمی را دارد و هنوز پرده خواسته ها و انگیزه های فاسد، دیده عقلش را نپوشانده است، باور کند که پیدایش حیات با تمام اسرار پیچیده و ناپیدایش، بدون آفریدگار توانا و مدبّر حکیم و بر حسب تصادف است؟

  1. گیاهان، از نعمت های خداوند هستند که از جمله خاصیت های آن این است که در تصفیه هوا نقش مهمی مؤثر دارند و به دلیل ویژگی دارویی برخی از آنها و یا نوع خوراکی شان، در بهبود کیفیت زندگی انسان بسیار اثرگذار است.

  کوه، پدیده ای ارزش مند

  کوه ها، این توده های بزرگ سنگ، از بزرگ ترین خدمت گزاران بشر و از نشانه های شکوه خداوندی به شمار می آیند. در قرآن کریم می خوانیم: «وَ اللّهُ جَعَلَ لَکُمْ مِمّا خَلَقَ ظِلالاً وَ جَعَلَ لَکُمْ مِنَ الْجِبالِ أَکْنانًا؛ و خداوند از آنچه آفریده سایه هایی برای شما قرار داده است و از کوه ها پناهگاه هایی.» در این آیه، از کوه ها به «اکنان» تعبیر شده است. اکنان، جمعِ «کَنّ»؛ به صورت های گوناگون، از حیات بشری پاسداری می کنند، از جمله اینکه همچون حصاری عظیم، از شدت بادهای منجمد شمالی می کاهند. از طرفی، اگر این دیوارهای وسیع و بلند نبودند، بادهای سرد و سخت وضعیت نامطلوبی پدید می آوردند. همچنین کوه ها به راحتی با تغییر حرارت نقاط مجاور خود، سبب تعدیل گرمای شدید می شوند.

  امام صادق علیه السلام نیز درباره فایده های کوه، خطاب به مُفَضَّل چنین می فرماید:

  در این کوه هایی که سر به آسمان کشیده اند و افراد ناآگاه به فایده های آن بی توجهند، دقت کن. منافع آن ها فراوان است، ازجمله: کوه ها، برف ها را بر فراز خویش برای روزهای احتیاج ذخیره می کنند. چشمه های پرآب و نهرهای بزرگ که فایده های فراوانی برای انسان ها دارد، از برف های انباشته بر روی کوه ها به وجود می آید. در کوه ها، انواع گیاهان و ریشه های گیاهی دارویی می روید که در صحرا از آنها خبری نیست. سنگ آسیا و سنگ های مختلفی که از آن برای ساختن ساختمان استفاده می کنند، از کوه ها به دست می آید. البته کوه ها منافع فراوان دیگری نیز دارند که خداوند متعال در دانش ازلی خود، آنها را تقدیر کرده است.

  بنابراین، آیا آفرینش کوه ها، نشانه مهر و رحمت خداوند نیست؟ آیا دلیلی بر علم بی کران و قدرت و حکمت بی پایان پدیدآورنده آن نخواهد بود؟

  1. کوه ها، این نشانه های بزرگ الهی، در کاهش شدت بادهای سرد و سوزان و تعدیل گرمای شدید و در نتیجه، فراهم آوردن زندگی مناسب برای انسان ها نقش اساسی دارند.

  2. باید خداوند را در برابر نعمت های سرشار سپاس گزار بود و در برابر آن همه لطف و مهر او، سر تعظیم و تسلیم فرود آورد.

  آب، رمز حیات

  یکی از نشانه های قدرت و عظمت خداوند در آفرینش هستی، آب است. ادامه حیات هر چیز به آب بستگی دارد. در قرآن کریم نیز آب و رابطه مستقیم آن با پیدایش حیات، از نشانه های روشن وجود خدای یگانه معرفی شده است و منکران این امر سخت نکوهش شده اند، چنان که در آیه 30 سوره انبیا می خوانیم:

  آیا کسانی که کافر شدند، ندیدند که آسمان ها و زمین بسته بودند و ما آنها را گشودیم و هر موجود زنده ای را از آب آفریدیم؟ آیا ایمان نمی آورند؟

  بدون تردید، صفا و طراوت طبیعت، جنگل های انبوه و سبزه زارهای دل انگیز نیز در گرو منت وجود آب است. خداوند در قرآن کریم با تأکید بر این مسئله می فرماید:

  أَ لَمْ تَرَ أَنَّ اللّهَ أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَتُصْبِحُ اْلأَرْضُ مُخْضَرَّةً إِنَّ اللّهَ لَطیفٌ خَبیرٌ. (حج: 64)

  آیا نمی نگری که خداوند از آسمان آبی فرو ریزد. پس زمین لباس زیبایی از سبزه در بر می کند؟ به راستی که خداوند، دقیق و کاردان است.

  مهم ترین نقش آب در زندگی آدمی، رفع تشنگی است. در قرآن، در کلامی کوتاه چنین آمده است:

  به من بگویید آبی را که می آشامید، آیا شما آن را از ابر فرود آوردید یا ما آن را نازل کردیم؟ اگر می خواستیم، آن را سخت تلخ می کردیم. پس چرا قدر نمی دانید؟ (واقعه:69و70)

  همچنین در آیه 30 از سوره روم آمده است:

  قُل إن اصْبَحَ ماؤُکُم غَوراً فَمَن یَأتیکُم بماءٍ مَعینٍ.

  بگو اگر آب شما به زمین فرو رود، کیست که آن را بر سطح زمین جاری سازد؟

  خداوند متعال در این آیه، مردم را به تفکر در این نکته مهم فرا می خواند که اگر روزی آب های دنیا در زمین فرو رود و نیروی جاذبه زمین مانع بالا آمدن آن بر سطح زمین شود، انسان چه خواهد کرد؟ آیا همین مسئله کافی نیست که انسان را بیدار کند و او را متوجه سازد که آفریننده این نظام، هدف و منظوری بس عظیم داشته است؟

  1. از نعمت ها و نشانه های بزرگ خداوند، آب است که ضامن بقای موجودات و سبب طراوت و سرسبزی کره زمین است.

  خلقت شگفت انگیز آسمان

  یکی از آیات شگفت انگیز الهی، آسمان است. به راستی این فضای بی کران و هرچه در اوست، نشانه ای است که با نظام و شکوه خود، خدا را در برابر دیده عقل و دل قرار می دهد. در این صورت، اگر آدمی از بینشی درست بهره مند باشد، به یقین «لَم اَعبُد رَبّاً لَم أرَه» خواهد گفت. خلقت آسمان، به قدری باشکوه و پیچیده است که انسان از درک آن ناتوان و از اندیشه کردن در آن شگفت زده است. خداوند در قرآن کریم، از آسمان به زیبایی یاد می کند و آفرینش آن را بزرگ تر و پیچیده تر از خلقت انسان می داند: «لَخَلْقُ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ أَکْبَرُ مِنْ خَلْقِ النّاسِ».

  همچنین خداوند، مؤمنان را به عبرت آموزی از این پدیده بزرگ فرامی خواند: «إِنَّ فِی السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ َلآیاتٍ لِلْمُوءْمِنینَ.» «همانا در آسمان ها و زمین، نشانه هایی برای اهل ایمان است». بی شک، با مطالعه عمیق درباره یافته ها و ناشناخته های آسمان، نخستین نکته ای که توجه آدمی را به خود جلب می کند، گستردگی خارج از تصور آن در جهان آفرینش است. ستاره شناسان بر این باورند که دست کم یک صد هزار کهکشان در کیهان موجود است. همچنین اجرام آسمانی فراوانی هست که وزن و منشأ آنها به درستی معلوم نیست. تنها تفکر در این زمینه کافی است که انسان را به شگفتی وادارد. به راستی آیا دستگاهی چنین تنظیم و پرشکوه، وجود خالق و آفریننده ای توانا، دقیق و کاردان را ایجاب نمی کند؟ آیا این همه نظم و ترتیب، برای پی بردن به وجود یک حکمت عالیه کافی نیست؟ چه نیکو سروده است سعدی شیرازی:

  خلقت شگفت انگیز و پرشکوه آسمان و ستارگان، یکی از نشانه های قدرت و علم پروردگار است که اندیشه در آن، آدمی را به خداوند نزدیک تر می سازد. و شیدایی بندگان عارف و بیداردل را در برابر عظمت پروردگار در پی دارد.

  ماه، نشانه قدرت پروردگار

  ماه یکی از زیباترین نشانه های قدرت خداست. این پدیده درخشان، با سرعتی در حدود یک کیلومتر در ثانیه، به گرد زمین می چرخد و این کاری است که ماه در طول عمر خود، یعنی از میلیاردها سال پیش تاکنون، به طور منظم و دقیق و بدون کمترین انحراف و توقف انجام می دهد. در قرآن مجید، هیجده بار، ماه به عنوان یکی از نشانه های روشن وجود خدا مطرح و به تفکر و تأمل عمیق در این آیه بزرگ تأکید فراوان شده است. چنانچه در قرآن کریم می خوانیم: «وَ مِنْ آیاتِهِ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ الشَّمْسُ وَ الْقَمَرُ؛ از جمله آیات او، شب و روز خورشید و ماه است». امام جعفر صادق علیه السلام نیز در بیانی لطیف خطاب به مُفَضَّل می فرماید:

  درباره نور ماه در تاریکی شب و نیاز بشر به آن، دقت کن. با اینکه تاریکی شب برای آرامش حیوانات و خنک شدن و برای بقای گیاهان ضروری است، تاریکی مطلق نیز به مصلحت نیست... در شکل های گوناگون ماه، کم و زیاد شدن نور و کسوف، نشانه هایی هست که به طور قطع و بدیهی، بر مصلحت و توانایی آفریدگار دلالت می کند.

  بدین ترتیب، آیا می توان با دقت در جزئیات و زیبایی این آفریده فرمان بردار، پی به تدبیر و شکوه پدیدآورنده اش نبرد؟ به تعبیر درست سعدی شیرازی:

  1. تأکید قرآن بر تفکر و تأمل عمیق در ماه و پی بردن به شگفتی های عجیب آن.

  2. ماه، تاریکی زمین را در شب تعدیل و آن را دل پذیر می کند، و نشانه ای دیگر از لطف ورحمت پروردگار در حق بندگانش را به نمایش می گذارد.

  شکوه شاعرانه ستارگان

  بی شک، زیبای ستارگان در دل آرام شب، از دل انگیزترین صحنه های طبیعت است که شکوهی شاعرانه و جذبه ای عاشقانه می آفریند و پیمانه دلِ آگاهان را از شراب عشق آفریننده این همه بزرگی و موهبت ناب لبریز می کند. بنا بر نص قرآن مجید، یکی از حکمت های آفرینش ستارگان، یافتن راه و مسیر در سفرهای شبانه است. در آیه 97 سوره انعام، می خوانیم: «هُوَ الَّذی جَعَلَ لَکُمُ النُّجُومَ لِتَهْتَدُوا بِها فی ظُلُماتِ البرّ و البحر.» اوست خدایی که ستارگان را بر شما قرار داد تا (در پرو نور آنها) راه را در تاریکی های دریا و خشکی پیدا کنید.

  دکتر سسیل بویس هامان در این زمینه می گوید: «اگر حرکت ستارگان منظم و مدارشان معین نبود، چه گونه مردم می توانستند در وسط دریاها و صحراها و بیابان ها جهت یابی کنند و راه خود را بیابند؟» همچنین با توجه به شمار و جرم حیرت انگیز کره های آسمانی و سرعت سرسام آور آنها، بی اختیار این پرسش ها در ذهن پدید می آید که: چه گونه این کره ها با هم برخورد نمی کنند و باگذشت میلیون ها قرن، از مسیر معین خود منحرف نمی شوند؟ آیا این نظام شگفت انگیز را می توان بدون درنظر گرفتن مدبّری بی نهایت دانا، توانا و بسیار خوش سلیقه و بهره مند از حس ابتکار توجیه کرد؟ پاسخ برخی از این پرسش ها را از این آیه قرآنی می توان دریافت:

  إِنَّ اللّهَ یُمْسِکُ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ. (فاطر:41)

  این خداوند تواناست که آسمان ها و زمین را از زوال و سقوط نگهبان است و اگر (نگهبانی خود را از آنها بازگیرد) سقوط کنند، هیچ کس را توانایی حفظ آنها نیست.

  1. دعوت قرآن به تماشای منظره زیبا و شگفت انگیز ستارگان و پی بردن به وجود مدبّری بی نهایت دانا و توانا.

  2. تجلی نظمی شگفت انگیز از سوی خداوند در گردش و حرکت ستارگان.

  شکوه آفرینش

  وقت آن است که داماد گل از حجله غیببه درآید که درختان همه کردند نثار

  آدمی زاده اگر در طرب آید، نه عجبسرو در باغ به رقص آمده و بید و چنار

  باش تا غنچه سیراب دهن باز کندبامدادان چو سر نافه آهوی تَتار

  باد گیسوی درختان چمن شانه کندبوی نسرین و قَرَ نفُل بدمد در اقطار

  ژاله بر لاله فرود آمده نزدیک سحرراست چون عارض گل بوی عرق کرده یار

  باد بوی سمن آورد و گُل و نرگس و بیددرِ دکان به چه رونق بگشاید عطار

  خیری و خطمی و نیلوفر و بستان افروزنقش هایی که درو خیره بماند ابصار

  ارغوان ریخته بر دکّه خضراء چمنهمچنانست که بر تخته دیبا دینار

  شاخ ها، دختر دوشیزه باغند هنوزباش تا حامله گردند به الوان ثمار

  عقل حیران شود از خوشه زرین عِنَبفهم عاجز شود از حقه یاقوت انار

  تا نه تاریک بود سایه انبوه درختزیر هر برگ، چراغی بنهد از گل نار

  سیب را هر طرفی داده طبیعت رنگیهم بر آن گونه که گلگونه کند روی نگار

  آب در پای تُرَنج و به و بادام روانهمچو در زیر درختان بهشتی، انهار

  چشمه از سنگ برون آید و باران از میغانگبین از مگس نحل و دُر از دریا بار

  نیک بسیار بگفتیم درین باب سخنو اندکی بیش نگفتیم هنوز از بسیار

  تا قیامت سخن اندر کرَم و رحمت اوهمه گویند و یکی گفته نیاید ز هزار

  هر که امروز نبیند اثر قدرت اوغالب آن است که فرداش نبیند دیدار

  منبع مطلب : hawzah.net

  مدیر محترم سایت hawzah.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سارا 12 روز قبل
  0

  من کلاس ۷ هستم میخواهم تحقیق در مورد یکی از زیبایی های خداوند

  ناشناس 4 ماه قبل
  0

  امیر 6 ماه قبل
  0

  بد نبود 😏

  خوببب 8 ماه قبل
  1

  خوب

  حدیث بنیاب 1 سال قبل
  0

  خیلی عالی بود

  مریم 1 سال قبل
  -1

  خوب بود

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  اصلا خوب نبود نه من ونه معلم ازش راضی بود-😂😂

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  اصلا خوب نبود نه من ونه معلم ازش راضی بود-😂😂

  خیلی اخه 2 سال قبل
  0

  خیلی اخه

  فاطمه جباري 2 سال قبل
  1

  تحقيق در مورد آفريده هاي خداوند

  -1
  فاطمه جباري 2 سال قبل

  در مورد آفريده هاي خداوند

  پریا 2 سال قبل
  0

  خیلی خوب بود

  2
  حدیث بنیاب 1 سال قبل

  خیلی خوب بود من که دوست داشتم

  ماجد 2 سال قبل
  -1

  خوب بود

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  خوب بود 7 ماه قبل

  خوب بود

  برای ارسال نظر کلیک کنید