توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد انواع ابرها کلاس سوم ابتدایی

  1 بازدید

  تحقیق در مورد انواع ابرها کلاس سوم ابتدایی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  انواع ابرها ( کامل با عکس ) — علوم سوم ابتدایی

  انواع ابرها ( کامل با عکس ) — علوم سوم ابتدایی

  شناخت نوع ابرهای تشکیل شده در آسمان فواید زیادی برای طبیعت گردان و کوهنوردها دارد که مهمترین آن قدرت پیش بینی شرایط جوی و تصمیم گیری صحیح تر است. هر چند در ارتفاعات بلند سرعت شکل گیری و دگرگونی ابرها شاید آن قدر سریع باشد که عملا فرصت چنین کاری را نداشته باشیم اما با داشتن این دانش می توانیم در برخی برنامه های کوهنوردی و سایر برنامه های طبیعت گردی مثل جنگل نوردی ، دره نوردی و کویر نوردی هم بهتر تصمیم بگیریم و هم از دیدن ابرها و دانستن نام و عملکرد آنها لذت بیشتری از این زیبایی بالای سرمان ببریم. متن زیر حاصل تحقیق و ترجمه چند روزه در سایت های معتبر هواشناسی و دانشنامه های مرجع است که جمع آوری و ترجمه کردم .امیدوارم لذت ببرید.

  اگر فرصت مطالعه ندارید و میخواهید یک تحقیق آماده دریافت کنید ما برای شما یک فایل ۶ صفحه ای با قابلیت تغییر آماده کرده ایم

  طبقه بندی عمومی ابرها بر اساس شکل

  چهار دسته بندی پایه برای ابرهای تشکیل شده در جو زمین وجود دارد که بدین شرح است:

  سیروس Cirro-form

  ابر سیروس علوم سوم ابتدایی

  سیرو در لاتین به معنای پیچ و تاب زلف است. این دسته ابرها در ارتفاع بالای جو زمین بالای ۶ هزار متر تشکیل می شوند و عموما از کریستال های بسیار ریز یخ به وجود می آیند. ظاهری عموما باریک و سفید دارند ولی به هنگامی که خورشید در افق ارتفاع کمی دارد می توانند دسته های رنگارنگ در آسمان تشکیل دهند. سیروس ها عموما در هوای صاف ظاهر می شوند و با شکل خود جهت حرکت جریان های هوای بالایی جو را نشان می دهند.

  نیمبوNimbo-form 

  ابر نیمبو باران زا علوم سوم ابتدایی

  نیمبو در لاتین به معنای باران است. این دسته ابرها عموما در ارتفاع مابین ۲۱۰۰ تا ۴۶۰۰ متر تشکیل می شوندو باعث بارش باران های یکنواخت و مداوم می شوند. چنانچه ابر ضخیم باشد به هنگام بارش قسمت های پایینی ابر به سمت زمین می آیند.

  کومولو Cumulo-form

  ابر کومولو علوم سوم ابتدایی

  کومولو در لاتین به معنای توده و کپه است. این ابرها شبیه گلوله های پف کرده پنبه ای هستند و شکل آنها بیانگر حرکت عمودی جریان های گرم به سمت بالای جو زمین است .  مقدار تراکم و رطوبت ابر با پایین ابر که به شکل تخت است ارتباط دارد به این نحو که هرچه این ویژگی ها بیشتر باشد ابر بلند قد تر است و پایین تخت ابر در قسمت پایین  قرار می گیرد .گاهی قله این ابرها می تواند به بالای ۱۸ هزار متری جو نیز برسد.

  استراتوStrato-form

  ابر استراتو علوم سوم ابتدایی

  استراتو در لاتین به معنای لایه ، پتو و روکش است.  این ابرها می توانند مانند یک روکش کل آسمان را بپوشانند و آسمان را اغلب گرفته و خاکستری می کنند. پایین ان ابرها معمولا کمتر از ۵۰۰ متر با زمین فاصله دارند و  در تپه ها و کوه ها ممکن است به آنها مه بگویند در صورتی که ابر هستند.

  بر اساس این چهار شکل کلی ، ابرها به ۱۰ گروه اصلی مختلف بر اساس شکل و ارتفاعی که تشکیل می شوند طبقه بندی شده اند. هرچند هر کدام از این گروهها خود دارای زیر گروه های مختلفی است که گاه به بیش از ۱۰ زیر گروه هم می رسد اما در اینجا فقط به ذکر همین دسته های عمومی که برای شناسایی ابرها کفایت می کنند می پردازم و از بیان اسامی و توضیحات تخصصی هواشناسی پرهیز می کنم. فقط در مورد ابر خطرناک و متفاوت Cumulonimbus (کومولو نیمبوس) چون اشکال زیرگروه آن تفاوت های زیادی دارند آنها را نیز معرفی می کنم.

  بررسی کامل تر انواع ابرها

  سیروس Cirrus

  بالای ۶ هزار متری و از کریستال های ریز یخ تشکیل می شود. شکل ظاهری آنها باریک و کشیده و کم پشت است  شبیه رشته های نخی یا رشته های پر یا رشته های موی مجعد و سفید رنگ. اگر این نوع ابر به صورت تک تک و پراکنده در آسمان باشد به معنای هوای صاف و پایدار است اما  دسته های انبوه این نوع ابر علامت نزدیک شدن باران است.


  سیرو استراتوسCirrostratus

  این ابرها به شکل رشته های باریک سطح آسمان را می پوشانند و از کریستال های یخ تشکیل شده اند. گاهی اوقات  در اطراف ماه یا خورشید هاله نورانی به وجود می آورند . اغلب اوقات به خصوص زمانی که در آسمان هاله نورانی تشکیل می دهند علامت بارندگی  در ۸ تا ۲۴ ساعت آینده هستند.

  سیرو کومولوسCirrocumulus

  سیروکومولس ها به صورت پولک های سفید تکه تکه بدون سایه های خکستری ، در ارتفاعات بالای جو همراه با قطرات ریز آب و کریستال های یخ تشکیل می شوند. این ابرها معمولا خیلی پایدار نیستند و ممکن است به شکل Cirrostratus(سیرو استراتوس) تغیر شکل دهند. تکه های این نوع ابر از آجا که با زمین خیلی فاصله دارند به صورت تکه های کوچک کوچک دیده می شود بر خلاف  ابر مشابه شان به نام Altocumulus (آلتو کومولوس) که در لایه های میانی جو و پایین تر تشکیل شده و تکه های درشت تری داشته و تشکیل سایه نیز می دهند و از طرفی  سیرو کومولس ها معمولا با سایر ابرهای سیروس در آسمان ظاهر می شود.

  آلتو کومولوسAltocumulus

  این نوع ابر به شکل گلوله های سفید یا خاکستری در یک صفحه یا دسته های تکه تکه در لایه های میانی جو تشکیل می شوند و ظاهری پشمی و خشن دارند. این ابرها  تیره تر و بزرگتر از Cirrocumulus (سیرو کومولوس) و کوچکتر از Stratocumulus (استراتو کومولوس) هستند. ظهور این نوع ابر در یک صبح گرم و مرطوب تابستان نشانه وقوع توفان همراه با آذرخش در ادامه روز است. همچنین اگر این ابر به قسمتهای بالاتر برود ممکن است باعث بارندگی شود. یک نکته جالب در مورد این ابر نوع تکه ای و لنزی شکل آن است که اغلب توسط مردم به اشتباه بشقاب پرنده گزارش می شود.

  آلتو استراتوس Altostratus

  به شکل لایه خاکستری یکنواخت در لایه های میانی جو تشکیل می شود و تابش نور خورشید را محدود می کند اما اغلب خورشید در آسمان قابل رویت است. به لحاظ رنگ روشن تر از Nimbostratus (نیمبو استراتوس) و تاریک تر از Cirrostratus (سیرو استراتوس) هستند. اگر این ابرها ضخیم باشند احتمال بارندگی وجود دارد.


  استراتو کومولوسStratocumulus

  به شکل گلوله های تیره رنگ و گروهی در پایین جو تشکیل می شوند. این ابرها باعث بارندگی های سبک به صورت باران یا برف می شوند اما این نوع ابر غالب اوقات در ابتدا یا انتهای هوایی ناپایدار قرار می گیرد و از اینرو می تواند علامت نزدیک شدن توفان باشد و چنانچه بعد از یک توفان این ابرها ظاهر و شروع به ناپدید شدن کرد به معنای شروع هوایی پایدار و صاف است. به لحاظ ظاهری این نوع ابر با نوع Altocumulus  (آلتو کومولوس) بسیار شبیه است و اغلب در تشخیص این دو اشتباه پیش می آید. یک راه ساده این است که دستمان را به سمت یک تکه ابر منفرد در آسمان بگیریم. چنانچه این تکه ابر اندازه شصت شما باشد ابر از نوع Altocumulus و اگر به انداز کل دست شما یا بزرگتر بود از نوع Stratocumulus است.

  استراتوس Stratus

  به صورت لایه ای خاکستری یکنواخت در پایین جو تشکیل می شود و  معمولا باعث کدر یا محو کردن خورشید می شوند و بسیاری اوقات به دلیل اینکه از کریستال های یخ تشکیل شده اند باعث تشکیل هاله نورانی اطراف ماه یا خورشید می شوند. این نوع ابر باعث بارندگی های نرم و لطیف باران یا برف شده و از بالا رفتن مه روی زمین یا پایین آمدن ابرهای قسمت های بالایی به وجود می آید که خود می تواند باعث تشکیل مه نیز به شود.

  کومولوس Cumulus

  ابرهای تکه تکه گلوله ای شکل که در قسمت های میانی و پایینی جو تشکیل می شوند. پایین آنها تخت است و بالای آنها شبیه گل کلم یا پنبه است . این ابرها به شکل عمودی رشد می کنند و بالا می روند. ممکن است تنها یا به شکل گروهی تشکیل شوند. این ابر ممکن است باعث بارش باران شود  که البته همیشه اینطور نیست. اما این ابر ممکن است  در صورت نفوذ پارامترهای جوی دما ، رطوبت و ناپایداری مقدمه تشکیل ابر خطرناک Cumulonimbus (کومولو نیمباس) شود.

  کومولو نیمبوس Cumulonimbus

  ابرهایی هستند به شکل پف کرده و اغلب تیره رنگ که باعث بروز بارش و توفان شده و در قسمت های میانی و بالای جو تشکیل می شوند. اشکال مختلفی این نوع ابر دارد:

  شکل رایج این نوع ابر به شکل سندان آهنگری است یعنی در بالای ابر مسطح و تخت و کشیده می شود :

  به شکل قلمبه قلمبه که لبه های تیز آن نیز گرد شده و تا حدی شبیه Cumulus (کومولوس) شده اما پایین آن تیره رنگ و تاریک است:

  به شکل کیسه های آویزان شده در زیر ابر

  همراه با گردباد (تورنادو) در پایین ابر :

  نیمبو استراتوس Nimbostratus

  این نوع ابر در پایین جو به صورت لایه ای تاریک و خاکستری تشکیل می شود و یک ابر باران زا می باشد. به خاطر چگالی بالای این ابر اکثر تابش آفتاب را میگیرد و آسمان را تاریک می کند . این ابر نشانه بارندگی معتدل تا بارندگی سنگین  می باشد. ممکن است زمانی که Cumulonimbus به صورت وسیع و در ارتفاع پایین آسمان را بپوشاند آنرا با Nimbostratus اشتباه کنید که وجه مشخصه  Nimbostratus رنگ روشن تر و بارندگی یکنواخت است.

  منبع مطلب : biamoz.com

  مدیر محترم سایت biamoz.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  انواع ابرها علوم سوم ابتدایی

  انواع ابرها

  ابرهای بسیار بالا که مانند پر به نظر می رسند معروفند به: ابر های سیروس

  cloud-b5ez.jpg (1265647 Byte)

  بعضی از ابرها مانند تکه پنبه اند و در هوای نسبتا خوب در آسمان ظاهر می شوند،

  معروفند به: ابرهای کومولوس

  clouds-qc1x.jpg (1562939 Byte)

  بعضی از ابرها لایه لایه اند و بیش تر بارندگی ها مربوط به این ابرهاست و معروفند به:

  ابرهای استراتوس

  cloud-fk3l.jpg (1547430 Byte)

  animated gif

  آیا می دانید که: بخار موجود در هوا باعث متعادل شدن دما می شود. در بیابان که

  بخار آب کم است، روز ها گرم و شب ها سرد می باشد.

  اگر رطوبت هوا کم باشد ، ابری در آسمان دیده نخواهد شد.

  آیا می دانید که: چرخه ی آب یعنی تغییر حالت آب و تغییر حالت آب یعنی: تبخیر آب دریاها

  تشکیل ابر و بارندگی

  منشا ء تشکیل ابر بخار موجود در هواست

  آیا می دانید که: به دریاهای بزرگ اقیانوس می گویند.

  آیا می دانید که: هنگامی که آب دریا ها و رودخانه ها بخار می شود ، نمک محلول در

  آب تبخیر نمی گردد به همین سبب آب باران شور نیست


  منبع مطلب : moaleme3vom.blogfa.com

  مدیر محترم سایت moaleme3vom.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آیا می دانید ابرها چند نوع اند؟

  آیا می دانید ابرها چند نوع اند؟

  ابر, ابر چیست, انواع ابر

  ابرهای کومولوس نشانهٔ هوای خوب و ملایم است

  آیا می دانید ابرها چند نوع اند؟

  ابر چیست ؟

  ابر توده‌ای متراکم از بخار است که در طبقات پایینی و میانی اتمسفر تشکیل می‌شود. عناصر تشکیل دهنده این توده بخار همان عناصر تشکیل دهنده مایعات سطح سیاره می‌باشند. در مورد سیاره زمین، ابرها از بخار آب تشکیل شده‌اند.

  نام‌گذاری ابرها
  در نامگذاری ابرها از کلمات لاتین با ریشه یونانی استفاده می‌شود. این نامگذاری با توجه به نوع و شکل و همچنین خصوصیات ابر انجام می‌گیرد.

  انواع ابرها
  - کومولوس (کومه‌ای): نشانهٔ هوای خوب و ملایم.

  این ابرها اغلب ساختمان گل‌کلمی داشته و سطح بالای آن حالت گنبدی دارد و متشکل از قطعات کوچک ابرهای سفید پنبه‌ای است.

  ابر, ابر چیست, انواع ابر

  ابرهای کومولونیمبوس

  - کومولونیمبوس (کومه‌ای بارا): به همراه رعد و پیام‌آور طوفان.

  این ابرها از توده‌های بزرگ و انبوه ابر که به شکل برج عظیمی است، تشکیل می‌گردند.

  ابر, ابر چیست, انواع ابر

  ابرهای آلتوکومولوس

  - آلتوکومولوس (فرازکومه‌ای): معرف باران احتمالی.

  این ابرها شامل لایه‌ها و یا تکه‌های بزرگ گوی مانندی از قطرات زیر آب بوده که معمولاً به صورت شیار و یا امواج نسبتاً منظمی مشاهده می‌گردد.

  ابر, ابر چیست, انواع ابر

  ابرهای استراتوس

   - استراتوس (پوشنی): نشانهٔ نرمه باران احتمالی.

  نوع اصلی این ابر لایه‌ای یک‌دست و شبیه مه می‌باشد. و معمولاً به صورت تودهٔ متراکمی از بخار آب که قطر آن در همه‌جا یکسان است، مشاهده می‌گردد. ارتفاع این ابر از سطح زمین بسیار کم است.

  ابر, ابر چیست, انواع ابر

  ابرهای نیمبواستراتوس

   - نیمبواستراتوس (بارا پوشنی): نشانهٔ ریزش باران و یا برف ممتد.

  ابر, ابر چیست, انواع ابر

  ابرهای آلتواستراتوس

  - آلتواستراتوس (فرازپوشنی): نشانهٔ ریزش احتمالی باران ملایم.

  این ابرها به صورت لایه‌های یکنواخت و متحدالشکل خاکستری یا متمایل به آبی به صورت ترکیبی از الیاف، آسمان را می‌پوشانند.

  ابر, ابر چیست, انواع ابر

  ابرهای سیروس

   - سیروس (پَرسا): معرف هوای آرام و خوب.

  این ابرها از مرتفع‌ترین ابرها بوده واغلب به صورت پر مانند و سفید رنگ و شفاف (مملو از بلورهای یخ) در آسمان دیده می‌شوند.

  ابر, ابر چیست, انواع ابر

  ابرهای سیرواستراتوس

   - سیرواستراتوس (پرساپوشنی): معرف نزدیک شدن هوای طوفانی بوده

  این ابرها را می‌توان سیروس‌های نازک تور مانندی دانست که از ابرهای کوچک سفید و به هم فشرده به شکل گولهٔ پشمی شکل یافته‌اند. ظهور این ابرها، علامت نزدیک شدن هوای طوفانی بوده و به همین لحاظ، این ابرها را می‌توان پیش از فرارسیدن هوای بد و یا حالت‌های طوفانی هوا، مشاهده نمود.

  ابر, ابر چیست, انواع ابر

  ابرهای سیروکومولوس

  - سیروکومولوس (پرساکومه‌ای): پیام‌آور هوای صاف و آرام.

  ساختمان آن‌ها اغلب متشکل از قطعات سفید رنگ بوده و معمولاً پیش از ابرهای سیروس در آسمان ظاهر می‌شوند.

  ابر, ابر چیست, انواع ابر

  ابرهای استراتوکومولوس

   - استراتوکومولوس (پوشنی‌کومه‌ای):

  این ابرها دارای رنگی تیره و یا سفید متمایل به خاکستری بوده معمولاً به صورت دسته یا خطوط و یا توده‌های کروی مانند بزرگ و امواج کروی از ابرهای خاکستری با فواصل و شکاف‌های روشن تشکیل می‌گردد. فاقد شرایط بارندگی‌های رگباری است.

  - فراکتوکومولوس (کومه‌ای پاره‌پاره)
  - فراکتواستراتوس: (پوشنی پاره‌پاره)

  - پیروکومولوس (آتش‌کومه‌ای):

  این نوع ابر پدیدهٔ گرمایی است که در اثر گرم شدن سریع و شدید یک ناحیه و تبدیل آن به رسانای گرما ایجاد می‌شود و در نهایت به ابر کومولوس تبدیل می‌گردد. آتشفشان‌ها، آتش‌سوزی‌های جنگلی، و انفجارهای هسته‌ای (به شکل ابر قارچی شکل) همگی از دلایل اصلی تشکیل ابرهای پیروکومولوس به‌شمار می‌آیند.
  منبع : fa.wikipedia.org

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  نیکا : عالیه

  ناشناس : ابرها در آسمان به چه شکل های دیده می شوند

  بد : عالی

  ناصر : تحقیق

  مهیار : عالی

  ح۲ : ۲

  حسین : عالیه

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مانیار 27 روز قبل
  0

  عالی عالی و عالی

  احمد رضا 2 ماه قبل
  0

  مطالب عالی و کامل بودن سپاس

  احمد رضا 2 ماه قبل
  0

  عالی سپاسگزارم

  ناشناس 2 ماه قبل
  1

  عالی

  طاها 2 ماه قبل
  1

  عالیه

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  سیروس خیلی عالیه

  زهرا 2 ماه قبل
  0

  متن درباره ی ابر ها

  یه ناشناس 1 سال قبل
  2

  عالی اطلاعات خوبی بود

  حسین 1 سال قبل
  4

  عالیه

  ناصر 1 سال قبل
  1

  تحقیق

  ناصر 1 سال قبل
  2

  تحقیق

  ناصر 1 سال قبل
  0

  تحقیق

  ناصر 1 سال قبل
  3

  تحقیق

  ناصر 1 سال قبل
  6

  تحقیق

  ح۲ 1 سال قبل
  4

  ۲

  بد 2 سال قبل
  6

  عالی

  نیکا 2 سال قبل
  14

  عالیه

  ناشناس 2 سال قبل
  6

  ابرها در آسمان به چه شکل های دیده می شوند

  مهیار 2 سال قبل
  4

  عالی

  2
  مهنا 2 ماه قبل

  خیلی خیلی خیلی خیلی عالی بود.

  2
  ناشناس 2 ماه قبل

  عالی

  برای ارسال نظر کلیک کنید