توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد تغییرات فیزیکی و شیمیایی پنجم دبستان

  1 بازدید

  تحقیق در مورد تغییرات فیزیکی و شیمیایی پنجم دبستان را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  خلاصه ای از درس 2 علوم پنجم دبستان

  خلاصه ای از درس 2 علوم پنجم دبستان

  قصد داریم تا در 12 مطلب ، به شرح درس علوم پنجم دبستان تقریبا با تمامی جزئیات بپردازیم.

  درس دوم علوم پنجم ، ماده تغییر می کند نام دارد.

  ما هر روز در زندگی خود به طور مداوم شاهد تغییرات شیمیایی و فیزیکی یا به طور کلی شاهد تغییرات هستیم. این تغییرات شیمیایی و فیزیکی گاهی مفید و گاهی مضر است و از زمان کودکی تا بزرگسالی با ان ها سر و کله میزنیم. در زیر به تعاریف مربوط به تغییرات فیزیکی و شیمیایی می پردازیم.

  تغییر شیمیایی : 

  در برخی از تغییر ها مانند سوختن حبه قند ،ماده ی اولیه به ماده ی جدیدی تبدیل می شود. پختن نان و غذا،فاسد شدن میوه و ترش شدن شیر تغییرهایی هستند که در نتیجه ی آنها مواد جدیدی به وجود می آیند. این تغییر ها را تغییر شیمیایی می گویند. در بیشتر این تغییر ها یک ماده به ماده ی دیگری تبدیل میشود و رنگ و بو و مزه ی آن تغییر می کند.

  تغییر فیزیکی:

  در تغییر هایی ماندد بریدن چوب یا دوختن لباس شکل و اندازه ی ماده تغییر می کند ولی جنس ماده تغییری نمی کند، یعنی ماده ی جدیدی به وجود نمی آید. این تغییرات ررا تغییرات فیزیکی می نامند.

  گاهی تغییرات را از نطر سریع یا کند بوودن می توان دسته بندی کرد.

  تغییرات سریع: آن دسته از تغییرات شیمیایی و فیزیکی که در مدت زمان کوتاهی رخ میدهند را تغییرات سریع می نامند. انفجار مواد منفجره ، سوختن کاغذ ، حل شدن شکر در آب داغ نسبت به آب سرد و... از جمله تغییرات سریع به شمار می روند.

  تغییرات کند : آن دسته از تغییراتی که در گروه بالا قرار نمی گیرند را تغییر کند می نامند که در مدت زمان طولانی تری نسبت به تغییرات بالا صورت می گیرند. فاسد شدن مواد غذایی در یخچال نسبت به بیرون از یخچال ، زنگ زدن آهن و ...

  بعض از تغییرات را ی توان در راستای خدمت به بشر دانست و بعضی را نیز خیر.

  مثلا رسیدن میوه های کال ، بارش باران و رشد گیاهان همگی در خدمت بشر هستند ولی مثلا یخ زدن سزح جاده باعث بروز مشکلات شده و در راستای خدمت به بشر نیست.

  گاهی تغییرات شیمیایی و فیزیکی را به دو دسته ی زیر تقسیم کرد.

  تغییرات با دخالت انسان: همانطور که از اسم آن مشخص است ، این تغییرات با دخالت بشر صورت می گیرد. مثلا صاف کردن جاده ،ایجاد سنگ نوشته ، کندن زمین با بیل مکانیکی و... از جمله تغییراتی هستند که با دخالت انسان صورت می پذیرد.

  تغییرات بدون دخالت انسان: همانطور که از اسم آن پیداست، این  تغییرات بدون دخالت انسان انجام می شود. مثلا تغییر فصل ها ، رسیدن میوه و .... از جمله ی این تغییرات می باشد.

  در این پایین چند مثال متنوع از تغییرات شیمیایی و فیزیکی را مطرح می کنیم.

  تغییر فیزیکی :

  بریدن کاغذ - بریدن چوب و پارچه - دوختن و بافتن لباس - حل شدن شکر و نمک در آب - جوشیدن آب - صاف کردن جاده - کندن زمین - ایجاد سنگ نوشته - تراشیدن مداد - آرد کردن گندم - شکستن لیوان و...

  تغییر شیمیایی:

  پختن سبزی - تبدیل انگور به سرکه - درست کردن مربا - پوسیدن پارچه - زنگ زدن آهن - تهیه ی دوغ از شیر و ماست - تهیه ی ماست از شیر - سوختن چوب - فاسد شدن مواد غذایی -  کپک زدن میوه ها - رسیدن میوه ها و...

  منبع مطلب : www.kanoon.ir

  مدیر محترم سایت www.kanoon.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مجموعه مدارس دخترانه و پسرانه سرای دانش | جزئیات خبر

  مجموعه مدارس دخترانه و پسرانه سرای دانش | جزئیات خبر

  انواع تغییرات:

  1—تغییرات فیزیکی

  2—تغییرات شیمیایی

  1—درتغییر فیزیکی رابطه میان ذره های سازنده ماده تغییر میکند اما ماده ای به ماده دیگر تبدیل نمیشود.

  2—درتغییرات شیمیایی از یک یا چند ماده  ماده یا مواد جدیدی تولید میشود .یا به عبارت دیگر ساختار ذره های سازنده ماده تغییر میکند.

  تغییراتی مانند زنگ زدن، فاسد شدن ، پخته شدن وترش شدن ماده از جمله تغییرات شیمیایی هستند.

  یک مثا ل برای تغییرات شیمیایی:سوختن کاغذ ، سوختن قند

  یک مثال برای تغیرات فیزیکی: حل شدن قند در آب

  دانش آموزان کلاس پنجم دبستان الغدیر همراه معلم و پشتیبان خود به آزمایشگاه مدرسه رفتند و آزمایشی در مورد تغییرات فیزیکی و شیمیایی، انجام دادند.

  مواد لازم: 

  چند حبه قند

  آب 

  کبریت 

  لیوان 

  دانش آموزان قند را خورد کردند و درون آب ریختند و سپس دریافتند که ماده ای به ماده ی دیگر تبدیل نمیشود پس این یک نوع تغییرفیزیکی نام دارد. 

  پس از آن دانش آموزان یک حبه قند را آتش زدند و دریافتند که با انجام این آزمایش مواد عوض می شود (بو و رنگ)، پس یک نوع تغییرشیمیایی ست. 

  پشتیبان: سرکار خانم مرادی 

  منبع مطلب : www.sarayedanesh.sch.ir

  مدیر محترم سایت www.sarayedanesh.sch.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پایه پنجم

  حالت ظاهری ماده دردمای محیط ( جامد، مایع، گاز بودن) رنگ ، شکل ، نقطه ی ذوب یاانجماد، نقطه جوش ، انحلال پذیری ، میزان رسانایی الکتریکی ازجمله خواصی هستند که به آن خواص فیزیکی می گویند. مثلا عنصر گوگرد ، جامد ، شکننده  ، به رنگ زرد می باشد. که دردمای ۱۱۹ درجه سانتی گراد ذوب می شود ودردمای ۴۴۵ درجه سانتی گراد به جوش می آید .این نافلز جریان برق راازخود عبور نمی دهد . ودرآب حل نمی شود ویا آب ترکیبی است که درحالت عادی ، مایعی بی رنگ ، بی بو وشفاف می باشد.این مایع دردمای صفر درجه جامد شده ودردمای  ۱۰۰ درجه می جوشد . ودرحالت خالص رسانای جریان الکتریسیته نمی باشد.

  خواص  شیمیایی

  خواص شیمیایی یک ماده به مجموعه خواصی گفته می شود که تمایل یاعدم تمایل آن ماده برای شرکت دریک تغییر شیمیایی رابیان می کند. برای نمونه ، اشتعال ذیری برای کاغذ یک خاصیت شیمیایی است همان طور که عدم تمایل به سوختن یک خاصیت شیمیایی برای اب به حساب می آید ، تمایل یاعدم تمایل یک ماده به اکسید شدن ، ترکیب شدن ، تجزیه پذیری و . . ازدیگر خواص شیمیایی مواد می باشد.

  تغییرات فیزیکی

  هنگامی که یک ورق کاغذ پاره می شود تنها ابعاد آن تغییر می کند دراین هنگام می گوییم که ورقه کاغذ تغییر  فیزیکی کرده است . دراین تغییر ، جنس ورقه تغییری نم کند ، یعنی کاغذ به ماده ی دیگر تبدیل نمی شود. ذوب شدن یخ وتبدیل آن به آب نیز یک تغییر فیزیکی است براثر وقوع این تغییر برخی ازخواص فیزیکی آب تغییر می کند ولی آب به ماده دیگری تبدیل نمی شود درتغییرات فیزیکی ، اندازه ، حالت یاشکل ماده تغییر می کند ، اما مولکول های ماده دچار تغییر نمی شوند وماده ی جدیدی به دست نمی آید. مانند :

  تبدیل گندم به آرد ، حل شدن شکر درآب ، حل شدن نمک درآب ، تراشیده شدن مداد ، خرد کردن خوشه گندم ، خم شدن آهن ، بریده شدن چوب  ، تشکیل ابر ، بارش باران ، انبساط ، انقباض ، ذوب شدن ، انجماد ، تبخیر ، تقطیر ، میعان ، جوشیدن ، تصعید ،  چگالش و . . .

  تغییرات شیمیایی

  اگر باپاره شدن ورقه ی کاغذ ، جنس آن تغییر نمی کند ولی باسوزاندن آن کاغذ به ماده ی جدیدی تبدیل می شود  که دیگر خواص کاغذ اولیه راندارد . دراین جا کاغذ دچار یک تغییر شیمیایی شده است .درتغییرات شیمیایی ، ساختمان مولکولی وخاصیت ماده به کلی تغییر می کند وماده ی جدیدی به دست می آید که این تغییر درمولکول ها ، سبب تغییراتی دررنگ ، بو ، مزه و . . . می شود . جرم درتغییرات شیمیایی ثابت است وجرم مواد اولیه برابر جرم مواد به دست آمده می باشد . وجه تشابه تمام تغییرات شیمیایی این است که همیشه نوعی مولکول به نوعی دیگر تبدیل می شود . مانند :

  تبدیل آرد به نان ، خمیر کردن آرد، کپک زدن نان ، پختن تخم مرغ ، پختن غذا ، سوختن چوب ، ترش شدن شیر ، زرد شدن برگ درختان ، تغییر رنگ برگ ها ، تغییر رنگ جوهر خونویس ، ترکیب سرکه  وجوش شیرین ، ترکیب سرکه وشیر ، گوارسش غذا ، مربای کمپوت ازمیوه ی تازه ، تجزیه ی آب ، تولید رنگ ، تولید مواد پلاستیکی ،گرفتن سرکه ازانگور و . . .

  تغییرات شیمیایی را به دو دسته اصلی تقسیم می کنند :

  تجزیه : درعمل تجزیه ، اجزای مولکول ازهم جدا شده ومولکول به مولکول های کوچکتر یا به اتم ها ویابه هردوی آن ها تجزیه می گرددباعمل تجزیه ،می توانیم ازمواد مرکب ،موادمرکب ساد ه تر یا عناصر سازنده ی آن ها را به دست آوریم .

    کلر   ( گاز ) +  سدیم ( فلز )  < ------جریان الکتریسیته------   نمک طعام ( مذاب )

  ترکیب :  درعمل ترکیب چند نوع اتم یامولکول با هم ترکیب شده ومولکول های جدیدی به وجود می آید .  

             آب       < --------- حرارت زیاد ---------  اکسیژن  +   هیدروژن

             اکسید آهن  < --------- ترکیب ---------   آهن      +    اکسیژن

   عوامل موثر در تغییر شیمیایی

  چهار عامل مهم ایجاد کننده تغییرات شیمیایی عبارتند از :

  سرعت تغییرات شیمیایی

  تغییر های شیمیایی باسرعت های متفاوتی روی می دهند . برخی ازتغییرات شیمیایی مانند اکسید شدن آهن به کندی صورت می گیرند وبرخی نیز مانند سوختن چوب سریع بوده وبرخی مانند انفجار بسیار سریع هستند. انفجارموادمنفجره  ، که درآن ها ده ها یا صدها کیلو گرم ماده ی منفجره درکم تر ازیک ثانیه مصرف می شود رامی توان یک تغییر شیمیایی خیلی سریع ( تند ) دانست . درحالی که برای اکسیده شدن آهن روزها وقت لازم است.

  سوختن منیزیم ، انفجارباروت ، سوختن شمع ، احتراق موادسوختنی ، اکسید شدن تندمی باشند که باگرماونور همراه است . گرمایی که در اکسید شدن کندتولید می شود باگرمایی که از اکسید شدن تند به دست می آید برابراست. ولی دراکسید شدن کند ، گرما چون به تدریج آزاد می گردد وبه محیط منتل می شود قابل احساس نیست.

  چه درتغییر شیمیایی کند وچه در تغییر شیمیایی سریع ، همیشه باگذشت زمان سرعت واکنش افزایش می یابد تابه حداکثر سرعت رسیده  ، سپس بایک سرعت ثابت ، واکنش ادامه پیدا می کند تازمانی که واکنش تمام شود.

   جرم وتغییر های شیمیایی

   درتغییرات شیمیایی ، جرم مواد تولید شده باجرم مواد اولیه برابر است یعنی نه ازجرم کم و نه بر جرم افزوده می شود درواقع جرم ثابت باقی می ماند . مثلا دردریک ظرف در بست مقداری اکسیژن رابامقداری هیدروژن ترکیب کنیم پس ازپایان ترکیب ، جرم ظرف ، نسبت به حالت اولیه تغییری نمی کند.

  تغییرات فیزیکی مفید

  ذوب فلزات ، بارش باران ، تشکیل ابر ، تشکیل برف ، تبدیل گندم به آرد و . . . ازتغییرات فیزیکی مفید هستند .

  تغییرا ت فیزیکی غیر مفید

  بیش تر فرسایش خاک کوه ها ، تغییرات حاصل اززلزله ، جابه جایی شدید خاک ها و . . . از تغییرات فیزیکی غیر مفید هستند .

  تغییرا ت شیمیایی مفید

  گاهی ما خواهان یک تغییر شیمیایی هستیم که به آن ها تغییرات شیمیایی مفید می گویند مانند :

  پختن تخم مرغ و غذا ، زرد شد برگ درختان ، ساختن داروهای مختلف ، تولید رنگ ومواد پلاستیکی وغذایی ، مربا یاکمپوت از میوه تازه ، رسیدن میوه ها ، گوارش غذا و . . .

  تغییرا ت سشیمیایی غیر مفید

  گاهی ما می خواهیم از تغییرات شیمیایی جلوگیری کنیم که به آن ها تغییرات شیمیایی غیرمفید می گویند . مانند :

  زنگ زدن آهن ، فاسد شدن گوشت وغذاها ، کپک زدن نان و . . .  که بانگهداری صحیح وایجاد شرایط مناسب می توان ازتغییرات شیمیایی غیر مفید جلوگیری کرد .

  منبع مطلب : payeh5.blogfa.com

  مدیر محترم سایت payeh5.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  امیرحسین : خیلی عالی

  پرنیاز : نمدانم

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  خوبه

  ناشناس 1 ماه قبل
  3

  خوب بود

  .... 1 ماه قبل
  2

  سلام ببخشید کسی میدونه پاک کردن نوشته‌ چه نوع تغییری است؟ اگر کسی میدونه خواهشا جواب بدید. ممنونم

  ناشناس 2 ماه قبل
  3

  چیزی یاد نمیده اینا رو هم خانم ممون هم میگه دیگه برو بینیم بابا😒👎😬

  پرنیاز 2 ماه قبل
  5

  نمدانم

  امیرحسین 2 ماه قبل
  5

  خیلی عالی

  پری 7 ماه قبل
  -2

  خوبه

  پری 7 ماه قبل
  2

  خوبه

  فاطمه بخشی 8 ماه قبل
  2

  من خیلی این سایت رو دوست داشتم.

  ممنون از سازنده ی این سایت🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  خوب

  برای ارسال نظر کلیک کنید