توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی

  1 بازدید

  تحقیق در مورد شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی

  1-سالمترول (Salmeterole)

  داروی سالمترول به شکل تنفسی مصرف می شود و بسته به میزان بیماری در دوزهای مختلف استنشاق می شود. این دارو به عنوان گشاد کننده‌ راه‌های هوایی و داروی ضد آسم کاربرد دارد.

  2-ریلوزول (Riluzole)

  داروی ریلوزول برای درمان بیماری ALS یا آمیوتروفیک لاترال اسکلروز که نوعی بیماری سیستم عصبی است، کاربرد دارداین بیماری مربوط به نورون‌های حرکتی است منجر به فلج عمومی می‌شود.علائم این بیماری ضعیف شدن ماهیچه ها و همچنین خستگی مفرط است. بیماری می تواند از دست یا پا و یا ماهیچه هائی که برای حرف زدن و بلعیدن به کار می روند، شروع شود. مثلا بیمار متوجه می شود که مرتب پایش پیچ می خورد؛ غذا و نوشیدنی به گلویش می پرد؛ یا مثلا در بستن دکمه های لباس یا باز و بسته کردن شیر آب مشکل دارد. با وجود آن که این بیماران عمر زیادی نمی کنند اما نمونه ویژه پروفسوراستفان هاوکینگ دانشمند و استاد فیزیک انگلیسی است که از 22 سالگی دچار بیماری ای.ال.اس شده و اکنون علیرغم داشتن این بیماری به زندگی پربارش ادامه داده است

  3-لتروزول (Letrozole)

  این دارو هورمونی بوده و در پیشگیری از گسترش تومورها و سرطان سینه نقش دارد.

  4-زولدرونیک اسید (Zoledronic acid)

  این دارو در درمان پوکی استخوان، سرطان های پستان، پروستات و هیپرکلسمیا مورد استفاده قرار می گیرد. زولدرونیک اسیداز جمله داروهایی است که به استحکام نسج استخوان کمک می‌کند.پوکی استخوان یکی از بیماری‌های دوران سالمندی است اما گفته می‌شود که ابتلا به آن در دوران نوجوانی آغاز می‌شود.بیماری‌ای که در آن استحکام نسج استخوان افت كرده و احتمال شکستگی چند برابر می‌شود

  5-توكسین بوتولینوم (Botulinum a toxine )

  داروی توکسین بوتولینوم دارای مصارف دارویی مختلفی است این دارو برای درمان بیماری های پوستی و همچنین مصارف زیبایی کاربرد دارد.آنچه در میان مردم به " بوتاکس " معروف است عبارتست از همین توکسین بوتولینوم که تزریق آن برای رفع اسپاسم های عضلانی ، معالجه سردردهایی مانند میگرن، تعریق بیش از حد زیر بغل وکف دست ، و نیزبرطرف کردن چین و چروک های صورت صورت می گیرد.

  6-Antihemophilic Factor VII

  فاکتور هفت یک فاکتور مربوط به انعقاد خون و ضد خونریزی است که به شکل تزریقی ارائه می شود. این دارو در درمان خونریزی هموفیلی A و Bموثر است.هموفیلی یا خون تراوی نوعی بیماری ارثی است كه در آن خون در محل بریده شده بند نمی‌آید و جز در موارد استثنایی این بیماری فقط در افراد مذكر دیده می‌شود.

  شش داروی جدید زیست فناوری

  جزئیات داروهای تولید شده در ایران

  سالمترول (Salmeterole)

  داروی سالمترول به شکل تنفسی مصرف می شود و بسته به میزان بیماری در دوزهای مختلف استنشاق می شود. این دارو به عنوان گشاد کننده‌ راه‌های هوایی و داروی ضد آسم کاربرد دارد.

  تنها داروئی که کمی پروسه بیماری را به تاخیر می اندازد و اغلب پزشکان برای بیماران ای.ال.اس تجویز می کنند، قرص ریلوزول می باشد. این دارو تا حدودی (بطور متوسط سه ماه در کل) سرعت بیماری را کاهش می دهد.درحال حاضر این دارو در کشورمان رونمایی شده است.

  لتروزول (Letrozole)

  ماده اولیه دارویی لتروزول برای تولید این دارو مورد نیاز است. داروی لتروزول تبدیل آندروژن‌ها به استروژن را از طریق مهار سیستم آنزیمی آروماتاز مهار می کند. کاهش استروژن‌ها منجر به کاهش توده توموری و تاخیر در پیشرفت رشد تومور در سرطان سینه در زنان می شود. این دارو هورمونی بوده و در پیشگیری از گسترش تومورها نقش دارد.

  درواقع لتروزول یک مهارکننده غیراستروییدی آنزیم آروماتاز( مهارکننده سنتز استروژن ) می باشد .استروژن ها در تحریک یا ادامه رشد برخی از انواع سرطان سینه مؤثر هستند. بسیاری از صاحب نظران اعتقاد دارند که در درمان سرطان سینه، روشی مناسب است که بتواند یا میزان تولید استروژن را کم کند ( برداشتن تخمدان، هیپوفیز و ... ) یا اثر آن را کاهش دهد ( داروهای ضد استروژن ). این عمل منجر به کاهش توده تومور و تأخیر رشد آن در برخی از زنان می گردد.

  در خانم های یائسه، استروژن ها عمدتا" توسط عمل آنزیم آروماتاز ( Aromatase ) تولید می شوند. این آنزیم، آندروژن های غده فوق کلیوی ( آندروستن دیون وتستوسترون ) را به استرون واسترادیول تبدیل می کند وباعث مهار بیوسنتز استروژن در بافت های محیطی و در بافت سرطانی می گردد.

  زولدرونیک اسید (Zoledronic acid)

  ماده اولیه دارویی زولدرونیک اسید به صورت تزریقی بوده و مکانیسم اثر آن به صورت مهار فعالیت استئوکلاست‌ها در استخوان ها و غضروف ها است. همچنین این دارو فعالیت استئوکلاستیک آزاد سازی کلسیم در استخوان ها و غضروف ها را مهار می کند. این دارو از خانواده بیس فسفونات ها بوده و در درمان پوکی استخوان، سرطان های پستان، پروستات و هیپرکلسمیا مورد استفاده قرار می گیرد. زولدرونیک اسیداز جمله داروهایی است که به استحکام نسج استخوان کمک می‌کند.

  این دارو برای درمان پوکی استخوان فقط یک بار در سال باید تزریق شود و تزریق آن نیز 15 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. داروهایی که تاکنون برای پوکی استخوان تجویز می‌شده به صورت قرص بوده و هر روز باید مصرف شود و تحقیقات نشان داده که بیماران پوکی استخوان به طور منظم داروهای خود را مصرف نمی‌کنند؛ عوارض جانبی این داروها، از جمله تورم لوله مری که بلع را دشوار می‌کند، باعث می‌شود بیمار پس از 6 ماه مصرف آن را رها کند.

   نیمی‌از زنان بالای 50 سال دچار شکستگی استخوان می‌شوند که دلیل اصلی آن پوكی استخوان یا «استئوپروز» است. سن بالا، رفتارهای ماشینی، فعالیت بدنی كم و سابقه ژنتیكی از جمله علل ایجاد پوكی استخوان هستند.پزشكان می‌گویند با توجه به این كه از 30 سالگی به بعد بافت استخوانی تحلیل می‌رود احتمال بروز پوكی استخوان نیز در سنین میانسالی و كهنسالی افزایش می‌یابد كه برخی از عوامل از جمله یائسگی در زنان به دلیل كاهش سطح استروژن منجر به تسریع این عامل قبل از زمان مذكور است.با این‌حال با تغذیه مناسب، یعنی غذاهایی كه حاوی ویتامین D و كلسیم باشد و نیز فعالیت بدنی مناسب می‌توان دانسیته استخوان را افزایش داد.

  توكسین بوتولینوم (Botulinum a toxine )

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ابخود 18 روز قبل
  3

  خیلیممنون

  مهدی 1 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید