توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد فردوسی پنجم ابتدایی

  1 بازدید

  تحقیق در مورد فردوسی پنجم ابتدایی را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  زندگی نامه فردوسی را بنویسید تحقیق صفحه 58 کتاب نگارش فارسی پنجم دبستان

  منبع مطلب : nexload.ir

  مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زندگینامه فردوسی به زبان ساده

  حکیم ابوالقاسم فردوسی اسمیه که از کودکی بارها و بارها شنیدیم و در کتاب های درسی با اشعارش آشنا شدیم ولی در حقیقت خیلی از ما ایرانی ها چیز زیادی درباره زندگی نامه فردوسی نمی دونیم، فقط می دونیم فردوسی یک شاعر بزرگ و توانا بود که 30 سال وقت صرف کرد تا شاهنامه رو خلق کنه. از اونجایی که زادروز این شاعر بزرگ 1 بهمن ماه و چند روز دیگه ست تصمیم گرفتم زندگینامه فردوسی رو به زبان ساده و خودمونی برای شما کاربران خوب نت نظری تعریف کنم. اگه می خوای با زندگینامه فردوسی آشنا بشی و بدونی چطور فردوسی همچین شاعر بزرگی شد این مطلب رو تا انتها بخون.

  زندگینامه فردوسی به زبان ساده

  حکیم ابوالقاسم فردوسی

  زندگی نامه فردوسی: نولد و کودکی فردوسی

  ابولقاسم فردوسی 329 هجری قمری مصادف با 319 هجری خورشیدی و سال 940 میلادی در روستای پاژ واقع در شهر طوس خراسان بدنیا اومد. پدر فردوسی از دهقانان ثروتمند طوس بود. (دهقانان یکی از طبقه های اجتماعی بودند که جزء مالکان به شمار می اومدند و حد فاصل طبقه اشراف و کشاورزان رو تشکیل می دادند.) از اونجایی که فردوسی جزء خانواده ثروتمندان بود و مثل بچه های کشاورزان نیاز نبود پا به پای خانواده اش کار کنه و از تحصیل محروم باشه، از کودکی به کسب علم و دانش مشغول شد.

  فردوسی از همون زمان کودکی به شعر و شاعری علاقمند شد و تا حدودی زبان های عربی و پهلوی رو فرا گرفت.

  خانواده فردوسی

  در واقع در کتب تاریخی تا پیش از نگارش شاهنامه چیز زیادی از زندگی نامه فردوسی و خانواده این شاعر بزرگ گفته نشده. تنها چیزی که مشهوده اینه که پسر فردوسی در سال 359 هجری قمری بدنیا اومده یعنی این شاعر بزرگ قبل از سال 358 هجری قمری ازدواج کرده. درباره همسر فردوسی کسی اطلاعات زیادی نداره، ولی گمانه زنی ها حاکی از اینه که اون هم زنی فرهیخته و باسواد بوده و بخوبی چنگ می نواخته و مانند فردوسی از خانواده دهقانان بوده. علاوه بر پسری که درباره اش گفتیم (و در سن 37 سالگی یعنی زمانی که فردوسی 67 ساله بود فوت می کنه) فردوسی دختری هم داشت و به دلیل فقر و تنگدستی که در زمان ازدواج دخترش گریبانش رو گرفته بود و توانایی تهیه جهیزیه دختر رو نداشت، شاهنامه رو به سلطان محمود غزنوی پیشکش کرد تا با پولی که بابت این کتاب فوق العاده بدست میاره جهیزیه دخترش رو تامین کنه.

  آغاز نگارش شاهنامه

  معرفی شاهنامه فردوسی - زندگی نامه فردوسی

  در سال 370 هجری قمری زمانی که فردوسی 40 ساله بود نگارش شاهنامه رو آغاز کرد. در سال های ابتدایی سرایش شاهنامه فردوسی که فردی ثروتمند و زمین دار بود، از نظر امرار معاش مشکلی نداشت، از طرفی علاوه بر ثروت خودش، بعضی از بزرگان شیعی مثل حسین قتیبه و علی دیلمی که به فرهنگ و ادبیات علاقه زیادی داشتند این شاعر بزرگ رو از نظر رزق و روزی و کسب معاش یاری می کردند ولی با گذشت سالها، درست زمانی که تمام ثروت فردوسی ذره ذره خرج شد و ملک و املاکش از دست رفت، دیگر کسی نبود که این حکیم خردمند رو یاری کنه و سال های پایانی عمر فردوسی در فقر و تنگدستی سپری شد.

  فردوسی در سال 384 هجری قمری یعنی 3 سال قبل از بر تخت نشستن سلطان محمود غزنوی اولین ویرایش شاهنامه رو به پایان برد، ولی از اونجایی که می خواست اثری جاودانه از خودش به یادگار بذاره به این نسخه بسنده نکرد و اینجا بود که برای پرمایه تر شدن اشعار شاهنامه ویرایش دیگری رو آغاز کرد که بیش از 16 سال دیگه زمان برد.

  فردوسی در سال 394 هجری قمری و در سن 65 سالگی تصمیم گرفت شاهنامه رو به سلطان محمود غزنوی تقدیم کنه، به همین خاطر در نسخه ویرایش شده شاهنامه به مدح و ثنای سلطان محمود پرداخت. در نهایت در سن 71 سالگی و در سال 400 هجری قمری فردوسی ویرایش شاهنامه رو به پایان برد.

  تقدیم شاهنامه به سلطان محمود غزنوی

  از اونجایی که فردوسی در سال های پایانی عمرش به سختی زندگی می کرد، تصمیم گرفت با پیشکش کردن شاهنامه به سلطان محمود و گرفتن پاداش هم آتیه دخترش رو تامین کنه و هم این چند صباح باقیمانده رو در آسایش زندگی کنه، به همین خاطر شاهنامه رو در 7 دفتر نوشت و اون رو به پایتخت غزنویان در غزنی یا غزنین و نزد سلطان محمود برد. قرار بر این بود که سلطان محمود 60.000 دینار به فردوسی پاداش بده، ولی بخاطر بدگویی حسودان و اطرافیان پادشاه این رقم به 50.000 درهم کاهش پیدا کرد و در نهایت 20.000 درهم به فردوسی پرداخت شد.

  زندگینامه فردوسی: رگذشت فردوسی

  زندگینامه فردوسی که فراز و نشیب بسیاری داشت در سال 411 هجری قمری به پایان می رسه. همونطور که گفتیم فردوسی در سالهای پایانی عمرش زندگی سختی رو تجربه کرد و همه اینها بخاطر بدعهدی سلطان محمود و حسادت اطرافیان پادشاه بود. سلطان محمود بعد از شنیدن بیت :

  اگر جز به کام من آید جواب                           من و گرز و میدان و افراسیاب

  از کاری که کرده بود پشیمان شد و تصمیم گرفت به قولی که به فردوسی داده بود عمل کنه و 60.000 دینار برای فردوسی فرستاد ولی خب اجل به فردوسی مهلت نداد از سکه ها استفاده کنه و درست زمانی که دینارها از دروازه شهر به داخل می رفت، تشییع جنازه فردوسی برگزار می شد و جنازه این شاعر نامدار ایرانی از دروازه شهر خارج میشد.

  دختر فردوسی که دید بعد از مرگ پدرش پاداش شاهنامه برای فردوسی فرستاده شده از قبول این پول امتناع کرد و در نهایت 60.000 دینار پاداش فردوسی برای بهبود و بازسازی کاروانسرای چاهه خرج شد.

  زندگینامه شعرا و نویسندگان دیگر:

  منبع مطلب : blog.netnazar.com

  مدیر محترم سایت blog.netnazar.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زندگی نامه فردوسی شاعر نامدار ایران

  زندگی نامه فردوسی شاعر نامدار ایران

  زندگی نامه فردوسی,بیوگرافی فردوسی,زندگی نامه ابوالقاسم فردوسی

  زندگی نامه فردوسی شاعر بزرگ ایرانی

  زندگی نامه فردوسی

  بر پایهٔ دیدگاه بیشتر پژوهشگران امروزی، فردوسی در سال ۳۲۹ هجری قمری برابر با ۳۱۹ خورشیدی (۹۴۰ میلادی) در روستای پاژ در شهرستان توس در خراسان دیده به جهان گشود. نام او همه جا ابوالقاسم فردوسی شناخته شده‌است. نام کوچک او را در بن‌مایه‌های کهن‌تر «حسن» نیز نوشته‌اند. پدرش از دهقانان طوس بود که ثروت و موقعیت قابل توجهی داشت. وی از همان زمان که به کسب علم و دانش می پرداخت، به خواندن داستان هم علاقه مند شد .

  چنان که می دانیم "دهقانان" یک طبقه از مالکان بودند که در دوره ی ساسانیان (و چهار پنج قرن اول از عهد اسلامی) در ایران زندگی می کردند و یکی از طبقات اجتماعی فاصل میان طبقه کشاورزان و اشراف درجه اول را تشکیل می دادند و صاحب نوعی "اشرافیت ارضی" بودند.

  زندگانی آنان در کاخهایی که در اراضی خود داشتند می گذشت. آنها به وسیله ی "روستاییان" از آن اراضی بهره برداری می نمودند و در جمع آوری مالیات اراضی با دولت ساسانی و سپس در عهد اسلام با دولت اسلام همکاری داشتند و حدودا تا زمان حمله مغول به تدریج بر اثر فتنه ها و آشوبها و تضییقات گوناگون از بین رفتند.

  همانطور که در زندگی نامه فردوسی آمده است، آغاز زندگی وی هم‌ زمان با گونه‌ای جنبش نوزایش در میان ایرانیان بود که از سدهٔ سوم هجری آغاز شده و دنباله و اوج آن به سدهٔ چهارم رسید و گرانیگاه آن خراسان و سرزمین‌های فرارود بود.

  در درازنای همین دو سده شمار چشمگیری از سرایندگان و نویسندگان پدید آمدند و با آفرینش ادبی خود زبان پارسی دری را که توانسته بود در برابر زبان عربی پایدار بماند، توانی روزافزون بخشیدند و به صورت زبان ادبی و فرهنگی درآوردند. فردوسی از همان روزگار کودکی بینندهٔ کوشش‌های مردم پیرامونش برای پاسداری ارزش‌های دیرینه بود و خود نیز در چنان زمانه و زمینه‌ای پا به پای بالندگی جسمی به فرهیختگی رسید و رهرو  سخت‌گام همان راه شد.

  زندگی نامه فردوسی- دوران کودکی و نوجوانی
  درباره دوران کودکی و جوانی فردوسی نه خود شاعر سخنی گفته و نه در بن‌مایه‌های کهن جز افسانه و خیال‌بافی چیزی به چشم می‌خورد. با این حال از دقت در ساختار زبانی و بافت تاریخی - فرهنگی شاهنامه، می‌توان دریافت که او در دوران پرورش و بالندگی خویش از راه مطالعه و ژرف‌نگری در سروده‌ها و نوشتارهای پیشینیان خویش سرمایهٔ کلانی اندوخته که بعدها دست‌ مایهٔ او در سرایش شاهنامه شده‌ است. هم‌چنین از شاهنامه و زندگی نامه فردوسی این گونه برداشت کرده‌اند که فردوسی با زبان عربی و دیوان‌های شاعران عرب و نیز با زبان پهلوی آشنا بوده‌است.

  بیوگرافی فردوسی,زندگی نامه فردوسی،شاهنامه

  بیوگرافی و زندگی نامه فردوسی سراینده کتاب شاهنامه

  سروده‌های فردوسی

  کودکی و جوانی فردوسی در زمان سامانیان سپری شد. شاهان سامانی از دوستداران ادب فارسی بودند. آغاز سرودن شاهنامه را بر پایهٔ شاهنامه ابومنصوری از زمان سی سالگی فردوسی می‌دانند اما با مطالعه زندگی نامه فردوسی می‌توان چنین برداشت کرد که وی در جوانی نیز به سرایندگی می‌پرداخته‌ است و چه بسا سرودن داستان های شاهنامه را در همان زمان و بر پایهٔ داستان‌های کهنی که در داستان‌های گفتاری مردم جای داشته‌اند، آغاز کرده‌است. از میان داستان های شاهنامه که گمان می‌رود در زمان جوانی وی گفته شده باشد می‌توان داستانهای بیژن و منیژه، رستم و اسفندیار، رستم و سهراب، داستان اکوان دیو و داستان سیاوش را نام برد.

  فردوسی پس از آگاهی یافتن از مرگ دقیقی توسی و نیمه‌کاره ماندن گشتاسب‌نامه سرودهٔ او (که به زمانهٔ زرتشت می‌پردازد)، به نگاشته شدن شاهنامه ابومنصوری که به نثر بوده و بن‌مایهٔ دقیقی توسی در سرودن گشتاسب‌نامه بوده‌است پی برد و به دنبال آن به بخارا، پایتخت سامانیان («تختِ شاهِ جهان») رفت تا آن را بیابد و بازمانده آن را به شعر در آورد. فردوسی در این سفر «شاهنامهٔ ابومنصوری» را نیافت اما در بازگشت به توس، امیرک منصور، که از دوستان فردوسی بوده‌است و «شاهنامه ابومنصوری» به دستور پدرش ابومنصور محمد بن عبدالرزاق یکپارچه و نوشته شده بود، نسخه‌ای از آن را در اختیار فردوسی نهاد.

  زندگی نامه فردوسی-سُرایش شاهنامه

  شاهنامه پرآوازه‌ترین سرودهٔ فردوسی و یکی از بزرگ‌ترین نوشته‌های ادبیات کهن پارسی است. فردوسی سرودن شاهنامه را بر پایهٔ نوشتار ابومنصوری در حدود سال۳۷۰ هجری قمری آغاز کرد و سر انجام آن را در تاریخ ۲۵ سپندارمذ سال ۳۸۴ هجری قمری (برابر با ۳۷۲ خورشیدی) با این بیت‌ها به انجام رساند:

   سر آمد کنون قصهٔ یزدگرد                             به ماه سفندارمذ روز ارد

  ز هجرت سه صد سال و هشتاد و چار            به نام جهان داور کردگار

  این ویرایش نخستین شاهنامه بود و فردوسی نزدیک به بیست سال دیگر در تکمیل و تهذیب آن کوشید. این سال‌ها هم‌زمان با برافتادن سامانیان و برآمدن سلطان محمود غزنوی بود. فردوسی در سال ۳۹۴ هجری قمری (برابر با ۳۸۲ خورشیدی) در سن شصت و پنج سالگی بر آن شد که شاهنامه را به سلطان محمود اهدا کند، و از این رو دست به کار تدوین ویرایش تازه‌ای از شاهنامه شد. فردوسی در ویرایش دوم، بخش‌های مربوط به پادشاهی ساسانیان را تکمیل کرد. پایان ویرایش دوم شاهنامه در سال ۴۰۰ هجری قمری در هفتاد و یک سالگی فردوسی بوده‌است:

  چو سال اندر آمد به هفتاد و یک               همی زیر بیت اندر آرم فلک
  ز هجرت شده پنج هشتاد بار                  به نام جهان داور کردگار

  فردوسی شاهنامه را در شش یا هفت دفتر به دربار غزنه نزد سلطان محمود فرستاد. به گفته خود فردوسی، سلطان محمود «نکرد اندر این داستانها نگاه» و پاداشی هم برای وی نفرستاد. از این رویداد تا پایان زندگانی، فردوسی بخش‌های دیگری نیز به شاهنامه افزود که بیشتر در گله و انتقاد از محمود و تلخ‌ کامی سراینده از اوضاع زمانه بوده‌است. در روزهای پایانی زندگی فردوسی از سن خود دو بار یاد کرده، و خود را هشتاد ساله و جای دیگر هفتاد و شش ساله خوانده‌است.

  زندگی نامه فردوسی,بیوگرافی فردوسی,آرامگاه فردوسی

  آرامگاه فردوسی در شهر توس

  درگذشت و آرامگاه فردوسی
  محمد امین ریاحی، با درنگریستن در زندگی نامه فردوسی و گفته‌های وی از سن و ناتوانی خود، این گونه نتیجه‌ گیری کرده‌است که فردوسی می‌بایست پس از سال ۴۰۵ هجری قمری و پیش از سال ۴۱۱ هجری قمری از جهان رفته باشد.

  پس از مرگ، واعظ طبرستان به دلیل شیعه بودن فردوسی از به خاکسپاری پیکر فردوسی در گورستان مسلمانان جلوگیری کرد و به ناچار در باغ خود وی در توس به خاک سپرده شد. آرامگاه فردوسی بین سالهای ۱۳۰۷ تا ۱۳۱۳ به دستور رضا شاه بازسازی شد.

  مذهب فردوسی
  بر اساس ابیاتی در خود شاهنامه و همچنین با مطالعه زندگی نامه فردوسی و منابع اولیه‌ای چون آثار نظامی عروضی و نصیرالدین قزوینی، فردوسی یک مسلمان شیعه بود؛ ولی برخی از پژوهشگران اخیراً در مورد مذهب وی و شاخهٔ شیعی آن اظهار تردید کرده‌اند.

  بزرگداشت و گرامیداشت فردوسی
  در ایران روز ۲۵ اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی نامگذاری شده‌ است هر سال در این روز آیین‌های بزرگداشت فردوسی و شاهنامه در دانشگاهها و نهادهای پژوهشی برگزار میگردد.

  منبع: wikipedia.org

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  امیررضا : معروف به فردوسی

  V : بهترین سایت فوق العاده ترین این سای و ماگرتا♥️♥️♥️👏👏

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 16 روز قبل
  0

  خوب بود بدک نبود

  ممد جیگول 26 روز قبل
  1

  سلام خیلی باحاله

  زرا′م 27 روز قبل
  0

  دمتگرم دابش🗿💜-

  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  بینهایت عالیه عالیه

  من خوشم اومد❤❤❤

  حسین 2 ماه قبل
  1

  عالی است ولی خیلی زیاد است

  ♡♡ 7 ماه قبل
  0

  آثار فردوسی چیست😲🤔

  ♡♡ 7 ماه قبل
  0

  آثار فردوسی چیست😲🤔

  طاها 8 ماه قبل
  -2

  فردوسی بیا پایین سرمون درد گرفت بیا پایین بچه

  نفس 8 ماه قبل
  2

  عالی و من فردوسی رو خیلی دوسش دارم

  V 8 ماه قبل
  4

  بهترین سایت فوق العاده ترین این سای و ماگرتا♥️♥️♥️👏👏

  تورک قیزی 😜😜 8 ماه قبل
  2

  بولمورم کاش دوستلار نظرلر جواب ورلر

  تورک قیزی😜😜 8 ماه قبل
  2

  منکی اصلا باشتابامادیم

  زیبا 💜 9 ماه قبل
  -2

  اشغال بود 🤢

  گوجونپیو 10 ماه قبل
  0

  عالیییی

  -1
  تورک قیزی😜😜 8 ماه قبل

  😄😄😄😄

  عرعزعل 10 ماه قبل
  0

  عالی عشقی این سایت

  ✌✌✌😎😎😎

  ناشناس 10 ماه قبل
  -2

  اشغال بود

  لیسا 10 ماه قبل
  3

  عالی بود

  1
  زیبا 💜 9 ماه قبل

  🤫🤫🤫🤫🤫

  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  خوب

  1
  پشمک گوگولی 10 ماه قبل

  خوبه گوگولی

  0
  ناشناس 10 ماه قبل

  اره داش

  امیررضا 10 ماه قبل
  7

  معروف به فردوسی

  یکتا 10 ماه قبل
  0

  عالی

  ناشناس 10 ماه قبل
  -1

  ممنون

  -1
  .... 1 ماه قبل

  خواهش

  هیچی 10 ماه قبل
  1

  به دردم نخورد یه ۹یز بهتر میزاشتین

  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  هیچی خیلی بده

  خیتیایخقا 10 ماه قبل
  0

  خیلی زیادهههع

  لیسا 11 ماه قبل
  -1

  عالی من همین رو نوشتم البته با تغییر خیلی زیاد

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  خوبه

  آسناد 1 سال قبل
  -2

  خیلی خوب بود

  برای ارسال نظر کلیک کنید