توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد چشم انسان برای کلاس پنجم

  1 بازدید

  تحقیق در مورد چشم انسان برای کلاس پنجم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  آشنایی با ساختمان و آناتومی چشم, علوم پنجم دبستان

  آشنایی با ساختمان و آناتومی چشم, علوم پنجم دبستان

  دانش آموزان پایه پنجم دبستان در درس ششم درمورد قسمت های مختلف چشم تا حدودی آشنا می شوند. با شباهنگ همراه باشید تا در مورد چشم و آناتومی چشم مطالب بیشتری بخوانیم.

  آناتومی و ساختمان چشم

  شما به وسیله چشم خود اجسام اطراف را می بینید و می توانید با چشمتان رنگها را از هم تشخیص دهید.

  چشم قسمتهای زیادی دارد که باید با هم کار کنند تا دید روشن و واضحی برای ما ایجاد شود:

  ساختمان مردمک و عنبیه

  مردمک

  مردمک یا نقطه سیاه چشم (Pupil)، در مرکز چشم شما قرار دارد و شکافی است که  نور از طریق آن می تواند وارد چشم شود. کار مردمک مثل پرده ای است که پشت پنجره آویزان شده و نور ورودی به اتاق را کم و زیاد می کند. یعنی وقتی چشمتان در محیط پر نور قرار می گیرد مردمک تنگ می شود تا مقدار نور کمتری وارد چشم شود. برعکس آن هم زمانی است که چشم در محیط کم نور قرار می گیرد، مردمک گشاد می شود تا نور بیشتری وارد چشم شود.

  عنبیه

  عنبیه یا قسمت رنگی چشم (Iris)، مردمک را احاطه کرده است. عنبیه رنگ چشم افراد را تعیین می کند. رنگ این بخش در چشم افراد مختلف متفاوت است و از آبی و سبز تا عسلی و قهوه ای تغییر می کند.

  تصویر قرنیه چشم

  قرنیه

  قرنیه (Cornea)، قسمت شفاف و روشن در جلوی چشم که عنبیه و مردمک را می پوشاند. قرنیه چشمتان را می توانید به شیشه پنجره تشبیه کنید. همانطور که اگر شیشه پنجره کثیف باشد اشیاء بیرون تار دیده می شوند، اگر بر روی قرنیه کسی لکه ای  وجود داشته باشد فرد اشیاء را تار می بیند. خوب است بدانید حدود دو سوم قدرتِ تمرکز و انکسار (شکست نور) چشم را قرنیه تأمین می کند و یک سوم دیگر نیز توسط عدسی تولید می‌شود.

  عدسی

  عدسی چشم یک لنز روشن است که در پشت مردمک قرار دارد و با تمرکز نور بر روی شبکیه در پشت چشم مانند لنز دوربین عمل می کند.

  شبکیه

  شبکیه یک لایه داخلی حساس به نور در قسمت پشت چشم است. ده لایه مختلف سلول برای شناسایی نور و تبدیل آن به تکانه های الکتریکی (پیامهای الکتریکی) در شبکیه با هم کار می کنند.

  سلولهای ویژه ای به نام مخروطی و استوانه ای در شبکیه قرار دارند. این سلول ها به عنوان نور گیرنده شناخته می شوند و به جذب نور کمک می کنند.

  مخروطی

  اکثر سلولهای مخروطی در ماکولا یا ناحیه مرکزی شبکیه قرار دارند. سلول های مخروطی به ما کمک می کنند رنگ و جزئیات را ببینیم. درواقع، ماکولا به ما کمک می کند تا جزئیات چهره افراد مانند رنگ چشم را به وضوح تشخیص دهیم.

  استوانه ای

  بیشتر سلولهای استوانه ای یا میله ای در قسمت محیطی یا بیرونی شبکیه قرار دارند. سلول های میله ای به ما این امکان را می دهند که در روشنایی کم یا در شب دید داشته باشیم و بتوانیم اجسام را ببینیم.

  دیدن اجسام

  خب شما اصلا چطور می بینید؟

  کار اصلی چشم این است که نورهایی که از خارج دریافت می کند را طوری روی پرده شبکیه متمرکز کند که تصویر دقیقی از چیزی که دیده اید روی پرده شبکیه ایجاد شود.

  شبکیه این تصاویر را به صورت پیام های عصبی (تکانه) به مغز ارسال می کند و این پیام ها در مغز تفسیر می شوند. (می دانیدکه مرکز فرماندهی بدن شما مغز شماست). بنابراین برای واضح دیدن، قبل از هرچیز لازم است که نور به طور دقیق روی پرده شبکیه متمرکز شود.

  برای آنکه اشیاء به صورت دقیق و واضح دیده شوند لازم است این مسیری که نور در چشم طی می کند، شفاف باشد و قرنیه و عدسی نور را به صورت درست روی شبکیه متمرکز کنند.

  عضلات چشم

  خب چطور  می توانید چیزهای مختلف را در جهت های متفاوت ببنید؟ بالا،پایین، چپ یا راست؟

  برای این کار لازم است بتوانید چشم را در جهات مختلف بالا، پایین، چپ و راست بچرخانید. حرکات کره چشم در هر چشم، به وسیله ۶ عضله (ماهیچه) کوچک که به اطراف کره چشم می چسبد، کنترل می شود.

  اینها قسمتهایی از ساختمان پیچیده چشم ما را تشکیل می دهند. چشم قسمتهای دیگری نیز دارد که برای دیدن اجسام همکاری می کنند. مانند صلبیه، مشیمیه و …

  بیشتر بخوانید:

  آشنایی با بدن ما، علوم چهارم ابتدایی

  منبع مطلب : shabahang.ir

  مدیر محترم سایت shabahang.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اطلاعات شگفت انگیز درباره ی چشم

  ساختمان چشم انسان

  قسمت های مختلف چشم انسان عبارتند از: پلک ها، ملتحمه، قرنیه،لیمبوس، صلبیه، عنبیه، مردمک، عدسی،اتاقک قدامی، مشیمیه، فضای خلفی و زجاجیه، شبکیه، عصب چشم و عضلات چشم

  http://www.dr-naderi.com/main/upload/eyeanat.gif

   

  پلک ها:

  پلک ها؛ بافت های منحصر به فردی هستند که پوشش مخاطی متحرکی را تشکیل می دهند که تمام سطح کره چشم را می پوشاند . بنابراین پلکها خط مقدم دفاع سطح چشم در مقابل خشکی و آسیب ها می باشند . اگر پلکهادچاراختلالات آناتومیک یا عملکردی باشند ،  اولین قدم درمانی در جهت بهبود وضع سطح چشم، اصلاح فیزیولوژی نرمال پلک است.حدود 100 مژه در پلک بالا و 50 مژه در پلک پایین وجود دارد که دقیقا قدام به صفحه تارسی خارج شده و به سمت جلو خم می شوند. مژه های فوقانی به سمت بالا و مژه های تحتانی به سمت پایین قوس برمی دارند که باعث گیر انداختن و جلوگیری از ورود اجسام ریز به داخل سطح کره چشم می شوند. 

  ملتحمه:

  ملتحمه یک لایه شفاف محافظ است که سطح داخلی پلک ها و روی سفیدی کره چشم را می پوشاند.در واقع ملتحمه یک اپیتلیوم مخاطی است که از محل اتصال پوستی مخاطی لبه پلک تا لیمبوس قرنیه ای - صلبیه ای ادامه یافته است . مساحت ناحیه  ملتحمه بیشتر از سطح کره چشم و پلکهاست و باعث ایجاد چندین چین می شود. چین ها در فورنیکس ها برجسته تربوده وبرای حرکت کره چشم لازم هستند . در سمت داخل، فورنیکس وجود ندارد و چین ملتحمه ایجاد چین نیمه هلالی را می کند.

   قرنیه:

   http://www.dr-naderi.com/main/upload/cornea.jpg

  قرنیه(Cornea) راهی است که از طریق آن اطلاعات بینایی از دنیای خارج وارد چشم  می شود. بنابراین، یک بافت اپتیکی کاملا تخصص یافته است که بایدشفافیت وتوانائی انکسار نور مرئی آن حفظ شده و در مقابل نیروهای خارجی مثل خشکی،  تهاجم میکروبی و آسیب وضربه ها مقاومت کند.قرنیه  بافتی است شفاف در جلوی چشم که در محل لیمبوس (حلقه دور قرنیه) به ملتحمه متصل می‌شود. قطر افقی آن 75/11 و قطر عمودی 6/1? میلیمتر است. ضخامت آن از مرکز به محیط افزایش می‌یابد (65/0- 52/0) میلیمتر. منابع تغذیه قرنیه ، عروق لیمبوس ، زلالیه و اشک است. قسمت سطحی قرنیه بیشتر اکسیژن خود را از اتمسفر می‌گیرد. ساختمان یکنواخت ، بی‌آب بودن و بی‌رگ بودن عوامل شفافیت قرنیه می‌باشد.اعمال جراحی لیزیک و یا لیزر برای تصحیح شماره عینک بر روی این قسمت انجام می گیرد. با انجام این گونه اعمال جراحی، انحنای قرنیه تغییر و شماره چشم اصلاح می گردد .

  به گفته دیگر؛ قرنیه قسمت شفاف و شیشه مانند جلوی چشم می‌باشد که مقطعی از یک کره یا یک جسم بیضوی منظم است که از ورای آن قسمت رنگی چشم یعنی عنبیه دیده می‌شود. در واقع رنگ چشم وابسته به عنبیه است که از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد و قرنیه کاملا شفاف است. نور پس از عبور از قرنیه و عدسی چشم به شبکیه می‌رسد تا در آنجا تصویر تشکیل گردد و پس از فعل و انفعالاتی، اطلاعات این تصویر بصورت امواج الکتریکی-عصبی به مغز منتقل گردد و فعل بینایی کامل گردد. هر گونه اختلالی که در این مسیر بروز نماید سبب کاهش بینایی می‌شود. قرنیه اولین عنصر در این مسیر می‌باشد و وجود یک قرنیه شفاف و با شکل هندسی منظم، لازمه اصلی بینایی است

  لیمبوس

  لیمبوس محل آناتومیکی تبدیل اپیتلیوم اسکلرا و ملتحمه به قرنیه بوده و معتقدند که محل سلولهای  بنیادی اپی تلیال قرنیه است. در لیمبوس، اپی تلیوم مطبق منشوری ملتحمه به اپی تلیوم مطبق سنگفرشی قرنیه و آستر مخاطی رگدار اپیتلیوم ملتحمه به یک شبکه پرعروق لیمبال ختم می شود. برای تامین غذا و اکسیژن سلولهای بنیادی لیمبوس که میتوزفعال دارند، این شبکه عروقی اهمیت دارد. علاوه بر این لیمبوس در تعیین حدود سلولهای ملتحمه از سلولهای قرنیه نقش دارد.

  صلبیه:

  صلبیه قسمت سفیدی چشم است که درامتداد قرنیه میباشد و تا پشت چشم و تاعصب بینایی ادامه می یابد. در واقع صلبیه بافت نسبتاً محکمی است که دورتا دور کره چشم به جز قرنیه را می پوشاند

   عنبیه:

  عنبیه بخش رنگی پشت قرنیه است که رنگ چشم افراد را تعیین می کند.عنبیه  به رنگهای مختلف مانند آبی، سبز، قهوه‏ای، عسلی وغیره می‏باشد.

  http://www.dr-naderi.com/main/upload/iris.jpg

  مردمک:مردمک، سوراخی است در وسط عنبیه  که مقدار نور وارد شده به چشم را تنظیم می کند. وقتی چشم در محیط پر نور قرار می گیرد مردمک تنگ می شود تا مقدار نور کمتری وارد چشم شود؛ و بر عکس زمانی که چشم در محیط کم نور قرار می گیرد مردمک گشاد می شود تا نور بیشتری وارد چشم شود.

   عدسی:

  عدسی عضوی است محدب الطرفین ، قابل انعطاف، بدون رگ و شفاف با قطر 9 میلیمتر و ضخامت 4 میلیمتر که ما بین مایع زلالیه و زجاجیه چشم قرار دارد. و توسط زنولها به شیارهای بین جسم مژگانی اتصال دارد.عدسی در پشت مردمک واقع شده است و عمل تطابق و متمرکز کردن نور بر روی شبکیه را انجام می‌دهد.

  در هنگام مطالعه، عدسی با تغییر انحنا خود این امکان را ایجاد می‌نماید که بتوانیم اجسام نزدیک را بخوبی ببینیم. این قابلیت از سن 45-40 سالگی به بعد، کاهش می‌یابد و بنابراین پیر چشمی عارض می‌گردد، بدین معنا که برای دید نزدیک و مطالعه نیاز به عینک جداگانه خواهد بود. هرگاه فردی به نزدیک نگاه می‌کند، انقباض عضله سیلیاری، کشش عدسی را کم می‌کند و لذا عدسی کروی‌تر شده و قدرت انکساری بیشتری پیدا می‌کند و تصویر جسم نزدیک را بر شبکیه می‌اندازد (عمل تطابق). در نگاه به دور عکس این حالت اتفاق می‌افتد. با پیر شدن و کاهش حالت ارتجاعی عدسی ، قدرت تطابق آن کاهش می‌یابد و فرد تار می‌بیند.این همان حالتی است که به آن پیر چشمی گفته می شود.
  آب مروارید که یکی از شایعترین بیماریهای چشم میباشد که بعلت کدر شدن عدسی چشم اتفاق می افتد.

  اتاقک قدامی:

  اتاقک قدامی فضای کوچکی است که بین قرنیه و عنبیه قرار دارد. در این فضا مایعی به نام زلالیه جریان دارد.در چشم  مرتباً مقداری از مایع زلالیه تولید و ازطریق مجاری زاویه چشم خارج می شود . اگر به هر دلیلی تعادل بین تولید و خروج این مایع به هم بخورد مقدار مایع زلالیه در چشم افزایش پیدا می کند و فشار داخل کره چشم از حد طبیعی بیشتر می شودبالا رفتن فشار چشم به پرده شبکیه و عصب بینایی آسیب می زند و باعث بیماری آب سیاه یا گلوکوما می شود.

   مشیمیه:

  مشیمیه پرده نازک سیاه رنگی است که دور شبکیه را احاطه کرده است. این پرده تعداد زیادی رگ های خونی دارد که مواد غذایی را به بخش هایی از شبکیه می رساند. به علاوه سلول های این لایه حاوی تعداد زیادی رنگ دانه سیاه ملانین است که رنگ سیاهی به این بخش از چشم می دهد. وجود رنگ سیاه مانع از انعکاس نورهای اضافی در داخل کره چشم می شود و به تشکیل تصویر واضحتر کمک می کند.

   فضای خلفی و زجاجیه:

  فضای خلفی چشم که محوطه پشت عدسی چشم است توسط زجاجیه که در واقع یک ماده ژله مانند شفاف است  پر می‏شود. در بعضی شرایط مثل افزایش سن، ضربه به چشم، نزدیک بینی متوسط تا شدید، دیابت و ....  ساختمان ژله مانند زجاجیه تغییر می کند و در بعضی جاها حالت آبکی پیدا می کند.این تغییرات بصورت اشکال متحرکی شبیه مو و یا بال مگس ( مگس ‏پران) در میدان بینایی دیده می شوند. خصوصا در موقع نگاه به یک زمینه سفید و روشن این اشکال بیشتر جلب توجه می‏کند.

  در صورتی که فردی به صورت حاد دچار مگس پران و یا احساس جرقه زدن (فلاشینگ) شود؛ باید از نظر احتمال سوراخ شدگی شبکیه معاینه شود

  شبکیه:

  قسمت حساس به نور چشم است که در پشت چشم ، مابین  زجاجیه و مشیمیه قرار دارد و شامل مجموعه ای از سلولهای حساس به نور و انواع مختلف نرونهاست. سلولهای استوانه ای مسئول دید سیاه و سفید هستند و سلولهای مخروطی رنگها را تشخیص می دهند. نرونهای میانی شبکیه نیز سیگنالهای بینایی رسیده را جمع آوری و اطلاعات را به عصب بینایی منتقل می کنند.

  شبکیه از میلیونها سلول اختصاصی فتورسپتور (گیرنده نور)بنام سلولهای مخروطی و استوانه ای تشکیل شده است که شعاعهای نوری را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کنند و از طریق عصب بینایی به مغز منتقل می کنند. سلولهای استوانه ای توانایی دید در نور کم و سلولهای مخروطی توانایی دید رنگها را به ما می دهند .

  ماکولا، که در مرکز شبکیه قرار دارد، محل تجمع بیشترین تعداد سلولهای مخروطی است. فوآ، فرورفتگی کوچکی در مرکز ماکولا، بیشترین سلول مخروطی را داراست. ماکولا مسئول دید مرکزی، دید رنگها و تشخیص دقیق جزئیات است. سلولهای استوانه ای درقسمت محیطی شبکیه (اطراف شبکیه) قرار دارند و امکان دید در شب و دیدن حرکت اشیاء در اطراف را می دهد

   لایه پیگمانته (رنگدانه دار) شبکیه مابین شبکیه و مشیمیه قرار دارد و حاوی ملانوسیتهایی است که مسئول رنگ سیاه آن هستند. این پیگمانها باعث می شوند تمام نورها داخل چشم جذب شود وچشم مانند اتاق تاریک عکاسی عمل کند. 

  عصب چشم:

  عصب بینایی، در پشت شبکیه قراردارد که سیگنالها را از سلولهای فتورسپتور به مغز منتقل می کند . این عصب پیام های بینایی را  از شبکیه به مغز ارسال می کند.در بعضی ازبیماریها مانند مولتیپل اسکلروزیس یا همان MS ، مسمومیت با الکل متیلیک (الکل چوب)، آب سیاه و.... عصب بینایی آسیب می بیند

  عضلات چشم:

   http://www.dr-naderi.com/main/upload/2.bmp

  حرکات کره چشم در هر چشم به وسیله 6 عضله خارج کره چشمی که به اطراف کره چشم می چسبد کنترل می شود. اختلال حرکتی و یا عدم هماهنگی آن ها می تواند به انحراف چشم یا لوچی منجر شود.

   اطلاعات شگفت انگیز درباره چشم 

  چشم

  -چشم ها بعد از مغز، پیچیده ترین عضو بدن شما هستند. 1

  - چشم ها بیش از 2 میلیون بخش فعال دارند. 2-

  چشم ها در هر ساعت 36000 بایت (bits: واحد اندازه گیری اطلاعات) اطلاعات را تهیه می کنند.3-

  در شرایط مناسب و صحیح می توانند روشنایی یک منبع نور را در فاصله 5/22 کیلومتری تشخیص دهند. 4-

  نزدیک به 85 درصد کل معلومات شما از طریق چشم ها به دست می آید.5-

  چشم ها از 65 درصد مسیرهای منتهی به مغز استفاده می کنند. 6-

  چشم ها می توانند فوراً صدها ماهیچه و اندام را در بدن شما فعال کنند.7-

  در طی یک عمر طبیعی، چشم ها می توانند مانند یک دوربین، 24 میلیون عکس از دنیای اطرافتان برای شما بگیرند.8-

  چشم

  9-ماهیچه هایی که از داخل، چشم های شما را حرکت می دهند، قوی ترین عضلات برای این کار هستند. این عضلات 100 برابر قوی تر از مقدار مورد نیاز هستند.

  چشم

  10-کره چشم افراد بزرگسال حدود 5/2 سانتیمتر قطر دارد. از کل سطح کره چشم، فقط یک ششم آن یعنی قسمت جلویی آن در معرض دید قرار دارد.

  11-چشم ها تنها قسمتی از بدن هستند که می توانند در هر زمانی صد در صد فعال باشند، شب یا روز و بدون هیچ استراحتی.

  پلک های چشم و ماهیچه های خارجی چشم نیاز به استراحت دارند، حالت لیز بودن و نرمی سطح چشم بایستی از نو تجدید شود، ولی خود چشم ها هرگز نیاز به استراحت ندارند.

  با این همه، هر چند وقت یک بار به چشم هایتان استراحت دهید.

  حواس

  بینایی چشم ها، با ارزش ترین حس برای شماست. لذا به خوبی از آنها مراقبتکنید و در حفظ سلامتی آنها کوشا باشید. 12-

  ضعف چشم و درمان آن

  مجموعه: بیماری ها و راه درمان

  ضعف چشم

  ضعف چشم-چه اتفاقی می‌افتد که یک‌مرتبه احساس می‌کنید چشم‌هایتان ضعیف شده‌اند؟ افرادی که عینکی هستند، می‌دانند که تاری ‌دید یکی از دلایل مهم ضعف چشم به شمار می‌رود، البته این حرف وقتی برای شما بیشتر محسوس خواهد بود که شماره چشم‌هایتان ده‌دهم یا صفر نباشد.

  ولی چرا عده‌ای در سنین پایین و عده‌ای در میانسالی دچار ضعف چشم می‌شوند و برخی دیگر تا سالیان سال حتی روی عینک را هم نمی‌بینند.

  دکتر افسر فراهانی دستجانی،جراح و چشم‌پزشک دراین‌باره میگوید،مطالعات زیادی در خصوص عوامل موثر در ایجاد عیوب انکساری انجام شده است که البته در برخی از موارد آن اختلافاتی وجود دارد، به‌عنوان مثال در مورد اثر مطالعه در فاصله نزدیک (خواندن و نوشتن)‌ مطالعاتی صورت گرفته است، ولی به طور یقین ارتباطی بین آن و نزدیک‌بینی ثابت نشده است ولی این گونه استنباط می‌شود که مطالعه تاثیر قابل توجهی در ایجاد نزدیک‌بینی ندارد، اما اصولا افراد اجتماعی و آنهایی که بیشتر مطالعه می‌کنند، بیشتر دچار عیوب انکساری و ضعف چشم میشوند.

  وی اظهار می‌کند: کار با کامپیوتر یا تلویزیون نتوانسته است ارتباط قطعی به ایجاد نزدیک‌بینی را اثبات کند به همین جهت استنباط بسیاری از متخصصان این است که استفاده از این وسایل نمی‌تواند عامل عینکی شدن باشد.

  درمان ضعف چشم

  طبق تحقیقات به عمل آمده رژیم‌های غذایی مختلف نتوانسته‌اند ارتباط مستقیم و ثابت‌شده‌ای را بین رژیم غذایی و ایجاد عیب انکساری و ضعف چشم پیدا کنند و استنباط بر این است که هیچ رژیم غذایی برای جلوگیری از عینکی شدن یا کم کردن نمره عینک وجود ندارد. چاقی ممکن است در ایجاد دوربینی نقش داشته باشد. با این حال نقش ثابت شده‌ای را از آن نمی‌توان پیدا کرد.

  به گفته دکتر فراهانی دستجاتی، ضربه‌ها از طریق تغییر در ساختمان چشم می‌توانند ضعف چشم و عیوب انکساری ایجاد کنند، همانند تغییرات بعد از پارگی قرنیه و ترمیم آن که ممکن است به صورت آستیگماتیسم خود را نشان دهد.

  وی خاطرنشان می‌کند:در مسمومیت ناشی از بیماری‌های تیروئیدی که چشم‌ها درگیر می‌شوند، ممکن است آستیگماتیسم ایجاد شود و افرادی که مبتلا به آب مروارید و آب سیاه می‌شوند یا نوزادان نارسی که دچار اختلالات چشمی می‌شوند و خوب درمان نمی‌شوند، بیشتر از دیگران مستعد ایجاد نزدیک‌بینی هستند.

  دکتر فراهانی دستجانی با بیان این که تاکنون آب و هوای گرم،داروهای ضدافسردگی و ضدحساسیت دلیلی بر ارتباط ضعف چشم را اثبات نکرده است، عنوان می‌کند: ارث نیز رابطه اثبات شده دقیقی با این مساله ندارد، یعنی ممکن است پدر و مادر کاملا سالم دارای فرزندانی عینکی باشند یا بالعکس، حتی در مورد سن نیز دیده شده است که در برخی موارد نزدیک‌بینی تا 30 سالگی افزایش می‌یابد و مجددا ممکن است بعد از 70 سالگی افزایش پیدا کند.

  غذاهای تقویت کننده چشم!!
  همه ی ما می دانیم که چه ویتامین هایی برای چشم لازم است اما ممکن است ندانیم که این ویتامین ها در چه غذاهایی وجود دارند؟

  Eویتامین
  شاید باور نداشته باشید یا این طور القا شده باشد که مواد غذایی در تقویت چشم تاثیر چندانی ندارند،در حالی که مطالعات نشان داده است،به عنوان مثال ویتامین E یکی از آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که در تقویت چشم و جلوگیری از ضعف چشم موثر است.مقدار توصیه شده ویتامین E در مردان 10 میلی‌گرم و در زنان 8 میلی‌گرم در روز است.بهترین منبع ویتامین E نیز آجیل و روغن‌های گیاهی است.از سوی دیگر سلنیوم به جذب ویتامین ای و ساخته شدن آنتی اکسیدان در بدن کمک می‌کند. غذاهای دریایی حاوی مقادیر زیاد سلنیوم هستند.

  درمان ضعف چشم

  ویتامین A

  از آنجایی که ویتامین Aدر تقویت چشم و جلوگیری از ضعف چشم از اهمیت بسزایی برخوردار است،آن را در هویج بیشتر از دیگر مواد غذایی می‌توان یافت.بررسی‌ها نشان داده است که میزان ویتامین Aموجود در یک هویج متوسط،دو برابر مقدار توصیه شده در روز است.پس مصرف این سبزی برای تقویت چشم بسیار موثر است.البته مواد غذایی دیگری نیز وجود دارند که حاوی مقدار زیاد ویتامینو دیگر مواد لازم برای سلامت چشم و جلوگیری از ضعف چشم هستند.

  روی

  مطالعات دیگری نیز حاکی از آن است که روی چشم را در برابر شب کوری محافظت می‌کند،زیرا روی بخشی از یک آنزیم است که تعداد رادیکال‌های آزاد را کم می‌کند،لذا در جذب ویتامینموثر است.روی را می‌توان در غذاهای دریایی، جوانه گندم و آجیل یافت.

  چربی امگا 3

  چربی‌ها نیز برای جلوگیری از ضعف چشم و سلامتی چشم لازم هستند.اسیدهای چرب واحدهای سازنده ی چربی‌ها هستند و بعضی از آنها به این دلیل ضروری خوانده می‌شوند که بدن نمی‌تواند‌ آنها را بسازد و باید حتما از طریق مواد غذایی تامین شوند.از این رو گفته شده است اسیدهای چرب ضروری در تکامل بینایی نوزادان نقش بسزایی دارند.کمبود این مواد به ویژه چربی امگا 3 در بزرگسالان ممکن است سبب ضعف چشم و کاهش دید شود،حتی مطالعات نشان داده است که کمبود طولانی مدت آن ممکن است سبب تخریب شبکیه شود،زیرا بدن هر دو نوع اسیدهای چرب ضروری را به پروستاگلاندین ها تبدیل می‌کند که یکی از اثرات آنها کمک به خروج مایع چشم و تنظیم فشار داخل چشم است.بهترین منبع تامین امگا 3 ماهی است و مقدار توصیه شده دو بار در هفته می‌باشد.به طور کلی مواد غذایی که برای داشتن چشمی سالم توصیه می‌شوند شامل:روغن کبد ماهی،جگر و که هویج دارای ویتامینA هستند،اسفناج و کلم که لوتئین و گزانتین دارند، فلفل دلمه ای ،کلم،توت فرنگی و پرتقال به دلیل داشتن ویتامین C؛تخمه آفتاب گردان،بادام،فندق که دارای ویتامینE هستند، همچنین آجیل و غذاهای دریایی نیز از سلنیوم برخوردارند،جوانه گندم و آجیل به دلیل دارا بودن روی،و ماهی که دارای اسیدهای چرب ضروری است، از مواد غذایی مهم به شمار می‌روند.

  منبع: تبیان،جام جم آنلاین

  رازهایی که چشم ‌پزشکان نمی‌گویند

  رازهایی که چشم ‌پزشکان نمی‌گویند

  مطالعه در نور کم به چشمان شما آسیب نمی‌رساند. بدترین چیزی که ممکن است...   
  ۱ـ‌ هرگز از دستمال کاغذی یا دستمال‌های توالت برای پاک کردن شیشه عینک خود استفاده نکنید.

  این دستمال‌ها از چوب ساخته شده اند و شیشه‌های عینک شما را خش می‌اندازند. دکتر Robert Noecher می‌گوید من از کراواتم برای این‌کار استفاده می‌کنم، به این خاطر که از ابریشم ساخته شده و بسیار نرم و لطیف است.

  ۲ـ‌ عینک‌های آفتابی پولاریزه برای کم کردن حساسیت نسبت به نور و بازتاب آن از اجسام براق، بسیار مناسب هستند، اما برای دیدن صفحه‌های موبایل یا سیستم‌های راهیاب، شما را با مشکل مواجه خواهند کرد. این مشکل حتی برای دیدن صفحه‌های دستگاه‌های خودپرداز جدی‌تر خواهد بود.

  ۳ـ‌ بسیاری از ما فکر می‌کنیم، پس از یک جراحی چشم، بسرعت می‌توانیم به زندگی عادی خود برگردیم، اما در واقع برای بسیاری از افراد، این زمان، مقادیری بیشتر طول می‌کشد. پس از این‌که مجبور شویم روی یک متن چند صفحه‌ای تمرکز کنیم، متوجه می‌شویم آنقدر‌ها هم که فکر می‌کنیم کار ساده‌ای نیست و به زمانی بیش از این نیاز است.

  ۴ـ‌ بسیاری از مردم می‌دانند که اشعه ماوراء بنفش (UV) به پوست آسیب جدی می‌رساند، اما نمی‌دانند که این اشعه برای چشمان نیز مضر است. آیا شما از کسانی هستید که تنها زمانی‌که آسمان آفتابی است، عینک می‌زنید؟ مثل این می‌ماند که بگویید من فقط گاهی اوقات سیگار می‌کشم!

  عینک آفتابی‌ای را انتخاب کنید که به اندازه کافی برای جلوگیری از ورود اشعه از بالا و پایین بزرگ باشند حتی اطراف آن نیز ضخیم باشد، اگر از لنز استفاده می‌کنید محافظ UV را بخواهید.

  ۵ـ‌ به‌رغم این که نسل‌های مختلف، درباره فواید هویج، به فرزندان خود بسیار گفته‌اند، هویج بهترین غذا برای چشم‌ها نیست. البته شاید بتوان این امتیاز را بیشتر به اسفناج، کلم پیچ و دیگر سبزیجات با برگ تیره نسبت داد.

  6 ـ‌ قطره‌های چشم (از هر نوع)، اگر در یخچال نگهداری شوند، سوزش کمتری ایجاد می‌کنند.

  ۷ـ‌ بعضی پزشکان بیماران را جهت جراحی آب مروارید تحت فشار قرار می‌دهند. اگر برای جراحی با مشکلات مالی مواجه هستید باید گفت که صبر کردن برای این جراحی آسیبی به چشم‌های شما نمی‌رساند. آب مروارید فقط دید شما را با مشکل روبرو می‌کند مانند این است که از یک پنجره کثیف به بیرون نگاه کنید.

  ۸ـ‌ مطالعه در نور کم به چشمان شما آسیب نمی‌رساند. بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد سردرد شدن شماست.

  ۹ـ‌ اگر از لنز‌های مدت دار استفاده می‌کنید، آنها را قبل از خواب در بیاورید. شانس عفونی شدن چشم‌ها هنگام خواب با این لنزها ۱۰ تا ۱۵ برابر بیشتر است.

  لنزهای مدت دار لنزهایی هستند که می‌توان آنها را تقریباً تا ۷ روز بدون اینکه نیازی به در آوردنشان به هنگام خواب باشد، استفاده کرد.

  ۱۰ـ‌ زمانی که به قطره چشم نیاز دارید، آن قطره‌ای را که از خیلی وقت پیش در کابینت نگه داشته‌اید، استفاده نکنید. اگر چشم شما عفونی شده باشد این قطره شاید قرمزی چشم را بهتر کند، اما ممکن است باعث بدتر شدن عفونت شود. برخی افراد چشم خود را به خاطر همین اشتباه از دست داده‌اند.

  ۱۱ـ‌ ورم ملتحمه همیشه خوش خیم نیست. برخی بیماران به خاطر این بیماری دچار حساسیت به نور شده یا بینایی خود را از دست می‌دهند. اما بسیاری از پزشکان آنتی‌بیوتیک را برای درمان آن تجویز کرده که اگر مشکل ویروسی باشد هیچ کمکی نخواهد کرد. اما اگر مبتلا به ورم ملتحمه باکتریایی شده باشید، شاید چنین درمانی برای شما کارگر باشد.

  ۱۲ـ‌ تست‌های سالانه تنها راه برای جلوگیری از این بیماری‌ها هستند. این اصلا خوب نیست که منتظر بمانیم تا علائم بیماری‌های چشمی به طور کامل ظاهر شوند و برایمان مشکل‌ساز شوند تا به پزشک مراجعه کنیم. توجه داشته باشید، برخی بیماری‌های چشمی تا زمانی‌که بینایی شما را از بین نبرند، بروز نمی‌کنند.

  ۱۳ـ‌ اگر شما بالای ۶۰ سال هستید و تصمیم به عمل جراحی لیزیک گرفته‌اید، صبر کنید تا دچار آب مروارید شوید. سپس ما می‌توانیم بینایی شما را طی جراحی آب مروارید ترمیم کنیم و بیمه نیز براحتی هزینه آن را پرداخت خواهد کرد.

  گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

  منبع مطلب : www.paye3.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.paye3.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  نگین : خوبه

  محمد محدی : خیلی خوب نبود

  آرا حسینی : ممنون خیلی خوب بود

  ماهان : عالیه

  ساحل : عالی بود

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  الیانا رستمی 28 روز قبل
  1

  عشق فقط وطن ❤❤😘😍

  مبینا 1 ماه قبل
  1

  ممنون منن خیلی خوشم اومد عالی بود

  عکس چشم واقعی 1 ماه قبل
  1

  عکس چشم واقعی

  ناشناس 1 ماه قبل
  3

  خیلی زیاد بود ولی خیلی عالی بود من خیلی خوشم اومد

  مل 1 ماه قبل
  0

  سسسسلام

  فاطی 1 ماه قبل
  -1

  مرسی

  فاطی 1 ماه قبل
  1

  مرسی ممنون

  محمد محدی 2 ماه قبل
  7

  خیلی خوب نبود

  علیرضا 9 ماه قبل
  1

  عالی

  -2
  هستی قربانی 2 ماه قبل

  عالی بود واقعا ممنون از مطالب مفیدتون😘❤❤🙏🏻🙏🏻

  واقعا این متن عالی هست 9 ماه قبل
  -1

  عالی

  کوثر 10 ماه قبل
  -2

  عالی خبلی خوبه

  بد 10 ماه قبل
  0

  بد

  Nafas 11 ماه قبل
  1

  خیلی ممنونم از زحماتتون💜😇

  ؟ 12 ماه قبل
  2

  خوب بود

  ایسان 12 ماه قبل
  1

  چشم

  ایسان 12 ماه قبل
  -1

  چشم

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  ممنونم

  مریم جون 1 سال قبل
  1

  خیلی طولانی بود ولی برای مدرسی استفاده کردم نمرم ۲۰ شد 🤣😃😑

  محیا 1 سال قبل
  0

  عالی بود 🌹

  محیا 1 سال قبل
  3

  عالی بود

  نگین 1 سال قبل
  7

  خوبه

  ساحل 1 سال قبل
  4

  عالی بود

  هایده 1 سال قبل
  3

  خوب

  آرا حسینی 1 سال قبل
  5

  ممنون خیلی خوب بود

  ماهان 1 سال قبل
  4

  عالیه

  سسسسسسس 1 سال قبل
  1

  سلام واقعن ممنون مطالبتون عایییه

  فاطمه 1 سال قبل
  1

  عالی عالی

  زهرا 1 سال قبل
  2

  عالی بود

  (。◕‿◕。) 1 سال قبل
  -1

  بد نبود

  دانشمند 1 سال قبل
  1

  ببخشید من این جواب ها خیلیزیاد هست و ما هنوز توی کتاب ینبخش را نخودیم و من باید همه یه را بنویسم

  0
  مهتاب 21 روز قبل

  ببین فقط بخش هایی رو بنویس که تو کتاب هست مثل ) «مردمک، عنبیه، قرنیه، عدسی، شبکیه») اینارو بنویس

  0
  مریم 1 سال قبل

  از ان کسی که نوشته بپرس

  عالی 1 سال قبل
  0

  عالیییییییییییییییی بود

  ملیکا (◍•ᴗ•◍)❤⁩ 2 سال قبل
  2

  خوب بود 🌈💛🤗⁦♥️⁩👄💕💌

  ناشناس 2 سال قبل
  -1

  عالییییی👌👌👌👌

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  ا

  مهدی 2 سال قبل
  7

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید