توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق در مورد کارخانه ذوب آهن اصفهان

  1 بازدید

  تحقیق در مورد کارخانه ذوب آهن اصفهان را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  ذوب آهن اصفهان

  ذوب آهن اصفهان

  کارخانه ذوب آهن اصفهان

  میلگرد ذوب آهن اصفهان یکی تولیدات با کیفیت کارخانه ذوب آهن اصفهان است. این کارخانه یکی از اصلی ترین کارخانه های تولید محصولات فولادی ساختمانی و صنعتی در کشور ایران است. این مجموعه بعد از شرکت فولاد مبارکه اصفهان از لحاظ حجم و کیفیت تولید در رده دوم قرار داشته و قادر است سالانه 2.8 میلیون تن مقاطع فولادی تولید و روانه بازار کند.

  این مجموعه در سال 1344 با نام کارخانه ذوب آهن آریا مهر توسط شرکت تیاژ پروم اکسپورت در روستای لنجان شهرستان اصفهان تاسیس و گسترش یافت و پس از سال 1357 به ذوب آهن اصفهان تغییر نام داد. میلگرد تولیدی این کارخانه با نام تجاری میلگرد ذوب آهن اصفهان شناخته می شود. تا پیش از تاسیس شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، ایران نیز مانند سایر کشورها یک وارد کننده و مصرف کننده محض محصولات فولادی بود؛ و داشتن یک کارخانه برای ذوب سنگ آهن و ایجاد مقاطع فولادی یک دغدغه و آرزو محسوب می شد.

  با برنامه ریزی های صورت گرفته، در صورت اجرایی شدن طرح توازن تولیدات، این مجموعه قادر است میزان تولیدات خود را به 3.6 میلیون تن در سال افزایش دهد.

  از موارد مورد استفاده میلگرد ذوب آهن اصفهان میتوان در ساخت نیروگاه هسته ای بوشهر، مترو اصفهان، سد ها و همچنین برج رادیویی میلاد اشاره کرد. همچنین محصولات تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان به دلیل کیفیت بالا در بسیاری از کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقای متقاضی و مصرف کننده داشته است. هر چند به دلیل کنترل تورم در زمان افزایش تقاضای داخلی صادرات محصولات این شرکت متوقف می شود.

  محصولات تولیدی ذوب آهن اصفهان

  کلیه مقاطع تولیدی ذوب آهن اصفهان با آرم ESCO که بر روی آنها بصورت برجسته حک شده شناسایی می شود. این محصولات تقریبا در تمامی ابعاد و بعضا در مقیاس های خاص تولید می شوند. از جمله این محصولات عبارتند از:

  ذوب آهن اصفهان یک شرکت سهامی خاص با شماره ثبت ۲۵۲۳۰ است، قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان برای فروش در روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته در بورس کالای ایران عرضه میکند.

  برای خرید میلگرد ذوب آهن اصفهان میتوان بصورت مستقیم درخواست خرید را برای مدیریت فروش شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان ارسال کرد. یا به یک کارگزار بورس مراجعه کرده و از این طریق هماهنگی های لازم برای خرید محصول را انجام داد.

  ذوب آهن اصفهان ابتدا فعالیت خود را با چند کارگاه کک سازی و اگلومراسیون و یک کوره بلند آغاز کرد. از همان ابتدای فعالیت تا کنون برنامه ریزی های زیادی جهت گسترش بخش های جدید و نوسازی، توسعه و بهبود عملکرد بخش های موجود انجام شده. در سال های اخیز نیز تدابیر زیادی جهت تداوم حیات و به روز بودن این مجموعه اندیشیده شده است.

  از جمله اقدامات انجام شده می توان به افزایش اقدامات لازم برای بهبود شرایط زیست محیطی اشاره کرد. در این راستا با ایجاد 16000 هزار کمربند سبز در محدوده کارخانه ذوب آهن اصفهان از انتشار گازهای گلخانه ای و دیگر آلاینده های ایجاد شده توسط فعالیت های صنعتی کاسته شده است. از دیگر اقدامات انجام شده در راستای حفاظت از محیط زیست میتوان به کاهش میزان غبار در گاز خروجی کنورتورهای بخش فولادسازی تا میزان استاندارد و مشعل‌های سوزانندۀ گازهای اضافی کک و کوره‌بلند اشاره کرد.

  منبع مطلب : www.markazeahan.com

  مدیر محترم سایت www.markazeahan.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان

  شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان

  سهامی ذوب‌آهن اصفهان که تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ کارخانهٔ ذوب‌آهن آریامهر نام داشت، نخستین و بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ فولاد ساختمانی و ریل در ایران است. همچنین ذوب‌آهن اصفهان، بزرگ‌ترین شرکت فولاد در ایران است که با ظرفیت ۳٫۶ میلیون تن محصول پایانی، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. در سال ۱۳۴۴ بنابر موافقت‌نامه‌ای که میان ایران و شوروی بسته شد، روس‌ها متعهد شدند درازای صادرات گاز ایران به شوروی، ماشین‌سازی اراک و ذوب‌آهن اصفهان را احداث کنند.[۱][۲] این کارخانه در جنوب‌غربی استان اصفهان و در شمال شهرستان لنجان قرار گرفته‌است.

  محصولات کارخانجات این شرکت به بیش از ۲۳ کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود و در بازار داخل این محصولات در پروژه‌های بزرگی همچون برج میلاد تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سدهای بزرگ و مترو مورد استفاده قرار گرفته‌است.

  تاریخچه[ویرایش]

  در آغاز پادشاهی رضاشاه پهلوی، کارشناسانی از شرکت کروپ آلمان برای بررسی احداث کارخانهٔ ذوب‌آهن به ایران دعوت شدند. هدف اولیه از ساخت این کارخانه، تأمین ریل‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی شبکهٔ راه‌آهن سراسری بود که قرار بود احداث آن به‌زودی آغاز شود.[۳] این کارشناسان هزینهٔ ساخت کارخانه ذوب‌آهن را دوازده میلیون تومان برآورد کردند که برای دولت ایران مقرون به صرفه نبود. قرار بر این شود که دولت، ساخت راه‌آهن را با ریل وارداتی آغاز کند و همزمان، ساخت کارخانهٔ ذوب‌آهن کوچکی را پی بگیرد که هزینهٔ ساخت آن چهار و نیم میلیون تومان و مدت زمان ساخت، پنج سال برآورد می‌شد.[۴]

  در سال ۱۳۱۷ ه‍.ش کارخانهٔ ذوب‌آهن ۵۳ هزار تنی از شرکت کروپ آلمان خریداری شد و تا شهریور ۱۳۲۰ که ایران اشغال شده بود، هشت هزار تن از این ماشین‌آلات به کارخانه‌ای که در کرج در حال ساخت بود، رسید. ساختمان کارخانه نیز در دست احداث بود. اما با اشغال ایران و به اسارت گرفتن مهندسان آلمانی شاغل در کارخانه، عملیات متوقف شد و تنها ساختمان بخشی از کارخانه که قرار بود ماشین‌آلات در آن انبار شود ادامه یافت.[۵]

  کارخانهٔ ذوب‌آهن کرج هیچ‌گاه ساخته نشد تا اینکه در چهارچوب پروتکل همکاری‌های فنی و اقتصادی میان دولت ایران و شوروی پیشین، احداث کارخانهٔ ذوب‌آهن مورد توافق قرار گرفت و موافقت‌نامه‌ای به امضاء رسید که در ۲۳ دی‌ماه ۱۳۴۴ به تصویب مجلس رسید[۲] و عملیات اجرایی آن توسط شرکت تیاژپروم اکسپورت (Тяжпромэкспорт) آغاز گردید.

  کارهای اجرایی احداث ساختمان واحدهای مختلف کارخانه از سال ۱۳۴۶ آغاز و با ایجاد کارگاه‌های کک‌سازی، اگلومراسیون و کورهٔ بلند شمارهٔ ۱ در نیمهٔ اول دی‌ماه ۱۳۵۰، بهره‌برداری از مجتمع با تولید چدن آغاز شد و تولید محصولات فولادی نیز با راه‌اندازی بخش فولادسازی و مهندسی نورد در دی‌ماه ۱۳۵۱ با ظرفیت ۵۵۰ هزار تن در سال شروع شد و در روز ۲۳ اسفند ۱۳۵۱ (۱۹۷۴ میلادی) آلکسی کاسیگین، رییس شورای وزرای شوروی، برای حضور در مراسم گشایش و افتتاح کارخانهٔ ذوب‌آهن اصفهان به همراه دخترش وارد تهران شد.

  متعاقب آن در سال ۱۳۵۱ کارهای ساختمانی و اجرایی طرح توسعه برای رسیدن به ظرفیت ۱٬۹۰۰٬۰۰۰ تن فولاد در سال با احداث کورهٔ بلند شمارهٔ ۲ و توسعهٔ بخش‌های مختلف آگلومراسیون، کک‌سازی، فولادسازی، نورد و ... آغاز گردید؛ و عملیات ساختمانی مجتمع چدن در سال ۱۳۵۷ به اتمام رسید.

  کمبود مواد خام[ویرایش]

  ذوب‌آهن اصفهان در سال‌های گذشته با کمبود مواد خام نظیر سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله و زغال‌سنگ مواجه شده‌است که تولید این شرکت را به نصف ظرفیت اسمی رسانده‌است. این معضل از صادرات این مواد به‌شکل خام حکایت دارد و از دلایل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  تولیدات[ویرایش]

  انواع فولادهای ساختمانی[ویرایش]

  انواع تیرآهن بال‌نیم‌پهن موازی (I- BEAM) و بال‌پهن موازی (H- BEAM) که برای نخستین بار در کشور در شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان طراحی و تولید گردیده‌است. در حال حاضر محصول تیرآهن ذوب آهن اصفهان با علامت اختصاری Esco بر روی جان بال به صورت برجسته قابل شناسایی است.

  بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیقات ذوب آهن، وسعت ویرانی‌های ناشی از زلزله حتی در میان ساختمان‌های نوساز با اسکلت به ظاهر مستحکم نیز بسیار بالا است که یکی از دلایل این امر استفاده از مصالح غیر استاندارد است. کشورهای حاشیهٔ جنوبی خلیج فارس مقررات بسیار سخت‌گیرانه‌ای نسبت به فولاد ساختمانی اعمال می‌نمایند؛ لذا بخشی از محصولاتی که در بازار جنوب خلیج فارس امکان عرضه ندارند به بازار ایران وارد می‌شوند. بر مبنای تحقیقات به عمل آمده توسط دانشگاه امیرکبیر، حدود ۴۰ درصد از استفاده‌کنندگان میل‌گرد، محصولات دیگری را به اشتباه به جای میل‌گردهای آجدار ذوب‌آهن مورد استفاده قرار می‌دهند. وجود نشان شرکت سهامی ذوب آهن بر روی تیرآهن‌های تولیدی، معیار شناخت محصول واقعی از تقلبی است.

  انواع فولادهای صنعتی[ویرایش]

  انواع فولادهای صنعتی با مشخصه‌های B USD7,RSD7,RST34–2,C۶۷٬۷۰CR2,CK45,CK35,SWRH۲۷- که به منظور تولید محصولات صنعتی از قبیل مفتول الکترود، مفتول فنر، مفتول سیم طوقه و مفتول کششی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  فراورده‌های فرعی[ویرایش]

  فراورده‌های جانبی کارخانه عبارتند از: چدن جامد، قطران، زایلین، تولوئن، سولفات‌آمونیوم، زغال کک، سرباره کوره بلند، لجن صنعتی، آهک، اکسیژن و ازت مایع و گوگرد.

  سازوکار فروش و قیمت‌گذاری محصولات[ویرایش]

  شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان محصولات ساختمانی خود را از طریق بورس کالای ایران به فروش می‌رساند و قیمت محصولات از طریق سازوکار عرضه و تقاضا در بورس تعیین می‌گردد. بخشی از محصولات فولادی این شرکت به کشورهای خارجی نیز صادر می‌گردد. به دلیل نوسان در مصرف داخلی فولاد، این شرکت به منظور کنترل قیمت‌ها هنگام افزایش تقاضا در بازار داخلی، صادرات خود را متوقف می‌نماید.

  زمان عرضه در بورس کالا یکشنبه و چهارشنبه هر هفته تعیین گردیده‌است. فهرست محصولات ۲۴ ساعت پیش از عرضه در وبگاه اینترنتی این شرکت از طریق «منوی مدیریت - ارتباط با مشتریان» قابل مشاهده است.

  فروش به یکی از این دو طریق قابل انجام است:

  مجموعهٔ کارگاه‌ها[ویرایش]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  شرکت فولاد مبارکه اصفهان

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  معرفی کارخانه ذوب آهن اصفهان | برترین تولیدکننده میلگرد

  معرفی کارخانه ذوب آهن اصفهان | برترین تولیدکننده میلگرد

  در این مقاله می خواهیم دلایل بالا بودن کیفیت میلگرد ذوب آهن اصفهان را با هم بررسی کنیم.

  برای این منظور مقاله را در چند مبحث تقدیم شما علاقه مندان می نماییم:

   استفاده روز افزون از میلگرد آجدار در پروژه های صنعتی و ساختمانیتصویر شماره 1 – استفاده روز افزون از میلگرد آجدار در پروژه های صنعتی و ساختمانی

  نگاهی به کارخانه ذوب آهن اصفهان، برترین تولید کننده میلگرد آجدار

  کشور ما تاریخ طولانی در زمینه آهن و فولاد دارد. اغلب روشهای تولید فولاد که در حال حاضر به صورت نوین و پیشرفته انجام می گردد در قرون و اعصار گذشته به صورت ابتدایی در ایران صورت می گرفته است. شاهد این مدعا در میراث گذشتگان، خصوصا در متون ادبی و تاریخی به جای مانده از گذشته می باشد. کلماتی همچون آهن آبدیده، فولاد، آهن خمیر و ... که در متون قدیمی وجود دارند نشان دهنده ی قدمت این صنعت در کشور عزیز ما می باشد. اما در قرون اخیر و به خصوص در 300 سال گذشته، به دلیل تنگ نظری هایی که از خارج و داخل اعمال می شد، پیشرفت تکنولوژی تولید فولاد همگام با کشورهای پیشرفته همواره با مشکلاتی مواجه بوده است. یکی از مهم ترین تنگ نظری های صورت گرفته این بود که کشورهای تولید کننده فولاد نظیر ایالات متحده و چند کشور اروپایی به عنوان صادر کنندگان فولاد می دانستند که اگر تولید فولاد در کشور ما بومی گردد آنها بازار خود را از دست خواهند داد لذا تا توانستند در این امر کارشکنی نمودند.

  سلطنت پهلوی اول و تفکر تولید فولاد در کشور

  در اوایل حکومت پهلوی اول، یکی از مهمترین برنامه های حکومت برای جابجایی نیروهای نظامی از نقاط مختلف کشور بود. این امر نیاز به ایجاد راهها و حمل و نقل ریلی داشت. در ابتدا ریل مورد نیاز برای توسعه ی زیرساخت های راه آهن میهنمان از خارج از کشور وارد می شد. اما اندیشه ی تولید ریل در داخل باعث شد تا حکومت وقت متخصصانی از شرکت کروپ آلمان را برای احداث کارخانه ی ذوب آهنی در ایران دعوت نمایند. متخصصان هزینه ساخت کارخانه ذوب آهن را در آن زمان دوازده میلیون تومان تخمین زدند. این مبلغ در آن زمان برای حکومت صرفه اقتصادی نداشت لذا مقرر شد به موازات واردات، کارخانه ی کوچکی برای ذوب آهن در کرج احداث گردد. هزینه کارخانه کوچک ذوب آهن چهار و نیم میلیون تومان برآورد گردید. در سال 1317 کارخانه ذوب آهن از شرکت کروپ آلمان خریداری شد. وزن این کارخانه 53 هزار تن محاسبه گردیده بود.

  کارخانه ذوب آهن اصفهان در اولین روزهای احداثتصویر شماره 2 – کارخانه ذوب آهن اصفهان در اولین روزهای احداث

  پایان سلطنت پهلوی، متوقف ماندن پروژه ی احداث کارخانه ذوب آهن

  در سال 1320 با پایان سلطنت پهلوی اول، احداث کارخانه ذوب آهن متوقف گردید. این درحالی بود که تا آن زمان تنها 8 هزار تن از کارخانه به ایران وارد شده بود. در این سال جنگ جهانی دوم آغاز شده بود و در نتیجه ی آن کشورهای انگلیس و روسیه اقدام به دستگیری و بازداشت کلیه متخصصان آلمانی نمودند.

  آغاز پروژه احداث ذوب آهن اصفهان

  در سال 1344 حکومت ایران با یکی از شرکت های روسی به نام تیاژپروم اکسپورت توافقی برای ساخت کارخانه ذوب آهن منعقد نمود. این کارخانه هیچ گاه در کرج ساخته نشد و حکومت فقط تصمیم به احداث یک کارخانه بزرگ فولاد در ایران داشت. از زمان انتقاد قرارداد تا بهره برداری حدود 5 سال به طور مداوم طول کشید ، گرچه در این دوران سهل انگاری و کارشکنی های رخ داد لیکن در اواخر سال 1350 تولید چدن در این کارخانه کلید خورد. در سال 1351 راه اندازی بخش های فولادسازی و واحد نورد تکمیل شد و ظرفیت 550 هزار تنی را در سال پوشش داد. تصویر شماره 2 را مشاهده کنید.

  ذوب آهن اصفهان اولین تولید کننده میلگرد و مقاطع ساختمانی

  برای اولین بار تولید مقاطع ساختمانی در کشورمان با احداث واحدهای مختلف نورد گرم در کارخانه ذوب آهن اصفهان صورت گرفت. میلگرد آجدار از مقاطع پرکاربرد و با کیفیت این کارخانه می باشد که همواره در مصالح ساختمانی مورد توجه فعالان صنعت ساختمان سازی بوده است. مهمترین تولیدات این کارخانه شامل:

  نمونه ای محصولات فولادی شرکت ذوب آهن اصفهان در یک نگاهگیف – نمونه ای از محصولات فولادی شرکت ذوب آهن اصفهان در یک نگاه

  عوامل تاثیر گذار در قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

  یکی از مباحث مطرح در ایمنی ساختمان، کیفیت مصالح مورد استفاده می باشد. نتایج تحقیقات نشان داده است که وسعت ویرانی یک ساختمان در اثر زلزله ها با به کارگیری مصالح کیفیت پایین ارتباط مستقیم دارد. این موضوع در مورد ساختمان های نوساز نیز به خوبی صدق می کند. بنابراین هرچقدر مصالح مصرفی در فرآیند ساختمان سازی کیفیت پایین تری داشته باشند، ویرانی ساختمان در اثر حوادث از جمله زلزله بیشتر خواهد شد. اما همانگونه که گفته شد یکی از مهمترین این مصالح، میلگرد آجدار می باشد. بر اساس یک تحقیق که در دانشگاه امیر کبیر صورت گرفته است نزدیک به چهل درصد از میلگرد مورد استفاده در ساختمان سازی با الزامات استاندارد مطابقت ندارد. تاجایی که در بعضی موارد، محصولات دیگری به جای میلگرد آجدار مورد استفاده قرار می گیرد. متاسفانه در این تحقیق مشاهده شده است درصد بالایی از این انحراف به این صورت است که میلگرد بدون کیفیت را با عنوان میلگرد ذوب آهن اصفهان در ساختمان به کار برده اند.

  بنابرآنچه گفته شد دو نتیجه می توان گرفت:

  همین کیفیت موجود در کلیه محصولات ذوب آهن اصفهان به ویژه میلگرد است که به طور مستقیم در قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان تاثیر گذاشته است. باید به این نکته اشاره داشت که بر روی میلگرد ذوب آهن، همانند تیرآهن های تولیدی این کارخانه علامت ESCO، مطابق تصویر شماره 3به صورت برجسته قرار داده شده است. از این طریق آگاهان بازار می توانند میلگرد ذوب آهن اصفهان را از دیگر میلگردها تشخیص دهند.

  علامت ESCO بر روی میلگرد آجدار 16 ذوب آهن اصفهانتصویر شماره 3 – علامت ESCO بر روی میلگرد آجدار 16 ذوب آهن اصفهان

  علاوه بر آنچه گفته شد از دیگر عوامل موثر قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان نحوه عرضه آن می باشد. شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان محصولات فولادی خود را از طریق بورس کالای ایران در معرض فروش قرار می دهد. منظور از محصولات فولادی عمدتا محصولات ساختمانی از قبیل میلگرد آجدار می باشد. قیمت محصولات فولادی و علی الخصوص قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا در سازمان بورس کالا تعیین می گردد.

  فروش میلگرد ذوب آهن اصفهان عمدتا از دو طریق قابل انجام است:

  مراحل تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان

  همانگونه که در دانشنامه های میلگرد به طور مفصل گفته شده است، میلگرد ذوب آهن اصفهان از طریق فرآیند نورد گرم تولید می گردد. کلیپ شماره 1 نحوه تولید میلگرد را به تصویر کشیده است.

  به طور اختصار می توان تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان را در مراحل ذیل خلاصه نمود:

  کلیپ شماره 1 – نحوه تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان

  منبع مطلب : www.modiranahan.com

  مدیر محترم سایت www.modiranahan.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  احمد 7 روز قبل
  0

  زمان ساخت ذوب آهن

  ریدی 17 روز قبل
  0

  گاییدی

  عرفان 7 ماه قبل
  0

  عالیه

  هانا 8 ماه قبل
  2

  بد نبود

  ایدا زهرایی 11 ماه قبل
  0

  ممنون

  0
  ایدا زهرایی 11 ماه قبل

  خیلی خوبه

  صبا 12 ماه قبل
  0

  یه ذره کوتاه ترش کنید پدر آدم در میاد تا بنویسیدش

  2
  MeshkAT 1 ماه قبل

  میتونید خلاصه بندی کنید .

  د 12 ماه قبل
  1

  عالی ♥️

  دنیا 12 ماه قبل
  1

  خیلی خوبه عالی♥️♥️♥️♥️

  🍫 1 سال قبل
  0

  ممنون

  🍫 1 سال قبل
  1

  عالی بود ممنون از زحماتتون

  ض 1 سال قبل
  0

  ع

  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  -1
  صبا 12 ماه قبل

  جواب چی

  برای ارسال نظر کلیک کنید