توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تحقیق کنید این علامت که بر روی برچسب بسته بندی برخی کالاها وجود دارد نشانه چیست

  1 بازدید

  تحقیق کنید این علامت که بر روی برچسب بسته بندی برخی کالاها وجود دارد نشانه چیست را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  نماد بازیافت

  نماد ها و علائم جهانی روی بسته‌ بندی، بخش اول

  نماد ها و علائم جهانی روی بسته‌ بندی، بخش اول

  علامت روی برچسب بسته بندی کالا نشانه چیست؟

  نمادهای زیر را اغلب بر روی بسته‌ بندی محصولات مختلف مشاهده کرده‌اید. هر یک از این نمادها مفهوم خاصی دارند که به سادگی می‌توان معنا و مفهومشان را درک کرد. با شرکت چاپ و بسته بندی سی گل باربد همراه باشید:

  ۱. این نماد عمدتاً بر روی بسته‌ بندی اجناس انگلیسی به چشم می‌خورد به نماد “بریتانیا را پاک و پاکیزه نگه دارید” مشهور است. این نماد به مردم یادآور می‌شود که زباله‌هایشان را در سطل آشغال بیندازند نه بر روی زمین. از سوی دیگر قصد دارد شهروندان را آگاه سازد که در قبال محیط اطراف خود و پاک و تمیز نگه داشتن آن مسئولند و نباید محیط زیست را آلوده کنند. برخی اوقات از این نماد با عنوان “با محیط زیست مهربان باشیم” یاد می‌شود.

  ۲. پلی اتیلن ترفنالات (که به اختصار PET نامیده می‌شود) ماده ایست که کاربرد گسترده در بسته‌بندی کالاهای مختلف از جمله نوشیدنی‌ها دارد. این ماده تا ۹۰ درصد بازیافت‌پذیر است و این مسئله کاملاً در طراحی نماد گنجانده شده و به مصرف‌کنندگان این واقعیت گوشزد می‌شود، به این امید که سرنوشت چنین بسته‌بندی‌هایی به سطل‌های مخصوص زباله‌های قابل بازیافت ختم شود.

  ۳. یک نماد بین المللی با مفهوم قابل بازیافت بودن کالا یا بسته‌بندی آن، که بر روی بسیاری از بسته‌بندی‌ها مشاهده می‌شوند. این نماد مصرف‌کننده را در جریان قابل بازیافت بودن کالا یا بسته‌ بندی آن قرار می‌دهد تا مبادا آن را هدر دهد. به عبارت بهتر این نماد مصرف‌کننده را تشویق می‌کند تا این نوع بسته‌ بندی یا کالا را داخل سطل‌های مخصوصی که برای این کار در نظر گرفته شده، بیندازد نه سطل زباله‌های معمولی.

  ۴. این نماد نیز خبر از قابل بازیافت بودن بسته‌ بندی می‌دهد، با این تفاوت که حروف alu نقش بسته در مرکز نماد به معنای وجود آلومینیوم در این ظروف می‌باشد. چنین بسته‌ بندی‌ هایی را می توان بازیافت کرد و مجدداً مورد استفاده قرار داد. پس بهتر است به دقت به قوطی نوشیدنی‌ها نظر بیندازید چرا که اغلب آنها از آلومینیوم ساخته شده‌اند و این نماد بر رویشان خودنمایی می‌کند.

  ۵. این نماد را که گاه و بیگاه بر روی اجناس مختلف می‌بینید، “تجارت مشروع و منصفانه” نام دارد و نشان می‌دهد محتویات بسته در کشورهای جهان سوم تولید شده و تولید‌کننده محصول خود را با بهایی منصفانه و معقول به فروش رسانده است. به علاوه به ما اطلاع می‌دهد که تولید‌کننده این کالا در کشورهایی به سر نمی‌برد که در آنها دولت برای صنایع مختلف و کشاورزی سوبسید (یارانه) در نظر می‌گیرد.

  ۶. شکل‌گیری این نماد به سال ۱۹۸۸ بر می‌گردد و نشان می‌دهد تولیدکننده از قوانین “انجمن اسباب‌بازی‌ها و وسایل سرگرمی بریتانیا” تبعیت می‌کند. تولید‌کننده با درج این نماد متعهد می‌شود که مقررات ایمنی، سلامت و بهداشت محصولات را مو به مو اجرا کند و از روی نمونه اسباب‌بازی‌های موجود در بازار کپی نکند،  در تبلیغاتش حقایق مربوط به عملکرد محصول خود را بازگو کند و به هیچ‌وجه اغراق و گزافه‌گویی نکرده و واقعیت را کتمان نکند.

  . نمادهای زیر نمایانگر کالاییست که از پس تست استانداردهای اروپایی و برتانیا برآمده است. این نمادها معمولاً بر روی بسته‌ بندی محصولات غیر خوراکی درج می‌شود، محصولاتی همچون لوازم الکترونیک و اسباب بازی. به‌علاوه ممکن است نشان دهد که بسته‌ بندی پیش روی شما بر مبنای استانداردهای ایمنی اروپا و بریتانیا ساخته شده است. علامت سی ای CE در محصولات صنعتی و تجاری قاره اروپا به چشم می خورد و دیگر کشورهای جهان هم می توانند برای گرفتن آن اقدام کنند. محصولات واجد شرایط از نظر سلامت، امنیت، مضر نبودن برای جسم انسان و طبیعت مورد تایید قرار می گیرند.

  ۸. این نماد را بر روی کالاهایی می‌بینیم که در آلمان یا برای بازارهای این کشور تولید شده‌اند. این نماد مشابه نماد استاندارد بریتانیا بوده و نشان می‌دهد کالای درون بسته‌ بندی به وسیله مؤسسه استاندارد ایمنی آلمان تست شده و مورد تأیید می‌باشد.

  ۹. نقش بستن این نماد بر روی بسته‌ بندی‌ های مقوایی نشان می‌دهد که این بسته‌ بندی از چوب جنگل‌های ماندگار و دائمی به دست می‌آید. در جنگل‌های ماندگار زمانی که درختی قطع می‌شود، درخت دیگری می‌کارند تا جایگزینش گردد.

  ۱۰. این نماد غالباً بر روی بسته‌بندی‌های حاوی موادغذایی دیده می‌شود و نشان می‌دهد مواد غذایی درون بسته‌بندی به ۱۰ قسمت تقسیم شده‌اند.

  ۱۱. این نماد بر روی بسته‌بندی باتری‌ ها مشاهده می‌شود. در این نماد تصویر سطل زباله‌ای را می‌بینید که بر روی آن ضربدر کشیده‌اند؛ یعنی نباید باتری‌ها را پس از مصرف به درون سطل زباله انداخت.

  ۱۲. این نماد بر روی بسته‌ بندی موادغذایی قابل مشاهده است و از شما می‌خواهد به محتویاتش آب جوش یا داغ اضافه کنید.

  ۱۳. این نماد نخستین بار بر روی بسته‌ بندی یک مشعل حرفه‌ای و فوق‌العاده با کیفیت نقش بست و نشان می‌دهد کالای درون بسته‌ بندی با دقت بسیار بالایی ساخته شده است. یعنی تمام اجزای به کار رفته در این کالا با دقت و ریزبینی فراوانی تولید و در کنار هم قرار گرفته‌اند.

  ۱۴. این نماد اولین بار بر روی بسته‌ بندی یک کبریت بسیار مشهور درج شد و نشان می‌دهد تولیدکننده برای ساخت کبریت‌هایش از تخته‌های قابل بازیافت بهره گرفته است. این شرکت ادعا می‌کند با این کار خود در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده و گامی مؤثر در راستای کمتر قطع کردن درختان برداشته است.

  در قسمت دوم این مقاله “نمادهای جهانی بسته‌ بندی، بخش دوم” به معرفی بقیه نماد های حک شده روی بسته بندی ها اشاره می‌کنیم.

  منبع مطلب : sigolpack.com

  مدیر محترم سایت sigolpack.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟

  بهتر است با دقت بیشتری به بسته بندی محصولاتی که خریداری می کنیم، نگاه کنیم. و با تشخیص این نشان ها در بازیافت آنها، بهتر عمل کرده و گامی در حفظ منابع طبیعی زمین برداریم . از طرف دیگربا تشخیص این نشان ها در هنگام خرید، آنهایی را انتخاب کنیم که دوست دار محیط زیستمان هستند

  محصولات، لباس هایشان را بر تن کرده و با ظاهری آراسته خودشان را برای حضور در قفسه ی فروشگاه ها آماده می کنند. بر روی لباسهایشان نشان هایی دارند که طبقه ی خانوادگی؛ محل تولدشان؛ مواد تشکیل دهنده؛ افتخاراتشان و خیلی موارد دیگر را نشان می دهد. حال اینکه این نشان ها به چه دردی می خورد؟

  محصولات و بسته بندی ها؛ جهت کاهش اثرات زیست محیطی؛ می توانند بازیافت شده و به مواد سودمند دیگری تبدیل شوند. به طور مثال بطری های آب معدنی و آبمیوه؛ جهت بازیافت؛ ذوب شده و در تولید الیاف مبلمان و یا کیسه های زباله استفاده می شوند.

  از آنجایی که روش های بازیافت انواع پلاستیک ها با یکدیگر متفاوت است در نتیجه می بایست نوع پلاستیک به کار رفته در محصولات و یا بسته بندی ها؛ مشخص باشند. در میان نشانه ی بازیافت پلاستیک ؛ کد هایی ثبت می شود که هر کد نوع پلاستیک به کار رفته در آنها را نشان می دهد. در ادامه نشانه ها و کد های بازیافت هفت مورد پلاستیک رایج در محصولات و بسته بندی ها معرفی شده اند.
  محیط زیست

  PET؛ (Polyethylene terephthalate) PETE پلی اتیلن ترفتالات

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  از این پلاستیک در بسته بندی نوشیدنی هایی چون آب معدنی و آبمیوه ها؛ بسته بندی سالاد؛ لوازم الکترونیکی کوچک استفاده می شود. در میان نشان بازیافت آن؛ کد شماره ی 1 ثبت می شود

  (High density polyethylene) HDPET پلی اتیلن با دانسیته بالا

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  این نوع پلاستیک در لوله های آب؛ تجهیزات ورزشی مانند هلاهوپ؛ بطری شیر و برخی از شامپو ها؛ به کار رفته و کد بازیافت آن؛ شماره ی 2 می باشد

   
   
  (Polyvinyl chloride) PVCپلی وینیل کلراید

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  بسته بندی های وکیومی محصولات؛ به غیر از مواد غذایی؛ عایق کابل ها و سیم های برق و لوله های سخت آب از این نوع پلاستیک ساخته شده اند. کد شماره ی 3 جهت بازیافت آن ؛ تعیین شده است

  (Low density polyethylene) LDPE پلی اتیلن با دانسیته پایین

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  از این پلاستیک در کیسه های فریزر؛ کیسه های خرید فروشگاه ها و بطری های نوشیدنی ها استفاده می شود. کد بازیافت آن شماره ی 4 می باشد.

  (Polypropylene) PPپلی پروپیلن

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  بسته بندی مواد غذایی جهت طبخ در مایکروفر؛ بسته بندی های تیوپی؛ ظروف یکبار مصرف از این نوع پلاستیک ها ساخته می شوند. کد شماره 5؛ جهت بازیافت این نوع پلاستیک تعیین شده است .

   
   
  (Polystyrene) Ps

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  از این پلاستیک در بسته بندی تخم مرغ و ظروف یکبار مصرف شفاف؛ استفاده شده است. کد شماره 6 نشان دهنده ی کد بازیافت آن می باشد .

   
   
  (Polycarbonate) ABS

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  در تولید شیشه شیر کودکان؛ انواع لنز ها؛ شیشه ی عینک های آفتابی؛ سر پیچ لامپ ها؛ بدنه ی ریموت کنترل ها و به طور کلی وسایل الکترونیکی گرانقیمت خانگی و آشپز خانه؛ از این پلاستیک استفاده می شود. کد شماره 7؛ کد بازیافت این نوع از پلاستیک می باشد .

  اما نشان های مهمی که این روز ها محصولات؛ سعی می کنند تا به دست بیاورند؛ نشان سازگاری با محیط زیست است و گرفتن این نشان ها؛ از افتخارات مهم آنها محسوب می شود و برای به دست آوردن این افتخارات با هم رقابت می کنند. حتی برخی از این نشانه ها؛ نوعی شعارهای زیست محیطی را فریاد می زنند.این نشان ها متنوع بوده و هر یک از آنها از طرف انجمن های متفاوت استاندارد؛ ارائه شده اند. در ادامه برخی از آنها معرفی شده اند.

  Mobius loop

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  این نشان بر روی اشیایی که قابل بازیافت هستند؛ می نشیند. بعضی مواقں درصدی (x%) در میان این نشان ثبت می شود که نشان می دهد چند درصد از این محصول؛ قابل بازیافت است.

  Tidy man

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  این نشان به ما یادآوری می کند که می بایست یک شهروند خوب باشیم و این بسته بندی را پس از استفاده؛ در سطل زباله بیندازیم.

   
  The green dot

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  نقطه ی سبز الزاما به معنی این نیست که بسته بندی قابل بازیافت است. این نشان بر روی بسته بندی هایی که در کشورهای اروپایی تولید شده؛ مشاهده شده و نشان می دهد که بسته بندی محصول و یا خود محصول تا حدی قابل بازیافت است.

   
   
  Glasses

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  با این نشان این شعار را فریاد می زند: لطفا بطری های شیشه ای را در سطل مخصوص بطری بیاندازید. همین!

   
  Recyclable aluminum

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  این نشان به این معناست که این محصول؛ از آلومینیوم بازیافتی ساخته شده است.

   
  Recyclable steel

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  این نشان بر روی محصولات نشان میدهد که این محصول از استیل بازیافتی ساخته شده است.

  Waste electronics

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  تجهیزات الکترونیکی و IT ؛ مانند تلفن های همراه؛ معمولا این نشان (تصویر شماره 14) مخصوص را بر سینه دارند. این نشان می گوید که این محصولات را پس از پایان عمر مفیدشان به درون سطل زباله نیانداخته و به مراکز بازیافت تحویل داده شوند تا دوباره به قطعات اصلی شان تفکیک شده و بازیافت شوند.

  Compostable

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  جوانه (Seedling )، در سازمان تجارت پلاستیک های گیاهی اروپا ثبت شد. این نشان بر روی پلاستیک هایی با قابلیت تبدیل به کود کامپوست نصب می شود.

  Paper

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  این نشان از طرف انجمن بین المللی صنعت کاغذ (National association of paper merchants) جهت بسته بندی ها و کیسه های خرید کاغذی، که از کاغذ ها و مقواهای بازیافتی ساخته شده؛تعیین شده است. در میان آن عددی به درصد مشخص شده که میزان درصد کاغذ یا مقوای بازیافتی به کار رفته در آنها را نشان می دهد.

  Forest stewardship council (FSC)

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  این نشان مخصوص محصولات چوبی می باشد و نشان می دهد چوب به کار رفته در محصول؛ بر اساس استانداردهای جنگلداری تهیه شده است.

  Carbon Neutral certification
  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  این نشان بر روی محصولات و بسته بندی ها مشخص می کند که در فرایند تولید شان؛ ترکیبات کربنی و گازهای گلخانه ای منتشر می شوند.

  Global green tag certification
  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  این نشان بر روی محصولاتی چسبانده می شود که تولید گاز های گلخانه ای کمتری داشته و در نتیجه با محیط زیست سازگار تر هستند.

  Green circle

  نشانه علائم روی بسته های انواع محصولات چیست؟
  این نشان به محصولاتی که با اصول توسعه ی پایدار1 هماهنگی بیشتری دارند؛ داده می شود.

  با توجه به موارد گفته شده؛ بهتر است با دقت بیشتری به بسته بندی محصولاتی که خریداری می کنیم؛ نگاه کنیم. با تشخیص این نشان ها در بازیافت آنها؛ بهتر عمل کرده و گامی در حفظ منابع طبیعی زمین برداریم. از طرف دیگر با تشخیص این نشان ها، در هنگام خرید آنهایی را انتخاب کنیم که دوست دار محیط زیستمان هستند.

  گردآوری : فراناز

  منبع مطلب : www.faranaz.com

  مدیر محترم سایت www.faranaz.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  هنرمند 19 روز قبل
  0

  عالی واقعا مچکرم

  ابوالفضل دانشپور 20 روز قبل
  1

  خیلی عالی دمت گرم

  0
  بیبی 20 روز قبل

  خیلی عالی بود ممنون

  چ 9 ماه قبل
  0

  ف

  رببل 1 سال قبل
  0

  ابتککو

  سودا 1 سال قبل
  0

  سلام بر همه خوب هستین ؟؟

  خیلی عالی هستش ممنونم ❤❤

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  ❤❤❤❤❤

  سودا عزت زاده 1 سال قبل
  0

  ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  پبنونب 1 سال قبل
  0

  پژن

  زینب 1 سال قبل
  1

  سلام درمورد علامت استاندارد نداره

  Ghorban 1 سال قبل
  0

  عالی عالی

  اتتتت 2 سال قبل
  0

  دذدنژریخی

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید