توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  تمام فسیل های یک منطقه را جمع اوری کرد

  1 بازدید

  تمام فسیل های یک منطقه را جمع اوری کرد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  کلاس ما

  کلاس ما

  سوالات علوم - درس تاریخچه ی زمین ( صفحه ی 57 - 50 )

    با یاد و نام خدا

    سوالات علوم - درس تاریخچه ی زمین ( صفحه ی 57 - 50 )

  =============   

  1- دانشمندان با مطالعه ی سنگهای رسوبی چه اطلاعاتی به دست می آورند؟ اطلاعاتی درباره ی آب و هوای گذشته ی زمین، محلّ دریاها و خشکی ها و نوع گیاهان و جانورانی که زمانی روی زمین زندگی می کرده و حالا از بین رفته اند، به دست می آورند.

  2- لایه ها چگونه تشکیل می شوند؟ مواد مختلفی که آب همراه خود می آورد به تدریج ته نشین شده و لایه لایه روی هم قرار می گیرند.

  3- چرا بعضی از لایه های رسوبی از بقیه نازکتر هستند؟ زیرا در آن دوره رسوب گذاری کمتر بوده است.

  4- سنگهای رسوبی چگونه برروی هم قرار می گیرند؟ سنگهای رسوبی لایه لایه وبه ترتیب قدمت روی هم قرار می گیرند.

  5- چگونه می فهمیم لایه ای قدیمی تر است؟ هرچه لایه ها پایین تر قرار گرفته باشند قدیمی تر هستند.

  6- سنگهای رسوبی چه نقشی در حفظ آثار جانوران قدیمی دارند؟ سنگهای رسوبی می توانند بقایای جانوران را از تاثیر عوامل تجزیه کننده دور نگه دارند.

  7- فسیل چیست؟ به آثاری که از جانداران بسیار قدیمی در سنگها باقی مانده است فسیل می گویند.

  8- نام دیگر فسیل چیست؟ سنگواره

  9- آیا فسیل ها همیشه بخشی از بدن موجودات زنده هستند؟ خیر گاهی اوقات فسیل ها اثری از جانداران قدیمی هستند مانند ردّ پای آنها.

  10- فسیل ها در کجا تشکیل می شوند؟ بیشتر در دریاها

  11- در چه نوع مناطق دریایی فسیل تشکیل می شود؟ چرا؟ در مناطق کم عمق دریاها. زیرا در این مناطق نور خورشید سبب رشد گیاهان و جمع شدن جانوران گردیده درنتیجه فسیل ها بیشتر در این قسمتها دیده می شوند. لایه های رسوبی هم در اینگونه مناطق تشکیل می شوند.

  12- از چه قسمتهایی از بدن جانوران بیشتر فسیل تشکیل می شود؟ قسمتهای سخت بدن مانند استخوانها ودندانها زیرا سالیان زیادی می توانند در مقابل عوامل محیطی بدون تغییر باقی بمانند.

  13- برای تشکیل فسیل چه میزان زمان نیاز هست؟ میلیونها سال زمان لازم است.

  14- چرا از همه ی قسمتهای بدن جانداران فسیل تشکیل نمی شود؟ قسمتهای نرم مانند ماهیچه ها تجزیه شده و از بین می روند اما قسمتهای سخت مانند استخوانها تجزیه نشده و سالها باقی می مانند.

  15- چرا ازبدن جانداران ساکن خشکی ها، کمتر فسیل تشکیل می شود؟ جانوران درخشکی در رسوبات قرار نگرفته و سریعتر از بین می روند.

  16- دانشمندان از فسیل ها چه استفاده ای می کنند؟ آنها از فسیل ها اطلاعات زیادی درباره ی گذشته ی زمین و تغییرات آن به دست می آورند.

  17- اگر در قسمت بالای کوهی فسیل ماهی پیدا شود نشانه ی آن است که آن محل در گذشته ......... بوده است. جواب - دریا

  18- چه کسانی از مطالعه ی فسیل ها استفاده می کنند؟ زمین شناسان، دانشمندان

  19- چگونه می توان فهمید احتمالا در گذشته در جایی دریا بوده است؟ وجود لایه های رسوبی نشان می دهد منطقه ای قبلا دریا بوده است.

  20- اگر در محلی فسیلی از برگ درخت خرما یافت شود، چه اطلاعاتی از آن محل به دست میدهد؟ آنجا قبلا ناحیه ی گرم و خشک بوده و منابع آب زیززمینی داشته است.

  21- وجود فسیل صدف در یک محل نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا ناحیه ی کم عمق آب بوده است.

  22- از کدامیک از این جانوران ( کرم خاکی، ماهی و حشره ) فسیل بهتری یافته می شود؟ چرا؟ ماهی زیرا ماهی در دریا زندگی می کند و رسوب گذاری می تواند جسد آن را از تجزیه شدن حفظ کرده و بدنش در بین لایه های رسوبی به فسیل تبدیل شود.

  23- چگونه ممکن است از حشرات هم فسیل تشکیل شده باشد؟ حشرات ممکن است در صمغ برخی از گیاهان گیرافتاده و از آنها فسیل تشکیل شده باشد.

  24- برابر مطالعات دانشمندان زندگی ابتدا از کجا شروع شده است؟ از دریاها

  25- مراحل پیدایش حیات را نام ببرید؟ جانوران تک سلولی، جانوران بی مهره، ماهی ها، گیاهان، خزندگان، پرندگان و پستانداران.

  26- دایناسور یعنی چه؟ سوسمار ترسناک

  27- دایناسورها چه زمانی از بین رفتند؟ حدود 65 میلیون سال قبل.

  28- چراهمه ی فسیل های یک منطقه را نباید جمع آوری کرد؟ برای اینکه پژوهشگران، دانشمندان و دانش آموزان آینده هم بتوانند از این فسیل ها استفاده کرده و درباره ی گذشته ی زمین اطلاعاتی به دست آورند.

  29- در ابتدا شکل ظاهری زمین چگونه بود؟ در ابتدا روی کره ی زمین فقط یک خشکی و یک اقیانوس وجود داشت.

  30- خشکی و دریاها چگونه پدید آمدند؟ درحدود 200 میلیون سال پیش، خشکی زمین شروع به تقسیم شدن کرد و به دو خشکی شمالی و جنوبی تقسیم شده و دریاها در بین آنها قرار گرفتند. سپس با تقسیم این خشکیها، قارّه های امروزی به وجود آمدند.

  ***** سوالاتی از دروس قبلی :

  1- چند نوع عدسی داریم؟ دو نوع. اول:عدسی محدّب ( کاو یا برآمده ) دوم: عدسی مقعّر ( کوژ یا فرورفته )

  2- چگونه بفهمیم جسمی در فاصله ی کانونی عدسی محدّب قرار دارد؟ عدسی را جابجا می کنیم تا تصویر کاملا واضح شود. این نقطه مرکز کانونی عدسی است. سپس آن را دورتر می کنیم. زمانی که تصویر شروع به مات شدن کرد، از فاصله ی کانونی عدسی خارج شده ایم.

  3- فاصله ی کانونی عدسی محدّب را چگونه اندازه می گیرند؟ عدسی را طوری قرار می دهند تا نور را در نقطه ای جمع کند. فاصله ی این نقطه تا عدسی همان فاصله ی کانونی عدسی است.

  4- آیا سرعت نور در همه ی محیطها یکسان است؟ خیر. سرعت نور در خلاء بیشتر از سرعت آن در هوا و آب است.  خلاء > هوا > شیشه > آب

  منبع مطلب : kelase5-3.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-3.blogsky.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فسیل

  فسیل

  سَنگواره یا فُسیل (از زبان لاتین کلاسیک: Fossilis، یا فرانسوی: Fossile، به معنای «به دست‌آمده از حفاری») به بازمانده‌های جانوران و گیاهان یا بازمانده‌های دیگر مثلاً ردپا گفته می‌شود. فرآیند سنگواره‌شدن فرآیندی کم‌اتفاق است زیرا بقایای طبیعی معمولاً تجزیه شده و دوباره وارد چرخهٔ مواد می‌گردند. برای اینکه یک سازواره (ارانیسم)، سنگواره شود می‌بایست روی آن هرچه سریع‌تر با مواد رسوبی پوشیده شود. سنگواره‌ها و روند سنگوارگی انواع گوناگونی دارند. سنگواره‌ها معمولاً از خود مواد بازمانده از سازواره تشکیل شده‌اند، ولی هستند سنگواره‌هایی که تنها شامل اثر و رد یک سازواره مثلاً رد پای یک دایناسور یا خزنده می‌شوند. به اینگونه سنگواره‌ها، سنگواره‌های ردّی می‌گویند. دانش بررسی سنگواره‌ها دیرین‌شناسی نام دارد.

  ستماز مناسب‌ترین مکان‌ها برای تشکیل سنگوارها می‌توان به حاشیهٔ دلتاها و پیرامون کوه‌های آتشفشانی قدیمی که خاکستر از آن‌ها متصاعد می‌شود و دریاهای کم عمق و یخچال‌ها و باتلاق‌ها نام برد. بیشتر دانشمندان معتقدند که فسیل‌ها در دریاهای قدیمی قرار داشته‌اند و در بین مواد رسوبی قرار گرفته‌اند و در اثر فشار و گرمای زیاد، به این شکل درآمده‌اند.

  از آثار سنگوارها برای اثبات نظریه‌های زمین‌ساخت ورقه‌ای و تکامل تدریجی استفاده شده‌است. در علم زمین‌شناسی مطالعهٔ دانشگاهی فسیل‌ها در دو مبحث گیاهی و جانوری است که هر کدام به دوبخش بزرگ‌سنگواره‌ها ماکروفسیل و ریزسنگواره‌ها میکروفسیل -و زیرشاخهٔ نانوفسیل‌ها - تقسیم شده و بر این اساس مطالعه می‌شوند. فسیل یا سنگواره رامی توان از مهم‌ترین منابع اطلاعات دربارهٔ گذشتهٔ موجودات دانست. دانشمندان معتقدند نباید تمام فسیل‌های یک منطقه را جمع‌آوری کرد. جمع‌آوری کامل نمونه‌های تریلوبیت ایران یکی از ناخوشایندترین اتفاقات مطالعاتی این حوزه است. نجف‌آباد که به بهشت فسیلی ایران معروف است نمونه‌های فسیلی خشکی را در خود جای داده که در کمتر جایی ازدنیا این نمونه‌های حیوانات خشکی باقی مانده‌است.

  زمان‌بندی[ویرایش]

  زمان‌های تشخیص داده شده[ویرایش]

  دیرینه‌شناسی در صدد این است که چگونگی سیر تحول زندگی در طول زمان زمین‌شناسی نشان داده و توضیح دهد. مشکلی اساسی سخت بودن تاریخ گذاری فسیل‌ها است. بسترهایی که فسیل‌ها در آن وجود داشته و در آن‌ها حفظ شده معمولاً فاقد عناصر رادیواکتیو مورد نیاز برای قدمت گذاری رادیومتری هستند.[۱]

  گونه‌ها[ویرایش]

  فهرست[ویرایش]

  فسیل‌های نشانگر (همچنین به عنوان فسیل‌های راهنما، فسیل‌های شاخص یا فسیل‌های منطقه شناخته می‌شوند) فسیل‌هایی هستند که برای تعریف و شناسایی دوره‌های زمین‌شناسی (یا مراحل حیوانات یک اقلیم) استفاده می‌شوند. آن‌ها بر این فرض کار می‌کنند که، اگرچه رسوبات مختلف بسته به شرایطی که در آن قرار گرفته‌اند، ممکن است متفاوت به نظر برسند، اما ممکن است بقایای همان گونه از فسیل‌ها را شامل شود.

  تشخیص قدمت[ویرایش]

  زمانی که یک فسیل کشف می‌شود برای تشخیص عمر آن را می‌توان از راه‌های مختلفی تخمین زد

  به این صورت است که مقدار یک ایزوتوپ که معمولاً کربن ۱۲ است نسبت به ایزوتوپ دیگر که معمولاً کربن ۱۴ است، اندازه‌گیری می‌شود. از این سرعت و همچنین از مقدار کربن دوازدهی که در بدن هر موجود زنده وجود دارد، اطلاع داریم. وقتی موجودی می‌میرد، مقدار این کربن-۱۲ در زمان تبدیل به کربن۱۲ کاهش می‌یابد. ما با اندازه گرفتن مقدار کربن۱۲ و کربن۱۴ می‌توانیم سن هر چیزی را تعیین کنیم.

  اثر (رد پا)[ویرایش]

  فسیل‌هایی کمیاب بیشتر در مسیرها و سوراخ‌های زیرزمینی تشکیل شده‌اند، اما همچنین شامل کودسنگ (مدفوع فسیلی) و علائم باقی‌مانده از تغذیه هستند[۲][۳] زیرا آن‌ها ضایع داده‌ای را نشان می‌دهند که محدود به حیوانات با قسمت‌های سخت فسیل نشده نبوده و آن‌ها رفتارهای حیوانات را منعکس می‌کند.

  انتقالی[ویرایش]

  فسیل انتقالی، هرگونه بقایای فسیل شده از یک شکل زندگی است که دارای صفاتی مشترک هم برای گروه اجدادی وهم برای گروه اولاد ثابت از آن وجود دارد. این امر به ویژه در جایی حائز اهمیت است که گروه فرزندان به واسطهٔ آناتومی ناخالص و نحوهٔ زندگی از گروه اجدادی به شدت متمایز می‌شوند.

  میکروفسیل‌ها[ویرایش]

  میکروفسیل‌ها یک اصطلاح توصیفی است که در مورد گیاهان فسیل شده و حیواناتی که اندازهٔ آن‌ها دقیقاً کوچک‌تر از حد است که در آن می‌توان فسیل با چشم غیرمسلح مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نقطهٔ قطع معمولی بین فسیل‌های ریز و کلان یک میلی‌متر است.

  رزین[ویرایش]

  فسیل رزین (که در محاوره کهربا نامیده می‌شوند) یک پلیمر طبیعی است که در بسیاری از قسمت‌های جهان، حتی در قطب شمال، یافت می‌شود. قدیمی‌ترین تاریخچه‌های فسیلی مرببوط به تریاسیک است، هرچند بیشتر آن‌ها مربوط به سنوزوئیک است.

  ساب فسیل[ویرایش]

  اصطلاح ساب فسیل را می‌توان برای اشاره به بقایایی مانند استخوان‌ها، لانه‌ها یا مدفوع استفاده کرد که روند فسیل‌سازی آن کامل نیست، یا به دلیل اینکه مدت زمانی که حیوان زندگی می‌کرده خیلی کوتاه بوده. (کمتر از ده هزار سال) یا به دلیل شرایطی که بقایای آن‌ها دفن شده بود برای فسیل‌سازی مطلوب نبوده.

  فسیل‌های شیمیایی[ویرایش]

  فسیل‌های شیمیایی، مواد شیمیایی موجود در سنگ‌ها و سوجت‌های فسیلی (نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی) هستند که نشانگر زندگی باستانی می‌باشد. فسیل‌های مولکولی و ایزوتوپ نشان‌دهندهٔ مدفوع فسیل‌های شیمیایی هستند.[۴]

  فسیل‌های شیمیایی[ویرایش]

  فسیل‌های شیمیایی، مواد شیمیایی موجود در سنگ‌ها و سوجت‌های فسیلی (نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی) هستند که نشانگر زندگی باستانی می‌باشد. فسیل‌های مولکولی و ایزوتوپ نشان‌دهندهٔ مدفوع فسیل‌های شیمیایی هستند.

  تاریخچهٔ مطالعهٔ فسیل‌ها[ویرایش]

  جمع‌آوری فسیل‌ها حداقل به آغاز تاریخ ثبت شده مربوط می‌شود. خود فسیل‌ها به عنوان پیشینهٔ فسیل‌ها نامیده می‌شوند. پیشینهٔ فسیلی یکی از منابع اولیهٔ داده‌های اساسی برای بررسی تکامل بوده و همچنان به تاریخ زندگی در کرهٔ زمین مربوط می‌باشد.

  تجارت و جمع‌آوری[ویرایش]

  تجارت فسیلی عمل خرید و فروش فسیل می‌باشد. این کار بارها و بارها به صورت غیرقانونی و مصنوعی مورد سرقت قرار گرفته و این کار از پایگاه‌های تحقیقاتی انجام می‌شود که سالانه نمونه‌های مهم علمی زیادی صرف این کار می‌شود. این مشکل در چین کاملاً آشکار است، جایی که بسیاری از نمونه‌ها در آنجا به سرقت رفته‌اند.[۵]

  فسیل‌ها به عنوان دارو[ویرایش]

  فسیل‌ها به عنوان داروهای درمان و پیشگیری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرچند نشان داده شده‌است که خوردن برخی از فسیل‌ها، معدهٔ اسیدی و نقصان مواد معدنی بدن را درمان می‌کند.

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  سلما : بابا من سوال تمام فسیل های جای خالی جمع اوری کرد و میخوام یه نفر بگع

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  نگین 9 روز قبل
  0

  تمام فسیل های یک منطقه را میتوان جمع آوری کرد

  خدا🖤 12 ماه قبل
  0

  سلام به دوستان عزیزم پاسخ نباید میشه من خیلی از این سایت خوشم میاد بهترینه همیشه کمک این سایت میکنم

  پس پاسخ:نباید

  متن منو لایک کنید😘

  12 ماه قبل
  0

  تمام فسیلهای یک منطقه را جمع اوری کرد

  جوابش نباید میشه خنگا 12 ماه قبل
  -1

  جوابش نباید میشه خنگا

  0
  ....... 12 ماه قبل

  جوابش نباید میشهخنگا

  سلام 12 ماه قبل
  0

  سلام

  @ 12 ماه قبل
  0

  سلام دوستان عزیز جواب جای خالی (نباید)است

  تمام فسیل های یک منطقه را نباید جمع آوری کرد.

  ناشناس 12 ماه قبل
  0

  چرا نبود سوال من

  ناشناس 12 ماه قبل
  2

  تمام فسبل ها یک منطقه را جمع اوری کرد

  0
  خدا🖤 12 ماه قبل

  سلام دوستم پاسخ میشه نباید😊

  0
  توحید تمدن 12 ماه قبل

  گفتم دیگه چند بار بنویسم

  0
  توحید تمدن 12 ماه قبل

  تمام فسیل ها یک منطقه را جمع اوری کرد

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  ل

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  کاش یکی بگه

  0
  خدا🖤 12 ماه قبل

  نباید

  0
  @ 12 ماه قبل

  پاسخ جای خالی (نباید)است

  سلما 1 سال قبل
  4

  بابا من سوال تمام فسیل های جای خالی جمع اوری کرد و میخوام یه نفر بگع

  0
  @ 12 ماه قبل

  جواب جای خالی میشه (نباید)

  تمام فسیل های یک منطقه را نباید جمع آوری کرد،🤗

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  خیلی

  مهناز 1 سال قبل
  1

  درختان وعلف ها

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  لطفا شما بگین

  💕💕 1 سال قبل
  2

  مریضضضضض

  تمام 2 سال قبل
  3

  آخرین دسته گیاهانی که بر روی زمین ظاهر شدند

  0
  خدا🖤 12 ماه قبل

  گلدار ها 😊💙

  0
  @ 12 ماه قبل

  مرجان ها

  1
  مرجان ها 1 سال قبل

  مرجانها

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید