توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  جنگ آذربایجان و ارمنستان قره باغ 2020

  1 بازدید

  جنگ آذربایجان و ارمنستان قره باغ 2020 را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  درگیری‌های شدید ارمنستان و آذربایجان بر سر قره‌باغ از سر گرفته شد

  درگیری‌های شدید ارمنستان و آذربایجان بر سر قره‌باغ از سر گرفته شد

  درگیری نظامی میان آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ صبح یکشنبه ۲۷ سپتامبر پس از دو ماه از سر گرفته شد. ارمنستان مدعی است که این درگیری‌ها با حملات هوایی و توپخانه‌ای آذربایجان آغاز شده و نیروهای تحت حمایت ایروان در قره باغ نیز به آن پاسخ داده‌اند.

  در پی انتشار خبرهایی که از تشدید درگیری‌ها و کشته شدن تعدادی نظامی و غیرنظامی حکایت دارد آذربایجان مدعی شد بر شش روستا که در خاک خود واقع شده و تحت کنترل ارمنستان قرار گرفته بود مسلط شده است.

  سخنگوی وزارت دفاع آذربایجان به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما شش روستا را آزاد کردیم که یکی از آنها در شهرستان جبرائیل و پنج روستای دیگر در شهرستان فضولی واقع شده است.»

  این در حالیست که ارمنستان به سرعت به این ادعا واکنش نشان داد و آنرا رد کرد. یک سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان فتح شش روستا توسط ارتش آذربایجان در منطقه قره‌باغ را تکذیب کرد و یاد آور شده که ادعای باکو با واقعیت های موجود همخوانی ندارد.

  در بیانیه وزارت دفاع ارمنستان همچنین تاکید شده که ادعای فتح شش روستا در قره‌باغ اقدامی «تحریک آمیز» است.

  سرنگونی دو بالگرد نظامی آذربایجان

  جمهوری آذربایجان در این روز پس از هدف قرار گرفتن و سرنگونی دو بالگرد نظامی‌‌اش در ارتفاعات قره‌باغ این منطقه را زیر آتش سنگین توپخانه و سامانه‌های موشکی خود قرار داد.

  جدایی طلبان قره‌باغ که تحت حمایت ارمنستان هستند می‌گویند که در جریان درگیری با نیروهای نظامی آذربایجان خسارات سنگینی به آنها وارد کرده اند.

  باکو اعلام کرده که نظامیان آذربایجان پس از حمله جدایی طلبان دست به تهاجمی متقابل زده‌اند و بسیاری از مواضع جدایی طلبان از جمله دوازده سکوی پدافند هوایی را هدف قرار داده‌اند.

  مقامات نظامی آذربایجان همچنین گفته اند که تنها یک بالگرد ارتش این کشور در جریان حمله جدایی طلبان سرنگون شده است.

  سخنگوی جدایی طلبان منطقه قره‌باغ روز یکشنبه در یک پیام فیسبوکی اعلام کرد: «نیروهای آذربایجان صبح امروز کلیه خطوط تماس در منطقه را بمباران کردند.» وی با درخواست از ساکنان این منطقه برای رفتن به پناه گاه‌ها تصریح کرد که «استپاناکرت»، مرکز و پایتخت قره‌باغ نیز بمباران شده است.

  هر دو طرف مناقشه از کشته شدن غیرنظامیان در جریان درگیری های صبح روز یکشنبه خبر داده اند. پیش‌تر برخی خبرگزاری ها اعلام کرده بودند در جریان تبادل آتش میان دو طرف خسارات سنگینی به واحدهای مسکونی و تجاری در مناطق مرزی وارد شده است.

  در قره‌باغ و ارمنستان «بسیج عمومی» و «حکومت نظامی» اعلام شد

  در پی از سرگرفته شدن درگیری های شدید در قره‌باغ، جدایی طلبان این منطقه از اعلام بسیج عمومی برای مقابله با آذربایجان خبر دادند. ریاست حکومت خودمختار قره‌باغ روز یکشنبه اعلام کرد که در پاسخ به تهاجم گسترده نیروهای نظامی آذربایجان به این منطقه فرمان «بسیج عمومی» صادر کرده است.

  آرائیک هارطونیان، رهبر کنونی جمهوری قره‌باغ در جریان نشست فوق العاده پارلمان محلی که صبح روز یکشنبه تشکیل شد ضمن اعلام وضعیت «حکومت نظامی» در این منطقه تاکید که برای افراد بالای هجده سال فرمان بسیج عمومی صادر کرده است.

  از سوی دیگر نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان نیز با اعلام حکومت نظامی و بسیج عمومی از مردم کشورش خواست که آماده دفاع از «میهن مقدس» باشند.

  نیکول پاشینیان در پیامی که در شبکه اجتماعی فیس بوک منتشر شد، خطاب به مردم کشورش تاکید کرد: «قاطعانه از کشور و ارتش خود حمایت کنیم...ما پیروز خواهیم شد. زنده باد ارتش با شکوه ارمنستان!»

  وعده پیروزی رئیس جمهوری آذربایجان

  این در حالیست که رئیس جمهوری آذربایجان با مشروع خواندن اقدام نظامیان کشورش در مناقشه قره‌باغ وعده پیروزی در میدان نبرد داد.

  الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان صبح روز یکشنبه پس از شروع مجدد درگیری ها در منطقه قره‌باغ طی یک نطق تلویزیونی وعده داد که ارتش این کشور در نبرد با نیروهای ارمنی و جدایی طلبان پیروز از میدان خارج خواهند شد.

  آقای علی‌اف در این خصوص تصریح کرد: «ارتش آذربایجان امروز در سرزمین خود می جنگد و از تمامیت ارضی خود دفاع می کند.»

  رئیس جمهوری آذربایجان در ادامه تاکید کرد که کشورش «هدفی درست» را دنبال می کند و با وارد کردن «ضربات ویرانگر به دشمن» در نهایت پیروز خواهد شد.

  روسیه خواهان آتش بس فوری در قره‌باغ شد

  مسکو در نخستین واکنش به شعله ور شدن دوباره آتش جنگ میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ که گفته می شود تلفانی را در میان غیرنظامیان به همراه داشته، خواهان «آتش بس فوری» در این منطقه شد.

  وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای ضمن اشاره به «بمباران های شدید» در خطوط تماس میان دو طرف مناقشه، خواهان توقف فوری درگیری ها و آغاز مذاکرات برای تثبیت اوضاع در منطقه شد.

  تداوم مناقشه تاریخی

  قره‌باغ با مرکزیت استپاناکرت، بدنبال جنگ و درگیری‌های باکو و ایروان در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی، اعلام استقلال کرد. اغلب ساکنان قره‌باغ را که از حمایت تمام عیار ارمنستان برخوردار است ارمنی‌ها تشکلیل می دهند. قره باغ پیش از اعلام استقلال جزیی از خاک جمهوری آذربایجان بود.

  آذربایجان و ارمنستان چندین دهه است که بر سر منطقه «ناگورنو قره‌باغ» با یکدیگر اختلاف دارند؛ اختلافی که اواخر دهه هشتاد میلادی آتش یک مناقشه و جنگ ادامه‌دار میان دو کشور را شعله‌ور کرد.

  ارمنستان عضو یک پیمان امنیت منطقه‌ای موسوم به «سازمان پیمان امنیت جمعی» است که رهبری آنرا مسکو برعهده دارد. آذربایجان اما در این مناقشه حمایت کشور ترکیه را با خود دارد.

  به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

  منبع مطلب : per.euronews.com

  مدیر محترم سایت per.euronews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جنگ برای قره‌باغ: اردوغان به ارمنستان تاخت؛ ایران، اروپا و روسیه خواهان آتش‌بس فوری شدند

  جنگ برای قره‌باغ: اردوغان به ارمنستان تاخت؛ ایران، اروپا و روسیه خواهان آتش‌بس فوری شدند

  درگیری های تازه میان آذربایجان و ارمنستان بر سر حاکمیت بر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ که این بار وسعت کم سابقه‌ای به خود گرفته و نگرانی نسبت به وخامت اوضاع در این منطقه را تشدید کرده با واکنش فوری جامعه بین‌الملل همراه شده است.

  این درگیری‌ها از سطح تبادل آتش معمول و پراکنده میان دو طرف که آخرین مورد آن دو ماه پیش دست کم ۱۶ کشته برجای گذاشت، فراتر رفته و به ادعای باکو بر تسلط نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان در چند روستای تحت کنترل جمهوری ارمنستان منجر شده است.

  شمار تلفات جانی درگیری‌های تازه هنوز به صورت دقیق مشخص نیست اما هر دو طرف می‌گویند که در جریان نبردهای صبح روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر تعدادی نظامی و غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند.

  تنش و تشدید درگیری در منطقه قره‌باغ این بار با صدور فرمان «حکومت نظامی» و «بسیج عمومی» از سوی رهبران حاکم بر قره باغ و نیز مقامات دولت ارمنستان همراه شده است.

  اتحادیه اروپا: درگیری‌ها متوقف و مذاکرات فوراً آغاز شود

  اتحادیه اروپا در نخستین واکنش به این درگیری ها خواستار توقف خصومت‌ها و بازگشت فوری طرفین مناقشه به میز مذاکرات شد.

  شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا روز یکشنبه ساعاتی پس از شروع درگیری‌ها خواستار توقف خصومت‌ها میان نیروهای ارتش آذربایجان و جدایی طلبان منطقه قره‌باغ شد و طرفین مناقشه را به بازگشت فوری به میز مذاکرات دعوت کرد.

  رئیس شورای اتحادیه اروپا با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «خبرهای منتشر شده مبنی بر خصومت و درگیری‌های تازه در منطقه قره‌باغ نگرانی های شدیدی را بر انگیخته است.»

  شارل میشل در ادامه تاکید کرد: «برای جلوگیری از شدت گرفتن دامنه خشونت‌ها، اقدام نظامی باید هر چه سریعتر متوقف شود.» وی همچنین تاکید کرد که طرفین باید بدون هرگونه پیش شرط به میز مذاکره بازگردند و این تنها راه ممکن است.»

  فرانسه: درگیری‌ها باید فوراً متوقف شود

  پاریس نیز از «درگیری‌های شدید» در ارتفاعات قره‌باغ به شدت ابراز نگرانی کرد و از طرفین مخاصمه خواست فوراً به درگیری‌ها پایان دهند و گفتگوها را از سر بگیرند.

  در بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه چنین آمده است: پاریس به همراه شرکای روس و آمریکایی خود بر تعهد دوباره برای دستیابی به راه حل پایدار مناقشه جاری در منطقه از راه گفتگو و با احترام به قوانین بین الملل تاکید می کند.

  جامعه بین الملل پیش از این با ابتکاری در قالب گروه مینسک شامل کشورهای روسیه، فرانسه و ایالات متحده تلاش کرده بود تا از طریق میانجی گری مناقشه قره‌باغ را حل کند.

  ترکیه: با تمام قوا از آذربایجان حمایت می‌کنیم

  ترکیه که از حامیان آذربایجان در مناقشه این کشور با ارمنستان بر سر مالکیت منطقه قره‌باغ است در پی درگیری‌های روز یکشنبه پشتیبانی آشکار خود را از باکو اعلام کرد.

  خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در بیانیه‌ای ارمنستان را بزرگترین تهدید برای ثبات در منطقه قفقاز خواند و تاکید کرد که کشورش با کلیه امکانات از باکو در این مناقشه حمایت می کند.

  رجب طیب اردوغان نیز در پیامی توییتری از جامعه جهانی خواست نسبت به آنچه وی آن را «ظلم و اشغالگری ایروان علیه آذربایجان» خواند، واکنش نشان دهد.

  آقای اردوغان مدعی شد که ارمنستان به مناطق مسکونی در مرز جمهوری آذربایجان حمله کرده و صلح و امنیت منطقه را به خطر انداخته است. وی تصریح کرد که ترکیه با رویکرد «یک ملت و دو دولت» همواره از آذربایجان حمایت می‌کند.

  رئیس جمهوری ترکیه در بخش دیگری از پیام خود، جامعه جهانی را به در پیش گرفتن «استانداردی دوگانه در برابر رویکرد متجاوزانه و تهاجمی ارمنستان» متهم و نسبت به آنچه «سهل‌انگاری سی ساله کشورهای سه گانه مینسک و عدم ارائه راه حل این مشکل» خوانده شده، ابراز تاسف کرد.

  آمادگی ایران برای میانجی‌گری و آتش‌بس

  ایران نیز در واکنش به درگیری های روز یکشنبه در قره‌باغ طرفین مناقشه را توقف فوری خشونت‌ها و آغاز گفتگوها دعوت کرد. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این خصوص گفت: «جمهوری اسلامی ایران از نزدیک و با نگرانی درگیری‌های نظامی میان جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان را دنبال می‌کند و ضمن دعوت طرفین به خویشتنداری، خواستار توقف فوری درگیری‌ها و آغاز گفت وگو میان دو کشور است.»

  وی همچنین از آمادگی کشورش برای استفاده از همه ظرفیت‌های خود به منظور برقراری آتش بس و آغاز گفت وگوها میان طرفین خبر داد.

  روسیه: فوراً آتش‌بس شود

  مسکو در نخستین واکنش به شعله ور شدن دوباره آتش جنگ میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ که گفته می‌شود تلفانی را در میان غیرنظامیان به همراه داشته، خواهان «آتش بس فوری» در این منطقه شد.

  وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به بمباران‌ و گلوله‌باران شدید در خطوط تماس میان دو طرف مناقشه، خواهان توقف فوری درگیری‌ها و آغاز مذاکرات برای تثبیت اوضاع در منطقه شد.

  آذربایجان و ارمنستان چندین دهه است که بر سر منطقه «ناگورنو قره‌باغ» با یکدیگر اختلاف دارند؛ اختلافی که اواخر دهه هشتاد میلادی آتش یک مناقشه و جنگ ادامه‌دار میان دو کشور را شعله‌ور کرد.

  به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

  منبع مطلب : per.euronews.com

  مدیر محترم سایت per.euronews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درگیری مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان (۲۰۲۰)

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید