توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  جواب گفت و گو کنید علوم نهم صفحه 5

  1 بازدید

  جواب گفت و گو کنید علوم نهم صفحه 5 را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  پاسخ گفت وگو کنید صفحه 5 علوم نهم(چرخه ی نیتروژن)

  قسمتی از نیتروژن موجود در هوا هنگام رعد و برق از آن جدا می شود. تخلیه یناگهانی بار الکتریکی باعث می شود مقداری از اکسیژن و نیتروژن موجود در هوا با هم ترکیب شوند و اکسیدهای نیتروژن به وجود آید. اکسیدهای نیتروژن پس از حل شدن در آب با سایر عناصر ترکیب می شوند و ترکیبات نیتروژن دار تولید می کنند. برخی از باکتریها و جلبکها نیز نیتروژن موجود در هوا را جذب می کنند. باکتریهایخاصیّ که در ریشه ی برخی از گیاهان مثل نخود، لوبیا، نخودفرنگی و غیره وجود دارند، نیتروژن هوا را به طور مستقیم جذب می کنند و در اختیار گیاه قرار می دهند.

  گیاهان با استفاده از نیتروژن، پروتئین می سازند و جانوران با خوردن گیاهان، این پروتئینها را وارد بدن خود می کنند.

  گیاهان و جانوران پس از مرگ توسط تجزیه کنندگان موجود در خاک تجزیه می شوند. به این ترتیب ترکیبات نیتروژن دار وارد خاک شده، توسط گیاهان مصرف می شوند. جانوران، ترکیبات نیتروژن دار را با خوردن گیاهان یا سایر جانوران گیاهخوار وارد بدن خود می کنند.

  باکتریهای تجزیه کننده ی موجود در خاک مقداری از ترکیبات نیتروژن دار خاک را به نیتروژن گازی شکل تبدیل می کنند. به این ترتیب تقریباً همان اندازه نیتروژنی که از هوا گرفته و مصرف می شود، مجدداً به آن باز می گردد.

  در واقع نیتروژن موجود در هوا از خاک، اندامهای مختلف گیاهان و بدن جانوران عبور می کند و در نهایت دوباره هوا می شود. این کار ممکن است هزاران و یا حتّی میلیونها سال طول بکشد؛ ولی هر مولکول نیتروژن سرانجام به هوا باز می گردد.

  منبع مطلب : olom2t.blogfa.com

  مدیر محترم سایت olom2t.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ثمین نبوی راد : جواب گفت وگو کنید علوم نهم صفحه 5

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سنا 7 روز قبل
  1

  نیتروژن هایی که در بدن جانداران یا گیاهان قرار دارن بخار میشوند و با شروع رعدوبرق دوباره به زمین می ایند و ب جاهای مختلف میروند

  یسرا 13 روز قبل
  2

  سلام اگه میشه صفحه۵علوم نهم رو جواب بدین ممنون

  ثمین نبوی راد 20 روز قبل
  4

  جواب گفت وگو کنید علوم نهم صفحه 5

  ناشناس 20 روز قبل
  0

  جواب گفت‌و گو کنید علوم نهم صفحه 5

  برای ارسال نظر کلیک کنید