توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  حد و مرز دوستی تا کجاست مطالعات ششم

  1 بازدید

  حد و مرز دوستی تا کجاست مطالعات ششم را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  سایت های خانم زارع تیموری / پایه ششم

  سایت های خانم زارع تیموری / پایه ششم

  فصل اول اجتماعی ( درس ۲ )

  سوالات:


  ۱- منظور از این ضرب المثل:«‍ پیداکردن دوست آسان است اما نگه داری آن مشکل»چیست؟

   منظور حفظ دوستی است یعنی دقـــت کنیم تا دوستی ما ادامه پیدا کند و رابطه ی دوستی مان محکم تر شود.


  ۲-بعد از انتخاب دوست چه موضوعی در آداب دوستی مهم است؟ حفظ و نگه داری دوستی


                       بقیه ی سوالات در ادامه ی مطلب...


  ۴- رعایت چه نکاتی باعث حفظ دوستی ها میشود؟به دوست وفادار باشیم و در غیاب دوستمان هم از او دفاع کنیم.کاری نکنیم که دوستمان به خاطر خواسته های ما به دردسر و زحمت بیفتد.اگر خطایی از دوستمان دیدیم عیب جوبی نکنیم بلکه با رفتار محبت آمیز و در خلوت به تذکر دهیم.اگر دوستمان کار اشتباهی انجام داده و عذر می خواهد او را ببخشیم.با یکدیگر با احترام برخورد کنیم و بیش از حد شوخی نکنیم.در مسایل و مشکلات با هم احساس همدردی و خیرخواهی داشته باشیم و به هم کمک کنیم.


  5- چرا برای دوستی حد و مرز هایی مشخص شده است؟هرچیزی حد مرزی دارد.دوستی ها هم حد و مرز مشخصی دارند که اگر از حد خود خارج شوند مشکلاتی به وجود می آورند.


  6- چرا باید از دوستی های افراطی پرهیز نمود؟زیرا این نوع وابستگی زیاد از حد به دوست آرامش روانی افراد را برهم میزند و مشکلاتی را به وجود می آورد


  7- گاهی در روابط با دوستان یا حتی بزرگتر ها موقعیت هایی پیش می آید که افراد درخواست های نابه جایی دارند،در این موارد چه باید بکنیم؟باید یاد بگیریم که در این مواقع قاطعانه و محترمانه و بدون خجالت «نه» بگوییم و اگر لازم دانستیم دلیل «نه»گفتن خود را بگوییم.


  8- چرا گاهی وقت ها در روابط دوستانه«نه» گفتن سخت است؟زیرا ممکن است احساس کنیم که با نه گفتن،آن ها از دست ما ناراحت می شوند یا از اینکه نظر واقعی مان را بگوییم خجالت بکشیم.گاهی هم تصور می کنم که اگر به آن ها «نه» بگوییم،ما را مسخره می کنند یا فکر می کنند ما بچه هستیم.


  9- اگر انسان بر خلاف عقیده ی   خودش همه ی خواسته های دیگران را قبول کند و بخواهد آن ها را رازی نگه دارد چه اتفاقی می افتد؟ ممکن است برای خودش و خانواده اش دردسر درست کند.
  منبع مطلب : zareteimori.blogsky.com

  مدیر محترم سایت zareteimori.blogsky.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اهل قلم


  درس اول

  1- چرا انسان نمیتواند تنها زندگی کند ؟ج : زیرا انسان موجودی اجتماعی است و تنهایی برایش احساس ناخوشایندی است.

  2- چرا تنهایی برای انسان احساس ناخوشایندی است ؟ج : زیرا دوستی یکی از مهمترین نیازهای انسان است.

  3- چرا ما انسانها به دوست نیازمندیم ؟ج : برای این که هم به دوستانمان محبت کنیم و هم این که مورد محبت دیگران قرار بگیریم.

  4- چرا انسان به دوستی و برقراری ارتباط و محبت نیازمند است ؟ج : زیرا خداوند در سرشت و فطرت ما انسانها میل به محبت کردن و محبت دیدن و نیاز به برقراری ارتباط را قرار داده است.

  5- چهار مورد از فایدههای دوست خوب را بنویسید .ج : 1ـ لذت بردن از همنشینی و همفکری با او 2ـ صحبت کردن با دوست عاقل و صبور و درمیان گذاشتن شادیها و ناراحتیها 3ـ یاری رساندن به ما در هنگام مشکلات 4ـ افزایش آگاهیها و یادگیری چیزهای جدید.

  6- چرا انتخاب دوست یک موضوع مهم است ؟ج : زیرا رفتار و اخلاق دوستان در ما تأثیر میگذارد و ما نیز تأثیراتی بر روی دوستان خود داریم.

  7- فایده ی صحبت کردن با دوست در هنگام شادی و ناراحتی چیست ؟ج : باعث میشود احساس سبکی و آرامش کنیم.

  8- آیا هر فردی را میتوان برای دوستی و رفاقت انتخاب کرد ؟ج : خیر ، گاه ممکن است یک دوست مسیر آینده و زندگی. دوستش را به سوی سعادت تغییر دهد و گاه ممکن است در شرایطی یک دوست موجب ناراحتی و سرشکستگی دوست خود شود.

  9- حضرت علی (ع) در نامهی خود به فرزندشان امام حسن (ع) در رابطه با ملاکهای دوستی چه فرمودهاند ؟ج : فرمودند : « با نیکان همدلی و رفاقت کن تا از آنان باشی و از بدان جدا شو تا از آنان نباشی.

  10- امیر مؤمنان حضرت علی (ع) چه ملاکها و معیارهایی را برای انتخاب دوست مهم دانستهاند ؟ج : 1ـ خیرخواه باشد و ما را از کارهای ناپسند باز دارد 2ـ صادق و یکرنگ باشد 3ـ خوشاخلاق و با ادب باشد.

  10- جمله ی « هر کس ادب ندارد ، عقل هم ندارد » از کیست ؟ و به چه چیزی اشاره دارد ؟ج : از حضرت علی (ع) است و به این موضوع اشاره دارد که دوست خوب ، خوشاخلاق و با ادب است.

  11- بنا به گفته ی حضرت علی (ع) چرا باید کسی را برای دوستی انتخاب کنیم که ما را از بدیها و کارهای نامناسب باز دارد ؟ج : زیرا چنین دوستانی به ما یاری میرسانند و سبب پیشرفت ما می شوند.

  12- معنی این ابیات را بنویسید

  ـ تو اول بگو با کیان زیستی                  من آن گه بگویم که تو کیستی

  تو در ابتدا بگو با چه کسانی زندگی و دوستی کردی تا پس از آن من بگویم که تو چگونه انسانی هستی.

  ـ همنشین تو از تو به باید                    تا تو را عقل و دین بیفزاید

  دوست و همنشین تو باید از خود تو بهتر باشد تا باعث افزایش عقل و دانایی و دین و ایمان تو شود.

  سوالات درس دوم مطالعات اجتماعی ( آداب دوستی)

  1- منظور از ضرب المثل « پیداکردن دوست آسان است اما نگهداری آن مشکل » چیست ؟ج : منظور حفظ کردن دوستی است . یعنی سعی کنیم تا دوستی ها ادامه پیدا کند و رابطه ی دوستی محکم تر شود.

  2- مهم ترین موضوع بعد از انتخاب دوست چیست ؟ج : حفظ دوستی

  3- حفظ کردن دوستی به چه معناست ؟ ج : یعنی ما با دوستانمان رفتارهای مناسبی داشته باشیم تا دوستی ها ادامه پیدا کند و این ارتباط به هم نخورد و محکم تر شود.

  4- رعایت چه نکاتی به حفظ دوستی کمک می کند ؟ج : جواب بالای صفحه ی 15 داخل کادر سبز

  5- چرا باید دوستی حد و مرز داشته باشد ؟ج : چون اگر دوستی ها از حدود خود بیشتر بروند مشکلاتی به وجود می آورند.

  6- چرا باید از دوستی های افراطی پرهیز کرد ؟ج : زیرا وابستگی بیش از حد به دوست آرامش روحی افراد را بر هم می زند.

  7- گاهی موقعیت هایی پیش می آید که افراد از ما درخواست های نابجایی دارند ، در این موارد چه باید بکنیم ؟ج : در این مواقع قاطعانه و محترمانه « نه » بگوییم ـ از نه گفتن خجالت نکشیم ـ اگر لازم دانستیم دلیل نه گفتنمان را توضیح دهیم.

  8- چرا در روابط دوستانه گاهی نه گفتن سخت است ؟ج : چون ممکن است احساس کنیم که با نه گفتن دوستانمان از ما ناراحت شوند ، یا اگر نظر واقعی خود را بگوییم خجالت می کشیم و تصور می کنیم ممکن است ما را مسخره کنند و فکر کنند ما بچه هستیم.

  9- اگر انسان بر خلاف عقیده ی خویش همه ی خواسته های دیگران را قبول کند و دیگران را راضی نگه دارد ، چه اتفاقی پیش می آید ؟ج : ممکن است چنین فردی برای خود و حتی خانواده اش دردسر درست کند.

  10- معنی این شعر چیست ؟ مربوط به کدام یک از توصیه های حفظ دوستی است ؟

  «دوست آن باشد که گیرد دست دوست   در پریشان حالی و درماندگی»

  ج: دوست کسی است که در هنگام ناراحتی و گرفتاری دست دوست خود را بگیرد یعنی به او کمک رساند

  مربوط به این است که دوستان باید در مسائل و مشکلات با هم همدردی کنند و به هم کمک رسانند .

  سوالات درس سوم مطالعات اجتماعی  ( تصمیم گیری چیست؟ )

  1-تصمیم گیری یعنی چه ؟ج : یعنی انتخاب

  2- وقتی ما تصمیم گیری می کنیم ، چه کاری انجام داده ایم ؟ج : از بین دو یا چند چیز ، مواردی را انتخاب می کنیم و مواردی را کنار می گذاریم.

  3- آیا همه ی تصمیمات ساده هستند ؟ج : خیر ، همه ی تصمیمات ساده نیستند ؛ گاهی موقعیت هایی پیش می آید که در آن راه های مختلف و متعددی وجود دارد و انتخاب یکی از آن ها مشکل است.

  4- به چند روش می توان تصمیم گیری کرد ؟ج : بعضی تصمیم گیری ها فقط به نفع خودمان است و ممکن به ضرر دیگران باشد ، بعضی تصمیمات فقط به نفع دیگران است و ممکن است به ضرر ما باشد ، اما بعضی تصمیمات مناسب است یعنی باعث ضرر کسی نمی شود.

  5- چرا تصمیم گیری کار مهمی است ؟ج : چون همه ی تصمیماتی که ما می گیریم ، نتایج و آثاری دارند . ممکن است این آثار خوب یا بد باشند و بعضی تصمیمات تأثیر زیادی روی زندگی ما دارند.

  6- تصمیمات مهم زندگی ما در چه چیزهایی اثر می گذارند ؟ج : در اخلاق و رفتار ، سلامتی ، وضع تحصیل و آینده ی ما اثر می گذارند.

  7- آثار مثبت و منفی یعنی چه ؟ج : آثار مثبت یعنی خوب و منفی یعنی بد

  سوالات مطالعات اجتماعی ششم درس چهارم  ( چگونه تصمیم بگیریم ؟  )  

  1- برای تصمیم گیری خوب چه باید کرد ؟ج : باید خوب فکر کنیم و نتایج هر انتخاب را پیش بینی کنیم و بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

  2- چگونه می فهمیم که تصمیم ، تصمیم خوبی بوده یا نه ؟ج : از روی نتایج آن.

  3- تصمیم گیری چه مراحلی دارد ؟ج : 1 ـ خوب فکر کنیم 2 ـ نتیجه ی هر انتخاب را پیش بینی کنیم 3 ـ بهترین راه را انتخاب کنیم.

  4- اولین کاری که در هنگام تصمیم گیری باید انجام دهیم چیست ؟ج : درباره ی موضوع خوب فکر کنیم و اطلاعاتی درباره ی آن جمع آوری کنیم.

  5- چرا گاهی اوقات نتایج تصمیمات ناگهانی زیان بار است ؟ج : زیرا درباره ی آن تصمیم خوب فکر نشده است

  6- پیش بینی نتیجه چه زمانی صورت می گیرد ؟ج : بعد از آن که فهمیدیم راه های متفاوتی وجود دارد ، باید نتیجه ی انتخاب هر کدام را پیش بینی کنیم.

  7- با وجود راه حل های متفاوت در تصمیم گیری چگونه می توانیم بهترین راه را انتخاب کنیم ؟ج : آن انتخاب هایی را که نتایج بدی دارند کنار می گذاریم و آن راه حلی که نتیجه ی مثبتی دارد را انتخاب می کنیم

  8- در هنگام انتخاب بهترین راه به چه مواردی باید دقت کنیم ؟ج : 1 ـ بر خلاف دستورات دین نباشد 2 ـ بر خلاف قوانین و مقررات خانه ، مدرسه و جامعه نباشد 3 ـ باعث نگرانی و نارضایتی خانواده نباشد 4 ـ به سلامتی فرد و دیگران لطمه نزند 5 ـ برای خود فرد و دیگران مشکل و دردسر ایجاد نکند

  9- در موقع تصمیم گیری باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟ج : 1 ـ با افراد با صلاحیت و با تجربه مشورت کنیم 2 ـ تحت تأثیر فشارهای روانی دوستانمان قرار نگیریم 3 ـ به موقع تصمیم بگیریم.

  10- در مورد مسائل زندگی و تصمیم گیری های مهم باید با چه کسانی مشورت کنیم ؟ج : با افراد با تجربه مانند پدر ، مادر ، معلم و مشاور مدرسه.

  11- آیا در هنگام تصمیم گیری باید تحت تأثیر دوستانمان قرار بگیریم ؟ج : خیر ، باید تصمیمی را بگیریم که بر خلاف مقررات نباشد و باعث نگرانی خانواده ی ما نشود و به سلامتی ما و دیگران آسیب نزند.

  12- چرا باید به موقع تصمیم بگیریم ؟ج : زیرا تصمیم نگرفتن یا تصمیم گیری را به آینده موکول کردن باعث از دست رفتن فرصت ها می شود.چ

  سوالات درس پنجم مطالعات اجتماعی ( عوامل مؤثر در کشاورزی )    

  1- انسان ها بخش عمده ی غذای خود را چگونه به دست می آورند ؟ج : از راه کشاورزی

  2- مراحل عمده ی کشاورزی را نام ببرید .ج : کاشت ، داشت ، برداشت

  3- عوامل مؤثر در کشاورزی را نام ببرید .ج : 1 ـ عوامل طبیعی 2 ـ عوامل انسانی

  4- عوامل طبیعی مؤثر در کشاورزی را نام ببرید .ج : 1 ـ خاک 2 ـ آب و هوا 3 ـ آب

  5- چه زمین هایی برای کشاورزی مناسب نیستند ؟ج : کوه های بلند و مرتفع ، زمین های پرشیب و سنگلاخ و زمین های آهکی و نمکی

  6- چه زمین هایی برای کشاورزی مناسب هستند ؟ج : دشت های هموار و جلگه هایی که خاک های آبرفتی و حاصلخیز دارند

  7- آب و هوا چه تأثیری در تولید محصولات کشاورزی دارد ؟ج : هر محصول با یک نوع شرایط آب و هوایی سازگاری دارد

  8- محصولات کشاورزی زیر برای رشد بهتر به چه آب و هوایی نیاز دارند ؟خرما : آب و هوای گرم ـــ برنج : آب و هوای معتدل و مرطوب ـــ سیب زمینی : آب و هوای سرد 

  9- آب مورد نیاز کشاورزی کشور چگونه تأمین می شود ؟ج : از آب باران و رودها و در بعضی نواحی از آب های زیر زمینی از راه کندن چاه یا قنات به زمین های کشاورزی می رسد

  .10- بیش تر مساحت کشورمان چه آب و هوایی دارد ؟ج : گرم و خشک

  11- کشور ما از نظر بارندگی چه جایگاهی در جهان دارد ؟ج : از کشورهای کم باران است

  12- عوامل انسانی مؤثر در کشاورزی را نام ببرید .ج : 1 ـ نیروی کار 2 ـ ابزار و وسایل 3 ـ سرمایه 4 ـ مواد یا نهاده ها

  13- نیروی کار چه تأثیری در کشاورزی دارد ؟ج : در کشاورزی به افرادی نیاز داریم که مهارت دارند و می توانند کارهای مربوط به کشاورزی را انجام بدهند ؛ افرادی مانند : کشاورز ، آبیار ، مهندس کشاورزی و ...

  14- از ابزار کشاورزی در چه کارهایی استفاده می شود ؟ج : برای شخم زدن ، آبیاری ، درو کردن ، کندن علف های هرز و غیره

  15- سرمایه چه تأثیری در کشاورزی دارد ؟ج : باید پول داشته باشیم تا مواد و ابزار مورد نیازمان را بخریم ؛ اگر سرمایه ی ما کم باشد می توانیم با دیگران شریک شویم یا وام بگیریم

  16- در کشاورزی مواد و نهاده ها چه هستند ؟ج : بذر ، سم و کود

  19- چگونه می توان از کشاورزان ایرانی حمایت کرد ؟ج : با خرید و مصرف محصولات کشاورزی ایرانی 

  20- چرا محصولات ایرانی خوش عطر و خوشمزه است ؟ج : چون کشور ایران کشوری آفتابی است

  سوالات متن درس 6 مطالعات اجتماعی  ( محصولات کشاورزی ، از تولید به مصرف )

  1- دو فعالیت مهم کشاورزی را نام ببرید .ج : زراعت و باغداری

  2- زراعت چیست ؟ج : زراعت یعنی کشت و پرورش گیاهانی که بعد از کاشت دانه ، حداکثر تا یک سال محصول می دهند . مانند گندم ، جو ، گوجه فرنگی و هویج

  3- باغداری چیست ؟باغداری کشت و پرورش نهال درختان است که بعد از گذشت یک یا چند سال محصول می دهند . مانند درخت خرما ، پرتقال و انار

  4- خوراک روزانه و غذای اصلی مردم کشور ما چیست ؟ج : گندم و برنج

  5- چه خوراک های دیگری علاوه بر نان ، از آرد گندم درست می شود ؟ج : ماکارانی ، لازانیا ، بعضی از انواع شیرینی و...

  6- گندم گیاهی چند ساله است ؟ج : یک ساله

  7- گندم به چه شکل هایی و در کجای کشور کشت می شود ؟ج : به دو شکل پاییزه و بهاره و در همه جای کشور کشت می شود

  8- برنج در چه شرایطی به دست می آید ؟ج : در نواحی مرطوب و نسبتا معتدل که آب به فراوانی یافت شود

  9- گیاه برنج در کدام استان های کشور کشت می شود ؟ج : بیش از نیمی از برنج کشور ما در استان های شمال کشور مانند گلستان ، مازندران و گیلان تولید می شود اگرچه در بعضی استان ها مانند قزوین ، فارس ، خوزستان ، سیستان و بلوچستان در صورت وجود آب کافی برنج کشت می شود

  10- مهم ترین منبع غذایی کشور چیست ؟ج : غلات ( دانه هایی مانند گندم ، جو ، برنج و ذرت) 

  11- بعد از غلات مهم ترین منبع غذایی چیست ؟ج : حبوبات و محصولات جالیزی

  12- به چه محصولاتی حبوبات گفته می شود ؟ج : به محصولاتی مانند عدس ، لپه ، ماش و انواع لوبیاها حبوبات گفته می شود

  13- محصولات جالیزی چه محصولاتی هستند ؟ج : خربزه ، هندوانه ، خیار ، گوجه فرنگی ، بادمجان و غیره

  14- کشت گلخانه ای چه کشتی است ؟ج : یکی از روش های نو در کشاورزی ایجاد یک محیط مصنوعی برای کشت گیاهان است که میتوانیم هر محصول را در هر منطقه ی آب و هوایی و در همه ی فصول سال کشت کنیم

  15- چرا با کشت گلخانه ای هر محصول را در هر شرایط آب و هوایی می توان کشت کرد ؟ج : زیرا آب و هوای گلخانه و گرما و نور و رطوبت را خودمان با دستگاه های مختلف ، متناسب با نوع محصول تنظیم می کنیم

  16- یک مزیت مهم کشت دیم نسبت به سایر کشت ها چیست ؟ج : کشت گلخانه ای در مقایسه با سایر کشت ها از نظر صرفه جویی در مصرف آب بسیار بهتر است

  17- بیشتر چه محصولاتی در گلخانه کشت می شود ؟ج: انواع میوه ها و محصولات جالیزی ، سبزیجات ، قارچ های خوراکی و گل و گیاهان زینتی کشت می شود

  18- محصولات کشاورزی صادراتی ایران را نام ببرید .ج : میوه های سردسیری و هسته دار مانند هلو ، زردآلو ، گوجه و آلبالو به صورت خشکبار و بعضی محصولات گرمسیری مانند خرما و پسته به دلیل مرغوب بودن به خارج از کشور صادر می شود

  19- محصولات کشاورزی چگونه به دست ما می رسد ؟ج : بعضی از محصولات برای فروش به بازارهای نزدیک مزارع برده می شود و بعضی دیگر را در انبارها یا سردخانه ها نگهداری و ذخیره می کنند و سپس با کامیون یا وانت به میادین میوه و شهرهای دور و نزدیک می برند

  20- چرا کشاورز بعضی از محصولات را باید زود به دست مشتری برساند ؟ج : زیرا بعضی از محصولات مانند هلو و توت فرنگی زود خراب می شود

  21- دو نمونه از مواردی را که باعث جلوگیری از اسراف مواد غذایی می شود را نام ببرید .ج : 1 . ما باید به اندازه ی نیاز و مصرفمان خرید کنیم . 2 . در مهمانی ها و مجالس به اندازه ی مهمان ها غذا تهیه کنیم

  منبع مطلب : shokofe.blog.ir

  مدیر محترم سایت shokofe.blog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  متن درس دوم و سوالات مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی

  کلاس اینترنتی ما – متن کتاب درسی و سوالات درس دوم کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی در زیر آورده شده است. امید است که از آن بهره گرفته و استفاده لازم را ببرید.

  سوالات بلند پاسخ و کوتاه پاسخ

  ۱.به منظور از ضرب المثل « پیدا کردن دوست آسان است اما حفظ و نگهداری آن مشکل است » چیست ؟
  جواب» یعنی اینکه ما می توانیم دوستان زیادی پیدا کنیم اما این که چگونه با همه دوستان خود رفتار درست و صادقانه ای داشته باشیم که دوستی ما ادامه پیدا کند کار مشکلی است

  ۲- بعد از دوست شدن با دیگران چه مسئله مهمی پیش می آید ؟
  جواب» حفظ و نگهداری دوستی

  ۳- حفظ و نگهداری دوستی یعنی چه ؟
  جواب» حفظ دوستی یعنی این که ما با دوستانمان چه رفتارهایی داشته باشیم تا دوستی ادامه پیدا کند. چه کنیم تا دوستی ها به هم نخورد و محکم تر شود.

  ۴- پس از دوست شدن در رابطه ی دوستی به چه نکاتی باید توجه کرد ؟
  جواب» به دوست وفادار باشیم و در غیاب دوستمان هم از او دفاع کنیم. * کاری نکنیم که دوستان ما به خاطر خواسته های ما به دردسر و زحمت بیفتند. اگر خطایی در دوستمان دیدیم، عیب جویی نکنیم. بلکه با رفتار محبت آمیز و در خلوت به او تذکر
  دهیم اگر دوستمان کار اشتباهی انجام داده و عذر می خواهد، او را ببخشیم. با یکدیگر با احترام برخورد کنیم و بیش از حد شوخی نکنیم. در مسائل و مشکلات با هم احساس همدردی و خیرخواهی داشته باشیم و به هم کمک کنیم.

  ۵- چرا در دوستی باید حد و مرز داشته باشیم ؟
  جواب» زیرا اگر از حدود خود بیشتر بروند، مشکلاتی به وجود می آورند.

  ۶-چرا باید از دوستی های افراطی پرهیز کرد ؟
  جواب» این نوع وابستگی زیاد از حد به دوست و آرامش روحی افراد را بر هم می زند. پس باید از دوستی های افراطی پرهیز کرد

  ۷-در دوستی در چه مواقعی باید (( نه )) بگویم ؟
  جواب» موقعیت هایی که افراد از ما درخواست های نابجا دارند.

  ۸- در روابط با دوستان یا حتی بزرگترها، موقعیت هایی پیش می آید که افراد از ما درخواست های نابجایی دارند. در این موارد چه باید بکنیم ؟
  جواب» وقتی کسی از شما چیزی یا کاری را می خواهد که به نظر شما نادرست است باید قاطعانه و محکم «نه» بگویید از «نه» گفتن خجالت نکشید اما سعی کنید محترمانه «نه» بگوید اگر لازم دانستید دلیل «نه» گفتن خودتان را هم بگویید .

  ۹. چرا گاهی نه گفتن سخت می شود ؟
  جواب» ممکن است احساس کنیم که با نه گفتن، آنها از دست ما ناراحت می شوند با از این که نظر واقعی مان را بگوییم خجالت بکشیم گاهی تصور می کنیم اگر به آنها «نه» بگوییم ما را مسخره می کنند با فکر می کنند ما بچه هستیم .

  ۱۰ – اگر انسان برخلاف عقیده ی خودش، همه ی خواسته های دیگران را قبول کند و بخواهد آنها را راضی نگه دارد، چه اتفاقی می افتد؟

  جواب» ممکن است حتی برای خودش و خانواده اش دردسر درست کند.

  فعالیت ۲

  معنی این شعر چیست مربوط به کدام یک از توصیه های مربوط به دوستی در صفحه ی قبل است ؟
  جواب» دوست آن باشد که گیرد دست دوست …………………………. در پریشان حالی و درماندگی دوست واقعی کسی است که در هنگام مشکلات و گرفتاری ها به دوست خود کمک کند . این بیت همان توصیه است که می گوید در مسائل و مشکلات با هم احساس همدردی و خیرخواهی داشته باشیم و به هم کمک کنیم.

  فروشگاه اینترنتی گاروبیج

  منبع مطلب : momeka.ir

  مدیر محترم سایت momeka.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  👍🏻 1 ماه قبل
  0

  خیلی به دردم خورد ممنونم

  ناشناس 6 ماه قبل
  2

  خیلی بدرد خورد 😁😁😁

  برای ارسال نظر کلیک کنید