توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  خداوند حکیم چه کسانی را اولین معلم قرآن قرار داد

  1 بازدید

  خداوند حکیم چه کسانی را اولین معلم قرآن قرار داد را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  پرسشهای درس 4 پیامهای آسمانی

  درس چهارم : پیوند جاودان

  1ـ چرا حضرت علی شایسته ترین فرد برای هدایت مردم پس از رسول خدا بود ؟ زیرا از کودکی در آغوش پر مهر پیامبر خدا پرورش یافته بود ، همان کسی که از هرکس دیگری به پیامبر نزدیکتر بود و از کودکی در اثر تربیت کامل پیامبر از علوم الهی برخوردار شده بود .

  2 ـ چرا پیامبر خدا اسرار و نکات عمیق قرآن را به حضرت علی آموخت ؟ تا پس از رحلت ایشان مردم بتوانند با کمک امیرالمؤمنان و امامان پس از ایشان از آموزه های قرآنی بهره مند گردند و با استفاده از این آموزه ها بر مشکلات خود غلبه کنند .

  3 ـ تنها راه رسیدن به سعادت و دوری از سرگردانی و گمراهی چیست ؟ پناه بردن به قرآن و اهل بیت پیامبر

  4 ـ با توجه به آیه « ثَمَّ لَتَسأَلُنَّ یَومَئِذٍ عَنِ النَّعیم » از کدام نعمت در روز قیامت از ما سوال خواهد شد ؟ نعمت محمد و آل محمد ـ نعمت محمد و اهل بیت

  5 ـ چرا خداوند حکیم پیامبر اکرم را اولین معلم قرآن قرار داد ؟ زیرا ایشان بهتر از هر انساندیگری می داند که هر آیه از قرآن در چه زمانی و به چه علتی نازل شده است و مفهوم و تفسیر واقعی آن چیست .

  6 ـ سعادت انسان های پس از پیامبر راچه چیزی تضمین می کند ؟ برنامه ی کامل و دقیقی که پیامبر به دستور خداوند در ابتدای بعثت برای هدایت مردم طراحی کرده بود .

  7 ـ پیامبر اکرم تربیت معلمان ویژه را از چه زمانی آغاز کرد ؟  از ابتدای بعثت

  8 ـ پیامبر به دستور خدا  برنامه ی کامل و دقیقی را  برای هدایت مردم طراحی کرده بود ،آن برنامه چه بود ؟ تربیت معلمان ویژه برای فهم و آموزش معارف عمیق قرآن .

  9 ـ شایسته ترین فرد برای رهبری مردم پس از رسول خدا چه کسی می توانست باشد ؟ چرا؟ حضرت علی ـ  زیرا از کودکی در آغوش پر مهر پیامبر خدا پرورش یافته بود ، همان کسی که از هر کس دیگری به پیامبر نزدیکتر بود و از کودکی در اثر تربیت کامل پیامبر از علوم الهی برخوردار شده بود .

  10 ـ پیامبر چه چیز های را به حضرت علی آموخت ؟ چرا ؟ اسرار و نکات عمیق قرآن را ـ تا پس از رحلت ایشان ، مردم بتوانند با کمک امیر مومنان پس از ایشان از آموزه های قرآن بهره مند گردند و با استفاده از این آموزه ها بر مشکلات خود غلبه کنند.

  11 ـ چرا پیامبر از حضرت علی می خواست تا آموزه های قرآن را  بنویسد ؟  زیرا پیامبر به علی فرمود خدا خواسته است که تو را حافظ احکام و معارف دین قرار دهد ، اما اینها تنها برای تو نیست ؛ بلکه برای امامان بعد از تو نیز هست ، برای آنها بنویس

  12 ـ دو امانت گرانبهای پیامبر در میان امت چه بود ؟ 1 ـ کتاب خدا (قرآن) 2 ـ عترت و اهل بیت

  13 ـ با توجه به آیات 77 تا 79 سوره ی واقعه « اِنَّهُ لَقرآنٌ کَریمٌ فِی کِتابٍ مَکنونٍ  لایَمسُّهُ اِلّا المُطَهَّرونَ » چه کسانی می توانند به قرآن دست بزنند(دست یابند) ؟ فقط پاکان

  14 ـ با توجه به آیه « اِنَّما یُریدُ اللّهُ لِیَذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ اَهلَ البَیتِ وَ یُطَهِّرَکُم تَطهیرًا » خداوند پلیدی را از چه کسانی دور میکند ؟ از اهل بیت (پیامبر)

  15 ـ دور شدن از امانت های ارزشمند الهی چه نتیجه ای به همراه دارد ؟ سرگردانی و گمراه را بدنبال دارد.

  16ـ تأویل آیات قرآن یعنی چه ؟ بیان مقصود واقعی خداوند از آیات قرآن کریم .

  فعالیت کلاسی

  به نظر شما چرا دیگران نتوانستند به این تفسیر آیه پی ببرند ؟ علت تأکیدات فراوان پیامبر اکرم و ائمه بر نعمت اهل بیت چیست ؟ به دلیل آنکه دیگران مفهوم نعمت در این آیه را در نعمت های مادی پیرامون خویش می دیدند زیرا نعمت اهل بیت بالاترین نعمتی است که خداوند از طریق پیامبر برای هدایت ما ارسال کرده است بنابراین قدر و درک این نعمت ما را از گمراهی و سرگردانی در این دنیا و جهان آخرت نجات می دهد .

  فعالیت کلاسی

  مطهرون که در آیه اول به آن اشاره شده است که می توانند به بطن پیام الهی دست یابند کسانی نیستند به جز اهل بیت پیامبر که طبق آیه دوم خداوند پلیدی و گناه را از آنها دور کرده است و خواسته که کاملاً  آن ها پاک بمانند .

  خودت را امتحان کن

  1 ـ چرا خداوند پیامبر اکرم را اولین معلم قرآن قرار داد ؟ زیرا ایشان بهتر از هر انسان دیگری می داند که هر آیه از قرآن در چه زمانی و به چه علتی نازل شده است و مفهوم و تفسیر واقعی آن چیست . پیامبر (ص) برای انجام رسالت مهمی که بر عهده داشت ، با تمام وجود به بیان معارف الهی قرآن و آموزش مردم زمان خود پرداخت . مردم هر سوالی داشتند از پیامبر رحمت می پرسیدند و هیچ گاه دچار حیرت و سرگردانی نمی شدند .

  2 ـ پیامبر اکرم برای هدایت مردم بعد از خود چه برنامه ای را طراحی کرد ؟

  رسول اکرم از ابتدای بعثت به دستور خداوند برنامه کامل و دقیقی برای هدایت مردم طراحی کرده بود که حتی سعادت انسان های پس از خود را تضمین می کرد . این برنامه عبارت بود از تربیت معلمان ویژه برای فهم و آموزش معارف عمیق قرآن .

  3 ـ حدیث ثقلین را بنویسید . پیامبر اکرم در حدیث ثقلین می فرمایند : ای مردم من از میان شما می روم و دو چیز گرانبها را در میان شما باقی می گذارم . تا وقتی به آن دو پناه ببرید گمراه نخواهید شد ؛ یکی کتاب خدا و دیگری عترت و اهل بیتم . این دو هرگز از هم جدا نخواهند شد تا آن هنگام که در کنار چشمه کوثر به من ملحق شوند . پس خوب مراقب باشید که بعد از من با این دو چگونه رفتار می کنید .

  منبع مطلب : arshakrazvan.blogfa.com

  مدیر محترم سایت arshakrazvan.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سوالات خودت را امتحان کن و سوالات متن دو درس 11و10کتاب " پیامهای آسمان" سوم راهنمایی1392

  درس ده(پیوند ناگسستنی)

  (خودت را امتحان کن صفحه 69)

  1- چرا خداوند پیامبر اکرم(ص) را اولین معلم قرآن قرار داد؟

  جواب صفحه ی 66: زیرا ایشان بهتر از هر انسانی دیگری می دانست که هر آیه در چه زمانی و به چه علتی نازل شده است و مفهوم واقعی آن آیه چیست.

  2- پیامبر اکرم(ص) برای هدایت مردم بعد از خود چه برنامه ای طراحی کرده بود؟

  جواب صفحه ی 66: پیامبر اکرم(ص) برای هدایت مردم بعد از خود برنامه کاملی را از جانب خداوند طراحی کرده بود و آن انتخاب شایسته ترین انسان بعد از خود و تربیت و آموزش او بوده است او کسی جز حضرت علی(ع) نبوده است.

  3- ترجمه حدیث ثقلین را بیان کنید.

  جواب صفحه ی 68: ای مردم من از میان شما می روم ولی دو چیز گران قدر را در میان شما به امانت می گذارم آن دو یک قرآن و دیگری عترتم و اهل بیتم می باشد اگر به آن دو متوسل شوید  هرگزگمراه نخواهید شد و آندو در کنار چشمه کوثر به من ملحق می شوند.

  سوالات متن درس دهم

  1- به نظر امام صادق (ع) مهم ترین و بزرگترین نعمت الهی که در روز قیامت از آن سوال خواهد شد چیست؟

  الف- نعمت وجود والدین            ب- نعمت تندرستی بدن

  ج- نعمت اهل بیت(ع)              د- نعمت روزی هایی که خداوند ارزانی داشته است

  جواب صفحه 65: گزینه ج درست است یعنی نعمت اهل بیت

  2- امام صادق (ع) آیه« ثُمَّ لَتُساَلُنَّ یُومَئذٍ عَنِ النَّعیمِ» را برای یاران خود چگونه تفسیر نمود؟

  جواب صفحه 65: ایشان فرمود خداوند بزرگتر از آن است که غذایی به انسان بدهد و با آن انسان را باز خواست نماید بلکه منظور از «نعیم» در این آیه «نعمت محمد و آل محمد»(علیهم السلام) است.

  3- حضرت علی (ع) در باره آموختن علم،اخلاق و آداب نیک از رسول خدا چه فرموده است؟

  جواب صفحه 66: حضرت علی می فرمایند: من از کودکی نزد رسول خدا بودم و او هر روز دری از علم را به رویم می گشود و اخلاق و آداب نیکو را برایم آشکار می کرد. و هر چه او می خواند من می نوشتم و همه ی حلال و حرام دین را برایم می آموخت.

  4- چرا پیامبر اکرم (ص) تفسیر و علم قرآن را به حضرت علی(ع) می آموختند؟

  جواب صفحه 67: تا مردم بتوانند پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) با کمک حضرت علی(ع) و امامان بعد از ایشان از معارف و تفسیر قرآن بهره مند شوند و در مسیر سعادت قرار گیرند.

  5- حضرت رسول اکرم (ص)در باره ی امامان بعد از حضرت علی (ع) با اشاره به حضرت امام حسن(ع) چه فرمودند؟

  جواب صفحه 67: پیامبر اکرم معارف را به حضرت علی املا می کرد حضرت علی فرمود آیا بیم داری فراموش کنم فرمود نخیر این معارف برای امامان بعد از تو است سپس با اشاره به امام حسن(ع) فرمود: اولین آنها حسن است و سپس به امام حسین نگاه کرد و فرمود: دومین آنها حسین است و بقیه از فرزندان حسین هستند.

  6-  از حدیث ثقلین می فهمیم که تنها راه رسیدن به سعادت و راهیابی به بهشت زیبای خداوند.............. و .......................است.

  جواب صفحه 68: پناه بردن به قرآن و اهل بیت پیامبر اکرم(ص) است.

  درس یازدهم(وقتی اسلام کامل شد)

  (خودت را امتحان کن صفحه 76)

  1- توضیح دهید به چه دلیل اگر پیامبر اکرم(ص)اگر این پیام را ابلاغ نمی کرد، گویا که هیچ کاری انجام نداده بود؟

  جواب صفحه ی 72: چون تمام زحمات و تلاش هایش به هدر می رفت؛ تلاش بیست و سه سال دعوت آشکار و مخفیانه، شکنجه ها و از دست دادن نزدیکترین عزیزان، محاصره ها در شعب ابی طالب ، جهاد ها و زخمی شدن در جنگ ها و ... همه و همه بکلی نابود می شدند.

  2- چرا در روز غدیر خم کافران و منافقان از نابودی اسلام ناامید شدند؟

  جواب صفحه ی 76: آنها تصور می کردند چون پیامبر اکرم(ص) پسری ندارد و کسی بعد از او کارهایش را ادامه نخواهد داد و با وفاتش همه چیز فراموش خواهد شد  با انتخاب جانشین، آب سردی به دست کافران و منافقان ریخت.

  3- چرا بعد از پیامبر خدا(ص)، تنها امیرالمومنین شایسته ی رهبری بر مسلمانان بودند؟

  جواب صفحه ی 75: چون آگاه ترین مردم به قرآن و احکام الهی و آشنایی به تمام معارف و علوم کسی جز حضرت علی(ع) نبود.

  سوالات متن درس یازدهم

  1- کدام آیه مربوط به جریان غدیر خم است؟

  الف- فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ خَیْراً یَرَهُ وَ مَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ

  ب- ِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی‏ وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دینا

  ج- وَ قالَ رَبُّکُمُ ادْعُونی‏ أَسْتَجِبْ لَکُم‏

  د- مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُه‏

  جواب صفحه ی 75: گزینه (ب) درست است.

  2- کدام گزینه غلط است؟

  الف- انتخاب حضرت علی (ع) برای جانشینی پیامبر اکرم(ص)توسط خود خداوند انجام شد.

  ب- جریان غدیر خم را اهل شیعه و اهل سنت در کتاب های مهم خود آورده اند.

  ج- پیامبر در غدیر خم فرمودند: من از میان شما می روم ودو چیز با ارزش به امانت می گذارم:قرآن و اهل بیتم.

  د- پیامبر در کارهای کوچک و گذرا جانشینی تعیین نمی کرد ولی برای جانشینی خودش حضرت علی (ع) را انتخاب نمودند.

  جواب صفحه ی 70: گزینه آخر غلط است در همه ی کار ها ی کوچک و بزرگ زمانی خودش حضور نداشت برای خود جانشین تعیین می کرد.

  3- علت نگرانی پیامبر اکرم در جریان غدیر خم در مقابل اولین خبر جبرئیل چه بود؟

  جواب صفحه ی 72: مبادا هده ای از مردم از سر لجاجت از این دستور خداوند سرپیچی کنند و گمراه گردند.

  4- رفتار مسمانان با حضرت علی(ع) پس از معرفی ایشان به جانشینی پیامبر در غدیر خم چگونه بود؟

  جواب صفحه ی 74:مسلمانان گروه گروه پیش می آمدند و این افتخار بزرگ را به حضرت علی(ع) تبریک می گفتند به ویژه اصحاب پیامبر تبریک گفته و او را مولای خودشان می دانستند.

  5- چرا پیامبر اکرم(ص) پیام خود یعنی جانشینی حضرت علی (ع) را در حضور ده ها هزار نفر برای مردم بیان کرده است؟

   جواب صفحه ی 74: تا برای هیچ کس تردیدی در جانشینی حضرت علی(ع) باقی نماند.

  6- دین اسلام در چه زمانی کامل شد؟

  جواب صفحه ی 75: با انتخاب حضرت علی(ع) به جانشینی پیامبر اکرم(ص) در غدیر خم.

  منبع مطلب : diniquran-s.blogfa.com

  مدیر محترم سایت diniquran-s.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید