توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  خط زمان بر اساس چه چیزی تنظیم میشود

  1 بازدید

  خط زمان بر اساس چه چیزی تنظیم میشود را از سایت هاب گرام دریافت کنید.

  زمان چیست؟ – خط زمان چیست؟ – خط زمان خود را بشناسید

  زمان چیست؟ – خط زمان چیست؟ – خط زمان خود را بشناسید

  گذر زمان

  زمان کیفیتی انعطاف پذیر دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی مشغول کار دوست داشتنی و جالبی هستید، زمان برایتان بسیار سریع می گذرد. انگار همین الان شروع به انجام آن کار کرده اید. در مقابل وقتی که مشغول کاری هستید که به آن علاقه ای ندارید و یا در مواقعی که حوصله تان سر رفته است، احساس می کنید که گذر زمان برایتان بسیار کند است، به صورتی که مثلا یک دقیقه برایتان به اندازه یک ساعت می گذرد.

  شما در گروه کدام دسته از افراد هستید؟ دسته ای که همیشه برای انجام کارها وقت کم می آورند و یا در گروه کسانی هستید که برای انجام کارهایتان به اندازه کافی وقت دارید؟ در نظر داشته باشید که همه به یک اندازه زمان در اختیار دارند. یعنی در شبانه روز ۲۴ ساعت زمان در اختیار همه است ولی هر فردی از زمان درک متفاوتی دارد. بعضی از افراد همیشه در گذشته زندگی می کنند و بعضی دیگر در آینده زندگی می کنند. یعنی دائما به آینده نگاه می کنند و چشم به آینده دارند. در این میان افراد زیادی هم هستند که در زمان حال زندگی می کنند.

  اینکه در زمان حال زندگی کنید و یا اینکه چشم به آینده بدوزید و همیشه در آینده باشید و یا اینکه به گذشته ها فکر کنید و در گذشته باقی بمانید، می تواند هرکدام برایتان مشکلاتی را ایجاد کند و دردسر ساز شود. البته هر کدام از این ها همه فواید خودش را دارد.پس می توان نتیجه گرفت که هر کدام از این حالت ها نمی تواند به حالات دیگر ارجحیت داشته باشد. نمی توان گفت فردی که همیشه به آینده نگاه می کند زندگی خوبی دارد یا این که افرادی که در گذشته هستند نسبت به دو گروه دیگر بهتر است. این کاملا به عملکرد افراد و شرایط آنها بستگی دارد.

  بعضی از افراد به زمان اهمیت می دهند و وقتی که با فردی دیگر قرار ملاقات می گذارند دقیقا سر وقت در محل قرار حاضر می شوند و بعضی دیگر وقتی که قرار می گذارند برایشان مهم نیست که چه وقت در محل قرار حاضر شوند. این تفاوت احتمال دارد به تفاوت فرهنگ ها مربوط شود.

  اگر فرهنگی زندگی کرده اید که در آن به زمان و ارزش آن اهمیت زیادی داده شده است احتمال اینکه به زمان و سرو موقع حاضر شدن اهمیت بدهید و برعکس اگر در فرهنگی متفاوت زندگی کرده اید که در آن زمان ارزش چندانی نداشته است احتمال اینکه سرموقع در محل قرار حاضر شوید بسیار پایین خواهد بود. پس دیدید که بها دادن به زمان به فرهنگ ها مربوط است.

  در اینجا دوست دارم نکته ای را بازگو کنم. فرض کنیم دو نفر از فرهنگ های مختلف با هم ازدواج می کنند. مثلا یکی در فرهنگی بزرگ شده باشد که در آن فرهنگ به زمان ارزش و بها داده شده است و یکی دیگر در فرهنگی بزرگ شده باشد که در آن زمان بی ارزش بوده است. به نظر شما این دو نفر می توانند بدون داشتن مشکل زندگی بکنند؟

  خط زمان

  کاملا درست گفتید، این دو نفر نمی توانند با هم بدون داشتن مسأله و مشکل زندگی کنند، زیرا در این خانواده یکی به وقت و زمان ارزش و بها  می دهد و برنامه ریزی و زمان بندی دقیقی خواهد داشت و یکی دیگر اصلا اهمیتی به ارزش زمان نمی دهد و بی نظم و بدون برنامه زندگی می کند و این یعنی اختلاف بسیار بزرگ. چه بسیار زوج هایی که به دلیل این اختلاف نتوانسته اند با هم زندگی کنند و از هم جدا شده اند. پس بهتر است که در زمان ازدواج به این خصوصیات در ظاهر کم اهمیت کاملا دقت شود.

  خط زمان خود را کشف کنید

  دوستان خاطرات شما طبق الگوی خاصی شکل گرفته اند. اگر از شما بخواهیم که به جهتی اشاره کنید که خاطرات گذشته از آنجا می آیند به کدام سمت اشاره می کنید؟ یا اینکه از شما بخواهیم به آینده نگاه کنید به کدام جهت اشاره می کنید؟ زمان حال را کدام سمت نشان می دهید؟ اگر با خط فرضی این سه نقطه را به همه وصل کنید شما خط زمان خود را رسم کرده اید.

  خط زمان

  بعضی از افراد گذشته را پشت سر خود و آینده را روبروی خود می بینند. در این صورت زمان حال از بدنشان عبور می کند. بعضی دیگر خط زمان خود را به صورت V می بینند. در میان افراد هستند که گذشته را در سمت چپ و آینده را سمت راستشان می بینند. اگر بتوانید خط زمان خود را ترسیم کنید می توانید استراتژی خود را نسبت به زمان کشف کنید. در این صورت متوجه می شوید که نسبت به گذشته و آینده چه تصوری دارید.

  آیا در گذشته ها به سر می برید یا اینکه در زمان حال هستید و یا همیشه به آینده نگاه می کنید؟ اگر خط زمان خود را کشف کنید آنگاه می دانید که زمان حال از درون بدنتان عبور می کند و یا اینکه آن را در مقابل خود می بینید. اگر زمان حال از درون بدنتان عبور می کند شما انسانی هستید که خط زمان را کامل نمی بینید و احتمال دارد خصوصیات و تمایلات زیر را داشته باشید.

  و اگر خط زمان خود را کاملا می بینید و زمان حال از بدنتان عبور نمی کند احتمال دارد که خصوصیات زیر را داشته باشید.

  تمرین:

  در مکانی ساکت و آرام بایستید. چشمان خود را ببندید. نفس های عمیقی بکشید. از خودتان بپرسید که گذشته در به چند خاطره که در گذشته برایتان اتفاق افتاده است فکر کنید. ببینید این خاطرات در کدام سمت بدن شما قرار دارد. بینید که گذشته پشت سر شماست یا اینکه در سمت چپ شما قرار دارد؟ کاملا آرام باشید و جهت گذشته را کشف کنید.

  حال به آینده نگاه کنید. ببینید که آینده در کدام سمت شما قرار دارد؟ روبروی شماست یا در سمت راستتان؟ اگر توانستید این کار را انجام دهید و جهت و موقعیت گذشته و آینده را مشخص کردید خطی فرضی بکشید که گذشته را به آینده وصل کنید. بیند که این خط از درون بدن شما عبور می کند.

  اگر این خط از درون بدنتان عبور می کند این به معنی آن است که آینده در درون بدن شماست و شما در لحظه زندگی می کنید. و اگر این خط از درون بدنتان عبور نمی کند و آینده را روبروی خود می بینید این به معنی آن است که شما در لحظه زندگی نمی کنید و زمان حال را می بینید. شما با انجام این تمرین می توانید خصوصیات و تمایلاتی که در بالا گفتیم را کشف کنید. این تمرین را انجام دهید و ما را از نتیجه این تمرین آگاه کنید.

  اگر دوست داشتید در مورد زمان و خط زمان بیشتر بدانید و بتوانید با تکنیک های تایم لاین مشکلات و مسائل خود را حل کنید پیشنهاد می کنیم کتاب تئوری تغییر را تهیه کنید. برای تهیه این کتاب بسیار مفید روی لینک زیر کلیک کنید.

  خرید کتاب تئوری تغییر یک پیشنهاد عالی 

  اگر تا الآن در دوره رایگان و غیرحضوری آموزش ان.ال.پی شرکت نکرده اید به شما پیشنهاد می کنیم همین الآن در این دوره کاملا رایگان شرکت کنید. برای شرکت در دوره رایگان آموزش ان.ال.پی نام و نام خانوادگی و ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید

  شرکت در دوره رایگان ان.ال.پی

  [mailerlite_form form_id=3]

  منبع مطلب : irannlp.com

  مدیر محترم سایت irannlp.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تکنیک خط زمان

  تکنیک خط زمان

  تکنیک خط زمان یک روش گرافیکی است برای نشان دادن تغییرات و تحولات در زمان­های مختلف در مورد یک موضوع یا رویدادهایی که به مرور زمان اتفاق می­ افتد. این تجزیه و تحلیل مبتنی بر کار گروهی؛ شوک ها و حوادث را شناسایی می کند و بازتاب انتقادی دلایل و تأثیرات تغییر ایجاد شده را روشن می کند.

  تکنیک خط زمان به ­دنبال مستندسازی و ارائه یک تاریخچه برای درک آسان و کمک به بینندگان برای روشن کردن روند گذشته تا حال است. این ابزار همچنین برای کارهای مدیریتی مفید است. به عنوان مثال، در مدیریت پروژه ، یک جدول زمانی نقاط عطف ، مهلت ها و سایر تاریخ ها و رویدادهای مهم را در طول چرخه عمر پروژه نشان می دهد و اهداف را با تاریخ های مشخص کاملاً مرتبط م ی­کند. حاشیه نویسی در کنار خط زمان می­تواند پیشرفت واقعی پروژه و دیگر اتفاقات را ثبت کند.

  این تکنیک به­ دنبال آن می­ گردد که بر اهمیت رویدادهای محلی، ملی و بین المللی که افراد جامعه در تاریخ خود رقم زدند، تاکید کند و فرصت­های لازم را به مشارکت­ کنندگان بدهد تا مسائل و مشکلات حال را براساس سابقه تاریخی و فرهنگی خود حل کنند. در ضمن مشارکت­ کنندگان در این تحلیل می­ توانند پاسخ­ های جامعه سنتی خود را نسبت به اتفاقات گذشته مورد تحلیل قرار دهند.

  تکنیک خط زمان یکی از تکنیک های کار مشارکتی است که نیازمند مهارت های تسهیلگری و تحلیل اجتماعی است و به­ طور معمول برای ترسیم خط زمان می باید بین یک تا دو ساعت زمان در نظر گرفته شود.

  کاربردهای ترسیم خط زمان

  مراحل انجام تکنیک خط زمان

  تکنیک خط زمان باید تا حد ممکن به گذشته برگردد ، تا اولین رویدادهایی که شرکت کنندگان می توانند به یاد آورند را در آن ثبت کنید. برای انجام این کار باید نمایندگانی از چندین نسل و همه گروه ها از جمله زن و مرد مشارکت نمایند.

  مرحله 1: یک یا چند گروه کاری سازماندهی کنید. این مرحله مهم است ، زیرا گروه های کاری به شرکت کنندگان اجازه می دهند تا در مورد پاسخ ها به توافق برسند و بحث های چالش برانگیز داشته باشند. هدف تمرین را توضیح دهید.

  مرحله 2: بحث را با سوال آغاز کنید. تسهیلگران  باید بحث را با پرسیدن سؤالاتی از جمله “چه زمانی جامعه شکل گرفت؟” ، و “چه کسی اولین بار رسید؟” شروع کنند. پس از آن مرحله ، آنها نباید در تصمیم گیری در مورد اهمیت رویدادها نقش داشته باشید. این کار باید به شرکت­ کنندگان واگذار شود.

  مرحله 3: یادآوری وقایع، آنها را در یک ستون عمودی که نماینده جدول زمانی است ، ترتیب دهید تا قدیمی ترین وقایع در بالا باشد. روش کارت نویسی می تواند این جا استفاده شود. زیرا برای حفظ وقایع در ترتیب زمانی باید اطلاعات از نو دوباره تنظیم شوند. می توانید از رویدادهای منطقه ای، ملی و بین المللی به عنوان نقاط مرجع استفاده کنید.

  مرحله 4: کلیه نظرات در مورد وقایع باید در کنار خط زمانی قرار گیرد. مراقبت باشید تا نظرات  حتما یادداشت شود تا حین کار  و گفتگو آن را فراموش نکنید. شرکت کنندگان باید برای بحث در مورد موضوعات تشویق شوند.

  مرحله 5: تنظیم خط زمانی ، روندهای پدید آمده را مورد بحث قرار دهید (مثلاً ظاهر مکرر یک پدیده معین).

  مرحله 6:  در مورد مسائل مطرح توافق بگیرید. اگر شرکت کنندگان در زیر گروه ها مشغول به کار بودند، درباره کار هرکدام بحث کنید تا در مورد موضوع های مشترک به توافق برسند. نتایج را بنویسید و نحوه استفاده از آنها را توضیح دهید.

  مرحله 7: نتایج را با دیگر منابع بررسی کنید. از اسناد موجود و مطلعان دیگر هم در مورد موضوع اطلاعات بگیرید. و نتایج را با هم مقایسه کنید و آنها را پی گیری گنید.

  یک مثال برای انجام این تکنیک در جامعه محلی

  مرحله 1: تحلیلگران محلی را انتخاب کنید. گروه‌هایی از افراد را شناسایی کنید تا در مورد یادآوری رویدادهای مهم تاریخ جامعه خود با آنها صحبت کنند. این تصمیمات مبتنی بر اهداف و عمق اطلاعات مورد نیاز تحقیق خواهد بود. به عنوان مثال ، گروه های جداگانه زنان و مردان ممکن است برای به دست آوردن دیدگاه­های مختلف درباره آنچه رویدادهای مهم در تاریخ یک جامعه را تشکیل می دهد، مفید باشد. گروه های پنج تا ده تحلیلگر محلی باید منعکس کننده هرگونه تقسیمات اجتماعی و مرتبط باشند.

  مرحله 2: مقدمه و توضیحات در مورد موضوع را ارائه دهید. هنگام کار با هر گروه ، مجری و ناظر / یادداشت بردار باید با معرفی خود و توضیح دقیق و واضح اهداف شروع کنند. بررسی کنید که تحلیلگران محلی درک و احساس راحتی با آنچه در مورد بحث خواهد شد، داشته باشند.

  مرحله 3: یادآوری و به یادآرودن اتفاقات مرتبط. از تحلیلگران محلی بخواهید که تمام رویدادهای مهمی که در جامعه آنها رخ داده است را یادداشت و یا ترسیم کنند. تأکید کنید که این وقایع می­توانند هم در طول عمر آنها باشد و هم قبل از تولد آنها. درخواست از همه تحلیلگران برای نوشتن یا ترسیم حوادث به صورت جداگانه ، یکی از راه های تضمین این امر است که همه افراد نظرات خود در مورد رویدادها را ارائه دهند.

  مرحله 4: دریافت نظرات شرکت کنندگان در مورد موضوع : خطوط زمانی عمدتاً برای بررسی دنباله ای از وقایع در طی سال­های متمادی مورد استفاده قرار می گیرند ، اما می توان از آنها برای جستجوی وقایع در بازه­های زمانی خاص (مانند دهه قبل یا 50 سال) نیز استفاده کرد. گرفتن تاریخ های خاص برای هر رویداد مهم نیست، به خصوص در جوامعی که تأکید کمتری روی تاریخ های تقویم دارد. هنگامی که وقایع به ترتیب زمانی هستند، می توان از فضای بین آنها در امتداد خط استفاده کرد تا زمان بین وقایع را مشخص کند (یعنی یک فضای کوتاه نشان دهنده یک دوره کوتاه مدت است ؛ فضای طولانی تر نشان دهنده یک دوره زمانی طولانی تر است). اگر تاریخ برای رویدادهای خاص در دسترس باشد، می­توانند در تعیین زمان وقوع سایر رویدادها کمک کننده باشد. خطوط زمانی نه تنها برای به­دست آوردن یک ایده کلی از تاریخ جامعه از نظر رویدادهای مهم می­توانند مورد استفاده قرار گیرند، بلکه برای ساخت تاریخچۀ شخصی اعضای منتخب جامعه یا در مناطق یا بخش­های خاص (مانند منابع طبیعی، وقایع سیاسی و درگیری یا تغییرات فرهنگی)کاربرد دارد. از شرکت کنندگان بخواهید هر چه می دانند را به صورت یک کلمه و یا جمله بنویسند و بیان کنند. به همه فرصت لازم را بدهید. خط زمان را تحلیل کنید. در جایی­که از کارت ها استفاده شده است، تعداد کارت های مشابه را با آنها مشاهده کنید. این تکثیر ممکن است نشانه­ای از اهمیت نسبی باشد که توسط تحلیلگران محلی به این رویداد داده شده است. در جاهایی­که وقایع به­تازگی در کنار خط کشیده شده­اند، اطمینان حاصل کنید که یک بحث کامل با تحلیلگران محلی اتفاق افتاده است و همۀ موضوعات مربوط به ثبت رسیده است. اگر تحلیلگران آن را به دوره­های زمانی کوچک­تر تقسیم کنند، بحث و تحلیل خط زمانی آسان­تر می­­شود.

  مرحله 5: از تحلیلگران بخواهید یک خط طولانی را روی یک تکه بزرگ کاغذ (یا روی زمین با استفاده از چوب یا یک تکه رشته) بکشند و بعد از آن، به­عنوان یک گروه، تمام کارت­های خود را به­ترتیب زمانی در امتداد خط ترتیب دهند. تمام کارت­هایی که نشان دهنده یک رویداد مشابه هستند را در کنار هم قرار دهید و بعد یک خط بکشید و سپس از تحلیلگران بخواهید که وقایع مهم خاص را در کنار آن ترسیم کنند، بنویسند یا نمادی برای آن بکشند.

  مرحله 6:  از تحلیلگران بپرسید که این وقایع تاریخی چه تاثیری در موضوعات یا مباحث جاری دارد، چه تأثیری در کوتاه مدت و طولانی مدت داشته است و آیا هنوز تأثیرات آنها دیده می­شود یا آن را احساس می­کنند. اگر چندین گروه مختلف وجود دارد، از هر گروه بخواهید اگر مطالب دیگری وجود دارد که گفته نشده یا در مورد آن اختلاف نظر دارند با هم صحبت­کنند تا خط زمان کامل ­و دقیق ترسیم شود. روی تمام نکات مطرح شده توافق بگیرید.

  مرحله 7: نتیجه­گیری از فعالیت. دوباره بررسی کنید که تحلیلگران محلی می­دانند چگونه از این اطلاعات استفاده می­شود. از تحلیلگران بخواهید در مورد مزایا، معایب و پتانسیل تحلیلی تکنیک خط زمان تأمل کنند. و اطلاعات به دست آمده را با اطلاعات موجود مطابقت دهید همچنین از تحلیلگران محلی به­خاطر وقت و تلاششان تشکر کنید.

  نکته ای که باید به خاطر بسپارید آن است که مهارت­های تسهیلگری در اجرای این تکنیک بسیار مهم هستند. رویکردی که در بالا ذکر شد یک راهنمای کلی است. انعطاف پذیر باشید و ابزار و رویکرد را متناسب با شرایط و نیازهای محلی انطباق دهید.

  منابع

  – 80 tools for participatory development: appraisal, planning, follow-up and evaluation / Frans Geilfus. — San Jose, C.R.: IICA, 2008. 208 p.; 24 cm

  – Planning and Development Department, Government of the Azad Jammu and Kashmir 2004. Between Hope and Despair, Pakistan Participatory Poverty Assessment–Azad Jammu and Kashmir Report.

  منبع مطلب : iranfacil.com

  مدیر محترم سایت iranfacil.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  mojgan 21 روز قبل
  0

  خط زمان چیست

  الناعزیزی 10 ماه قبل
  0

  قرن

  ناشناس 10 ماه قبل
  1

  باشه

  ناشناس 10 ماه قبل
  1

  درود

  مژده هستم اشتباه شما در این هست که متلب را طولانی کردین شما هر جا

  چه که فهمیدن می گفتین لازم نبود که کل متلب بنویسید فقط باید از آن متلب چیزی بفهمید و یک پیشنهاد دارم شما می تونین گزینه.درست کنین این طوری بهتر است

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید